همه چیز درباره کیف

کی‌یف یا کیف پایتخت و بزرگترین شهر کشور اوکراین است. این شهر یکی از نقاط مهم صنعتی، فرهنگی و علمی در اروپای شرقی می‌باشد و زادگاه بسیاری از دانشمندان و محققان این کشور است. کی‌یف در زمینه حمل و نقل عمومی از امکانات پیشرفته‌ای برخوردار است. واژه کی‌اف اقتباس از نام یکی از چهار کاشف این شهر (سه برادر و یک خواهر) به نام کی گرفته شده است. این شهر به وسیله رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود و در مجموع دارای ۱۰ منطقه شهرداری است.
بخش راست رودخانه که دارای ۷ منطقه می‌باشد، با جمعیتی در حدود دو میلیون نفر و بخش چپ رودخانه با ۳ منطقه دارای جمعیتی در حدود یک میلیون نفر می‌باشد. بر طبق آمارگیری سال ۲۰۰۷ در این شهر ۷۱۹ گروه و سازمان دینی وجود دارد که ۱۷۷ سازمان مربوط به مسیحیان پروتستان، بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. در این آمار ۸ مرکز اسلامی نیز در این شهر به چشم می‌خورد. کیف آب و هوای مرطوب قاره ای دارد و گرم ترین ماه ها جولای و آگوست با دمای 14 تا 25 درجه سانتی گراد و سردترین آن ها دسامبر، ژانویه و فوریه می باشد.

جاذبه های توریستی کیف

میدان استقلال

نخستین ساختمان ها در کیف در خیابان خرشاتیک در پایان قرن هجدهم ساخته شده اند. بین سال های 1970 تا 1980 با ساخته شدن ساختمان های 3 طبقه مسکونی و تجاری، بانک ها و ادارات دولتی، خرشاتیک به خیابان اصلی شهر کیف تبدیل شد. بلافاصله پس از انقلاب کشور اوکراین و استقلال آن، میدان اصلی این شهر از انقلاب کبیر به میدان استقلال تغییر نام داده شد.

موزه ملی جنگ

موزه ملی جنگ مربوط به جنگ جهانی دوم در قسمت زیبایی از شهر کیف و در زیر مجسمه بسیار بزرگ که ردینا-مات نامیده می شود، واقع است. در این موزه شما از روزهای سیاهی که هیتلر شهر کیف را اشغال کرده بود، در مورد سرنوشت اندوه بار کارگران زیرزمینی و شهامت و شجاعت جنگجویان شوروی در جبهه اوکراین به فرماندهی کل ژنرال واتوتین نیکلایفیودروویچ و نگاه های خشمگین مردمان کیف در نبرد برای رودخانه دنیپر را مشاهده خواهید کرد.

کلیسای پیچرسکایا لاورا

در قرن نهم ساخته شده است. نام این کلیسا از کلمه پیشرا به معنای غار گرفته شده است که در آن زمان راهبان در غارهایی در نزدیکی این کلیسا زندگی می کردند. در سال 1062 روحانیون پیچرسکایا لاورا این غارها را ترک و در سطوح بالاتر شروع به بازسازی این کلیسا به سبک معماری شرقی کردند که فضای داخلی آن توسط ستون های عظیم به سه شبستان کروی شکل تقسیم می شود که محل تدفین روحانیون می باشد. و لاورا در آن زمان یک درجه افتخاری بسیار مهم برای راهبان به شمار می رفت.

باغ گل ها

در سال 1935 ساخته شده است و مسافتی در حدود 130 هکتار را به خود اختصاص می دهد که با برخورداری از شرایط جغرافیایی – زیست محیطی خاص و داشتن مجموعه ای متنوع از گیاهان یکی از برجسته ترین مناطق در اروپا به شمار می رود. در این باغ بسیار زیبا مجموعه‌ای منحصر به فرد از بخش های مختلف مناطق موجود در کشور اکراین و روسیه واقع شده است که به عنوان مثال می توان قسمتی از جنگل های مسطح اکراین، کوه های کارپاتی، شبه جزیره کریم، قفقاز، آسیای میانه، قسمتی از منطقه آلتای و سیبری باختری و خاور دور را نام برد. گردش در این باغ به خصوص در فصل بهار که بوته های یاس فضای باغ را معطر می کنند و دیدار از مجموعه زیبای گل های ارکیده و کاملی بسیار لذت بخش و دلپذیر می باشد. از دیگر مجموعه های این باغ به گل های یاس بنفش، انواع مختلف درختان زیبا، انواع مختلفی از گیاهان گرمسیری که در منطقه ای به مسافت 5 کیلومتر مربع قرار دارد، می توان اشاره کرد. بزرگترین مجموعه این گل های گرمسیری بیش از 350 نوع از گل های ارکیده می باشد. با دیدار از این باغ منظره ای زیبا و فراموش نشدنی از رودخانه دنیپر به روی شما گشوده می شود.

موزه پیراگووا

موزه ای زیبا در زیر آسمان آبی که مسافتی در حدود 150 هکتار از محیطی به زیبایی تابلو نقاشی در جنگلی به نام گالاسوسکا در حومه شهر کیف در نزدیکی روستایی به نام پیراگووا به خود اختصاص داده است. این موزه یکی از بزرگترین موزه ها در جهان به شمار می رود. این موزه سنت ها، مراسم، معماری خانه ها، آسیاب های بادی زیبا، کندوهای عسل، استبل اسب ها، بناهای تجاری و مذهبی، کلیساها و آداب و روش زندگی گذشته مردمان این سرزمین را در خود نگاه داشته و به نمایش می گذارد.

مارینسکی پارک

این پارک قسمتی از قصر مارینسکی به شمار می رود که در سال 1750 تا 1755 با طراحی زیبای معمار فرانسوی به نام بارتولومئو راسترلی ساخته شده است و نمای منحصر به فرد این قصر توسط معمار برجسته روسی به نام میچورنیک ایوان ولادیمیرویچ طراحی شده است. امروزه این قصر زیبا محل اقامت سران کشور می باشد و از آن به نام کاخ ریاست جمهوری یاد می شود. در نزدیکی این پارک به سمت چپ پارک اسلاوی قرار دارد که در آن یک جاده بسیار زیبا با اسامی مدافعان و قهرمانان سال های جنگ می بینید. این پارک در همسایگی کلیسای پیچرسکایا لاورا می باشد.

خیابان آندروسکی

یکی از قدیمی ترین خیابان های کیف به شمار می رود که از کوه های قدیمی این منطقه که از زمان های دور و دراز داستان های زیادی را در خود ذخیره می کنند، تا کلیسای آندروسکی که به وسیله معمار برجسته فرانسوی به نام فرانچسکو بارتولومئو راسترلی ساخته شده است، ادامه دارد. خیابان آندروسکی در میان کوه های اوزدیخالنیتسی و قلعه ریچارد شیردل (پادشاه انگلستان) به روی چشم شما نمایشگاه ها، موزه ها و گالری های بسیار زیبا را گشوده می نماید و شما می توانید در آن جا زیر آسمان آبی سوغاتی های زیبای اوکراینی خریداری کنید.

همه چیز درباره اوکراین

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است. سکونت انسان در اوکراین به ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ اوکراین، ۷۷٫۸٪ از جمعیت اوکراین را نژاد اوکراینی و مابقی را نژادهای روسی، بلاروسی، مولداوی، تاتارهای کریمه، بلغارها، مجارستانی، رومانیایی، لهستانی، یهودیان، ارامنه، یونانی‌ها و تاتارها تشکیل می‌دهند. در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده است. عجایب هفتگانه اوکراین، از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشند که از هفت بنای تاریخی و فرهنگی تشکیل شده اند.

اطلاعات کلی درباره اوکراین

پایتخت کیف
بزرگترین شهر کیف
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی اوکراینی
مساحت 603,628 کیلومتر مربع
جمعیت 45,888,000 تخمین 2010
واحد پول گریونا (UAH)
منطقه ی زمانی UTC+2
پیش شماره تلفن +380
دامنه ی اینترنتی .ua

پرچم کشور اوکراین

پرچم کشور

زمان به وقت اوکراین

آب و هوای هم اکنون اوکراین

موقعیت جغرافیایی اوکراین در نقشه جهان

آب و هوای اوکراین (Ukraine Weather)

اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است، هر چند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای وجود دارد. بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است، به طوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می‌گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است، به طور مثال بارش سالیانه در منطقه غربی حدود 1200 میلی‌متر است، در حالی که بارش سالانه در کریمه ۴۰۰ میلی‌متر می‌باشد.
آب و هوا در اوکراین در شمال سرد و در جنوب معتدل است. در شهر کیف 2 تا 3 ماه از سال یخبندان کامل است، که دما به30 درجه زیر صفر هم می رسد. میانگین دما در ماه ژانویه منفی 6 درجه و در جولای مثبت 20 درجه سانتی گراد است، ولی در جنوب کشور حرارت در ژانویه 4 درجه و در جولای 24 درجه است.

جغرافیای اوکراین (Ukraine Geography)

جمهوری اوکراین با جمعیتی در حدود پنجاه و دو میلیون نفر در ناحیه شرق اروپا قرار دارد. مرزهای اوکراین با کشورهای روسیه سفید و مالدیو و اسلواکی و رومانی و مجارستان و لهستان به صورت زمینی و با کشورهای روسیه و گرجستان و بلغارستان و رومانی و ترکیه به صورت دریایی می باشد.
اوکراین با داشتن نزدیک به ۶۰۳٫۷۰۰ کیلومتر مساحت و با ۲٬۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی، چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان ودومین کشور وسیع در اروپا است. این کشور از زمین‌های مسطح و دشت‌های حاصلخیز (استپ) تشکیل شده است که از میان آن‌ها رودخانه‌هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی می‌گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می‌شوند. در جنوب غربی اوکراین، دلتای دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های کارپات می‌باشد که بلندترین نقطه آن در اوکراین، کوه هورلا است که ۲٬۰۶۱ متر ارتفاع دارد. در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه‌های کریمه تا ساحل جنوبی کریمه امتداد دارد.
در اوکراین رود های فراوانی جریان دارند که عمدترین آن ها دنیپر، دونتس و بوگ جنوبی می باشند. دنیپر که سرچشمه آن کوه های روسیه و بلاروس هستند، پس از ولگا و دانوب بزرگترین رود اروپا محسوب می شود و فقط سه ماه از سال آب آن منجمد می گردد. همچنین چندین سد و نیروگاه برق آبی بر روی دنیپر احداث گردیده که دریاچه های مصنوعی بزرگی را تشکیل داده است.

پول و اقتصاد اوکراین (Ukraine Economy)

واحد پول اوکراین کوپک و 100 کوپک 1 گریونا است و هر گریونا 190 تومان است. هر دلار آمریکا برابر 75/4 گریونا و هر یورو برابر با 5/5 گریونا است. در اغلب فروشگاه های عمومی و خصوصی، هتل ها و فرودگاه ها، صرافی های رسمی برای تبدیل ارز وجود دارند که به نرخ آزاد عمل می کنند.
در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و زراعی مهم به حساب می‌آمد. پس از فروپاشی شوروی، نظام اقتصادی با برنامه این کشور به سمت یک اقتصاد بازاری تغییر کرد که روند این انتقال برای اکثریت جامعه که دچار فقر بودند، بسیار دشوار بود. پس از فروپاشی شوروی اقتصاد اوکراین به شدت محدود شده و زندگی روزانه برای یک فرد معمولی که در اوکراین زندگی می‌کرد، بسیار دشوار بود. تعداد قابل توجهی از روستاییان به وسیله‌ی غذایی که خودشان می‌کاشتند، زندگی می‌کردند و برخی نیز دو یا چند شغل داشتند و از طریق مبادله کالا با کالا مایحتاج اولیه‌شان را تهیه می‌کردند.
میزان سرمایه گذاری های خارجی از ابتدای استقلال تا اول اکتبر سال 2001 حدود 4 میلیارد دلار بوده و کشورهایی چونآمریکا، قبرس، هلند، انگلیس و آلمان در کشور اوکراین سرمایه گذاری کرده اند. در حال حاضر کشورهایی مانند چین و هند و ترکیه و آذربایجان نیز به کشورهای سرمایه گذار پیوسته اند.

فرهنگ مردم اوکراین (Ukraine Culture)

اوکراین علیرغم به ارث بردن برخی از ساختارهای علمی و صنعتی شوروی سابق از لحاظ سطح زندگی و درآمد و مسایل اجتماعی نسبت به دیگر کشورهای اروپای شرقی در سطح پایین تری قرار دارد. طبق آمارهای رسمی تعداد قابل توجهی بیمار ایدزی در این کشور وجود دارد که از این حیث در اروپا بی سابقه می باشد. بعد از ایدز، ‌بیماری های سل‌‌، هپاتیت و بیماری های پوستی و گریپ (نوعی آنژیم) ‌در این کشور شایع است.
جرائم خرد و خیابانی همچون کیف قاپی، باج گیری، تهدید و ارعاب، ایجاد مزاحمت به خصوص برای اتباع خارجی از سوی برخی افراد نژاد پرست و ارتکاب برخی سرقت های مسلحانه از منازل در شب، از دیگر مسائل نگران کننده اجتماعی در اوکراین است و برخی توریست ها و اتباع خارجی قربانیان کیف قاپی و سرقت هستند.

زبان مردم اوکراین (Ukraine Language)

زبان مردم اوکراین از گروه زبان های اسلاو شرقی است و شباهت زیادی به زبان روسی دارد. به عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است، ولی دستور زبان آن مانند زبان روسی می باشد. الفبای زبان اوکراینی نظیر زبان روسی سیریلیک می باشد و تفاوت میان این دو اندک است.
زبان روسی بیشترین رواج را پس از زبان اوکراینی در این کشور دارد. اخیرا با هدف انسجام بخشیدن به زبان و فرهنگ اوکراینی اهمیت بیشتری به آن داده می شود و این امر باعث بروز اختلافاتی میانی اوکراینی ها و روس ها از یکسو و دو کشور روسیه و اوکراین از سوی دیگر شده است. این امر در مناطق غربی اوکراین به ویژه لووف باعث تنش ها، حتی خونریزی هم شده است.

مذهب مردم اوکراین (Ukraine Religion)

تا سال 988 میلادی، ساکنین اوکراین فعلی نیز به مانند بسیاری از مردم اروپا بت پرست بودند، ولی با پذیرش آئین مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر، این کشور نیز مسیحی شد. در سال 1054 به دنبال تکفیر متقابل پاپ روم و پاتریاک بیزانس، مذهب ارتدوکس توسط پاتریاک بیزانس به وجود آمد و کشور های زیادی از جمله اوکراین، روسیه و بلاروس ارتدوکس گردیدند و به همین دلیل بیشتر مردم اوکراین تابع کلیسای ارتدوکس بوده و اقلیتی تابع کلیسای کاتولیک می باشند که بیشتر ساکن نواحی غرب اوکراین هستند. علاوه بر ارتدوکس ها و کاتولیک ها، پیروان مذهب پروتستان و برخی فرقه های مسیحی نیز در اوکراین وجود دارند. یهودیان هم دارای کنیسه های مختلف هستند (در کیف، 2 کنیسه) که مراسم مذهبی خود را انجام می دهند. حدود 96.2 درصد جمعیت اکراین مسیحی هستند و پس از آن اسلام با 0.7 درصد و یهودیت 0.6 درصد و سایر ادیان 2.5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.
اگر چه آمار رسمی از مسلمانان اوکراین موجود نیست، ولی رقم تقریبی مسلمانان اوکراینی 2 میلیون نفر برآورد شده است که عمدتا در شبه جزیره‌ی کریمه ساکن می باشند. مسلمانان در سایر شهرهای اوکراین به مانند دانتسک، زاپاروژیه، لوگانسک و غیره نیز زندگی می کنند و عمدتا از اقوام تاتار، داغستانی و آذربایجانی می باشند. آذری ها شیعه اثنی عشری بوده و مابقی اهل تسنن هستند. دین مبین اسلام توسط ترک های عثمانی و بازرگانان کشورهای شرقی در اوکراین رواج پیدا نموده و گفتنی است در حال حاضر 327 تشکل اسلامی در اوکراین مشغول فعالیت می باشند. در شبه جزیره ی کریمه مساجد زیادی وجود دارد، ولی در سایر شهرها مسلمانان به دلیل عدم وجود مسجد برای انجام تکالیف دینی مشکل دارند. در شهر کیف نیز مسجدی احداث شده که هنوز به اتمام نرسیده، لکن روزهای جمعه از آن برای اقامه فریضه جمعه بهره برداری می شود.

غذای مردم اوکراین (Ukraine Food)

اوکراین یک کشور کشاورزی محور با سنت های مختلف پخت و پز است. مواد غذایی مختلف را می توان در مغازه ها، سوپر مارکت ها و بازارهای کشاورزی خریداری کرد. سالن های غذاخوری، رستوران ها و فست فودها پیشنهاد غذاهای مختلف را در اختیار قرار می دهند.

مسافت و اختلاف زمانی اوکراین (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و کیف (ایران و اوکراین)

مسافت تهران تا کیف 2361.5 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا کیف حدود 3 ساعت می باشد.
کیف 1 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 10:30 در کیف است.

جشن ها و تعطیلات رسمی اوکراین (Ukraine Celebrations)

اول ژانویه، آغاز سال میلادی
7 ژانویه، کریسمس ارتدوکس ها
8 مارس، روز جهانی زن
15 و 16 آوریل، عید پاک
28 ژوئن، روز قانون اساسی
24 آگوست، روز استقلال
اول و دوم می، روز جهانی کارگر
9 می، روز پیروزی
چهارم و سوم ژوئن، روز تثلیث مقدس