همه چیز درباره استکهلم

استکهلم (Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر به همراه حومه ۲٬۰۲۵٬۷۵۱ نفر جمعیت دارد. بخشی از محدوده شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار گرفته است. مساحت شهر ۱۸۸ کیلومتر مربع است. شهر بر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند، بنا شده است و این شهر و پیرامونش ۲۴٫۰۰۰ جزیره دارد. به خاطر آب‌راه‌های زیاد موجود در استکهلم، آن را ونیز شمال نیز نامیده‌اند. طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت است. در سال 2003 سال هفتصد و پنجاهمین سال بنای این شهر بود.
استکهلم، که شهری نسبتا تازه ساز است، از قرن هفدهم دارای طرح های شهرسازی است و امروزه نیز از جمله شهرهایی است که به مقیاس وسیع طرح ریزی شده اند. محله های استکهلم در امتداد خطوط مترو ساخته شده و زنجیروار در اطراف ایستگاه ها گرد آمده اند و حتی تشکیلات داخلی آن ها وابسته به مترو است. بیشتر محل ها، بسیار زیبایند، یا در جنگل اند و دارای صخره، گاهی هم در ساحل دریا یا دریاچه قرار دارند، تایپولا، هسلبی اشتراند، فارستا اشتراند از این جمله اند.

خرید در استکهلم

اگر چه سطح زندگی در سوئد بالاتر از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا است، اما یک جهانگرد می تواند کالا و محصولات بسیار جالبی را با قیمت های مناسب جهت خرید در این کشور بیابد. از کالاهای سوئدی که خرید آن در میان توریست های خارجی بیشترین طرفدار را دارد، خرید محصولات کریستال و شیشه سوئد است که زیبایی و طراحی آن شهرت جهانی دارد. در برخی فروشگاه های بزرگ فروش کریستال و شیشه در استکهلم می توان مدت ها با تماشای هنر به کار رفته در طراحی محصولات کریستال و شیشه سرگرم شد. قیمت این محصولات برای توریست ها و جهانگردان خارج از اتحادیه اروپا (مانند ایرانیان و آمریکایی ها) که به صورت بدون مالیات در این کشور خرید می کنند، به مراتب ارزان تر از جهانگردان اروپایی است.
لوازم برقی منزل و محصولات الکترونیک از دیگر کالاهایی است که به واسطه رقابت کشنده ای که مابین فروشگاه های بزرگ لوازم برقی منزل و دیگر محصولات الکترونیک در سوئد و به خصوص شهرهای بزرگ این کشور در جریان است به قیمت های بسیار ارزان در سوئد قابل خریداری است. لوازم برقی منزل و محصولات الکترونیک مورد علاقه خود را هرگز در فروشگاه های داخل شهر استکهلم و یا دیگر شهرهای سوئد خریداری نکنید. جهت خرید این گونه کالا ها به محدوده های خرید بزرگی که در خارج از شهرها واقع شده اند مراجعه کنید.
وسایل ورزشی، رومیزی های دستباف، دستمال های گوناگون سفره، چینی آلات، قهوه خوری و انواع عتیقه جات از دیگر خریدهای مورد علاقه جهانگردان در سوئد است. فروشگاه های بزرگ در مناطق مرکزی شهر استکهلم و به خصوص مابین میدان هو تا قسمت قدیمی استکهلم (گاملا استان) و نیز در خیابان ملکه (دروتنینگ گاتان)، خیابان شاه (کونگز گاتان)، خیابان بندر (هامن گاتان)، خیابان کتابخانه (بیب لیو تکز گاتان) و نیز استوره گاتان قرار دارند. اما با مراجعه به ده ها پاساژ بزرگ و سرپوشیده مخصوص خرید که در نقاط مختلف شهر استکهلم و به خصوص خارج از شهر وجود دارند، هم کالاهای متفاوت تر و هم قیمت های بهتری را جهت خرید در اختیار خواهید داشت. مشهورترین پاساژها و فروشگاه های بزرگ برای خرید مرکز شهر استکهلم عبارتند از Sturegallerian، Gallerian، PUB، Åhlens و NK.
هر پنج فروشگاه و پاساژ خرید اشاره شده در بالا در نقاط مرکزی شهر استکهلم قرار دارند، شش روز هفته باز هستند و در آن ها تقریبا قادر به خرید هر نوع کالایی که مایل باشید خواهید بود. فروشگاه ها و مراکز خرید در روزهای تعطیل ساعات کاری محدودتری دارند. ساعت های معمولی کار فروشگاه ها و مراکز خرید در استکهلم، روزهای عادی عموما 10 الی 18 و در روزهای شنبه مابین 10 الی 15 است. برخی از فروشگاه ها روزهای یکشنبه نیز باز هستند.

دیدنی های استکهلم

سالن کروی استکهلم

یکی از بزرگترین سالن های جهان، سالن کروی استکهلم است که استفاده های بسیار متنوعی دارد که از جمله آن ها برگزاری کنسرت های بسیار بزرگ موسیقی است. بنای کروی استکهلم بزرگترین ساختمان کروی جهان است که ساخت آن دو سال و نیم به طول انجامیده است. در زبان سوئدی به گلوبن یا کروی شهرت دارد. بنایی به شکل یک توپ گلف خیلی بزرگ که 110 متر قطر و 85 متر ارتفاع داخلی آن است. حجم کل ساختمان 600.000 متر مربع است. برای کنسرت 16.000 نفر و برای مسابقات هاکی روی یخ 14.119 نفر گنجایش دارد. این بنا نمادی از خورشید در سرزمین قطبی سوئد است، بزرگترین مدل از سیستم مختصات قطبی در جهان.

پارک تفریحی گرونا لوند

در پارک تفریحی گرونا لوند که به صورتی بسیار زیبا در کنار آب واقع شده است، از ماشین های عظیم الجثه بازی و تفریح و فعالیت های گوناگون تا رستوران های مختلف با غذاهای متنوع وجود دارد و همچنین کنسرت های متعددی توسط خوانندگان داخلی و خارجی در هوای فرح بخش بهار و تابستان استکهلم بر روی سن بزرگ آن اجرا می گردد.
که واستن (Kvasten) در زبان سوئدی به معنی جارو و یا جاروی جادوگران است و این نام از این روی بر روی قطار صعود و فرود این پارک نهاده شده است که گفته می شود افرادی که بر آن سوار می شوند با احساس نشستن بر روی جاروی جادوگران و پاهای آویزان هواپیما سواری می کنند.
یکی دیگر از پر طرفدارترین ماشین های تفریحی در پارک تفریحی گرونا لوند، فریت فال تیلت نام دارد که یکی از مرتفع ترین سقوط های آزاد در سطح جهانی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد داد. البته دسته ای که دل و جرات سوار شدن آن را داشته باشند. فریت فال تیلت 80 متر ارتفاع دارد و شما را در حالی که زیر پایتان خالی است با سرعت 110 کیلومتر در عرض چند ثانیه به پایین پرت می کند.
کودکان و نوجوانان و دیگر عاشقان پارک تفریحی گرونا لوند می توانند با خریدن یک دستبند سواری برای یک روز به مبلغ 280 کرون به مدت یک روز تا حدی که توان دارند از همه امکانات تفریحی گرونا لوند استفاده کرده و هر چند بار که دلشان می خواهد (و توانشان اجازه می دهد) سوار همه ماشین های تفریحی پارک گرونا لوند شوند. تنها استثنا در این زمینه خانه ارواح است که ورودی به آن همیشه جداگانه و به مبلغ 40 کرون پرداخت می گردد. دستبند سواری دیگری نیز وجود دارد که تنها از ساعت 7 غروب به بعد قابل استفاده است، اما قیمت آن نیز به مراتب ارزان تر و فقط 200 کرون است.

کازمونوا

حیف است که از استکهلم دیدن کرد، اما سری به سالن سینمایی کازمونوا نزد. سالن سینمایی کازمونوا در استکهلم تنها سالن سینمایی IMAX در سوئد است که قادر به نمایش بزرگترین اندازه فیلم در جهان است که بر روی یک پرده نمایش عظیم الجثه که به صورت یک گنبد طراحی شده و 760 متر مربع وسعت پرده آن است نمایش داده می شود. این گنبد سینمایی غول پیکر علاوه بر پرده 760 متر مربعی خود، 11 متر بلندی و 23 متر نیز قطر دارد و متعلق به موزه تاریخ طبیعی استکهلم است.
در کازمونوا فیلم های مختلف علمی و طبیعی به صورتی با شکوه و چشمگیر بر روی پرده می رود. فیلم های کازمونوا متفاوت بوده و هر از چندی فیلم های علمی جدید به آن اضافه می شود. مخارج تهیه چنین فیلم هایی که مناسب نمایش بر روی این پرده گنبدی عظیم باشند بسیار گزاف است و زمان زیادی نیز می برد. برخی از فیلم های این مجموعه به صورت سه بعدی نمایش داده می شوند.

اسکانسن

اسکانسن موزه فولکلوریک بسیار جالبی است که در فضای باز قرار دارد. در موزه اسکانسن می توان از خانه های دهقانان قدیم سوئد، بناها و کارگاه های مختلف دوران قدیم، آسیاب های بادی و کلیساهای چوبی دیدن نمود. همچنین باغ وحش، آکواریوم و تراریوم (شیشه حیوانات خزنده) اسکانسن نیز هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان بسیار جالب توجه خواهد بود. بزرگترین جانور پستاندار در میان مجوعه جانوران سوئد یعنی گوزن شمالی که پادشاه جنگل نامیده می شود نیز در باغ وحش وجود دارد.
قسمت دیگری از اسکانسن دارای یک پارک عظیم است که در آن می توان ضمن لذت بردن از طبیعت پارک، در مناسبت های مختلف از رقص های ملی و دسته جمعی سوئد دیدن نمود و نیز در آن ها شرکت کرد.
اسکانسن به فاصله تنها چند دقیقه از مرکز استکهلم و بر روی بلندی هایی با منظره بسیار دل انگیز از پایتخت قرار گرفته است. اسکانسن به عنوان نخستین موزه جهان در فضای آزاد درهای خود را در سال 1891 بر روی عموم مردم باز کرد. اسکانسن در آن هنگام نیز مانند اکنون در تمام فصل ها و سرتاسر سال باز بوده است.
در اسکانسن همچنین تعدادی کافه، رستوران و دکه های اغذیه فروشی نیز وجود دارد. علاوه بر این می توان در فضای بسیار سرسبز اسکانسن از غذای پیک نیک خود نیز لذت برد. در فروشگاه اسکانسن در بیرون در ورودی اصلی، صنایع دستی، کاردستی و کارهای طراحی شده ساخت اسکاندیناوی با کیفیت عالی وجود دارد. در اسکانسن زندگی آهنگ دیگری می نوازد.

همه چیز درباره سوئد

کشور پادشاهی سوئد با داشتن یکی از توسعه‌یافته‌ترین اقتصادهای جهان، به عنوان کشوری باثبات هم از نظر سرمایه‌گذاری و هم از نظر سیاسی شناخته می‌شود. تراکم جمعیت در سوئد بسیار اندک است و در هر کیلومتر مربع آن 20 نفر زندگی می‌کنند. شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است. در شمال این کشور همانند مناطق قطبی 6 ماه از سال روز است و 6 ماه شب.

 

اطلاعات کلی درباره سوئد

پایتخت استکهلم
بزرگترین شهر استکهلم
نوع حکومت پادشاهی مشروطه
زبان رسمی سوئدی
مساحت 449,964 کیلومتر مربع
جمعیت 9,354,462 سرشماری 2009
واحد پول کرون سوئد (SEK)
منطقه ی زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +46
دامنه ی اینترنتی .se

پرچم کشور سوئد

پرچم کشور

زمان به وقت سوئد

آب و هوای هم اکنون سوئد

 

موقعیت جغرافیایی سوئد در نقشه جهان

 
 

آب و هوای سوئد (Sweden Weather)

سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است و از لحاظ آب و هوایی به سه ناحیه ی مختلف تقسیم می شود. قسمت جنوبی سوئد با آب و هوای اقیانوسی، قسمت مرکزی با آب و هوای قاره ای مرطوب و قسمت شمالی با آب و هوای سرد و خشک. شهرهای استکهلم، گوتنبرگ، مالمو در بخش جنوبی سوئد واقع هستند و به لطف پایان یافتن جریان اقیانوسی موسوم به Golf Stream در بخش جنوبی کشور، این شهرها آب و هوای چندان سردی نسبت به نقاط شمالی ندارند.
در استکهلم در اواخر ماه ژوئن (تیرماه)، بیش از ۱۸ ساعت خورشید در آسمان می درخشد و در طول زمستان به طور متوسط حداقل دما به ۳- درجه سانتی گراد می رسد. این وضعیت برای شهرهای گوتنبرگ و مالمو، حداقل ۱- درجه سانتی گراد است.
در بخش شمالی کشور سوئد (مثلا در شهر Kiruna) دمای هوا در زمستان به حداقل ۱۵- درجه سانتی گراد هم می رسد ومدت درخشش خورشید در آسمان در تابستان ها حداکثر ۲ ساعت می باشد. از این رو، در این مناطق در واقع شش ماه شب و شش ماه روز عملا اتفاق می افتد!
بالاترین دمای هوای ثبت شده در تاریخ سوئد در سال ۱۹۴۷ میلادی در منطقه Målilla در جنوب شرقی کشور به میزان ۳۸ درجه سانتی گراد گزارش شده است. کمترین دمای ثبت شده هم به میزان ۵۲.۶- درجه سانتی گراد در منطقه (Vuoggatjålme مابین سوئد و نروژ) در سال ۱۹۶۶ میلادی گزارش شده است.
میزان بارندگی در بخش جنوبی سوئد بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر در سال می باشد. این میزان در کشور ایران سالیانه تنها نزدیک ۳۰۰ میلیمتر است. همچنین، بارش برف معمولا در بخش جنوبی، از ماه دسامبر (دی) تا مارچ (فروردین)، در بخش مرکزی از ماه نوامبر (آذر) تا آوریل (اردیبهشت) و در بخش شمالی از اکتبر (آبان) تا می (خرداد) اتفاق می افتد. با این حال خصوصا طی سال های اخیر، به ندرت بارش برف در بخش های جنوبی و مرکزی صورت گرفته است.

جغرافیای سوئد (Sweden Geography)

سوئد کشوری است در شمال قاره اروپا واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی که از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است.
سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می باشد. شهر استکهلم (Stockholm) واقع در شرق سوئد، پایتخت این کشور محسوب می شود. جمعیت سوئد ۹.۲ میلیون نفر می باشد که بیشترین آن ها در سه شهر بزرگ و اصلی سوئد یعنی شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو زندگی می کنند. تنها سه میلیون نفر در شهر استکهلم و حومه آن زندگی می کنند.
در هر کیلومتر مربع این کشور تنها ۲۱ نفر زندگی می کنند که نشان از تراکم جمعیت اندک آن دارد. همچنین ۸۵ ٪ جمعیت کشور در مناطق شهری زندگی می کنند. نیمه شمالی سوئد به خاطر نزدیکی به قطب شمال و سرد بودن آب و هوای آن جمعیت بسیار کمی را در خود جای داده است. پدیده خورشید نیمه شب (Midnight Sun) و روز بودن شش ماه و شب بودن شش ماه دیگر سال در آن مناطق رخ می دهد و سالانه توجه میلیون ها توریست را به خود جلب می کند. البته پدیده خورشید نیمه شب تنها در شمال سوئد قابل رویت نیست، بلکه در تمامی مناطقی که جزو دایره قطبی (Antarctic Circle) باشند قابل رصد است. این مناطق غیر از شمالی ترین مناطق سوئد که در دایره قطبی قرار دارند (۱۵٪ مساحت کل سوئد) شامل مناطق شمالی کانادا، آلاسکا، نروژ، فنلاند، روسیه، ایسلند و جزیره گرینلند دانمارک نیز می شود.
۸.۷ % خاک سوئد را آب تشکیل می دهد و در این کشور ۹۷۵۰۰ دریاچه طبیعی وجود دارد که بزرگترین آن ها دریاچه های Vänern و Vättern نام دارند. بیش از نیمی از مساحت کل سوئد را نیز جنگل و مرتع تشکیل می دهد و به همین خاطر یکی از مهمترین صنایع سوئد صنعت چوب و کاغذ محسوب می شود.
سوئد از ۲۵ استان تشکیل شده است که در یک تقسیم بندی کلی به سه بخش اصلی استان های شمالی Norrland، مرکزی Svealand و جنوبی Götaland تقسیم می شود. جزایر اولند Öland و گوتلند Gotland دو جزیره بزرگ سوئد محسوب می شوند که در بخش جنوب شرقی کشور واقع شده اند.

پول و اقتصاد سوئد (Sweden Economy)

در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت، درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد. نرخ بیکاری این کشور هم اکنون5.6 درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست، اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور 1.4 درصد است.
درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتا کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است. اروپا مهم ترین بازار صادراتی کشور است. 60 درصد تولیدات کشور سوئد به دیگر کشورهای عضو بازار مشترک اروپا صادر می شود. آمریکای شمالی و کشورهای آسیای جنوب شرقی از دیگر بازارهای مهم صادراتی سوئد هستند. 35 درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (9.8 درصد)، آمریکا (9.3 درصد)، انگلستان (7.1 درصد)، دانمارک (6.9 درصد)، فنلاند (6 درصد)، فرانسه (4.9 درصد)، هلند (4.7 درصد) و بلژیک (4.5 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشین‌آلات، نفت و مشتقات آن، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه موتوری، آهن و فولاد، مواد غذایی و البسه است. مهمترین شرکای واردات سوئد را کشورهای آلمان (17.3 درصد)، دانمارک (9.1 درصد)، نروژ (8.2 درصد)، انگلیس (6 درصد)، هلند (5.8 درصد)، فنلاند (5.7 درصد)، فرانسه (4.6 درصد) و بلژیک (4.1 درصد) تشکیل می‌دهند.

فرهنگ مردم سوئد (Sweden Culture)

نگاهی به ابعاد مختلف و کلان جامعه سوئدی نشان می دهد که مردم این کشور از فرهنگی با دو ویژگی عمده پویایی و در عین حال نوپایی نسبی برخوردارند. قدمت سیصد ساله قانون اساسی، قدمت چهار صد ساله آموزش همگانی، یک و نیم قرن پیشینه فعالیت جمعی و سیاسی مردم در الگوهایی مانند احزاب سیاسی و حدود شش قرن سابقه پارلمان، جایگاه دانش و هنر و ادب در جامعه سوئدی و همگی موید غنای فرهنگی جامعه سوئدی است. مقوله فرهنگ در این کشور آن چنان مورد توجه است که بخش فرهنگی از شمول برنامه ریاضت اقتصادی دهه هفتاد که در پی وخامت اوضاع اقتصادی حاصل شده بود، مستثنی گردید. اهدا سیاست فرهنگی کشور به خوبی نشان دهنده جهت گیری عمومی مقوله فرهنگ، جایگاه آن در جامعه و اهمیت آن نزد دولت است:
حمایت از آزادی اندیشه و بیان و ایجاد شرایط لازم برای برخورداری همه شهروندان از این حقوق
فراهم نمودن فرصت مشارکت در حیات ملی و بین المللی فرهنگی و رشد خلاقیت شهروندان
حمایت از تنوع فرهنگی، توسعه هنر و جلوگیری از تأثیر منفی گرایش تجاری در حوزه فرهنگ
تبدیل فرهنگ به نیرویی پویا محرک و مستقل در جامعه
حفظ احیا و بهره گیری از میراث فرهنگی
ارتقا آموزش فرهنگی و فراهم آوردن موقعیت های تحصیلی در رشته های مختلف فرهنگی
ارتقا تبادل فرهنگی بین المللی و ارتباطات میان فرهنگ های گوناگون در درون کشور
بهره گیری از فرصت های بین المللی مبادلات فرهنگی
حدود یک میلیون و دویست هزار نفر از جمعیت سوئد بین پانزده تا بیست و پنج سال سن دارند و به عبارت دیگر بخش جوانجمعیت این کشور را تشکیل می دهند. در پژوهشی که از نسل جوان سوئد به عمل آمده است، جوانان سوئدی اولویت های خود را به ترتیب سرگرمی، خانواده و امنیت اقتصادی دانسته اند.
برای جوانان زیر بیست و پنج سال، اهمیت نسبی تفریح در برابر خانواده و کار افزایش یافته است. فعالیت های تفریحی بیشتر به صورت گروهی متداول است، اما سرگرمی های فردی به تدریج جایگزین این پدیده اجتماعی می شود.
به لحاظ اجتماعی، جوانان عموما در حدود نوزده سالگی از خانواده جدا می شوند. در عین حال سن ازدواج مرتبا در حال افزایش است و علاقه به بچه دار شدن نیز روندی نزولی دارد. اعتماد آنان به سیاستمداران بیشتر اما علاقه شان به سیاست و درگیر شدن در آن کمتر شده است. نگاه جوانان به مهاجرت و مهاجرت پذیری مثبت است. از وضع سلامتی خود راضی هستند و عموما علاقه مند به مسافرت بوده و به آینده خوش بین هستند.
جامعه سوئد را می توان از نظر اصل برابری زن و مرد به عنوان یک استاندارد غربی، از نمونه های بسیار پیشرفته در دنیا دانست. عمق این باور اجتماعی در سوئد تا جایی است که در سال 1980، قانون اساسی به منظور رعایت اصل برابری برایجانشینی پادشاه اصلاح شد تا فرزند ارشد پادشاه، اعم از دختر یا پسر بتواند از این حق برخوردار باشد.

زبان مردم سوئد (Sweden Language)

زبان سوئدی از خانواده ی زبان های هندواروپایی شاخه ی ژرمنی است و با زبان های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد. در برخی نواحی شمالی کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان کولی‌ها) و ییدی (زبان یهودیان) در کشور سوئد تکلم می‌گردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردار می باشند.

مذهب مردم سوئد (Sweden Religion)

کشور سوئد با این که کشوری غیر مذهبی است، ولی تا سال ۲۰۰۰ میلادی و به مدت بیش از چهار صد سال دینمسیحیت از نوع فرقه لوتری Luther را به عنوان دین رسمی کشور (شاخه پروتستان) حفظ نمود. در سال ۲۰۰۰ میلادی بود که کلیسای لوتری را به عنوان دین رسمی دولتی ملغی اعلام نمود. سوئد به همراه فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، جمهوری چک و هلند از مهمترین کشورهایی هستند که اکثریت غالب مردم آن ها هیچگونه دینی ندارند.
بر طبق یک بررسی و تحقیق انجام شده توسط Davie در سال ۱۹۹۹ میلادی، در سوئد ۸۵ درصد مردم اعتقادی به وجود خدا ندارند و این کشور در فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین تعداد بی دین ها یا Atheist ها را در دنیا دارد. در تحقیق دیگری از سوی سازمان آمار اتحادیه اروپا، تنها ۲۳ درصد از سوئدی ها اعتقاد دارند خدایی وجود دارد، ۵۳ درصد پاسخ داده اند که یک نیرو یا روح بزرگ زندگی باید وجود داشته باشد و ۲۳ درصد نیز اعتقاد به هیچ خدا یا نیروی مافوق بشری ای ندارند. تعداد اعضای فعال کلیساها در سوئد، از ۹۵ درصد کل جمعیت در سال ۱۹۷۲ میلادی به ۷۲ درصد در سال ۲۰۰۸ میلادی رسیده است.

وضعیت مسلمانان در سوئد

دین اسلام پس از دین مسیحیت، دومین دین بزرگ و رسمی کشور سوئد محسوب می شود. سنی ها بیشترین جمعیت مسلمانان سوئد را تشکیل می دهند. در سوئد ایجاد هر گونه تبعیض اجتماعی بر اساس نوع پوشش اسلامی فرد ممنوع است و در صورت شکایت یا گزارش رسمی فرد، مستوجب تعقیب و پیگرد قانونی خواهد بود.
در سال ۱۹۵۳ میلادی، سوئد دارای جمعیتی ۷ میلیونی بود و تنها ۵۰۰ نفر مسلمان در این کشور زندگی می کردند. جمعیت سوئد در حال حاضر به بیش از 9 میلیون نفر رسیده است و این در حالی است که جمعیت مسلمان آن پس از روند صعودی مهاجرت ها به سوئد به بیش از نیم میلیون نفر (۵ درصد کل جمعیت سوئد) افزایش پیدا کرده است.
گروه های مسلمان، در قرن بیستم و عموما برای کار و زندگی، از کشورهای ترکیه، مراکش، عراق، ایران، بوسنی و هرزگوین و سومالی به سوئد مهاجرت کردند و با وقوع جنگ های داخلی و مشکلات اجتماعی در سرزمین های مادریشان به تدریج به سوئد پناهنده شدند. بزرگترین گروه مهاجر مسلمان سوئد از منطقه خاورمیانه و به خصوص از کشورهای عراق و ایران وارد سوئد شده اند. پس از آن، پناهجویان یوگسلاوی سابق (اغلب اهالی بوسنی) و سومالی دومین گروه بزرگ مسلمانان سوئد هستند.
مسلمانان عرب زبان اغلب از کشورهای مراکش و عراق، مسلمانان سنی مذهب اغلب از کشورهای سومالی، فلسطین و جمعیت کرد زبان عراق و ایران و مسلمانان شیعه مذهب اغلب از کشورهای عراق، ایران، افغانستان، پاکستان، هند و لبنان هستند.

غذای مردم سوئد (Sweden Food)

وقتی صحبت از غذای سوئدی می شود، مردم خواه ناخواه به یاد کوفته و ماهی هرینگ یا شاه ماهی ترشی شده می افتند. اما سوئد نیز مانند کشورهای اسکاندیناوی دیگر نحوه غذا خوردن خود را معرفی و کیفیت و گوناگونی آن را به مراتب بهتر و بیشتر کرده است.
دریا و جنگل دو منبع اصلی برای تولید غذاهای سوئدی هستند. قرن هاست که مردم این کشور غذاهایی مانند والنبرگار که یک نوع کوفته سوئدی است را پخته و می خورند. جالب این جاست که دستور پخت آن نیز تغییر نکرده و همان طور که آن را کارل امیل هاگدال برای نخستین بار طبخ کرده است، درست می شود. این نوع کوفته غذای محبوب سوئدی ها باقی می ماند، هر چند بین المللی شدن سوئد و کشورهای اسکاندیناوی دیگر، تغییر و تحولات زیادی در گوناگونی غذای این کشورها به وجود آورده است.
پیدا کردن مواد غذایی متنوع در گذشته در سوئد ساده نبود، اما اکنون هر نوع مواد غذایی در بازارها و فروشگاه های این کشور پیدا می شود. مثلا آواکادو قبلا جزو مواد غذایی لوکس محسوب می شد، اما اکنون انواع و اقسام آواکادو در دسترس مردم است.

مسافت و اختلاف زمانی سوئد (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و استکهلم (ایران و سوئد)

مسافت تهران تا استکهلم 3574.6 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا استکهلم حدود 4.5 ساعت می باشد.
استکهلم 2 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در استکهلم است.

جشن ها و تعطیلات رسمی سوئد (Sweden Celebrations)

اگر چه در جوامع صنعتی به سختی می توان از سنت های کهن یاد نمود و سوئد نیز مشمول این قاعده عمومی می شود، اما نمادهایی از سنت های کهن مردمان این سرزمین در زندگی اجتماعی آن ها قابل مشاهده است. سوئدی ها برای فصول چهارگانه سال رسوم سنتی زیبایی دارند.
در فصل بهار دختر بچه‌ها پنج شنبه قبل از عید پاک، با رنگ آمیزی صورت خود و پوشیدن روسری و دامن های بلند و در هیبتجادوگران عید پاک به منازل مردم مراجعه می نمایند و با دادن کارت عید، شیرینی می گیرند. سمبل عید پاک در سوئد شاخه کوچکی از درخت توس رنگ آمیزی شده همراه با تخم مرغ های پر از شکلات و شیرینی عید پاک است.
پس از عید پاک نیز شب والپورگیس مناسبت دیگری است که ریشه در باورهای سنتی و دیرینه مردم دارد. درشب سی ام ماه آوریل، انبوه مردم به این مناسبت با پوشیدن لباس های سنتی بر روی تپه ها بالا رفته و با روشن نمودن آتش، سرود می خوانند و رسیدن بهار را جشن می گیرند.
جشن نیمه تابستان سوئدی ها نزدیکترین جمعه به 24 ژوئن برگزار می شود. جشن با بر افراشتن کیانی موسوم به می پول که با برگ درخت توس و گل های وحشی و پرچم و پارچه های رنگارنگ تزئین شده است، شروع شده و مردم دور آن رقص و پایکوبی می نمایند.
مراسم خوردن گوشت غاز و سوپ مخصوص آن هم در دهم ماه نوامبر هم از سنت های پائیزی مردم سوئد است. عقیده بر این است که در این روز، غازها در فربه ترین روز عمر خود هستند. در برخی از مناطق سوئد این سنت برای خوردن میگو برگزار می شود.
در زمستان، مردم سوئد عید سنت لویزا را سیزدهم ماه دسامبر جشن می گیرند که طولانی ترین شب سال و معادل شب یلدای ایرانی است. بامداد سیزدهم دسامبر دوشیزه جوانی در منزل بیدار می شود و با پوشیدن لباس سفید و تاجی مزین به شمع های روشن، سرودهایی در مورد تاریکی زمستان و بازگشت روشنایی می سراید. پس از بیدار شدن اهالی منزل، با قهوه و شیرینی از آن ها پذیرایی می شود. این مراسم اوایل روز نیز در اماکن عمومی ادامه می یابد.
کریسمس نیز از اعیاد مشترک سوئدی ها و کشورهای مسیحی است که با اندک تفاوت هایی در سوئد نیز جشن گرفته می شود.