همه چیز درباره جزایر قناری

جزایر قناری مجمع‌الجزایری مرکب از هفت جزیره در اقیانوس اطلس ، نزدیک به ساحل مراکش و یکی از ۱۷ منطقه خودمختار اسپانیا است. پایتخت آن لاس پالماس است. مراکش نیز بر این جزیره‌ها ادعای مالکیت دارد.
نام پرنده قناری از نام این جزیره‌ها گرفته شده، چرا که این پرنده، بومی این منطقه (و نیز منطقه مادیرا) است. نام منطقه از نام لاتین آن Insularia Canaria گرفته شده که به معنی جزیره سگان است. این نام را رومیان به خاطر سگان وحشی که در آن‌جا پراکنده بودند به این جزایر دادند.
جزایر قناری را در متن‌های فارسی میانه جاودان کَث می‌نامیدند، به معنای شهر جاودان و ایرانیان این جزایر را نقطه آغاز نیمروز (نصف‌النهار) به شمار می‌آوردند. پس از حمله تازیان و ترجمه کتاب های پهلوی به زبان عربی این اصلاح نیز به جزایر خالدات به عربی ترجمه شد.

قناری یا کاناری به معنی سگ‌های بزرگ است.

جزایر قناری

نام هفت جزیره این مجمع‌الجزایر و مراکز آن ها به این شرح است:
تنریف، مرکز: سانتا کروس د تنریفه
گرن کاناریا، مرکز: لاس‌پالماس گرن کاناریا
لانزاروته، مرکز: آرسیفه
لاپالما، مرکز: سانتا کروز لاپالما
لا گومرا، مرکز: سان سباستیان لا گومرا
ال هیرو، مرکز: والورده
فوئرته‌ونتورا، مرکز: پوئرتو دل روساریو

نزدیک ترین جزیره ۱۰۸ کیلومتر از کرانه شمال غربی آفریقا فاصله دارد. سردار سپاه ایران ابوالحسن اسحقی به عنوان اولین ایرانی در آن مکان سکنی گزید و به ترویج دین نیمور کجوری پرداخت.

همه چیز درباره بارسلون

بارسلون، پس از مادرید پرجمعیت‌ترین شهر اسپانیا و مهمترین بندر این کشور است. در حدود پنج میلیون نفر در ناحیه شهری بارسلونا زندگی می‌کنند. بارسلون ششمین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا و بزرگ‌ترین کلان شهر اروپا در کنار دریای مدیترانه است. بارسلون به لحاظ اهمیت در امور مالی، تجارت، رسانه، سرگرمی، هنر، بازرگانی بین‌المللی، آموزش و گردشگری یک شهر جهانی است. بندر بارسلونا یکی از مهم‌ترین بنادر اروپا در دریای مدیترانه می‌باشد، همچنین فرودگاه بین‌المللی بارسلونا در سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۷ میلیون مسافر را جابه جا کرده است .
شهر بارسلون دارای یک شبکه بزرگراهی گسترده و قطار سریع‌السیر نیز هست که اسپانیا را به فرانسه و بعد پرتغال متصل می‌کند. بارسلون دوازدهمین شهر جهان و چهارمین شهر اروپا به لحاظ شمار بازدیدکننده در سال است، این شهر سالیانه در حدود ۵ میلیون توریست را به خود جذب می‌کند. به نقل از مجله مونوکل این شهر هفدهمین شهر قابل زندگی در جهان است. بارسلون با ۱۷۷ بیلیون یورو تولید ناخالص داخلی چهارمین شهر ثروتمند اتحادیه اروپا و سی و پنجمین شهر جهان است.

خرید در بارسلون

واقعیت این است که بارسلون در میان شهرهای اروپایی، چندان به خرید شهرتی ندارد؛ اما واقعیت قضیه بر عکس است. بارسلون شهری است که می توان در آن به خوبی و راحتی خرید انجام داد، بدون این که دغدغه خرید بی کیفیت یا گران داشته باشید.
شما می توانید در گوشه و کنار شهر و در مرکز شهر، خریدهای مختلفی انجام دهید، اما به شما توصیه می کنیم خرید خود را حول میدان کاتالونیا به انجام رسانید. در کنار میدان کاتالونیا شما انواع و اقسام فروشگاه های بزرگ و کوچک را خواهید دید. برندها و مارک های مختلف در کوچه های اطراف میدان کاتالونیا به کرات به چشم می خورند.
مهم ترین مرکز خرید با برند معروف ال کورت آنگلز (El Corte Ingles) در بارسلون را شما در قالب ساختمانی بزرگ و هفت طبقه در گوشه میدان کاتالونیا خواهید یافت. این مجتمع خرید کلیه اجناس مورد نیاز شما را خواهد داشت، هر چند که این اجناس، بی تردید ارزان نخواهند بود، اما از کیفیت خوبی برخوردار هستند. البته در فصل حراج، اجناس خوب با کیفیت مناسب و با قیمت های عالی یافت می شوند.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری بارسلون

دیدنی های بارسلون بی شمار است. بارسلون پس از این که در سال 1992 میلادی مرکز برگزاری بازی های المپیک شناخته شد، دچار تحولی اساسی و جدی شد. این شهر از مکانی برای ملوانان و جاشوان و باربران به شهری شیک و مدرن برای گردشگران تبدیل شد. شاید مشهورترین دیدنی های بارسلون آثار معمار مشهور معاصر این شهر آنتونی گائودی باشد. در این میان شاید مشهورترین اثر، کلیسای ساگرادا فامیلیا باشد. غیر از این ها شش اثر دیگر به جای مانده از این هنرمند در شهر بارسلون وجود دارد که گردشگران را به سوی خود می کشاند.
خیابان رامبلا شاید مشهورترین خیابان این شهر است که شاید بتوان گفت شانزه لیزه بارسلون است. بندر زیبای بارسلون که آکواریوم بارسلون نیز در آن جا قرار دارد، خود زیبایی خاصی به این شهر داده است. کاخ مونتجوی در کنار میدان اسپانیا و همچنین تپه المپیک از زیبایی های این شهر است. در میدان اسپانیا در آخر هفته ها، برنامه رقص آب و نور و فواره چشمان گردشگران را به خوبی نوازش می کند. اما در خارج از محدوده شهری بارسلون تپه تیبیدابو را نباید از نظر دور داشت.
بارسلون دارای پارک های تاریخی و دارای آثار باستانی متعددی است. همچنین سواحل زیبای بارسلون محلی برای تفریح گردشگران است. بارسلون چندین آسمانخراش دارد که بلندترین آن هتل هنر است که دارای 154 متر بلندی است.
مشهورترین موزه شهر بارسلون، موزه پیکاسو است که نزدیک به 3500 اثر این نقاش قرن بیستم را در خود جای داده است. موزه خوان میرو و موزه دریایی بارسلون از دیگر موزه‌های مشهور این شهر هستند. نکته دیگر این که بارسلون یکی از قدیمی‌ترین و اولین دانشگاه‌های اروپا را در خود جای داده که قدمت آن به سال 1450 میلادی باز می‌گردد.
باشگاه فوتبال بارسلونا به نام استادیوم نیوکمپ بارسلونا و مجموعه المپیک بارسلون نیز مورد توجه ورزش‌ دوستان سراسر جهان است. طبق قراردادی، شهر بارسلون در 24 دی 1378 خواهرخوانده اصفهان شناخته شد و همچنین مقرر شد این دو شهر در زمینه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و تجاری با یکدیگر همکاری ‌کنند.

همه چیز درباره مادرید

ممکن است برخی فکر کنند، مادرید جلوه‌ی معماری بارسلونا را کم دارد، اما پایتخت اسپانیا مطمئنا شهر بی اهمیتی نیست. این شهر پر از دیدنی های فرهنگی و هنریست. مادرید دارای 72 موزه (مثل موزه مشهور پرادو)، بازارهای جالب توجه و غذاهای تاپا است.
قلب اجرایی و اقتصادی اسپانیا با کار می تپد، اما تنها تا اواسط قرن شانزدهم بود که مادرید جایگاه پادشاهان اسپانیولی و رویال کورت بود و به همین واسطه آن را پایتخت می خواندند. هر مادریدی می تواند درباره گذشته آشفته و پر حادثه شهرش برایتان حرف بزند، همچنین به شما خواهند گفت که در هیچ جای دنیا به جز مادرید نمی توانند زندگی کنند.
مادرید یکی از مرتفع ترین شهرهای اروپا است و دارای آب و هوایی خشک و تابستان های داغ و زمستان های بسیار سرد است. دمای متوسط در ژانویه 8 درجه سانتیگراد و دمای متوسط در جولای 31 درجه سانتیگراد است.

خرید در مادرید

خرید در مادرید به معنی خرید در فروشگاه های خاص کوچک و مارکت های بزرگ غذا است. مناطق متنوعی در مادرید هستند که پر از بوتیک، مغازه، فروشگاه های بزرگ و سوپر مارکت هستند. این شهر پر از مغازه های جذابی است که می توان در آن ها کاوش کرد و همه چیز از فروشگاه های مد گرفته تا کیک فروشی ها را می توان در آن جا یافت. خرید چرم در مادرید انتخاب درستی است، مخصوصا خرید کفش، کیف و کت. به عنوان دو تا از بهترین سوغاتی های مادرید می توان از مجسمه های چینی لادرو و مرواریدهای ماجورکا نام برد.

دیدنی های مادرید

کلیسای Almudena

در سال 1879 میلادی به سبک گوتیک ساخته شد و در نزدیکی رویال پلاس واقع شده است. این کلیسا متعلق به کاتولیک هاست و چشم انداز زیبایی دارد.

میدان مرکزی مادرید

میدان مرکزی مادرید یا میدان Plaza Mayor توسط پادشاه فیلیپ سوم در سال 1619 میلادی ساخته شده که مجسمه او در وسط میدان قرار دارد. بسیاری از فستیوال ها و جشن های ملی در این میدان برگزار می شوند.

موزه پرادو

موزه prada با بیش از 7000 تابلوی نقاشی و بیش از 700 مجسمه قرن دوازدهم تا نوزدهم میلادی از جمله شاهکارهای نقاشی نقاشان برجسته دنیا مثل رامبراند، بوتیچلی، فرانسیسکو گویا و … یکی از مهمترین نقاط دیدنی مادرید است.

کاخ سلطنتی مادرید

کاخ سلطنتی مادرید (Palacio Real de Madrid) محل اقامت رسمی پادشاه اسپانیا در شهر مادرید است و فقط برای مراسم تشریفاتی دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال پادشاه Juan Carlos و خانواده سلطنتی در آن جا زندگی نمی کنند و در Palacio de la Zarzuela در حومه مادرید زندگی می کنند. Royal Palace در خیابان Bailén واقع شده است. این کاخ همیشه به روی عموم مردم باز است، به جز زمانی که برای کارهای رسمی دولتی مورد استفاده قرار می گیرد.

میدان پارتا آلکالا

میدان Puerta Alcala در قرن 17 با فرمان پادشاه کارلوس سوم به عنوان دروازه ورود به شهر کوچکی به نام Alcala در نزدیکی مادرید ساخته شد.

همه چیز درباره اسپانیا

نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا است. اسپانیا در قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی قوی‌ترین کشور استعمارگر جهان بوده است. اسپانیا ۱۷ بخش خود مختار دارد. کشور اسپانیا همچنین به ۵۰ استان نیز تقسیم شده است که به این ترتیب هر کدام از بخش‌های خودمختار، خود به یک یا چند استان تقسیم گردیده اند. اسپانیا بزرگ‌ترین تولید کننده ی روغن زیتون جهان است.

 اطلاعات کلی درباره ی اسپانیا

پایتخت مادرید
بزرگترین شهر مادرید
نوع حکومت پادشاهی مشروطه
زبان رسمی اسپانیایی
مساحت 504,030 کیلومتر مربع
جمعیت 46,030,109 تخمین 2010
واحد پول یورو (EUR)
منطقه ی زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +34
دامنه ی اینترنتی .es

پرچم کشور اسپانیا

پرچم کشور

زمان به وقت اسپانیا

آب و هوای هم اکنون اسپانیا

 

موقعیت جغرافیایی اسپانیا در نقشه جهان

آب و هوای اسپانیا (Spain Weather)

شمال اسپانیا دارای آب و هوای معتدل بوده و بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی دارای آب و هوای مدیترانه ای است. پر باران ترین بخش کشور در شمال و شمال غربی است. جنوب شرق این سرزمین با تابستان های داغ و زمستان های معتدل آب و هوایی مدیترانه ای دارد. منطقه خشک مرکزی با تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوایی متنوع دارد. کوه های مرتفع پیرنه آب و هوای سرد کوهستانی و شمال غرب (گالیسیا) با تابستان های خنک آب و هوای مرطوب اقیانوسی اطلس را دارد.
شهر مادرید دارای زمستانی ملایم و تابستـانی گرم است. دمای هوای مادرید در زمستان به ندرت به درجه ی صفر و یا پائین تر از آن می رسد و گرمای آن در تابستان گاهی از 40 درجه سانتیگراد نیز فراتر می رود.

جغرافیای اسپانیا (Spain Geography)

کشور پادشاهی اسپانیا با مساحت 504,750 کیلومتر مربع واقع در جنوب غربی قاره اروپا بالغ بر 85% شبه جزیره ی ایبریا را به خود اختصاص داده است. شبه جزیره ی ایبریا با احتساب کشور پرتقال از شمال به فرانسه و رشته کوه های پیرنه، خلیج بیسکایا و دوک نشین آندورا از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به اقیانوس اطلس منتهی می گردد. شبه جزیره ایبریا به شکل یک چهار ضلعی نامنظم است که بخش اعظم آن را فلات تشکیل می دهد، ارتفاع این فلات حدود 610 متر است که از شمال به جنوب به تدریج از ارتفاع آن کم می شود.
جزایر بالئار واقع در نزدیکی سواحل شرقی اسپانیا در مدیترانه و جزایر قناری واقع در نزدیکی سواحل آفریقای غربی در اقیانوس اطلس جزو قلمرو دولت اسپانیا محسوب می گردد، همچنین شهرهای سئوتا و ملیله واقع در سواحل جنوبی تنگه جبل الطارق و در شمال خاک مراکش قرن ها تحت سیطره اسپانیا بوده اند و هم اکنون نیز علیرغم دعوای مراکش بر حاکمیت این دو شهر، اسپانیا شهرهای یاد شده را جزو خاک خود می داند. به این ترتیب اسپانیا با مساحتی کمتر از یک سوم خاک ایران و پس از فرانسه در ردیف پنجاه و دوم کشورهای جهان از نظر وسعت می باشد.
جزایر بالئار در دریای مدیترانه متشکل از چهار جزیره عمده ی مالیورکا (مایورکا)، منورکا (مینورکا)، آیبیزا و فورمنترا و هفت جزیره بسیار کوچکتر است. جزایر قناری، در حوالی ساحل مغرب و صحرای غربی، متشکل از پنج جزیره بزرگ تنریف، فوئرتونتورا، گران کاناریا، سنزاروتی و لاپالما به اضافه دو جزیره کوچکتر و شش جزیره کوچک است. شهرهای سئوته و ملیله سرزمین های محصوری در ساحل شمالی مغرب است.
مرزهای زمینی اسپانیا شامل 1919 کیلومتر مرز با کشورهای فرانسه (623 کیلومتر)، آندورا (65 کیلومتر) و پرتقال (1214 کیلومتر)، مراکش (از طریق سئوتا و ملیله به ترتیب 6/3 کیلومتر و 6/9 کیلومتر) و منطقه جبل الطارق (متعلق به انگلستان 2/1 کیلومتر) است. مرزهای دریایی اسپانیا شامل 4964 کیلومتر با اقیانوس آرام در غرب، خلیج بیسکایا در شمال و دریای مدیترانه در شرق و جنوب می باشد.
در سیئرا نوادا در آندالوسیا در جنوب کشور اسپانیا قله مولاسن بلندترین نقطه خاک اصلی اسپانیا با 3478 متر ارتفاع قرار دارد. بلندترین نقطه سرزمین اسپانیا قله تیئده با 3716 متر ارتفاع در جزایر قناری است. رودهای مهم اسپانیا تاگوس (تاخو)، ابرو، دورو (دوئرو)، گوادیانا، گوادلکوئیویر هستند.

پول و اقتصاد اسپانیا (Spain Economy)

واحد پول اسپانیا یورو و اجزای آن سنت نام دارد. هر یورو معادل یک صد سنت می باشد. یورو از ابتدای سال 2002 به عنوان پول رسمی اغلب اعضای اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا معرفی شد.
با موافقت کردن اسپانیا برای پیوستن به جامعه اروپایی، اتحادیه جدید اروپا، در ژانویه سال ۱۹۸۶، باعث شد کشور، درهای اقتصادیش را باز کند، پایه صنعتیش را نوین ساخته و زیربناها را توسعه دهد و قانون اقتصادی اش را اصلاح کند تا با دستورالعمل های اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد. برای انجام چنین کارهایی، اسپانیا رشد GDP را افزایش داد و بدهی های عمومی را به نسبت GDP، بیکاری را از ۲۳% به ۱۰% و تورم را تا زیر ۳% کاهش داد. هم اکنون پس از کشورهای گروه هفت، اسپانیا بیشترین تولید ناخالص ملی را در جهان دارد.
بیش از 15% نیروی کار اسپانیا به کشاورزی اشتغال دارند. محصولات مهم صادراتی آن گندم، جو، ذرت، انگور، زیتون، چغندر قند، سیب زمینی، مرکبات و کتان می باشند. مراتع برای دام ها، حدود 20% زمین اسپانیا را در بر دارد. ذخایر مهم معدنی این کشور شامل زغال سنگ، اورانیوم، روی و سنگ آهن می باشند.
صنایع تولیدی از دهه 1960 توسعه سریعی یافت و هم اکنون صنایع بزرگی چون وسایل نقلیه موتوری، فلزی، کشتی سازی، شیمیایی و مهندسی و همچنین تمایل فزاینده ای در زمینه ارتباط از راه دور و الکترونیک وجود دارد.
توریسم از نظر اقتصادی، برای اسپانیا اهمیت فراوانی دارد. صنعت توریسم از منابع عمده درآمد ارز خارجی است. حدود پنجاه میلیون مسافر خارجی در سال از اسپانیا دیدن می کنند و بیشتر در استراحتگاه های ساحل مدیترانه، جزایر بالئار و قناری مستقر می شوند.

فرهنگ مردم اسپانیا (Spain Culture)

اسپانیای امروز جامعه ای است که تلفیق سنت و مدرنیسم از وجوه بارز آن است. علاوه بر این به لحاظ برنامه ریزی های سازماندهی شده و هدفدار دارای ویژگی هایی است که به عنوان الگوی مناسب مورد توجه قرار گرفته است، از جمله در زمینه هایی مانند توریسم، حفظ و اشاعه زبان و فرهنگ در سطح جهان، اهمیت خاص فرهنگ و به خدمت واداشتن نهادهای مالی و اقتصادی از بخش فرهنگ، تقویت و پاسداشت سنن و رسوم و انتقال آن به نسل جدید و …

زبان مردم اسپانیا (Spain Language)

زبان رسمی و رایج در سراسر اسپانیا زبان کاستیانا است که به اسپانیولی در جهان معروف است. بیش از 70% مردم اسپانیا به این زبان تکلم می کنند. زبان اسپانیولی شاخه ای از زبان لاتین می باشد و خویشاوندی نزدیکی با زبان های ایتالیایی، فرانسوی و پرتقالی دارد.
زبان اسپانیایی گویش های مختلفی دارد که عمدتا به تفاوت در تلفظ لغات محدود می گردد. از جمله ی دیگر شاخه های زبان اسپانیایی می توان زبان های کاتالان (زبان مردم بندر بارسلونا)، گالیسی (زبان مردم لاکرونیا) و باسک (زبان رایج در ایالات باسک) را نام برد.
زبان کاتالان زبانی توسعه یافته و دارای غنای ادبی در زمینه ی شعر و داستان می باشد و به همین دلیل در قانون اساسی مصوب 1978 زبان کاتالان در کنار زبان اسپانیایی (کاستیانا) به عنوان زبان رسمی منطقه کاتالونیا یاد شده و شناخته شده است.
زبان گالیسی از زبان پرتقالی مدرن ریشه گرفته و از زبان های لاتین است. این زبان در قرن سیزدهم به عنوان زبان رسمی دربار شناخته شده بود، اما به مرور زمان اهمیت و جایگاه خود را از دست داده و امروز تنها در منطقه گالیسیا واقع در شمال غربی اسپانیا و در مجاورت مرزهای شمالی پرتقال بدان مکالمه می شود. قانون اساسی مصوب 1978 اسپانیا زبان مزبور را به عنوان زبان رسمی این مناطق شناسایی نموده است و امروزه حدود 7% جمعیت اسپانیا به این زبان صحبت می کنند.
مهمترین زبان غیر اسپانیولی (کاستیانا) زبان رایج در منطقه باسک است. زبان باسک نه لاتینی و نه از ریشه هند و اروپایی است و نزدیک به 3% مردم اسپانیا به این زبان صحبت می کنند. ریشه این زبان معلوم نیست، ولی قبل از ورود رومی ها نیز در شبه جزیره ایبریا رایج بوده است. طبق قانون اساسی 1978 این زبان نیز به عنوان زبان رسمی ملی پذیرفته شده است.
از نظر جاذبه توریستی و گردشگری کسانی که برای سفر، اسپانیا یا آمریکای لاتین را انتخاب می کنند، با دانش زبانی مناسب می توانند سفری به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند، چرا که مردم اسپانیایی زبان، دانش کمی از زبان انگلیسیدارند.

مذهب مردم اسپانیا (Spain Religion)

بر اساس قانون اساسی اسپانیا هیچ مذهبی دین رسمی این کشور نیست، ولی آزادی مذهبی تا حدودی که نظم اجتماعی شناخته شده در این قانون را به خطر نیاندازد، تضمین شده است. بیشتر مردم این کشور کاتولیک هستند، اما نتایج جدیدترین نظرسنجی در اسپانیا نشان داد شمار افرادی که خود را معتقد به مذهب کاتولیک می دانند کاهش یافته است. مرکز پژوهش های اجتماعی اسپانیا با انتشار گزارشی از تحقیق خود اعلام کرد نسبت آن دسته از مردم این کشور که خود را کاتولیک می دانند در سال ۲۰۱۰ به ۷۳ درصد رسیده است. این در حالی است که هشت سال پیش این میزان نزدیک به ۸۰ درصد از جامعه اسپانیا را تشکیل می داد. انجام اعمال مذهبی نیز در این کشور اروپایی رو به کاهش است. هشت سال پیش ۲۰ درصد از مردم اسپانیا اظهار داشتند روزهای یکشنبه به کلیسا می روند، اما در نظرسنجی اخیر مرکز پژوهش های اجتماعی اسپانیا تنها ۱۳ درصد مردم خود را معتقد عملی به مذهب کاتولیک می دانند.

غذای مردم اسپانیا (Spain Food)

یکی از غذاهایی که شما به طور معمول در اسپانیا با آن روبرو می شوید، paella است. Paella یک بشقاب برنج، معمولا با دو غذای دریایی، گوشت خوک، خرگوش یا مرغ چاشنی زده شده با زعفران است. به طور سنتی یک غذای شرق اسپانیا، با کیفیت متغیر را می توانید تقریبا در تمام مناطق توریستی پیدا کنید.

مسافت و اختلاف زمانی اسپانیا (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و مادرید (ایران و اسپانیا)

مسافت تهران تا مادرید 4757.6 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا مادرید حدود 6 ساعت می باشد.
مادرید 2 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در مادرید است.

جشن ها و تعطیلات رسمی اسپانیا (Spain Celebrations)

تعطیلات رسمی اسپانیا

با توجه به ساختار فدرال اسپانیا، هر یک از ایالات و مناطق این کشور دارای تعطیلات مختص به خود می باشند. لکن تعطیلات رسمی در اسپانیا 10 روز به قرار زیر است.
اول ژانویه، سال نو
ششم ژانویه، روز پادشاهان
هفدهم آوریل، عید پاک
هیجدهم آوریل، عید پاک
اول می، روز کارگر
پانزدهم آگوست، روز مریم مقدس
ششم دسامبر، روز قانون اساسی
هشتم دسامبر، روز عروج مقدس
بیست و ششم دسامبر، روز تولد حضرت عیسی (ع)

برخی از جشن ها و فستیوال ها در اسپانیا

فستیوال ها در زندگی مردم اسپانیا جایگاه ویژه ای دارند. اسپانیایی ها همیشه مشتاقانه منتظر فرا رسیدن فستیوال هستند و از مدت ها قبل برای آن برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای دارند. هر شهر و منطقه فستیوال های مخصوص خود را دارد.
جشن گوجه در اواخر آگوست با شرکت هزاران نفر از مردم برگزار می شود و مردم طی 60 دقیقه به طرف هم گوجه پرتاب می کنند. هر ساله 30.000 نفر توریست از این مراسم در Bunyol دیدن می کنند. باورهای متفاوتی در مورد چگونگی به وجود آمدن این فستیوال وجود دارد، اما معتبرترین آن ها می گوید که همه چیز از سال 1945 شروع شد. میدان شهر مملو از جمعیتی بود که برای تماشای کارناوال بزرگی گرد هم آمده بودند. بعضی از این افراد تصمیم گرفتند به جمع برگزار کنندگان جشن و دسته موزیسین ها بپیوندند، به خاطر همین مجبور به هول دادن افراد دیگر در شلوغی شدند. یکی از شرکت کنندگان به زمین افتاد و هنگامی که دوباره بلند شد و گوجه فرنگی هایی را که از دکه سبزی فروشی نزدیک میدان برداشته بود، به طرف همه پرت کرد. کم کم همه مردم درگیر جنگ پرتاب گوجه فرنگی به سمت هم دیگر شدند. بالاخره پلیس مداخله کرد و به این جنگ پایان داد و همه افراد را مجبور به پرداخت خسارت کرد. این واقعه فراموش نشد و سال بعد در آخرین چهارشنبه ماه آگوست جوانان شهر هم دیگر را در همان میدان ملاقات کردند، البته این بار با مقدار زیادی گوجه فرنگی. دوباره جنگ شروع شد و فقط هنگام مداخله پلیس پایان گرفت و این اتفاق سال های بعد نیز تکرار شد. هر ساله در آخرین چهارشنبه ماه آگوست مردم بدترین لباس های خود را می پوشند و به سمت همدیگر گوجه فرنگی های رسیده پرتاب می کنند. شهرداری کامیون های محتوی گوجه فرنگی را برای این جشن فراهم می کند. هیچ کس در امان نیست. جنگ از ساعت ۱۱ صبح شروع می شود و 12 ظهر به پایان می رسد.
مراسم سنتی جشن پادشاهان جادویی (Reyeos Megas) با راه اندازی کارناوال های شادی سمبلیک که یادآور داستان تاریخی ورود سه دانشمند ایرانی به بیت الحم و بشارت دادن تولد حضرت عیسی مسیح (ع) است، به طور همزمان در سراسر شهرهای اسپانیا برگزار می شود.
در کارناوال های شادی که همه ساله در روز پنجم ماه ژانویه به طور سراسری در شهرهای اسپانیا و سایر کشورهای اروپا به راه می افتد، سه تن که ملبس به لباس پادشاهان هستند و تاج بر سر دارند، با دادن هدایا، شیرینی و شکلات به مردم یاد و خاطره شاهان جادویی را زنده می کنند.