همه چیز درباره مینسک

مینسک پایتخت کشور بلاروس است. این شهر که ۱.۸ میلیون جمعیت دارد، مقر ادارات سازمان کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. شهر مینسک همچنین مرکز شهرستان و بخشی به همین نام است. شهر مینسک در میان سال های 1919 تا 1991 پایتخت جمهوری شوروی سوسیالیستی بلاروس بود.
در سده دهم میلادی شاهزاده راهوالود (در نروژی راگنوالد) که از تبار وایکینگ‌ها بود، بر ولایتی به نام پولوتسک فرمان می‌راند که آن ولایت شامل مینسک نیز می‌شد. نخستین اشاره به شهر مینسک در کتب تاریخی از سال ۱۰۶۷ میلادی است، یعنی سالی که جنگی خونین میان ولایات پولوتسک و کیف بر کرانه رود نیامیها در گرفت.
مینسک آب و هوایی معتدل با رطوبت متأثر از اقیانوس اطلس دارد و علی رغم این که امروز مینسک دارای ظاهری بسیار جوان و مدرن است، اما یکی از قدیمی ترین شهر های اروپا حتی قدیمی تر از مسکو (۱۱۴۷)، ویلنوس (۱۳۲۳)، برلین (۱۱۳۷) و استکهلم (۱۲۵۲) است.
در قرن یازدهم میلادی مینسک یکی از شهرهای پر قدرت و ثروتمند بود، دو جاده بزرگ از این شهر می گذشت، جاده شمالی از روستاهای لوگویسک و باریسف، اورشو، آسمالنسک به سمت شهر مسکو و جاده جنوب شرقی از اسلوتسک به والین و نهایتا به برست در غرب منتهی می شدند که در حکم دو جریان اصلی توسعه و غنی سازی مینسک به شمار می رفتند.
طی قرون ۱۷ و ۱۸، مینسک از قسمت جنوبی و شرقی و همچنین از سمت غرب وسعت می یابد. فقط بخش باتلاقی واقع در قسمت شمالی این شهر مانع از پیشروی این شهر از سمت شمال بوده است، شهر توسط دژهای محکم احاطه شده و رودخانه و باتلاق های غیر قابل عبور حاشیه ای نیز به این شهر قدرت و استحکام بخشیدند.
در سال ۱۷۹۶ در زمان امپراتوری روسیه، پاول اول، نماد شهر تصویب شد و این نماد تصویر مادر مقدس (مریم مقدس) در آسمان به همراه فرشتگان است که با نماد دولتی تلفیق شده است. در قرن‌های ۱۷ تا ۱۹ میلادی ارزشمند ترین سبک های هنر معماری مینسک مربوط می‌شود به ساختمان های اصلی و مذهبی شهر که بیشتر آن ها در مناطق قدیمی شهر قرار دارند.
در سال ۱۹۷۴ برای قدردانی از شهروندان این شهر و شایستگی آن ها در طی جنگ جهانی دوم علیه نیروهای آلمان (سال های ۱۹۴۱-۱۹۴۴) به این شهر لقب شهر قهرمان داده شد. در طی این جنگ تقریبا ۹۰ درصد این شهر تخریب شد.
امروزه مینسک مرکز سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تبلیغاتی کشور بلاروس است و شهری زیبا و شادی بخش به شمار می‌رود. با قدم زدن و گردش کردن در خیابان ها و مکان های دیدنی این شهر، گذشت زمان احساس نمی شود. این شهر با ظاهر امروزی و جوان خود دارای خیابان های تمیز، گیاهان سر سبز و میدان‌های زیبا می باشد، ولی مهمتر از همه ساکنان مهربان و مهمان نواز و خون گرم این شهر هستند که بر زیبایی شهر افزوده و تاثیر عمیقی بر خاطرات می گذارند.

جاذبه های توریستی مینسک

جاده استالین

در دهه 30 قرن 20 در مرز غربی USSR، یکسری سنگر نظامی ساخته شد. این سنگرها از دریای بالتیک تا دریای سیاه کشیده شدند. آن روزها مرز غربی بلاروس، 35 تا 40 کیلومتر از مینسک (پایتخت کشور) فاصله داشت. همه این تاسیسات به نام جاده استالین در دنیا معروف بودند. در 30 ژوئن 2005، جاده استالین به عنوان مجموعه تاریخی و فرهنگی نزدیک شهر zaslavl افتتاح شد (35 کیلومتری مینسک). امروز همه این جا را می شناسند. سنگرهای مختلفی در فنلاند، آلمان، لهستان و جموری چک بازسازی شدند، ولی کل مجموعه در بلاروس (جاده استالین، 40 هکتار) و فرانسه (جاده مکینوت) واقع شده است.
در این محدوده آزادی عمل دارید به لانه توپ و مسلسل 2-3 منفذی رفته و توپچی شوید، روی صندلی آن جا نشسته و آماده شلیک باشید و در خندق ها قدم زده یا سوار تانک شوید. این یکی از معروفترین موزه های نظامی است که بازدید کننده خود را در میدان نبرد می بیند. خاطره جنگ در سوغاتی ها و عکس هایی که از این جا می آورید، پنهان است.

روستای توریستی

روستای کوچک و جذاب واقع در سواحل بدیع رود ptich (هجده کیلومتری مینسک) نمایان گر زندگی اصیل بلاروسی است. نوع معماری ساختمان ها، شیوه زندگی، وسایل خانه، ابزار، وسایل آشپزخانه، بلورجات، ظروف سفالی و غیره، همگی نماینده ی این نوع زندگی هستند. در این محل شما به قیاس سبک روستایی بلاروس و معماری کشور خود خواهید پرداخت و ساختمان های محلی، صدها صنایع دستی و ابزار های کشاورزی مورد استفاده روستایی ها را خواهید شناخت.
بیش از 100 خانه روستایی، آسیاب، آهنگری، چاه، مدرسه و کلیسا روی زمینی بیش از صد هکتار واقع شده اند. ابزارهای کشاورزی، وسایل خانه و لباس های محلی به نمایش گذاشته اند. کالای به نمایش در آمده در حوزه ها، واقعی اند. خانه های روستایی، طویله، آسیاب بادی و کلیسا به فرهنگ قسمت های مختلف بلاروس مربوطند و همه یکجا جمع شده اند. همه چیز واقعی است. بخش هایی از روستا قرن ها دست نخورده باقی مانده اند و سمبل سبک زندگی روستایی در بلاروسند.

موزه صنایع دستی (تکنولوژی های مردمی)

dubutki موزه فرهنگ بلاروس است که تجارت ملی را به تصویر می کشد. نمی توان اسم این جا را موزه گذاشت. همه چیز زنده است. آسیاب بادی در آن جا در حال کار کردن است، اسب برانید و با دست های خود نعل اسب بسازید. یک سفالگر، پارچ سفالی می سازد و به عنوان سوغاتی به شما می دهد. در صورت تمایل خودتان هم می توانید پشت چرخ سفالگری بنشینید. نانوا برایتان نان محلی می پزد.

مناطق طبیعی berezin sky

جنگل های انبوه، رودخانه های عمیق و دریاچه ها؛ زیبایی این مناطق هزاران سال دست نخورده و پوشش گیاهی و تنوع حیوانی خود را حفظ کرده اند. این مناطق از نظر طبیعی منحصر به فرد بوده و مشابه آن در اروپا نیست.

همه چیز درباره بلاروس

جمهوری بلاروس یکی از کشورهای اروپای شرقی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1990 تشکیل شد و تا پیش از آن جزو شوروی سابق بود. از لحاظ تاریخی، نام این کشور در زبان انگلیسی به روسیه سفید ترجمه شده است، اما این نام درست نیست. روسیه سفید به منطقه‌ای جداگانه اشاره دارد. 81/2 درصد از مردم این کشور بلاروسی، 4/11 درصد روس، 9/3 درصد لهستانی، 4/2 درصد اوکراینی و 1/1 درصد بقیه ی قومیت ها هستند. این کشور هنوز هم متحمل آثار انفجار هسته‌ای در حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ می‌باشد، که در همسایگی جمهوری سوسیالیست شوروی اوکراین قرار داشت.

 

اطلاعات کلی درباره ی بلاروس

پایتخت مینسک
بزرگترین شهر مینسک
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی بلاروسی، روسی
مساحت 207,595 کیلومتر مربع
جمعیت 9,648,533 تخمین 2009
واحد پول روبل بلاروس (BYR)
منطقه ی زمانی UTC+2
پیش شماره تلفن +375
دامنه ی اینترنتی .by

پرچم کشور بلاروس

پرچم کشور

زمان به وقت بلاروس

آب و هوای هم اکنون بلاروس

 

موقعیت جغرافیایی بلاروس در نقشه جهان

 

آب و هوای بلاروس (Belarus Weather)

بلاروس به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک، از آب و هوایی معتدل برخوردار است. تابستان های آن بیش از 150 روز در سال می باشد. میانگین دمای هوای شهر مینسک، پایتخت بلاروس، در ماه ژانویه 5 درجه سانتی گراد زیر صفر و میانگین دمای هوای آن در ماه ژوئیه 19 درجه سانتی گراد بالای صفر می باشد. با این حال دمای هوا در زمستان برای مدت کوتاهی به 25 درجه سانتی گراد زیر صفر نیز می رسد. زمستان های بلاروس بسیار معتدل تر از زمستان های بخش اروپایی روسیه در شرق است. میانگین بارندگی سالانه نیز بین 560 تا 660 میلی متر در نوسان می باشد.
به طور کلی آب و هوای بلاروس از زمستان‌های بسیار سرد (دمای متوسط در ژانویه بین ۸- درجه سلسیوس تا ۲- درجه سلسیوس) تا تابستان‌های خنک و بارانی (میانگین دمای ۱۵ درجه سلسیوس تا ۲۰درجه سلسیوس) در نوسان است.

جغرافیای بلاروس (Belarus Geography)

جمهوری بلاروس، اروپائی ترین بخش شوروی سابق، از شمال شرقی و شرق به روسیه، از شمال و شمال غربی به جمهوری های لیتوانی و لتونی، از جنوب به اوکراین و از غرب به لهستان محدود می باشد.
مساحت سرزمین بلاروس 207600 کیلومتر مربع بوده که سه برابر مجموع خاک بلژیک و هلند می‌باشد. این کشور در 160 مایلی دریای بالتیک قرار دارد. بلاروس سرزمین همواری است که تقریبا یک سوم از خاک آن پوشیده از جنگل می باشد. سرزمین هموار بلاروس در ارتفاع 180 متری سطح دریا قرار دارد و بلندترین نقطه این کشور (کوه دزیارژینسکایا) در ارتقاع 370 متری بالای سطح دریا واقع شده است.
جنگل‌ها ٪۳۴ کل مناظر این کشور را پوشانده اند و محصولات جنگلی را یکی از پر رونق‌ترین منابع طبیعی برای این سرزمین می‌کنند. دیگر منابع طبیعی که می‌توان در بلاروس یافت شامل ذخایر ذغال سنگ نارس، مقادیر اندکی نفت و گاز طبیعی، گرانیت، دولومیت، سنگ آهک، خاک رسوبی (آهک دار)، گل سفید، ماسه، شن و خاک رس می‌شود.
جمهوری بلاروس از جایگاه ژئوپولیتیکی و جفرافیایی ممتازی در شرق اروپا برخوردار است و در مسیر عبور راه آهن، جاده های اتومبیل رو، خطوط لوله نفت و گاز و سیستم های ارتباطی بین غرب و شرق اروپا و کشورهای آسیایی قرار دارد.
سرزمین بلاروس به وسیله یکی از مهمترین بزرگراه های اروپا که کوتاه ترین مسیر اتصال مناطق شرقی و مرکزی بلاروس به غرب اروپا است، تقسیم شده است.
فاصله بین مینسک تا ویلنیوس(لیتوانی) 184 کیلومتر، تا ریگا(لتونی) 468 کیلومتر، تا ورشو(لهستان) 558 کیلومتر، تا کی‌یف(اکراین) 545 کیلومتر، تا مسکو 706 کیلومتر و تا برلین 1060 کیلومتر می باشد. فاصله غرب تا شرق بلاروس 650 و از شمال تا جنوب این کشور 560 کیلومتر می باشد.
آبراه های بلاروس قبل از هر چیز بیانگر تاریخ این کشور می باشند. تعداد 10800 دریاچه بلاروس، مهاجرین اولیه را به خود جلب کرده اند. رود دنیپر بازرگانان دوران باستان و وایکینگ های ماجراجو را قادر می‌ساخت تا به سمت جنوب یعنی به کینسا و بیزانس حرکت نمایند و رود دوینا نیز دسترسی به مناطق دریای بالتیک را میسر می ساخت. نواحی بالای رودهای دنیپر و دوینا موجبات ارتباط این بخش با رود ولگا و در نهایت با دریای خزر، ایران و جهان عرب را فراهم می‌نمود. رود پریپیات در جنوب بلاروس به عنوان پل بین دنیپر و ویستولای لهستان عمل می کرد.
نیامان یکی دیگر از رودهای مهم بلاروس است. همچنین شبکه‌ای مرکب از 20000 رود و نهرهای کوچک، سرزمین بلاروس را پوشانده اند که طول مجموع آن ها به 92 هزار کیلومتر می رسد. 48 مورد از رودهای فوق حداقل 100 کیلومتر طول دارند.
در حدود یک پنجم این سرزمین، بیشتر در ایالت های جنوب شرقی و هومیل و ماهیلیو، هنوز تحت تاثیر فاجعه انفجار سال ۱۹۸۶ نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین قرار دارد. با این که مقدار پرتو افکنی از زمان فاجعه تاکنون تا یک درصد کاهش یافته، اما بیشتر این ناحیه ها به عنوان نواحی غیر قابل سکونت درنظر گرفته شده اند.

پول و اقتصاد بلاروس (Belarus Economy)

واحد پول بلاروس، روبل بلاروس می باشد.
بلاروس منابع طبیعی کمی دارد و اقتصاد آن شدیدا صنعتی است. این کشور یک جمهوری صنعتی و کشاورزی می باشد که دارای صنایع ماشین سازی و ابزارسازی، صنایع الکترونیک، ماشین آلات سنگین صنعتی و اپتیک به صورت زیر بنایی می باشد.
بلاروس به تجارت با دیگر جمهوری های شوروی سابق وابسته است و مواد اولیه مورد نیاز برای صنایع خود را از این کشورها وارد می‌کند. بلاروس برای بازار کالاهای صنعتیش به آن ها متکی است. از زمان اتحاد شوروی تاکنون، نظام اقتصادی تا حدود ٪۸۰ تحت کنترل دولت قرار دارد. این کشور از لحاظ اقتصادی نسبتا با ثبات است، اما تا حدود زیادی در تامین مواد خام به متحد نزدیک خود، روسیه، وابسته است.
بخش کشاورزی بیشتر به تولید خوراک برای گاوهای گوشتی و طیور می‌پردازد. گیاه کتان برای صادرات و صنعت پارچه بافی محلی کشت می‌شود. جنگل های وسیع، صنایع مهم چوب و کاغذ سازی را تغذیه می‌کنند.
صنعت و کشاورزی عمدتا در دست دولت قرار دارد. بنابراین بلاروس یکی از معدود بازمانده‌های اقتصادهای ملی با سرمایه گذاری دولتی می‌باشد. کشاورزی تحت کنترل کشت اشتراکی با زیربخش‌های عمده کشت سیب زمینی و پرورش دام است.
تولید ناخالص داخلی این کشور 104.7 میلیارد دلار و نیروی کار این کشور چهار میلیون و 300 هزار نفر است. بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در بلاروس 1.6 درصد است. 27.1 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن 8.3 درصد است.
محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، محصولات معدنی، مواد شیمیایی، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است که به کشورهای روسیه (34.7 درصد)، هلند (17.7 درصد)، انگلیس (7.5 درصد)، اوکراین (6.3 درصد) و لهستان (5.2 درصد) صادر می‌شود.
واردات بلاروس شامل محصولات معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی و مواد غذایی است که از کشورهایروسیه (58.6 درصد)، آلمان (5.7 درصد) و اوکراین (5.5 درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم بلاروس (Belarus Culture)

جنبه‌های خاص فرهنگ بلاروس به دلیل روسی شدن آن، در طول زمان از دست رفته است. دولت روسیه بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی سالانه را برگزار می‌نماید: بازار اسلاویانتسکی در ویتبسک، چشمه مینسک، همایش‌های تئاتری اسلاوونیک، جشنواره ملی دروگری، هنر برای کودکان و جوانان، مسابقه هنرهای نمایشی گروه جوانان، مشاعره‌های نیزویژ،قصر صلح و جشنواره ملی ترانه و شعر بلاروس. در این جشنواره‌ها، جوایز گوناگونی تحت عنوان قهرمانان شوروی و بلاروسی به خاطر مهارت آن‌ها در موسیقی یا هنر اعطا می‌شود.
بلاروس دارای چهار مکان میراث فرهنگی جهانی است که دو تای آن ها بین این کشور و کشورهای همسایه مشترک هستند. این چهار مورد عبارتند از: مجموعه قصر صلح، قصر نیازویژ، بلووژسکایا پوشاچا (مشترک با لهستان) و طاق زمین پیمای استروو (که با کشورهای استونی، فنلاند، لیتوانی، لتونی، نروژ، مولداوی، روسیه، سوئد و اوکراین سهیم می‌باشد).
تاریخچه لباس سنتی بلاروس به زمان روسیه کییفی بر می‌گردد و در طول زمان تحت تاثیر فرهنگ‌های همسایه از جمله لهستانی‌ها، لیتوانیایی‌ها، تویان‌ها، روس‌ها و دیگر کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

زبان مردم بلاروس (Belarus Language)

زبان بلاروسی یکی از دو زبان رسمی کشور بلاروس (به همراه روسی) است. زبان بلاروسی هم مانند زبان روسی با خط سیریلیک نوشته و خوانده می‌شود. بلاروسی به همراه زبان‌های روسی و اوکراینی به گروه زبان‌های اسلاوی شرقی تعلق دارد. استرس در کلمات، همانند روسی متحرک است.

مذهب مردم بلاروس (Belarus Religion)

مسیحیت، دین اصلی بلاروس به شمار می رود و 80 درصد از مردم این کشور مسیحی ارتودوکس‌اند. کلیساهای کاتولیک روم و ارتدوکس شرقی بزرگترین مراکز مذهبی بلاروس محسوب می شوند.
20 درصد بقیه مذاهب شامل دیگر فرقه‌های مسیحیت، اسلام و یهودیت است.

غذای مردم بلاروس (Belarus Food)

گذشته از ریشه‌های غالب روتنیایی (در اوکراین)، سبک آشپزی بلاروسی بسیار به لیتوانیایی نزدیک می‌باشد. برخی اوقات آن را تاحدودی نسبت به همسایگان بانفوذ خود از غنا و تاثیر کمتری برخوردار است. اما، در واقع این می‌تواند حاصل نبود کلی هویت ملی باشد که هنوز به عقب نگهداشتن کشور از توسعه ادامه داده و نیز سبب افت وجود سنت‌های آشپزی در ۱۰۰سال گذشته شده است.

مسافت و اختلاف زمانی بلاروس (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و مینسک (ایران و بلاروس)

مسافت تهران تا مینسک 2741.2 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا مینسک حدود 3.5 ساعت می باشد.
مینسک 1 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 10:30 در مینسک است.

جشن ها و تعطیلات رسمی بلاروس (Belarus Celebrations)

شماری از روزهای تعطیل در بلاروس نظیر روز استقلال یا روز پیروزی، جمعیت فراوانی را به خود جذب می‌کند و نمایش‌های متعددی همچون آتش بازی و رژه‌های نظامی در آن ها برگزار می‌شود. بیشتر این جشنواره‌ها در ویتبسک یا مینسک برپا می‌شود.