همه چیز درباره وین

وین سومین شهر دنیاست که دفتر سازمان ملل متحد در آن قرار دارد و دفاتر بین‌المللی برخی از سازمان‌های جهانی مانند اوپک، OSZE و سازمان انرژی اتمی در این شهر استقرار یافته است. بافت مرکزی شهر وین بنا به درخواست دولت این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی از جانب سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده است. نام وین در زبان فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Vienne) گرفته شده است. در زبان آلمانی نام شهر وین (بر وزن چین) تلفظ می‌شود. این شهر در حال حاضر با کیفیت‌ترین شهر جهان است.
وین محل تلاقی گذشته و آینده است. شکوه باستانی آن مشتمل بر قصرها و باغ های مجلل سلطنتی، معماری داخلی چشم نواز باروک و میدان های و آب نماهای زیبا است. از سوی دیگر وین یکی از پویاترین شهرهای اروپاست. موزه های وین آثار مدرن و سنت شکن بسیاری را در خود جا داده اند. کافه ها و رستوران های این شهر طیف وسیعی از غذاها، شراب ها، نوشیدنی های سرد و گرم و دسر ها و شیرینی ها را سرو می کنند. وین شهری است که موتزارت، بتهوون، هایدن، شوبرت، اشتراوس، برامس و ماهلر هریک زمانی در آن سکنی گزیده اند و از زیبایی این شهر الهام گرفته اند.
دانوب آبی از شمال شرقی پایتخت اتریش به سمت جنوب غربی آن روان است و غرب و شمال شهر را جنگل وین فرا گرفته است. وین به بیست و سه محله تقسیم شده است که اکثر جاهای دیدنی، هتل ها، بارها و پانسون ها ی آن در منطقه یک واقع اند که تحت عنوان Inner Stadt شناخته می شود.
وین یکی از بهترین سیستم های حمل نقل عمومی جهان را دارد. این سیستم شامل مترو، اتوبوس و تراموا است. اگر قصد دارید وین را خوب بچرخید و اکثر نقاط دیدنی آن را ببینید می توانید کارت وین (Wien-Karte) بخرید که قیمت آن 18.5 یورو است و امکان استفاده نامحدود از وسایل حمل و نقل عمومی به مدت ٧٢ ساعت را برایتان فراهم می کند و در اکثر موزه ها بین یک تا دو یورو تخفیف می گیرید. کارت وین را می شود در فرودگاه، باجه های بلیط و اکثر هتل ها تهیه کرد و به همراه آن یک بروشور صد و بیست صفحه ای به شما می دهند که شامل کوپن های تخفیف در کافه ها و رستوران های مشخصی است. اکثر کسانی که در مورد تجربه خودشان با این کارت در اینترنت مطلب نوشته اند از آن راضی بوده اند، فقط مواظب باشد جنون سوار شدن بی هدف بر وسایل نقلیه گریبان گیرتان نشود!
در اتریش اتومبیل‌ها موظف هستند حتی در روز، با چراغ روشن رانندگی کنند. در این کشور که طبیعت زیبای آن زبانزد است و آمیزه‌ای از هماهنگی طبیعت و انسان را در همه جا می‌توان دید، زندگی شهرنشینی نیز قواعد خاص خود را دارد. هرگز پیش نخواهد آمد که کسی جوابگو نباشد. آن چه در هوا و در پرواز در هواپیمایی اتریشی آرامش‌بخش است، در زمین نیز با رسیدن به مقصد ادامه می‌یابد. در فرودگاه نیز انتظار برای رسیدن به پرواز بعدی یا سوار شدن به وسیله‌ای که عازم مرکز شهر است، از قبل قابل پیش‌بینی است. قیمت‌ها مشخص و ساعت حرکت نیز دقیقا تعیین شده است.

دیدنی های وین

اکثر نقاط دیدنی وین در حلقه مرکزی قرار دارند و بهترین راه برای رسیدن به آن ها این است که به مرکز شهر برسیم و بعد پیاده این طرف و آن طرف برویم.

Stephensdom

مشهورترین بنای مرکز وین کلیسای اشتفان است که یک شاهکار دوره گوتیک محسوب می شود. ورود برای عموم رایگان است. با ۴ یورو می شود در یک تور با راهنما شرکت کرد. برای بالا رفتن از ٣۴٣ پله (باورتان نمی شود، خودتان بشمارید) و رسیدن به بالای گنبد کلیسای اشتفان باز هم باید 4 یورو بپردازید (تقریبا یک سنت برای هر پله) که البته در آن بالا کل وین زیر پایتان خواهد بود و از یکی از بهترین چشم اندازها می توانید نگاهی به مرکز وین بیاندازید. یکی از جالب ترین قسمت های این کلیسا سردابه آن است که بقایای اسکلت قربانیان طاعون در قبرهای دست جمعی آن جا نگه داری می شود. ورودیه سرادبه هم 4 یورو است.

Votifkirche

در فاصله کوتاهی از ایستگاه متروی Schottentor در میدان روزولت Rooseveltplatz این کلیسای زیبا قرار دارد که معماری گنبد و پنجره های رنگی اش حتی به نظر عده ای زیباتر از کلیسای استفان است، ولی چون کمتر توریستی است، مشتریان کمتری دارد. این کلیسا را فرانک جوزف به پاس جان بردن از یک سو قصد بنا کرده است. بازدید از این کلیسا از 9 تا 1 و از 4 تا 6 بعد از ظهر رایگان است (البته در روزهای یک شنبه محدودیت های جهت انجام نیایش برای بازدیدکنندگان اعمال می شود، دوشنبه ها هم تعطیل است).

HofBurg

هافبورگ قصر سلطنتی اتریش است و طی بیش از ششصد سال محل زندگی پادشاهان اتریش از اولینشان رودولف اول در سال 1273 تا آخرینشان کارل اول در سال 1918 بوده است.

Albertina

آلبرتینا که زمانی مهمان سرای سلطنتی بود، اکنون یکی از معروف ترین موزه های وین است که در آن آثار رافائل، رامبراند، داوینچی، مایکل آنجلو، سزان، پیکاسو و البته کلیمت و شیله نگه داری می شود. اگر می خواهید فقط به یک موزه در وین سر بزنید که البته کار ناپسندی است، ولی اگر واقعا می خواهید فقط به یک موزه سر بزنید، گزینه شما آلبرتینا است. آلبرتینا هر روز از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر و چهارشنبه ها تا 9 شب باز است. ورودی آن 9.5 یورو می باشد.

میدان موزه MuseumsQuartier

یکی از مهمترین نقاط فرهنگی وین است که مجموعه ای است شامل چهار موزه بسیار مهم شهر وین (ArchitekturZentrum Wien, MUMOK, Leopold, Kunsthalle) و موزه ای برای کودکان (Zoom)، تعداد بسیاری کافه و رستوران. این منطقه پیش از این اسطبل سلطنتی بوده و توسط فیشر ون ارلاخ (Fisher Von Erlach) به شکل امروزیش در آمده است. اگر ورودی هر چهار موزه را جدا جدا بپردازید باید مجموعا نزدیک به چهل یورو پول بدهید. ولی می توانید از گیشه اصلی میدان موزه به نام MQ Point که با یک علامت نارنجی مشخص است، بلیط های ترکیبی برای دیدن موزها بگیرید.

MUMOK

موزه هنر های مدرن در میدان موزه است که شبیه یک سنگ پای مکعب شکل عظیم می باشد. در این موزه آثار قرن بیستمی شامل امپرسیونیسم، کوبیسم، مینیمال آرت و عکاسی معاصر به نمایش در می آید. موماک هر روز از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر و پنج شنبه ها تا 9 شب باز است. ورودی آن برای بزرگسالان ٩ یورو می باشد.

Leopold

به دنبال خرید کلکسیون شخصی رودولف لئوپولد (Rudolf Leopld) در سال 1994 توسط دولت اتریش به قیمت صد و شصت میلیون یورو، این موزه در میدان موزه بنا شد. این موزه بزرگترین مجموعه کارهای نقاش بسیار مشهور اتریشی ایگون شیله (Egon Schiele) در جهان به شمار می آید و دو فقره از مهمترین کارهای او با نام های کاردینال و راهبه (Cardinal and Nun) و نوازش (Caress) در موزه لئوپولد قرار دارند. این موزه همچنین مجموعه نفیسی از آثار گوستاو کلیمت، ریچارد گرتسل و اتو واگنر را در خود جای داده است. لئوپولد هر روز (به جز سه شنبه که تعطیل است) از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر و پنج شنبه ها تا 9 شب باز است. ورودی آن ١١ یورو می باشد.

Kunsthalle

نمایشکاه هنر معاصر در دو سالن که شامل فیلم، ویدئو، عکاسی و اینستالیشن است. کونتس هال هر روز از 10 صبح تا ۷ بعد از ظهر و پنج شنبه ها تا 9 شب باز است.

MAK

موزه هنرهای کاربردی (Museum fur angewandet Kunst) است که در آن مصنوعات هنری که در زندگی روزمره استفاده می شوند (میز و صندلی، شیشه و سرامیک، پرده و پارچه) به نمایش گذاشته شده است. در طبقه بالایی موزه آثاری از برخی نقاشان نظیر کلیمت هم وجود دارد. نزدیکترین ایستگاه مترو به ماک ایستگاه Landstrasse است. ماک هر روز (به جز دوشنبه که تعطیل است) از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر و سه شنبه ها تا نیمه شب باز است. ورودی آن ۸ یورو (شنبه ها رایگان) می باشد.

شهربازی وین

شهربازی وین در پارک پراتر (Prater) واقع است و علاوه بر مجموعه بسیار متنوعی از بازی های مختلف برای سنین مختلف یکی از نشان های پایتخت اتریش را هم در خود جای داده است. Riesenard چرخ و فلک معروفی است که 65 متر ارتفاع دارد و یک دور زدن با آن بیست دقیقه وقت می گیرد. این چرخ و فلک شهرت جهانی اش را مدیون فیلم مرد سوم (بر مبنای رمانی با همین نام از گراهام گرین) با بازی درخشان اورسون ولز است که فیلمی است در مرود وین در روزهای پس از آزادسازیش توسط متفقین.

همه چیز درباره اتریش

جمهوری اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. قدمت کشور اتریش مدرن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. سرزمین فعلی اتریش از قرن چهارم پیش از میلاد مسکن قوم سلت بوده است. در همان قرن این سرزمین بدست رومی‌ها افتاد و طی قرن‌ها مرکز تاخت و تاز مهاجمان شد. در سال 1914 که آغاز جنگ جهانی اول بود اتریش نقش بزرگی در آن داشت. بهانه‌ای که باعث برافروختن آتش جنگ شد قتل فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش، در سفری به صربستان بود. اتریش در سال 1995 عضو اتحادیه اروپا شد اما از نظر قانون اساسی همانند برخی دیگر از کشورها چون سوئد بی‌طرف باقی ماند.

 اطلاعات کلی درباره اتریش

پایتخت وین
بزرگترین شهر وین
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی آلمانی، اسلوونیایی، کرواتی، مجاری
مساحت 83,855 کیلومتر مربع
جمعیت 8,356,707 تخمین 2009
واحد پول یورو (EUR)
منطقه ی زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +43
دامنه ی اینترنتی .at

پرچم کشور اتریش

پرچم کشور

زمان به وقت اتریش

آب و هوای هم اکنون اتریش

 

موقعیت جغرافیایی اتریش در نقشه جهان

آب و هوای اتریش (Austria Weather)

در اتریش، انواع آب و هوای محلی به دلیل اختلاف ارتفاع و جنبه های دیگر وجود دارد، اما اتریش از جمله مناطق آب و هوایی معتدل محسوب می شود که در هر فصل سال جای مناسبی برای سفر می باشد. شرق کشور خشک تر از غرب آن است و به طور کلی در زمستان سردتر، در تابستان گرم تر و در عین حال مرطوب تر از نواحی آلپی است. مناطقی که بیش از 3000 متر ارتفاع دارند، در تمامی سال پوشیده از برف هستند.
اتریش در منطقه معتدل و مسیر آب و هوایی اروپای میانه که از آب و هوای آتلانتیک و قاره ای تأثیر می پذیرد، قرار گرفته است. هر فصل سال نمایشگر دما و آب و هوای مخصوص همان فصل می باشد. در این منطقه بارش اندک، تابستان ها گرم و زمستان ها سرد معتدل می باشد. در مناطق کوهستانی آب و هوای پر بارش کوه های آلپ به چشم می خورد. زمستان در این مناطق طولانی می باشد. در مابقی استان ها آب و هوای مخصوص اروپا (آب و هوای میان دریا و قاره ای) دیده می شود که آب و هوای متاثر از آتلانتیک در جنوب و قاره ای جنوب شرقی را نیز در بر می گیرد.

جغرافیای اتریش (Austria Geography)

جمهوری اتریش با مساحت 83872 کیلومتر مربع کشوری است در قلب اروپای مرکزی و در خشکی محصور می باشد. در شمال با آلمان و جمهوری چک و اسلواکی و در شرق با مجارستان همسایه است. در جنوب به اسلوونی و ایتالیا و در جنوب غرب به سوئیس و لیختن اشتاین محدود می گردد. مانند چند کشور دیگر در اروپای مرکزی با آب های آزاد جهانی و دریاها مرز مشترکی ندارد.
رشته کوه های آلپ که از شرق به غرب در این کشور امتداد دارند، بیش از 75 درصد خاک این سرزمین را در بر گرفته اند. زمین های نسبتا کم ارتفاع و کوه های دلربا و با شکوه آلپ در غرب به دشت های کم ارتفاع رود دانوب و دشت وین در شرق کشور منتهی می شوند. بلندترین نقطه ی کوه های آلپ اتریش، کوه گروس گلوکنر با 3798 متر ارتفاع است. اکثر رودهای بزرگ این کشور همچون دانوب و انس و این از کوه های آلپ سرچشمه می گیرند و در مسیر خود مناطق دل انگیزی را خلق می کنند .
بیشتر اراضی قابل کشت اتریش، در نواحی کم ارتفاع شمال و شمال شرقی واقع شده و بیش از نیمی از آن ها، به درختکاری و کشت علوفه اختصاص دارند. زمین های کم ارتفاع شرق اتریش متشکل است از تپه های کوتاه، آبگیر وین و ناحیه ای مسطح و ماندابی در کنار نویزیدلارزه در مرز مجارستان.

پول و اقتصاد اتریش (Austria Economy)

با عضو شدن در اتحادیه اروپا، کشور اتریش از قوانین مالی و اقتصادی این اتحادیه پیروی کرده و یورو، واحد پول این اتحادیه را پذیرفته است. یک یورو برابر با 100 سنت است. اسکناس های چاپ شده و سکه های ضرب شده یورو تاکنون عبارتند از اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 یورویی و سکه های 1 و 2 یورویی و 1، 2، 5، 10، 20 و 50 سنتی. اسکناس ها و سکه های یورو در تمام کشورهای اتحادیه اروپا وسیله پرداخت پول به شمار می روند. در کنار یورو در کشور اتریش سکه های یادگاری و نیز سکه های طلا نیز ضرب می شوند که تنها در اتریش در بازار رد و بدل می شوند.
اسکناس ها و سکه های واحد قدیم پول اتریش یعنی شیلینگ را می توان اغلب بدون پرداخت کارمزد در بانک ملی اتریش با اسکناس ها و سکه های یورو تعویض نمود. واحدهای قدیمی پول سایر کشورهای اتحادیه اروپا، دیگر در بانک های اتریش قابل تعویض نیستند. جهت تبدیل سایر پول های خارجی، نرخ خرید و فروش ارز تعیین می شود. واحدهای پول داخلی یا خارجی را می توان به میزان نامحدود از کشور وارد یا خارج نمود.
طبق آخرین آمار بانک جهانی، اتریش پس از کشورهای سوئیس، دانمارک، سوئد، آمریکا، آلمان و ژاپن در مکان هفتم ثروتمندترین کشورهای جهان قرار گرفته است. در طول تاریخ معاصر، آلمان، همواره اصلی ترین شریک اقتصادی اتریش بوده است، ولی پیوستن اتریش به اتحادیه ی اروپا در سال 1995 تعاملات اقتصادی این کشور با سایر اعضای اتحادیه را به شدت استحکام بخشیده است، به طوری که امروز اتریش در قلب اروپای مرکزی به عنوان یکی از اصلی ترین مراکز رشد اقتصادی و سرمایه گذاری و نیز شاه راهی برای ورود اعضای جدید اتحادیه اروپا (کشورهای اروپای شرقی) مطرح می باشد.
تکیه گاه اصلی اقتصاد اتریش، صنایع تولیدی آن شامل ماشین آلات و لوازم ترابری، محصولات آهن و فولاد، فرآورده های نفتی، سیمان و کاغذ است. منابع طبیعی اتریش متشکل است از سنگ آهن و منیزیت. همچنین امکان بالقوه تولید نیروی هیدروالکتریک و مهم ترین جنگل های اروپای مرکزی نیز در اتریش واقع می باشند.
اتریش با وجود این که حدود 90% از نیاز غذایی اش را خود تولید می کند، اما فقط 8% نیروی کار در بخش کشاورزی دارد. زمین قابل کشت شرق کشور دارای خاک حاصلخیزی است که محصول خوبی از غلات و انگور تولید می کند. تولید لبنیات در مراتع شرق و کوه های آلپ اقلام صادراتی مهمی را تشکیل می دهد.
کوههای آلپ هم در تابستان و هم در زمستان بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند و صنعت توریسم سهم مهمی از درآمد ارز خارجی را به خود اختصاص می دهد.
تولید ناخالص داخلی این کشور 319.7 میلیارد دلار است که 1.6 درصد آن در بخش کشاورزی، 30.4 درصد در بخش صنعت و 67.3 درصد در بخش خدمات تولید می‌شود. سه میلیون و 56 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 4.3 درصد است و 5.9 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در اتریش 1.9 درصد است.
محصولات صادراتی اتریش را ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات موتوری وسایل نقلیه، کاغذ، محصولات فلزی، مواد شیمیایی، آهن و فولاد، منسوجات و مواد خوراکی است که به کشورهای آلمان (30.2 درصد)، ایتالیا (9 درصد)، آمریکا (5.9 درصد) و سوئیس (4.7 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، مواد شیمیایی، محصولات فلزی و نفت و محصولات نفتی است که از کشورهای آلمان (45.5 درصد)، ایتالیا (هفت درصد)، سوئیس (4.5 درصد) و هلند (4.1 درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم اتریش (Austria Culture)

اتریش با جمعیتی در حدود 5/8 میلیون نفر بیش از هر چیز به مردمی با فرهنگ با استانداردهای بالای زندگی مشهور هستند. تقریبا یک چهارم از جمعیت کشور در وین، پایتخت اتریش و به نوعی پایتخت فرهنگی اروپا سکونت دارند.
نحوه لباس پوشیدن مردم فعلى اتریش شباهت بسیارى به پوشش آمریکایى‌ها دارد، به ویژه لباس‌هاى گرم آن ها. اتریشى‌ها تنها در مراسم و به مناسبت‌هاى خاص لباس‌هاى محلی، سنتى و یا ملى خود را مى‌پوشند. در میان آداب و رسوم فعلى مردم اتریش، عاداتى نیز دیده مى‌شود که سنتى نیستند، ولى راهشان را به میان فرهنگ اتریش باز نموده‌اند. این عادات مانند روز پدر، روز مادر و عادات دیگر که متأثر از آداب و رسوم سایر کشورها مى‌باشد و یا چون جنبه تجارى پیدا مى‌کنند از طریق رسانه‌هاى همگانى به فرهنگ کشورها آمده و ماندگار شده است.

زبان مردم اتریش (Austria Language)

زبان رسمی اتریش، آلمانی است و ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند. در کنار آلمانی اقلیتی به زبان‌هایکروات، اسلوونیایی و مجارستانی صحبت می کنند. البته کوه های شگفت انگیز و با عظمت آلپ باعث خلق گویش ها و لهجه های گوناگونی از زبان آلمانی در مناطق کوهستانی اتریش شده است. اکثریت مردم اتریش به گویش اتریشی – باواریایی صحبت می کنند. دستور زبان آلمانی در اتریش با قواعد زبانی که در آلمان به کار می رود، تفاوت هایی دارد که البته این تفاوت ها چندان قابل توجه نیست. آلمانی در کنار زبان های انگلیسی، دانمارکی، فنلاندی و هلندی به شاخه ی ژرمنی (Germanic) از خانواده ی بزرگ زبان های هندواروپایی تعلق دارد.

مذهب مردم اتریش (Austria Religion)

دین اصلی در اتریش مسیحیت کاتولیک است و در حدود 75 درصد از جمعیت این کشور پیرو کلیسای کاتولیک می باشند که البته این تعداد رو به کاهش است و تنها 5 درصد مردم پروتستان هستند. نکته ی جالب این که پس از ظهور و اوج اصلاحات مذهبی توسط لوتر و کالوین و وجود نهضت پروتستان در شمال و مرکز آلمان، اتریش و منطقه باواریا در قرن هفده و هجده به کانون مبارزات ضد اصلاحات علیه پروتستان ها تبدیل شد. اگر چه با ظهور امپراتور ژوزف دوم در اواخر قرن 18 و اعلام آزادی ادیان افراط در حمایت از کلیسای کاتولیک کمتر شد، ولی کلیسای کاتولیک در اتریش حتی در زمان حال نیز از نفوذ بالایی برخوردار است.
حدود ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۸ میلیونی اتریش را مسلمانان تشکیل می دهند که درصد قابل توجهی از آن ها را مهاجرانی از کشور های ترکیه، شبه جزیره بالکان، ایران، کشورهای عربی، افغانستان، پاکستان و هند که از دهه هفتاد به این کشور سفر کرده اند، تشکیل می دهند. تعداد مسلمانان در اتریش در سال ۱۹۷۱ میلادی ۲۳ هزار نفر بوده است که این تعداد در سال ۱۹۹۱ به ۱۶۰ هزار مسلمان، در سال ۲۰۰۱ به ۳۳۵ هزار مسلمان و در سال ۲۰۱۰ به حدود ۵۰۰ هزار مسلمان رسیده است که این آمار نشان از افزایش تعداد مسلمانان و انتشار اسلام در اتریش در دهه های اخیر دارد.

غذای مردم اتریش (Austria Food)

غذاهای اتریش، سبکی از غذاهای بومی اتریش و مخلوطی از تأثیرات امپراتوری سابق اتریش و مجارستان است. محبوب ترین گوشت ها در اتریش، گوشت خوک، گوشت گاو و مرغ است.
بیشتر غذاهاى آن ها تحت تأثیر غذاهاى آلمانی، چکسلواکى و مجارها قرار گرفته است.

مسافت و اختلاف زمانی اتریش (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و وین (ایران و اتریش)

مسافت تهران تا وین 3195.1 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا وین حدود 4 ساعت می باشد.
وین 2 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در وین است.

جشن ها و تعطیلات رسمی اتریش (Austria Celebrations)

سال رسمى اتریش سال میلادى است و این کشور از جمله کشورهاى اروپایى است که تعطیلات رسمى مذهبى آن زیاد مى‌باشد. این‌گونه تعطیلات حتى در داخل این کشور و در ایالت‌هاى مختلف نیز فرق مى‌کند. به هر حال تعطیلات و اعیاد رسمى اتریش در سطح ملى در هر سال به شرح ذیل مى‌باشد:
سال نو، اول ژانویه
روز سه پادشاه مقدس، روز ۶ ژانویه
ایسترن (عید پاک)، ۲۴ و ۲۵ مارس
روز جهانى کارگر، اول ماه می
پفینگستین (Pifingsten)، روزهاى ۱۴ و ۱۵ ماه می
دفن جسد حضرت مسیح، ۲۵ ماه می
روز ملى اتریش، ۲۶ اکتبر
کریسمس، ۲۵ دسامبر
روز استفان‌ام (Stephan M)، روز ۲۶ دسامبر
هر ایالت اتریش جشن‌هایى خاص خود دارد که به یکى از مقدسین مربوط است. در اواخر تابستان جشنواره موسیقى که توجه جهانیان را به خود معطوف مى‌دارد، آغاز مى‌شود. در این هنگام همه جا را با پرچم‌هاى رنگارنگ مى‌آرایند و شهر غرق شادى و سرور مى‌گردد. در وین هنگام گشایش فصل اپراها، جشن‌هایى برقرار مى‌شود که مردم وین ماه‌ها قبل آن را تدارک مى‌بینند. برنامه‌هاى مفصل سمفونى و اپرا در تماشاخانه‌هاى بزرگ اجرا مى‌شود. آواز و موسیقى قسمت عمده زندگى مردم اتریش به ویژه وین را تشکیل مى‌دهد. ترانه‌هاى محلی، دسته‌هاى نوازندگان دهات در مراسم و جشن‌هاى محلی، همه در ایجاد سنت بزرگ موسیقى این کشور سهمى دارند.