مختصری درباره شارجه

شارجه یکی از هفت امارتی است که دولت امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند و محدوده این امارت حدود ۱۶ کیلومتر از ساحل کشور امارات در خلیج فارس را می‌پوشاند. عمق خاک این امارت رو به داخل کشور حدود ۶۰ کیلومتر است. مساحت شارجه ۲۶۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد، و این امارت با تمام امارات‌های که کشور دولت امارات عربی متحده تشکیل می‌دهند حدود مشترک دارد. پایتخت این امارت شهر شارجه و حاکم کنونی این امارت، شیخ دکتر سلطان بن محمد القاسمی است.
شارجه همچنین دارای سه شهر در کرانه دریای عمان است که از بدنه اصلی خاک امارت شارجه جدا هستند. نام این شهرها خور فکان، خور کلباء و دِبا الحُصن است. مهم‌ترین واحه شارجه ذَید نام دارد که دارای زمین های کشاورزی حاصلخیزی است.
شارجه از سال ۱۹۹۸ به این سو در میان امارات به عنوان پایتخت فرهنگی مشهور شده است و سبب آن بیشتر بودن آثار باستانی و فعالیت های فرهنگی در شارجه نسبت به دیگر امارات‌ها است. دانشگاهی نیز به نام دانشگاه آمریکایی شارجه در این امارت وجود دارد که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های امارات متحده عربی یاد می‌شود.

دیدنی های شارجه

شارجه در حوزه بازاریابی‌های گردشگری و معرفی خود به عنوان مهم‌ترین جاذبه گردشگری کشورهای عربی و جهان اسلام موفق بوده است. این موفقیت بزرگ و قابل توجه بر اساس یک استراتژی رو به گسترش طولانی مدت گردشگری بوده است. با این حال شارجه و امارات روی هم رفته ویژگی اسلامی و عربی خود را نیز حفظ کرده‌اند. شارجه از موقعیت جغرافیایی‌اش مزایای بسیار زیادی به دست آورده است؛ به گونه‌ای که خلیج فارس در شرق آن و دریای عمان نیز در غرب آن واقع شده است. در واقع این منطقه تنها منطقه در امارات است که به این دو دریای مهم دسترسی دارد. شارجه در ساحل شرقی واقع شده و مرکز فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و گردشگری امارات به حساب می‌آید.
هتلی به نام Oceanic Hotel یکی از قدیمی‌ترین هتل‌ها در امارات است. این هتل در سال ۱۹۷۴ میلادی و به عنوان یکی از نخستین اقدامات مربوط به تغییر و تحول در عرصه صنعت گردشگری امارات ساخته شد. هشت سال بعد، نخستین هتل پنج ستاره امارات با نام Sharjah Holiday Inn (مهمانپذیر تعطیلاتی شارجه) در این کشور عربی ساخته شد. همچنین در دهه‌های ۷۰ و ۸۰میلادی، هتل‌های سه ستاره‌ای در شارجه احداث شد.
باید گفت که نوآوری و بازسازی هتل‌های ساحلی در امارات، یکی از سیاست‌های همیشگی وزارت گردشگری امارات بوده است که در سال ۱۹۹۶ اساس آن نهادینه شد. در همین حال چنین به نظر می‌رسد که ساخت تعداد بیشتری هتل در امارات بازگوکننده تمرکز دولت این کشور بر روی تحولات رو به جلوی گردشگری امارات است. از سوی دیگر معماری سنتی امارات و همچنین برج‌های آن که در ساخت آن ها از دست ساخته‌های ویژه‌ای بهره برده شده است، ویژگی مخصوصی از جمله ویژگی عربی و اسلامی به آن بخشیده است.
طرح‌های بازسازی موزه ها نتایج قابل توجهی به دنبال داشته است؛ به طوری که این اقدامات به ایجاد موزه‌های هنری متعدد، ساخت ساختمان‌های چند منظوره، سالن‌های تئاتر، بازارهای هنرهای دستی و مساجد گوناگون منجر شده است. این تحولات موجب آن شده که شارجه همواره شاهد برگزاری نمایشگاه‌های گوناگونی باشد؛ به طوری که موزه ملی شارجه میزبان برگزاری نمایشگاه بی‌سابقه‌ای از نقاشی‌های نگارگران جهانی بوده است. در همین حال معماری جدید و مدرن در ساختمان‌های شارجه نیز به جذب هر چه بیشتر گردشگران بین‌المللی منجر شده است. در کنار مناطق سنتی با معماری ویژه خود، در ساختمان‌های تازه شارجه از نوعی شیوه معماری عربی-اسلامی بهره‌گیری شده است. از این نوع معماری جدید و مدرن در ساختمان‌های مهمی در شارجه همچون بازار مجره، دانشگاه شارجه، بازار مرکزی، خانه‌های قدیمی در مریجه و بازار عرصه و شمار زیادی از مساجد این منطقه استفاده شده است. با این حال حفظ شیوه زندگی فعلی و سنت‌های اسلامی در شارجه، یکی از نکات مورد توجه صنعت گردشگری این منطقه گردشگری بوده است. از جمله این نکات، ممنوعیت استفاده از مشروبات الکلی، جلوگیری از تکمیل باشگاه‌های شبانه و استفاده عمومی از سواحل دریا هستند. امارت شارجه بسیاری از پیشرفت‌های خود را مدیون حاکم شارجه شیخ دکتر سلطان بن محمد القاسمی است.

مختصری درباره ابوظبی

ابوظبی یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه و پایتخت کشور امارات متحده عربی است. وجه تسمیه این امارت به ابوظبی از آن جا است که به علت وجود آب شیرین در دوران قدیم، گله‌ای از ظباء یعنی آهو، قبل از ورود انسان به این منطقه در آن جا وجود داشته است. در سال ۱۷۶۱ قبیله بنی یاس بعد از پیدا کردن آب شیرین در منطقه ساکن می‌شوند و نام منطقه را به خاطر وجود آهو ابوظبی می گذارند.
شهر ابوظبی پایتخت کشور امارات متحده عربی است و در سال 2009 با پیشی گرفتن از نیویورک و پاریس به عنوان دومین شهر گران جهان برای مسافران اعلام شد. ابوظبی در سال 2008 پنجمین شهر گران جهان محسوب می شد. حاکم امارت ابوظبی شیخ خلیفه بن زاید بن سلطان آل نهیان و رئیس دولت امارات عربی متحده است. ولیعهد امیرنشین ابوظبی، شیخ محمد بن زاید آل نهیان است.
ابوظبی، با تمام زرق و برقش، گزینه‌ی خوبی برای سفر با هر انگیزه‌ای است. هر وقت بخواهید می‌توانید چمدانتان را ببندید و راه بیفتید. از فرودگاه تا مرکز شهر می‌توانید تاکسی بگیرید که هزینه‌ی زیادی ندارد، اما اتوبوس‌های مخصوص مسافران هم هست که هر نیم ساعت یک بار راه می‌افتند. انتخاب هتل کار سختی نیست، مثل همیشه قیمت‌ها را تعداد ستاره‌ها مشخص می‌کنند و یک هتل خوب چهار ستاره می‌تواند از صد هزار تومان به بالا خرج بردارد.

خرید در ابوظبی

اگر عاشق خرید کردن هستید، ابوظبی شهر رویاهای شماست: آن‌قدر مرکز خرید بزرگ دارد که برای دیدن همه‌شان، باید روزهای زیادی در این شهر بمانید. معروف‌ترین‌ مرکز خرید ابوظبی، مارینا است با فواره‌های موزیکال، سقفی که شبیه سقف سالن مدرسه‌ی هاگوارتز است و پرچم بزرگ امارات در قسمت ورودی که ١٢٣ متر ارتفاع دارد و بلندترین پرچم دنیاست.
برای خرید کردن، مراکز خلیفه و الواحه نیز به بزرگی و کامل‌بودن مجموعه‌ی برندهایشان، معروف هستند. در بیشتر فروشگاه‌های این‌جا، همیشه یکی از کارکنان قدم به قدم مشتری را همراهی می‌کنند که سرویس بهتری داده باشند، اگر این کار را دوست ندارید، چند بار که لبخند بزنید و تشکر کنید، دست از سر شما بر می‌دارند.
فروشگاه‌های کوچک مستقلی در این‌جا و آن‌جای شهر وجود دارد که اگر هوس کردید عتیقه‌جات، فرش و جواهرات بخرید، بهتر است به جای مراکز خرید سراغ این‌ها را بگیرید، چون هم قیمت‌های پایین‌تری دارند و هم می‌توانید با چانه زدن با قیمت بهتری خرید کنید. در ابوظبی مالیات شخصی گرفته نمی‌شود و ضمنا دو تا فصل بزرگ حراج دارد، یکی وقت آمدن بهار و یکی هم قبل از شروع پاییز.

دیدنی های ابوظبی

در امارت ابوظبی جاهای تاریخی و دیدنی زیادی وجود دارد که شامل قلعه‌های تاریخی و موزه‌های ملی در سراسر منطقه است. برخی از آن ها قصر الحصن، حصن جسر المقطع، قریه التراث، کورنیش ابوظبی و قصر الامارات هستند.
از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر می توان پارک بازی هیلی، پارک عین فایضه، پارک مبزره سبز، باغ وحش العین، جبل حفیت، أم النار، العین، دهکده قدیمی ابوظبی، دیر مسیحی، منطقه آثار هیلى، موزه العین، موقع مسیحی، واحه لیوا، مسجد شیخ زاید، قلعه جاهلى، قلعه شرقیه را می توان نام برد.
بلوار ساحلی کورنیش از جلوی مرکز خرید مارینا شروع و تا شش کیلومتر در امتداد ساحل شنی ابوظبی کشیده می‌شود. بد نیست بعد از خرید کردن از فروشگاه‌های مارینا، گشت و گذار را از همین‌جا شروع کنید. در جاده‌ی سرسبز کورنیش، راه‌های مخصوص پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری، زمین‌های بازی مخصوص بچه‌ها، کافه‌های روباز، ساحل عمومی مجانی، آب‌نماها و مجسمه‌ها و نورپردازی‌های جذابی وجود دارد که می‌تواند برای هر سلیقه‌ای، سرگرمی مناسبی داشته باشد.
یکی از بناهای عظیم دنیا که در ابوظبی قرار دارد، مسجد شیخ زائد است. این مسجد بعد از مسجد‌النبی و مسجد‌الحرام سومین مسجد بزرگ دنیا است که به دستور شیخ زائد بر روی تپه‌ی سرسبزی به ارتفاع نه متر ساخته شده و بزرگ‌ترین سجاده‌ی دنیا نیز (که یک فرش ایرانی است) همین‌جا پهن شده است. در نزدیکی این مسجد هم، پارک خلیفه به خاطر آکواریوم، موزه، فرهنگسرا و زمین‌های بازی و باغ‌های خاص خودش، از دوست‌داشتنی‌های ابوظبی است.
تورهای روزانه‌ای در ابوظبی برپاست که در بیشتر هتل‌ها یا مراکز خرید می توان اطلاعاتشان را پیدا کرد. سافاری بیابان که از صبح با شترسواری و بالا و پایین‌رفتن از تپه‌های نرم و طلایی شنی شروع می‌شود و شب در کنار چادرهای صحرایی و دور آتش با پذیرایی سنتی عربی پایان می‌گیرد. هم‌چنین تور هلی‌کوپتر، که از ساعت ٩ صبح تا ۵ بعد از ظهر آماده است مسافران را روی شهر بگرداند، البته در صورتی که از قبل در مرکز خرید مارینا برای این تور ثبت‌نام کرده باشند. اگر سوار شدن بر قایق‌های پر سرعت کروز و زیر پا گذاشتن خلیج برای شما هیجان‌انگیز است، تورهای قایق‌سواری بیگ باس را رزرو کنید و خوش بگذرانید.
در ابوظبی همیشه پروژه‌های تفریحی و رفاهی در دست شروع‌شدن است و به سرعت هم به نتیجه و بهره‌برداری می‌رسد؛ شاید این باعث شود با این که زمان زیادی از سفر قبلی‌تان به این‌جا نمی‌گذرد ولی جاهای جدیدی برای دیدن داشته باشید.

مختصری درباره دبی

دبی با مساحت ۳۸۸۵ کیلومتر مربع بعد از ابوظبی، دومین امارت بزرگ کشور امارات متحده عربی می باشد. شهر دبی که مرکز این امارت می باشد، در کنار خور دبی (یک ورودی آب از دریا به داخل خشکی) قرار دارد. این شهر در اطراف این خور گسترش یافته است، ولی اکنون شهر در امتداد خط ساحلی و در جهت جنوب غربی به سمت ابوظبی در حال گسترش می باشد. خور دبی با طولی برابر ۱۵ کیلومتر تنها ۵۰۰ متر عرض دارد. دو پل و یک تونل زیر آبی ارتباط بین دو طرف خور را فراهم می سازند. این خور شهر را به دو بخش دیره در شمال و بردبی در جنوب تقسیم کرده است. بخش بردبی شامل مناطق اودمتا، ستوا، کرامه، جمیرا و ام سقیم می باشد و کمی دورتر در راه ابوظبی به منطقه جبل علی می رسیم که جنوبی ترین بخش شهر می باشد و به خاطر اسکله و منطقه آزاد تجاری واقع در آن معروف می باشد. جاده ای که شهر را به ابوظبی و جبل علی وصل می نماید، جاده معروف شیخ زاید می باشد. یک بزرگراه هشت بانده که در دو طرف آن، آسمان خراش های فراوانی مشاهده می شوند. بخش دیره نیز شامل منطقه القرهود در نزدیکی فرودگاه و منطقه تازه توسعه یافته مدریف می باشد. دبی در سال ۱۸۳۰ یک آبادی کوچک بود با ساکنینی که از راه ماهیگیری، استخراج مروارید و کشاورزی در مقیاسی کوچک امرار معاش می کردند. در آن زمان، دبی توسط شاخه ای از قبیله بنی یاس از وادی لیوا در جنوب، جایی که هم اکنون شهر ابوظبی قرار دارد، اداره می شد. خانواده آل مکتوم که اکنون نوادگان آن ها کشور را اداره می کنند، رهبری این قبیله را به عهده داشتند. تا سال ۱۸۰۰ تغییر خاصی در دبی به وجود نیامد تا این که شیخ مکتوم بن حشر آل مکتوم، حاکم وقت، معافیت های مالیاتی را برای تجار خارجی وضع نمود و این باعث گردید تا تجار زیادی محل تجارت خود را از ایران و منطقه شارجه به دبی منتقل نمایند. بعدها انگلیس یک خط کشتیرانی بین دبی و هند و سایر بنادر مهم منطقه برقرار نمود. دورنگری و روشنفکری حاکمان وقت باعث گردید تا تجار ایرانی و هندی زیر بنای توسعه دبی را به عنوان مهمترین بازار تجاری منطقه فراهم نمایند. شیخ راشد بن سعید آل مکتوم، پدر حاکم فعلی دبی، کمک شایانی به رشد این شهر نمود و زمینه را برای جذب هر چه بیشتر تجار فراهم نمود. دبی به صورت یک مرکز تجاری مهم به خصوص در زمینه صادرات مجدد در آمد. انگلیس این منطقه را بسیار مهم می دانست و تلاش می نمود تا جلو نفوذ سایر قدرت های وقت مانند روسیه و فرانسه را در این نقطه از جهان بگیرد. بالاخره در سال ۱۹۶۸، انگلیس خروج خود را از این منطقه آغاز نمود و سعی نمود تا یک کشور واحد شامل بحرین، قطر و سایر قبایل منطقه تشکیل دهد اما این طرح با جدا شدن بحرین و قطر و تشکیل این دو کشور منتفی شد. ولی سایر امارت ها در سال ۱۹۷۱ به یکدیگر ملحق شده و کشور امارات متحده عربی را به وجود آوردند. این کشور از پیوستن امارت های ابوظبی، دبی، عجمان، فجیره، شارجه، ام القوین و راس الخیمه تشکیل گردید. با توافق حکام، هر امارت قسمتی از قدرت خود را برای اداره آن امارت حفظ می نمود. شیخ زاید بن سلطان آل نهیان به عنوان رهبر این کشور برگزیده شد که هنوز نیز اداره کشور را به عهده دارد. ابوظبی نیز به عنوان پایتخت برگزیده شد. با اکتشاف نفت در سال ۱۹۵۸در منطقه ابوظبی، این کشور به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه تبدیل شد. در سال ۱۹۶۶ در دبی نیز نفت کشف شد. اکتشاف نفت به پیشرفت و توسعه زیربناهای اقتصادی و اجتماعی که از اصول اولیه جوامع مدرن می باشد، کمک بسیاری نمود. آموزش، بهداشت، توسعه جاده ها، خانه سازی و رفاه اجتماعی در تقدم قرار گرفتند. امتیاز و اعتبار این پیشرفت ها را می توان تا حد زیادی به حکام پیشین و فعلی دبی نسبت داد.

خرید در دبی

خرید مناسب و در نتیجه رضایت مندی شما از خرید در دبی بستگی به اطلاعات شما از اماکن خرید و زمان و نحوه خرید دارد. بهتر است پوشاک مارک دار را از نمایندگی های معتبر آن که دارای قیمت یکسان می باشند، خریداری نمایید. با توجه به کنترل شدید، اغلب کالاها با مارک های معروف، اورجینال یا تحت لیسانس می باشند. در صورت تمایل به خرید کالاهای بدون مارک خاص و یا ارزان قیمت (که تضمینی بر کیفیت آن ها نیست)، به فروشگاه های بزرگ مانند کارفور (واقع در طبقه دوم سیتی سنتر) و یا بازارهای سطح شهر مانند میدان جمال، بازار الراس، بازار مرشد، بازار ادویه، بازار طلا و خیابان الفهیدی و برخی فروشگاه های ایرانی مراجعه نمایید. در فروشگاه هایی که سیستم کامپیوتری (بارکد) ندارند، چانه زدن رایج است و می توانید تخفیف قابل ملاحظه ای دریافت نمایید. چانه زنی یکی از فرهنگ های سنتی تجارت در امارات است و در بازارها همچنین امری قابل قبول محسوب می گردد. مراکز خرید در دبی دارای طراحی های زیبا می باشند و به عنوان یکی از جاذبه های این شهر مطرح هستند. در فصل تابستان می توان با سیستم های تهویه مطبوع آن ها از گرمای هوا در امان بود. در بیشتر این مراکز خرید، رستوران یا غذاخوری هایی وجود دارند که انواع غذاها را سرو می کنند. همچنین مکان هایی برای بازی کودکان اختصاص داده شده است. در زمان فستیوال خرید دبی و فستیوال تابستانی، مراکز خرید بزرگ مکان برگزاری برنامه های سرگرم کننده می باشند که طرفداران بسیاری دارد. همچنین در ماه های تابستان قرعه کشی و اهدای جوایز انجام می پذیرد که شاید شما برنده آن باشید.

لیست تعدادی از مراکز خرید

سیتی سنتر دیره (Deira City Center)

کارفور (Carrefour)

ال غریر سیتی (Al Ghurair City)

برجمان (Burjman)

لامسی پلازا (Lamcy Plaza)

اوت لت مال (Out Let Mall)

مرکاتو (Mercato)

فری شاپ فرودگاه (Airport Duty Free)

وافی سیتی (Wafi City)

مدینه جمیرا (Madinat Al Jumeirah)

ابن بطوطه (Ibn Battuta)

تاون سنتر (Town Centre)

فستیوال سنتر (Festival Center)

ویلیچ سنتر (Village Center)

امارات مال (Mall Of The Emirates)

طوار سنتر (Al Tawar Center)

دراگون مارت، بازار چینی ها (Dragon Mart)

ریف مال (Reef Mall)

پالم استریپ (Palm Strip)

اسپینس (Spinneys)

شویترام (Choithram)

سنچوری مال (Century Mall)

تویین تاورز (Twin Towers)

صحاری سنتر (Sahara Center)

مگا مال (Mega Mall)

فروشگاه های خیابان شیخ زاید (Sheikh Zayed Street)

لیست برخی از فروشگاه های ایرانی

دی تو دی (Day To Day)

گراند مارت (Grand mart)

کیمیا (Kimia)

انصارمال (Ansar Mall)

القبائل (Al Kabael)

تورهای گردشی داخل دبی

پارک آبی

پارک آبی (Wild Wadi) یک ماجراجویی فراموش نشدنی در پیشرفته ترین پارک آبی دنیا در انتظار شماست. این پارک با مساحتی حدود ۵ هکتار مابین هتل مشهور برج العرب و هتل ساحلی جمیرا قرار دارد. پارک آبی وایلد وادی به شکلی طراحی گردیده تا ساعت های مدیدی از لذت و هیجان را به جستجوگران هیجان و همچنین خانواده ها تقدیم نماید. با بیش از ۲۳ نوع وسیله تفریحی و سرگرمی آبی که بیشتر آن ها با هم مرتبط بوده و در امتداد هم قرار دارند و لذا بازدید کنندگان قادر خواهند بود تا به صورت پیوسته از حرکت بر روی آب در طول این مراحل لذت ببرند. طراحی هنرمندانه وسیله ها شامل هشت سرسره آبی انفجاری و دو بخش موج سواری در این پارک، هیجان فوق العاده ای را برای تمامی سنین به همراه می آورد. شما می توانید حالت بی وزنی را در قسمت سرسره سرعت در حالت سرخوردن با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت بدون دیدن کوچکترین آسیبی تجربه نمایید. این سرسره بلندترین و پر سرعترین سرسره دنیا (به غیر از آمریکای شمالی) می باشد که یک سقوط نفس گیر ۳۳ متری را برای شما خلق می نماید. این پارک بر اساس افسانه قدیمی سندباد طراحی گردیده است. نوع طراحی و توجه به جزئیات مانند خلق شخصیت های کارتونی برای کمک کردن به ساختار موضوع باعث گردیده تا این پارک آبی، جایزه بهترین طراحی و ارائه پارک های آبی را از طرف انجمن نوآوری در ساخت پارک های آبی، به خود اختصاص دهد.

تور صحرا

تور صحرا (Safari) یکی از معروف ترین تورهای دبی می باشد. هدف اصلی در ارائه این تور، نشان دادن چهره واقعی کویر و زندگی بادیه نشینان به بازدیدکنندگان می باشد. مدت زمان این تور می تواند بین چند ساعت تا چند روز متفاوت باشد. در رایج ترین تور شما حدود ساعت ۳ یا چهار بعد از ظهر به طرف صحرا حرکت کرده و در اولین قسمت با ماشین های چهار محور (4WD) به گردش در میان تپه های شنی کویر می پردازید. سپس به یک کمپ می رسید که به صورت سنتی ساخته شده است. صرف شام، نوشیدنی، استفاده از بوفه کامل، موزیک و رقص عربی در زیر آسمان زیبا کویر و منقش کردن دست خانم ها به طرح های سنتی به وسیله حنا از برنامه های این بخش می باشد. این تور با بازگشت در حدود ساعت ۱۰ شب پایان می یابد.

اتوبوس پر هیجان (Wonder Bus)

این وسیله نقلیه در خشکی به صورت یک اتوبوس عمل می کند و در آب به صورت یک اتوبوس دریایی حرکت می کند. سفر با این اتوبوس، سفری مهیج و فراموش نشدنی خواهد بود. این تور برای نخستین بار در خاورمیانه ارائه می شود. شما سوار بر یک اتوبوس ابتدا گردشی در شهر خواهید داشت و سپس سوار بر همان اتوبوس وارد خور دبی می شوید و ساعتی را به گردش بر روی این خور می پردازید. داخل این اتوبوس به امکانات مختلفی از جمله سیستم برودتی مجهز گردیده است. جلیقه نجات و سایر تجهیزات مورد نیاز در مواقع ضروری نیز در این اتوبوس تعبیه گردیده است. یک راهنما در طول سفر اطلاعات جالبی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

تور خور

یکی از دیدنی ترین تورهای دبی، تور خور می باشد. در این تور، بازدیدکنندگان سوار بر لنج چوبی سنتی یا کشتی های کوچک توریستی (Cruise) به گردش در خور دبی می پردازند. تماشای شهر دبی در هر دو فرم قدیمی و مدرن در طول این سفر آرام، خاطره ای فراموش نشدنی خواهد بود. لنچ ها و کشتی های مورد استفاده در این تورها دارای سیستم برودتی مجهزی می باشند و لذا مسافران گرما را حس نخواهند کرد. مدت زمان تور مابین یک تا چند ساعت می باشد. در تورهای گران تر شما شام را نیز بر روی عرشه کشتی صرف خواهید نمود.

اتوبوس ۲ طبقه

این اتوبوس ها هر یک ساعت و نیم یک بار از مقابل مرکز خرید وافی در منطقه بردبی حرکت می کنند و در طول مسیر در نقاط مختلفی توقف های کوتاهی دارند. دیدار کنندگان از دبی می توانند مناظر شهر را از طبقه دوم این اتوبوس های دو طبقه مشاهده کنند. این اتوبوس ها دارای ۴۴ صندلی در طبقه بالا و ۲۸ صندلی در طبقه پایین هستند. چشم انداز شهر از طبقه دوم این اتوبوس ها که تقریبا سرباز نیز هستند، بسیار جالب است. یک راهنما نیز در طول مسیر اطلاعات جالبی از گذشته و حال دبی را برای شما بازگو می نماید.

تور بالون

شما می توانید از درون بالون که به ملایمت در هوا شناور است، هوای خنک سپیده دم را در حالی که در ارتفاع چند متری بر فراز ریگزار سرخ شناور هستید، حس کنید و با شگفتی چشم اندازهایی را که زیرپایتان پدیدار می شود را تماشا کنید و صحرا را از جایی ببینید که کمتر کسی دیده است و بیابان عظیم را بنگرید و به تماشای کوه های نا هموار هاجر در شرق بپردازید و افق مدرن دبی را در غرب، نظاره کنید.

تور بازدید از شهر

چهره جدید و قدیمی شهر دبی را قسمت به قسمت ببینید، بازارهای محلی، بازار ماهی، خانه های بادگیر بستکیه، مساجد، منطقه های تجاری رونق یافته با ساختمان های مدرن و موزه دبی، برخی از مناطق دبی هستند که در غالب تورهای نیم روز قابل بازدید می باشند. تورهای نیم روزی شهر دبی با همراهی راهنمایان مجرب، زمان بسیار خوبی برای شناخت ابعاد گسترده فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی این شهر می باشد.

درباره امارات متحده عربی

امارات متحده عربی در جنوب غربی قاره آسیا و در شرق شبه جزیره عربستان، در خاورمیانه و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده است. تسمیت این کشور به نام امارات از آن جاست که پس از تشکیل اتحادیه هفت امارت امیرنشین تأسیس شده است، امارات هفت‌گانه که دولت امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند، ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، ام‌القوین، رأس الخیمه و فجیره هستند. موسس و بنیانگذار حکومت امارات متحده عربی شیخ زاید بن سلطان آل نهیان بوده که با همکاری شیخ راشد بن سعید آل مکتوم به تأسیس این اتحاد همت گماردند.

اطلاعات کلی درباره امارات

پایتخت ابوظبی
بزرگترین شهر دبی
نوع حکومت مشروطه سلطنتی فدرال
زبان رسمی عربی
مساحت 83600 کیلومتر مربع
جمعیت 4,975,593 تخمین 2010
واحد پول درهم امارات (AED)
منطقه ی زمانی GMT+4
پیش شماره تلفن +971
دامنه ی اینترنتی .ae

 

 

 

 

 

 

پرچم کشور امارات

پرچم کشور

زمان به وقت امارات

آب و هوای هم اکنون امارات

 

موقعیت جغرافیایی امارات در نقشه جهان

 

آب و هوای امارات (Emirates Weather)

امارات متحده عربی آب و هوایی گرمسیری دارد، تابستان های آن داغ و مرطوب و زمستان های آن ملایم است. در طول سال باران زیادی نمی بارد و بارش باران عمدتا در فصل زمستان دیده می شود. میزان بارندگی در سال در حدود 13 سانتیمتر می باشد. در پایان زمستان و نیز در طول زمستان وقوع طوفان شن معمول است. متوسط درجه حرارت در ماه ژانویه 33 درجه سانتی گراد و در ماه ژوئیه 17 درجه سانتی گراد است.
آسمان دبی در تمام طول سال آفتابی است. هوا گرم است و در تابستان به 48 درجه سانتی گراد می رسد. در زمستان نیز درجه حرارت به 10 درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد.
بهترین زمان برای مسافرت به دبی، ماه های خنک زمستان می باشد، چون در سایر ماه های سال، هوا بسیار گرم و مرطوب می باشد. رطوبت هوا در تابستان به 100% نیز می رسد و شما خیس عرق خواهید شد.

جغرافیای امارات (Emirates Geography)

این کشور از شرق با عمان و از جنوب با عربستان سعودی مرز زمینی دارد. امارات متحده عربی با قطر و ایران هم از طریق آب‌های خلیج فارس همسایه است.
امارات متحده عربی کشوری در کنار خلیج فارس است که از مجموعه ی اتحاد ۷ شیخ‌نشین در سال ۱۹۷۱ تشکیل شد. هفت شیخ‌نشین این کشور شامل ابوظبی، دوبی، شارجه، راس‌الخیمه، فجیره، ام‌القوین و عجمان است. ابوظبی بزرگترین شیخ‌نشین آن است و دومین شیخ‌نشین دوبی است.
بخش اعظم این سرزمین را صحرا تشکیل می‌دهد. دو رشته کوه نیز در این کشور وجود دارد. سواحل این کشور، که اکثر جمعیت کشور در آن ساکنند، عمدتا پوشیده از نمکزار است. کوه های هاجر در شبه جزیره موسندام از ارتفاعات مهم امارات متحده عربی به شمار می رود. بلندترین نقطه در امارات قله ی الحجر با 1189 متر ارتفاع است. مساحت این کشور به جز کوه های ججار در شرق، را کویری کم ارتفاع تشکیل می دهد. در این کشور هیچ نهری که در طول سال جاری باشد وجود ندارد.

پول و اقتصاد امارات (Emirates Economy)

این کشور با اتکا بر صادرات ذخایر نفتی و گاز طبیعی موجود در دریا و خشکی، یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان را دارد.
تعمیرگاه های کشتی، کارخانه های کودسازی، بانکداری، بازرگانی، فرودگاه های بین المللی و مراکز تجاری بخشی از صنعت امارات را تشکیل داده اند. در این کشور مهاجران از ایران و شبه قاره هند اکثریت نیروی کار را تشکیل می دهند. کشاورزی در امارات محدود است به واحات و تعداد کمی از محل های ساحلی که با آب شیرین شده آبیاری می شوند.توریسم یکی از اساسی ترین پایه های اقتصاد امارات متحده عربی می باشد.
تولید ناخالص داخلی در این کشور 167.3 میلیارد دلار است. سه میلیون و ۶۵ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 2.4 درصد است. 19.5 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم ۱۱ درصد بود.
سیاست نظارت بر ارز در این کشور وجود ندارد. بانک های تجاری بسیاری تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت دارند. در این کشور مالیات شخصی دریافت نمی‌شود.
امارات متحده عربی روزانه دو میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند که تمامی آن را صادر می‌کند. مصرف نفت این کشور روزانه ۳۷۲ هزار بشکه است که آن را وارد می‌کند.
محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام، گاز طبیعی، کالاهای ترانزیتی، ماهی خشک شده و خرما است که به کشورهای ژاپن (23.4 درصد)، کره جنوبی (10.3 درصد)، تایلند (5 درصد) و هند (4.8 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد شیمیایی و غذا است که از کشورهای چین (13.1 درصد)، هند (10.2 درصد)، آمریکا (8.9 درصد)، ژاپن (6.2 درصد)، آلمان (6.1 درصد) و ایتالیا (4.7 درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم امارات (Emirates Culture)

دولت امارات عمدتا از طریق بنیاد فرهنگی ابوظبی، در صدد حفظ شکل‌های سنتی هنر و فرهنگ است. هر چند، تغییرات چشمگیری در زندگی اجتماعی صورت گرفته است، نگرش به زنان تغییر کرده است و ورزش‌های جدیدی در کنار شتر سواری سنتی کم کم رایج می‌شوند، همچون ورزش گلف، بیابان کهن دوبی و مسابقات گلف ابوظبی و گران‌ترین مسابقه اسب دوانی جهان، جام جهانی دوبی، که هر سال در ماه مارس (اسفند-فروردین) برگزار می‌شود.
در امارات، بر خلاف کشور همسایه اش عربستان، که سعی بر جلوگیری از رواج دین‌های دیگر دارد، کلیساهای بسیاری وجود دارد. به دلیل این که بسیاری از آسیایی‌ها، امارات را به عنوان وطن دوم خود پذیرفته‌اند، رستوران‌ها و مراکز فرهنگی آسیایی بسیاری در این کشور وجود دارد. همچنین تعداد کمی مرکز و مدرسه اروپایی نیز وجود دارد.
فرهنگ دبی به صورت جدی ریشه در عقاید مذهبی اسلام دارد. اسلام تنها یک مذهب نیست، بلکه یک روش زندگی است که در تمامی زوایای زندگی نقش اساسی دارد، حتی در پوشیدن، خوردن و نوشیدن. از این رو، فرهنگ و سنن امارات با اسلام گره خورده است. بر خلاف برخی از نقاط دنیا که تصویری تند و افراطی از اسلام به جهانیان نشان داده اند، امارات بسیار معتدل و میانه رو می باشد. خارجی ها می توانند با آزادی کامل مراسم مذهبی خود را انجام دهند. مشروبات الکلی در هتل ها سرو می شود و انتخاب پوشش مناسب، آزاد می باشد. تقوا، تواضع و مهمان نوازی مردم، توجه هر مسافری را جلب می نماید.
دولت امارات در جهت حفظ سنت ها در بین مردم، اقدام به برگزاری رویدادهای ورزشی که جنبه تاریخی دارند مانند شترسواری، شکار با پرندگان شکاری و دریانوردی با لنج های سنتی می نماید. نمودی دیگر از آداب و سنن مردم در لباس ملی مردم قابل مشاهده است. توسعه فرهنگ عربی در شعر، رقص، آواز و هنرهای سنتی تشویق می شود و هنوز مراسم های ازدواج و جشن ها، فرصت هایی مناسب برای شادی و اجرای موسیقی سنتی هستند.

زبان مردم امارات (Emirates Language)

زبان رسمی مردم دبی عربی است، ولی زبان انگلیسی بیشتر جهت تحصیلات کاربرد دارد. در کنار آن زبان های هندی،فارسی و اردو نیز صحبت می شود.

مذهب مردم امارات (Emirates Religion)

96 % مردم امارات، مسلمان (80 % سنی، 16 % شیعه) و 4 % نیز مسیحی و هندو هستند.

غذای مردم امارات (Emirates Food)

در دبی تعداد قابل توجهی رستوران وجود دارد که انواع غذاهای رایج در کشورهای مختلف را طبخ می نمایند. تعداد زیادی از این رستوران ها در هتل ها واقع شده اند و مابقی نیز در گوشه و کنار شهر پراکنده اند. فروشگاه ها و سوپرمارکت های بسیاری نیز مواد غذایی مورد نیاز ملل مختلف ساکن در دبی را تامین می کنند. مواد غذایی از جمله میوه و سبزیجات تازه از سراسر دنیا به دبی وارد می شود.
بازار ماهی نیز در دبی از رونق خاصی برخوردار است.دیدار از بازار ماهی دبی در کنار خور دبی خالی از لطف نیست. در این بازار انواع ماهی به صورت تازه به مشتریان عرضه می شود. آب مورد نیاز شهر دبی توسط تصفیه خانه ها تامین می شود. این آب کاملا بهداشتی و سالم می باشد، ولی اغلب مردم ترجیح می دهند از آب معدنی برای شرب استفاده نمایند. نوشیدنی های الکلی نیز تنها در هتل ها موجود می باشد و رستوران های بیرون اجازه سرو این نوشیدنی ها را ندارند. گوشت خوک نیز به دلیل حرام بودن (به جز در مکان هایی محدود و خاص) در منوی غذاها دیده نمی شود.

مسافت و اختلاف زمانی امارات (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و ابوظبی (ایران و امارات)

مسافت تهران تا ابوظبی 1274.6 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا ابوظبی حدود 2 ساعت می باشد.
ابوظبی نیم ساعت از تهران جلوتر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 12:30 در ابوظبی است.

جشن ها و تعطیلات رسمی امارات (Emirates Celebrations)

روز اول سال میلادی، 11 دی، 1 ژانویه
عید قربان، 13 بهمن، 2 فوریه
روز اول سال هجری قمری، 3 اسفند، 22 فوریه
تولد حضرت محمد (ص)، 2 می
شب معراج پیامبر، 12 سبتامبر
روز آغاز ماه رمضان
عید فطر، 14 نوامبر
روز ملی امارات، 2 دسامبر