مختصری درباره ازمیر

ازمیر که در زبان ترکی ازمیر زیبا نام دارد، بر فراز یک خلیج بلند و باریک واقع شده است. کرانه های دریای اژه در ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این کشور می باشند. خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو است از کرانه های قدیمی که توسط باغ های زیتون، پرتگاه های سنگی و جنگل های کاج احاطه شده اند.
اسکله های ماهیگیری زیبا، روستاهای تفریحی پرطرفدار و بقایای تمدن های باستانی ۵۰۰۰ ساله در این منطقه، تعطیلاتی عالی برای همه، از دوستداران طبیعت و خورشید گرفته تا عکاسان، مشتاقان ورزش، قایقرانان و باستانشناسان فراهم می کند. در تمام طول ساحل، اقامتگاه هایی را می توان یافت که هر سلیقه و قیمتی را در بر می گیرند.
آب و هوای ازمیر معتدل است و در تابستان، نسیم مداوم و روح بخش دریا، گرمای خورشید را متعادل می کند. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بوده و بندر آن در رده دوم نسبت به استانبول قرار دارد. ازمیر که در تمام طول سال یک شهر بین المللی و سرزنده است، در مدت جشنواره بین المللی هنر (ژوئن و جولای) و نمایشگاه بین المللی (آگوست و سپتامبر)، بازدید کنندگان زیادی دارد.
این شهر در اصل در هزاره سوم قبل از میلاد در محلی که امروزه بایراکلی نام دارد، تاسیس شد و در آن زمان با شهر تروی، که دارای پیشرفته ترین فرهنگ در آناتولی غربی بود، مشترک بود. در حدود سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد، این شهر تحت نفوذ قلمروی هیتی ها در آناتولی مرکزی در آمد. در هزاره اول قبل از میلاد، ازمیر، سیمیرنا نامیده می شد و در رده مهمترین شهرهای اتحادیه ایونین ای ها قرار داشت. یکی از برجسته ترین نکات در طول این دوره ی شهر، این بود که هومر در آن جا سکونت داشت. فتح این شهر توسط لیدیاای ها، در حدود ۶۰۰ قبل از میلاد، این دوره را به پایان رساند.
در سرتاسر دوره حکومت لیدیاای ها و متعاقب آن فارس ها در قرن ششم قبل از میلاد، ازمیر در حد محلی کمی کوچکتر از یک روستا، باقی ماند. در قرن چهارم قبل از میلاد و در دوره سلطنت اسکندر بزرگ، شهر جدیدی بر دامنه های کادیفه کاله قله پاگوس احداث شد. دوره رومی ها در ازمیر که در قرن اول قبل از میلاد آغاز شد، دومین عصر بزرگ این شهر بود. فرمانروایی روم شرقی در قرن چهارم و تا زمان پیروزی سلجوقی ها در قرن ۱۱ ادامه پیدا کرد. در ۱۴۱۵ این شهر، تحت حکومت سلطان محمد چلبی، به بخشی از قلمرو عثمانی ها تبدیل شد.

خرید در ازمیر

در خیابان های ناحیه کمر التی مارکت، می توان عتیقه های افسون کننده، جواهرات ظریف و خوشایند، تنوع وسیعی از البسه و انجیر و کشمش خشک را که در ازمیر شهرت دارد، خریداری نمود. رستوران های ماهی در این ناحیه پر رنگ و نگار، غذاهای خاص محلی ترانچا و چیپورا را که دو نوع ماهی دریایی هستند، سرو می کنند.
در پیاده روهای تفریحی کردن (Kodon) در السانجاک و کارشی یاکا و در خیابان جمهوریت و نیز در پاسپورت، شیک ترین و عالی ترین مغازه ها را می توان دید.

دیدنی های ازمیر

موزه های ازمیر

موزه باستان شناسی در نزدیکی میدان کناک، یک مجموعه برتر از اشیای عتیقه شامل تندیس هایی از پوسایدون و دیمتر که در زمان باستان در میدان شهر مستقر بودند، را در خود جای می دهد. این موزه دوشنبه ها تعطیل است.
موزه فرهنگ شناسی، مجاور موزه باستان شناسی، حاوی هنرهای دستی مردم عامه است که شامل یک مجموعه نفیس از فرش های برگاما و گوردس، لباس های سنتی و لگام های شتر می باشد. (دوشنبه ها تعطیل است)
موزه آتاتورک واقع در جاده آتاتورک، در یک خانه قدیمی ازمیری قرار گرفته که توسط پایه گذار جمهوری ترکیه استفاده می شد. این موزه عکس هایی از این رهبر، به همراه بعضی از وسایل شخصی او را به نمایش گذاشته است. (دوشنبه ها تعطیل است)
موزه هنرهای نفیس در کناک، آثاری از نقاشان مشهور ترکیه را نشان می دهد. (دوشنبه ها تعطیل است)
موزه هنر سلچوک یاشار یک موزه خصوصی در بلوار جمهوریت است، با مجموعه ای از هنر قرن ۲۰ ترکیه. (یکشنبه ها تعطیل است)
موزه تاریخ طبیعی در برنوا، به عنوان یک اندوخته طبیعی برای حفاظت از مناظر تاریخی منطقه دریای اژه، قلمداد می شود. (یکشنبه ها تعطیل است)
موزه باستان شناسی دمیش در حدود ۶۰ کیلومتری شرق ازمیر واقع است و هنرهای دستی این منطقه را عرضه می کند. (روزهای آخر هفته تعطیل است)

بناها و مکان های تاریخی ازمیر

در حفاری های انجام شده در بایراکلی، یک معبد وقف شده به آتنا (الهه عشق و مهارت) و همین طور دیوار شهر متعلق به ایونین ای ها که بین قرون هفتم و پنجم قبل از میلاد در این مکان توسعه پیدا کرد، از زمین بیرون آورده شده اند. ظروف سفالی متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد نیز در این میان کشف شده اند.
در کادیفه کاله، خرابه های شگفت انگیز و دیوارهای یک قلعه دیده می شوند که در دوره سلطنت اسکندر بزرگ، توسط لیسیماچوس ساخته شدند و همچنان ازمیر را تحت الشعاع خود قرار داده اند. این قلعه مکان مناسبی را برای لذت بردن از یک چشم انداز عالی از خلیج ازمیر، ارائه می کند.
اگورا یا بازار، در محله ی نامازگاه، در اصل در دوره حکومت اسکندر بزرگ ساخته شد. ولی آن چه که امروز بر جای مانده، به زمانی بر می گردد که این بنا پس از یک زلزله مخرب در ۱۷۸ بعد از میلاد، تحت حکومت مارکوس اریلیوس باز سازی شد.
کانال های شیرینیر و یشیل دره، دو نمونه از آثار مهندسی رومی ها هستند که از روی رودخانه ی ملس که در سرتاسر عصر روم شرقی و عثمانی ها آب ازمیر را فراهم می کرد، عبور می کند.
کلیسای سینت پلیکارپ، قدیمی ترین کلیسا در ازمیر و سمبلی است از هفت کلیسا. اپوکالیپس مقدس در ۱۵۵ بعد از میلاد توسط رومی ها در محل کادیفه کاله و در سن ۸۶ سالگی به شهادت رسید. وقتی رومی ها خواستند که مطابق رسم آن زمان او را بر روی چوبه مرگ بسوزانند، شعله های آتش او را لمس نکردند و بنابراین او را توسط ضربه های شمشیر به قتل رساندند. این کلیسا در ۱۶۲۰ بازسازی شد.
مهمان سرای کیزلار اقاسی، یک نمونه ظریف از معماری دوره عثمانی قرن ۱۸ است که با شکوه و عظمت سابق خود بازسازی شده است.
ساعت کولسی یا برج ساعت که سمبل ازمیر است، در قلب شهر و در میدان کناک واقع است. این برج هدیه ای از طرف سلطان عبد الحمید بوده که در ۱۹۰۱ به سبک اواخر دوره عثمانی ساخته و به صورت بسیار پر نقش و نگاری تزیین شده است.
محله قدیمی اسانسر که به نام محله یهودی ها نیز شناخته می شود، پر از خانه های کهن بازسازی شده است. داریو مرنو سکاقی، بالابری است که در قرن ۱۹ ساخته شده و در واقع پیاده روی اصلی به سمت خود اسانسر است. این پیاده رو با ارتفاع پنجاه و یک متر، مسیر گذری را بین خیابان های پایینی و بالایی فراهم می کند. رستوران اسانسر در سمت بالا، چشم انداز زیبایی را از ازمیر عرضه می کند.
اگر به حاورا سکاک واقع در کمر التی رفتید، حتما به بناها و کنیسه های قدیمی توجه کنید. السانجاک با خانه هایی که به سبک سنتی بازسازی شده اند، تبدیل به یک پیاده روی تفریحی با میخانه ها، کافه ها و رستوران ها شده است.
در مرکز میدان جمهوریت، بنای یادبود آتاتورک جای دارد که مجسمه ای جذاب از آتاتورک است که رو به دریا، بر روی یک اسب نشسته است. این اثر یادبود که در ۱۹۳۳ افراشته شد، خاطره آزادسازی این شهر توسط نیروهای ترکیه را گرامی می دارد.
دلفین های پرنده در کارشی یاکا، یک اثر تاریخی است که سمبلی از دوستی و برادری می باشد.

مساجد در ازمیر

مسجد حیسار بزرگترین و قدیمی ترین مسجد در ترکیه است. این مسجد که در قرن ۱۶ ساخته و در قرن ۱۹ بازسازی شده است، دارای یک اندرونی دلپذیر، با یک منبر و محراب زیبا است.
دیگر مساجد ازمیر شامل سالپچی اقلو (قرن ۲۰)، شادیروان (قرن ۱۷ با بازسازی های قرن ۱۹) و کمر التی (قرن ۱۷) می باشد. همه این ها در نزدیکی محله کمر التی قرار گرفته اند.

پارک های ازمیر

کولتور پارک، پارک اصلی ترکیه، فعالیت های متنوعی را ارائه می کند. این پارک، محل نمایشگاه بین المللی ازمیر است و یک پارک سرگرم کننده، باغ وحش، رستوران و باغ های آرامی را در بر می گیرد.
پارک الف پالم، واقع در کارشی یاکا، مکان آرام بخشی برای توقف است. این پارک همچنین دارای امکانات ورزشی می باشد. کارشی یاکا همان کردلیا باستانی است.
پارک ادنان سایگون، مرکزی است برای فعالیت های هنری و دارای یک آمفی تئاتر مخصوص کنسرت ها و تولیدات نمایشی و همین طور یک موزه-پارک فضای باز که تندیس هایی پراکنده شده در سرتاسر محوطه دارد.
پارک اینسان حاکلاری (حقوق بشر)، دارای تندیس های مدرن زیبایی است، از جمله اثر تاریخی و عظیم دلفین های پرنده.
پارک موامر اکسوی یک پارک زیبای ساحلی است که نمای جالبی از خلیج ازمیر را در اختیار می گذارد.
پارک تفریحی تورگوت ازال، واقع در بایراکلی شماری از فعالیت های سرگرم کننده و ورزشی را ارائه می کند.
هنر، فرهنگ و سرگرمی شهر ازمیر سال هاست که با شهرت خود توجه توریست ها را به خود جلب کرده است. مرکز فرهنگی ازمیر، میزبان برنامه های اپرا و باله و به علاوه کنسرت های موسیقی است. این شهر همچنین خانه ارکستر سمفونی کلاسیک اژه است و به وجود یک انجمن نمایشی پر رونق و شکوفا می بالد. در مدت جشنواره سالانه بین المللی ازمیر، هنرمندان بین المللی و داخلی در محل های اجرای مختلف در شهر و نواحی اطراف از جمله سالن تئاتری در افس، برنامه های خود را اجرا می کنند. شما می توانید در طول روز سوار بر درشکه هایی که با اسب رانده می شوند تفریح کنید و سپس شب را در فضای دوست داشتنی کافه های اطراف کردن (Kodon) بیو، اسکله پاسپورت و کارشی یاکا بگذرانید.

مختصری درباره بدروم

در طول تاریخ، بودروم که در گذشته Hali Karnassos خوانده می شد، همیشه صحنه ی مبارزه برای حاکمیت بر این دیار بوده است. این منطقه افراد مشهوری همچون مورخ نامدار هرودوت، اولین دریاسالار زن Artemisia اول و Artemisia دوم و هنرمندانی چون Leachares و Shepas را پرورش داده است.
بودروم با قلعه های بلند، خانه های سفید رنگ ردیف شده در کناره های دو بندر، گنبدها و کوچه های تنگ منتهی به دریا با کشتی های تفریحی که شهرت جهانی یافته اند و نیز با کارخانه های کشتی سازی خود یک سرزمین مشهور شده است.
امروزه بودروم، همه عناصر و عوامل لازم و قابل انتظار برای یک منطقه ی توریستی را در خود جمع کرده است. بودروم یکی از مراکز مهم گردشگری است که در تابستان و همچنین در زمستان نیز قابل سکونت است. از صاحبان کشتی های تفریحی ثروتمند گرفته تا گردشگرانی که با بودجه محدود خود از چهار گوشه جهان به این جا سرازیر می شوند و تعطیلات طولانی تابستانی خود را می گذرانند، همه و همه و با هر بودجه ای انتظارات خود را بر آورده شده می بینند.

راه های ارتباطی بودروم

جاده زمینی بودروم: از هر نقطه کشور می توان با اتوبوس به این شهر سفر کرد. ترمینال اتوبوس رانی در مرکز شهر قرار دارد.
راه دریایی بودروم: به جزایر یونانی استانکوی و رودوس سفرهای منظم دریایی برقرار است. از بودروم به داتچا، دیدیم و دالیان نیز ارتباط دریایی وجود دارد. محل حرکت کشتی و اتوبوس های دریایی، بندر اصلی است.
مسیر هوایی: فرودگاه میلاس–بودروم در ۳۰ کیلومتری مرکز شهر است. در این جا نیز سرویس های هواپیمایی ترکیه و تاکسی وجود دارد.

آب و هوای بودروم

زمستان هایی معتدل و بارانی و تابستان های گرم و خشک دارد. اما نسیم بعد از ظهری در تابستان ها، کمی از شدت گرما می کاهد.

مراکز خرید بودروم

صنایع دستی در بودروم بسیار توسعه یافته است. پوشاک چرم، بافتنی ها، منجوق، زینت آلات نقره ای، سوزن دوزی ها و لوازم دکوری تولیدی در بودروم را می توان از فروشگاه های جاده بین میدان اسکله تا دیسکو Halikarnas خریداری کرد. صندل های بودروم شهرت جهانی دارد. بازار بودروم یکی از مراکز ایده آل برای خرید و فروش است. در بودروم و اطراف آن ۶ روز در هفته بازارهای محلی که در آن ها از میوه تا خشکبار عرضه می شود، برپا است. پارچه های ۱۰۰% دستباف میلاس و رومیزی و پرده و لباس و بافتنی های دکوری تهیه شده از این پارچه ها را می توان از این بازارها خریداری کرد.

دیدنی های بودروم

موزه باستان شناسی زیر زمینی (زیر آبی) بودروم

امروزه در نوع خود یکی از بزرگترین و مهمترین موزه های جهان است. آثار به دست آمده از حفاری هایی که از سال ۱۹۶۰ آغاز شده، در این موزه که در قلعه بودروم ساخته شده قرار گرفته و به نمایش گذارده شده است. در این موزه آثار به دست آمده از تحقیقات انجام یافته در مرداب های نزدیک بودروم به نمایش گذاشته شده است. مرداب های این منطقه شامل یاسی آوا، شیطان دره سی و بندر سرچه می باشد. مشاهده ی قدیمی ترین کشتی غرق شده جهان نیز از آثار جالب توجه منطقه است.

موزه روباز

به علت قرار داشتن گور Mausoleion از پادشاهان کاریا به این نام خوانده می شود. این بنای یادبود که بر اثر زلزله بزرگ آناطولی کاملا تخریب و از بین رفته و یکی از عجایب هفتگانه جهان به شمار می رفت، امروزه به یک موزه کوچک تبدیل شده است. کلمه Mozele (آرامگاه) که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد، از نام پادشاه Mausoleion گرفته شده است. اکثر سنگ های مربوط به Mausoleion در ساخت قلعه بودروم به کار رفته و قطعات زیبای منقوش آن نیز در هنگام حفاری های قرن ۱۹ از سوی انگلیسی ها به موزه بریتانیا منتقل شده است.

تئاتر باستانی

بر روی جاده بودروم–تورگوت رئیس واقع شده است. در حفاری های انجام یافته سن تئاتر بیرون آورده شده و محل های نشستن بازسازی شده است. ظرفیت این تئاتر ۱۳۰۰۰ نفر می باشد.

گور سنگ ها

در بالای تئاتر و دامنه قرار داشته و متعلق به دوران Helenisti و روم می باشد.

درب Myndos

یکی از درب های ورودی hali Karnossos بوده است که در غرب شهر قرار دارد. درب میندوس از دو برج تاریخی و یک شبستان داخلی که درب ورودی به شهر که در پشت آن جای داشته، تشکیل شده است. بازسازی مرحله اول برج و حصارهایی که در شمال این درب قرار دارند در سال ۱۹۹۹ به پایان رسیده است.

قلعه چیفیت

در جنوب غربی شبه جزیره و در نزدیکی منطقه باغلا بر روی تخته سنگ ها ساخته شده و آثار تمدن های مختلف را در خود جای داده است.

Stratonikeia

خرابه های موجود در روستای اسکی حصار بر روی جاده یاتاغان–میلاس با آثار فراوان باقیمانده خود به دوران کاریا، روم و بیزانس تعلق دارد.

Lagina

در کیلومتر ۹ جاده خاکی منتهی به عبادتگاه Hekate واقع در منطقه تورگوت از توابع یاتاغان ساخته شده است. در حفاری های انجام یافته مشخص شده لاگینا یکی از مراکز مهم کاریا بوده است.

خانه های سنتی بودروم

ویژگی های مشترک معماری سنتی بودروم، طبقات ورودی بدون پنجره، درب های طبقه دوم و پلکان های داخلی و یا ورود با پل ها می باشد. این خانه ها که بر اساس قانون، تحت حفاظت قرار گرفته اند، در مرکز، اورتاکنت و گوموشلوک (در روستای کوجا کایا) به وفور دیده می شوند. شخصیت های هنری و ادبی که در این مکان سکونت می کنند، این خانه ها را بازسازی کرده و جذابیت خاصی به بودروم بخشیده اند.

مختصری درباره ی کوش آداسی

کوش آداسی در ۷۱ کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی منطقه ی اژه واقع گردیده است. این شهرستان که از شمال با سلجوق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است، در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر، افس، مریم آنا، میلت، دیدیم، پاموک کاله، مارماریس و بدروم قرار دارد.

از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود. نزدیکترین فرودگاه به کوش آداسی، فرودگاه ازمیر است.

دیدنی های کوش آداسی

گوورجین آداسی

در قرن نوزده و در هنگام قیام مورا، از سوی عثمانی ها به عنوان کلانتری و جهت مقابله با تهاجمات احتمالی از جزیره ها ساخته شده است.

بنادر قایق های تفریحی و ناوها

در کوش آداسی ۲ اسکله مخصوص کشتی های توریستی و یک بندر قایق های تفریحی با ظرفیت ۶۵۰ قایق وجود دارد. از بندر کوش آداسی در ماه های بهار و تابستان (از اوایل آوریل الی ۲۰ اکتبر) سفرهای منظم قایق های موتوری به جزیره یونانی ساموس Samos انجام می شود. این سفرها در ماه های زمستان به صورت چارتر انجام می گیرد. در این بندر در هر ساعت از روز، تورهای تفریحی با قایق های مسافربری انجام می گیرد. قایق های تفریحی نیز که تورهای آبی برگزار می کنند، در بندر مستقر هستند.

کاورانسرای اوکوز محمد پاشا

در سال ۱۶۱۸ از سوی صدر اعظم محمد پاشا ساخته شده است. سوراخ های توپ که در دیوارهای بیرونی وجود دارد، به جهت دفاع از شهر در مقابل دزدان دریایی ساخته شده است. مسجد داخل قلعه نیز در سال ۱۶۱۸ از طرف صدر اعظم اوکوز محمد پاشا ساخته شده است.

پلاژهای کوش آداسی

پلاژ دریای خانم ها، پلاژ گوورچین آداسی، پلاژ ییلانچی بورنو، پلاژ یاوان سو، پلاژ کوشتور، پلاژ کارا اوا، پلاژ گوزل چاملی، پلاژ سوگی و پلاژ کالاماکی از مهمترین پلاژهای کوش آداسی هستند.
آب گرم یاوان سو (چیبان)، آب گرم ونوس، آب گرم گوزل چاملی، آب های گرم مهم کوش آداسی می باشند.

غار کاراجا

ای غار در آیدین، یکی از شهرستان های کوش آداسی قرار دارد. این غار غیر فعال است و به همین جهت رودخانه ای در آن وجود ندارد. اما قطرات آب هایی که از شکاف های سقف می چکد، باعث به وجود آمدن انواع سنگ قطره ها می شود. همچنین در داخل غار استخرهای تراورتان و چند حوضچه کوچک وجود دارد. در داخل غار هوای به خصوصی وجود ندارد. رطوبت هوای داخل غار هر چه بیشتر به سمت داخل غار رفته شود، افزایش می یابد.

غار سیرتلانینی

این غار در شهرستان کاراجاسو در بین روستاهای یوکاری چام آداسی و نارلی گدیک قرار دارد. امکان رفت و آمد به غار از هر دو روستا وجود دارد. مسیر غار از سمت روستای نارلی گدیک که با یک پیاده روی ۲۵-۲۰ دقیقه ای همراه است، نزدیکتر است. همچنین به خرابه های Afrodisian نیز نزدیک است.
طول کلی آن ۳۴۸ متر (سالن اصلی ۱۴۷متر) بوده و عمیق ترین نقطه آن نسبت به ورودی ۳۲ متر است. یک غار افقی و خشک است. دهانه غار بسیار تنگ است و پس از ۵-۴ متر، محوطه اصلی غار شروع می شود. سالن با ستون هایی که کنار هم قرار گرفته و به صورت دیوار در آمده است، به 5 تا 6 بخش تقسیم شده است. در کلیه اتاق های داخل سالن، استالاکتیت، استالاگمیت و ستون وجود دارد. هنگامی که دمای خارجی ۲۸ درجه و میزان رطوبت ۴۴% باشد، دمای غار ۱۷ درجه و میزان رطوبت نیز ۸۵% می شود.

پارک ملی دلتای آیدین –  بیوک مندرس

این پارک ملی که در استان آیدین و در محدوده شهرستان های کوش آداسی و سکه قرار دارد، از طریق جاده کوش آداسی – سوکه قابل رفت و آمد می باشد. فاصله این پارک ملی تا کوش آداسی ۲۸ کیلومتر و تا سوکه ۳۴ کیلومتر است.
بافت ژئولوژیکی شبه جزیره دیلک که از پیشروی کوه سامسون به دریای اژه به وجود آمده از توده های متعلق به دوران پالزوئیک، مزوزوئیک و نئوژن بوده که یکی از نواحی مندرس است. پلاژهای شنی، دره ای و سنگی مرتفع این شبه جزیره بسیار جالب توجه است. بخش شمالی این پارک ملی دارای یک پوشش گیاهی بی نظیر در منطقه مدیترانه است. به ویژه گیاهان تیره شاه بلوط و دفنه و نیز انواع گیاهان مخصوص ناحیه مدیترانه در این شبه جزیره، با طراوت و زیبایی خاصی دیده می شوند. شاه بلوط مخصوص نواحی جنگلی آناطولی شمالی، بید، سرو و غیره تنها در این منطقه از کشور در کنار هم وجود دارند. پارک ملی، آخرین نقطه غربی آناطولی است که نسل آن در حال انقراض است. همچنین فک مدیترانه و لاک پشت های دریایی که در کشورهای مدیترانه ای تحت حمایت و حفاظت قرار گرفته اند، در کناره ها و سواحل این پارک ملی امکان زاد و ولد و رشد یافته اند.
منطقه مقدس واقع در روستای گوزل چاملی که در دامنه تپه دیلک در محدوده شمال شرقی پارک ملی قرار دارد، به قرون ۹-۸ پیش از میلاد تعلق داشته و به عنوان محل کنفرانس های کنفدراسیون Panionion که مرکز سیاسی و علمی ionia بوده مورد استفاده قرار می گرفت.
در این پارک ملی گردشگاه هایی برای استفاده روزانه وجود دارد و نیازهای گردشگران را برآورده می نماید. همچنین بوفه و قهوه خانه صحرایی نیز وجود دارد. در این مکان امکان پذیرایی در چادر و کاروان ها نیز وجود دارد.

مختصری درباره مارماریس

مارماریس گوشه ای از بهشت است که در طول سال می توان همنشینی همه طیف های رنگ های سبز و آبی را در آن مشاهده نمود. فراوانی گردشگاه های موجود در کناره سواحل طولانی، وجود بندرهای طبیعی، نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعی، امکانات تور آبی، بنادر مدرن کشتی های تفریحی، امکانات مناسب خلیج برای هر نوع ورزش های آبی، هتل های ۵ ستاره تا پانسیون های بسیار خوب، شهری بهشتی را به وجود آورده است که همه ی گردشگران با هر نوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آن جا بگذرانند.
مارماریس که تا چندی پیش با ماهیگیری، صنایع ابری و گیاهان معطر خود مشهور بود، امروز به صورت یک شهر و مرکز توریستی بزرگ در آمده است. علاوه بر جاده های زمینی، به وسیله ی فرودگاه دالامان و کشتی رودوس نیز به سهولت با دنیای خارج ارتباط داشته و به جهت واقع شدن بر روی جاده داتچا و نزدیکی به جاده فتحیه، اهمیت فراوانی یافته است.
مارماریس به واسطه ی داشتن آب و هوای مدیترانه ای، در زمستان نیز دارای هوای معتدل بوده و امکان شنا کردن در سواحل آن وجود دارد. کوه های مرتفع و به هم فشرده و جنگل های کاج اطرافشان و درختان کمیاب Liquidamber Orientalis و درختان چنار پهن برگ، پوشش گیاهی مارماریس را تشکیل می دهند.

تاریخ مارماریس

سکونت اولیه در مارماریس که تاریخ آن به ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد می رسد با آمدن قومی که نام رئیس آن کار بود آغاز می شود. این منطقه کاریا، که مشتقی از نام رئیس قبیله بود، نامیده شد.
برکت سواحل دریای اژه و مدیترانه، این منطقه را جذاب نموده است، و به این جهت مارماریس در طول قرون، تحت حاکمیت تمدن های بسیاری قرار گرفته است. در تورهای تفریحی در مارماریس می توان آثار تمدن های کاریا، رودوس و آدا، مصر آشور، ایون، دورDOR ، پرس، مقدونیه، سوریه، روم، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی را مشاهده نمود. نام اولیه این شهر Physkos بوده است.

آب و هوای مارماریس

مارماریس که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای می باشد، دارای تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی معتدل و بارانی است.

راه های ارتباطی مارماریس

جاده زمینی: از مارماریس به وسیله اتوبوس، می توان به دورترین نقاط ترکیه، رفت و آمد نمود. همچنین سرویس های منظم اتوبوسرانی به شهر های نزدیک از قبیل بودروم، داتچا و فتحیه نیز برقرار است. ترمینال اتوبوس در فاصله ۲ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.
مسیر هوایی: فرودگاه دالامان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری این شهر قرار دارد. در بین ساعات 30/7 الی ۲۲ سفرهای منظم برقرار می باشد. همچنین می توان از سرویس های فرودگاه استفاده نمود. فرودگاه میلاس – بودروم که در فاصله ۱۴۷ کیلومتری قرار دارد، فرودگاه نزدیک دیگری به این شهر است.

مراکز خرید در مارماریس

در بین صنایع دستی زنان، مشهورترین آن ها انواع سوزن کاری را می توان در مارماریس پیدا نمود. در مغازه های بندر و اطراف آن، در داخل قلعه و در جاده منتهی به قلعه نیز کالاهای دکوری مسی و چوبی که از سایر نواحی ترکیه آورده شده است و نیز لباس های محلی به گردشگران عرضه می شود. خریدن مربا و عسل محلی را هم فراموش نکنید.

دیدنی های مارماریس

قلعه ی مارماریس

این قلعه که به نظر می رسد از سوی ion ها ساخته شده باشد، در دوره اسکندر کبیر بازسازی شده و از طرف سلطان سلیمان قانونی در اثنای مسافرت به رودوس در سال ۱۵۲۲ به وسعت زیادی توسعه یافته و تعمیر گردیده است. از بالای قلعه می توان در شب و روز مناظر بدیع مارماریس را مشاهده نمود.

پیسکوس

خرابه های پیسکوس یک شهر بندری بسیار مهم در منطقه باستانی کاریا بوردا است و می توان از بالای تپه ی Asar در شمال مارماریس آن را مشاهده نمود. دیوار حصارها هنوز هم پا بر جاست.

لوریما

در منطقه ای که قبلا به نام توپخانه نامیده می شد و اکنون در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره بوزبورون قرار دارد، قصبه لوریما ساخته شده است. جالب ترین بنا در محوطه مسکونی، استحکاماتی است که بر روی بورونباشی واقع شده و به خوبی حفاظت گردیده است. در این استحکامات که در کناره جزیره رودوس و از سنگ های تراشیده شده منظم ساخته شده، ۹ برج مربعی وجود دارد. امروزه فقط برج شمالی آن قابل مشاهده است.

آموس

به خرابه های آموس باستانی، می توان از شمال غرب گردشگاه کوملوبوک و از تپه ای که آثارجیک نامیده می شود رفت و آمد نمود. آموس از یک تئاتر، پرستشگاه و پایه چند مجسمه بر روی یک تپه تشکیل شده است. اطراف آموس با حصارهایی متعلق به همان دوران محصور شده است. تئاتر آموس که دومین تئاتر از ۳ تئاتر ساحل مقابل رودوس است، امروزه در وضعیت خوبی می باشد و می توان جایگاه ها، دیوارهای کناری و ۳ اتاق صحنه را از یکدیگر تفکیک نمود. در حفاری های انجام شده توسط پروفسور Bean در سال ۱۹۴۸، شرایط ۳ اجاره نامه متعلق به حدود سال ۲۰۰ پیش از میلاد در چهار لوح سنگی به دست آمده است.

کلئوپاترا و یا جزایر شهری

شامل جزیره کاخ (جزیره کلئوپاترا)، جزیره میانی و جزیره کوچک می باشد. در جزیره کاخ که از دوران روم به جای مانده، تفریحگاه Cedrea قدیم دیده می شود. از دور دست ها نیز خرابه های حصارها به سهولت دیده می شود. در گردشگاه کوچک سمت شمال غربی جزیره، یک پلاژ جالب وجود دارد که طبق افسانه ها این پلاژ کوچک محل شنا کردن کلئوپاترا و مارک آنتونیوس بوده و شن های ساحل آن به وسیله کشتی از آفریقا آورده شده است. طبق روایات این شن هم اکنون فقط در مصر دیده می شود.

هیداس

خرابه های حصار هیداس در ۳۵ کیلومتری مارماریس و بر روی جاده Erine-Bybassion قرار دارد. در جنوب این خرابه ها یک آرامگاه دیده می شود. در ۳ کیلومتری هیداس نیز یک برج نگهبانی ساحلی و چند گور بر روی این برج قرار دارد. قصبه باستانی هیداس در تفریحگاه سلیمیه واقع در شمال جزیره بوزبورون قرار دارد.

ارینه

در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مارماریس و در مسیر جاده راتچا راهی به سمت بوزبورون قرار دارد. پس از طی حدود ۲ کیلومتر جاده آسفالته به روستای حصار اونو می رسیم. تفریحگاه باستانی در ۳ کیلومتری جاده جنگلی این روستا قرار دارد. در ارینه آثار باقیمانده از دوران روم قرار دارد.

کاستابوس

این تفریحگاه باستانی در منطقه پازارلیک در نزدیکی روستای حصارلیک قرار دارد. به این مکان مقدس که در کوه ارن Eren قرار دارد با یک صعود یک ساعتی می توان رسید. این بنا که متعلق به قرن ۴ پیش از میلاد بوده و به سبک ایون ion ساخته شده دارای علائمی از تمدن DOR ها نیز می باشد. در این جا پایه های پرستشگاه قابل مشاهده است. دیوارهای بسیار جالب این محوطه تا به امروز پا بر جا مانده است. تئاتر خرابه ای که در جنوب قرار دارد، همراه با پرستشگاه، تنها اثر موجود در منطقه است.

ساراندا

در ۴۵ کیلومتری مارماریس و در نزدیکی روستای سووت امروزی قرار دارد. در ساراندا که در دوران روم و بیزانس یک منطقه مسکونی دائمی بوده است، آثار چند بنای متعلق به بیزانس دیده می شود.

بایباسیوس

چنان چه از جاده ارینه به طرف بوزبورون حرکت نماییم با خرابه های شهر باستانی بایباسیوس برخورد می کنیم. روستای اورهانیه امروزی در دامنه تپه ای که این آثار بر روی آن قرار دارد ساخته شده است. آثار حصار شهر به طور پراکنده در داخل جنگل قرار دارد.

Euthenna

در این منطقه که در غرب امتداد مارماریس-سدرال قرار دارد، دو روستای آنتیک تحت حاکمیت روداس در عصر آنتیک دیده می شود. استحکاماتی که اکنون مناطق مسکونی را محصور نموده در وضعیت خوبی قرار دارند.

آرامگاه ساریانا

در محله ساریانا و در کنار یک مسجد قرار دارد. سلطان سلیمان قانونی پیش از سفر رودوس در این مکان به زیارت فاطمه آنا که کهانت وی مشهور بود می رود و پس از جواب مثبت گرفتن اقدام به محاصره رودوس می نماید. پیش از حرکت از مارماریس هزاران سرباز عثمانی با شیر دوشیده شده از گاو فاطمه آنا صبحانه خورده و عازم سفر می شوند.

مسجد ابراهیم آقا

این مسجد از طرف ابراهیم آقا در سال ۱۷۸۹ در محله کمر آلتی ساخته شده است. گنبد بزرگ آن از نظر معماری بسیار جالب است.

جزیره جنت (بهشت)

با یک سفر ۳۰ دقیقه ای می توان به این جزیره که در واقع یک شبه جزیره است و کاملا از جنگل پوشیده شده می توان رفت و آمد نمود. در جزیره جنت که دارای رستوران و خدمات رفاهی است در طول فصل گردشگری، تورهای قایقرانی برگزار شده و محل مناسبی برای شنا و تفریح است.

غار فسفری

این غار طبیعی یکی از مقاصد تورهای قایقرانی تورونچ و کوملوبوک است. در آب های به رنگ فیروزه ای و سبز آن که یادآور آکواریوم است، امکان شنا کردن وجود دارد.

ایچلر

در ۱۰ کیلومتری شهر قرار داشته و با تاسیسات گردشگری، پلاژ و اماکن تفریحی، علاوه بر آن که یکی از مناطق ویژه گردشگری است با آب آشامیدنی خود که برای دستگاه گوارش مفید است نیز جلب توجه می کند.

تورونچ

در ۲۱ کیلومتری مارماریس قرار داشته و هم از طریق جاده زمینی و هم از طریق دریا قابل رفت و آمد می باشد. این روستا که قبلا یک دهکده ماهیگیری بوده، امروزه با تاسیسات گردشگری بسیار مدرن، پانسیون و غذا خوری های خود توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب نموده است.

کوملوبوک

در ۶ کیلومتری تورونچ قرار داشته و از طریق دریا نیز می توان به آن جا تردد نمود. در این منطقه با رنگ های آبی و سبز در هم ادغام شده و با دریای تمیز و ساحل شنی بسیار عالی خود، یکی از پلاژهای مورد توجه اکثر گردشگران است.

چیفتلیک

به این روستا با یک مسافرت ۲ ساعته می توان رفت و آمد نمود. هم چنین می توان از طریق باکیرکوی نیز به این منطقه تردد نمود. پلاژ ماسه ای و رستوران های نمونه آن محل مناسبی برای اسکان کشتی های تفریحی است. این روستا که دارای یک جزیره کوچک نیز می باشد، مورد توجه تورهای اتومبیل رانی با جیپ می باشد.

گونوجک

در ۲ کیلومتری مارماریس قرار داشته و دارای جنگل درختان بسیار کمیاب Liquidamber می باشد. روغنی که از شیره این درختان گرفته می شود، در صنایع داروسازی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

تنگه یالانجی

این قطعه خشکی پس از آن که کاپیتان یک کشتی در یک هوای طوفانی به گمان این که این راه به خلیج متصل می شود قصد عبور از آن جا را داشت ولی به گل نشست، به تنگه یالانجی (دروغین) مشهور شد. این منطقه که دارای کارگاه قایق سازی چوبی است از مکان هایی است که حتما باید در آن گردش نمود.

آبشار تورگوت

از جاده روستای تورگوت که در ۳۵ کیلومتری مارماریس قرار دارد، با یک پیاده روی ۱۵ دقیقه ای می توان به این آبشار که از ارتفاع ۱۰ متری سرازیر می شود رسید.

بوزبورون

در ۵۰ کیلومتری غرب مارماریس قرار داشته و یکی از استراحتگاه ها و توقفگاه های اتوبوس ها است. عسل کاج و گل آویشن این منطقه بسیار مشهور است. یک درخت کهنسال ۱۰۰۰ ساله در این روستا قرار دارد. در این روستا در تاریخ های ۲۸-۲۶ اکتبر یک فستیوال بین المللی برگزار می شود.

قایقرانی

خلیج مارماریس که یک بندر طبیعی است دارای ۳ گذرگاه با ظرفیت ۱۱۰۰ قایق می باشد و یکی از کانون های تور آبی ترکیه بوده و جهت توسعه توریسم قایق سواری در منطقه، همه ساله جشنواره های مختلفی برگزار می شود. فستیوال بین المللی قایق های تفریحی و مسابقات بین المللی قایقرانی مارماریس مهم ترین این جشنواره می باشد.

موزه مارماریس

موزه مارماریس که در داخل قلعه واقع در پشت بندر کشتی های تفریحی قرار دارد، با بازسازی قلعه در بین سال های ۹۰-۱۹۸۰ در سال ۱۹۹۱ برای بازدید عموم آماده و افتتاح شده است. از ورودی آن که سقفی با معماری ضربی دارد وارد حیاط شده و با پلکان های سمت چپ و راست محوطه می توان به حصارها رفت و آمد نمود. دو مکان به عنوان سالن باستان شناسی آماده شده است. در این سالن ها قندیل های خشتی، آثار شیشه ای، سکه ها و اشیا تزئینی متعلق به دوران هلینیستیHellenisti ، روم و بیزانس که در حفاری های نواحی کنیدوس، بورگاز و حصار اونو به دست آمده به نمایش در آمده است. در سالن Etnografy نیز، کالاهای مورد استفاده روزانه، بافتنی، فرش، گلیم، مبلمان، لوازم مسی آشپزخانه، سلاح ها و لوازم زینتی متعلق به سال های آخر دوران عثمانی به نمایش گذاشته شده است. در حیاط نیز انواع مختلفی از آثار سنگی وجود دارد.

خوردنی ها

طرهانه، بستنی و نوعی خوراکی به نام سورا در مارماریس مشهور است. طرهانه که از لوبیای چشم بلبلی و آب گوشت تهیه می شود، در ماه های تابستان و برای آذوقه زمستانی تهیه می شود. سورا که از مخلوط برنج و گوشت تهیه می شود، در ایام عید قربان در همه ی خانه ها پخته می شود.

مختصری درباره ی آنتالیا

معنای لغوی آنتالیا ، سرزمین آتالوس می باشد و در زمان آتالوس دوم بنا شده است. این شهر پس از پایان پادشاهی برق ها برای مدتی مستقل بوده و بعدها هم به دست دزدها افتاده است. در سال 77 قبل از میلاد این شهر توسط فرمانده سرویلمیوس ایسائوریکوس ضمیمه خاک روم گشت. در سال 67 قبل از میلاد به عنوان پایگاه اصلی نیروی دریایی یوپمئیوس درآمده بوده است. این شهر در زمان بیزانس ها مرکز کلیسای جامع بوده و نامش آتالئیا بوده و بعد از تصرف ترک ها پیشرفت بزرگی داشته است. علی رغم این که این شهر مدرن در زمان عتیق محل زندگی انسان ها بوده است، اما آثار به جای مانده از این دوره بسیار کم می باشد. یکی از این آثار به جای مانده از این دوره دیوار بلندی می باشد که قسمتی از آن به عنوان موج شکن بوده و شهر را از طوفان های سهمگین حفظ می‌کرده است. دروازه مرمت شده هادریان این دیوار، از اثرهای بسیار زیبای عهد عتیق محسوب می شود.
این شهر به خاطر این که در منطقه دریای مدیترانه قرار گرفته، در زمستان ها بارانی و معتدل و در تابستان ها گرم می باشد.
ارتباط با این شهر از طریق راه های هوایی، دریایی و زمینی امکان پذیر است. فرودگاه آنتالیا آماده پذیرایی تمام پروازهای بین المللی است.

مراکز خرید آنتالیا

Kaleici

یکی از بهترین مراکز خرید آنتالیا، Kaleici است، که نزدیک دیوارهای شهر است. با پیاده روی تا دیوار شهر شما شانس یافتن آیتم های زیادی برای فروش را خواهید داشت. عطر غذاها و ادویه جات به همراه سر و صدای بازاریان شما را به گذشته می برد.
سه ناحیه ارزنده برای بازدید عبارتند از Ataturk، Cumhuriyet و Kaleici. ممکن است علاقه مند باشید که سری به بازار همیشه باز میوه و سبزیجات بزنید. اگر به دنبال سوغاتی، قهوه، چای، ادویه جات و جواهر بدلی هستید سری به Pakistaniguy بزنید.

مرکز Tansas/h

Tansas/h یکی از بزرگترین فروشگاه های مواد غذایی ترکیه است. طبقه اول با محدوده وسیعی از غذاهای محلی و بین المللی با کیفیت، ارائه می گردند. در طبقه دوم، شما هزاران محصول، لباس، لوازم الکترونیکی، وسایل تزئینی را از برندهای بین المللی و ترکی خواهید یافت. Tansas/h همچنین دارای پله برقی عریضی است که برای بردن خریداران و لوازمشان به طبقه دوم مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان قسمتی از خدمات این مجموعه Tansas/h برای خانواده ها و فرزندانشان ماشین مخصوص خرید را برای استفاده در فروشگاه تهیه کرده است.

Migros Net

این جا یکی از فروشگاه های زنجیره ای بین المللی سوئیسی است که در ترکیه به خوبی فعالیت می کند. این مجموعه بالغ بر 470 فروشگاه در ترکیه دارد و مکانی برای برندهای بین المللی، محصولات کامپیوتری، عطرها، کفش و البسه و بسیاری از محصولات دیگر می باشد.

تفرجگاه Turban Kaleici

این جا یکی از جذاب ترین تفرجگاه های ترکیه محسوب می شود، که صحنه های قدیم و جدید را با درختان و گل ها، درختچه ها و … ترکیب کرده است. شما در این جا قادر به یافتن فروشگاه های فروش تجهیزات دریایی، کفش، برندهای بین المللی، سوغاتی و … خواهید بود. مغازه های فروش قهوه در رستوران ها، در مرکز وسیع آن قرار گرفته است.

تفرجگاه Setur

این تفرجگاه در 10 کیلومتری غرب آنتالیا در یک مکان آرامتر نسبت به مرکز شهر قرار گرفته است. فروشگاهای کمی برای فروش تجهیزات غواصی در اینجا یافت می شود. البته آمدن شما به این جا تنها برای خرید نخواهد بود.

بازار غذای سر پوشیده آنتالیا

دیدن این بازار را به شما توصیه می کنیم. این جا مجموعه ای در حدود 760 مغازه و دفتر کار، در محدوده 480000 متر مربعی را شامل می شود. این مجموعه عظیم شامل تمام مکان های تجاری از قبیل ادارات، ایستگاه های پلیس، پایانه های گاز، برخی شعب بانک ها، اداره پست، مجموعه ورزشی، سرویس های تاکسی و چندین نوع از فروشگاه های غذا، میوه و سبزیجات می باشد.

بازار آنتالیا

بازدید بازار اصلی آنتالیا نیز توصیه می شود. این بازار سر پوشیده است و شامل محصولات متنوعی؛ چون صنایع دستی، انواع جواهر آلات، خوراک های ترکی، سوغاتی های ویژه ترکیه مثل حلوا، باقلوا، چای سیب، شیره کاج، ادویه جات و … است. همچنین شما این جا می توانید بسیاری از فروشگاه های کفش و البسه از جمله کالاهای چرمی ترکیه را بیابید. خیاط های محلی انواع تعمیرات را می پذیرند. در این بازار همچنین کفش ها و لباس های دست دوخت با کیفیتی عالی ارائه می شود.
دیگر سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ آنتالیا عبارتند از Kipa، G-Mall، مرکز جهانی White، مرکز فروش دیپو Dipo، مرکز فروش Lara و فروشگاه زنجیره ای Real.

دیدنی های آنتالیا

سواحل آنتالیا

آنتالیا سواحل زیبای بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به کنیالتی، لارا که یکی از بلند ترین سواحل شنی ترکیه است و کارپوزکالدیران اشاره کرد. سواحل آنتالیا شن هایی سفید و آفتابی درخشان دارند و سالانه میلیون ها توریست را به خود جذب می کنند.

منطقه قدیمی شهر یا کالیچی

کالیچی که دارای خیابان هایی باریک می باشد، در دیوارهای شهر باستانی محصور شده و بهترین راه ورود به آن، از طریق دروازه‌ی هادریانوس می باشد. طرح و ساختار خانه های باستانی کالیچی که همگی از چوب و سنگ ساخته شده و در دوره سلجوقی توسعه یافته اند، بازگوی شیوه زندگی، آداب و سنن و روابط اجتماعی مردم آن زمان می باشد.

دروازه هادریان

دروازه هادریان، هادریانوس یا اوکاپیلار که به معنی سه دروازه می باشد، در سال ۱۳۰ توسط امپراطور روم هادریانوس ساخته شد و دارای سه طاق می باشد. در حالی که ساخت برج جنوبی دروازه یا جولیا سنکتا، به دوران هادریان بر می گردد، برج شمالی ساخت سلجوق ها می باشد.

آسپندوس

این شهر تاریخی که در ۴۰ کیلومتری آنتالیا واقع شده، با تئاتر باستانیش یکی از جاذبه های تاریخی آنتالیا محسوب می شود. آمفی تئاتر آسپندوس که به رودخانه کوچوکای متصل می باشد، در طول تاریخ هدف امپراطوری های مختلف بوده و امروزه یکی از مهم ترین تئاترهای روباز دنیا محسوب می شود.

کسیک مناره یا مناره شکسته

کسیک مناره که در کلیسای کورکوت قرار گرفته در قرن پنجم میلادی به نام مریم مقدس ساخته و در زمان بایزید دوم به دستور شاهزاده کورکوت به مسجد تبدیل شد، به همین دلیل از آن به نام مسجد کورکوت یا مسجد کبیر یاد می شود. در نتیجه خسارتی که از آتش سوزی سال ۱۸۹۶ به مسجد وارد آمد و سوختگی قسمت چوبی بالای مناره آن، این مسجد به مسجد مناره شکسته مشهور می باشد.

اولیمپوس

اولیمپوس که نامش از کوه های اولیمپوس گرفته شده در ۱۵ کیلومتری شمال شهر واقع شده و به خاطر سرسبزی بسیار، درختان مو، درختان ساحلی، خرزهره های زیبا، انجیرهای وحشی و کاج های بلند و همچنین سایت های باستانی و سواحل زیبایش بسیار مشهور است.

موزه آنتالیا

موزه آنتالیا که به موزه باستان شناسی آنتالیا نیز مشهور می باشد، یکی از بزرگترین موزه های ترکیه است و دارای ۱۳ تالار نمایشگاهی و یک گالری رو باز است. این موزه که مساحتی حدود ۷۰۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده، ۵۰۰۰ اثر هنری از آناتولی را در خود جای داده است. موزه آنتالیا در سال ۱۹۸۸ جایزه ویژه انجمن اروپا را از آن خود کرد.

غار کاراین

این غار در ۳۰ کیلومتری شمال آنتالیا قرار دارد و در دامنه شرقی کوه کاتران، در نواحی مدیترانه ای رشته کوه های توروس واقع شده است و قدمتی ۲۵ هزار ساله دارد. غار کاراین در سنگ های آهکی قرار دارد و ارتفاعش از سطح تراورتین ۱۵۰ متر، و از سطح دریا ۴۳۰ متر می باشد.

مسجد مراد پاشا

این مسجد عثمانی که بیرون از محوطه کاخ ها در خیابان کاظم اوز آلپ قرار دارد، به دستور صدراعظم مراد پاشا در سال ۱۵۷۰ ساخته شده است. ستون های بخش انتهایی مسجد که باریک و سه گنبدی می باشند، با سنگ های رنگین تزیین شده اند. دیوارهای این مسجد نمونه های زیبایی از خطاطی ترک-سلجوق را بر خود جای داده اند.

مختصری درباره آنکارا

شهر آنکارا در مرکز آناتولی، بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع 850 متری قرار گرفته است. این استان، استپی حاصلخیز غالبا از گندم است، با نواحی جنگلی در شمال شرق. این استان از شمال با استان های چانکیری و بلو، از غرب با اِسکی شِهیر و از شرق با استان کیر شِهیر هم مرز است.
تاریخ این منطقه به عصر برنز و تمدن هاتی ها بر می گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد توسط هیتی ها، در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگی ها و سپس توسط لیدیا ای ها و فارس ها جایگزین شد. بعد از این ها غلاطیه ای ها آمدند. از نژاد سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. این شهر در آن زمان آنکیرا نام داشت، به معنی لنگر که یکی از قدیمی ترین کلمات در زبان سلتی های دریا دوست بوده است.
این شهر متعاقبا به دست رومی ها و سپس اهالی روم شرقی افتاد. سلطان آلپ ارسلان سلجوقی در زمان فتح مالازگیرت در 1071 راه آناتولی را به روی ترک ها گشود. سپس در 1073 آنکارا را که یک موقعیت مهم برای ترابری ارتش و منابع طبیعی به قلمرو ترکیه بود تصاحب کرد. این شهر یک مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری در زمان رومی ها و یک مرکز بازرگانی مهم در مسیر کاروان ها به سمت شرق در زمان عثمانی ها بود.
در حدود قرن نوزدهم از اهمیت آن کاسته شد. مجددا زمانی که کمال آتاتورک آن را به عنوان یک پایگاه برای این که از آن جا جنگ آزادی را رهبری کند، انتخاب کرد، این شهر تبدیل به یک مرکز مهم شد. در نتیجه، نقش این شهر در جنگ و همچنین موقعیت استراتژیک آن، آنکارا را در 13 اکتبر 1923 به عنوان پایتخت جمهوری جدید ترکیه معرفی کرد.

خرید در آنکارا

بازدید کنندگان از این شهر معمولا مایل هستند از فروشگاه های قدیمی در چیکریکچیلار یوکوشو نزدیک اولوس دیدن کنند. خیابان مسگران (باکیرجیلار چارشیسی) محبوبیت خاصی دارد و بسیاری از اشیای جالب قدیمی و جدید را، علاوه بر اشیای مسی، می توان در این جا یافت، مانند جواهرات، فرش، لباس، عتیقه جات و کارهای سوزن دوزی شده. با رفتن به بالای تپه به سمت دروازه ارگ، می توانید مغازه های جالب بسیاری را ببینید که ادویه جات، میوه های خشک شده، آجیل و هر نوع محصول دیگری را می فروشند.
مراکز خرید مدرن بیشتر در کیزیلای و در خیابان تونالی هیلمی واقع در چانکایا یافت می شوند. این منطقه شامل بازار مدرن کاروم و همچنین برج آتاکوله در چان کایا می باشد. از بالای آتاکوله در ارتفاع 125 متری، منظره با شکوهی بر فراز تمام شهر وجود دارد. رستوران چرخانی نیز وجود دارد که در آن می توان به شکل آسوده تری از کل چشم انداز لذت برد. گالریا در اومیت کوی، مرکز بیل کنت، آرمادا در سوگوت اوزو، میگروس آکْکپرو و کارفور در باتیکِنْت سایر فرصت ها برای یک خرید مدرن هستند.

مکان های دیدنی آنکارا

آنیتکابیر (مقبره آتاتورک)

واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهر، مقبره کمال آتاتورک، موسس جمهوری ترکیه، قرار گرفته است. این مکان که در 1953 کامل شده، یک هم جوشی شگفت انگیز بین ایده های معماری باستانی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب باقی مانده است. در این جا یک موزه که مجسمه مومی آتاتورک را در خود جای می دهد، وجود دارد و نوشته ها، نامه ها و اشیایی متعلق به آتاتورک، همچنین نمایشگاهی از عکس هایی که لحظات مهم در زندگی او و در تاسیس جمهوری را ضبط کرده اند، دیده می شوند. آنیتکابیر همه روزه و موزه هر روز غیر از روز های دوشنبه باز هستند. در طول شب های تابستان یک نمایش نور و صدا در این محل اجرا می شود.

ارگ آنکارا

زیر بنای این ارگ توسط غلاطیه ای ها بنا شد و توسط رومی ها تکمیل شد. رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازی ها و الحاقاتی را انجام دادند. ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمی ترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند. بسیاری از خانه های بازسازی شده سنتی ترکیه در محوطه ارگ با تبدیل شدن به رستوران هایی که غذاهای محلی و بین المللی سرو می کنند، زندگی جدیدی را پیدا کرده اند.

سالن تئاتر رومی ها

بقایایی شامل صحنه و پشت صحنه را می توان در خارج از ارگ مشاهده کرد. تندیس های رومی که در این جا یافت شده اند، در موزه تمدن های آناتولی ارائه می شوند. محوطه تماشاچیان هنوز در دست حفاری است.

معبد آگوستوس

این معبد در بخش اوموس این شهر قرار دارد. این مکان توسط پادشاه غلاطیه ای، پیلامنس در 10 بعد از میلاد به یادبود آگوستوس ساخته شد و در قرن دوم توسط رومی ها بر روی دژ باستانی آنکارا بازسازی شد. اهمیت این مکان به خاطر وجود مقبره آنکیرانوم است، روحی که از پیمان سیاسی آگوستوس که جزئیات دستاورد های او را شرح می دهد و به زبان های لاتین و یونانی بر دیوارهای معبد حک شده، محافظت می کند. در قرن پنجم این معبد توسط رومی های شرقی به یک کلیسا مبدل شد.

موزه تمدن های آناتولی

موزه تمدن های آناتولی به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی، هیتی، فرنگی ها، یورارتین ها و رومی ها و نمونه های برجسته از گنج های لیدیاای ها را در خود جای می دهد. هر روز به غیر از دوشنبه ها باز است. در طول تابستان موزه هر روز باز است.

موزه فرهنگ شناسی

موزه فرهنگ شناسی مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد. در این جا یک مجموعه نفیس از هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه، همین طور کارهای دستی مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی موجود است. هر روز غیر از دوشنبه ها باز است.

موزه نقاشی و مجسمه سازی

موزه نقاشی و مجسمه سازی نزدیک به موزه فرهنگ شناسی است و یک مجموعه غنی از هنر ترک از اواخر قرن 19 تا امروز را در خود جای می دهد. همچنین گالری هایی برای نمایش مهمان وجود دارند. همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است.

موزه جنگ آزادی

موزه جنگ آزادی در خیابانی که از میدان اولوس جدا می شود از سمتی به سمت دیگر به صورت مورب قرار گرفته است و در اصل اولین ساختمان پارلمان جمهوری ترکیه در آن قرار دارد. بر طبق عکس ها و آیتم های مختلفی که در معرض دید هستند، در این مکان بود که جنگ آزادی طرح ریزی و رهبری شد. هم چنین تندیس های مومی از رئیسان جمهور سابق جمهوری ترکیه در معرض نمایش هستند. همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است.

مسجد حاجی بایرام

این مسجد واقع در اولوس مجاور معبد آگوستوس، در ابتدای قرن 15 به سبک سلجوقی ساخته شد و بعدها در 16 توسط معمار سینان بازسازی شد و در قرن 18 کاشی های کوتاهیا به آن اضافه شد. این مسجد به افتخار حاجی بایرام ولی که آرامگاهش مجاور مسجد است، بنا شد.

مسجد ینی جناب احمد

این مکان بزرگترین مسجد عثمانی ها در آنکارا است و به وسیله معمار سینان معروف در قرن 16 بر پا شد. منبر و محراب آن از جنس مرمر سفید بوده و خود مسجد ساخته شده از سنگ آنکارا (سنگ سماق قرمز) می باشد که نمونه ای از یک دست ساخت بسیار ظریف است.

چشمه های گرم آب معدنی

در استان آنکارا شش عدد از این مراکز وجود دارند: کیزیلجا حامام کاپلیجا در 80 کیلومتری به سمت شمال، هایمانا کاپلیجا در 72 کیلومتری به سمت جنوب و به سمت شمال غرب در 57، 85، 30 و 80 کیلومتری به ترتیب آیاش کاپلیجا، دوتلو کاپلیجا، ملیک شاه در چوبوک و مالیکوی در پولاتلی. حمام های آب گرم دارای ویژگی های سودمندی بوده و البته لذت بخش هستند.

مختصری درباره استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده بود.
تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی ویژگی آب و هوای استانبول است. میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین ۸۷۰ میلی متر می‌باشد. میزان رطوبت اغلب زیاد است. به طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه‌های مختلف زمستان بین ۷ درجه سلسیوس و ۹ درجه سلسیوس می‌باشد. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است، اما یکی از این بارش‌ها می‌تواند سنگین باشد. غالبا این بارش در بین ماه‌های دسامبر و مارس رخ می‌دهد.
نواحی استانبول به ۳ قسمت اصلی تقسیم می‌شود:
شبه جزیره تاریخی استانبول قدیمی، بخش‌ها و نواحی امین اونو و فاتح را در بر می‌گیرد. این مناطق در سواحل شمالی شاخ طلایی (خلیج) واقع شده‌اند که مرکز قدیمی شهر را از قسمت‌های شمالی و جوانتر سمت اروپایی جدا و متمرکز می‌کند. شبه جزیره تاریخی با دیواره‌های قسطنطنیه در غرب به انتها می‌رسد. شبه جزیره توسط دریای مرمره در جنوب و بسفر در شرق احاطه شده است.
شمال شاخ طلایی، مناطق تاریخی بَی اوغلو و بشیکتاش هستند که محل اسکان آخرین سلطان بوده و زنجیره‌ای از روستاهای سابق مانند اورتاکوی و ببک در میان سواحل بسفر ادامه می‌یابد. در بخش‌های اروپایی و آسیایی بسفر، استانبولی‌های ثروتمند عمارت‌های بزرگ چوبی زیبایی را ساخته‌اند که این عمارت ها و ساختمان‌ها یالی نامیده می‌شوند که به عنوان اقامتگاه تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کوی‌های اوسکودر و کادیکوی که در سمت آسیایی قرار گرفته‌اند، در واقع شهرهای مستقلی هستند و امروزه مناطق تجاری و مسکونی مدرنی در آن ها ایجاد شده و حدود یک سوم از جمعیت استانبول را در خود جای داده است.
افزایش رشد اداره و ساختمان‌های مسکونی به طور غالب در مناطق شمالی سمت اروپایی متمرکز گشته است و به خصوص در زمینه تجارت و مراکز خرید ماسلاک، لونت و اتیلَر که بین پل بسفر و پل سلطان احمد فاتح قرار گرفته‌اند، شهرت خاصی دارند.
رشد اقماری استانبول در طول نیمه دوم قرن بیستم به وقوع پیوست، در این سال ها بخش مهمی از شهر تحت تاثیر ساخت و سازهای غیرقانونی گسترش یافت، اما در سال های اخیر این مناطق تخریب و توسط ساختمان سازی‌های انبوه مانند دنیای من، Incity، دادگاه علیا و پروژه‌های مشابه که توسط شرکت‌های دولتی هدایت می‌شوند (مانند توکی)، جایگزین شدند.

خرید در استانبول

بسیاری ایرانی ها استانبول را به قصد خرید انتخاب می کنند، به ویژه خرید پوشاک و البسه با پارچه های ترک که یکی از بهترین دوخت ها را در دنیا دارند. از این رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است. استانبول با دارا بودن مراکز خرید زیاد، میان همه علاقه مندان به خرید در دنیا محبوبیت دارد.
یکی از مراکز خرید، مرکز خرید آکمرکز است. این مرکز خرید شامل فروشگاه های پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه، انواع اسباب بازی، عینک و وسایل الکترونیکی است و اصولا هر چه که شما بخواهید را در این فروشگاه خواهید یافت.
یکی از بازارهای خوب استانبول جهت خرید، بازاری سقف دار است به نام بازار کاپالی چارشی. در این بازار بیش از چهار هزار مغازه و بوتیک وجود دارد. کوچه فراشان و فرش فروشان، کوچه زرگرها، کوچه‌ی پارچه فروش ها و بخش های مختلف که خرید در استانبول را متنوع می کند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار کاپالی چارشی یکی از مراکز مهم خرید در شهر استانبول است.
جالب است بدانید یکی از سوغاتی های ترکیه که به همه نقاط دنیا صادر می شود قلیان است. قلیان که در کشورهای اروپایی به شیشه معروف است، از ترکیه به صورت سوغاتی و یا به گونه های مختلف صادر می شود. هنرهای دستی، قالیچه، ظروف سرامیکی، برنجی و بسیاری دیگر از این دست، از جمله خریدهای استانبول را شامل می شوند.
شاید مهمترین خرید استانبول، پارچه و پوشاک و البسه است. برای خرید پوشاک و پارچه، بهترین نقاط، خیابان استقلال، خیابان جمهوریت و خیابان روملی است. خیابان استقلال از جمله معروف ترین خیابان های شهر استانبول است که یک سر آن به میدان تقسیم یا تکسیم می رسد. آخرین دست آوردهای صنعت پوشاک و کیف و کفش در این مکان به چشم می خورد.
مراکز خریدی از جمله پاساژ اطلس، مرکز خرید کاپیتول در بخش آسیایی استانبول، خیابان بغداد و خیابان بهاریه نیز برای خرید حائز اهمیت هستند. بازار هرهر مرکز خرید مبلمان و دکوراسیون خانه است. از بازارهای دیگر می توان به بازار روز کوچه چوکورجوما در منطقه جهانگیر، کوچه بوبوک حمام در منطقه اسکودار، ایستگاه بازار در منطقه کادیرکوی و محله مابین امین اونو نیز اشاره کرد.

دیدنی های استانبول

مسجد آبی استانبول

مسجد سلطان احمد در شهر باستانی استانبول با نام اختصاری مسجد آبی نیز نامیده می شود که بیشتر به دلیل کاشی های لاجوردی رنگی است که در آراستن آن به کار رفته است. این مسجد با شکوه 6 مناره و گنبد دارد و در سال 1609 میلادی توسط سلطان احمد عثمانی 19 ساله ساخته شد. او درست یک سال پس از اتمام ساخت این مسجد در سال 1616 میلادی جان سپرد.

قصر توپکاپی

قصر توپکاپی به طرز زیبایی در امتداد پرتگاهی بین منطقه بوسپوروس و دریای مرمره بیش از 400 سال است که خود نمایی می کند. ساختمان اولیه این بنا در سال های 1400 میلادی بنا شد که در طی قرن های متمادی به 69 هکتار رسید.

کلیسای مخروبه، منطقه آنی

شهر کهنسال آنی معروف به شهر 1001 کلیسا زمانی به عنوان یکی از کلان شهر های بیزانس شناخته می شده است. آنی در میان مرز ناهموار ترکیه و دشمن تاریخی اش ارمنستان واقع شده است. آنی در قرن های متمادی شاهد جنگ ها و ستیزهای فراوانی قبل از مبدل شدن به بیابانی متروکه بوده است. اکنون تنها چیزی که از آنی به جای مانده یک کلیسا و مسجدی از یاد رفته است.

حاجیه سوفیا

مسجد حاجیه سوفیا به مدت 6 سال و توسط امپراتوری بیزانس بنا شد که به عنوان بزرگترین کلیساهای آن زمان و هزاران سال به همین عنوان پابرجا بود، اما بعد از به تصرف درآمدن آن شهر توسط ترک های عثمانی در سال 1453 میلادی آن را به مسجدی با شکوه تبدیل ساختند که به نام مسجد حاجیه سوفیا نامیده شد. این مسجد چهار مناره و گنبد دارد که در سال 1935 میلادی به موزه تبدیل شد.

پا گالاتا

اولین پلی که در دهانه طلایی استانبول و بر روی آب بنا شد، پلی موقتی بود که توسط ارتش عثمانی در سال 1453 گذاشته شد. ساخت این پل در سال های 1830 به اتمام رسید. امروزه این پل استانبول باستانی را به گالاتای مدرن مرتبط می سازد. در سال 1992 پنجمین بازسازی بر روی این پل صورت گرفت که شامل رستوران ها، خانه های مغازه ای و قهوه های متعددی در جاده های زیر زمین خود می باشد.

درباره ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری است در خاورمیانه و قسمتی از آن در اروپا واقع است؛ با این حال چندی است که در تلاش است به اتحادیه اروپا بپیوندد و هم‌اینک تیم ملی فوتبال این کشور در لیگ اروپا شرکت می‌کند. ترکیه جزو کشورهای توسعه‌یافته رده‌بندی می‌شود. زبان رسمی ترکیه، ترکی استانبولی است که در گذشته با خط عربی (عثمانی) نوشته می‌شد و از زمان تشکیل جمهوری ترکیه توسط آتاترک در سال ۱۹۲۳ با خط لاتین نوشته می‌شود.

اطلاعات کلی درباره ترکیه

پایتخت آنکارا
بزرگترین شهر استانبول
نوع حکومت جمهوری با پارلمان واحد
زبان رسمی ترکی
مساحت 783,562 کیلومتر مربع
جمعیت 77,804,122 سرشماری 2010
واحد پول لیر جدید ترکیه (TRY)
منطقه ی زمانی UTC+2
پیش شماره تلفن +90
دامنه ی اینترنتی .tr

پرچم کشور ترکیه

پرچم کشور

زمان به وقت ترکیه

آب و هوای هم اکنون ترکیه

 

موقعیت جغرافیایی ترکیه در نقشه جهان

آب و هوای ترکیه (Turkey Weather)

این شبه جزیره از سه طرف توسط دریا احاطه شده است و به هفت منطقه تقسیم شده که هر کدام از این مناطق از نظر آب و هوا، گویش، آداب و رسوم تفاوت های تقریبا محسوسی دارند.
ترکیه آب و هوایی متنوع دارد و چهار فصل در آن قابل تشخیص است. اما به طور کلی دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است.
در ناحیه کوهستانی شمال ترکیه باران بسیار و به طور منظم می بارد. ولی هرچه از سمت غرب به شرق می رویم از مقدار باران کاسته می شود. ناحیه غرب ترکیه آب و هوایی معتدل، تابستانی گرم و زمستانی بارانی دارد. ناحیه جنوب ترکیه گرم ترین درجه حرارت را دارد. سواحل جنوبی ترکیه تحت تأثیر دریای مدیترانه، تابستان گرم و زمستان معتدل دارند. آب و هوای آناتولی مرکزی سخت و متغیر، فصل بهار آن مرطوب و در تابستان روزها بسیار گرم و شب ها خنک است.

جغرافیای ترکیه (Turkey Geography)

جمهوری ترکیه در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا (محل تلاقی دو قاره) قرار دارد. حدود ۹۵ درصد این کشور در قاره آسیا و ۵ درصد آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش آسیایی ترکیه به آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی به تراس شرقی شهرت دارد. این دو بخش به وسیله دریای مرمره و دو تنگه داردانل (محل ارتباط دریای مرمره و اژه) و بسفر (راه ارتباطی دریای سیاه و دریای مرمره) از یکدیگر جدا گردیده اند.

همسایه های ترکیه

این کشور با کشورهای بلغارستان و یونان از شمال غربی، دریای اژه از غرب، عراق و سوریه و دریای مدیترانه از جنوب، دریای سیاه از شمال، ارمنستان و گرجستان از شمال شرقی و ایران از شرق همسایه است.
این کشور طولانی ترین مرز خشکی را با سوریه و طولانی ترین مرز آبی را با دریای اژه دارد.

اقتصاد ترکیه (Turkey Economy)

اقتصاد در ترکیه ترکیبی از اقتصاد مدرن و سنتی و بر پایه کشاورزی است. در حال حاضر 35 درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کارند. اقتصاد ترکیه با سرعت در حال خصوصی‌سازی است، با این حال هنوز دولت در بخش‌هایی چون بانک‌داری، حمل و ‌نقل و ارتباطات نقش اصلی را ایفا می‌کند.
تولید ناخالص داخلی این کشور 640.4 میلیارد دلار در سال 2006 میلادی بود. 24.79 میلیون نفر از جمعیت این کشور شاغل هستند. نرخ بیکاری 10.2 درصد است.
20 درصد از مردم این کشور در سال 2002 میلادی زیر خط فقر زندگی می‌کردند و نرخ تورم در این کشور در سال 2006 میلادی 10.5 درصد بود.
تنباکو، کتان، زیتون، چغندر قند و مرکبات مهم ترین محصولات کشاورزی این کشور است. مهمترین محصولات صادراتی این کشور پوشاک، مواد غذایی، منسوجات و تجهیزات حمل و نقل است.
شرکای تجاری در صادرات ترکیه را کشورهای آلمان 11.3 درصد، انگلیس 8 درصد، ایتالیا 7.9 درصد، آمریکا 6 درصد، فرانسه 5.4 درصد و اسپانیا 4.4 درصد تشکیل می‌دهند.
مهمترین محصولات وارداتی این کشور ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، سوخت و تجهیزات حمل و نقل است. مهمترین شرکای تجاری ترکیه در واردات، روسیه 12.8 درصد، آلمان 10.6 درصد، چین 6.9 درصد، ایتالیا 6.2 درصد، فرانسه 5.2 درصد، آمریکا 4.5 درصد و ایران 4 درصد است.
یکی از مهم ترین منابع اقتصادی ترکیه گردشگری است که گردش مالی فراوانی برای این کشور به همراه دارد.

فرهنگ مردم ترکیه (Turkey Culture)

طبق نظر باستان شناسان، نخستین قوم بزرگی که در آناتولی زندگی می کرد،‌ قوم هیتان بوده است، که در فاصله دو هزار سال قبل از میلاد مسیح می زیسته اند و مانند مصر دارای تمدن وسیعی بوده اند. ترک ها اغلب تمایل دارند گذشته و تاریخ خود را به این قوم متصل کنند.
حدود ۸% جمعیت ترکیه از نژاد ترک و ۱۷% از نژاد کرد هستند. ۳% جمعیت هم از نژادهای مختلف یونانی، گرجی، ارمنی، عرب، یهودی و … در ترکیه زندگی می کنند.

زبان مردم ترکیه (Turkey Language)

ترکی ترکیه زبان رسمی و مادری ساکنان ترکیه است و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا به شمار می رود، اما در این کشور ‌زبان‌های کردی، عربی، ارمنی و یونانی نیز تکلم می‌شود. بخشی از مردم کشورهای مشترک المنافع و برخی از نقاط جنوب شرقی اروپا و بعضی از مناطق خاورمیانه نیز به زبان ترکی صحبت می کنند. ترکی آذربایجانی، ترکی ترکمنی، ترکی قرغیزی، ترکی اویغوری و… نیز شاخه هایی از زبان عمومی ترکی محسوب می شوند.
زبان ترکی جدید که امروزه تحت عنوان ترکی ترکیه شناخته می شود، از ریشه ی ترکی اوغوز است که به وسیله ی سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است. به تدریج لغات و اصطلاحات قابل توجهی از زبان ترکی به فارسیو عربی و متقابلا از فارسی و عربی به ترکی وارد شد و الفبای عربی رایج گشت. پس از اعلام جمهوری (در سال 1923)،الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی گردید (1928). در الفبای لاتینی کلمات بصورت فونتیک نوشته و خوانده می شوند. پس از تغییر الفبا، اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد.

مذهب مردم ترکیه (Turkey Religion)

طبق آخرین بررسی های صورت گرفته در کشور ترکیه، از کل جمعیت این سرزمین حدود ۹۹% مسلمان و هشتاد درصدشانسنی بوده و دارای مذهب حنفی و شافعی می باشند. پیروان مذهب حنفی جمعیت قابل توجهی را تشکیل داده و پیروان مذهب شافعی اکثرا کردهای این کشور می باشند. از مذاهب موجود بین اهل تسنن می توان به نقشبندیه، نورجی ها و سلیمانجی ها اشاره کرد.
همچنین جمعیت شیعیان این کشور ۱۹/۸% بیان شده است. این جمعیت به فرقه های متعددی تقسیم شده اند که برخی از این فرق دیگر فعالیت خود را از دست داده و برخی هنوز با قوت به فعالیت خود ادامه می دهند. از جمله فرق حاصله در سرزمین ترکیه می توان به فرقه های زیر اشاره کرد: بکتاث ها، قزلباش ها، رافضیان (شیعیان ۱۲ امامی)، قدریه، باطنیه، حروفیه، علی اللهیان، حیدریه، قلندریه، یسوی، آهی و علویان.
۲% جمعیت ترکیه را نیز پیروان دیگر آیین های الهی تشکیل می دهند که غالب ایشان مسیحیان ارتودوکسی می باشند. طبق آمار فوق درصد بالای جمعیت این کشور مسلمان می باشند، اما طبق برنامه های اجتماعی و قوانین دولتی، هیچ قانون و برنامه ای در این کشور طبق اصول اسلامی تدوین نشده است. اما با این حال اسلام نفوذ خود را در این جامعه حفظ کرده است.

غذای مردم ترکیه (Turkey Food)

تنوع آب ‌و هوایی در ترکیه سبب شده‌ است تا مواد ‌غذایی متنوعی نیز در این کشور وجود داشته باشد و انواع خوراکی‌ها در دسترس علاقه مندان قرار گیرد، از غذاهای دریایی گرفته تا انواع غذاهای گوشتی، سبزیجات، نان، دسرها و نوشیدنی‌ها.
ترک‌ها توانسته‌اند با بهره‌ گیری از مواد غذایی مختلف و پیشینه ی غنی آشپزی، آن چنان تنوعی در ارائه آن به وجود بیاورند که شما در طول مدت اقامتتان در این کشور بتوانید هر وعده غذای جدیدی را امتحان کنید. آن ها زیاد از ادویه‌ ها و سبزی های معطر استفاده نمی‌کنند و بیشتر طعم‌‌ها خالص و لطیف است.
از معروفترین غذاهایی که می‌توان در ترکیه یافت کباب است که معمولا با گوشت بره درست می‌شود. کباب را می‌توان یکی از مهمترین مشخصه ترک ها در سراسر جهان به شمار آورد. شیش کباب، دونر کباب، اسکندر کباب، آدانا کباب و کباب‌هایی که در اجاق‌های سفالی طبخ می‌شوند، ازمعروفترین انواع آن است. البته ترک ها نوآوری‌هایی نیز در این زمینه انجام ‌داده‌اند و با ترکیب مواد این کباب با پنیر یا مواد خوراک های دیگر به غذاهای لذیذی دست یافته‌اند که پاسخگوی ذائقه‌های گوناگون گردشگران است.
البته در رستوران‌های گوناگون به انواع دیگری از غذاهای بومی این کشور نیز بر می‌خورید. غذاهایی مثل انواع کوفته، دلمه، پلو و خورش‌های مختلف. برای علاقه مندان به بادمجان نیز غذاهای این کشور جذابیت خاص خود را دارد، چرا که این سبزی خوش آب و رنگ جایگاه خاصی در آشپزی ترکیه دارد. جدا از دلمه‌هایی که با بادمجان درست می‌شود، ترک ها در پختن انواع غذاها با بادمجان مهارت ویژه‌ای دارند. یکی از مطبوع‌ترین این غذاها بادمجانی است که از طول نصف‌ شده و با مخلوط گوشت پر شده‌ است و معمولا با برنج سفید سرو می‌شود. سبزیجات پخته ‌شده با روغن زیتون و همچنین ماست نیز از عمده خوراکی ها در این کشور است.
اگر به ترکیه سفر کردید، حتما بورک را نیز امتحان کنید. بورک نوعی نان مخصوص است که پخت آن نیازمند مهارت و حوصله ی فراوان است. در این نوع نان از ورقه‌هایی خمیری استفاده می‌شود که لا به لای آن را با پنیر، گوشت یا سبزیجات پر می‌کنند. این نوع نان که البته به عنوان یک غذا به صورت خانگی نیز تهیه می‌شود، معمولا در نوعی رستوران ویژه ی آن سرو می‌شود.
در شهرهای ترکیه به خصوص شهرهای ساحلی خوردن ماهی کبابی را فراموش نکنید. از معروفترین انواع ماهی‌هایی که به صورت کبابی آماده می‌شوند هامسی را می توان نام برد.
از دیگر خوراکی‌های مطبوعی که می‌توانید در این کشور امتحان کنید، انواع دسرها همچون فرنی یا پودینگ شیر، باقلوا و انواع شرینی‌هایی است که پس از غذا سرو می‌شوند. ساحلپ نیز نوشیدنی داغ است که از شیر و پودر ساحلپ درست شده و روی آن دارچین می پاشند. این نوشیدنی تقریبا در تمامی رستوران‌ها وجود دارد و علاوه بر طعم خوب برای گلو درد و سرماخوردگی نیز بسیار مفید است. انواع سوپ یا شوربا نیز همراه غذا سرو می‌شود.
آشپزی در ترکیه به طور عمده میراث آشپزی عثمانی همراه با ترکیبی از آشپزی آسیای میانه، خاورمیانه و بالکان است. آشپزی ترکیه نیز بر آشپزی این مناطق، مناطق همجوار و حتی آشپزی اروپای غربی تاثیر گذار بوده است.
عثمانی ها رسوم آشپزی مناطق تحت سلطه خود در خاورمیانه را با عناصر محلی آسیای میانه درآمیختند و در واقع یک آشپزی سرشار از سلیقه و فن به وجود آوردند. از همین جهت مناطق مختلف تحت تسلط امپراطوری عثمانی، گلچینی از غذاهای دوران عثمانی را در آشپزی امروزی خود دارند.
غذاهای مخصوص و مرسوم در مناطق مختلف ترکیه متفاوت است، در شمال این کشور و حاشیه دریای سیاه، آشپزی بیشتر شامل ماهی و غلات است. در جنوب (آدانا و غازی عینتاب و اورفا) نیز کباب و شیرینی هایی مانند باقلوا و کادایف تولید می شوند که بسیار مشهورند.
ویژگی آشپزی مناطق غربی ترکیه، جایی که درختان زیتون به وفور یافت می شوند، استفاده ی فراوان از روغن زیتون است. آشپزی مردمان سواحل اژه، مدیترانه و مرمره متاثر از آشپزی مدیترانه است و سرشار از سبزی و ماهی است. مناطق مرکزی آناطولی نیز با شیرینی کشکک، مانتی و گوزلمه در آشپزی معروف هستند.

فاصله و اختلاف زمانی ترکیه (Distance & Local Time)

فاصله تهران و آنکارا ( ایران و ترکیه )

فاصله تهران تا آنکارا ۱۰۵۲ مایل معادل ۱۶۹۳ کیلومتر می باشد.
طول پرواز از تهران تا آنکارا حدود ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه است.

اختلاف زمانی تهران و آنکارا ( ایران و ترکیه )

ساعت آنکارا ۱ ساعت و نیم از تهران عقب تراست. یعنی وقتی در تهران ساعت 10:30 صبح است، در آنکارا ساعت 9 صبح است.

جشن ها و تعطیلات رسمی ترکیه (Turkey Celebrations)

۲۹ اکتبر: سال روز جمهوریت کشور ترکیه
۱۰ نوامبر: سال روز تولد آتاترک
۲۳ آوریل: روز ۲۳ آوریل مصادف با جشن کودکان و حاکمیت ملی در ترکیه می باشد. به مناسبت برگزاری اولین مجلس جمهوری ترکیه در ۲۳ آوریل ۱۹۲۰ این روز به عنوان روز ملی حاکمیت ملی و روز کودکان رسمیت یافت. در این روز که تعطیل عمومی می باشد، کودکان به صورت نمادین بر کرسی های حکومتی می نشینند و تصمیماتی نمادین برای کشور می گیرند. به دلیل این که این روز متعلق به کودکان است، کودکان در سمت های رئیس جمهور، نخست وزیر، مجلس و استاندار و … می نشینند و به بزرگسالان دستوراتی که خود صلاح می دانند صادر می کنند.
به دلیل خسارت های انسانی ناشی از جنگ جهانی اول و نیز جنگ های استقلال علیه یونانی ها، انگلیسی ها، فرانسوی ها، روس ها و ایتالیائی ها جمعیت جوان کشور ترکیه به شدت افت کرده بود به صورتی که زنان و دختران تدارکات نیروهای ارتش در جنگ های استقلال را بر دوش کشیده بودند. آتا ترک که شکوفایی دوباره ترکیه به عنوان وارث عثمانی را در رشد دوباره ی جمعیت جوان می دید، روز ۲۳ آوریل را روز کودک اعلام کرد، زیرا آینده متعلق به کودکان آن روز بوده و بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در آموزش و پرورش کودکان دیده می شد.