مختصری درباره  ریاض

ریاض، پایتخت کشور عربستان سعودی است. ریاض در نجد واقع شده است و یکی از آبادترین و پر رونق‌ترین شهرهای عربستان سعودی است. دانشگاه ملک سعود بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه که در کشور عربستان سعودی است، در شهر ریاض قرار دارد. از بارزترین نمادهای کشور عربستان برج المملکه و برج الفیصلیه در این شهر واقع می‌باشند.
این شهر بر ویرانه‌های شهر تاریخی حجر الیمامه ساخته شده است، تاریخ حجر الیمامه به دوران دو قبیله مشهور طسم و جدیس بر می‌گردد که دوران پیش از اسلام می‌زیسته اند، این دو قبیله در نهایت نابود شدند. آثار و بقایای کاخ‌های آنان تا صدر اسلام نیز باقی مانده بوده است، و قبیله بنی حنیفه در آن‌ها جا گرفته بوده‌اند.
ارتفاع ریاض از سطح دریا ۶۰۰ متر می‌باشد. شهر ریاض دقیقا در وسط شبه جزیره عربستان واقع شده است. شهر ریاض روی تپه ای پهناور که ارتفاع آن به حدود ۶۰۰ متر می‌رسد قرار دارد، و در جز شرقی فلات نجد واقع شده است. دره وادی حنیفه از وسط شهر می گذرد، این دره از سمت شمال شروع می‌شود و به سمت مغرب می‌رود، سپس به سمت مشرق منتهی می‌شود. طول مجرای دره حنیفه ۱۲۰ کیلومتر، و عمق آن مابین ۱۰ تا ۱۰۰ متر است، و عرض آن از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متر متغیر می‌باشد. از کوه‌های اطراف این دره عظیم، دره‌های کوچک و مسیلات آبی جریان دارد که مهم‌ترین آن ها وادی بطحاء نام دارد. قدیمی‌ترین پل شهر ریاض بر فراز این دره قرار دارد. طول وادی البطحاء ۲۵ کیلومتر است، و از شمال شهر رو به طرف جنوب جاری است. چون شهر ریاض در میان این دره‌ها واقع شده است، در موسم باران و بهار، سر سبز از گل های رنگارنگ می‌شود.

دیدنی های ریاض

برج المملکه

برج المملکه نام برجی پستمدرن در ریاض عربستان سعودی است. معماران این ساختمان شرکت آمریکایی الربی بکت هستند. این برج با ۳۱۱ متر ارتفاع، دومین برج بلند عربستان و مرکز دفاتر شرکه المملکه القابضه می‌باشد. گمان می‌رود بیش از ۱ میلیارد دلار آمریکا خرج ساخت این بنا شده باشد.

مختصری درباره مدینه

یثرب، مدینه یا مدینهالنبی، نام شهری است در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. این شهر در شمال ریاض و در میانه نجد قرار گرفته و آب و هوایی خشک و بیابانی با تابستان‌های داغ و زمستان‌های سرد دارد.
این شهر پس از هجرت پیامبر اسلام، به مدینهالنبی (شهر پیامبر) معروف شد، در اولین شب ربیع الاول سال ۱۴ بعثت، محمد (ص) به یثرب مهاجرت نمود و سرآغاز تاریخ مسلمانان (تاریخ هجری)، از همان سال می‌باشد.
یثرب از شهرهای باستانی است که در کتیبه‌های معینی از آن نام برده شده است. این شهر از جمله محل‌هایی بود که گروهی از نیروهای معینی در آن اقامت داشتند. پس از آن که روزگار دولت معینیان سپری گردید، سبائیان حکومت آن جا را در دست گرفتند. معروف است که حکومت‌های معین و سبا همواره در پی بسط سلطه و نفوذ خود در سرزمین‌های شمال عربستان بودند. همچنین در جغرافیای بطلمیوس دو بار از این شهر نام برده شده است، یک بار به نام ایاترپه و بار دیگر به نام ایاتریپا. استفان بیزانسی از این شهر به نام ایاتریپاپولیس یاد کرده است. این شهر در نزد راویان اخبار گذشته به نام اثرب و یثرب معروف است. برخی از راویان اخبار گمان برده‌اند که این شهر به دلیل انتساب به یثرب بن قانیه بن مهلائیل بن ارم بن عبیل بن عوص بن ارم بن سام بن نوح، بدین نام خوانده شده است و او نخستین کسی بود که هنگام پراکنده شدن خاندان نوح در این سرزمین فرود آمد.

دیدنی های مدینه

مسجد النبی

مسجد النبی یا حرم محمد بن عبدالله، همچنین مسجد نبوی یا مسجد پیغمبر، مسجد تاریخی مدینه است که در خاور شهر مدینه بنا شده است. این مسجد را پیامبر اسلام در سال نخست هجری و در نخستین روزهای ورود به مدینه به دست خود و به همراهی مهاجرین و انصار ساخت. آرامگاه پیامبر اسلام، که در منزل او واقع بود، پس از توسعه مسجد در آن قرار گرفت. این مسجد از معروف‌ترین مسجدهای مسلمانان و از مهم‌ترین زیارتگاه‌هایشان به شمار می‌آید.
پس از پایان بنای مسجد قبا، محمد و مهاجران مکی، در میان استقبال پر شور انصار و یثربیان، راهی مدینه شدند. همه قبایل مسلمان‌شده یثرب و پیرامونش، ضمن خوش‌آمدگویی به پیامبر، از او می‌خواستند تا در خانه و قبیله و منازلشان نشست کند، ولی ایشان ضمن اظهار مهر به لطف شیفتگان راه و رسمش، انتخاب محل سکونت را به قضای الهی سپرده بود.
پس از تغییر سوی قبله از بیت‌المقدس (شمال مسجد) به کعبه (جنوب مسجد)، پیامبر درب گشوده در دیوار جنوبی را مسدود کرد و درب دیگری گشود.
بنای مسجد همچنان ترکیب و شکل نخستش را تا سال ۷ نگه داشت و در این روزگار تغییری نکرد. در سال هفتم هجری پس از فتح دژهای خیبر به دست مسلمانان، سوی مدینه بازگشتند. ضرورت توسعه مسجد به خاطر افزایش روزانه جمعیت مسلمانان، در نظر پیغمبر و اصحابش آمد.

مسجد قُبا

مسجد قُبا نخستین مسجد جهان اسلام است که در بیرون شهر مدینه قرار دارد. نخستین سنگ های بنای این مسجد توسط محمد پس از مهاجرت او از مکه به مدینه گذاشته شد. قبا نام قریه‌ای در نزدیکی مدینه بوده است. مسجد در سال اول هجری، توسط پیامبر اسلام به پیشنهاد عمار یاسر و یا به تقاضای ساکنان محل در قبا بنا شد. آورده‌اند که پیامبر شخصا کار می‌کرد و خشت‌ها را حمل و تعبیه می‌کرد. پیامبر همچنین یک مرتبه در هفته در آن جا نماز می‌خواند.
این مسجد بارها بازسازی شده است. نخستین مرتبه در زمان عثمان و آخرین بار در سال ۱۴۰۵ هجری قمری. در آخرین بازسازی، رواق‌ها گسترش یافتند، چهار گلدسته به ارتفاع ۴۷ ساخته شد، شش گنبد بزرگ به قطر ۱۲ ساخته شد و در نهایت، مساحت شبستان به ۵۰۳۵ متر مربع افزایش یافت.

مسجد ذوالقبلتین

مسجد ذوالقبلتین، مسجدی است که در آن قبله مسلمانان در حین یکی از نماز ظهر از بیت المقدس به کعبه تغییر یافت. پیامبر اسلام دو رکعت از نماز ظهر را به سوی بیت‌المقدس و دو رکعت دیگر را به جانب کعبه گزارد. این امر در مسجد بنی‌سالم مدینه انجام شد، که بعدها به مسجد ذوالقبلتین یا دو قبله‌ای، مشهور گشت.
تغییر قبله از مسائل مهم کلامی و تاریخی اسلام است، محمد به مدت ۱۳ سال پس از بعثت در مکه و چند ماه (بین هفت تا هجده ماه) بعد از هجرت در مدینه، به سوی بیت المقدس نماز می‌خواند، ولی بعد از آن قبله تغییر یافت و مسلمانان مأمور شدند به سوی کعبه نماز بگزارند.
در این مدت مسلمانان مورد سرزنش یهود قرار داشتند، چرا که بیت‌المقدس در اصل قبله یهود بود، آن‌ها به مسلمانان می‌گفتند اینان از خود استقلال ندارند و به سوی قبله ما نماز می‌خوانند، و این دلیل آن است که ما برحقیم.
به علت وجود بت ها در کعبه مسلمانان در ابتدا وظیفه داشتند که به سوی بیت المقدس نماز بگزارند. و پس از رساندن این پیام به مخالفان خود در مکه برای بی پاسخ نماندن ایرادات یهودیان این بار موظف شدند نماز خواندن به جانب بیت المقدس (قبله یهودیان) را ترک کنند.

مختصری درباره مکه

مکه، نام شهری است در کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. مکه یکی از شهرهای تاریخی عربستان سعودی است و به خاطر قرار داشتن کعبه، قبله‌گاه مسلمانان در آن مقدس‌ترین شهر اسلام به شمار می‌رود. مکه زادگاه محمد (ص) و محل بعثت او است.
این شهر علاوه بر نام مکه دارای نام‌هایی همچون بکّه، امّ القری و بلدالحرام نیز بوده است که در قرآن مجید به تمامی این اسامی اشاره شده است.
مسلمانان معتقدند پس از آن‌که به اذن خداوند چشمه زمزم زیر پای اسماعیل جوشید و در آن منطقه آب یافت شد، مردم در آن جا ساکن شدند و شهر مکه به وجود آمد و نیز ابراهیم به فرمان خدایش کعبه را ساخت. بنابر این روایت که تنها و توانمندترین روایت در مورد بنیان گذاری مکه و کعبه است، می‌توان نتیجه گرفت که بنیان گذار این شهر ابراهیم از پیامبران خدا بوده است.
شهر مکه در فاصله ۸۰ کیلومتری دریای سرخ واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا، ۳۳۰ متر است. به خاطر اتوبانی که اکنون ساخته شده، تا بندر جده تنها ۶۰ کیلومتر فاصله دارد و از طریق بزرگراه هجرت، ۴۲۵ کیلومتر با مدینه فاصله دارد.
آب و هوای مکه گرم وخشک و کمی مرطوب‌تر از مدینه است. اصطلاحا به کسی که سفر زیارتی به مکه را انجام داده، حاجی گفته می‌شود و مسلمانانی که استطاعت مالی دارند، حداقل یک بار در طول عمر خود به حج می‌روند. هر سال در مراسم رسمی (حج تمتع) در ماه ذی‌حجه حدود دو میلیون و پانصد هزار حاجی، خانه خدا را زیارت می‌کنند. گفتنی است درآمد حاصل از حج در مکه بالغ بر ۲ میلیارد دلار است.

مکان های دیدنی مکه

مسجد الحرام

مسجد الحرام قبله‌گاه مسلمانان بعد از ماجرای تغییر قبله است و در شهر مکه در کشور عربستان سعودی قرار دارد. بنابر آموزه‌های اسلام هر انسان و موجود زنده‌ای که وارد آن شود ایمن است و نباید به او آسیب رسانده شود.
در صدر اسلام، مسجدالحرام بسیار کوچک بود. نخستین بار خلیفه دوم، عمر بن خطاب دستور داد خانه‌هایی بخرند و بر مساحت مسجد بیافزایند. تا آن زمان، به دور مسجد دیوار نبود. عمر دستور داد دور مسجد دیواری نیز بکشند. خلیفه سوم، عثمان برای مسجد رواق ساخت و بدین گونه قسمت‌هایی از مسجد سر پوشیده شد. پس از آن ولید مسجد را به زیبایی بازسازی کرد و ناودان کعبه را با طلا ساخت. از آن زمان تاکنون بارها مسجدالحرام گسترش یافته است.
به کعبه، خانه خدا، بیت الله الحرام، بیت العتیق و بیت الحرم نیز می‌گویند. دلیل نامگذاری کعبه به بیت الحرام این است که خداوند ورود مشرکان را به این مکان مقدس حرام و ممنوع فرموده است. بیت الله الحرام در شهر مکه قرار دارد و در تاریخ، مورد احترام همگان بوده است. بنا بر آیاتی از قرآن و روایات معصومان علیهم السلام خانه کعبه نخستین و مقدس‌ترین بنا و اولین مسجدی است که بر روی زمین ساخته شده است. در احادیث آمده است که در آغاز آفرینش سراسر زمین را آب فرا گرفته بود و نخستین خشکی که آفریده شد زمین زیر کعبه بود که خشکی‌های دیگر از آن گسترده گشت. بر اساس روایات اسلامی، کعبه را ابتدا حضرت آدم ساخت و سپس حضرت ابراهیم علیه السلام به کمک پسرش اسماعیل علیه السلام تعمیر و بازسازی کرد. کعبه در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم و قبل از بعثت، به دست قریش و با همکاری رسول خدا، بر اساس بنای اولیه ابراهیم علیه السلام، دوباره بازسازی شد.
خداوند کعبه و اطراف آن را حرم قرار داده است؛ یعنی مقدس شمرده و ارتکاب گناه و قتل و شکار و تجاوز به جان و مال مردم و جنگ و دزدی و راهزنی و … را در آن جایز ندانسته است. وقتی مجرمی به آن جا پناه ببرد کسی حق مواخذه او را ندارد. واقعه مهمی که در دوران عبدالمطلب، سرپرست و تولیت کعبه، رخ داد، نجات معجزه آسای آن از ویرانی به دست سپاه ابرهه و اصحاب فیل بود. دومین حادثه مهم، تولد امیر مؤمنان علی علیه السلام در آن بود. مقارن با ظهور اسلام، صدها بت فلزی و چوبی و سفالی در شکل‌های گوناگون در داخل و بیرون و بر روی دیوارها و سقف کعبه بود، اما در روز فتح مکه که در رمضان سال هشتم هجری رخ داد، رسول خدا وارد کعبه شد و همه بت‌ها را از بین برد. ساختمان کعبه به شکل مربع مستطیل و دارای چهار ضلع است که هر ضلع آن را رُکن می‌نامند. به مجموع چهار ضلع ارکان کعبه می‌گویند که سه رکن آن چنین نام دارند: رکن یمانی، رکن شامی و رکن عراقی. ساختمان کعبه 14.85 متر ارتفاع دارد، طولش 11.58 و عرضش 10.22 متر است. بنای کعبه از سنگ‌های سیاه و سختی ساخته شده است که پرده سیاهی بر روی آن قرار دارد. می گویند نخستین بار حضرت اسماعیل علیه السلام پرده ای بر کعبه کشید و بعدها قریش نیز چنین کردند و پرده‌داری، منصبی ویژه برای آنان محسوب می‌شد. اکنون نیز آن پرده به صورتی خاص بافته و بر روی کعبه نهاده می‌شود. این بنای شریف بخش‌های دیگری هم دارد؛ همچون حجر الاسود، ملتزم، مستجار، حطیم و حجر اسماعیل. در نزدیکی آن نیز مقام ابراهیم و چاه زمزم واقع است.

غار حِرا

غار حِرا محل بعثت محمد (ص)، پیامبر اسلام است. درب غار به سمت ‏شمال است و فضای آن گنجایش تقریبی پنج نفر نشسته را دارد. ارتفاع غار نیز به اندازه قامت ‏یک انسان است. غار حرا محل عبادت محمد پیامبر اسلام بوده و او روزهایی از ایام سال، به ویژه در ماه رمضان را در آن جا به سر می‌برده است. به اعتقاد مسلمانان در همین غار بود که نخستین بار بر محمد وحی نازل گردید و آیات آغازین سوره علق برای وی خوانده شد.
از این رو مسلمانان بر این باورند که این غار از جمله بهترین و متبرک‌ترین نقاط مکه محسوب می‌شود و مسلمانان برای زیارت به آن‌جا می‌روند. کوه ثبیر نیز که در برابر کوه حرا در سوی دیگر جاده قرار دارد، از مکان‌های مقدس مسلمانان به شمار می‌رود. گفته‌اند که خداوند از این کوه گوسفندی را برای ذبح نزد اسماعیل فرستاده است.

کوه صفا

کوه صفا، کوه کم‌ارتفاعی است در کنار مسجدالحرام که در دامنه کوه ابوقبیس واقع شده است. معنای آن در لغت، به معنی سنگ سخت و صاف است. تپه صفا به طرف شرق مسجدالحرام است. کسی که بر بالای آن بایستد، رو به روی حجرالاسود قرار می‌گیرد. فاصله این کوه تا کوه مروه حدود ۴۲۰ متر است.
کوه صفا، نقطه شروع دعوت علنی پیامبر اسلام بود. او در پی نزول آیه ۹۴ سوره حجر بر بالای این کوه قرار گرفت و ضمن سخنانی مردم را به توحید، نبوت و معاد، راهنمایی و آن ها را رسما از پرستش بت و گرایش به شرک، فساد و انحراف برحذر داشت و رسالت خویش را از فراز آن به جهانیان اعلام کرد.
همچنین روز فتح مکه بر فراز آن رفت و بشارت فتح مسلمانان را به مردم داد. پیش از آن، تعداد ۳۶ بت روی کوه صفا و مروه و بت‌های زیادی در فاصله بین آن ها قرار داشت که همه آن ها توسط پیامبر شکسته شدند.

همه چیز درباره عربستان

پادشاهی عربستان سعودی یکی از کشورهای باختر قاره آسیاست. این کشور در شبه جزیره عربستان واقع شده و از شمال با عراق و اردن و کویت و از سوی خاور با امارات متحده عربی و قطر و خلیج فارس و در جنوب خاوری با عمان و از سوی جنوب با یمن و از سوی باختر با دریای سرخ هم‌مرز است. جایگاه‌های مهم دینی مسلمانان همچون کعبه و مسجد پیامبر و آرامگاه پیامبر اسلام در این کشور جای دارد. عربستان احتمالا محل اولیه زندگی سامی‌ها بوده است، که از چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح به میان‌رودان و فلسطین کوچ نمودند و بعدها به آشوری‌ها، بابلی‌ها، کنعانی‌ها و آموری‌ها معروف شدند.

اطلاعات کلی درباره عربستان

پایتخت ریاض
بزرگترین شهر ریاض
نوع حکومت سلطنت مطلقه
زبان رسمی عربی
مساحت 2,149,690 کیلومتر مربع
جمعیت 27,136,977 تخمین 2010
واحد پول ریال (SAR)
منطقه ی زمانی UTC+3
پیش شماره تلفن +966
دامنه ی اینترنتی .sa

پرچم کشور عربستان

پرچم کشور

زمان به وقت عربستان

آب و هوای هم اکنون عربستان

موقعیت جغرافیایی عربستان در نقشه جهان

آب و هوای عربستان (Saudi Arabia Weather)

کشور عربستان از لحاظ موقعیت آب و هوایی به 5 قسمت تقسیم می گردد:
اقلیم ساحلی؛ یعنی کرانه های واقع بر دریای سرخ و خلیج فارس که در تابستان گرم و در زمستان باران های زمستانی دارد.
اقلیم ارتفاعات غربی در حجاز؛ مانند طائف که دمای آن در تابستان گرم و معتدل بود، زمستان خشک است و مانند مکه که تابستان گرم و زمستان پر باران دارد.
اقلیم عسر؛ در جنوب شرقی قرار دارد و دریای آن بر حسب ارتفاع از دریا متفاوت است. در فصل تابستان معتدل است و در زمستان و تابستان بارندگی فراوان دارد.
اقلیم نجد؛ حرارت آن در تابستان زیاد و شب های زمستان آن بسیار سرد است و باران نامنظم در آن می بارد.
اقلیم شمالی؛ دمای آن در تابستان معتدل و زمستان بسیار پایین است و شب ها به 4 درجه زیر صفر می رسد.

جغرافیای عربستان (Saudi Arabia Geography)

کشور عربستان در خاورمیانه و هم‌مرز با خلیج فارس و دریای سرخ است. در جنوب این کشور، یمن جای دارد. این کشور هم‌چنین با عراق، اردن، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی مرز یکسان دارد. آب و هوای این سرزمین، گرم و خشک و تفاوت دمای شب و روز زیاد است. بیشتر زمین‌های آن را بیابان‌های ماسه‌ای تشکیل می‌دهد. ربع الخالی که یک‌چهارم گستره‌ی عربستان را تشکیل می‌دهد، خالی از سکنه است. بلندترین نقطه عربستان کوه سودا با 3550 متر بلندی است.
این کشور از نظر منابع طبیعی چون طلا و مس، نفت، گاز و آهن غنی است. هر چند از نظر جنگل و مناطق جنگلی، کشتزار دایمی و زراعت با فقر رو به رو است. مخاطرات طبیعی چون توفان‌های شن بسیار روی می‌دهد. بیشتر گیاهان در واحه‌ها می‌رویند. شتر در زندگی سنتی عربستان نقش مهمی بازی می‌کند. جانوران اهلی از جمله شتر، گوسفند و بز بیش از دیگر جانوران دیده می‌شوند. روباه، خرگوش، موش صحرایی، جوجه‌تیغی، عقاب، کرکس و جغد در عربستان دیده می‌شوند، اما نسل شترمرغ و شیر آفریقایی در آن جا از بین رفته است. مارهای کشنده بیابانی از جمله مار کبرا و افعی شاخدار در بعضی بخش‌ها فراوانند.

پول و اقتصاد عربستان (Saudi Arabia Economy)

واحد پول این کشور ریال سعودی است. هر دلار آمریکا برابر با 74.3 ریال عربستان است. این نرخ از سال ۱۹۸۵ تاکنون ثابت مانده است.
اقتصاد عربستان، موفق و مبتنی بر نفت است. دولت بر فعالیت‌های عمده‌ی اقتصادی کنترل دقیق دارد. حدود ۳۵ درصد محصولات عمده‌ی داخلی به بخش خصوصی تعلق دارد. تقریبا 4 میلیون کارگر خارجی در اقتصاد عربستان، به خصوص در بخش نفت و خدمات، نقش مهمی دارند. کاهش شدید قیمت نفت در سال ۱۹۹۸ ضربه شدیدی بر اقتصاد عربستان زده بود که سبب شد محصولات عمده داخلی به میزان ۱۱ درصد کاهش یابد و کمبود بودجه به 3.12 میلیارد دلار برسد. در سال ۱۹۹۹ به دلیل قیمت کم نفت، دولت برنامه‌هایی را برای کاهش هزینه آگهی کرد و بخش بیش‌تری را از اقتصاد به بخش خصوصی سپرد. کمبود آب و رشد سریع جمعیت، تلاش‌های دولت را برای خوداتکایی در زمینه کشاورزی محدود کرده است. عربستان با تورم 5.1 درصدی کم‌ترین میزان تورم در خاورمیانه را داراست. عربستان در تولید نفت خام، پالایش نفت، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کود شیمیایی و پلاستیک صنعت موفقی داشته است. بیشترین محصولات کشاورزی عربستان عبارت‌اند از گندم، جو، گوجه فرنگی، هندوانه، خرما، لیمو، تخم مرغ و شیر.
عربستان از بزرگ‌ترین قطب‌های گردشگری دینی است. به دلیل واقع شدن خانه کعبه در این کشور، بسیاری از مسلمانان جهان، به عربستان سفر می‌کنند. عمده‌ترین بازارهای جهانگردی عربستان، اندونزی، مصر، ایران و پاکستان است. عربستان برای بازسازی لبنان در سال ۱۹۹۰، ۱۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی نموده است. هم‌چنین از سال ۱۹۹۳، ۲۰۸ میلیون دلار را برای کمک به مسلمانان فلسطین اختصاص داده است.
سطح فزاینده بیکاری شهروندان عربستان (حدود ۳۲ درصد) می‌تواند چالش‌ جدی را برای سازگار شدن اقلیت‌ها با جامعه به وجود آورد. به ویژه گسترش سیاسی بسیار فرتوت و کند این کشور، در حالی که در کشورهایی چون قطر و بحرین روند رو به رشدی داشته، از سطح انتظارات مردم عربستان عقب است.

فرهنگ مردم عربستان (Saudi Arabia Culture)

مردمی با فرهنگ های مختلف به مدت بیش از 5000 سال در شبه جزیره عربستان زندگی می کردند. فرهنگ Dilmun در سرتاسر سواحل خلیج فارس همزمان با فرهنگ سامورایی ها و مصریان باستان بود و اکثر امپراتوری های جهان باستان با شهرهای شبه جزیره عربستان مبادلات تجاری داشتند. به استثنا تعداد کمی از شهرهای بزرگ و آبادی های میان کویر، شرایط آب و هوایی سخت از اسکان مردم در شبه جزیره عربستان جلوگیری می کند.

برخی نکات درباره ی فرهنگ و مردم عربستان

فروش سگ و گربه در این کشور ممنوع است.
ورود شخص غیرمسلمان، بنا به حرمت مکان های اسلامی، به بخش‌های حجاز (شهرهای مکه و مدینه) ممنوع است. سازنده‌ی بهترین هتل مکه (هتل هیلتون) که غیرمسلمان است، مجبور شد از راه دوربین و بر روی یکی از تپه‌های دور شهر پروژه ساخت هتل را دیده‌بانی و پیگیری کند.
سالن سینما در عربستان وجود ندارد.
عکس‌برداری در بیشتر جاهای عمومی ممنوع است.
جادوگران گردن زده می‌شوند.
بعضی از دانشمندان دینی عربستان خواهان قانونی شدن برده‌داری هستند.
در جاهای عمومی و غذاخوری‌ها جداسازی جنسیتی به شدت اجرا می‌شود.
بر اثر فشار بیش از حد بر روی زنان، آمار خودکشی زنان بالاست.
در عربستان، مجازات اسلامی اجرا می‌شود که در بر گیرنده‌ی حدود و قانون‌های تعزیراتی است. برای نمونه، چهار انگشت فرد دزد بریده می‌شود. همچنین در بعضی موارد و برای قصاص، اندام دیگر بدن نیز بریده می‌شود. در این کشور افراد بزه‌کار در ملأ عام گردن زده می‌شوند.
تاکنون میلیون‌ها کتاب دینی اقلیت دینی توقیف و آتش زده شده است.

زبان مردم عربستان (Saudi Arabia Language)

زبان رسمی و مادری مردم عربستان سعودی، عربی می باشد. اما در عرصه تجارت به زبان انگلیسی نیز صحبت می شود.

مذهب مردم عربستان (Saudi Arabia Religion)

اسلام تنها دین رسمی این کشور است. ارزش‌های دینی در عربستان سعودی، فرهنگ و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حدود 80 درصد جمعیت ۲۲ میلیونی عربستان را عرب‌های بومی با آیین حنبلی (از آیین‌های اهل سنت) که دین رسمی کشور است، تشکیل می‌دهند. شمار بسیار اندکی از بومیان این کشور دارای دین‌های یهودی و مسیحی هستند. از عربستان، حدود بیست درصد از جمعیت ۲۲ میلیون نفری این کشور به شیعیان اختصاص دارد و بیش از چهار میلیون نفرشیعه (دوازده امامی، زیدی و اسماعیلی) هستند که این مردم بیشتر از جمعیت شیعی کشورهای کویت، قطر، یمن، عمان و امارات متحده عربی است. با وجود در اقلیت بودن شیعیان در عربستان، سکونت آنان در ناحیه استراتژیک و میادین نفتی قوار و قطیف و احسا جایگاه برتری به آنان داده است.

غذای مردم عربستان (Saudi Arabia Food)

همبرگر شتر

یکی از رستوران های شناخته شده در ریاض، پایتخت عربستان، به مشتریان خود که علاقه مند به غذاهای آماده و گوشت شتر هستند، گونه‌ی تازه ای از همبرگر که با گوشت بچه شتر درست شده را ارائه نموده است. به نظر می رسد که این اقدام موفقیت بسیار زیادی را به همراه داشته است. شتر در پادشاهی عربستان چیزی بیش از یک جانور باربر و یا حیوان ویژه‌ی مسابقه به شمار می آید. گوشت شتر در عربستان و سایر کشورهای عربی خوراکی بسیار پرطرفدار است. از همین رو است که همبرگری که رستوران هاشی با گوشت بچه شتر تهیه کرده است، با چنین کامیابی بی مانندی همراه بوده است.
مردم عربستان عاشق مزه‌ی گوشت بچه شتر هستند که گوشتی بسیار کم چرب است. بیشتر مردم عربستان پیش از آن که این رستوران غذاهای محلی همبرگر با گوشت شتر را ارائه نماید، از همان غذاهای سنتی که با گوشت شتر تهیه می شوند، استفاده می کردند. از جمله‌ی این غذاها می توان به جگر شتر اشاره نمود که در میان غذاهای همه‌ی رستوران های بزرگ سراسر عربستان قرار دارد.

مسافت و اختلاف زمانی عربستان (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و ریاض (ایران و عربستان)

مسافت تهران تا ریاض 1315.4 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا ریاض حدود 2 ساعت می باشد.
ریاض نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 11:30 در ریاض است.

جشن ها و تعطیلات رسمی عربستان (Celebrations)

تعطیلات رسمی عربستان سعودی در دو دهه برگزار می گردد که به مناسبت عید سعید فطر از بیست و پنجم ماه رمضان تا پنجم شوال و به مناسبت عید سعید قربان از پنجم تا پانزدهم ذی الحجه تعطیل رسمی می‌باشد و از سال 2005 میلادی به دستور ملک عبدالله روز ملی عربستان نیز تعطیل رسمی اعلام شد.