همه چیز درباره سن پترزبورگ

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو می باشد که در منتهی الیه شمال غرب این کشور واقع شده است.
این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.
به علت قرار گرفتن سن پترزبورگ در ساحل خلیج فنلاند و نزدیکی به دریای بالتیک، آب و هوای این شهر در تابستان ها معتدل و در زمستان سرد است. در طی سال اغلب فقط 60 روز واقعا آفتابی است. آفتاب به خاطر تراکم ابرها اصلا نمی‎تابد. مقدار باران به طور نسبی کم و بالغ بر 500 تا 600 میلیمتر است. آب های داخلی 10 درصد مساحت شهر را در برگرفته است.
در این شهر چشمه‎های آب معدنی زیادی وجود دارند، در حال حاضر از عمق 40 متری به وسیله دو تلمبه بسیار قوی آب معدنی به سطح زمین رسانده می‎شود که دست کمی از آب معدنی استراحت‎گاه‎های قفقاز ندارد.

دیدنی های سن پترزبورگ

قصر با عظمت و بسیار زیبای زمستانی که دارای 1057 اتاق و 117 راه پله است، بخشی از موزه آرمیتاژ را تشکیل می دهد. آرمیتاژ مجموعه هماهنگی از ساختمان ها را در بر دارد که توسط معماران چیره دست در اواخر سده ی 18 و اوایل سده ی 19 میلادی بنا شده است. این کاخ که در سال های 1754 تا 1762 بنا شده است، ساختمان دو طبقه عظیمی است که دور تا دور آن را ستون های غول پیکر احاطه کرده اند. تنوع فرم ها و مجسمه های فراوان و تزیینات و گچبری های پرنقش و نگار و رنگ آمیزی دلشاد، تصویرهای زیبایی را به وجود آورده اند که گواه بر عظمت و شکوه این کاخ است.
موزه معروف آرمیتاژ یکی از غنی ترین و بزرگترین موزه های جهان است. موزه آرمیتاژ که برای نگهداری مجموعه هنری خانواده سلطنتی ساخته شده و بزرگترین موزه روسیه و سومین موزه بزرگ جهان بعد از موزه انگلستان و موزه لوور به شمار می رود، در حال حاضر مجموعه بزرگی از آثار هنری اروپای غربی، روسیه و خاور میانه را در خود جای داده است. یکی از ویژگی های خاص این موزه غرفه فرهنگ و تمدن ایران است، با اشیا گران بها و عتیقه، آثار هنری، تاریخی و باستانی بسیاری که از تمدن و فرهنگ ایران در آن جا به نمایش گذاشته شده است. وجود موزه آرمیتاژ در محل کاخ زمستانی ارزش و اهمیت این بنا را دو چندان ساخته است.
در سال های 1819 تا 1829 در سمت مقابل میدان کاخ و رو به روی کاخ زمستانی، بنایی برای ستاد کل و وزارت امور خارجه ساخته شد که به وسیله طاق نصرت به کاخ زمستانی وصل می گردید. این ابنیه ضمن تجسم سیمای پرارزش و زیبای معماری کلاسیک، سبک باروک را در خود تلفیق کرده و معمار آن توانسته است آن ها را در یک مجموعه هماهنگ ارائه نماید. طاق نصرت نیز همانند ستون افتخار داخل میدان به نام الکساندر فسکایا به پاس پیروزی لشکریان روسیه بر ناپلئون در جنگ 1812 برپا شده است. این ستون افتخار از سنگ یکپارچه گرانیت و به ارتفاع 5/47 متر در وسط میدان منظره ساختمان ها و ابنیه اطراف را کامل نموده و زیبایی خاصی به میدان داده است.
سن پترزبورگ همچنین دارای پارک ها و مراکز دیدنی و تفریحی فراوانی است که هر کدام در نوع خود بسیار جذاب می باشند. این شهر به داشتن خیابان های عریض مانند خیابان های ساحلی نوا و نفسکی پروسپکت معروف و مشهور است. بیشتر ابنیه زیبای سده 18 و 19 میلادی این شهر از آسیب محفوظ مانده است. کلیسای این شهر، مرکز کلیسای ارتدوکس است. از آثار دیگر و جالب این شهر کلیسای جامع سن ایزاک متعلق به سال 1858 و مجسمه سوار بر اسب پتر کبیر (سین سوار) است.
قدیمی ترین بناهای این شهر قلعه قدیس پطرس و قدیس بوس می باشد که در سال 1703 ساخته شده و در جزیره ای در رود نوا قرار دارد. این قلعه ها در دوره روسیه تزاری از زندان های مخوف سیاسی بود و نویسندگان و روشنفکران برجسته ای چون داستایوفسکی و چرینشوفسکی در آن جا زندانی بودند. این قلعه ها اکنون به موزه تبدیل شده است.
از دیگر نقاط دیدنی سن پترزبورگ می توان کلیسای جامع سن پطر و سن پل، کاخ زمستانی پطر کبیر، ستون یادبود الکساندر، صومعه الکساندرنفسکی، موزه روسیه، موزه آکادمی هنرها، موزه تاریخ نشر سن پترزبورگ ، موزه تاریخ سیاسی روسیه، موزه هنرهای تئاتر و موسیقی، موزه انسان شناسی، موزه نژادشناسی و جانورشناسی و اپراها و باله ها و دراما تئاترهای متعدد را نام برد.

همه چیز درباره مسکو

مسکو پایتخت کشور روسیه است. این شهر بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر روسیه و یکی از بزرگ‌ترین کلان‌شهرهای قاره اروپا می‌باشد. مسکو مرکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و حمل و نقل فدراسیون روسیه است. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه فدرال روسیه که جز روسیه اروپایی محسوب می‌شود، واقع شده است.
در زمان‌های گذشته مسکو مرکز کشاورزی اتحاد جماهیر شوروی و سرزمین باشکوه مسکو بود. کاخ کرملین، قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان اقامتگاه تشریفاتی رئیس جمهور شوروی، مورد استفاده قرار می‌گرفت. این شهر امروزه یکی از مراکز اقتصادی مهم و بزرگ در جهان است و از نظر گرانی در سال ۲۰۰۷ به عنوان دومین شهر گران در جهان محسوب می‌شد و در این سال برای دومین بار در کتاب رکوردهای گینس نامش ثبت شد.
کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده است. این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین‌المللی به نام متروی مسکو است که بزرگ‌ترین شرکت تولید واگن‌های مترو در جهان است.
مسکو دارای ۵ فرودگاه به نام های فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو، فرودگاه بین‌المللی دومودِدوو، فرودگاه بیکوو، فرودگاه بین‌المللی اوستافیوو و فرودگاه بین‌المللی ونوکوو است. فرودگاه بین‌المللی شرمتیوو بیشترین تعداد مسافر خارجی را پذیراست و ۶۰٪ کل مسافران کشورهای خارجی از این فرودگاه وارد مسکو می‌شوند.

خرید در مسکو

برای جلب رضایت خانم های روسی، فروشگاه های مد و لباس در مسکو باز شدند. مشهورترین فروشگاه خرید Noviy Arbat و از آن گران تر Kuznetskiy است. اما تعدادی از فروشگاه ها در خیابان Tverskaya ulitsa قرار دارند. استالین یک خیابان را در این جا به نام خود ثبت کرده که نشان دهنده علاقه وی به ساختمان های بلند و خاکستری است. کسانی که علاقمند به خرید سنتی از مرکز خرید هستند، باید از GUM شروع کنند. ساختمانی که به سبک روسی در اواخر قرن 19 ساخته شده، در طول دوره استالین به صورت اداری تبدیل شد. ولی حالا خیلی چیزها مثل گالری های Lafayette، Dior و Benetton را در خود جای داده است.
بازار سرپوشیده Yeliseyev نامش را از فروشگاه مشهور اغذیه گرفته شده است. روس ها در درست کردن چای استادند که بهترین چای های چینی را می توانید در Chudesa Podnebesnoi پیدا کنید.
علاقه مندان خرید باید سری به Vernisazh مشهورترین بازار Izmailovo Park بزنند. بیشتر از 100 نوع سوغات که مهم ترین آن بلور و جواهر است وجود دارد. خانواده ها و بچه ها می توانند اوقات خوشی را در Detskiy Mir (ساختمان بچه ها) جایی که اسباب بازی های روسی وجود دارد بگذرانند.

دیدنی های مسکو

نگارخانه ترتیاکو

نگارخانه دولتی ترتیاکوف واقع در شهر مسکو، پایتخت روسیه، مهم‌ترین گنجینه هنرهای ظریف روسی است.
پاول ترتیاکوف از ۱۸۵۶ گردآوری تابلوهای نگارگران روس را آغاز کرد. این کار او به پدید آمدن گنجینه هنرهای ملی انجامید. طی نزدیک به یکصد و پنجاه سالی که از بنیاد این موزه می‌گذرد، بیش از ۱۳۰ هزار تابلوی نقاشی، پیکر و شمایل کار نقاشان نامی و هنرمندان روس در سده‌های یازده تا ۲۰ در آن گرد آمده است. علاقه مندان برای بازدید کامل باید از ۵۲ تالار موزه که هر یک به دوره زمانی ویژه‌ای تعلق دارد عبور کنند.
تابلوهای گنجینه هنری ترتیاکف نه تنها از دیدگاه هنری بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. از روی تابلوها می‌توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در سده‌های گذشته آشنا شد.
تابلوهای نقاشی بریولف با دیدی روانشناسانه کشیده شده و از این لحاظ، ظرافت و دقت خاصی دارد. کارهای نقاشانی مانند ونتسیانف، تراپینین، فدوتف و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد، از بهترین آثار هنر واقع‌گرایانه جهان به شمار می‌روند. آثار با عظمت رپین، آیوازفسکی و شیشکین نیز از جمله ذخایر این محل است.

آسمان‌نمای مسکو

آسمان‌نمای مسکو آسمان‌نمایی است که از سال ۱۹۲۹ در شهر مسکو آغاز به کار کرد. این آسمان‌نما تا دهه ۸۰ میلادی (اوج کار آسمان‌نماها) مورد توجه منجم های آماتور و حرفه‌ای روسیه بود. با بروز مشکلات سیاسی و اقتصادی، کمک های دولتی به این آسمان‌نما قطع شد و در سال ۱۹۹۴ آسمان‌نما بسته شد. در سال ۲۰۰۴ و بعد از حدود ۱۰ سال تخریب، فرسودگی و بی‌توجهی به این آسمان‌نما، طرح بازسازی این مرکز آغاز شد.

تالار بولشوی

تالار نمایش بالشوی به معنی سالن نمایش بزرگ، یکی از سالن‌های نمایش مشهور جهان برای باله و اپرا می‌باشد. این سالن در سال ۱۸۲۴ در مسکو بنا گردید. باله بولشوی از معتبرترین سازمان‌های ملی باله دنیاست که محل خلق تعدادی از بزرگترین آثار و رپرتوار باله کلاسیک و باله نئوکلاسیک است.

کیلومتر صفر

در بسیاری از کشورها کیلومتر صفر به مکانی، معمولا نقطه‌ای از پایتخت، گفته می‌شود که فاصله دیگر نقاط کشور از این نقطه سنجیده می‌شود. نقطه ی صفر روسیه صفحه‌ای فلزی در کنار یکی از ورودی‌های میدان سرخ مسکو است که تمام فواصل در روسیه از آن جا محاسبه می‌شود.

همه چیز درباره روسیه

فدراسیون روسیه در شمال آسیا و اروپا گسترده شده است و وسیع ترین کشور جهان است و تقریبا دو برابر کانادا، دومین کشور وسیع دنیا، مساحت دارد. روسیه برای سالیان متمادی یکی از قدرت‌های جهانی بود، از زمان امپراتوری تزاری گرفته تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991. این کشور بزرگترین تولید کننده گاز در جهان است. نخستین انسانی که به فضا رفت، یوری گاگارین روسی است.

 

اطلاعات کلی درباره روسیه

پایتخت مسکو
بزرگترین شهر مسکو
نوع حکومت جمهوری چند حزبی فدرال
زبان رسمی روسی به علاوه ی ۳۰ زبان رسمی در مناطق مختلف روسیه
مساحت 17,075,400 کیلومتر مربع
جمعیت 142,905,200 سرشماری 2010
واحد پول روبل (RUB)
منطقه ی زمانی UTC+2 to +11
پیش شماره تلفن +7
دامنه ی اینترنتی .ru, .su, .рф

پرچم کشور روسیه

پرچم کشور

زمان به وقت روسیه

آب و هوای هم اکنون روسیه

 

موقعیت جغرافیایی روسیه در نقشه جهان

آب و هوای روسیه (Russia Weather)

آب و هوای روسیه به علت وسعت زیاد، در نقاط مختلف متفاوت بوده و در زمستان و تابستان دارای اختلاف دمای بسیار زیادی است. ناحیه ی قطبی شمال، جلگه ی بی درخت و یخ زده است که خاک آن تقریبا همیشه منجمد است. در بخشی از نواحی سیبری، دمای متوسط در زمستان، 46 درجه ی سانتی گراد زیر صفر است. مناطق مرکزی روسیه، دارای ویژگی های آب و هوایی اروپای شرقی و مرکزی است. جنوب این سرزمین قطبی، ناحیه ای پوشیده از درخت های همیشه سبز، زمستان هایی طولانی و سخت و تابستان هایی کوتاه دارد. استپ های مناطق مرتفع مرکز روسیه، زمستان های سرد ولی تابستان های خشک و بسیار گرم دارند. ساحل دریای سیاه آب و هوای مدیترانه ای دارد. در مجموع روسیه از سه نوع آب و هوای سرد و خشک در مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب غربی و معتدل و خشک در نواحی جنوب شرقی برخوردار است.

جغرافیای روسیه (Russia Geography)

روسیه با مساحتی بالغ بر 17075400 کیلومتر مربع و با وسعتی نزدیک به 5/11 درصد از خشکی های کره ی زمین،بزرگترین کشور جهان محسوب می شود. این سرزمین بیش از 160 درجه ی طول جغرافیایی و 10 منطقه زمانی را در بر گرفته است و اختلاف ساعت مسکو با شرقی ترین نقطه ی روسیه در شبه جزیره چوکچی و شبه جزیره ساخالین، 9 ساعت است.
این کشور با در نظر گرفتن وسعت آن به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده که سلسله کوه های اورال آن ها را از یکدیگر جدا کرده است. کوه های اورال از شمال تا جنوب 2000 کیلومتر طول دارد. اگر چه 65 درصد خاک این کشور در بخشآسیایی قرار دارد، ولی تنها بیست و هشت درصد مردم روسیه در این نواحی زندگی می کنند.
روسیه از شمال با اقیانوس منجمد شمالی، دریای سفید، خلیج پچوا، دریای کارا، دریای بارنتس، دریای لاپتف، دریای سیبری شرقی، دریای چوکچی، فنلاند و نروژ، از غرب با دریای بالتیک و خلیج فنلاند، استونی، لتونی، لهستان، روسیه سفید و اوکراین، مرز مشترک دارد. مرزهای جنوبی روسیه عبارتند از دریای سیاه، گرجستان، آذربایجان، دریای خزر و قزاقستان. به طرف جنوب شرقی، در ماورای کوه های اورال، با سیبری و ایالت های شرقی قزاقستان، جمهوری خلق چین، مغولستان و در منتهی الیه قسمت جنوب شرقی، با کره شمالی و در ساحل شرقی با دریای ژاپن، دریای اخشک و اقیانوس آرام هم مرز است.
در شرق کوه های اورال جلگه ی وسیع سیبری غربی قرار دارد که قسمت اعظم آن را آبگیر رود اوب و شاخه هایش پوشانده است. فلات مرکزی سیبری، بین رودهای ینی سی و لنا، تا حدود 1700 متر ارتفاع دارد. آن سوی رود لنا، کوه های شرق سیبری، از جمله کوه های چرسکی و نیز شبه جزیره ی کامچاتکا قرار دارد. قسمت اعظم جنوب سیبری کوهستانی است. کوه های آلتای در جنوب دریاچه بایکال و در امتداد مرز مغولستان جای دارد. بین دریای خزر و دریای سیاه، کوه های مرتفع قفقاز در مرز گرجستان و آذربایجان جای دارد. سرزمین کالینینگراد بین لهستان و لیتوانی در امتداد دریای بالتیک بخش جدا شده ای از روسیه است.
در شمال غربی روسیه در مجاورت فنلاند، تعداد زیادی دریاچه وجود دارد که مهم ترین آن ها دریاچه لادوکا بزرگترین دریاچه ی اروپاست و در مرزهای جنوبی این کشور دریاچه ی خزر که بزرگترین دریاچه ی جهان محسوب می شود، قرار دارد. دریاچه یبایکال با 34140 کیلومتر مربع وسعت، بزرگترین دریاچه ی روسیه، عمیق ترین دریاچه ی جهان با 1740 متر عمق و بزرگترین دریاچه ی آب شیرین آسیاست. رودهای عمده ی بخش اروپایی روسیه شامل رود ولگا با 3690 کیلومتر، بلندترین رود اروپاست که به دریای خزر می ریزد. دون، دنیپر، نمان، نوا، لینا و پچورا نیز در این منطقه جریان دارند. رودخانه های اورال، کوما و ترک نیز به دریای خزر می ریزند. در منطقه آسیایی روسیه رودهای اوب بلندترین رود روسیه و مینی سنی جریان دارند.
بلندترین نقطه ی روسیه قله ی البروس با 5642 متر ارتفاع، در شمال قفقاز و در جمهوری آستیای شمالی است که بلندترین نقطه ی اروپا نیز محسوب می شود. بلندترین نقطه ی کوه های اورال، قله ی نارودا با ارتفاع 1885 متر می باشد.

پول و اقتصاد روسیه (Russia Economy)

واحد پول کشور روسیه، روبل است. جز کوچک تر روبل کوپک نامیده می شود و هر روبل برابر صد کوپک است.
روسیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان گاز طبیعی،‌ زغال سنگ، سنگ آهن، فولاد، نفت و سیمان است. صنایع تولیدی بیش از یک سوم نیروی کار را در بر دارد و شامل صنایع فولاد، شیمیایی، نساجی و ماشین آلات سنگین است.
تولید کالاهای مصرفی چندان توسعه نیافته است. روسیه به رغم برخورداری از کشاورزی مکانیزه و بزرگترین صنعت کودسازی جهان، از تولید کافی غلات در حد احتیاجش ناتوان است. این امر تا حدودی به دلیل برداشت های ناکافی و امکانات نامطلوب ذخیره سازی و حمل و نقل است. کشت های عمده شامل گندم، جو، جو دوسر، سیب زمینی، چغندر قند و میوه است.
منابع طبیعی شامل بزرگترین ذخایر زغال سنگ جهان، نزدیک به یک سوم ذخایر گاز طبیعی جهان، یک سوم کل درختزارهای جهان، ذخایر بزرگ منگنز، طلا، پتاس، بوکسیت، نیکل، سرب، روی، مس و همچنین نقاط متعدد و مناسب برای تاسیسات تولید نیروی هیدرو الکتریک است. این کشور از لحاظ انرژی خود کفاست.
تعداد نیروی کار در این کشور 74.26 میلیون نفر است و نرخ بیکاری 6.6 درصد. 17.8 درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در روسیه در سال 2006 میلادی 9.7 درصد بود.
بیشترین صادرات روسیه را نفت و محصولات آن، گاز، چوب، مواد شیمیایی و تسلیحات نظامی تشکیل می‌دهد که بیشتر به کشورهای هلند (12.3 درصد)، ایتالیا (8.6 درصد)، آلمان (8.4 درصد)، چین (5.4 درصد)، اوکراین (5.1 درصد)، ترکیه (4.9 درصد) و کشور سوئیس (4.1 درصد) صادر می‌شود.
در سال 2006 روسیه ابزارآلات و تجهیزات، کالاهای مصرفی، دارو، گوشت و شکر را از کشورهای آلمان (13.9 درصد)، چین (9.7 درصد)، اوکراین (7 درصد)، ژاپن (5.9 درصد)، کره جنوبی (5.1 درصد)، ‌آمریکا (4.8 درصد)، فرانسه (4.4 درصد) و ایتالیا(4.3 درصد) وارد کرد.

فرهنگ مردم روسیه (Russia Culture)

نشان کشور روسیه عقاب دو سری است که بال های خود را به دو طرف باز کرده است. این نشان از قرن پانزدهم تا انقلاب شوروی به مدت چهار صد سال نشان پادشاهی روسیه بود. پس از فروپاشی، در سال ۱۹۹۳ بوریس یلتسین مجددا به آن رسمیت بخشید. گفته می شود که دو سر عقاب نشان دهنده این است که روسیه از دو قسمت اروپایی و آسیایی تشکیل شده است و هر دو بخش اهمیت یکسانی برای این کشور دارند. این نشان در زمان به قدرت رسیدن خانواده رومانفتغییرات مختصری کرد و سه تاج به آن اضافه شد که نشان دهنده اتحاد سه ملت روس، اکراین و بلاروس است.
سطح زندگی مردم روسیه، به میزان زیادی به سطح در آمد آن ها وابسته است. برای فقرای روسی، زندگی یکنواخت است و افراد زیادی ساعات هر روزه ی خود را به فروش متعلقات و دیگر کالاهایشان در خیابان، می گذرانند. سبک زندگی ثروتمندان روسیه تا حد زیادی متناسب با زندگی غربی شده است. نگاه کردن تلویزیون و نوار ویدئویی شکل عوامانه ای از سرگرمی است. تلویزیون روسیه هم اکنون شامل برنامه هایی به سبک اروپایی است، برنامه هایی چون شوها و نمایش های تلویزیونی کم ارزش. مطالعه به گونه ای وسیع، عامه پسندانه است، همان گونه که در طول دوره ی اتحاد جماهیر شوروی بود، اما می توان گفت مطالعه ادبیات به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است. کلاسیک های روسی فرصت خود را با وجود رمان ها، افسانه ها، داستان های علمی تخیلی و رمان های عاشقانه، از دست داده اند.
ورزش های اروپایی که در طی دوره ی اتحاد جماهیر شوروی رسما سست و بی ارزش بود (ورزش هایی همچون تنیس)، به طور قابل توجهی در میان طبقات مرفه تر رواج دارد. بازی ها و ورزش های سنتی همچون شطرنج و فوتبال هنوز هم در میان توده ی مردم وجود دارند.
بخش زیادی از مردمان روسیه آخر هفته ی خود را در خانه های تابستانیشان که در حاشیه ی شهر است، سپری می کنند. حد متوسط این خانه ها، تنها کلبه ای ساده است و روی قطعه ی بسیار کوچکی از زمین بنا شده است. برخی از خانه های گران بها و جدید، چند اتاقه بوده و با استخر و دیگر ریزه کاری های گران قیمت استقرار یافته اند. اغلب صاحبان این خانه ها در کلبه ی تابستانی خود باغچه ی خانگی دارند، این باغچه فضایی است که در آن سبزیجات و میوه ها پرورش می یابند.
در بیشتر خانواده های روسی زن و مرد هر دو کار می کنند. بیش از 90% زنان روس بیرون از خانه کار می کنند و بیش از 75% پزشکان، زن هستند. در بازار، همه ی فروشندگان زن هستند. زنان تقریبا همه کار انجام می دهند، کارهایی نامتعارف و سخت که برای هیچ زن ایرانی قابل تصور نیست، مانند جارو زدن پیاده روها، کارهای ساختمانی و آسفالت کردن خیابان ها.
کهربا یکی از زیورآلات مورد علاقه زنان روس است. کهربا یک رزین (صمغ) فسیل شده است. با گذشت میلیون ها سال، صمغ درختان کاج تنومند تبدیل به فسیل شدند و آن چه را ما امروزه کهربا می نامیم را به وجود آوردند. درون کهربا می توان انواع مختلفی از موجودات زنده همچون گیاهان و حشرات را دید. از این رو از نظر علمی نیز ارزش دارد، زیرا می توان بر روی موجودات میلیون ها سال پیش مطالعه کرد. مشهورترین محل برای یافتن کهربا سواحل بالتیک است. پس از طوفان وقت مناسبی برای یافتن کهرباست.
در روسیه همه شهرهای کوچک و بزرگ برای خودشان جشن تولد دارند. مردم هر شهر، یک روز را در سال به عنوان روز شهر جشن می گیرند. در این روز چهره شهر عوض می شود. از مراسم روز شهر می توان به اجرای برنامه توسط گروه های موزیک و رقص سنتی و مدرن، کنسرت های خیابانی، مسابقات ورزشی همگانی، نمایشگاه های هنری، بازارهای مکاره و مسابقه نقاشی کودکان بر روی آسفالت اشاره کرد.
مردم روسیه مانند بسیاری از کشورهای جهان و شاید بیشتر از آن ها، علاقه به داشتن حیوانات خانگی دارند. این علاقه تا حدی است که حتی در معرفی اعضا خانواده، اول نام آن ها را می گویند. در هر سوپر مارکت حتما یک غرفه برای غذای حیوانات وجود دارد .دختران جوان معمولا سگ های قوی و درشت هیکل را انتخاب می کنند تا از آن ها محافظت کنند، ولی مادربزرگ ها به همان سگ های کوچولو رضایت می دهند، چون کنترلشان راحت تر است.

زبان مردم روسیه (Russia Language)

زبان روسی، زبان رسمی این کشور است که به صورت متداول در تجارت، حکومت و تحصیلات مورد استفاده قرار می گیرد و با خط سیریلی نوشته می شود. به بیش از 100 زبان در روسیه صحبت می شود. زبان منطقه ای رسمی برخی از جمهوری های قومی شناسایی شده است، اما میلیون ها غیر روسی، زبان روسی را به عنوان زبان مادریشان اتخاذ کرده اند.
زبان روسی یک زبان اسلاو است و با زبان هایی همچون لهستانی، چک، اسلواک و بلغاری از یک ریشه می باشد. الفبای روسی شباهت های بسیاری با الفبای یونانی دارد، زیرا تدوین کنندگان این الفبا مبلغین مذهبی کلیسای ارتدوکس یونانی بودند. این الفبا به افتخار سیریل قدیس که از مبلغین مذهبی بوده و ابداع الفبای روسی را به او نسبت داده اند، الفبای سیریلی نامگذاری شده است.

مذهب مردم روسیه (Russia Religion)

اکثریت مردم فدراسیون روسیه پیرو دین مسیحیت هستند، اما ادیان اسلام، یهودی و بودایی نیز دارای طرفداران زیادی هستند که در این میان اسلام دومین دین در روسیه شناخته شده است. جادوگری و طالع بینی به خصوص در میان قشر جوان امری عمومی است. روس ها همچنین تمایلی به سمت چندین اعتقاد، فرقه و طبقه بندی های جدید مذهبی داشته اند.
رشد ادیان خارجی در میان توده ی مردم نگرانی را در میان قانونگذاران روسی ایجاد کرد و در سال 1997 دولت تجدید نظری را در مورد قانون آزادی مذهبی سال 1990 اعمال کرد تا بتواند مذهب را در میان افرادی که جزو توسعه ی تاریخی روسیه بودند و آن ها که نبودند، دسته بندی کند. در سال 1997 قانون بحث انگیزی در مورد ادیان در مجلس روسیه به تصویب رسید که بر اساس آن تنها ادیانی در روسیه اجازه فعالیت دارند که حداقل پانزده سال در فدراسیون روسیه، پایه گذاری شده باشند. کلیسای ارتدوکس روسیه، اسلام، بودایی و یهودی و بعضی شاخه های مذهب مسیحی، با این قانون مطابقت داشتند. در سال 1998 اعلام شد، کارگران بیگانه ای که دارای مذهب غیرقانونی هستند، فقط می توانند حداکثر به مدت سه ماه در روسیه اقامت نمایند.

مسیحیت

گسترش دولت روس همواره با توسعه کلیسای ارتدوکس همراه بوده است، به طوری که لشکریان روس به ویژه در قرون 18 و 19 بارها و پس از تسخیر سرزمین های جدید از جمله قفقاز و آسیای مرکزی با احداث کلیسا بر حوزه نفوذ کلیسای ارتدوکس می افزودند. بعد از روی کار آمدن کمونیست ها تعقیب کلیسای ارتدوکس به ویژه در سال های 1930 و نابودی فیزیکی کشیش ها شدت یافت. در زمان جنگ جهانی دوم از شدت این سنت ها کاسته شد و در سال های بعد آن کلیسا به طور کامل به خدمت دولت درآمد. در سال های 1960 و در زمان خروشچف، چون کلیسا با روند کمونیزم شدن سازگار نبود، دوباره حمله به کلیساها شروع شد و کلیساهای زیادی بسته شد. در زمان برژنف روابط دولت و کلیسا رسمی بود ولی مستقل نبود. در زمان حکومت گورباچف در سال 1988 هزارمین سالگرد پیوستن به مسیحیت جشن گرفته شد و از این به بعد دوره ی جدید کلیسایی در روسیه آغاز گشت.
کلیسای ارتدوکس روسیه، سازمان مذهبی اصلی در روسیه است که بیش از 19000 جمعیت کلیسایی و بنای کلیسایی، حدود 480 دیر و صومعه، بیش از 150 نفر اسقف ارشد، 17500 نفر کشیش و 2300 نفر از درجات پایین تر کلیسایی را اداره می کند. کلیسای ارتدوکس روسیه به طور وسیعی هم توسط معتقدان به آن و هم توسط کسانی که اعتقادی به آن ندارند به عنوان نمادی از فرهنگ و میراث روسیه مورد احترام است.

اسلام

اسلام در حال حاضر در بخش عظیمی از روسیه گسترش یافته است. طبق آمار تقریبی از 12 تا 20 میلیون نفر از جمعیت روسیه مسلمان هستند. این گروه بیشتر در قفقاز شمالی، تاتارستان، باشقیرستان، اودموریتا، چواشیا، جمهوری ماری، سیبری، استان های اومیانوف، پنزا، سامارا، شاراتوف، آستاراخان، پرم، چلیا بینسک، نیژنی نوگورد و شهرهای مسکو، سن پترزبورگ و قاسموف ساکن هستند. مسلمانان این مناطق پیرو مذهب شناخته شده تسنن و تشیع می باشند. تعداد سنی ها بیشتر است و پیروان مذهب تسنن از مکاتب فقهی مختلفی مانند حنفی و شافعی تشکیل شده اند و شیعیان را عموما آذربایجانی ها و تالش ها تشکیل می دهند.
از جمله اختیارات اداره های دینی مسلمانان در روسیه می توان به مواردی همچون تربیت نیروی انسانی، تقسیم و اعزام آنان به سایر نقاط و ارتباط با سازمان های دینی خارج از کشور، برگزاری کنفرانس های مختلف بین المللی در زمینه معارف اسلامی و حمایت از برقراری صلح و امنیت در جامعه مسلمانان و احداث مساجد و ابنیه اسلامی نام برد. آن ها همچنین هر سال کاروان هایی را برای زیارت خانه خدا آماده و اعزام می کنند. از جمله مساجدی که می توان در مسکو نام برد، مسجد جامع مسکو، مسجد تاریخی، مسجد یابود روی کوه پالکونی، مسجد آترادنایا و مسجد نواتروف می باشد.

مذهب یهود

در آغاز قرن بیستم تقریبا نیمی از یهودیان جهان در روسیه زندگی می کردند. با توجه به این که در سال های 1970 الی 1980 تعداد زیادی از یهودیان از شوروی مهاجرت کردند، اما تعداد قابل توجهی از آن ها در سال 1997 در فدراسیون روسیه، به ویژه در شهرهای بزرگ زندگی می کردند. عده ی نسبتا کمی از آن ها در منطقه خود مختار ابلاست در شرقی ترین منطقه ی روسیه ساکن هستند.

مذهب بودایی

این مذهب از سال 1941 به عنوان یکی از مذاهب روسیه به رسمیت شناخته شد. طرفداران این آیین در جمهوری های کالمیکیا و تیوا و بعضی از نواحی ایرکوتسک و چیتا و اخیرا تعدادی نیز در مسکو و سن پترزبورگ ساکنند. تعداد بودائیان روسیه طبق آمار سال 1997 حدود یک میلیون نفر بوده است.

غذای مردم روسیه (Russia Food)

غذای اصلی مردم روسیه سیب زمینی و کلم است. علاقه ی شدید آن ها به پوره سیب زمینی و سالاد کلم گاهی دستمایه طنز برای خود آن ها نیز می شود. برش (سوپ کلم)، اگر خوب درست شود، واقعا خوشمزه است. علاوه بر این تقریبا هر روز می توان در منوی غذا روس ها، موارد زیر را مشاهده کرد:
کتلت گوشت، مرغ، ماهی، چند قاشق برنج دم نکشیده یا غلات دیگر، ماکارونی بدون سس، جوش بره (خمیر نازک را چهارگوش می برند و لاى هر برش، گوشت می گذارند و در آب و روغن مى پزند)، کالباس، پوره سیب زمینی، شیر برنج، پیراشکی، یک لیوان ماست رقیق (کفیر، که نوشیدنی دلچسبی است)، شربت میوه ها، چند برش نان سیاه و سفید و …
روس ها از بوی تند ماهی بدشان نمی آید و به خوردن سیر علاقه دارند. علاقه ی زیادی به آب پز کردن دارند، بلال را هم آب پز می خورند. به جای پفک نمکی، پفک شیرین می خورند. به نوشیدن چای علاقه زیادی دارند. یکی از نوشیدنی های سنتی روس ها کواس است که مزه ای شبیه به آبغوره دارد و از نان به دست می آید و خنک آن قبل از به بازار آمدن کولاهای مختلف، مشتری زیادی داشت.
روس ها به طور معمول سه نوع غذا در روز می خورند. غذای صبح zautrak نامیده می شود. این غذا معمولا شامل کلوچه از گندم سیاه یا kasha، فرنی سرو شده با سرشیر ترش و پنیر است، اگر چه برخی از روس ها تنها نان و چای را به عنوان صبحانه مصرف می کنند. ناهار یا obed، بعد از ظهر سرو می شود و غذای اصلی در طول روز به حساب می آید. این غذا اغلب با سوپ آغاز می شود که از چغندر تشکیل شده و با سرشیر ترش سرو می شود. ناهار همچنین ممکن است با پیش غذا، همچون سالاد ماهی، گوشت سرد، تخم مرغ سفت پز و خاویار آغاز شود. بخش اصلی غذا به طور معمول متشکل است از بیف، گوشت خوک یا جوجه.

خاویار

فیل ماهی، تاس ماهی روسی یا چالباش، تاس ماهی ایرانی یا قره برون، ماهی شیب و ماهی ازون برون یا سوروگا، گونه های اصلی ماهیان خاویاری دریای خزر هستند.
همان گونه که خاویار سیاه در ایران و جنوب روسیه شناخته شده تر است، خاویار سرخ در سیبری و خاور دور طرفداران بیشتری دارد. اگر چه خاویار سرخ از خاویار سیاه ارزانتر است، اما طعم و ارزش غذایی آن دست کمی از خاویار سیاه ندارد. خاویار سرخ یا سیاه را می توان در تمامی فروشگاه های مواد غذایی روسیه خریداری کرد. در اغذیه فروشی ها چند دانه خاویار سرخ بر روی برشی از نان با یک برگ جعفری سرو می شود. البته علاقه مندان واقعی خاویار، آن را سرد و با یک قاشق کوچک و بدون نان میل می کنند. طعم خاویار که ترکیبی از بوی تند ماهی و شوری نمک است، ممکن است برای بسیاری اصلا خوشایند نباشد.
خاویار یا تخم ماهیان خاویاری گرانترین غذای جهان است. دریای خزر به عنوان بزرگترین منبع ماهیان خاویاری در جهان حدود 95 درصد خاویار جهان را تامین می‌کند.

مسافت و اختلاف زمانی روسیه (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و مسکو (ایران و روسیه)

مسافت تهران تا مسکو 2464.4 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا مسکو حدود 3 ساعت می باشد.
مسکو نیم ساعت از تهران جلوتر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 12:30 در مسکو است.

جشن ها و تعطیلات رسمی روسیه (russia Celebrations)

7 ژانویه، کریسمس ارتدوکس های روسی
14 ژانویه، سال نو ارتدوکس
16 ژانویه، فستیوال زمستانی روسیه
25 ژانویه، روز سن تاتیانا
8 مارس، روز جهانی زن
1 می، روز کارگر
9 می، روز پیروزی
16 می، تعطیلی تپه ی سرخ
21 ژوئن، شروع فستیوال شب های سفید
22 آگوست، روز پرچم ملی
19 سپتامبر، روز مسکو