مختصری درباره مسقط

شهرستان مسقط پایتخت کشور پادشاهی عمان و یکی از شهرستان های استان مسقط این کشور است. جمعیت آن در حدود ۶۳۱۰۳۱ هزار نفر می‌باشد. شهرستان مسقط قبل از سال ۹۰۰ تأسیس شده است.
پیشه مردم مسقط تجارت، صناعت، نجاری و ماهی گیری است. پیشه‌هایی مانند طلاسازی، نقره سازی و صنایع دستی مسقط مشهور است. همچنین ساخت حلوای عمانی (مسقطی) در این منطقه زیاد رایج است. صید ماهی نیز در طول ساحل مسقط به چشم می‌خورد و تمام مردم ساحل نشین ماهی گیری پیشه گرفته‌اند.
حکومت عمان یک روستای مدرن برای ماهی گیران در ساحل مسقط بنا نهاده است، این روستا سداب نام دارد. خانه‌های این روستا به طور رایگان از طرف حکومت به صیادان اهدا شده است.

دیدنی های مسقط

در این شهرستان جاهای تاریخی و اماکن گردشگری گوناگونی وجود دارد که بارزترین آن ها از این قرارند:

قلعه میرانی

قلعه میرانی و قلعه جلالی دو قلعه از مشهورترین قلعه‌های کشور پادشاهی عمان هستند، و از نقاط دیدنی سلطنت عمان به شمار می‌آیند. این قلعه در مدخل خلیج عمان و در استان مسقط واقع شده است. این قلعه قبل از این که پرتغالی‌ها به عمان برسند بنیانگذاری شده است. در سال ۱۵۸۸ میلادی پرتغالی ها قلعه را بازسازی نمودند و قسمت‌هایی به آن اضافه نمودند، مانند جای پرتاب توپ و توپخانه و انبار ذخیره و مهمات، و جایی برای عبادت و مقر استقرار فرمانده و نگهبان. اما در عهد الامام احمد بن سعید البوسعیدی مؤسس الدوله البوسعیدیه در قرن هجدهم و همچنین در عهد نوه‌اش السید سعید بن سلطان قلعه به شکلی که حالا دیده می‌شود، بازسازی شده است.

قلعه جلالی

قلعه جلالی دومین قلعه بعد از قلعه میرانی است، و یکی از مشهوترین قلعه‌های کشور پادشاهی عمان و از نقاط دیدنی سلطنت عمان است. این قلعه از سوی شمالی استان مسقط و بر فراز خلیج عمان واقع شده است. پرتغالی‌ها در سال ۱۵۸۷ میلادی بنای آن را اتمام نمودند. اما قلعه به شکلی که حالا دیده می‌شود، در عهد سعید بن سلطان بن احمد و در بدایه قرن نوزدهم ساخته شده است. اما در عهد سلطان قابوس بن سعید بازسازی شده است و موزه ملی گردیده است.

دیگر مکان ها

از دیگر مکان های دیدنی مسقط می توان بلده السیفه، دیوار مسقط، خانه‌های أثری، الخیران، باشگاه دریایی بندر روضه، باشگاه غواصی عمان، ساحل البستان، ساحل قنتب، ساحل الجصه، موزه عمان، موزه عمان و فرانسه، موزه خانه الزبیر و موزه اسکناس و سکه عمانی را نام برد.

همه چیز درباره عمان

پادشاهی عمان کشوری است که باستان‌شناسان قدمت آن را بیش از ۱۴ هزار سال تخمین می‌زنند. این کشور از شمال غرب با امارات متحده عربی، از غرب با عربستان سعودی و از جنوب غرب با یمن همسایه است. در سال ۱۵۰۷ میلادی پرتغال به عمان حمله و آن را اشغال کرد. این اشغال تا سال ۱۶۵۱ طول کشید. در این سال قبایل عمانی متحد شدند و با نبرد با پرتغالی‌ها توانستند استقلال خود را به دست آورند.

اطلاعات کلی درباره ی عمان

پایتخت مسقط
بزرگترین شهر مسقط
نوع حکومت سلطنت مطلقه
زبان رسمی عربی
مساحت 309,500 کیلومتر مربع
جمعیت 2,845,000 تخمین 2009
واحد پول ریال (OMR)
منطقه ی زمانی UTC+4
پیش شماره تلفن +968
دامنه ی اینترنتی .om

پرچم کشور عمان

پرچم کشور

زمان به وقت عمان

آب و هوای هم اکنون عمان

موقعیت جغرافیایی عمان در نقشه جهان

آب و هوای عمان (Oman Weather)

با توجه به موقعیت جغرافیایی عمان، هوای این سرزمین گرم و به ویژه در ساحل دریا، سوزان است. آب و هوا در مناطق شمالی و قسمت هایی ازجنوب، گرم و مرطوب و درسایر نقاط گرم و خشک بوده و در مجموع میزان بارندگی آن کم است. البته به خاطر وسعت سرزمین آن، نمی توان یک نوع آب و هوای بخصوصی را در آن جا مشخص نمود. مثلا در نواحی ساحلی ریزش باران بسیار کم ولی در ارتفاعات میزان بارندگی قابل ملاحظه است، به طوری که بعضی از اوقات در قلل کوه های مرتفع ظفار، برف هم دیده می شود.
همچنین میزان تغییرات درجه حرارت در فصل های سال، بین 3 تا 53 درجه سانتی گراد می باشد؛ به طوری که مناطق جنوبی (ظفار و سلاله) آب و هوای معتدل گرم دارند و میزان بارندگی در بهار و زمستان نسبتا زیاد است و در قسمت های مرکزی و شمالی، هوا بسیار گرم و سوزان بوده که اغلب نیز همراه با رطوبت است.

جغرافیای عمان (Oman Geography)

کشور پادشاهی عمان، دومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان از نظر مساحت است. مساحت خاک عمان در حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع می‌باشد. بیشتر خاک های عمان کوهستانی است. در مناطق داخلی عمان نیز کوه های متعددی وجود دارد. بلندترین قله این رشته‌کوه‌های بزرگ که از این مناطق عبور می‌کند کوه حجر نامیده می‌شود.
محدوده کشور عمان از مغرب، امارات متحده عربی و عربستان سعودی، از جنوب کشور یمن، از شمال، تنگه هرمز و از سمت مشرق به دریای عمان محدود می‌شود. درازی ساحل عمان ۱۷۰۰ کیلومتر می‌باشد.
عمان از مناطق مناسب برای صخره‌نوردی است. بسیاری از صخره‌های سرزمین عمان در کف اقیانوس باستانی تتیس که میان ایران و عمان قرار داشت شکل گرفتند.

پول و اقتصاد عمان (Oman Economy)

تولید ناخالص داخلی عمان 61.61 میلیارد دلار است. ۹۲۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 15 درصد است. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در عمان 5.5 درصد بود. عمان هم مانند دیگر همسایگان خود به منابعی ازنفت دسترسی دارد. این کشور روزانه حدود ۷۴۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند. این کشور منابعی از گاز هم دارد.
محصولات صادراتی آن شامل نفت، کالاهای ترانزیتی، ماهی، آهن‌آلات و منسوجات است که به کشورهای چین (23.2 درصد)، کره جنوبی (19.2 درصد)، ژاپن (12.2 درصد)، تایلند (8.9 درصد)، آفریقای جنوبی (8.3 درصد)، امارات متحده عربی (6.5 درصد) و تایوان (4.2 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل، کالاهای تولیدی کارخانه‌ای، مواد غذایی، احشام زنده و لغزاننده‌هاست که از کشورهای امارات متحده عربی (19.7 درصد)، ژاپن (18 درصد)، آمریکا (7.5 درصد)، آلمان (5.3 درصد) و هند (4.2 درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم عمان (Oman Culture)

مردم عمان لباس ملی‌شان را به تن می‌کنند. زن‌ها پیراهن‌های بلند با تزئینات مختلف یا گاهی اوقات لباس های مخصوص قبایلشان را و مردان دشداشه‌های بلند سفید با نوعی عمامه که به دور سر می‌پیچند که با یک کلاه کوچک نوک تیز تکمیل می‌شود.
برخلاف بسیاری از کشورهای عربی، زنان در عمان بیشتر در اجتماع فعالیت می‌کنند و در مشاغل دولتی و تجاری پست‌هایی برابر با همکاران مردشان دارند. آن ها همچنین اجازه رانندگی دارند.
اگر به خانه یک عمانی دعوت شدید، هرگز با کفش وارد نشوید.
در این کشور مراقب باشید که پیش از عکس گرفتن از مردم و یا متعلقات آن ها اجازه بگیرید. هر چند که عمانی ها بسیار مردم مودبی هستند و اشتباهات میهمانانشان را به رویشان نمی‌آورند، اما بهتر است که بازدیدکنندگان کشورشان به قوانین آن ها احترام بگذرانند و تلاش کنند تخلفی صورت نگیرد.
خانم‌ها باید لباس‌های بلند و مناسب بپوشند و پوشیدن لباس‌های شنا و شلوارهای کوتاه مگر در کنار ساحل، برای مردان و زنان ممنوع است. همچنین مسافران از جمع آوری صدف، مرجان، تخم لاک‌پشت و خرچنگ در سواحل منع شده‌اند.
از صنایع‌دستی که می‌شود از این کشور خریداری کرد، می‌توان به زیورآلات طلا و نقره، خنجرهای معروف عمانی، پارچه‌های دست‌باف، فرش و سبد اشاره کرد.

زبان مردم عمان (Oman Language)

زبان رسمی کشور عمان عربی است. البته انگلیسی و فارسی نیز زبان رایجی در میان آنان است.

مذهب مردم عمان (Oman Religion)

99 درصد مردم عمان مسلمان و بقیه اکثرا هندو هستند.

غذای مردم عمان (Oman Food)

پذیرایی با قهوه یکی از سنت‌های مهمان‌نوازانه عمانی‌هاست. در این کشور می‌توان انواع مختلفی از رستوران را یافت که با انواع غذاهای عربی، هندی، شرقی، اروپایی و آمریکایی از مراجعین خود پذیرایی می‌کنند. مردم این کشور عادت دارند غذایشان را با دست بخورند؛ بنابراین اگر خواستید با آنان غذا بخورید، از این که دست راست خویش را برای غذا خوردن آماده می‌کنند تعجب نکنید.

مسافت و اختلاف زمانی عمان (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و مسقط (ایران و عمان)

مسافت تهران تا مسقط 1507.5 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا مسقط حدود 2 ساعت می باشد.
مسقط نیم ساعت از تهران جلوتر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 12:30 در مسقط است.

جشن ها و تعطیلات رسمی عمان (Oman Celebrations)

18 نوامبر، روز ملی عمان
19 نوامبر، روز تولد سلطان قابوس