مختصری درباره ماله

اگر جزیره‌های کوچک جمهوری مالدیو را مانند صورت‌های فلکی به هم وصل کنیم، تصویر پرنده‌ای با بال‌های گشوده نمایان می‌شود که نماد این کشور هم هست. جزیره‌ی شلوغ ماله، پایتخت مالدیو، درست بر پشت این پرنده سوار است. ماله با وجود این که مساحت زیادی ندارد، به خاطر ساکنان زیادش معروف است به پر تراکم‌ترین شهر دنیا. این‌جا آن‌قدری جذابیت و زیبایی در خود جزیره و دور و اطرافش دارد که به راحتی می‌تواند مقصد هر مسافر خوش‌گذرانی باشد. امنیت مناسب و سبک زندگی ساده‌ی مردم با خانه‌های رنگارنگ‌شان، ماله را مخصوصا برای خانواده‌ها جزیره‌ی محبوبی کرده است.
آب و هوای ماله یا گرم و خشک است یا گرم و مرطوب و هیچ وقتی از سال سرد نمی‌شود؛ با این‌که هر چه به زمستان نزدیک‌تر شویم، دمای هوا پایین‌تر می‌آید ولی باز هم در نهایت به پانزده درجه سانتی‌گراد در شب‌ها می‌رسد. دمای هوا همیشه مناسب شنا، غواصی و بازی‌های آبی است، اما تابستان‌ها ممکن است گرمای هوا مسافران را آزار دهد، درست مثل باد و باران‌های زمستان. به همین خاطر، بهترین وقت سفر کردن به ماله از نیمه‌ی دوم فصل پاییز شروع می‌شود و تا تعطیلات کریسمس و ژانویه طول می‌کشد. این وقت سال، جزیره حسابی شلوغ و پر از مسافر است و باید حواس‌تان به رزرو هتل و تورهای کشتی برای رفتن به جزیره‌های دیگر باشد، چون ممکن است به راحتی جای خالی پیدا نکنید.
فرودگاه بین‌المللی ماله در جزیره‌ی کوچکی به نام هول‌هوله در شمال شرقی ماله ساخته شده و فرودگاه مجهزی است و بیرون سالن ترمینال رستوران، کافه، سرویس‌های بهداشتی و دوش مجانی هم دارد. کشتی‌ها هر ده تا پانزده دقیقه یک بار از فرودگاه به سمت ماله حرکت می‌کنند و بیشتر از پانزده دقیقه هم در راه نیستند؛ ممکن است زمان حرکت هر کشتی در نیمه‌های شب طولانی‌تر باشد، ولی معمولا بیشتر از نیم ساعت معطلی ندارد. در هول‌هوله چند تایی هتل هم می‌توانید پیدا کنید، ولی بهترین کار این است که در خود ماله اقامت کنید که به جاهای دیدنی و تفریحی نزدیک‌تر باشید.
ماله آن‌قدر کوچک هست که بتوان پیاده مسیرهایش را طی کرد. از اسکله‌های شماره‌ی نه و ده که کشتی‌های فرودگاه مسافران را پیاده می‌کنند، تا مرکز شهر پانزده دقیقه بیشتر پیاده‌روی نیست، ولی برای حمل و نقل ماشینی، یا باید تاکسی بگیرید و یا اتومبیل اجاره کنید که نیازمند داشتن گواهینامه‌ی بین‌المللی معتبر است. برای رفتن به جزیره‌های نزدیک یا حتی دور ماله باید سوار قایق‌ها و کشتی‌هایی شوید که از اسکله‌های مختلف دور تا دور شهر به سمت مقاصد گوناگون در اقیانوس حرکت می‌کنند.
به خاطر مهاجرین زیادی که به ماله آمده‌اند، تنوع غذایی در این شهر بسیار بالاست. رستوران‌هایی با ملیت‌های مختلف، غذاهای جور واجوری می‌پزند که امتحان‌کردن همه‌شان نیاز به زمان زیادی دارد؛ به هر حال فراموش نکنید به اقیانوس هند سفر کرده‌اید و در هر کدام از جزایر جمهوری مالدیو، می‌توانید یکی از بهترین ماهی‌های تمام عمرتان را سفارش دهید.
انتخاب محل اقامت در ماله، کار سختی نیست. در هر طبقه‌ای که ساکن باشید، تنها یک پنجره احتیاج دارید تا ذره‌ای از آبی اقیانوس را ببینید. از هر جای ماله به هر طرف که بروید، دریا خودش را جلوی چشم‌تان می‌کشاند. تا مدت‌ها بعد از این‌که به خانه‌تان برگردید شاید همه جا را از پشت پرده‌ای آبی و شیشه‌ای تماشا کنید؛ به هر حال چشم است دیگر، عادت می‌کند.

خرید در ماله

در ماله چند تا بازار می‌توانید پیدا کنید که اجناس چینی، هندی، سنگاپوری و تایلندی را با قیمت‌های خوبی می‌فروشند، ولی بازار اصلی یا بازار محلی ماله که برای توریست‌ها هم جای جالبی است، در شمال جزیره و در نزدیکی مرکز اسلامی قرار گرفته است.
بازار ماهی‌فروش‌ها که پاتوق ماهی‌گیرهای مالدیو است، از دیدنی های این شهر است. این بازار مملو از مغازه هایی است که آبزیان تازه و خشک شده، سبزی و میوه سراسر مالدیو را به فروش می رسانند. بعد از ظهر ها یعنی زمانی که ماهیگیران با صید روزانه خود به بازار می آیند، بهترین زمان رفتن به این بازار است. دیدن جنب و جوش حاکم بر این بازار ماهی رو باز خالی از لطف نیست. در بازار ماهی‌ ماله، علاوه بر ماهی‌های خوراکی، ماهی‌های تزینی و آکواریومی نیز فراوان دیده می‌شود، اما اجازه‌ی آوردن آن‌ها را با هواپیما ندارید، پس لطفا پول‌تان را خرج نکنید. این ماهی‌ها خیلی هم ارزان نیستند.
بازار محلی ماله، بازاری پر از رنگ و بو است. پارچه‌های کتانی، عودهای مختلف و متنوع، ادویه‌ها، عطرهای تند هندی و عربی، وسایل تزیینی که با چوب نارگیل یا صدف ساخته شده، سوغاتی‌های خوبی از این سفرند. اگر خواستید دستبند یا گردنبندهای سنگی یا بافته شده از نخ‌های رنگین بخرید، می‌توانید تخفیف بگیرید، چون بیشتر این‌ها کار دست هستند و معمولا فروشنده‌شان همان هنرمندی است که این‌ها را ساخته است. می‌توانید رنگ‌های موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید و تا گشتی در بازار می‌زنید، دستبندی با طرح مخصوص خودتان را تحویل بگیرید.
بازارهای ماله بیشتر روزهای سال باز هستند، مگر روزهایی که تعطیلات مذهبی خاصی باشد. مثلا ماه رمضان ممکن است بازار به شلوغی روزهای دیگر نباشد، ولی تعطیل نیست اما در مورد رستوران‌ها و کافه‌ها وضع فرق می‌کند؛ شاید اگر ماه رمضان به ماله سفر کنید، به غیر از رستوران‌های هتل‌ها به سختی جایی غذای آماده پیدا شود.

دیدنی های ماله

ساحل مصنوعی مالدیو

خیابان بودوتاکوروفانو خیابان اصلی ماله است که دور جزیره کشیده شده و همه‌ی خیابان‌های دیگر به آن ختم می‌شوند. چندین رستوران و کافه و پارک در اطراف این خیابان وجود دارد و در بخش شرقی‌اش ساحل مصنوعی ماله قرار گرفته است.
با این که تعداد سواحل شنی زیبای مالدیو بی شمارند، شهر ماله از داشتن ساحل طبیعی محروم است. دولت مالدیو با ساختن یک ساحل مصنوعی در ماله امکان شنا کردن حتی در تابستان ها که هوای مالدیو بسیار گرم است را امکان پذیر کرده است. فعالیت های تفریحی در کنار موسیقی زنده و برنامه های محلی، این مکان را به یکی از محبوب ترین نقاط مالدیو تبدیل کرده است. ساحل مصنوعی در روزهای تعطیل خیلی شلوغ می‌شود و پر از مردم محلی است که برای شنا و بازی به آن‌جا می‌روند.
رستوران بزرگ باغ غذا در کناره‌ی ساحل مصنوعی، یکی از بهترین غذاهای دریایی را در ماله سرو می‌کند و نسبت به سرویس و غذایی که دارد، چندان گران به نظر نمی‌رسد.

تور زیردریایی وال‌ها

اگر هیجان ساحل شرقی را دوست داشتید، سری هم به غرب جزیره بزنید. در یکی از اسکله‌های غرب، تور زیردریایی وال‌ها برپاست که مخصوصا برای بچه‌ها خیلی هیجان‌انگیز است؛ دیدن دنیای زیر آب از داخل محفظه‌ای آهنین را شاید فقط داخل بازی‌ها و کارتون‌ها بتوان تجربه کرد، ولی این‌جا یک گردش واقعی است.

پارک سلطان

پارک سلطان که بزرگ‌ترین پارک تفریحی مالدیو است، کمی پایین‌تر از خیابان مشهور امیر احمد واقع شده است. پارک سلطان تنها بخشی از کاخ سلطان مالدیو است که تا به امروز باقی مانده و داخل آن موزه‌ی ملی مالدیو با مجموعه‌ای از دیدنی‌های تاریخی این کشور قرار گرفته است.

موزه ملی مالدیو

موزه ملی مالدیو یکی از پر توریست ترین نقاط این کشور است. این موزه که در پارک سلطان قرار دارد، بخشی از قصر سلطان بوده و کلکسیون های ارزشمندی از تاریخچه و میراث غنی پادشاهان مالدیو را در خود جای داده است. اشیا تزئینی و البسه پادشاهان و ملکه ها، اشیا سنگی دوران قبل از اسلام مالدیو، دست نوشته ها، آلات جنگی، عکس ها و متعلقات سلطنتی، زندگی گذشته مالدیوی ها را به خوبی به نمایش می گذارد.

گالری هنری اسجهی

اسجهی مالدیو در شرق پارک سلطان قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین ساختمان های ماله محسوب می شود. هدف اصلی این گالری، حفظ و نگهداری هنر سنتی و مدرن مردم مالدیو می باشد. کارگاه های مختلف این گالری به هنرمندان جوان مالدیو فرصت می دهد تا آثار خود را به نمایش بگذارند.

قصر مولیاژ

قصر رنگارنگ مولیاژ برای سکونت سلطان ساخته شد، هر چند که قبل از این‌که پادشاه بتواند در آن زندگی کند، از سلطنت برکنار شد. به هر حال این‌جا سال‌ها ساختمانی دولتی بود و امروزه دفتر ریاست‌جمهوری مالدیو است.

هوکورو میسکی

هوکورو میسکی مالدیو قدیمی ترین مسجد این کشور است و بنای آن در زمان سلطنت سلطان ابراهیم اسکندر اول پایه گذاری شده است. طراحی داخلی و دیوارهای بیرونی این مسجد با نوشته های عربی، کنده کاری ها و طراحی های زیبا تزئین شده است. این مسجد به خاطر رنگ، استفاده از چوب های متنوع در درب ها و پنجره ها و مقابر باستانی خود بسیار مشهور است.

میدان جمهوری

میدان جمهوری که در ساحل شمالی ماله قرار دارد، در سال ۱۹۸۹ بنا شده و با سر سبزی های اطراف خود یکی از محبوب ترین نقاط تجمع مالدیو محسوب می شود. در سمت غربی این میدان ساختمان های تجاری و در جنوب آن مرکز اسلامی قرار گرفته است. از سمت شمال نیز می توانید از دیدن نماهای زیبای دریا لذت ببرید.

همه چیز درباره مالدیو

مالدیو کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند. پایتخت آن ماله است. حکومت مالدیو جمهوری است. زمانی که نخست وزیر مالدیو به هیئت دولت خویش دستور داد تا غواصی یاد بگیرند، محافل خبری این خبر را به صورت طنز گونه منتشر کردند؛ حتی برخی گمان کردند که محمد ناشید در پی افزایش جاذبه‌های توریستی کشورش است، ولی در اصل غرق شدن مالدیو در آب‌های اقیانوس بر اثر گرم شدن زمین واقعیتی بود که محمد ناشید و هیئت دولتش سعی داشت تا به وسیله جلسه نامتعارفشان به جهانیان گوشزد کنند. پدیده بالا آمدن سطح آب اقیانوس‌ها حدودا با یک سوم جمعیت جهان به طور مستقیم سر و کار دارد. کشور مالدیو نیز به علت ارتفاع بسیار کم از سطح دریا مطمئنا با این مشکل روبه رو خواهد بود.

اطلاعات کلی درباره مالدیو

پایتخت ماله
بزرگترین شهر ماله
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی دیوهی
مساحت 298 کیلومتر مربع
جمعیت 396,334 تخمین 2010
واحد پول روفیا مالدیو (MRF)
منطقه ی زمانی UTC+5
پیش شماره تلفن +960
دامنه ی اینترنتی .mv

پرچم کشور مالدیو

پرچم کشور

زمان به وقت مالدیو

آب و هوای هم اکنون مالدیو

موقعیت جغرافیایی مالدیو در نقشه جهان

آب و هوای مالدیو (Maldives Weather)

آب و هوای مالدیو گرمسیری است و درجه هوا در طول سال حدود 30 درجه سانتیگراد است. با این حال در بین ماه های آوریل تا اکتبر بارندگی های زیادی در این کشور رخ می دهد که ناشی از باران های موسمی اقیانوس هند است.

جغرافیای مالدیو (Maldives Geography)

مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاه ترین فاصله آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو شامل ۱۱۹۲ جزیره مرجانی کوچک، مسطح و کم‌ارتفاع و شمار زیادی آبسنگ است که تنها ۲۰۲ جزیره از آن ها مسکونی هستند، روی هم رفته ۲۹۸ کیلومتر مربع پهناوری دارند و تنها 0.3% از قلمرو مالدیو را پوشش می‌دهند. اماقلمرو دریایی مالدیو با ۸۵۰ کیلومتر درازا و ۱۳۰ کیلومتر پهنا، ۱۱۵۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. بلندای هر یک از این جزیره‌ها از سطح دریا از ۳ متر تجاوز نمی‌کند. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد.

پول و اقتصاد مالدیو (Maldives Economy)

اقتصاد مالدیو بر پایه کشاورزی، ماهیگیری و گردشگری استوار است. در مالدیو، نارگیل، ذرت، ارزن، سیب‌زمینی شیرین و میوه‌جات به عمل می‌آید. در این کشور صنعت کشتی‌سازی رونق دارد و مردم آن به صنایع‌دستی علاقه‌مندند. از مالدیو، ماهی، گوشت، صنایع‌دستی و نارگیل صادر می‌شود.

فرهنگ مردم مالدیو (Maldives Culture)

صد در صد مردم مالدیو مسلمان و سنی هستند. سعی کنید به قوانین اسلامی احترام بگذارید. لازم به ذکر است که بیشتر گردشگران در مراکز گردشگری هستند و با مردم عادی در تماس نیستند، اما اگر با مردم عادی تماس یافتید، به فرهنگ آن ها احترام بگذارید. اکثر آن ها الکل مصرف نمی کنند و پوشش اسلامی دارند.
برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیما از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.

زبان مردم مالدیو (Maldives Language)

زبان رسمی مالدیو، زبان دیوهی است که زبانی از خانواده هندوآریایی بوده و با زبان سینهالی (زبان رسمی سری لانکا) هم‌خانواده است. زبان عربی و هندی هم زیاد استفاده می شود. زبان انگلیسی در موسسات دولتی و هم خدمات گردشگری کاربرد زیادی دارد.

مذهب مردم مالدیو (Maldives Religion)

صد در صد مردم بومی مالدیو مسلمان سنی هستند و اسلام دین رسمی این کشور است. پیشینه اسلام در مالدیو به سده دوازدهم میلادی باز می‌گردد، هنگامی که دریانوردان مسلمان به این سرزمین آمده‌اند. پیش‌تر، ساکنان مالدیو پیرو آیین بودا بوده‌اند.

غذای مردم مالدیو (Maldives Food)

رستوران های مختلفی در مالدیو وجود دارد که شامل انواع غذاهای آسیایی و اروپایی هستند. رستوران های کوچکی وجود دارد که توسط زوج های تایلندی اداره می شود که غذای خوبی دارند اما اغلب گران هستند.
غذاهای مالدیوی بیشتر از ماهی más و ماهی تن kandu más درست می شود که شباهت زیادی به غذاهای هندی و سریلانکایی دارد. غذاهای مالدیوی عموما گرم و تند هستند و سبزیجات کمی دارند.

برخی از غذاهای محلی مالدیو

Garudhiya: یک غذای سنتی شامل برنج و ماهی است که همراه فلفل تند و پیاز سرو می شود
más huni: یک وعده غذایی برای صبحانه، شامل ماهی دودی و نارگیل رنده شده
fihunu más: ماهی با فلفل قرمز
hedhikaa: یک اسنک که از ماهی درست شده و در روغن سرخ شده که در بیشتر رستوران ها یافت می شود
Bajiya: یک شیرینی شامل ماهی، نارگیل و پیاز
Gulha: شیرینی های توپی شکل از ماهی دودی
Keemia: ماهی سرخ شده رولتی
kulhi borkibaa: کیک ماهی ادویه دار
theluli más: ماهی سرخ شده با فلفل قرمز و سیر
جمعیت مالدیو مسلمان سنی و پایبند هستند و مصرف الکل برای مردم محلی منع قانونی دارد؛ اما کشتی های تفریحی مجاز به سرو الکل هستند و خارجی ها نیز می توانند در ماله الکل را خریداری کنند. اکثر مالدیوی ها الکل نمی خورند، اما ممکن است بعضی از جوانترها بخورند.
آب مراکز اقامتی به صورت لوله کشی است و غیر قابل نوشیدنی، اما بهتر است اول از مدیریت آن جا بپرسید. بطری های مختلف آب در انواع مختلفی وجود دارد که با قیمت حدود 5 دلار یافت می شود.
مالدیو از سبد مرکباتی غنی، کامل و با کیفیت بهره می برد، مخصوصا نارگیل، انبه و موز که شما آن ها را بیشتر در لیست مرکبات مناطق صحرایی می بینید.

مسافت و اختلاف زمانی مالدیو (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و ماله (ایران و مالدیو)

مسافت تهران تا ماله 3936.4 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا ماله حدود 5 ساعت می باشد.
ماله 1.5 ساعت از تهران جلوتر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 1:30 در ماله است.

جشن ها و تعطیلات رسمی مالدیو (Maldives Celebrations)

در روزهای تعطیل مالدیو، ادارات دولتی و مراکز تجاری تعطیل‌اند و سایر مغازه‌ها هم دیرتر باز می‌کنند. در تعطیلاتکریسمس، سال نو و دیگر مناسبت‌های تقویم میلادی، مالدیو از همیشه شلوغ‌تر می‌شود و قیمت‌ها هم بالاتر می‌روند. البته ساکنان آن‌جا این تعطیلات را جشن نمی‌گیرند، مگر به خاطر درآمدی که از راه توریسم کسب کرده‌اند.
بیشتر تعطیلات مذهبی مالدیو، مطابق با تعطیلات قمری‌ و مناسبت‌های اسلامی است. ماه رمضان، مقدس‌ترین ماه در این کشور است و عید فطر، از اعیاد مهم مالدیو است.
سایر مناسبت‌ها در مالدیو به قرار زیرند:
عید بودو: شصت و شش روز بعد از پایان ماه رمضان، مسلمانان مالدیو، عید بودو را جشن می‌گیرند. در این روز، مسلمانان به مکه می روند و مراسم مذهبی را به‌جا می‌آورند.
روز ملی مالدیو: این جشن، به یاد مبارزه‌ی محمد تاکورو فانو و یارانش در برابر پرتغالی‌ها برگزار می‌شود که در ماله رخ داد و مربوط به سال ١۵٧٨ است. این جشن، در اولین روز از سومین ماه تقویم قمری برگزار می‌شود.
عید مبعث: در مالدیو هم مانند سایر کشورهای مسلمان، عید مبعث جشن گرفته می‌شود.
روز هوراوی: این روز را به یاد پیروزی سلطان حسن عزالدین در مقابل مالابارهای هندی در سال ١٧۵٢ جشن می‌گیرند.
روز شهدا: سالگرد درگذشت سلطان علی پنجم به دست نیروهای پرتغالی در سال ١۵۵٨ است.
این مناسبت‌ها، هر ساله طبق تقویم قمری گرامی داشته می‌شوند.
مناسبت‌های زیر، هر سال از روی تقویم میلادی برگزار می‌شوند:
روز سال نو: روز اول ژانویه
روز استقلال: هر سال در روزهای بیست و ششم و بیست و هفتم ژوییه، پایان دوران استعماری انگلستان در این کشور جشن گرفته می‌شود.
روز پیروزی: روز شکست نیروهای سریلانکا که در سال ١٩٨٨، تلاش کردند دولت مالدیو را براندازند.
روز ملی: طبق رفراندومی در روز یاده نوامبر سال ١٩۶٨ مردم مالدیو حکومت جمهوری را به جای حکومت سلطنتی انتخاب کردند. این روز در مالدیو با رژه و کارنوال‌های باشکوه جشن گرفته می‌شود و تعطیل رسمی است.