مختصری درباره پانگکور

جزیره پانگکور جزیره‌ای در ساحل ایالت پراک در شمال غربی مالزی غربی است. دسترسی به این جزیره توسط قایق از شهر لوموت ممکن است و حدود ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. پانگکور تنها ۸ کیلومتر مربع وسعت و هزار نفر جمعیت دارد و علیرغم تبلیغ شدید دولت مالزی برای معرفی آن به عنوان مرکزی توریستی که باعث جذب گردشگران بین المللی بسیاری هم شده است، هنوز ماهیگیری و صنایع ماهی محلی، اصلی ترین صنایع آن هستند.

تاریخ پانگکور

در سده هفدهم، هلندی ها در این جا قلعه‌ای ساختند تا تجارت قلع در پراک را کنترل کنند. این قلعه هنوز در این جزیره موجود است و به جاذبه‌ای گردشگری بدل شده است. آن را قلعه هلندی (در مالایی کوتا بلاندا) می‌نامند. در ۱۸۷۴ در این جزیره، معاهده تاریخی مهمی بین سلطان محلی پراک و دولت بریتانیا امضا شد و با این قرارداد نفوذ استعماری بریتانیا بر شبه جزیره مالایا آغاز شد. این قرارداد معاهده ی پانگکور نام دارد.

دیدنی های پانگکور

پانگکور به سواحل خوب خود معروف است و امکانات اقامتی از خوابگاه‌های ارزان تا هتل‌های ۵ ستاره در آن موجود است. تلوک نیپاه و ساحل مرجان در شمال غربی جزیره از محبوب ترین سواحل برای جهانگردان اروپایی هستند. تلوک کتاپانگ (ساحل لاک پشت) نیز از سواحل زیبای این جزیره است.
یکی از جزایر کوچک نزدیک پانگکور، جزیره ی پانگکور لائوت است که مقابل ساحل پاسیر بوگاک قرار دارد. تمام این جزیره توسط هتلی با همین نام اشغال شده است که آن را از مجلل ترین هتل های مالزی می‌دانند. کتاب راهنمای لونلی پلانت در نسخه ژانویه ۲۰۰۷ خود این هتل را اختصاصی ترین موسسه توریستی مالزی نامید. پاواراوتی، خواننده اپرای معروف ایتالیایی، بارها در این هتل اقامت کرده است.

مختصری درباره صباح

صباح یکی از ایالت‌های کشور مالزی است و مرکز آن کوتا کینابالو نام دارد. این ایالت در مالزی شرقی قرار دارد و جزئی از جزیره ی بورنئو به شمار می‌آید. سابقا برنئوی شمالی نامیده می شد.
صباح دومین ایالت بزرگ بعد از ساراواک می‌باشد. از جنوب با ایالت کالیمانتان شرقی و از جنوب شرقی با ایالت ساراواک هم مرز می باشد. مالکیت صباح هنوز مورد ادعای فیلیپین می‌باشد.

دیدنی های صباح

دره ی Danum

دره Danum یا Danum Valley منطقه ی حفاظت شده و دست نخورده ای است در ۷۰ کیلومتری غرب Lahad Datu، در صباح مالزی است. وسعت این منطقه ۴۳۸ کیلومتر مربع و شامل دشت و جنگل است. این منطقه بسیار منحصر به فرد است، یعنی شکار، قطع درختان و دیگر دخالت انسان ها در این منطقه کاملا توسط مسئولین در حال کنترل است. Danum Valley منطقه ی امنی است برای پرندگان و پستانداران و وجود پرندگان زیبا و حیوانات کمیاب مانند میمون شبگرد هندی، کرگدن سوماترایی و … در این منطقه باعث جذب بسیاری از گردشگران شده است. بازدیدکنندگان در این منطقه با محل زندگی بسیاری از پستانداران و پرندگان آشنا می شوند و تجربه ای تازه از شگفتی های جنگل های گرمسیری به دست می آورند.
Danum Valley دارای تپه است، اما کوهستانی نیست. بلندترین نقطه از تپه های این منطقه، ۱۰۹۳ متر است. سریع ترین راه برای رسیدن به Danum Valley از کوالالامپور با یکی از پرواز های روزانه KLIA به Tawau با یکی از هواپیماهای Malaysia Airlines یا Air Asia است. از فرودگاه شما باید خود را با تاکسی یا اتوبوس به Lahad Datu برسانید که حدود ۱۲۰ کیلومتر با فرودگاه فاصله دارد. از Lahad Datu به سمت Gunung Silam حرکت می کنید و علامت های Danum Valley را در جاده دنبال می کنید. به دلیل این که این منطقه بسیار حفاظت شده و دست نخورده است، تمام بازدیدکنندگان باید از Lahad Datu مجوز ورود به Danum Valley را دریافت کنند. Danum Valley علاوه بر اینکه دارای طبیعت بکری است، دارای زیبایی هایی دیگری از جمله آبشارهای Tembaling، Sungai Purut 7-tiered pools، غارهای Madai و همچنین مسیرهای ۵۰ کیلومتری پیاده روی هم است.

پارک ملی Kinabalu

پارک ملی Kinabalu یا (Kinabalu National Park) به عنوان اولین پارک ملی مالزی در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و در دسامبر سال ۲۰۰۰ در میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این پارک در ساحل غربی صباح (Sabah) در شرق مالزی در جزیره بورنئو (Borneo) واقع شده است. این پارک با مساحت ۷۵۴ کیلومتر مربع در اطراف کوه Kinabalu با ارتفاع ۴۰۹۵ متر، مرتفع ترین کوه در جزیره بورنئو است. این پارک یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری در صباح و همچنین در مالزی است که در سال ۲۰۰۴ بیش از ۴۱۵۳۶۰ بازدید کننده و ۴۳۴۳۰ کوه نورد از این مکان دیدن کردند.
این پارک شامل جنگل های بلوط و درختان مخروطی شکل است و گیاهان گوشتخوار و گونه های ارکید از مهمترین گیاهان این منطقه هستند. کرم خاکی و زالوی قرمز غول پیکر این منطقه معروف هستند و همچنین زیستگاه بسیاری از پرندگان، دوزیستان، پستانداران و خزندگان است. کوه Kinabalu هم یکی از جوانترین کوه های غیر فعال آتشفشانی در جهان است که در طول ۱۰ تا ۳۵ میلیون سال شکل گرفته است. این کوه هنوز به میزان ۵ میلی متر در سال افزایش ارتفاع می یابد. با دو ساعت رانندگی از Kota Kinabalu مرکز صباح می توانید خود را به این پارک برسانید.

رودخانه Kinabatangan

این رودخانه دومین رودخانه بلند مالزی با ۵۶۰ کیلومتر طول است. سرچشمه آن از کوه های جنوب غربی صباح است و خروجی آن به دریای سولو در شرق سانداکان می ریزد. Kinabatangan محیط شناخته شده ای است برای حیات وحش و زیستگاه مناسبی است برای بسیاری از حیوانات. شما می توانید فیل های جنگل های کنار این رودخانه را در هنگام آب تنی در سواحل رودخانه ببینید.
جنگل های اطراف رودخانه زیستگاه مناسبی است برای بسیاری از پرندگان که بیشتر آن ها جز زیباترین و کمیاب ترین پرندگان جهان به شمار می روند. همچنین می توانید در جنگل های اطراف زندگی دسته جمعی میمون ها را از نزدیک مشاهده کنید. یک نوع میمون به نام میمون پوزه دراز هم در این جنگل ها زندگی می کند. کروکودیل ها، کرگدن ها و مارها تنها بخش کوچک دیگری از حیوانات این منطقه هستند. در تمام طول سال به علت بارش های شدید در این منطقه، این رودخانه همیشه پر آب است. به غیر از بخش هایی از ماه های دسامبر و ژانویه به دلیل آب گرفتگی این منطقه، تقریبا در بقیه طول سال زمان مناسبی برای بازدید از این رودخانه و حیات وحش آن است.

مختصری درباره لنکاوی

لنکاوی٬ مجمع الجزایری متشکل از حدود صد جزیره است و در نقطه ای که تنگه مالاکا با آب های دریاهای آندامان برخورد می کند٬ واقع شده است. بسیاری از جزایر لنکاوی از جنگل های انبوه پوشیده شده و غیر مسکونی هستند. در روزگاران کهن، این جنگل ها به دلیل تو در تو بودن٬ مکان های مناسبی برای دزدان دریایی به شمار می رفتند. با این حال امروزه، تعدادی از جزایر لنکاوی به مکان هایی عجیب تبدیل شده اند که باعث جذب بازدیدکنندگانی از سراسر جهان شده است. بزرگترین این جزایر٬ جزیره پولائو لنکاوی است که جزیره افسانه ای لقب گرفته است و نام مجمع الجزایر نیز از همین جزیره گرفته شده است.
فریبندگی های فوق طبیعی لنکاوی٬ همین جا پایان نمی یابد؛ تقریبا تمام جاذبه های اصلی آن ریشه در حکایات و افسانه ها دارند. در حالی که این داستان ها به فرهنگ محلی طعمی خاص می دهند، فهمیدن چگونگی جذب بازدیدکننده در لنکاوی، چندان سخت نیست. زیبایی طبیعی، ماسه های سفید، نسیم ملایم، آب های روشن کریستالی، آبشارهای آرام و فضایی آرامش بخش، مناسب سرگرمی های بی سر و صدا و آرام است.
گذشته از این، لنکاوی محلی برای دوستداران طبیعت است. سواحل بسیار آن، درختان استوایی همیشه بهار و جنگل های بارانی اش، پناهگاهی امن برای حیات وحش محلی و جانداران دریایی به شمار می رود. اگر در تور جزیره شرکت کنید، آن ها شما را به مراسم رقص، غواصی و حتی قایق رانی با قایق تفریحی خواهند برد.
اگر خرید بیشتر شما را راضی می کند، جزیره لنکاوی می تواند جای مناسبی برای شما باشد. این جزیره، منطقه ای آزاد و معاف از هزینه های گمرک است و همه کاری که باید انجام دهید این است که دست کم 48 ساعت در آن جا اقامت داشته باشید تا از مزایا لذت ببرید. همچنین خواهید دید که لنکاوی مترادف با غذاهای دریایی است. محبوب ترین رستوران های جزیره در شهرک کواه و نیز سنانگ و سواحل تنگاه و کوک واقع شده اند. البته هتل های گرانقیمت غذاهای بین المللی را نیز سرو می کنند، پس هیچ کمبودی برای غذاخوری های عالی وجود ندارد.

دیدنی های لنکاوی

پارک دریایی پولائو پایار

پولائو پایار پارکی در لنکاوی است که شامل ۴ جزیره می شود و توسط مرجان های دریایی احاطه شده است. این پارک که مکانی بی نظیر برای شنا، اسنورکلینگ و غواصی است مملو از سواحل شنی زیبا است و امکانات آبی متنوعی برای خانواده ها را در خود جای داده است.

آبشارهای تلاگا توجو یا هفت چشمه

نام این آبشار از هفت برکه طبیعی که در مسیر آن شکل گرفته اند، برگرفته شده است. در افسانه ها آمده، در این برکه ها پریان بسیاری به جنب و جوش و بازی می پردازند. در این برکه ها می توانید شنا کنید و از صخره های بین آن ها به پایین سُر بخورید. برای رسیدن به ۷ برکه باید از ۳۰۰ پله بالا بروید، اما منظره خیره کننده بالای صخره ها بسیار قابل توجه می باشد.

گونونگ رایا

مرتفع ترین پدیده طبیعی لنکاوی با ۸۸۱ متر ارتفاع است. گفته می شود این کوه زیبا توسط مت رایا، غولی که زمانی در جزیره زندگی می کرده نفرین شده است. این کوه با جنگل های بکر و دست نخورده یکی از محبوب ترین مقاصد ماجراجویان محسوب می شود. در قله کوه یک چایخانه، گالری هنری و موزه ای کوچک، پذیرای کوهنوردان می باشند.

مزرعه کروکودیل ها

در مزرعه کروکودیل ها که در تلوک داتای واقع شده، می توانید اجراهای زنده ای از کروکودیل ها و مربیانشان، غذا دادن به کروکودیل ها و حتی مسابقه بوکس بین آن ها را تماشا کنید. بوجانگ کاوی که پیرترین ساکن این مزرعه است وزنی حدود ۴۵۴ کیلوگرم دارد و کالکسه ای که کروکودیل ها آن را راه می برند از جاذبه های دیگر این پارک می باشد.

باغ کشتزارهای برنج لامان

این موزه که در شمال ساحل سنانگ واقع شده، بیانگر داستان کشت برنج می باشد. در این موزه مصنوعات و عکس هایی که مربوط به فرهنگ شالیکاری مالزی می باشد، جای گرفته اند و شامل باغی است که برکه و حیاطی چشم نواز و حیواناتی جالب دارد. رستوران این باغ نیز با غذاهای برنجی مختلف از شما پذیرایی می کند.

دنیای زیر آب

دنیای زیر آب لنکاوی یکی از بزرگترین آکواریوم های آسیای جنوب شرقی است و با هدف دانش، آموزش، سرگرمی و توجه به حفظ محیط زیست بر پا شده است. این آکواریوم زیبا دارای تونلی ۱۵ متری در زیر آب است که شامل ۵۰۰ هزار لیتر از آب دریا می باشد و جانداران بسیاری همچون ماهی های عظیم الجثه و لاک پشت های سبز را در خود جای داده است.

پارک لاجندا

تاریخ لنکاوی مملو از داستان های محلی اسرار آمیز است که در پارک لاجندا می توانید درباره همه آن ها مطالبی جالب یاد بگیرید. این پارک زیبا که مکانی تاریخی است با باغ های زیبا و گل و گیاهان محلی، شامل ۱۷ سازه که هر کدام داستان یک افسانه را در خود جای داده، ۴ دریاچه مصنوعی و یک ساحل مصنوعی با ساختمان هایی که فرهنگ غنی لنکاوی را به نمایش می گذارد است. سفر به لنکاوی بدون بازدید این باغ ناتمام است.

میدان عقاب

میدانی که مجسمه یک عقاب بزرگ، دریاچه های زیبا، پل ها و تراس های پوشیده بسیاری را در خود جای داده و شب ها منظره ای خیره کننده دارد. اولین چیزی که نظر مسافران دریایی لنکاوی را به خود جلب می کند، این سمبل مشهور جزیره می باشد. عقاب از جهات بسیاری برای لنکاوی بسیار مهم است و نام جزیره از این پرنده گرفته شده است.

پارک حیات وحش لنکاوی

اولین پارک حیات وحش تمام سرپوشیده آسیا که مساحتی حدود ۲۲۲۵۸ متر مربع را اشغال کرده است. بیش از ۱۰۰ گونه حیوانی از جمله پرندگان، خرگوش، گوزن، پیتون، راکون، فلامینگو، طوطی و انواع میمون ها در این مکان زندگی می کنند.

دهکده شرقی

دهکده ای آسیایی که در خلیج بورائو و در اطراف دریاچه ای زیبا قرار گرفته و شامل رستوران ها، رام کنندگان مار، شعبده بازان، موسیقی محلی، نقاشی پرتره، کف بینی و کایت بازی است. همچنین می توانید از فیل سواری در این دهکده زیبا لذت ببرید.

گالریا پردانا

گالریا پردانا، گالری ای زیبا در کیلیم لنکاوی است. این گالری ۳ طبقه کلکسیونی از ۲۵۰۰ سوغات، پاداش و جوایزی است که به نخست وزیر سابق مالزی و همسر او اهدا شده است. ساختمان این گالری هدایایی از جنس چوب، چرم، کریستال، نقره، مس، سنگ، پارچه، آلات موسیقی، بازی های مختلف، اسلحه، سرامیک، هنر اسلامی و غیره می باشد.

پل هوایی لنکاوی

پل هوایی لنکاوی (Langkawi Sky Bridge) یکی از معروف ترین پل های کابلی در جهان است که در نزدیکی تله کابین جزیره لنکاوی در غرب مالزی واقع شده است. ارتفاع پل 700 متر از سطح دریا و طول آن 125 متر و عرض پیاده روی آن 1.8 متر است. هرچند ظاهری رعب آور دارد اما از ایمنی بالایی برخوردار است. وجود دو ورودی مثلثی شکل بر روی پل استراحتگاهی است که عابران می توانند مناظره اطراف را بیشتر ببینند و از این طبیعت زیبا و همیشه سبز لذت ببرند. در روی این پل شما زیبایی جنگل و آسمان را یکجا احساس می کنید و در بعضی مواقع این پل در مه سفیدی غرق می شود که شما به سختی چند قدمی خود را می بینید و تمام این ها زیبایی هایی است که فقط می توانید روی این پل هوایی زیبا احساس کنید.

مختصری درباره  پنانگ

پنانگ را غالبا مروارید شرق می نامند. این ایالت یکی از سحر آمیزترین و رمانتیک ترین شهرهای مشرق زمین را در بردارد. پنانگ در ساحل غربی شبه جزیره مالزی قرار دارد و نام خود را از کلمه ی محلی پینانگ، به معنی درخت فوفل (بتل نات)، گرفته است. ایالت پنانگ از جزیره پنانگ و باریکه ای از خشکی مقابل آن در سرزمین مادر که به نام سبرانگ پرای معروف است، تشکیل می شود. دو طرف این ایالت به وسیله پلی به طول 13.5 کیلومتر به یکدیگر متصل شده اند.

دیدنی های پنانگ

موزه ی اسباب بازی

اسباب بازی شاید بهترین دوست کودکان باشد، اما وقتی صحبت از بزرگترین موزه اسباب بازی جهان باشد، دیگر محدود به کودکان نمی شود. موزه اسباب بازی پنانگ به عنوان بزرگترین موزه اسباب بازی در سرتاسر جهان با بیش از ۱۰۰۰۰۰ برند معروف بین المللی از اسباب بازی به عنوان یکی از مکان های محبوب گردشگری در منطقه Tanjung Bungah در پنانگ در کشور مالزی به شمار می رود.
این موزه دارای سالن های متعددی است، از جمله سالن وحشت، سالن فانتزی، سالن کارتون، سالن زیبایی، سالن قهرمانان کتاب، اتاق هیولاها، تالار مشاهیر و …. تنوع شخصیت های این موزه فوق العاده بالا است که در حقیقت تمام شخصیت های معروف کارتونی، فانتزی، وحشت و … را در دل خود جای داده است، شخصیت هایی چون باربی، ایکس من، مرد عنکبوتی، بتمن، تارزان، گارفیلد، سوپرمن، لاکپشت های نینجا، سفید برفی و تمام شخصیت های موجود در دنیای اسباب بازی.

پل پنانگ

پل پنانگ پل بلند عوارضی است که Gelugor در جزیره پنانگ را به Seberang Prai در مالزی در شبه جزیره مالایا (Malay Peninsula) متصل می کند. این پل به طور رسمی در ۱۴ سپتامبر ۱۹۸۵ افتتاح شد. طول این پل ۱۳.۵ کیلومتر است که در فهرست طولانی ترین پل های جهان قرار دارد و طولانی ترین پل در کشور مالزی به شمار می رود. طراح این پل Chin Fung Kee که بسیار شناخته شده است در رشته مهندسی ژئو تکنیک درس خوانده و سابقه معاونت دانشگاه مالایا را نیز داشته است.
قبل از سال ۱۹۸۵ رفت آمد در این مسیر به وسیله کشتی انجام می شد و در حال حاضر پیشنهاد پل دوم پنانگ نیز داده شده است. پل دوم پنانگ توسط دولت فدرال مالزی تایید شد و ساخت آن در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و اتمام ساخت پل در سال ۲۰۱۳ است. در حال حاضر پل پنانگ شامل ۶ خط است.

مختصری درباره  کوالالامپور

کوالالامپور، پایتخت مالزی، در ضلع غربی خلیج مالزی واقع شده و مساحت آن حدود ۲۴۳ کیلومتر مربع است و از سواحل دریای مالزی ۳۵ کیلومتر فاصله دارد.
کوالالامپور در سال ۱۹۷۲ میلادی به عنوان پایتخت مالزی معرفی شد و از سال ۱۹۷۴ به عنوان شهر حکومتی در نظر گرفته شده است. شهر کوالالامپور از سال ۱۸۰۰ که در حد فاصل رودخانه های Klang و Gombak قرار داشته، شناسایی شده و از آن تاریخ، گسترش زیادی داشته است. کوالالامپور امروزه با جمعیتی حدود ۵/۱ میلیون نفر قلب تپنده ی کشور مالزی به حساب می آید. شهر کوالالامپور همچنین مرکز و قطب اصلی فعالیت های اقتصادی، بازرگانی، مالی، کارخانجات، حمل و نقل و تکنولوژی و توریسم می باشد.

شبکه ی حمل و نقل کوالالامپور

سرویس های تاکسی: می توان از هر ایستگاه تاکسی و یا بین راه از طریق سیستم بیسیم تاکسی کرایه نمود. تاکسی هایی که با بیسیم فراخوانده می شوند، ۱ رنجیت اضافه دریافت می کنند.
قطارها: ایستگاه قطار کوالالامپور که با نقش و نگارهای قدیم مغربی تزیین یافته است و به سیستم تهویه ی مطبوع مجهز شده است به مسافران این امکان را می دهد که تقریبا برای همه ی نقاط شبه جزیره مالزی بلیط تهیه کنند.
با سرویس های جدید KTM سفر راحت تر و مطلوب تر شده و سفر با قطار برقی سریع السیر از کوالالامپور به نقاط دور دست مانند بندر کلانگ و راوانگ و سرمبان را فراهم می سازد.
قطار برقی هوایی: شهر کوالالامپور دارای سیستم حمل و نقل راه آهنی دو خطه ای به نام استار است. این سیستم ۴ خط اصلی دارد که به هم مرتبط هستند و قسمت های مختلف شهر را به یکدیگر متصل می کنند. در بیشتر نقاط شهر ایستگاه هایی برای این قطارها وجود دارد. ایستگاه های دیگری نیز در نزدیکی ایستگاه های مونوریل قرار دارد.
قطارهای استار پشت سرهم و با فاصله تقریبی ۶ الی ۱۰ دقیقه حرکت می کنند. ساعت کار آن ها ۶ صبح تا ۲۳:۳۰ می باشد.
اتوبوس: اتوبوس ها در کوالالامپور هم در داخل شهر و هم در چند نقطه دره کالانگ به سرویس دهی مشغولند. این اتوبوس ها دارای کولر و دستگاه های بلیت دهی خودکار می باشند. این دستگاه ها سکه دریافت می کنند. از کارت های اعتباری اتوبوسرانی نیز می توان استفاده نمود.
مونوریل: سیستم قطار هوایی مونوریل در بین مناطق مختلف شهر بدون توقف حرکت می کند. این قطار دور مثلث طلایی شهر در خیابان بوکت بینتانگ حرکت می کند و از مهمترین مناطق شهر می گذرد. این قطار در نزدیکی ایستگاه مرکزی کوالالامپور نیز حرکت می کند و مسافران می توانند از آن جا سوار قطار سریع السیر فرودگاه شوند و از سرویس های بدون توقف و سریع السیر آن استفاده کنند.

دیدنی های کوالالامپور

کوالالامپور مرکز بازرگانی کشور مالزی بوده و با زیبایی های خاص و مشهور و آثار تاریخی و ساختمان های فرهنگی، اوقات فراغت شما در طول شبانه روز را پر می کند.

میدان استقلال کوالالامپور

زلزله نیمه شب ۳۱ آگوست ۱۹۵۷ مقداری خرابی در قسمت اصلی این بنای تاریخی در قلب شهر پدید آورد. میدان داتاران مرددکا در مرکز شهر قرار داشته و در ضلع مقابل رویال سلانگور کلاب قرار دارد که در آن جشن استقلال مالزی هر ساله بر پا می شود.
این کلاب مجلل برای بازی کریکت و هاکی و تنیس و راگبی تا دهه ۹۰ میلادی مورد استفاده بوده است و در طبقه زیرزمین این مجموعه، پارکینگ مجهز و مرکز خرید و رستوران قرار دارد.

پارک پرندگان کوالالامپور

پارک پرندگان در سال ۱۹۹۱ ساخته و توسط ملکه مالزی Tunku Bainun افتتاح شده است. از آن تاریخ تا اول جولای ۲۰۰۱ توسط شهرداری کوالالامپور DBKL اداره می شد و سپس مدیریت آن را به شرکت Safari Bird park واگذار شده است.
این پارک با مناظر طبیعی، دریاچه و جنگل بسیار زیبا فقط در فاصله ۱۰ دقیقه از مرکز اداری شهر کوالالامپور واقع شده است. این پارک در تمام دنیا به نام بزرگترین پارک مسقف پرندگان و بزرگترین پارکی که پرواز پرندگان در آن آزاد می باشد، معروف است و دارای ۳۰۰۰ پرنده از انواع مختلف محلی و جهانی می باشد.
وسعت این پارک در ناحیه تریان به ۲۰ هکتار می رسد و بازدید کنندگان می توانند از مشاهده پرندگان و محیط جنگلی آن لذت ببرند.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد این پارک، قابلیت پرواز پرندگان در محیط این جنگل است که آن را از سایر پارک ها مجزا کرده و محلی آرام و طبیعی برای پرندگان و تولید مثل آن ها فراهم کرده است.

باغ ارکیده و هیبیسکوس کوالالامپور

این باغ در منطقه Taman Tasik Perdana واقع شده است. باغ ارکیده بیش از ۸۰۰ گونه ارکیده مالزیایی دارد و گیاهان ارکیده نیز در همان جا به فروش می رسند. همچنین باغ هیبیسکوس شامل بیش از ۵۰۰ گونه از شکوفه های رنگارنگ است.

پتروناس، برج های دو قلوی کوالالامپور

پتروناس (معروف به مرکز شهر کوالالامپور یا مرکز همایش های کوالالامپور) بلندترین برج دوقلوی جهان با ارتفاع ۴۵۲ متر می باشد. طراحی آن توسط یک معمار آرژانتینی آمریکایی به نام سزار پلی صورت گرفته و در سال ۱۹۹۷ به اتمام رسیده است. پتروناس نام شرکت ملی نفت مالزی بوده که هزینه احداث برج ها را پرداخت نموده است.
این برج ها دارای ۸۸ طبقه بوده و از بتن های سیمانی و فولاد ضد زنگ و شیشه ساخته شده است و طبقه ۴۱ و ۴۲ توسط پل هوایی به هم ارتباط پیدا می کند. معماری این برج ها الهام گرفته از معماری اسلامی می باشد. این برج ها دارای قسمت هایی از قبیل سالن ارکستر مالزی، گروه هنری و مرکز خرید سوریا KLCC است که یکی از بزرگترین مراکز خرید کوالالامپور می باشد.

شهر سرگرمی جنتینگ هایلند کوالالامپور

به فاصله حدود ۵۱ کیلومتر از شهر کوالالامپور تفرجگاه معروف Genting Highland واقع شده است که در بین عموم معروف به Genting شهر سرگرمی است. این مجموعه که در ارتفاع ۶۰۰ فوت از سطح دریا واقع شده است، به صورت تمام وقت با انواع مختلفی از سرگرمی ها باز است و بازدید کنندگان از سراسر دنیا توسط تله کابینی که در نوع خود بزرگترین در جنوب شرق آسیا به شمار می رود (Genting Skyway)، به این مجموعه دسترسی می یابند .
این مجموعه یک تفریحگاه کاملا مدرن و با سرگرمی هایی مخصوص خانواده ها، شامل ۶ هتل با ۱۰ هزار اتاق و سوئیت، حدود ۹۰ مجموعه غذاخوری، ۸۰ مغازه، شهر بازی سرپوشیده و روباز با حدود ۶۰ دستگاه سرگرمی و نیز امکاناتی جهت برگزاری همایش ها و ملاقات ها در مجموعه بین المللی آن است.

آفاموسا

نام این تفریحگاه که یکی از مشهورترین اماکن تفریحی توریستی در منطقه است، از قلعه نظامی معروف پرتغالی ها در قرن ۱۶ میلادی واقع در شهر مالاکا گرفته شده است. چشم انداز زیبا با تپه های سرسبز دور تا دور تفریحگاه ۵۲۰ هکتاری آفاموسا را فرا گرفته و شکوه آن را چندین برابر کرده است .
آفاموسا، علاوه بر تفریحگاه و محلی برای استراحت، مکان بسیار مناسبی نیز برای برپایی جلسات و ملاقات های تجاری بازرگانی است. این تفریحگاه دارای زمین بازی گلف مطابق با استانداردهای بین المللی، پارک تفریحی آبی، دنیای حیوانات سافاری، شهرک کابوی، کلوپ اسب سواری، کلوپ پرواز مایکرو لایت، هتل، هتل آپارتمان و ویلاهای خصوصی با استخر شناست.

آکواریوم مالزی

در منطقه KLCC کوالالامپور مالزی، در طبقه زیرین برج های دوقلوی پتروناس یکی از بزرگترین آکواریوم های خاورمیانه قرار دارد. به طور کلی پنج طبقه هم کف برج های دو قلوی پتروناس مراکز خرید است که برای عموم آزاد است و بقیه طبقه های این برج تجاری است.
در طبقه زیرین این برج دوقلو آکواریومی وجود دارد که در نوع خودش بی نظیر است. شما بعد از تهیه بلیت، ابتدا وارد سالن ورودی می شوید که شامل آکواریوم های مختلفی با انواع موجودات دریایی است. بعد از آن وارد منطقه یو شکل خواهید شد. در این قسمت شما روی ریل در حال حرکت هستید و بالای سر شما محفظه ی شیشه ای یو شکلی است که کاملا از آب پوشیده است، دقیقا همانند این است که شما از پشت شیشه در زیر دریا ماهی ها و انواع موجودات دریایی را تماشا کنید.

مسجد جامع کوالالامپور

مسجد جامع، قدیمی ترین مسجد کوالالامپور می باشد که درسال ۱۹۰۷ ساخت آن آغاز و در سال ۱۹۰۹ به دست سلطان سلانگور افتتاح شد. این مسجد درست در محل تلاقی دو رودخانه گنبک و کلانگ قرار گرفته است. بسیاری از وقایع تاریخی مالزی، در این مکان به وقوع پیوسته است. در سال ۱۸۰۵ معدنچیان در این محل تجهیزات و نیازهای خود را تامین می کردند و سپس به سمت جنگل، جایی که به دنبال کشف روی بودند، حرکت می کردند. این محل تا سال ۱۹۶۵ و ساخت مسجد ملی، مسجد اصلی کوالالامپور به حساب می آمد.
سالن نمازخانه ی اصلی دارای سه گنبد می باشد که بزرگترین آن ها دارای ۲۱ متر و ۳۰ سانت ارتفاع است. این گنبد در سال ۱۹۹۰ فرو ریخت و مجددا بازسازی شد. در گوشه ها، دو مناره ی راه راه قرمز و سفید به چشم می خورد که هر یک ۲۶ متر و ۸۰ سانت ارتفاع دارند. این مسجد در روزهای جمعه پذیرای نمازگزارانی است که برای اقامه نماز جمعه به آن محل می آیند و حتی خیابان های اطراف را نیز پر می کنند. منظره شب این مسجد و به طور کل این خیابان بی نظیر است. شما در هر کجای کوالالامپور که باشید می توانید با مترو به سادگی به این مکان بیاید. اسم یکی از ایستگاه های مترو به همین اسم یعنی مسجد جامع است.

پارک آبی Sun Way

Sun Way منطقه ی حفاظت شده پر آبی در مالزی است. به بزرگی و پیشرفتگی پارک آبی دبی نیست، اما به دلیل سرسبزی خاص و طبیعی خودش می تواند محیط جالبی باشد.
در منطقه Sun Way پاساژ زیبایی به سبک معماری مصر ساخته شده که زمین پاتیناژ بسیار خوبی هم در آن قرار دارد. از روی بالکن یکی از طبقات این پاساژ به راحتی می توانید کل پارک را بینید که مکان خوبی است برای گرفتن عکس یادگاری. بلیط ورودی برای این پارک آبی که شامل پارک پرندگان و شهر بازی و … هم می شود، ۶۰ رینگیت است، که البته در جشن ها و مراسم مختلف سال قیمت ها تغییر می کند و ارزان تر می شود. اگر روزی به این پارک رفتید، از ساحل های زیبای ماسه ای، سرسره های آبی و پر هیجان و ده ها امکانات دیگر این پارک لذت ببرید.

Mines Wonderland

Mines Wonderland یکی از مکان های جالب و دیدنی مالزی است. در این پارک تفریحی تنها مبلغی برای ورود دریافت شده و بعد از آن به هر اندازه که می خواهید، می توانید از امکانات پارک استفاده کنید.
حدود ۲ یا ۳ دقیقه پیاده از ایستگاه مترو Serdang تا فروشگاه Mines راه است. Mines Wonderland دقیقا پشت فروشگاه Mines است. یکی از مناطق جالب این پارک زیبا، شهر یخی آن است که شاید تنها جایی در مالزی باشد که شما سرما را به معنای واقعی حس می کنید و نیاز به پوشیدن یک لباس گرم دارید. رقص های محلی و رقص فواره ها و … از دیگر برنامه های پارک است.

همه چیز درباره مالزی

مالزی یکی از توسعه یافته‌ترین کشورهای آسیای جنوب شرقی از نظر اقتصادی است که در عین حال از تنوع فرهنگی زیادی برخوردار است. این کشور از دو خشکی مجزا از هم تشکیل شده است که به نام‌های شبه‌جزیره مالی و بورنئو خوانده می‌شوند. پایتخت آن کوالالامپور است، اما وزارتخانه‌ها و مراکز اداری آن در شهر تازه تاسیس پوتراجایا مستقر هستند. این کشور در گذشته جزو قلمرو امپراتوری بریتانیا محسوب می‌شد. کشور فدراتیو مالزی استقلال خود را در 31 ماه آگوست سال 1957 میلادی به دست آورد. مالزی در سال‌های اخیر اجرای برنامه‌های توسعه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است که سبب شده این کشور در زمره کشورهای صنعتی جهان دسته‌بندی شود.

اطلاعات کلی درباره مالزی

پایتخت کوالالامپور
بزرگترین شهر کوالالامپور
نوع حکومت فدرال
زبان رسمی مالایی
مساحت 329,847 کیلومتر مربع
جمعیت 27,565,821 سرشماری 2010
واحد پول رینگیت (MYR)
منطقه ی زمانی UTC+8
پیش شماره تلفن +60
دامنه ی اینترنتی .my

پرچم کشور مالزی

پرچم کشور

زمان به وقت مالزی

آب و هوای هم اکنون مالزی

موقعیت جغرافیایی مالزی در نقشه جهان

آب و هوای مالزی (Malaysia Weather)

مالزی کشوری است نزدیک خط استوا و آب و هوای آن دارای اقلیم مناطق حاره است. فقط یک فصل دارد، نه بهاری، نه پاییزی و نه زمستانی. در این کشور همیشه تابستان است با دمایی حدود حداکثر ۳۴ درجه و حداقل ۲۴ درجه با رطوبت نسبی ۸۰% . اما وجود باران های فراوان لطافتی به همراه دارد که این آب و هوا را قابل تحمل می کند. میانگین بارندگیکشور حدود ۲۵۰۰ میلی متر در سال است. در ماه های پر باران (آوریل، می، اکتبر، نوامبر و دسامبر) میزان بارندگی حدود ۲۷۰ میلی متر در ماه و در ماه های کم باران جون و جولای ۱۰۴ میلی متر است.
مشخصه ی آب و هوای استوایی مالزی، بادهای موسمی سالانه‌ است که در ماه های آوریل و اکتبر در جنوب غرب و از اکتبر تا فوریه در شمال غرب می‌وزند.

جغرافیای مالزی (Malaysia Geography)

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع و از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت کاملا جدا تشکیل شده است. میان ۱ تا ۷ درجه عرض شمالی و ۱۰۰ تا ۱۱۹ درجه طول شرقی قرار دارد.
دو بخش متمایز مالزی از طریق دریای چین جنوبی از یکدیگر جدا شده‌اند، که هر دو بخش غربی شبه جزیره مالزی و شرق مالزی، دارای منظره ی بسیار مشابهی از دشت های مرتفع ساحلی هستند که اغلب از تپه‌ها و کوهستان های جنگلیانبوه پوشیده شده است. مرتفع ترین نقطه ی کشور مالزی، کوه کینابالو به ارتفاع ۴٬۰۹۵٫۲ متر بر روی جزیره بورنئو قرار دارد.
تنگه مالاکا که بین سوماترا و شبه جزیره مالزی قرار دارد، مهمترین مسیر کشتیرانی جهان محسوب می‌شود.
پوتراجایا، مرکز اداری جدید التاسیسی برای دولت فدرال مالزی است که تا حدی در نظر دارد از تراکم فزاینده داخل پایتخت مالزی، کوآلالامپور بکاهد. کوآلالامپور به عنوان مقر پارلمان و علاوه بر آن مرکز بازرگانی و مالی کشور باقی می‌ماند. دیگر شهرهای اصلی آن عبارتند از پنانگ، جرج تاون، ایپوه، جوهور باهرو، کوچینگ، کوتاکینابالو، آلوراستار و شهر مالاکا.

اقتصاد مالزی (Malaysia Economy)

واحد پول مالزی رنجیت یا رینگیت Ringgit می باشد که با علامتRM مشخص می شود. یک دلار آمریکا معادل ۸۰/۳ رنجیت مالزی است. ارزهای خارجی در بانک ها و صرافی ها به آسانی قابل تبدیل هستند.
همه مسافران مالزیایی و بیگانه باید اظهارنامه ارز(TDF) را پر کنند. این برگه دارای دو بخش جدا از یکدیگر می باشد و دو ستون برای بیگانگان و اتباع مالزی دارد که در آن مقدار ارزی را که با خود دارند بیان می کنند. قسمت آبی این اظهارنامه مخصوص مالزیایی ها و قسمت سفید مخصوص خارجی ها است.

فرهنگ مردم مالزی (Malaysia Culture)

مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال ۲۰۰۶ بیست و دو میلیون نفر توریست را پذیرا بوده ‌است. جمعیت این کشور ۲۸ میلیون نفر است.
مردم مالزی افرادی بسیار خون گرم و میهمان نواز هستند و ایرانی‌ها را بسیار دوست دارند. مسلمان ها در این کشور دارای رستوران ها و فروشگاه‌هایی هستند که با آرم حلال مشخص می‌شوند.
با توجه به طبیعت بخشنده ی این سرزمین، بومی‌ها که اکثرا مسلمانند دارای اخلاقی خوش و دست و دل باز هستند. مالزی دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملا اروپایی است که با توجه به سرمایه گذاری های شرکت‌های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی‌ها، این نظم در تمام نقاط مشهود است.
مالزی یک جامعه چند نژادی، چند فرهنگی و چند زبانی است که شامل ٪۶۵ مالایایی و دیگر قبایل بومی، ٪۲۵ چینی، و ٪۷ هندی می‌باشد. مالایایی‌هایی که بزرگترین مجموعه ی جمعیتی را در مالزی تشکیل می‌دهند، همگی مسلمان هستند. مالایایی‌ها از لحاظ سیاسی نقش غالبی را ایفا نموده و گروهی را تشکیل می‌دهند که بومیپوترا نامیده می‌شوند.
بزرگترین قبیله بومی از لحاظ تعداد، مردم ایبان از ساراواک هستند که تعدادشان بیش از ۶۰۰ هزار نفر است. برخی از مردم ایبان هنوز در روستاهای قدیمی جنگلی در کلبه‌هایی در کنار رودهای راجانگ و لوپار و سرشاخه‌های آن زندگی می‌کنند، اما بسیاری از آن ها به شهر مهاجرت کرده‌اند. بیدایوه، (۱۷۰۰۰۰) قبیله‌ای است که افراد آن در بخش جنوب غرب ساراواک قرار دارند. بزرگترین قبیله بومی در ساباه، کادازان است. بیشتر آن ها کشاورزان مسیحی هستند که از این طریق امرار معاش می‌کنند.
جمعیت چینی‌ها در مالزی عمدتا شامل فرقه‌های بدائیست ماهایالنا، تائوئیست یا مسیحی می‌باشند.
هندیها در مالزی عمدتا مردم تامیل هندو از جنوب هند هستند که بیشتر در شهرهای بزرگتر غرب شبه جزیره زندگی می‌کنند. هم چنین جامعه‌ای بزرگ از سیک ها در مالزی زندگی می‌نمایند که جمعیت آن ها بالغ بر ۸۳۰۰۰ نفر است.
نژاد مرکب اوراسیایی، کامبوجی، ویتنامی و قبایل بومی باقی جمعیت مالزی را تشکیل می‌دهند.

برخی نکات در سفر به مالزی

معمولا برای ورود به خانه ها و اماکن مذهبی، باید کفش ها را از پای در آورد.
برای خوردن و پول دادن از دست راست استفاده شود.
جهت رعایت ادب در دیدار از اماکن مذهبی باید بازوان و پاها پوشیده باشد.
با دست به کسی اشاره نگردد.
بیشتر هتل ها، رستوران ها و مراکز فروش، کارت های اعتباری از جمله Dinner ، MasterCard ، AmeriCredit ، American express  و Visa را قبول می کنند.

زبان مردم مالزی (Malaysia Language)

زبان مالایی که به محلی باهاسا ملایو خوانده می‌شود، زبانی است که توسط مردم نژاد مالایی که از ساکنان شبه جزیره ی مالایا، جنوب تایلند، سنگاپور و شمال شرقی سوماترا هستند، صحبت می‌شود. این زبان، زبان رسمی کشور مالزی است.
در گذشته، زبان مالایایی عمدتا به خط جاوی نوشته می‌شد که یک الگوی خطی بر اساس زبان عربی است. با گذشت زمان، ترکیب لاتین بر الگوی جاوی به عنوان یک الگوی غالب نگارشی چیره شد. این مسئله بیشتر در اثر نفوذ نظام آموزشی استعماری بوده که به بچه‌ها نگارش لاتین را به جای الگوی عربی آموزش داده‌ است.
زبان چینی در مالزی به انواع لهجه‌های چینی تکلم می‌شود، از جمله چینی ماندارین، هوکین / فوجیان، زبان کانتونی، هاکا و تئوچو. برخی از چینی‌ها به انگلیسی با عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. زبان چینی از لحاظ تاریخی در جامعه تجاری مالزی رایج بوده ‌است.
هندیها در مالزی به زبان تامیلی تکلم می‌کنند. همچنین بسیاری از طبقات متوسط تا بالای متوسط هندی در مالزی به زبانانگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند.

مذهب مردم مالزی (Malaysia Religion)

مالزی یک جامعه چند دینی است، و اسلام دین رسمی این کشور می‌باشد. بر طبق ارقام آماری در سال ۲۰۰۰، چهار دین اصلی آن عبارتند از اسلام، بودائیسم، مسیحیت (بیشتر در شرق مالزی) و هندوئیسم.
مردم مالزی شخصا به اعتقادات مذهبی یکدیگر احترام می‌گذارند و عمدتا مشکلات مذهبی داخلی از جهت سیاسی به وجود می‌آید.

غذای مردم مالزی (Malaysia Food)

غذا خوردن در مالزی به واقع تجربه ای لذت بخش است. ماهیت چند فرهنگی جمعیت مالزی طیف وسیعی از شیوه های آشپزی غنی محلی و شیوه های ابداعی غذا را مهیا ساخته است. گوناگونی چشمگیر مواد غذایی، دسرها و میوه ها در این کشور، تجربه ای دلپذیر را برای شما فراهم می کند.
شیوه طبخ منحصر به فرد و اصیل همراه با طعم های مالزیایی، چینی و هندی تجربه ایست که در زمان اقامت شما در مالزی از آن لذت خواهید برد. صرف غذا در بیرون از خانه نسبتا ارزان است. برخی رستوران ها شیوه ی آشپزی گیاهی محلی را با تاثیر جهانی غذاهای اروپایی، ژاپنی، تایلندی و ویتنامی همراه کرده اند.

غذاهای مالایایی

مواد اولیه طبیعی و خانگی این نوع غذاها از ویژگی خاص آن ها محسوب میشود. نارگیل، گرد فلفل، طعم های ترش گیاهی، پوست لیمو، ادویه و زردچوبه همراه با مواد اصلی غذایی همچون ماهی، گوشت و سبزیجات، مواد تشکیل دهنده این غذاها می باشند. سامبال تند که از گرد فلفل، خمیر میگو و ادویه تهیه می شود، چاشنی سنتی غذاهای مالزیایی است.
غذای محبوب ساتای، شامل برش هایی از گوشت گاو یا مرغ نمک سود است که روی ذغال کباب شده و به همراه سس شیرین و ادویه زده بادام زمینی سرو می شود. برش های خیار، پیاز و کتوپات (کته برنج پخته شده در برگ نخل) همراه این غذا سرو میشوند.
برخی از غذاهای مالایایی: ناسی لیماک، ناسی پادانگ، لاکسا جوهور، می جاوا، سوپ اکور، سوتو آیام

غذاهای چینی

برنج از غذاهای اصلی، ثابت و مورد علاقه چینی هاست که همراه سبزیجات بدون ادویه و گوشت سرو می شود. نودل ها (رشته های باریک نشاسته ای) نیز با تنوع و ترکیب های بسیاری طبخ می شوند. نودل ها معمولا همراه با سوپ و یا با تکه های گوشت سرخ شده طبخ می شوند. نودل های کاری دار معمولا با مرغ و تافو (پنیر سویا) آماده می شود.
برخی از غذاهای چینی: برنج و مرغ هاینانیز، انگا پو فان، وانتان می، نودل گوساله، آسام لاکسا

غذاهای هندی

ناسی کاندار از جمله غذاهای محبوب بین مسلمانان هندی است. ناسی واژه مالزیایی به معنای برنج است و کندار به معنای حمل چیزی بر چوبی حائل شانه است. ناسی کاندار غذای برنج با مرغ، گوشت یا ماهی در آب غلیظ و مقوی همراه با ادویه کاری است. نان هایی که از آرد ورز داده شده تهیه می شود و همانند پنکیک سرخ می شود نیز بسیار محبوب هستند و در انواع و اشکال متفاوت با نام های توسای، چاپتی، نان، روتی، کانای و ایدلی تهیه می شوند و ماهی کاری زده شده به عنوان سس همراه آن مصرف می شود. غذای برگ درخت موز نیز همراه با برنج و مرغ، گوشت گوسفند یا ماهی کاری زده شده طرفداران بسیار دارد و این غذا همراه با ترشی و سیزیجات در برگ درخت موز و با دست مصرف می شود.
برخی از دیگر غذاها: کاری کاکسا، ناسی بریانی، روتی کانال، مورتابک، میگو رنگ، روجاک و نوشیدنی های سندول و ته تریک

میوه های مالزی

مالزی دارای میوه های استوایی بسیاری است. برخی از این میوه ها فصلی و برخی در طول سال در دسترس هستند. میوه های محلی که از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند عبارتند از پاپایا، پشن فروت (میوه شوق)، هندوانه و آناناس.
سایر میوه ها عبارتند از موز، کارامبولا، سمپداک، سیکو، دوریان، گواوا، لانگست و دوکو، انبه، مانگوستین، رامبوتان و گریپ فروت.

فاصله و اختلاف زمانی مالزی (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و کوالالامپور (ایران و مالزی)

فاصله تهران تا کوالالامپور ۳۸۹۹ مایل معادل ۶۲۷۶ کیلومتر می باشد.
فاصله هوایی تهران و کوالالامپور ۸ ساعت و ۶ دقیقه می باشد.
ساعت کوالالامپور ۳.۳۰ در تابستان و ۴.۳۰ در زمستان از تهران جلوتر است. یعنی ساعت ۹ در تهران معادل ۱۲/۳۰ در کوالالامپور است.
کوالالامپور در منطقه زمانی (UTC/GMT +8) قرار دارد.

جشن ها و تعطیلات رسمی در مالزی (Malaysia Celebrations)

مردم مالزی در طول سال تعدادی روزهای تعطیلی و جشن دارند. برخی از این تعطیلات جزو تعطیلات عمومی فدرال معرفی شده‌اند و بعضی دیگر توسط خود ایالات به عنوان تعطیلات عمومی معرفی می‌شوند. برخی جشن ها نیز که جزو تعطیلات عمومی محسوب نیستند، از سوی گروه‌های خاص نژادی یا مذهبی تعطیل محسوب می‌شوند.
مشهورترین روز تعطیل در مالزی هاری مرداکا (روز استقلال) در ۳۱ اوت به یادبود استقلال فدراسیون مالزی در سال ۱۹۵۷ می‌باشد. هاری مرداکا و نیز روز کارگر (۱می)، روز تولد شاه (اولین شنبه ماه ژوئن) و برخی اعیاد دیگر به عنوان تعطیلات عمومی و رسمی و فدرال در این کشور محسوب می‌شوند.
مسلمانان در مالزی (از جمله تمام مالایایی‌ها و دیگر مسلمانان غیر مالایایی) در تعطیلات مسلمین جشن می‌گیرند. معروف ترین عید،Hari Raya Puasa که هاری رایا عیدالفطر نیز گفته می‌شود و ترجمه مالایایی آن عیدالفطر است. این عید از سوی مسلمانان سراسر جهان در پایان ماه رمضان، ماه روزه داری، برگزار می‌شود. علاوه بر Hari Raya Puasa، آن ها Hari Raya Haji که هاری رایا عیدالاضحی نیز گفته می‌شود و ترجمه آن عیدالاضحی (قربان) بوده و اول ماه محرم (سال جدید اسلامی) و مولد الرسول (روز تولد پیامبر (ص)) را نیز جشن می‌گیرند.
با توجه به بودن فرهنگ چینی در مالزی، جشن هایی در این کشور برگزار می‌شود که از سوی تمام چینی‌های سراسر جهان انجام می‌گیرد. سال جدید چینی معروفترین این جشن ها است که ۱۵ روز طول می‌کشد و با جشن فانوس به پایان می‌رسد. دیگر جشن های برگزار شده از سوی چینی‌ها عبارتند از جشن کینگمینگ، جشن قایق اژدها و جشن میانه پاییز. علاوه بر جشن های سنتی چینی، بودائی‌های چینی نیز جشن روز وساک را برگزار می‌نمایند.
اکثر هندی های مالزی هندو هستند و جشن دیپاوالی (دیوالی) یا جشن نور را برگزار می‌کنند، در حالی که تایپوسام مراسمی است که در سراسر کشور با تجمع هندوها در باتو کیوز (غارهای باتو) برگزار می‌گردد. گذشته از هندوها، سیک ها نیز جشن وایساکی، یا سال جدید سیک ها را برگزار می‌کنند.
جشن های دیگر همچون کریسمس، هاری گاوای بین مردم ایبان در دایاک، پستاکاآماتان از مردم کادازان دوسون نیز در کشور مالزی برگزار می‌شود.
با وجود آن که بیشتر این جشنها مربوط به نژاد یا مذهب خاصی می‌شود، تمامی مالایایی‌ها بدون توجه به پیشینه مذهبی و نژادی خود، این جشن ها را با هم برگزار می‌کنند. در سالهای ۱۹۹۸-۱۹۹۶ زمانی که جشنهای هاری رایا پوآسا و سال جدید چینی با یکدیگر همزمان گردید، شعارRaya Kongsi که ترکیبی از Gong Xi Fa Cai بود، برای تبریک سال نوی چینی استفاده شد و هاری رایا (که در زبان مالایایی به مفهوم جشن گیری با همدیگر می‌باشد) به کار رفت. در طول سال های ۲۰۰۶-۲۰۰۵، هاری رایا پوآسا و دیواپالی با یکدیگر مقارن شده، و یک شعار مشابه Raya Deepa ابداع شد.