مختصری درباره شهر کویت

شهر کویت پایتخت کشور کوچک کویت در حاشیه خلیج فارس می‌باشد. شهر کویت در ۱۰۲۲ قمری توسط فردی به نام صباح بنیاد شد. صباح، نیای شیخ‌های کنونی کویت است. بازرگانی کویت در قدیم بیشتر به دست ایرانیان به ویژه مردم فارس و خوزستان انجام می‌شد. در آغاز رشد شهر، چند صد خانوار بهبهانی نیز از هر صنف در این بندر ساکن شدند.

دیدنی های شهر کویت

مسجد شیخ فاطمه

عماری مسجد هرمی شکل شیخ فاطمه کویت توجه بسیاری را به خود معطوف کرده است، چرا که سبک ساختمان نشان دهنده مؤلفه‌های زیبایی‌شناسی معماری و همچنین تلفیق سنت و مدرنیته است. مسجد شیخ فاطمه در حومه عبدالله السالم، حومه شهر کویت واقع شده است. این مسجد در ماه رمضان از هزاران نمازگزار استقبال می کند. شکل مناره های این مساجد با شکل سایر مناره ها متفاوت است، مناره ها به شکل شمع ساخته شده که میان معماری گنبد و مناره و سایر مؤلفه های آن نوعی تعادل برقرار کند. این بنا یکی از آثار معماری معاصر اسلامی و نشانه ای از هنر اسلامی است که نقطه عطفی در کویت به شمار می رود. چرا که از نظر اصالت ویژگی های مسجد را چون وجود مناره، گنبد، صحن اصلی اقامه نماز جماعت، استفاده از هنرهای اسلامی را حفظ کرده و در عین حال با شکل متفاوتی ارائه شده است.
چندین مسجد تاریخی در شهر کویت وجود دارد که درحال حاضر نیز مورد استفاده نمازگزاران هستند. قدیمی ترین آن ها مسجد الخلیفه مقابل وزارت امور خارجه است که در سال 1714 میلادی ساخته شده است. مساجد ابن خمس و الناصف و سؤود نیز که در منطقه مرکزی کویت واقع شده متعلق به قرن هجدهم است. مسجد ابن بهر و مسجد مطبا نیز در قرن نوزدهم ساخته شده اند. مسجد بزرگ کویت در نزدیکی موزه ملی و کاخ صیف واقع شده و خانم ها با پوشش خاصی باید وارد شوند.

برج های کویت

3 برج کویت که توسط سوئدی ها طراحی شد و در سال 1357 به عنوان نماد کویت ساخته شد. در این برج ها می توانید از رستوران هایش استفاده کنید.

برج آزادی

یکی از بزرگترین برج های مخابراتی در جهان است، اما توریست ها اجازه داخل شدن به آن را ندارند. تنها در یک روز از سال در ماه فوریه توریست ها اجازه ورود دارند.

موزه ملی

این موزه تصاویر زیادی از وقایع جنگ در دید عموم قرار می دهد.

کاخ صیف

این کاخ در سال 1275 هجری شمسی بنا شد، با معماری اسلامی داخلی آن که بعد از جنگ عراق باقی مانده، اما شما اجازه ورود به آن را ندارید و تنها می توانید در نزدیکی آن راه بروید و آن را از دور نگاه کنید.

خانه سعدو

در نزدیکی موزه ملی واقع شده و حاوی تصاویری از فرهنگ و زندگی مردم کویت است.

بازار ماهی

بازاری که انواع ماهی در آن یافت می شود. حتما از آن دیدن کنید.

همه چیز درباره کویت

کویت، کشوری کوچک در منطقه خاورمیانه و در حاشیه خلیج فارس است. این کشور از شمال با عراق، از جنوب با عربستان سعودی و از شرق از طریق آب‌های خلیج فارس با ایران همسایه است. نخستین بار منابع نفتی در دهه ۳۰ میلادی در این کشور کشف شد. در سال 1991 عراق این کشور را اشغال کرد؛ چاه‌های نفت آن را آتش زد و به این ترتیب آغازگر جنگی شد که آمریکا نیز وارد آن شد. این جنگ سبب شد برای مدتی صادرات نفت از کویت متوقف شود. تنها طی یک روز از این جنگ پنج تا شش میلیون بشکه نفت در آتش سوخت.

اطلاعات کلی درباره کویت

پایتخت کویت
بزرگترین شهر کویت
نوع حکومت امیرنشین
زبان رسمی عربی
مساحت 17,820 کیلومتر مربع
جمعیت 3,566,437 تخمین 2010
واحد پول دینار کویت (KWD)
منطقه ی زمانی UTC+3
پیش شماره تلفن +965
دامنه ی اینترنتی .kw

پرچم کشور کویت

پرچم کشور

زمان به وقت کویت

آب و هوای هم اکنون کویت

موقعیت جغرافیایی کویت در نقشه جهان

آب و هوای کویت (Kuwait Weather)

کویت تابستان هایی بسیار گرم دارد و شاهد دماهای بسیار بالایی است. زمستان نسبتا سرد بوده و تقریبا تمام 100 میلی متر میزان بارندگی سالیانه طی فصل خنک تر زمستان می بارد. اختلاف بسیار زیاد درجه حرارت شب و روز در کویت مشهود است.

جغرافیای کویت (Kuwait Geography)

مساحت کشور کویت ۱۷،۸۱۸ کیلومتر مربع است و ۴۶۲ کیلومتر خط ساحلی دارد. بیشتر مساحت این کشور بیابانی، نسبتا مسطح و کم ارتفاع است. هیچ رودی که دائما‌ در جریان باشد در کویت وجود ندارد. بلندترین نقطه کویت در الشقایه و با 289 متر ارتفاع است. منابع طبیعی کویت نفت، ماهی و میگو و گاز طبیعی است.

پول و اقتصاد کویت (Kuwait Economy)

ارزش پولی کویت جزو بالاترین ارزش های پولی دنیاست و از دلار، پوند و یورو نیز بالاتر است.
تولید ناخالص داخلی در این کشور 1/130 میلیارد دلار است. دو میلیون و ۹۳ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. ۸۰ درصد نیروی کار این کشور غیر کویتی هستند. نرخ بیکاری در کویت 2/2 درصد است. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در آن پنج درصد بود. صنایع این کشور شامل نفت، محصولات پتروشیمی، سیمان، کشتی‌سازی و تعمیرات آن و تبدیل آب شور به آب آشامیدنی است.
محصولات صادراتی این کشور شامل نفت و محصولات فرآوری شده آن و کود است که به کشورهای ژاپن (5/19 درصد)، کره جنوبی (4/17 درصد)، تایوان (4/10 درصد)، سنگاپور (9/7 درصد)، آمریکا (2/8 درصد)، هلند (6/4 درصد) و چین (6/4 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی آن شامل مواد غذایی، مصالح ساختمانی، وسایل نقلیه و البسه است که از کشورهای آمریکا (9/12 درصد)، ژاپن (7/8 درصد)، آلمان (5/7 درصد)، چین (1/7 درصد)، عربستان سعودی (4/6 درصد)، ایتالیا (9/5 درصد)، انگلیس (7/4 درصد)، هند (۴ درصد) و کره جنوبی (۴ درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم کویت (Kuwait Culture)

فضای آزاد فرهنگی کویت، این کشور را دروازه فرهنگی خلیج فارس قرار داده است. شاید در بین کشورهای عربی، بعد ازلبنان، کویت از آزادترین عرصه های فرهنگی برخوردار باشد. قدر مسلم آن است که وضعیت فرهنگی کویت نسبت به سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، متمایز بوده و سطح مباحث و عرصه های فرهنگی در این کشور بالاتر و قوی تر از کشورهای عربی اطراف خود است. مطبوعات رونق دارد و نویسندگان با آزادی قابل توجهی به طرح افکار خود می پردازند.

برخی نکات در مورد کویت

خانم ها با دامن کوتاه یا با لباس های یقه باز نمی توانند در مکان های عمومی رفت و آمد کنند و همین طور آقایان با شلوارک.
اگر در ماه رمضان در اماکن عمومی چیزی بخورید ممکن است زندانی شوید یا حدود 350000 تومان جریمه شوید.
درباره امیر کویت، دموکراسی و آزادی صحبت نکنید.
از مردم، ساختمان های دولتی و از نزدیک مرز عراق عکس برداری نکنید.
لازم به ذکر است به هیچ وجه الکل مصرف نکنید، چون دردسرهای زیادی خواهید داشت.

زبان مردم کویت (Kuwait Language)

زبان رسمی در این کشور عربی است، اما انگلیسی نیز به صورت گسترده استفاده می‌شود. بسیاری نیز فارسی می دانند یا ایرانی هستند.

مذهب مردم کویت (Kuwait Religion)

۸۵٪ مردم کویت مسلمان (۷۰٪ سنی و ۳۰٪ شیعی) و ۱۵٪ از دیگر ادیان (مسیحی، هندو، پارسی) هستند.
شیعیان حدود 30 درصد از جمعیت دو میلیونی کویت را تشکیل می دهند. شیعیان تقریبا در همه جای کویت پراکنده اند. در بسیاری مناطق، تفکیک آنان از اهل سنت دشوار است. تراکم شیعیان در مناطق منصوریه، دعیه، سالمیه، صلیاخات، دسمه، صباح السالم، بنیه القار و شرمه بیشتر است. حدود نیمی از جمعیت کویت، مهاجر و غیر کویتی و بدون تابعیت رسمی اند. نیمی از شیعیان نیز مهاجرند. نگاهی به تاریخ کویت نشان می دهد که بخش قابل توجهی از جمعیت اصیل کویت از کشورهای دیگر مهاجرت کرده و تا صد سال قبل جمعیت اصیل کویتی بسیار کم بوده است. عمده آن چه که امروزه شیعیان اصیل کویتی به شمار می روند، از عربستان (حساوی ها)، بحرین (بحارنه) و ایران (عجم ها) به آن جا رفته اند.

غذای مردم کویت (Kuwait Food)

غذاهای کویتی در طعم و مزه بسیار غنی هستند، که ترکیبی از انواع سنتی و روش های آشپزی مهاجران است.
تبیخ روش پخت و پز معروفی است که برای تهیه بسیاری از غذاهای کویتی استفاده می شود. در این روش، تمام غذا، پس از آن که در یک ظرف واحد قرار می گیرد، روی حرارت پخته می شود. این روش توسط خانوارها در کویت مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از روش های پخت و پز کویتی، مراگ است که در آن تمام مواد تشکیل دهنده ی مهم، اول سرخ و آماده شده و سپس به غذای نهایی اضافه می شود و روی حرارت کم، پخته می شوند.

مسافت و اختلاف زمانی کویت (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و کویت (ایران و کویت)

مسافت تهران تا کویت 760.8 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا کویت حدود 1 ساعت می باشد.
کویت نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 11:30 در کویت است.

جشن ها و تعطیلات رسمی کویت (Kuwait Celebrations)

سال نو، اول ژانویه
روز ملی کویت، 25 فوریه
روز آزادی، 26 فوریه
روز استقلال، 19 ژوئن