مختصری درباره بغداد

بغداد بزرگ‌ترین شهر عراق مرکز استان بغداد و پایتخت این کشور است که در مرکز آن قرار دارد. این شهر را دومین شهر بزرگ جنوب غربی آسیا بعد از تهران دانسته‌اند.
پایتخت ساسانیان شهر تیسفون در نزدیکی بغداد در عراق امروزی بود. در آن زمان بغداد نام منطقه کوچکی در نزدیکی تیسفون بود. خود نام بغداد نامی ایرانی است که در زمان ساسانیان به آن منطقه نهاده شد. نام بغداد از دو بخش بغ و داد ساخته شده است. بغ به معنای خداست. پس از معنای نام بغداد بخشش خدا یا خداداد به دست می‌آید. بغداد در روزگار عباسیان به پایتختی برگزیده شد و در همان زمان هم نام آور گشت؛ به گونه‌ای که نمادی برای سرزمین های اسلامی سده‌های میانه بود.
گفته می‌شود که شهر بغداد در ۳۰ ژوئیه سال ۷۶۲ در کرانه غربی رود دجله توسط عباسیان و در زمان خلیفه المنصور بنیاد شد، به هر رو نام این شهر در متون پیش از اسلام از جمله در تلمود یهودیان نیز ذکر گردیده است. از این رو شاید بغداد جدید در کنار شهر قدیمی بغداد که در ۵۰ مایلی شمال بابل واقع شده بود، ساخته شده است. این شهر جایگزین تیسفون پایتخت شاهنشاهی ایران و دمشق پایتخت امپراتوری اموی شد.
با سرنگونی عباسیان به دست مغول‌ها بغداد نیز ویران و مردمش کشتار شدند. در سال های دور تر بغداد و پیرامون آن میان ترکمانان و عثمانیان و آن گاه صفویان دست به دست می‌شد. سرانجام به عنوان بخشی از عثمانی شناخته شد تا این که پس از جنگ جهانی دوم و تکه تکه شدن عثمانی زیر نظر انگلیسی‌ها به عنوان مرکز کشور تازه ساز عراق درآمد.

مناطق دیدنی و آثار باستانی

مکان‌های جالب آن شامل موزه ملی عراق است که آثار گران‌بهای آن در جریان تهاجم سال ۲۰۰۳ آمریکا غارت شد. همچنین بسیاری از کتیبه‌های باستانی موجود در کتابخانه ملی در جریان این تهاجم و هم‌زمان با آتش‌سوزی و تخریب ساختمان از بین رفتند.
نقاط دیدنی دیگر عبارت‌اند از طاق دست‌های آزادی، و باغ وحش بغداد. مسجد کاظمیه در بخش شمال غربی بغداد (در کاظمین) از مهم‌ترین ساختمان‌های مذهبی شیعیان به‌شمار می‌آید. بنای این مسجد در سال ۱۵۱۵ به اتمام رسیده و آرامگاه‌های امام هفتم شیعه (موسی کاظم و امام نهم (امام محمد تقی) در این مکان قرار دارد. یکی از کهن‌ترین بناها قصر عباسیان است که بنای آن به سده‌های ۱۲ یا ۱۳ بر می گردد.

زیگورات آگارگوف (عقرقوف)

از جمله آثاری که در نیمه دوم قرن بیستم در عراق کشف شد، بقایای شهر و زیگورات آگارگوف است. این شهر سومری که تقریبا بیشتر قسمت های آن ویران شده است، دارای زیگوراتی کهن است. این زیگورات ۵۷ متر ارتفاع دارد که بخش های فوقانی آن ویران شده و خود زیگورات از زیر تپه ای خاک بیرون آمده است و بیش از ۳۵۰۰ سال از عمر آن می گذرد. این شهر در حال حاضر در ۳۰ کیلومتری شمال غربی بغداد قرار دارد.

مختصری درباره نجف

نجف نام شهری است در کشور عراق. شهر نجف مدفن علی ابن ابی طالب اولین امام شیعیان می باشد. این شهر مرکز استان نجف است و از مقدس ترین شهرهای شیعیان و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق به شمار می رود. شهر نجف از لحاظ جغرافیایی در نزدیکی شهر کوفه قرار گرفته است. نزدیکی شهر نجف و کوفه به نحوی است که نمی توان این دو شهر را از همدیگر مجزا دانست. این شهر به ترتیب 75 و 55 کیلومتر با شهرهای مهم کربلا و حله فاصله دارد و در جنوب آن ها قرار گرفته است. مساحت کل شهر 7500 هکتار است که از این میزان حدود 5000 هکتار بافت شهری است. در 80 سال اخیر از جانب شمالی، جنوبی و شرقی قلب تاریخی شهر توسعه یافته است.
آب و هوای نجف در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و سوزناک است. در تابستان وقتی گرما شدت می گیرد، مردم به سردابه هایی حفر شده در دل زمین پناه می آورند. این سردابه ها به شکلی بدیع و با عمق هایی متفاوت حفر شده اند. موقعیت جغرافیایی نجف باعث این تفاوت دما می شود. در تابستان گرما در آن شدت می گیرد و بادهای داغ سموم می وزد. به گونه ای که دمای آن در تابستان به 45.5 درجه سانتیگراد می رسد. اما سرمای آن به حدی است که آب منجمد می شود و دما به صفر درجه و گاه نیز به پایین تر از آن نیز می رسد.
شهر نجف از لحاظ تاریخی سابقه طولانی ندارد. پس از سوقصد و قتل علی بن ابی طالب توسط ابن ملجم طبق وصیت وی، او به طور ناشناس در منطقه ای نزدیک به شهر کوفه دفن شد. صد سال بعد توسط جعفر بن محمد مدفن او به مردم معرفی گردید و این ناحیه به تدریج محل سکونت دوست داران وی شد و نجف نام گرفت.

جایگاه های زیارتی نجف

حرم مطهر امیرالمؤمنین علی علیه السلام

آستان مقدس حضرت علی علیه السلام در مرکز شهر قرار دارد که از یک گنبد طلایی عظیم و یک گنبد خانه و رواق های متعدد و یک صحن، با برخی ضمائم تشکیل شده است. نخستین ساختمان حرم مطهر در دوران هارون الرشید عباسی بنا گردید و پس از آن همواره در حال تجدید و عمران و توسعه بوده است.
ساختمان امروزی از آثار صفویه است. گنبد عظیم و ایوان ‏روح بخش آن، به دستور نادرشاه افشار با خشت های طلایی تزیین شده است. آیینه کاری حرم به وسیله هنرمندانی از اصفهان در سال های دهه چهل شمسی انجام گرفت. قبر مطهر حضرت، درون صندوقی از خاتم و ضریحی نقره‏ای قرار دارد، صندوق خاتم از ساخته‏ های دوران شاه اسماعیل صفوی است و از نفایس روزگار به شمار می ‏رود.
ضریح مطهر توسط هنرمندان هندی و چینی در سال 1345 ه.ق در هند به همت رهبر شیعیان اسماعیلی ساخته و تقدیم حرم مطهر گردیده است. گرداگرد مرقد منور را از چهار سو رواق در بر گرفته است که همگی به زیباترین شکل توسط هنرمندان ایران تزیین یافته است. حرم مطهر دارای صحن بسیار بزرگ و دلگشایی است که اطراف مرقد مطهر را در بر گرفته است. این صحن از ساخته‏ های دوران صفوی است.

قبرستان وادی السلام‏

این قبرستان یکی از مقدسترین گورستان های مسلمانان و شیعیان است و در روایات آمده، هر مؤمنی در شرق یا غرب جهان دیده از جهان برگیرد به روح او ندا می ‏رسد که به وادی السلام ملحق شو و بدین منظور فرشته‏ ای است ‏به نام‏ ملک نقاله‏ که ارواح مؤمنان را از سرتاسر جهان به این گورستان می ‏آورد.

مقام حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه شریف

این مقام گورستان وادی السلام قرار دارد و جایگاه مقدسی است که به آن حضرت نسبت داده می ‏شود. از این رو مردم به زیارت و نمازگزاردن در آن می ‏پردازند.

آرامگاه حضرت هود و حضرت صالح علیهما السلام

این آرامگاه در بخش آغازین گورستان وادی السلام واقع شده است. بنابر روایات این دو پیامبر (حضرت هود و حضرت صالح علیهم السلام) در این ‏سرزمین مدفون‏ اند.

مقام حضرت زین العابدین علیه السلام

بنا به گفته روایات، جایگاهی است که امام سجاد علیه السلام هنگام زیارت قبر جد خود، در آن جا به نماز ایستاده است، و این مقام در مغرب شهر نجف واقع است.

صافی صفا

مسجدی است که گفته می ‏شود امیرمؤمنان علیه السلام در آن جا نماز گزارده و در گوشه‏ ای از آن مدفن یکی از یاران حضرت قرار دارد.

مسجد حنانه

این مسجد در محله ‏ای بدین نام، در میانه بزرگراه نجف – کوفه قرار دارد، و جایی است که بنابر گفته ‏روایات، هنگامی که سر امام حسین علیه السلام در آن قرار داده شده، به ناله پرداخته و یا تعظیم کرده است، از این رو به حنانه مشهور است.

آرامگاه کمیل بن زیاد نخعی

این آرامگاه در میان بزرگراه نجف – کوفه قرار گرفته و دارای صحن وسیع و گنبد بزرگی است. کمیل از یاران با وفای حضرت امام علی علیه السلام بود و دعای کمیل که حضرت آن را به وی آموخت، مشهور است.

آرامگاه شیخ طوسی

او که یکی از مشاهیر فقهای امامیه و مؤسس حوزه علمیه نجف است، در سال 460 هجری وفات یافت و در خانه خود مدفون گردید، این مکان پس از مدتی تبدیل به مسجدی گردید که طی ده قرن گذشته یکی از مراکز تدریس حوزه نجف شمرده می ‏شود. امروزه این مسجد به نام‏ جامع الشیخ الطوسی در شمال حرم مطهر و به فاصله کوتاهی از آن قرار دارد و نیز در گوشه‏ ای از این مسجد آرامگاه علامه آیه الله سید محمدمهدی بحرالعلوم قرار گرفته که از مشاهیر علمای امامیه و متوفای 1212 هجری است.

مختصری درباره کربلا

کربلا مرکز استان کربلا، یکی از شهرهای جنوبی کشور عراق با جمعیت ۵۷۲٬۳۰۰ نفر در ناحیه غربی فرات قرار دارد و فاصله‌اش تا بغداد ۱۰۵ کیلومتر است. شهرت این شهر با نبرد کربلا در دهم محرم ۶۱ هجری قمری پیوند دارد. حرم حسین بن علی در شهر کربلا یکی از مکان‌های مقدس اسلامی و زیارتگاه مسلمانان شیعه است. این شهر تا سال ۶۱ هجری قمری بیابانی بوده است به نام‌های نینوا، غاضریه و طف. اما بعد از سال ۶۱ قمری و رویداد کربلا، به‌تدریج مورد توجه شیعیان قرار گرفت و پس از ساخت گنبد و بارگاه برای کشته‌شدگان کربلا، به یکی از شهرهای زیارتی عراق تبدیل شد.
کربلا از ثروتمندترین شهر‌های عراق است و منابع اصلی درآمد آن از زائرین اماکن متبرکه و کشاورزی است و به ویژه محصول خرما است. این شهر از دو بخش قدیم یا بخش مذهبی و کربلای جدید تشکیل شده است. مدارس اسلامی و ساختمان‌های دولتی زیادی نیز در کربلا متمرکز شده‌اند.
مرقد مطهر امام حسین (ع) که در برخی از منابع نیز آن را مسجد‌ الحسین(ع) نامگذاری کرده‌اند، در مرکز بخش مذهبی شهر کربلا قرار دارد. در روز عاشورای حسینی بسیاری از مسلمانان و شیعیان جهت زیارت این مکان مقدس به شهر کربلا می‌آیند. بسیاری از زائران مسن نیز به کربلا می‌آیند تا آخرین سال‌ها و روز‌های زندگی خود را در این شهر مقدس سپری کنند. به دلیل وجود مرقد مطهر امام حسین (ع) در شهر کربلا، 100 مسجد و 23 مدرسه دینی در این شهر ساخته شده‌اند.
نزدیکترین شهر مهم عراق به کربلا شهر حله مرکز بابل است که در ۳۵ کیلومتری شرق کربلا قرار دارد. در داخل شهر، شاخه ای از رودخانه فرات به نام نهر حسینیه قرار دارد که سبب آبادانی و وجود نخلستان های متعدد در قسمت شمالی شهر گشته است. در شمال غربی این رود، دریاچه نمک الزازه واقع شده است.

مکان های دیدنی کربلا

حرم مطهر امام حسین علیه السلام

حرم مطهر امام حسین در بخش مرکزی شهر کربلا قرار دارد. حرم دارای ۱۰ درب می باشد که اولین آن ها درجنوب بارگاه واقع شده و باب القبله نام دارد. داخل حرم علاوه بر مزار عرفانی امام حسین، مزار حضرت علی اکبر در پایین مرقد امام حسین و حضرت علی اصغر هم قرار دارد که علت شش گوشه بودن ضریح هم همین موضوع می باشد. همچنین شهدای کربلا و حبیب بن مظاهر هم در این مکان مقدس آرمیده اند. داخل حرم قبور عده ای از علما در نزدیکی قبور شهدا و تعدادی از پادشاهان شیعه از جمله برخی پادشاهان قاجار و امیر کبیر در رواق شمالی هم قرار گرفته است. اولین بنای امام حسین توسط بنی اسد و سپس مختار ایجاد شد. اگرچه بارها حرم توسط بنی امیه، بنی عباس و بعضی حکومت ها از بین رفت، اما دوباره با همت و تلاش مسلمانان شیعه مرمت و بازسازی شده است.

حرم مطهر حضرت ابوالفضل علیه السلام

حرم حضرت عباس در بخش مرکزی کربلا و در ۲۵۰ متری شرق حرم امام حسین قرار گرفته است. حرم دارای ۹ درب می باشد که اولین درب باب القبله نام دارد و بقیه آن ها به نام امامان دیگر نام گذاری شده است. تاریخچه بنای فعلی حرم به سال ۱۲۴۶ هجری قمری بر می گردد. اما در طول تاریخ کسانی که به ساخت و بازسازی حرم امام حسین همت گمارده بودند، به دلیل ادب و علاقه، به بازسازی حرم مطهر حضرت عباس نیز پرداخته اند. از جمله این افراد می توان به عضدالدوله بویه، شاه طهماسب صفوی، نادر شاه افشار و محمد شاه قاجار اشاره کرد. صحن دارای ۴ رواق جنوبی، شرقی، غربی و شمالی بوده و گنبدی طلایی دارد که به طور کامل طلا کاری نشده و بخشی از آن به صورت کاشی کاری می باشد. در حرم حضرت عباس تعدادی علما از جمله علامه کشمیری، سید محمد زنجانی، علامه سیوبه و برخی دیگر مدفون می باشند.

تل زینبیه

تل زینبیه در طرف راست قبله حرم امام حسین قرار دارد. تل زینبیه تپه نسبتا کوچکی بوده که حضرت زینب در روز عاشورا از آن جا ناظر وقایع گودی قتلگاه بوده است. این تل، گنبدی در بالای خود دارد که با کاشی های آبی رنگ ساخته شده است. حرم مطهر امام حسین، در گودی واقع شده و تل زینبیه بلندای مشرف بر حرم، با فاصله ی ۳۰۰ متر است. این بلندی، حدود همین مقدار نیز با خیمه گاه فاصله دارد. بازسازی آخر این محل در اواخر سال ۱۲۹۸ هجری قمری بوده است. تل پیش از این اتاقی کوچک بود که در بازسازی آخر به صورت یک مسجد کوچک درآمده است. در داخل آن تصویری از نوع نقاشی های تعزیه خوانی نصب شده که بیانگر حادثه عاشورا و نقش این تل می باشد.

خیمه گاه

خیمه گاه همان جایی است که خیمه های امام حسین و یارانش بر پا بوده که اکنون در جنوب صحن مطهر امام حسین و در فاصله ی ۲۵۰ متری از حرم قرار گرفته است. خیمه حضرت عباس اولین خیمه بوده چون ایشان نگهبان تمامی خیمه ها بوده اند. خیمه امام حسین را به صورت گنبد در آورده اند. در خیمه امام حسین، یک سنگ تاریخی وجود دارد و در جنوب خیمه، چاهی با آب شور و غیر قابل خوردن دیده می شود. می گویند شب عاشورا، از آب آن برای وضو و غسل استفاده کرده اند. خیمه امام سجاد هم سمت چپ خیمه امام حسین قرار دارد که یک محراب در آن وجود دارد. خیمه قاسم بن الحسن، با فاصله کمی همان جا می باشد که از آن برای نماز استفاده می شده است.

زیارتگاه حر بن ریاحی

حر بن یزید ریاحی از همراهان حسین بن علی در واقعه کربلا بود. حر از خاندان معروف و از بزرگان قبایل کوفیان بود که به درخواست ابن زیاد، برای مبارزه با حسین فراخوانده شد. در کربلا مانع از حرکت کاروان امام حسین شد و کاروان را در سرزمین کربلا متوقف کرد. اما وقتی فهمید جنگ با حسین بن علی جدی است، صبح عاشورا به بهانه آب دادن به اسبش، از اردوگاه عمر سعد جدا شد و به امام حسین پیوست. او پس از اظهار پشیمانی از امام، اذن به میدان جنگ طلبید. مشغول توبیخ سپاهیان عمر سعد بود که هدف تیرهای آنان قرار گرفت و کشته شد. پس از عاشورا، بنی تمیم او را در فاصله کمی از امام حسین دفن کردند. همان جا که اکنون مرقد اوست.

کف العباس

کف العباس جایی است که دست راست حضرت ابوالفضل علیه السلام را در این محل قطع کردند. این زیارتگاه در ابتدای خیابان باب القبله واقع شده است.

بین الحرمین

بین الحرمین حد فاصل بین بارگاه ملکوتی امام حسین علیه السلام و برادر بزرگوارشان، حضرت ابوالفضل علیه السلام است که فاصله آن درست برابر با فاصله بین دو کوه صفا و مروه است.

القمه

القمه جایی است که در روز عاشورا جنگ بین سپاه امام حسین علیه السلام و سپاه عمر سعد، در نزدیکی این رود در گرفت که چند صد نفر از سپاه دشمن این رود را بر امام و یارانش بسته بودند. در روز عاشورا حضرت ابوالفضل برای پر کردن مشک آب برای کودکان تشنه نزدیک شط القمه رفت اما لشگر ستمکار عمر سعد با غافلگیر کردن آن حضرت، ابتدا دو دست او را قطع کردند سپس با تیر مشک آب را زدند و در آخر آن بزرگوار را به شهادت رساندند.

همه چیز درباره عراق

عراق دارای تمدن و فرهنگ دیرینه و پرباری است. سومریان، اکدی‌ها و آشوری‌ها نخستین تمدن‌های باستانی عراق را چند هزار سال پیش از میلاد بنیان نهادند. در دوران پیش از اسلام، عراق کنونی جزئی از ایران بود. پس از اسلام عراق مرکز حکومت دراز مدت خلافت عباسی شد. عراق در سال ۱۹۱۹ از عثمانی جدا شد و به سرپرستی بریتانیا درآمد و در سال ۱۹۳۲ استقلال یافت. عراق کشوری است با قومیت‌های گوناگون و ساکنان آن را عرب، کرد، ترکمن، آسوری، کلدانی، مندایی و صابئین و غیره تشکیل می‌دهند. کردها در نواحی شمال و شمال شرقی عراق که به کردستان عراق مشهور است، زندگی می‌کنند و از لحاظ فرهنگی، زبانی و طرز پوشش با عرب‌ها متفاوتند.

اطلاعات کلی درباره عراق

پایتخت بغداد
بزرگترین شهر بغداد
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی عربی، کردی
مساحت 438,317 کیلومتر مربع
جمعیت 31,234,000 تخمین 2009
واحد پول دینار (IQD)
منطقه ی زمانی UTC+3
پیش شماره تلفن +964
دامنه ی اینترنتی .iq

پرچم کشور عراق

پرچم کشور

زمان به وقت عراق

آب و هوای هم اکنون عراق

موقعیت جغرافیایی عراق در نقشه جهان

آب و هوای عراق (Iraq Weather)

کشور عراق دارای آب و هوای گوناگونی است و از این نظر به سه بخش تقسیم می‌شود:
ناحیه شمالی که نواحی کوهستانی را در بر می‌گیرد و دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است. این منطقه دارای زمستان های سرد، طولانی و پر برف و تابستان‌های معتدل و گرم می‌باشد. بارش باران در این منطقه نسبت به سایر مناطق عراق بیشتر بوده و ممکن است به 100 میلی‌متر در سال برسد.
ناحیه مرکزی و جنوب غربی: از شمال کشور به سمت جنوب بر گرمی هوا افزوده شده و در جنوب و جنوب غربی کشور تحت تأثیر بادهای گرم و خشک عربستان قرار گرفته و دارای تابستان‌های گرم و خشک و طولانی است. گرم‌ترین ماه های سال در عراق از اردیبهشت تا شهریور است. میزان بارش در این منطقه در کوهپایه‌ها به 300 میلی متر می‌رسد و در جلگه‌های جنوبی بیش از 120 تا 250 میلی متر نیست.
ناحیه جنوب شرقی: در این ناحیه به خاطر وجود آب و هوای خلیج فارس، هوای گرم و مرطوبی حاکم است، به طوری که درجه حرارت به بیش از 50 درجه می‌رسد. این ناحیه دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های متعادل است. تقریبا 90 درصد بارش عراق بین ماه های نوامبر و آوریل اتفاق می‌افتد که بیشترین بارش آن در ماه های فصل زمستان از دسامبر تا مارس است.

پول و اقتصاد عراق (Iraq Economy)

بانک مرکزی عراق در تازه ترین اقدام خود ضمن اعلام موفقیتش در مهار نرخ تورم، نرخ بهره در سیستم بانکی این کشور را از 7 درصد به 6 درصد کاهش داد. در همین حال نرخ ذخیره قانونی بانک ها از 25 درصد به 20 درصد کاهش یافت. بانک مرکزی عراق بر این باور است که با این اقدام بانک ها برای افزایش وام دهی و سرمایه گذاری تشویق خواهند شد. البته بانک مرکزی عراق در تلاش است که نرخ بهره را 2 درصد بالاتر از نرخ تورم حفظ کند.
مطابق تازه ترین پیش بینی ها نرخ تورم در عراق طی سال میلادی جاری معادل سال گذشته یعنی 6.8 درصد خواهد بود. نرخ تورم اقتصاد عراق در سال های پایانی حکومت صدام تا 130 درصد رسیده بود و در سال 2003 میلادی که مصادف باحمله آمریکاست، این نرخ حدود 70 درصد گزارش شده است.
پیگیری سیاست کاهش نرخ بهره که به دلیل کوچکی بازار پول و توسعه نیافتگی بازار سرمایه عراق فعلا به طور دستوری از سوی بانک مرکزی این کشور دنبال می شود، نیز روند افزایش سرمایه گذاری صنعتی در عراق را تشدید کرد. به طوری که نرخ رشد تولیدات صنعتی عراق در سال میلادی گذشته از 10 درصد فراتر رفت. تولید ناخالص داخلی عراق هم بر اساس شاخص قدرت خرید از 58 میلیارد دلار در سال 2003 به حدود 100 میلیارد دلار در سال 2009 رسید. البته عراق روزانه یک میلیون و 670 هزار بشکه نفت صادر می کند و 95 درصد درآمد دولت عراق از محل عایدی صادرات نفت است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد اقتصاد عراق در سال میلادی جاری به 7.3 درصد خواهد رسید.
در مجموع کارشناسان پیش بینی می کنند با پیروزی اخیر شرکت های نفتی بزرگ جهان در مناقصه های نفتی این کشور، روند رو به رشد اقتصاد عراق همچنان ادامه داشته باشد، ولی وابستگی بالای دولت به درآمدهای نفتی همچنان بزرگ ترین چالش پیش روی اقتصاد سیاسی این کشور خواهد بود.

فرهنگ مردم عراق (Iraq Culture)

فرهنگ در عراق قدمتی چند هزار ساله و به اندازه عمر پیدایش نخستین تمدن ها در میان‌رودان دارد. صور فرهنگی از قبیل نقاشی، مجسمه سازی، قالی بافی، شاعری و بالاخص معماری همواره نزد مردم این سرزمین از محبوبیت و مقبولیت بالایی برخوردار بوده است و بیشترین تعداد عالمان و هنرمندان جهان عرب را می‌توان متعلق به این منطقه دانست.
سومریان که اولین اقوام ساکن در این منطقه بودند را می‌توان بنیانگذاران فرهنگ عراق نامید. بعد از آن تا مدت ها زبان و فرهنگ اقوام سامی که همسایه‌های غربی و جنوبی عراق را تشکیل می‌دادند، در عراق مورد استفاده قرار می‌گرفت. با گسترش قلمرو امپراتوری ایران، فرهنگ عراق تحت تاثیر فرهنگ ایران قرار گرفت. با پیدایش اسلام از شبه جزیره عربستان و گسترش آن به تمام خاورمیانه، عصری جدید در زندگی مردم این منطقه آغاز شد که برگرفته از علوم، مدنیت و هنر اسلامی بود. خلافت عباسیان نیز برهه‌ای تاریخی به شمار می‌رود که در شکل‌گیری و شکوفایی فرهنگی مردم این سرزمین نقش بسزایی داشته است. با قدرت گرفتن امپراطوری عثمانی دوره‌ای جدید در گسترش و پیشرفت فرهنگ و تمدن در این ناحیه رقم خورد. با پایان یافتن جنگ جهانی اول و سلطه امپراطوری بریتانیا بر این کشور، فرهنگ این کشور تا حدودی تحت تاثیر فرهنگ غرب قرار گرفت.

زبان مردم عراق (Iraq Language)

عربی و کردی زبان‌های رسمی عراق هستند. میزان باسوادی بین ۶۰٪ تا ۷۰٪ است. علاوه بر این دو زبان‌های دیگری نیز در این کشور گویشورانی دارند:
آذربایجانی (ترکمن‌های عراق): ۶۰۰ هزار نفر (شهر کرکوک، اربیل، رواندوز، از جنوب شرق کرکوک تا مقدادیه، خانقین، مندلی و ناحیه موصل)
فارسی: ۲۲۷ هزار نفر
کلدانی نو (از زبان‌های آرامی): ۱۱۰ هزار نفر (موصل، بغداد، بصره، جنوب شرقی کردستان)
ارمنی: حدود ۶۰ هزار
آشوری (از زبان‌های آرامی): ۳۰ هزار نفر (شمال عراق، بغداد، بصره، کرکوک، اربیل)
دوماری (زبان کولی‌ها، از زبان‌های هندوآریائی): ۲۲٬۹۰۰ هزار نفر
گورانی (از شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی): ۲۱ هزار نفر (نزدیکی حلبچه، شرق سلیمانیه، پراکنده از موصل تا خانقین)
باجلانی (از شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی): ۲۰ هزار نفر (شمال خانقین، استان موصل، نواحی کردنشین)
سارلی (از شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی): کمتر از ۲۰ هزار نفر (شمال موصل، استان کرکوک)
آیداغی (چرکسی، از زبان‌های قفقازی): ۱۹ هزار نفر
شبک (از شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی): ۱۰ تا ۲۰ هزار نفر (شمال موصل)
کوی سنجق (از زبان‌های آرامی): ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر (کوی سنجق، شمال عراق)

مذهب مردم عراق (Iraq Religion)

در عراق، حدود ۷۵ درصد مردم عرب، ۲۰ درصد کرد و ۵ درصد آشوری، ترکمن و سایر اقوام هستند. همچنین حدود ۶۰ درصد مردم عراق شیعه، ۳۸ درصد سنی و ۲ درصد مسیحی و پیروان سایر ادیان هستند. عراق محل زندگی و مرگ ۶ امام شیعهاست و شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا زیارتگاه شیعیان جهان است.

غذای مردم عراق (Iraq Food)

غذاهای عراقی به شدت تحت تاثیر کشورهای همسایه اش، ترکیه و ایران است و یکی از معدود کشورهای خاورمیانه است که فاقد غذاهای منحصر به فرد است. مانند ترک ها، عراقی ها نیز استفاده از سبزیجات و خوردن مقدار زیادی از گوشت بره، برنج و ماست را دوست دارند. مانند ایرانیان، آن ها از پخت و پز میوه ها با گوشت گاو و مرغ لذت می برند.

مسافت و اختلاف زمانی عراق (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و بغداد (ایران و عراق)

مسافت تهران تا بغداد 699 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا بغداد حدود 1 ساعت می باشد.
بغداد نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 11:30 در بغداد است.

جشن ها و تعطیلات رسمی عراق (Iraq Celebrations)

1 ژانویه، سال نو
6 ژانویه، روز ارتش
21 مارس، روز بهار
17 آپریل، روز فاآو
1 می، روز کارگر
14 جولای، روز ملی عراق
8 آگوست، روز صلح، پایان جنگ ایران و عراق