مختصری درباره تبت

تبت سرزمین مقدس بودائیان در آسیای مرکزی است که ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود ۴۹۰۰ متر می‌باشد، از این رو آن را بام دنیا نیز نام گذاشته‌اند. رشته کوه های هیمالیا نیز در این سرزمین قرار دارد. پایتخت سنتی تبت، شهر لهاسا است که اکنون مرکز استان تبت چین است.
امروزه بخش عمده سرزمین تبت در جمهوری خلق چین واقع شده و بخش کوچکی از آن نیز در هند قرار دارد. تایوان (چین تایپه) نیز نسبت به این سرزمین ادعای ارضی مطرح کرده است.
دولت پادشاهی تبت از قرن پنجم یا ششم میلادی تا سال ۹۱۴ میلادی (تاریخ سقوط حکومت سلطنتی) ادامه داشت و در ابتدای قرن یازدهم رژیم لامایی در آن جا برقرار گشت. از قرن هفدهم تا سال 1959 دالایی لاماها رهبران مذهبی تبت محسوب می‌شدند و امور حکومتی و اداری این منطقه بر عهده آنان بود. تبت از این سال به بعد تحت حاکمیت مستقیم چین قرار گرفت و دالایی لاما نیز به دلیل قیام علیه جمهوری خلق چین به هند تبعید شد.
شهر لهاسا از بزرگترین مراکز مذهبی پیروان بودا بوده و عبادتگاه ها و بتکده‌های عظیم آن زیارتگاه بزرگ بودائیان جهان است و شخص دالایی لاما یک قدرت مذهبی و سیاسی است که در میان قوم مغول و مردم چین و هند و دیگر کشورهای بودایی احترام فراوانی دارد.
با آن که رودهای عظیمی از این منطقه سرچشمه می گیرند، اما در داخل این منطقه رودها و برکه‌های قابل توجه و مورد استفاده کمتر وجود دارد و مخصوصا بر اثر یخبندان بودن، کمتر به کار کشاورزی می آیند. رودهای مهم آن عبارتند از اندوس و تسانگ پو که چون وارد مرز هند و برمه می شود، براهماپوترا نام دارد.
هوای این سرزمین بسیار سرد و درجه حرارت متوسط این منطقه ۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر است و بر اثر این سرما زراعت و درخت کاری در آن جا بسیار نادر و ناچیز است و تنها منبع ثروت عمده این منطقه پرورش حیوانات است و علاوه بر فقر مواد غذایی که در این سرزمین حکمفرما است، بر اثر فقدان جنگل موضوع سوخت هم در آن جا یکی از مسائل مشکل را به وجود آورده است.
حیواناتی که در این منطقه پرورش می یابند، عبارتند از نوعی گاومیش، اسب، گوسفند و بز که پشم و پوست و چرم آن ها بزرگترین رقم صادراتی تبت را تشکیل می دهد. پشم بز و گوسفند تبت بر اثر سرما بسیار مرغوب است و در درجه اول قرار دارد و پارچه‌های پشمی آن بسیار لطیف و شهره آفاق است.
معادن طلا در این خطه فراوان است و به طرز بدوی استخراج می گردد و بیشتر رودهایی که به طرف مشرق این سرزمین جریان دارند، دارای ذرات طلا می‌باشد که در جریان های آرام رودها به دست می آید.
تبت تنها کشوری است که در آن زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر می‌باشند. به این صورت که اگر مردی چند پسر داشته باشد و استطاعت مالی کافی برای ازدواج همه آن ها را نداشته باشد، برای همه آن ها یک زن می‌گیرد.
فصول بهار و تابستان، بهترین زمان برای سفر به منطقه تبت است که همواره یکی از مقاصد برتر گردشگری چین بوده و بخش اعظم نیروی کار آن نیز در این صنعت و یا صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند.
تبت در سال ۲۰۱۰ با میزبانی از هفت میلیون گردشگر، نزدیک به هشت میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشت و مقامات صنعت گردشگری این منطقه قصد دارند تا در قالب برنامه ای چهار ساله، تبت را به میزبان ۱۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ تبدیل کنند.
تبت در سال ۲۰۱۰ همچنین به طور متوسط در هر ماه، ۱۷۵ میلیون یوآن سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگریش جذب کرده که این امر می‌تواند نوید‌بخش آینده ای درخشان برای صنعت گردشگری این منطقه باشد.
بخش اعظم گردشگران منطقه تبت که از آن به عنوان سقف جهان نیز نام برده می‌شود، از چین، آمریکا و دیگر کشور‌های اروپایی هستند که حاصل آن درآمد شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای اقتصاد این منطقه بوده است.
نخستین هتل لوکس منطقه تبت که هتلی سازگار با محیط زیست است، در شهر لهاسا مرکز این منطقه گشایش یافت. این هتل در زمینی به مساحت ۳۲ هزار متر مربع، بر اساس آخرین فناوری‌ها در زمینه ساخت هتل‌های سازگار با محیط ‌زیست ساخته شده و برای گرمایش آن از انرژی خورشیدی و دیگر انرژی‌های پاک استفاده می‌شود.

دیدنی های تبت

قصر پوتالا

قصر پوتالا نام صومعه مقدس بودائیان و اقامت‌گاه سابق دالایی لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار دارد. قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ قرار دارد. قصر پوتالا دارای بیش از یک‌هزار اتاق است. در قصر پوتالا بیش از بیست هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی‌نظیر هنری قرار دارد. با وجود این که قصر پوتالا دارای یک‌هزار اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما، تنها دارای مساحتی به اندازه 4650 متر مربع بوده است.
قصر پوتالا شامل قصر سفید و قصر سرخ و ساختمان‌های الحاقی آن‌ها است. قصر پوتالا همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. قصر پوتالا محل و اقامتگاه دائمی دالایی لاما بود، تا این که تنزین گیاتسو، چهاردهمین دالایی لاما و دالایی لامای کنونی، در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین و قیام ناموفق ۱۹۵۹ میلادی به هندوستان گریخت. هم اکنون قصر پوتالا به موزه دولتی چین تبدیل شده است. قصر پوتالا نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است.
قصر پوتالا مظهر بودائیسم تبتی و نقش مهم آن در اداره سنتی کشور تبت بوده است. این مجموعه بر فراز کوهستان سرخ در مرکز دره لهاسا و در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح زمین واقع شده است. قصر پوتالا از شاه‌کارهای مهم معماری تبتی است.

مختصری درباره هنگ کنگ

هنگ کنگ شهری است جزیره‌ای در چین که تا سال ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود. این جزیره بزرگ دومین جزیره وسیع جهان لقب گرفته است. منطقه هنگ کنگ یکی از دو منطقه تقسیماتی ویژه در جمهوری خلق چین است. منطقه دیگر ماکائو است. منطقه هنگ کنگ در شرق دلتای رودخانه مروارید قرار گرفته و از سوی شمال با استان گوآنگ‌دونگ و از سوی جنوب یا دریای چین جنوبی هم‌مرز است. شهر هنگ کنگ که در سده نوزدهم همچون یک بندر بازرگانی عمل می‌کرد، امروزه به صورت یک مرکز اصلی امور مالی در جهان در آمده است.
هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ جزو مستعمرات امپراتوری بریتانیا بود. در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان قبلی، به جمهوری خلق چین پیوست. بر پایه توافق بین بریتانیا و چین، قرار است هنگ کنگ تا سال ۲۰۴۷ از درجه بالایی از خودمختاری برخوردار باشد.
به دلیل همزیستی با انگلیسی‌ها، هنگی کنگی ها زبان و فرهنگ این کشور را پذیرفتند. سرزمین هنگ‌کنگ با آب و هوای متغیرش یکی از مکان‌های توریستی به شمار می‌رود. هنگ ‌کنگ از 230 جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده که پایتخت آن هنگ ‌کنگ است.
اقلام عمده صادراتی از این سرزمین به جهان شامل لوازم الکترونیکی، پوشاک، منسوجات، اسباب بازی، عروسک، ساعت، کفش، چمدان، کیف‌های مسافرتی، مواد غذایی و جواهرات می‌باشد. این سرزمین نیز از دیگر کشورها مواد خام وارد کرده و به مصنوعات مختلف تبدیل می‌کند. مردم این جزیره به کار در کارخانه‌ها یا به ماهیگیری در بنادر مشغول هستند. لذا نرخ بیکاری در هنگ ‌کنگ 5.6 درصد است. هر 7.75 دلار هنگ ‌کنگ برابر یک دلار آمریکا است.

اماکن گردشگری و تفریحی هنگ کنگ

مراکز اسلامی

مراکز متعدد اسلامی و دینی مسلمانان نیز در این گوشه از جهان وجود دارد. از جمله می توان به حسینیه شیعیان، مسجد امر، مسجد کیپ کالینسون، مسجد کاولون، مسجد پریزن، مسجد جامع، صندوق جامع مسلمین هنگ کنگ، اتحادیه مسلملنان هنگ کنگ، مرکز فرهنگی مسلمانان چینی و اتحادیه مسلمانان جوان هنگ کنگ اشاره نمود.

ویکتوریا پیک

از برج پیک بهترین چشم انداز به جزیره هنگ کنگ، بنادر و منطقه کاولون وجود دارد. چندین طبقه در این برج مختص فروشگاه ها، رستوران ها و جایگاه های مختلف تفریحی مثل موزه مادام چوست است.

اوشن پارک

این پارک یکی از بزرگترین پارک های آبی در جنوب شرق آسیا است. بازدیدکنندگان باید یک روز کامل را صرف بازدید از این مکان بنمایند. بلیط ورودی این پارک 75 دلار هنگ کنگ بوده و کلیه بازی ها مجانی می باشد.

خانه دولت

این محل از سال 1885 تا 1997 مکان رسمی جلسات 25 فرماندار سابق هنگ کنگ بود. در حال حاضر محل دادرسی برای رییس اجرایی و دولت هنگ کنگ می باشد. جلسات و مراسم تشریفاتی در آن جا برگزار می گردد. باغ زیبای آن تنها چهار بار در سال برای عموم مردم باز می گردد.

پله برقی منطقه Mid-Level

طولانی ترین پله برقی دنیا با 29 ورودی و خروجی است که 20 دقیقه زمان سفر با این پله برقی می باشد. این پله برقی یک طرفه در خروجی و ورودی ها به خیابان های متعدد، مناطق مسکونی و تجاری متصل می گردد.

پارک هنگ کنگ

در منطقه سنترال جزیره هنگ کنگ واقع است. دارای آب نما و حوضچه های زیبا با انواع ماهی بوده و محیطی سالم برای خانواده ها است.

خانه Murray

یکی از خانه های قدیمی مستعمراتی است که در سال 1840 توسط مهندسان پادشاهی انگلستان در منطقه سنترال بنا گردید. ولی به جهت باز شدن مسیر برای ساخت برج بانک چین در سال 1980 تخریب شد. به علت اعتراض مردم این خانه مجددا در منطقه Stanley ساخته شد که در سال 2000 به روی مردم بازگشایی گردید.

برج ساعت

این برج در کاولون و در کنار مرکز فرهنگی هنگ کنگ در سال 1915 ساخته شد.

پارک شهر دیواری کاولون

این پارک تنها جایی بود که توسط دولت بریتانیا اداره نمی شد. به خاطر همین مخفی گاه بسیاری از افرادی بود که از قانون گریزان بودند. از آثار باقی مانده می توان به دروازه قدیمی و گداخانه آن اشاره کرد. غرفه ها، مجسمه ها، باغ و زمین بازی این محل را به جایی مناسب جهت اوقات فراغت خانواده ها تبدیل نموده است.

پل تسینگ ما

یکی از طولانی ترین پل های معلق دنیا بوده که در آن مسیر راه آهن و ماشین رو وجود دارد. این پل به طول 2.2 کیلومتر یکی از جدیدترین بناهای هنگ کنگ است که کانال ماوان را به جزیره Sing Xi متصل می کند.

روستای Tai O

در شمال غربی جزیره لان تائو قرار دارد و قایق ران ها در آن جا خانه های کوچکی برای زندگی ساخته اند. پل متحرک ساخته شده حمل و نقل را در آن جا آسان تر نموده است.

باغ پن فورد

در محل برگزاری مسابقات اسب سواری منطقه شاتین واقع شده است.

موزه راه آهن

ساخت مسیر راه آهن و کانتون سهم بسزایی در جابجایی کالا بین هنگ کنگ و چین دارد. جهت آشنایی با این خط آهن بهتر است از این موزه بازدید کنید.

موزه موروثی هنگ کنگ

این موزه جهت نگهداری از میراث فرهنگی و هنری هنگ کنگ می باشد. در این موزه نقاشی، هنر چینی، آداب و رسوم قدیم و … به چشم می خورد.

موزه مسابقه

این موزه تاریخچه برگزاری مسابقات اسب سواری در هنگ کنگ را بازگو می کند.

موزه مادام چوست

در این موزه ماکت هایی از افراد معروف جهان ساخته و به نمایش در آمده است.

موزه تاریخ هنگ کنگ

این موزه در سپتامبر 1998 بازگشایی شد و تاریخ هنگ کنگ را بازگو می کند.

موزه علوم هنگ کنگ

در شرق Tsim Sha Tsu بوده و در چهار زمینه فیزیک، زیست شناسی، فناوری و دنیای کودکان آثار و مجموعه های خوبی را نگهداری می کند.

موزه Sham Tung Uk

به نام خانه شماره 3 موزه مردم نیز معروف است. شبیه خانه های کشاورزی در جنوب چین می باشد و چگونگی کشاورزی و زندگی در آن زمان را بیان می کند. چگونگی ساخت این مجموعه نیز در آن جا به نمایش در آمده است.

صومعه سرای Po Lin

این صومعه سرا در سال 1924 ساخته شد و پذیرای چندین واقعه مذهبی بوده است. همین طور به خاطر غذاهای تهیه شده از سبزیجات معروف می باشد. مردم بیشتر به خاطر دیدن مجسمه 34 متری بودا که بزرگترین در دنیا است، از آن بازدید می نمایند. این صومعه سرا همچنین دارای یک گالری است که در آن مجسمه های دیگر بودا و کتب مربوط به آن نگهداری می شود.

صومعه Chi Lin

این صومه با فضایی به وسعت 30000 متر مربع در سال 1930 و به سبک معماری خاندان سلطنتی Tang بنا گردیده که در سال 1980 مجددا تعمیر شده است. این صومعه شامل دو بخش بودا و باغ صومعه می باشد.

معبد Che Kung

یکی از عبادت گاه های معروف در میان افراد بومی و محلی است تا در سال جدید در آن به عبادت بپردازند. اعتقاد آن ها این است که این معبد برکت می دهد و به مریدانش سال خوبی را بعد از روشن کردن چرخ خوشبختی می دهد. Che Kung یکی از ژنرال ها در سلسله Sung بوده که شورشی را در جنوب چین فرو نشاند. او بعدا توسط مریدانش پرستش می شده و یکی از کشاورزان هم در خواب می بیند که روستای آن ها توسط این فرد از امراض و طاعون نجات پیدا می کند و از این رو این معبد بنا گردید.

معبد Man Mo

اسم این معبد به یاد خدایان ادبیات و جنگ نام گذاری شده است. خدای ادبیات دارای یک قلم مو خوشنویسی و خدای جنگ شمشیر و لباس سبز دارد.

درخت آرزوی Lam Tsun

در دره سرسبز لم تسان درختی به نام درخت آرزو قرار دارد که روی آن کاغذهای رنگی فراوانی چسبیده است. طبق اعتقادات قدیم، مردم آرزوی خود را روی کاغذهای رنگی نوشته و در هوا پخش می کنند. اگر کاغذ آن ها روی درخت بنشیند، یعنی آرزوی آن ها برآورده می شود.

تالار اجداد Tang Chung Ling

این مکان خانه یکی از پنج قبیله هنگ کنگ است. نام این قبیله به معنی اژدهای پر جنب و جوش می باشد که ناشی از یک افسانه قدیمی قرن شانزدهم است که بنابر آن اژدها در این مکان می زیسته است. از سال 1997 نیز به عنوان یک معبد تحت حفاظت اعلام شده است.

Repulse Bay

معروف ترین ساحل کنار دریا همراه با فروشگاه ها و رستوران های متنوع در هنگ کنگ است.

لنگرگاه آبردین

محل زندگی صدها نفر است که بر روی قایق های ماهیگیری (ته پهن) خود زندگی می کنند. چراغانی دو رستوران شناور در شب صحنه های به یاد ماندنی را به وجود می آورد.

جزیره لانتا او

مساحت این جزیره دو برابر مساحت جزیره هنگ کنگ است. از جزیره هنگ کنگ حدود ۴۵ دقیقه، از ایستگاه شماره ۷ فری سنترال تا لانتا او طول می کشد. کوه های بلند، روستاهای ساحلی و پارک های زیبا زیستگاه مناسبی را تشکیل داده است. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ در بخش شمال غربی لانتا او واقع شده است. شرکت والت دیسنی آمریکا در حال ساختن مجموعه ای به همین نام در منطقه شمالی جزیره است. اتوبوس شماره ۲ در نزدیکی ایستگاه فری جزیره لانتا او بعد از ۳۵ دقیقه گذر از منطقه کوهستانی مسافران را به بزرگترین معبد بودا در هنگ کنگ منتقل می نماید. در منطقه باز این معبد بزرگترین مجسمه بودا در دنیا به وزن ۲۰۲ تن قرار دارد که در سال ۱۹۹۳ ساخته شد و محل عبادت پیروان بودا و برای جهانگردان جالب است. در سال ۱۹۰۵ جمعی از بودایی ها برای عبادت این منطقه دور افتاده از هنگ کنگ را انتخاب کردند که تا سال ۱۹۷۰ بسیار محقر و کوچک بود، اما از آن به بعد با ساخت معبد در آن مکان روز به روز بر وسعت و رونق آن افزوده شد. قله لانتا او در این جزیره با ۹۳۴ متر ارتفاع دومین قله مرتفع هنگ کنگ است.

جزیره Cheung Chau

یکی از جزایر معروف جهت ماهیگیری می باشد. به علت محدودیت تردد خودرو فقط پیاده و یا با دوچرخه می توان در آن جا رفت و آمد نمود.

جزیره لاما (Lamma Island)

جزیره لاما سومین جزیره بزرگ هنگ گنک پس از جزایر لانتااو و هنگ کنگ است و در جنوب غربی هنگ کنگ واقع شده است. این جزیره از دو بخش در شمال به نام یونگ شیو وال و در جنوب به نام پاک کوک تسوئن تشکیل شده است. بخش اول به حالت دهکده ای با خانه های حداکثر دو طبقه است و در بخش دوم عمدتا رستوران های بزرگ واقع شده است. هر دو منطقه مسکونی بوده و با جاده ای به طول تقریبا دو کیلومتر از دره و کوهستان به یکدیگر متصل شده اند. این مسافت اتومبیل رو نیست و پیاده حدود یک ساعت و نیم راه است. از جاده اصلی جاده های فرعی به کنار آب امتداد یافته اند. برای رفتن به این جزیره باید یا از ایستگاه فری سنترال هنگ کنگ استفاده نمود و یا از فری منطقه آبردین در هنگ کنگ به آن جا رفت. از هر دو مسیر حدود ۳۰ دقیقه برای رفتن به جزیره طول می کشد.

مختصری درباره  ماکائو

ماکائو در سال ۱۵۵۷ میلادی مستعمره ی پرتغال شد. در ۱۳ آوریل ۱۹۸۷ پرتغال و چین مذاکرات را در مورد وضعیت ماکائو آغاز کردند و سرانجام در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۹ پرتغال با پیوستن ماکائو به چین، مشروط به تبدیل ماکائو به یک منطقه ی اداری، تجاری و بازرگانی و الزام چین مبنی بر اعطای خودمختاری اقتصادی و اجتماعی به ماکائو به مدت ۵۰ سال، موافقت کرد. فرهنگ ماکائو نیز آمیزه‌ای از فرهنگ چینی و پرتغالی است.

مراکز خرید ماکائو

در حال حاضر مراکز خرید بزرگی در ماکائو وجود دارد، ولی بزرگترین آن ها گراند کانال (Grand Canal) است که به سبک ساختمان های ونیز در محیطی به مساحت 9 هکتار ساخته شده است. در آن جا بازارها و بیش از 350 مغازه برای خرید کالاها به قیمت مناسب وجود دارد. این منطقه به شکل بسیار زیبایی با استفاده از نورپردازی ها و نقاشی های شکیل، مزین شده است.
خرید طلا و جواهرات در این شهر مرسوم می باشد و بسیاری از فروشگاه ها و مغازه ها در این شهر به فروش طلا و جواهر می پردازند که از معروف ترین آن ها می توان آونیدا هرتا کاستا (Avenida Horta e Costa)، آونیدا دو اینفانت دی (Avenida do Infante D) و آونیدا دی آلمیدا ری بی رو (Avenida de Almeida Ribeiro) را نام برد. اکثر طلاها و جواهرات این فروشگاه ها دارای شناسنامه معتبر می باشند.
مرکز خرید دیگر در این شهر، کنار اسکله ماهیگیری در نزدیکی ترمینال کشتی ها واقع شده است. این منطقه دارای فروشگاه ها، رستوران ها و ساختمان هایی است که به سبک بنادر مختلف جهان مانند کیپ تاون، آمستردام و ونیز ساخته شده اند و بیشتر مارک های معروف مانند شانل، گوچی، دیور، آرمانی، پرادا و دیگر مارک های معروف در این منطقه یافت می شوند.
همچنین بسیاری از فروشگاه ها و مغازه ها در نزدیکی مونت فورت (Monte Fort) و ویرانه های سنت پل (Ruins of St. Paul) وجود دارد که شما می توانید عتیقه جات و صنایع دستی را از آن جا تهیه نمایید.

دیدنی ها و جاذبه های توریستی ماکائو

ماکائو دارای کلیساها، معابد، قلعه ها و ساختمان های قدیمی است که تلفیقی از فرهنگ اروپایی و چینی در کنار یکدیگر است و جاذبه ای زیبا را به وجود می آورد.
بسیاری از مناطق و اماکن واقع در منطقه ی شبه جزیره ای ماکائو، توسط یونسکو به ثبت رسیده اند، اما در بخش جزیره ای نیز مناطق زیبایی یافت می شود که می توان به روستاهای زیبای آن اشاره کرد. روستاهای تایپا (Taipa) و کولوآنه (Coloane) از این روستاها هستند و توسط ماهیگیران بومی به وجود آمده اند.
موزه های مختلفی در ماکائو وجود دارند که می توان به موزه های موزه اصلی ماکائو (Macau Museum) و موزه تایپا (Museum of Taipa and Coloane History) اشاره کرد.
شنا کردن و ورزش های آبی از تفریح هایی است که می توان در ماکائو به آن پرداخت. ماکائو دو ساحل معروف و خوب برای شنا دارد که این دو ساحل در قسمت جنوبی جزیره کولوآنه (Coloane) واقع شده اند.
بولینگ و هاکی نیز دو ورزشی هستند که می توان در ماکائو آن ها را تجربه کرد. مرکز بولینگ مجهزی در منطقه کوتای (Cotai) وجود دارد که ماکائو دومه (Macau Dome) نامیده می شود. این مرکز در سال 2005 افتتاح شد. ماکائو برگزار کننده ی سیزدهمین دوره ی مسابقات هاکی قهرمانی آسیا بوده است.
از دیگر مناطق و بناهای دیدنی ماکائو می توان مکان های زیر را نام برد.

معبد ای ما (A Ma)

یکی از معروفترین معابد چینی در ماکائو است که در دوران پرتغالی ها ساخته شده است. این معبد در نزدیکی میدان بارا (Barra) واقع شده است.

میدان لیلائو (Lilau)

این میدان کوچک و زیبا به سبک مدیترانه ای ساخته شده و یکی از مناطق مسکونی قدیمی ماکائو به شمار می آید.

خانه ماندارین (Mandarin House)

این کاخ به سبک چینی سنتی ساخته شده و حدود 4000 متر مربع وسعت دارد. این کاخ در حدود سال 1881 بنا شده است.

ویرانه های کلیسای جامع سنت پل (Ruins of St Paul Cathedral)

یکی از قدیمی ترین کلیساهای ماکائو به شمار می رود و در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است. در آن زمان خانواده های ملوانان پرتغالی برای سلامتی فرزندان خود دعا می کردند.

میدان سنت آگوستین (St Augustine’s)

در کنار این میدان، ساختمان های زیبایی واقع شده که می توان به کتابخانه ی سالن تئاتر و کلیسا اشاره کرد.

کلیسای سنت آگوستین (St Augustine’s)

این کلیسا توسط آگوستینیانز (Augustinians) اسپانیایی در سال 1591 تاسیس گردید که یکی از کلیساهای قدیمی ماکائو به شمار می رود.

سالن تئاتر دون پدرو (Don Pedro)

این سالن تئاتر قدیمی در سال 1860 به سبک غربی ساخته شده که یکی از افتخارات مردم ماکائو به شمار می رود و هم اکنون نیز بسیاری از رویدادهای عمومی در آن شکل می گیرد.

کتابخانه سر روبرت هو تانگ (Sir Robert Ho Tung)

محل اقامت یکی از تجار پرتغالی بوده و بعدا به کتابخانه تبدیل شده است.

کلیسا و مدرسه سنت ژوزف (St Joseph’s)

مدرسه علوم دینی بوده و در سال 1728 ساخته شد و به عنوان مرکزی برای توسعه مسیحیت در شرق قرار گرفت. کلیسای مجاور آن در سال 1758 ساخته شد.

مختصری درباره شیان

شی‌آن و نیز شیان و سیان یکی از شهرهای کشور جمهوری خلق چین است. این شهر از قدمت تاریخی و فرهنگی بالایی برخوردار است. این شهر مرکز استان شاآن‌شی است. جمعیت آن با حومه بیش از هشت میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر است. این شهر با قدمت تاریخی بیش از سه هزار سال، یکی از چهار پایتخت باستانی چین و پایانه شرقی جاده ابریشم به حساب می‌آمده است.

دیدنی های شیان

لشکر سفالین شامل مجسمه سفالی هزاران سرباز مجهز مربوط به پادشاهی چین شی هوان، موسس دودمان چین در ۲۲۰ پیش از میلاد است. مجسمه‌های سنگی ارتش تراکوتا در حوالی شهر شی‌آن پایتخت نخستین امپراتوری چین پراکنده هستند. این آثار از مهم‌ترین یافته‌های باستان‌شناسی جهان در سال‌های اخیر به شمار می‌روند.
مجسمه‌های لشکر سفالین با اندام و اندازه واقعی به عنوان پاسداران معبد سلطنتی در چین باستان مستقر شده بودند. آن ها به اولین امپراتوری چین متحد به نام چین شی هوان تعلق دارند. این امپراتور از سال ۲۲۱ تا ۲۰۶ قبل از میلاد مسیح بر چین باستان حکومت می‌کرد.
پیکره سربازان بیش از دو هزار سال پیش به همراه امپراتور به خاک سپرده شدند تا بر پایه باوری قدیمی، در جهان پس از مرگ نگهبان معبد سلطنتی امپراتور باشند و او را از گزند دشمنانش حفظ کنند.
در سال ۱۹۷۴ میلادی، کشاورزان چینی در استان شاآن‌شی به صورت کاملا اتفاقی مقبره چین شی هوان و پاسداران معبد سلطنتی را کشف کردند. بر اساس برآوردها، مجسمه‌های لشکر سفالین شامل بیش از ۷۰۰۰ سرباز، ۱۳۰ کالسکه نظامی و ۵۲۰ اسب می‌شود. در رشته‌ای از حفاری‌های دقیق و پیوسته از سال ۱۹۷۴ تاکنون، بیش از ۲۰۰۰ پیکره از زیر خاک بیرون آورده شده‌اند.
از دیگر آثار تاریخی شیان می توان دیوار تاریخی شهر شی‌آن، پاگودای غاز وحشی بزرگ و پاگودای غاز وحشی کوچک را نام برد.

مختصری درباره گوانگجو

گوانگجو، منطقه ساحلی آزاد در همسایگی هنگ‌کنگ و ماکائو است و مسیری ۲ ساعته از راه زمین، این شهر را به هنگ‌کنگ وصل می‌کند. گوانگجو مرکز اقتصاد، تمدن، سیاست و بازرگانی چین است که مجموعه‌ای از تولید، حمل و نقل، تجارت، تحصیل و منابع انسانی را در خود جای داده است.
شهر بدون زمستان گوانگجو دارای تاریخ و فرهنگی غنی است که قدمت آن به بیش از ۲۸۰۰ سال پیش باز می‌گردد. تابستان طولانی و سرسبز گوانگ‌جو، امکان وجود گل‌های زیبا و گوناگون را در سراسر سال در این شهر فراهم آورده است، از این رو آن را شهر گل‌ها هم نام داده‌اند.
در گوانگجو سنت و مدرنیته پهلو به پهلوی هم می‌سایند. این شهر ۲۸۰۰ ساله خود شاهدی زنده از گذشته ی باشکوه و حیرت‌انگیز خویش است و باستانی‌ترین شهر بازرگانی بین‌المللی دنیا به ‌شمار می‌رود.
گوانگجو نقطه آغاز جاده ابریشم و دروازه ی تجارت جهانی چین است. مساحت آن بالغ بر ۷۴۳۴ کیلومتر مربع و جمعیتی افزون بر ۶ میلیون دارد که از این بین، ۵۰۰ هزار نفر آن ها با بیش از ۹۰ ملیت و مذهب مختلف در آن سکونت دارند.
مردم گوانگجو به لهجه کانتونی، که متفاوت با نواحی شمالی چین است، صحبت می‌کنند. این لهجه، برخلاف سایر لهجه‌ها که حداکثر از ۴ آهنگ استفاده می‌کنند، از ۹ آهنگ صدا بهره می‌برد. مردم این شهر آرام و صلح‌جو هستند و کمتر به سیاست و موضوعات جنجال‌برانگیز می‌پردازند.
تولیدات کشاورزی این شهر، سیب‌زمینی، گندم، ذرت، برنج، میوه‌های استوایی و ابریشم است. ابریشم، چای و چینی نیز کالاهای اصلی تجارت خارجی گوانگجو در عهد باستان بوده است.
مهمترین صنایع این منطقه ساخت ماشین‌آلات، کشتی‌سازی، نساجی، لوازم برقی و خانگی، کامپیوتر، صنایع روشنایی، پتروشیمی، لاستیک و پلاستیک‌سازی و صنایع کشاورزی است. کشتزارهای برنج و شکر، میوه و صیفی جات، پرورش آبزیان و ماکیان و دانه‌های روغنی تنها بخش کوچکی از صنعت پر رونق کشاورزی گوانگجو است.
وجود معادن غنی آهن، مس، زغال‌سنگ، سنگ‌های قیمتی و نمک و موقعیت جغرافیایی و منطقه‌ای به سبب قرار گرفتن در مرکز منطقه اقتصادی جنوب شرقی آسیا، اهمیتی استراتژیک به این شهر داده است.

دیدنی های گوانگجو

زیرساخت‌های گوناگون حمل و نقل بار و مسافر، از جمله فرودگاه، راه‌آهن، آب راه و بزرگراه، موجب تسهیل رفت و آمد به این منطقه شده است. همچنین زیبایی‌های طبیعی و میهمان‌نوازی مردم این شهر باعث شده تا توریست‌ها و بازرگانانی که از دورترین نقاط دنیا به گوانگجو آمده‌اند، تن خسته خود را به‌دست آرامش‌ بخش این شهر بسپارند و رنج سفر را فراموش کنند.
در گوشه و کنار شهر بناهای یادبودی از انقلابیون و مبارزین برپا کرده‌اند. یکی از معروف‌ترین آن ها، بنایی است که به یاد کشتگان یورش و تجاوز انگلیسی‌ها در سال ۱۸۴۱ برپا شده است. بنایی هم به یاد ۷۲ سربازی ساخته شده که در برابر پادشاهان مانچو قیام کردند و در این راه جان باختند.
علاوه بر بناهای یادبود جاذبه‌های دیگری نظیر معابد، کوهستان نیلوفر آبی، پارک‌های طبیعی، پارک‌های تفریحی، باغ‌وحش، موزه اقیانوس و… موجب شده تا این شهر مقصدی جذاب برای گردشگران باشد.
جشنواره‌های گوانگجو فرهنگ و تمدن چین و آداب و رسوم مردم شهر را به خوبی نشان می‌دهد. طراحان این جشنواره‌ها خیال را با واقعیت درآمیخته‌اند تا مخاطبان خود را مسحور تمدن چین سازند. جشنواره گل‌های بهاری، جشنواره فانوس‌ها، جشنواره قایق‌های اژدها، جشنواره نیلوفر آبی، جشنواره نهمین روز از نهمین ماه تقویمی چینی، جشنواره هنر، توریسم و… برخی از آن ها هستند.

مختصری درباره هانگزو

این شهر مرکز ایالتZhejiang است، مرکزی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمعیتی بالغ بر ۵/۶ میلیون نفر، بسیار زیبا و از نظر اقتصادی در جایگاه دوم در چین. فاصله ی شانگهای با این شهر حدود ۲۰۰ کیلومتر است که از طریق بزرگراه ها می توان در کمتر از ۲ ساعت به شهر هانگزو رسید. سالیانه ۲۰ میلیون توریست داخلی و خارجی از مرکز ایالت ZHEJIANG دیدن می کنند. مارکوپولو ایتالیایی این شهر را به عنوان با شکوه ترین و جذاب ترین شهر جهان در دوران سلسلهYuan توصیف کرده است.

دیدنی های هانگزو

China National Silk Museum

موزه ملی ابریشم چین واقع در ساحل جنوبی West Lake که در سال ۱۹۹۲ برای بازدید عموم گشوده شد و از سال ۲۰۰۴ این بازدید رایگان گردید.

Grand Canal

طولانی ترین کانال آب دست ساز بشر به طول ۱۷۶۴ کیلومتر.

Gu Shan (Solitary Hill)

مکانی بسیار زیبا و محل زندگیLin Bu ، زاهد و شاعر بزرگ چین.

Botanical Garden

باغ بسیار زیبای هانگزو با انواع مختلف گل های زیبا و کمیاب.

Hupao Spring

چشمه ای زیبا در منطقه ای بسیار دیدنی با آبی معروف و نوشیدنی.

Ling Yin Temple

یکی از معروفترین معابد بودایی در چین که در سال ۱۹۶۱ در فهرست آثار باستانی جهان ثبت گردید.

Mausoleum of General Yue Fei

آرامگاه یکی از مشهورترین و بزرگترین فرماندهان نظامی چین که در قرن ۱۲ ساخته شده و در سال ۱۷۱۵ بازسازی گردید.

National Tea Museum

تنها موزه چای در چین که دیواری به دور آن نبوده و با پوشش گیاهی محصور شده است.

Qian Dao Lake

دریاچه ای بسیار زیبا که در سال ۱۹۵۹ ساخته شده است.

Qiantang River Bore

بزرگترین رود ایالت Zhejiang

Red Carp Pond

دریاچه ای بسیار زیبا با ماهی های دیدنی واقع در پارک Flower Harbor.

Six Harmonies Pagoda

پاگودای زیبا و بسیار زیبای هانگزو واقع در جنوب West Lake که در دوران امپراتوری سلسله Northern Song (581-386) ساخته شده است.

West Lake

دریاچه ی زیبا و بسیار مشهور هانگزو با مساحتی بالغ بر ۶ کیلومتر مربع.

Wuzhen

شهری شناور و بسیار زیبا با قدمتی ۲۰۰۰ ساله و بندر حمل و نقل دریایی و مرکز اقتصادی چین که توجه همه جهان را به خود جلب کرده است و با ۵۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بالغ بر ۷/۱۸ میلیون نفر، در کنار رودخانه ی یانگ تسه واقع شده است.

مختصری درباره  شانگهای

شانگهای این شهر با قدمتی تاریخی در دهانه رودخانه ی Yangtze واقع شده است. این شهر صنعتی امروزه با ۵/۱۸ میلیون نفر جمعیت به عنوان یکی از بهترین شهرهای صنعتی جهان محسوب می شود. شانگهای یکی از کلان شهرهای جهان معاصر، از نظر فرهنگی و نژادی گونه های مختلف اقوام را در خود جای داده است. خصیصه رفتاری مدرنیسم و سنتی حتی چینی ها را نیز در این منطقه در برگرفته است. این شهر یکی از بزرگترین مراکز اصلی در زمینه بازرگانی و تجاری و یکی از بنادر مهم در آسیا و منطقه جنوب شرق محسوب می شود که توجه جهانیان را به خود جلب نموده است. شرق شناسان اروپایی و غربی سرزمین بهشتی شانگهای را به عنوان پاریس شرق می شناسند.

مراکز خرید شانگهای

مراکز عمده خرید آن در ۴ خیابان North Sichuan Road، Huaihai Road، Nanjing Road و Middle Tibet Road می باشند.
همچنین مراکز خرید دیگری نیز در New Shanghai، Xujiahui، Yuyuan و Jiali Sleepless را می توان نام برد.

دیدنی های شانگهای

برج مخابراتی شانگهای با ۴۶۸ متر ارتفاع یکی از چهار برج مرتفع جهان به عنوان سمبل و نماد شانگهای به شمار می آید و در بخش میانی آن مغازه ها و رستوران های زیبایی دایر می باشد.
از دیگر مناطق دیدنی شانگهای می توان به Sheshan، جزیره ی Chongming، Dingshan و منطقه Shenshuingang اشاره کرد.

مختصری درباره شهر پکن

شهر پکن به عنوان مرکز سیاسی و تجاری چین با وسعت حدود ۸۰۰/۱۶ کیلومتر مربع یکی از مهم ترین و جذاب ترین پایتخت های جهان به حساب می آید. پکن دارای آب و هوایی چهار فصل بوده و بهترین زمان برای مسافرت به این شهر، فصل پاییز و بهار می باشد. مسئولان شهر پکن برای جذب جهانگردان اقدامات زیادی را فراهم کرده اند. ساخت هتل های بسیار شیک و مجلل، مراکز تفریحی، مراکز خرید، سالن های نمایش، امکانات مناسب حمل و نقل شهری، محل های مختلف برای اجرای اپرایPeking و دیگر اماکن امروزی در کنار آثار باستانی همچون میدان Tianamen، شهر ممنوعه، قصرهای امپراطوری، دیوار بزرگ چین و معبد آسمانی، قصر تابستانی و عمارت های زیبا همگی عاملی است برای حضور میلیون ها توریست و جهانگرد از سراسر جهان در این شهر.

مراکز خرید پکن

خرید در پکن به گونه ای اجتناب ناپذیر جذاب، جالب و اغوا کننده است. شما می توانید در پکن، هر روز یک مرکز خرید یا بازار جدید را کشف کنید. مراکز مختلف خرید در پکن با ارائه طیف متنوع و وسیعی از محصولات اصل چینی و همچنین مارک های غیر چینی که در چین ساخته می شوند، بهشتی را برای گردشگران علاقه مند به خرید که از پکن بازدید می کنند، به وجود آورده اند.
بازارهای خرید در تمامی فصول سال شلوغ و مملو از گردشگرانی است که برای برخورداری از خریدی مطلوب با کیفیتی متوسط و قیمتی مناسب به آن جا مراجعه کرده اند. با ورود به بازار با ردیف های طویل و شلوغی از غرفه های فروش مواجه می شوید که تا جای ممکن کالاهای خود را در معرض نمایش گذاشته اند. برخی از غرفه داران، به دلیل برخورد مداوم با گردشگران کشورهای مختلف، قادر هستند تا با جملاتی ابتدایی به زبان شما با شما احوالپرسی نمایند. چانه زدن در این بازارها به قانون آن ها تبدیل شده و خرید از آنان بدون درخواست تخفیف دور از انتظار است. قیمت های اولیه که توسط غرفه دار اعلام می گردد، می تواند حتی تا 3 برابر بالاتر از قیمت واقعی کالا باشد.
فروشگاه های خرید پکن وسیع و مدرن می باشند. آخرین مدهای انواع مارک های معروف ساخت چین و دیگر کشورها در این مراکز عرضه می گردند. فروشگاه های خرید، دارای مغازه هایی با دکوراسیون مد روز و ویترین هایی است که آخرین مد سال را بر تن مانکن ها به جلوه می کشند. برخلاف بازارهای پکن قیمت کالاها در این مراکز ثابت است و بر روی کالا درج شده است. چانه زدن در این مراکز جایی ندارد و نرخ کالاها بسیار بالا است، ولی در عین حال بیشتر مارک های معروف دنیا که بعضا در چین تولید می شوند را به نمایش گذاشته اند. این مراکز در سال به مناسبت های مختلفی همچون سال نو و یا تغییر فصل دست به حراج می زنند.

بازار یاشو Yashow

بازار یاشو که در منطقه سن لی تون (Sanlitun) پکن واقع شده یکی از پرطرفدارترین بازارهای پکن برای گردشگران و در عین حال افراد چینی است. این بازار متشکل از 5 طبقه است. پوشاک، کفش، کیف، کلاه، ساعت و موارد محدودی از صنایع دستی چین از کالاهای موجود در این بازار است. کفش و کیف در طبقه زیرین بازار ارائه می گردد. طبقه اول و دوم و سوم مختص پوشاک است. در طبقه سوم همچنین یک غرفه خیاطی بزرگ با انواع پارچه های ابریشم موجود می باشد. طبقه چهارم شامل کالاهایی چون پخش کننده های دیجیتال، ساعت، اسباب بازی، لوازم تزئینی و غرفه ی فروش چای است. ساعات کاری این بازار از 9 صبح تا 9:30 شب است.

بازار هونگ چیائو Hongqiao

این بازار که به بازار مروارید (Pearl Market) نیز معروف است، در خیابان هونگ چیائو (Hong Qiao) و در نزدیکی معبد آسمانی (Temple of Heaven) که یکی از مراکز دیدنی پکن است، واقع شده است. بازار هونگ چیائو از 5 طبقه تشکیل شده است. دلیل نامیدن آن به بازار مروارید نیز به دلیل وجود مرکز گسترده ارائه ی مرواریدهای اصل و پرورشی در اندازه، قیمت و رنگ های مختلف در 3 طبقه متفاوت در این بازار است. مرواریدهای اصل و قیمتی که به طرزی بسیار ظریف و زیبا به شکل زینت آلات ارائه می گردند، در طبقات زیر همکف و طبقه پنجم و مرواریدهای بدلی در طبقه چهارم به نمایش در آمده اند. طبقه سوم آن نیز با صنایع دستی مختلف چین به شما خوش آمد می گوید. طبقه اول این بازار طیف وسیعی ار محصولات الکترونیکی و الکتریکی و لوازم منزل را در بر گرفته است. در طبقات دیگر شما با دنیایی از رنگ ها و طرح ها در پوشاک، کفش، کیف، بادبزن، زینت آلات و وسایل کادویی کوچک مواجه می گردید. ساعت کاری آن از 9:30 صبح الی 7:30 عصر است.

بازار سیلک Silk Market

سیلک مارکت واقع در Xiushui East Road که در 7 طبقه طراحی گردیده، کالاهایی چون کفش، کیف و پوشاک را در طبقات اول و دوم عرضه می نماید. طیقه سوم شامل لباس های بچه گانه، روتختی و رومیزی و فرش است. درطبقه چهارم می توانید زینت آلات، لوازم تزئینی منزل، اسباب بازی و لوازم آرایشی خریداری نمایید. طبقه پنجم نیز کریستال و مروارید ارائه می نماید. همان گونه که از اسم این بازار پیداست این بازار به ارائه انواع سیلک (ابریشم) نیز می پردازد. ساعات کاری این بازار از 9 صبح تا 9 شب است.

بازار پن جیا یوان Pan Jia Yuan

اگر به دنبال خرید صنایع دستی چین می باشید، هیچ بازاری را به وسعت و تنوع بازار پن جیا یوان نخواهید یافت. این بازار که به عنوان بازار مادر صنایع دستی پکن است، در حدود 3000 فروشنده را پوشش می دهد. انواع لوازم آنتیک، عتیقه های بعضا اصل مربوط به سلسله های مختلف امپراطوری چین، چینی آلات، لوازم چوبی، زینت آلات زیبای سنتی چین و سنگ های قیمتی را می توان به وفور در این بازار یافت. این بازار که در غرب Panjiaoyuan Qiao واقع گردیده خریداران بی شماری را به خود جذب نموده است. ساعات کاری آن 8:30 صبح تا 6 بعد از ظهر در روزهای دوشنبه تا جمعه و 4:30 صبح تا 6 بعد از ظهر در روزهای شنبه و یکشنبه است.

دیدنی های پکن

معبد آسمانی

این معبد در مکانی بسیار زیبا و باشکوه بنا شده است. امپراطوران چینی در آن زمان خود را پسر بهشت می دانستند. مردم چین در آن زمان اعتقاد داشته اند که آسمان بلند و مرتفع است ولی زمین، پست و حقیر است و تمامی طراحی های این معبد منعکس کننده افکار چینی های باستان می باشد. از جذابیت های دیگر این معبد وجود چترهایی با سر طلایی رنگ می باشد. این بنا از چوب و آجر ساخته شده است.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین دژی است که به منظور حفاظت از سلسله های مختلف چین در مقابل تاخت و تاز هانیک ها، مغول ها، ترک ها و سایر اقوام چادر نشین که از سرزمین های جدید مغولستان و منچوریا می آمدند، ساخته شده است. دیوار چین طویل ترین دیوار ساخت دست بشر می باشد که با داشتن طول تقریبی ۶۳۵۲ کیلومتر از گذرگاه شانگهای در دریای بوهایی در شرق و حد فاصل چین و منچوری تا لوپ نور در جنوبی ترین قسمت منطقه خودمختار زینجیانگ کشیده شده است. این دیوار تقریبا مرز بین چین شمالی و مغولستان داخلی را مشخص می کند. امروزه برخی از قسمت هایی که در بخش های توریستی قرار دارد بازسازی شده است.

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه یا همانGU Gong در شمال میدان Tiananmen در پکن واقع شده است. در چین باستان فقط دو امپراطوری Qing و Ming اقدام به ساخت کاخ و قصرهای مجلل نموده اند که امروزه به عنوان بزرگترین مجموعه کاخ موزه های امپراطوری چین با مساحت ۷۴ هکتار در جهان مطرح می باشد. شهر ممنوعه با ۶متر خندق و ده متر دیوار محصور شده است و هر دیوار آن یک دروازه دارد. شهر ممنوعه به دو بخش تقسیم می شود: بخش جنوبی یا محوطه بیرونی که امپراطوری وقت در آن جا فرمانروایی می کرد و بخش شمالی یا محوطه درونی که وی با خانواده اش در آن زندگی می کرده است. مردم چین باستان نهایت مهارت خود را در ساخت شهر ممنوعه به کار برده اند و در ساخت آن از کاشی و آجرهای زمرد رنگ استفاده شده است. ساخت شگفت انگیز و هنر معماری با شکوه آن توریست های زیادی را به خود جلب می نماید.

میدان تیان آن من

این میدان در مرکز پایتخت بنا شده است. محلی برای بازدید برج Tiananmen مقبره قهرمانان چین، کاخ ها و عمارت به یاد ماندنی Mao Zedong و پرچم ملی که در این میدان همیشه برافراشته است. همه روزه هزاران نفر از جهانگردان و شهروندان چینی از میدان بازدید می کنند. این میدان در سال ۱۴۱۷ و در دوره ی سلسله Ming در کنار شهر ممنوعه ساخته شده است و موزه ملی چین در شرق این میدان قرار دارد. همچنین این میدان همه روزه از گل های زیبا و تازه آراسته می شود و این امر بر جذابیت این محل افزوده است.

همه چیز درباره چین

جمهوری خلق چین، معروف به چین، پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با بیشتر از ۱.۳ میلیارد نفر سکنه است. این کشور که در شرق آسیا قرار دارد، توسط حزب کمونیست چین در قالب نظام تک حزبی اداره می‌شود. کشور چین ۲۲ استان، ۵ منطقه ی خودمختار، ۴ شهر با مدیریت مستقیم (پکن، تیانجین، شانگهای و چونگ‌کینگ) و ۲ منطقه ی اداری ویژه ی بسیار خود مختار هنگ کنگ و ماکائو دارد. پایتخت این کشور پکن است.

اطلاعات کلی درباره ی چین

پایتخت پکن
بزرگترین شهر شانگهای
نوع حکومت جمهوری سوسیالیستی تک حزبی ایالتی
زبان رسمی زبان چینی ماندارین
مساحت 9,640,821 کیلومتر مربع
جمعیت 1,336,718,015 تخمین 2011
واحد پول یوان رنیمبی (CNY)
منطقه ی زمانی UTC+8
پیش شماره تلفن +86
دامنه ی اینترنتی .cn

پرچم کشور چین

پرچم کشور

زمان به وقت چین

آب و هوای هم اکنون چین

موقعیت جغرافیایی چین در نقشه جهان

آب و هوای چین (China Weather)

چین دارای تنوع آب و هوای بسیار زیادی است، ولی به طور کلی دارای پنچ نوع منطقه آب و هوایی است. اکثر مناطق در این کشور در زمستان سرد و خشک و در تابستان گرم و بارانی هستند.

منطقه ی سرد معتدل: قسمت شمال استان هیلونگجیانگ و مغولستان

منطقه ی نیمه معتدل: Jilin، شمالXinjiang و بسیاری از مناطق هیلونگجیانگ، لیائونینگ و مغولستان

منطقه ی گرم معتدل: منطقه میانی و پایین تر از رودخانه زرد، شاندونگ،Shanxi ، شاآنشی و استان هبی

منطقه ی نیمه گرمسیری: جنوب ایزوترم از کوه Qinling تا رودخانهHuaihe ، در شرق فلات تبت، چینگهای شامل شهرستان های شانگهای، گوانگژو، هنگ کنگ، ماکائو،Guilin ،Hangzhou ، سوژو، کونمینگ، دالی،Lijiang ، چنگدو

منطقه ی گرمسیری: استانHainan در جنوب تایوان، گوانگدونگ و استان یوننان

بارندگی در چین

بارش در چین اساسا به طور منظم صورت می گیرد و بارش متوسط سالانه حدود ۶۰۰۰ میلیمتر می باشد. فصل بارانی عمدتا می و سپتامبر (در بهار و تابستان) است. وزش بادهای موسمی جنوب شرقی از غرب اقیانوس آرام و بادهای موسمی جنوب غربی از اقیانوس هند بر روی سرزمین چین علت اصلی بارش باران است که در ماه های آوریل و می شروع می شود.

جغرافیای چین (China Geography)

کشور پهناور چین که نام کامل آن «جمهوری خلق چین» است در شرق قاره ی آسیا و غرب اقیانوس آرام واقع شده است.
مساحت این کشور ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع است که سومین کشور پهناور جهان پس از روسیه و کانادا به شمار می آید.
این کشور با کشورهای متعددی همسایه است: با کشور های کره شمالی، مغولستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هند، نپال، برمه، بوتان، لائوس، ویتنام دارای مرز مشترک خاکی و با کره جنوبی، ژاپن، فیلیپین، برونئی، مالزی و اندونزی دارای مرز آبی است.
چین پرجمعیت ترین کشور جهان است. جمعیت کل این کشور در سال 2007، یک میلیارد و سیصد و بیست و یک میلیون نفر اعلام شده که نزدیک به ۲۲ درصد از کل جمعیت جهان را تشکیل می دهد. این کشور هم چنین یکی از مناطق دارای تمرکز بالای جمعیت در واحد کیلومتر در دنیا می باشد.

پول و اقتصاد چین (China Economy)

چین از کشورهای جنوب شرق آسیا است که از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی، سیاست آزاد سازی اقتصاد را در پیش گرفت و از شرایط بسته ی اقتصاد های سوسیالیستی به تدریج فاصله گرفت. این کشور طی دو دهه ی گذشته تلاش های بسیاری را در راستای اصلاح ساختارهای اقتصادی و آزاد سازی اقتصاد خود به عمل آورد و بسیاری از موانع تجارت خارجی و جذب سرمایه گذاری های خارجی را از سر راه برداشت و در همین حال تقاضای عضویت در موافقت نامه ی عمومی تعرفه و تجارت (گات) و سازمان جهانی تجارت (WTO) را دنبال کرد.

حجم اقتصاد چین ($ ۶٬۹۹۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰) در سال ۲۰۰۷ از ژاپن بیشتر بوده و بلافاصله پس از اتحادیه ی اروپا و آمریکا در مقام سوم جهان قرار می‌گیرد. چنان چه رشد کنونی اقتصادی چین هم چنان ادامه یابد، این کشور از نظر اقتصادی به آمریکا یعنی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان می رسد. این امر موجب نگرانی‌ های عمده سیاسی خواهد شد، زیرا این کشور به صورت نیروی به مراتب قویتری در منطقه در خواهد آمد.

بیش از ۵۰ ٪ مردم چین کشاورزند. صنعتگران ۲۴٪ و کارمندان و بازرگانان ۲۶ ٪ نیروی کار فعال این کشور را تشکیل می‌دهند. با این وجود حدود ۲۰۰ میلیون نفر از مردم چین با درآمد روزانه کمتر از یک دلار زندگی می کنند.

صنایع اصلی چین بسیار گسترده و شامل محصولاتی چون آهن و استیل، زغال سنگ، ماشین آلات، پترولیوم، اسباب بازی، کفش و لوازم الکترونیکی است. برنج، گندم، سیب زمینی، ذرت، بادام زمینی، چای، ارزن، جو، کتان، ماهی و خوک فرآورده‌های اصلی کشاورزی و دامی هستند. صادرات عمده ی چین ماشین آلات، پوشاک، کفش، اسباب بازی، سوخت های معدنی، مواد شیمیایی و واردات آن ماشین آلات، مواد شیمیایی، آهن و استیل و سوخت های معدنی هستند.

پول چین

واحد اصلی پول چین یوان و واحد فرعی آن جیائو و فن است. هر یک یوان برابر ده جیائو و هر جیائو برابر ده فن است. اسکناس های یوان شامل یک یوانی، دو یوانی، پنج یوانی، ده یوانی، پنجاه یوانی و یک صد یوانی و اسکناس های جیائو یک، دو و پنج جیائو است.

چین دارای سکه های یک، دو و پنج فنی است. علامت مخفف یوان CNY است.

تبدیل ارز در چین

ارزهای کشور های دیگر در چین شامل دلار امریکا، پوند انگلیس، فرانک فرانسه، مارک آلمان، ین ژاپن، دلار استرالیا، شیلینگ اتریش، فرانک بلژیک، دلار کانادا، فرانک سوئیس، کرون دانمارک، گولدن هلند، کرون نروژ، کرون سوئد، دلار سنگاپور، رینگیت مالزی، لیره ی ایتالیا، مارک فنلاند و غیره قابل تبدیل است. طبق مقررات قانون مدیریت ارز در چین، در داخل مرز جمهوری خلق چین، گردش ارز و تسویه حساب ارزی ممنوع است. برای تسهیلات کسانی که به تبدیل پول نیاز دارند، در بعضی هتل ها و یا فروشگاه ها این کار انجام می گیرد.

پس از تبدیل ارز، مسافران چین هنگام ترک این کشور می توانند با رسید تبدیل ارز که اعتبار آن شش ماه است پول خود را به ارز تبدیل کنند. تبدیل ارز طبق اوضاع روز و با قیمت های متفاوت انجام می شود، از جمله تبدیل چک مسافرتی، اعتبارنامه بانکی، حواله پول و غیره. هنگام تبدیل ارزی از جمله تبدیل نقدی ارز از بهای فروش و برای تبدیل به نقدی ارز از بهای خرید نقدی استفاده می گردد.

فرهنگ مردم چین (China Culture)

سنت‌ها و فرهنگ مردم چین همواره برای بسیاری از مردم جهان بسیار جالب توجه بوده و موضوع بسیاری از تحقیق‌ها و پژوهش‌های علاقه‌مندان است. البته بیشترین دلیل این امر این است که این مردم در هر کجای دنیا که زندگی کنند، هم‌چنان زندگی شان با فرهنگ کهن کشورشان آمیخته است و این دلیل جذابیت آن برای سایر مردم در سراسر دنیاست. با نگاهی به فیلم‌های چینی یا سرزدن به یک رستوران چینی یا گشت و گذاری در یک محله چینی با فستیوالی از رنگ‌ها روبرو می‌شوید؛ رنگ‌های زرد، قرمز و سبز یا طلایی.
بیش از هزاران سال است که مردم چین از رنگ‌های درخشان استفاده می‌کنند. اندیشه سنتی چین بر اساس پنج عنصر آب، آتش، چوب، فلز و زمین استوار است که به ترتیب با رنگ‌های سیاه، قرمز، فیروزه‌ای، سپید و زرد مرتبط هستند. اگرچه امروزه در چین استفاده از رنگ قرمز بسیار متداول است اما بر اساس باور عموم، مردمان قدیم چندان توجهی به رنگ قرمز نداشته‌اند.

خرافات در فرهنگ چین

در زمان انقلاب فرهنگی چین در دهه هفتاد میلادی، خرافات تحت عنوان میراث بورژوازی به شدت محکوم و در جامعه به تدریج کمرنگ شد. اما مدتی بعد دوباره بین مردم رواج پیدا کرد. به طوری که در حال حاضر تقریبا در تمام خانه‌ها و مغازه‌ها محراب کوچکی وجود دارد که در آن جا چینی‌ها، هدایای کوچکی را به اعضای فوت شده خانواده خود تقدیم می‌کنند. یک کاسه برنج، یک عدد سیب یا آب‌نباتی که پدربزرگ در گذشته خیلی دوست داشته است.
اما احتیاجات اهالی دنیای دیگر، فقط محدود به خوراکی نمی‌شود. جاروبرقی، یخچال، ساعت مچی و انواع و اقسام وسیله‌هایی که به طور روزمره استفاده می‌شوند، نیز استقبال می‌شود، همین طور پول تو جیبی. بنا بر اعتقاد چینی‌ها، مردگان کاملا وابسته به کمک افراد این دنیا هستند. این وظیفه طبق آداب و رسوم چینی‌ها، بر عهده یک وارث مرد در خانواده است. از شانس بد، اگر در خانواده وارث مرد وجود نداشته باشد، روح فرد فوت شده باید گرسنگی بکشد.

زبان مردم چین (China Language)

بر طبق یک نظریه، ریشه ی بسیاری از زبان های شرقی، زبان چینی سنتی است که قدمتی بالغ بر ۵۰۰۰ سال دارد. البته اخیرا سنگ نوشته هایی از ۱۴ قرن قبل از میلاد در شمال چین کشف شده که روی آن ها آثار حروف کهن چینی مشاهده شده است. علاوه بر زبان چینی مدرن که امروز در کشور پهناور چین به کار می رود، نوشتار زبان های کره ای و ژاپنی، زبان نواحی هنگ کنگ و تایوان، و زبان چینی مورد استفاده در سنگاپور و مالزی همه برگرفته از همان ریشه هستند. در این میان زبان مورد استفاده در ۴ کشور آخر بیشترین نزدیکی را به چینی سنتی (قدیمی) دارد. اما در کشور چین طی چند مرحله این زبان تا حد زیادی ساده شده است.

فرق عمده ی زبان چینی ماندارین با اکثر زبان های دیگر جهان در آهنگین بودن آن می‌باشد. به این صورت که هر هجا در این زبان در ۴ آهنگ و تعدادی از هجاها نیز به صورت استثنائی در ۵ آهنگ تلفظ می‌شوند.

در آهنگ اول هجا به صورت یکنواخت و کشیده تلفظ می‌شود.

در آهنگ دوم، در هنگام تلفظ هجا صدای فرد به صورت تدریجی به سمت بالا می‌رود.

در آهنگ سوم صدای فرد ابتدا به سمت پایین سقوط می‌کند و سپس به سمت بالا اوج می‌گیرد.

در آهنگ چهارم هجا به صورت دفعی و ضربتی تلفظ می‌شود.

تلفظ پنجم هم که به صورت استثنائی در برخی هجاها وجود دارد فاقد آهنگ است و هجا به صورت معمولی بیان می‌شود.

مثالی از آهنگ‌ها

به عنوان مثال هجای ma در آهنگ اول معنی مادر را می‌دهد و به این شکل نوشته می‌شود: (媽/妈).

در اهنگ دوم معنای کنف را می‌دهد و به این شکل نوشته می‌شود: (麻).

در آهنگ سوم معنی اسب را می‌دهد و به این شکل نوشته می‌شود: (馬/马).

در آهنگ چهارم معنای توامان سرزنش کردن و توهین کردن را می‌دهد و به این شکل نوشته می‌شود: (罵/骂).

در آهنگ پنجم به عنوان جز پایانی جمله ی سوالی به کار می‌رود و جمله را سوالی می‌کند و به این شکل نوشته می‌شود: (嗎/吗).

چند کلمه چینی

ni hao ( نی هاو ) سلام

zao hao ( ذاو هاو) صبح بخیر

wu hao ( وو هاو ) ظهر بخیر

xia wu hao ( شی ی وو هاو ) عصر بخیر

xie xie ( شیه شیه ) متشکرم

zai jian ( زیی جی ین ) خداحافظ

چند ضرب المثل چینی

آن کس که جرات مبارزه در زندگی را ندارد، بالاجبار طناب دار را به گردن می اندازد.

آن کس که در هر جا دوستانی دارد، همه جا را دوست داشتنی می یابد.

راستی یگانه سکه ایست که همه جا قیمت دارد.

موقعی که دهانت می خورد، بگذار با شکمت مشورت کند.

مردان در اوقات خوشبختی نسبت به سایر افراد همدردی نشان می دهند و زنان در اوقات بدبختی.

هیچ وقت بیش از زمانی که سر و کارمان با احمق است، احتیاج به هوش زیاد نداریم.

بدبختی آن نیست که می توان از آن بر حذر بود، بلکه آن است که گریزی از آن نیست.

هنگامی که خشم حرف می زند، عقل چهره ی خود را می پوشاند.

همیشه دزدی وجود دارد که دزد دیگر را غارت کند.

مردی که کوه را از میان برداشت، کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

آن که درباره ی همه چیز می اندیشد، درباره ی هیچ چیز تصمیم نمی گیرد.

عمارت بزرگ را از سایه اش و مردان بزرگ را از سخنانشان می توان شناخت.

انسان موفق لاقید نیست و انسان لاقید موفق نیست.

با ثروت می توان بر شیاطین فرمانروایی کرد، بدون ثروت حتی نمی توان بره ای را احضار کرد.

مردم به سخنان مرد پولدار همیشه گوش می کنند.

عجله کاری را که احتیاط قدغن کرده انجام می دهد.

یک مرد بزرگ عیوب مرد کوچک را نمی بیند.

برنج سرد را می‌توان خورد، چای سرد را می‌توان نوشید، اما نگاه سرد را نمی‌توان تحمل کرد.

تمام ظلمت جهان نمی‌تواند روشنایی یک شمع را خاموش کند.

شکارچی پرنده‌ای را که بیشتر صدا می کند اول می‌زند.

نادان از اشتباهات خود می‌آموزد، دانا از خطای دیگران.

وقتی کمتر سزاوارم، به من عشق بورز، که آن ‌زمان نیازمندترم.

مذهب مردم چین (China Religion)

در کشور بزرگ چین از روزگاران گذشته ادیان متعددی وجود داشته است و همچنان برخی از این ادیان در میان مردم رواج دارد.

سه آئین کنفسیوس، دائو و بودا به عنوان مهم ترین ادیان تاریخی چین به شمار می آیند که هم چنان بیشترین پیروان را در میان مردم چین دارند. ولی آئین های دیگری نیز از زمان های قدیم در چین رواج داشته است.

مهم ترین ادیان چین عبارت اند از:

۱- آئین بودایی یا بودیسم: این آئین از هند و آسیای مرکزی به چین راه یافت. آئین بودا را در چین «شی جیاومنی» می خوانند.

۲- آئین دائو (دائوئیسم): بر گرفته از تعلیمات دو حکیم به نام «لائوتزو» و «چوانگتزو» است که به ترتیب در قرن های ششم و چهارم قبل از میلاد می زیستند. دوران گسترش این آئین را قرن دوم و قرن هفتم میلادی می دانند.

۳- آئین کنفسیوس: این آئین همان تعلیمات کنفسیوس (۵۵۱-۴۷۹ ق.م)، فیلسوف و حکیم نامدار چین است. آئین کنفسیوس در طی بیش از دو هزار سال بیشترین نفوذ را در جامعه ی چین داشته است.

۴- اسلام: قدیمی ترین تاریخی که برای راه یابی دین اسلام به جامعه ی چین ذکر می شود، سال ۶۵۱ میلادی است که نماینده ای از سوی عثمان به دربار امپراتور تانگ فرستاده شد. ولی گسترش اسلام در چین در دوره های بعد اتفاق افتاد و به ویژه در دوران حاکمیت مغولان (سلسله ی یون) دین اسلام در چین گسترش بیشتری یافت.

علاوه بر ادیان ذکر شده، ادیان دیگری نیز با پیروانی به مراتب کمتر در چین رواج داشته است که مهم ترین آن ها عبارت اند از مسیحیت، آئین زردشتی، مانویت و یهودیت.

غذای مردم چین (Chinese Food)

روش های متداول پخت در چین

تفت دادن آشناترین روش پخت و پز چینی است. در این روش محتوایات غذا را برای مدتی کوتاه در روغن داغ چرخ می‌دهند. هنگام تفت دادن معمولا تره ‌بار آب دار و گوشت را جدا از سایر مواد تفت می‌دهند. گوشت، مرغ، ماهی و انواع تره‌ بار مانند سیر، پیاز، کرفس، فلفل سبز، جوانه ی ماش و کدو از جمله موادی است که با این روش پخته می‌شوند.

بخار پز کردن یکی دیگر از روش‌های متداول در آشپزخانه ‌های چینی است. برای بخارپز کردن معمولا از ظرف‌های چوبی استفاده می‌شود. غذاهای بخارپز شده با انواع و اقسام سس سرو می‌شود.

مرغ، گوشت یا ماهی با روش خاص دیگری در آشپزی چینی پخته می‌شوند. در این روش ماده ی مورد طبخ را در دیگ آب جوش می‌اندازند و پس از یک یا دو دقیقه جوش زدن، زیر دیگ را خاموش می‌کنند و ماده ی مورد طبخ را پس از سرد شدن تکه تکه کرده، در ظرف می‌کشند.

کاری چینی یا خورش چینی به غذایی گفته می‌شود که در سس پخته می‌شود. ادویه ی آن معمولا زنجبیل تازه و دارچین بوده و سس سویا دارد. خورش چینی شباهت ‌هایی به خورش ایرانی دارد و با نان یا برنج خورده می‌شود.

چند مورد از غذاهای چینی

مرغ ترش و شیرین

سوپ تخم مرغ

گردوی روغن ‌جوش

میگوی روغن‌ جوش

پلوی تفته

مسافت و اختلاف زمانی چین (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و پکن (ایران و چین)

مسافت تهران تا پکن ۳۴۷۷ مایل معادل ۵۵۹۶ کیلومتر است.

طول پرواز از تهران تا پکن حدود  ۷/۵ ساعت می باشد.

اختلاف ساعت: پکن حدود سه ساعت و نیم و شانگهای حدود ۴ ساعت جلوتر از تهران هستند.

جشن ها و تعطیلات رسمی چین (China Celebrations)

عید بهار چین

از ۹ فوریه ایام عید بهار سنتی چین آغاز می‌شود. عید بهار در واقع همانند عید نوروز ایران عیدی ملی و فرخنده و پرنشاط است. به طور کلی از قدیم الایام، سال در تقویم کشاورزی چینی با ۱۲ نام حیوان یعنی گاو، ببر، مار، موش، خوک، میمون، خرگوش، اسب، خروس، گوسفند، سگ و اژدها مشخص شده است. اژدها در عهد قدیم توتم یعنی روح یا موجود حافظ قبیله ی ملت چین به شمار می‌رفت.

در روایات قدیمی‌ چین، اژدها همواره موجودی صاحب نیرو و قدرت، جسور و بی باک ترسیم شده است و از دیدگاه مردم، چنین روحیه ای دقیقا سمبل ایده ال ملت چین است. مردم، این حیوان افسانه‌ای را می‌پرستند و آرزومندند تا اژدها خجستگی و میمنت را برایشان به همراه بیاورد.

از تاریخ برگزاری عید بهار تاکنون ۴ هزار سال می‌گذرد. در بیش از دو هزار و یک صد سال قبل از میلاد، مردم زمان حرکت یک دور ستاره مشتری (ژوپیتر) را یک تسئو می گفتند و این عید را نیز تسئو می‌نامیدند. اما نام این عید در یک هزار سال قبل از میلاد به نیان یعنی پرحاصل تغییر کرد.

به رسم و عادت عامیانه در چین ایام عید بهار از ۲۳ دسامبر شروع می‌شود و در روز عید فانوس در تاریخ ۱۵ ماه آینده خاتمه می‌یابد که جمعا سه هفته طول می‌کشد. به منظور گرامیداشت ایام عید از شهرها گرفته تا دهات، مردم فعالیت های مختلفی را انجام می‌دهند و جشن هایی برپا می‌کنند. در روستاها کشاورزان به خانه تکانی و شستن البسه و لحاف و غیره می‌پردازند تا با پاکی و پاکیزگی به پیشواز سال نو بروند. آنان همچنین خوراکی های گوناگونی مانند شکلات، آب نبات، کیک، گوشت و سبزیجات برای پذیرایی از مهمانان تهیه می‌کنند. در شهرهای بزرگ مقدمات عید نیز از مدت ها قبل از عید شروع می‌گردد. سازمان ها و ادارات فرهنگی و گروه های هنری برنامه‌های هنری خود را آماده می‌سازند و در پارک ها برنامه‌های تفریحی و بازی‌های گروهی جدید و بیشماری برای مردم انجام می‌شود. موسسات تجاری نیز برای اقناع مشتریان خود کالاها و اجناس متنوع را از کشورها و حتی خارج از چین وارد می‌کنند.

به طور کلی در نواحی مختلف چین رسوم و آداب سنتی برای برگزاری این عید متفاوت است. اما ضیافت شام با حضور کلیه اعضای خانواده در شب آستانه ی عید چه در شمال چه در جنوب کشور لازم و ضروری است. خانواده در این شب در کنار یکدیگر به تهیه ی خوراک های سنتی مشغول می‌شوند. شایان ذکر است که در میان خوراک های سنتی عید بهار، غذاهای شیرین از آرد برنج (نیاگا) حتما باید موجود باشد. در آستانه ی سال جدید به تقویم کشاورزی چین، مردم با سرور و شادی با سال گذشته وداع نموده و به پیشواز سال جدید میروند. در بعضی مناطق مردم به آتش زدن ترقه و آتش بازی هم می‌پردازند. از اول سال نو اعضای خانواده با پوشیدن لباس های زیبا و نو به استقبال مهمانان و یا دیدار از خویشاوندان و دوستان می‌پردازند.

آنان هنگام ملاقات جملاتی چون سال نو مبارک و یا عید بهار مبارک باد را می‌گویند و سپس به خوردن میوه و شکلات و چای مشغول می‌شوند و با هم گفت و گو می‌کنند. در ایام عید بهار برنامه‌های هنری و تفریحی، جالب توجه و رنگارنگ است. دربعضی مناطق اپراها و فیلم های ویژه عید به معرض نمایش گذارده می‌شود و در بعضی مناطق دیگر برنامه‌های هنری عامیانه نظیر رقص شیر، یان گو و رقص با چوب پا. به این ترتیب محیطی مملو از وجد و شعف و شادی برهمه جا حکم فرما است.

گفتنی است که چسباندن تابلوهای خوشنویسی و نقاشی‌های ویژه عید بهار روی دیوار و روشن کردن فانوس نیز از جمله برنامه‌های عید بهار است. فانوس های رنگی در واقع از جمله هنرهای دستی و سنتی مردمی‌ چین است. مردم با در دست داشتن شکل های مختلف و متنوع فانوس ها که بر روی آن ها شکل حیوانات، مناظر طبیعی و چهره‌های قهرمانان ترسیم شده است در یک جا جمع می‌شوند و شادی می‌کنند. البته پا به پای ارتقای سطح زندگی مردم، آنان ضمن حفظ رسوم و آداب سنتی، برنامه‌های جدیدی به وجود آورده اند. برای نمونه جهانگردی و چین گردی به رسم نوین چینی ها در ایام عید بهار بدل شده است.

هفتمین شب ماه هفتم

هفتمین روز ماه هفتم به تقویم سنتی چین به عنوان روز عشق چین در میان مردم رایج شد. این روز هم چنین عید دختران و عید آرزوی کسب مهارت نامیده می شود. در سال های گذشته، این روز برای دختران چین مهمترین روز محسوب می‌شود.

طبق اساطیر چین، گاوچران و خانم بافنده در شب هفتم ماه هفتم در آسمان به وصال همدیگر رسیدند. داستان گاوچران و خانم بافنده معروفترین داستان عشق چین به شمار می‌آید. می‌گویند گاوچران پسر فقیری بود و با گاو خود زندگی می‌کرد. خانم بافنده دختر امپراتور آسمان بود. روزی خانم بافنده به دنیا هبوط کرد و گاوچران را دید.

آن دو نفر دوست و به تدریج عاشق همدیگر شدند. خانم بافنده چون می‌خواست با گاوچران ازدواج کند، تصمیم گرفت دیگر به آسمان برنگردد. ولی به زودی امپراتور آسمان متوجه شد که دخترش گم شده و خیلی عصبانی شد. او نمی‌گذاشت که دخترش با مردم عادی ازدواج کند. خانم بافنده نمی‌توانست از پدرش سرپیچی کند و به آسمان رفت. به این جهت، زن و شوهر پر عاطفه از هم جدا شدند. گاوچران نمی‌خواست همسرش او را ترک کند و به دنبال خانم بافنده رفت. نزدیک بود که پیدایش کند، ولی امپراتور به آسمان آمد و بین آن دو نفر یک جاده شیری وسیع گذاشت تا آن ها نتوانند از آن عبور کنند. گاوچران و خانم بافنده فقط یکدیگر را نگاه می‌کردند و گریه می‌کردند.

روزها گذشت، گاوچران و خانم بافنده آن جا ماندند. در آخر عشق وفادار آن ها امپراتور آسمان را تحت تاثیر قرار داد. او دستور داد در هفتمین روز ماه هفتم، به وسیله ی زاغی پلی روی جاده شیری گذاشته شود تا گاوچران و خانم بافنده همدیگر را ملاقات کنند.

بدین جهت در این شب، جوانان جمع می‌شوند و به آسمان نگاه می‌کنند. مثل این که گاوچران و خانم بافنده را می‌بینند و به آن ها تبریک می‌گویند.

عید چون یانگ

پنجمین روز ماه پنجم به تقویم کشاورزی چین عید قایق اژدها نام دارد. در مقایسه با عیدهای دیگر، عید قایق اژدها اسامی ‌گوناگون دیگری نیز دارد. این روز به نام‌های عید ماه، عید اشعار، عید دختر و عید زون زی مشهور است.

مردم چین در عید قایق اژدها نوعی خوراک به نام زون زی می‌خورند. زون زی با برگ بامبو و برنج درست می‌شود. بدین ترتیب که درون برگ بامبو برنج و گوشت می‌گذارند و می‌پیچند و بعد آن را می‌پزند. مناسبت خوردن این خوراک در این روز مشخص است.

در چین، شاعری به نام چو یوان از اهالی کشور چو در دوره ی دولت های جنگی می‌زیست. وی مدتی در کشور چو به عنوان وزیر اعظم خدمت کرد و نسبت به امپراتور بسیار وفادار بود. بعد مورد حسد و تهمت بداندیشان قرار گرفت و امپراتور بدون تحقیق و رسیدگی او را از مقام وزارت عزل کرد.

چو یوان سخت غمگین و افسرده شد و به کنار رودخانه می‌لو در استان هو نان امروزی رفت. دایما شعر می‌سرود تا روزی از زندگی به کلی ناامید و مایوس گردید و خود را به رودخانه انداخت و غرق شد. این واقعه در پنجمین روز از ماه پنجم اتفاق افتاد.

چون مردم بسیار به او علاقه داشتند و می‌ترسیدند که ماهی رودخانه جسد او را بخورند، خوراک زون زی را درست کردند و به آب رودخانه انداختند تا ماهیان آن خوراک را بخورند و به جسد شاعر آسیب نرساندند.

امروزه معمولا موقع خوردن این خوراک، به خصوص اگر در حضور افراد غیر چینی باشد، شعر‌ها و سرگذشت چو یوان را یاد می‌کنند.

پیشنیان می‌گفتند پنجمین ماه بدترین ماه سال است. بنابراین، از گذشته، رسومی ‌در میان مردم شایع شده بود، مانند آویزان کردن نقاشی قهرمان افسانه ای و جمع کردن دارو‌های گیاهی. بچه‌ها کیسه ی کوچک پاره ای که در آن عطر گذاشته می‌شود را روی لباس می‌آویزانند و روی دست نخ رنگارنگ می‌بندند و بعضی به مسابقه ی قایق رانی او شو می روند. هدف همه آن ها راندن شیطان و حفظ بدن است.

روز لابا

لابا عیدی است که در روز هشتم ماه دوازدهم و فصل زمستان برگزار می شود. لا نام مراسم دعایی در گذشته است و با به معنی هشت است.

به دلیل این که در سال های گذشته، این مراسم دعا تقریبا در ماه دوازدهم بر پا می شده، به این جهت، ماه دوازدهم هم ماه لا خوانده می شود. در تاریخ سلسله جنوبی هن آمده است که مردم آن زمان متعقد بودند در آسمان هشت ایزد وجود دارد و مراسم یادبود بایستی در روز هشتم بر پا شود.

در سال های اولیه سلسله هان شرقی، مذهب بودا در چین گسترش یافت. می گویند ساکیامونی موسس دین بودا، هم در این روز دین بودایی را اعلام کرد. به این جهت، هشتم ماه دوازدهم به عنوان عید بودایی هم به حساب می آید.

ولی مهم ترین رسم این روز، خوردن آش برنج لابا است. آش برنج لابا که از برنج، لوبیا و آجیل های مختلف درست می شود، برنج بودا نام دارد.

به دلیل وسیع بودن سرزمین چین، در مناطق مختلف روش پختن و خوردن آش برنج لابا فرق می کند. مثلا در جنوب چین، این آش با ارزن، لوبیا، آجیل، میوه درخت ژنکو، میوه درخت سوسن، تخم نیلوفر و ماش درست می شود.

علاوه بر این مواد، عسل هن به عنوان ماده مغزی به این آش اضافه می شود. مردم چین قبل از خوردن این آش باید چند کاسه آش را روی سکوی عبادتگاه گذاشته و به اجداد خود اهدا کنند و سپس مقداری از آن آش را به دوستان خود می دهند و در آخر همه باهم آش می خورند و از بازگویی داستان شیرین آن لذت می برند:

ساکیومونی، شاهزاده کشوری بود که برای جستجوی معنی واقعی زندگی، کشور خود را ترک کرد و به مسافرت رفت. روزی که از صحرای شمال هند عبور می کرد، به علت خستگی و گرسنگی بیهوش شد. دختر گله داری او را دید، خیلی ناراحت شد.

همه میوه و برنجی را که همراه خود داشت برای ساکیامونی پخت و جانش را نجات داد. ساکیامونی از دختر خیلی سپاسگزاری کرد و از این واقعه به فکر فرو رفت. پایین درخت انجیر مقدس هندی نشست و در همان جا مذهب بودا را اعلام کرد.

آن روز روز هشتم ماه دوازده بود و از آن به بعد، روز هشتم ماه ۱۲ هر سال، مردم به یاد موسس مذهب بودا مثل دختر گله دار آش می پزند.