همه چیز درباره هاوانا

هاوانا یا شهر ستون ها مرکز کشور جمهوری کوبا، بندر اصلی، مرکز تجاری، یکی از چهارده ایالت این کشور و بزرگترین شهر آن می باشد. شهر هاوانا را یکی از فاتحان اسپانیایی به نام دیگو ولازکز دکوئلار در سال ۱۵۱۵ میلادی بنیاد کرد. تاریخچه ۵۰۰ ساله هاوانا داستانی کلاسیک از حملات، استعمار، انقلاب و تولد دوباره است و میراث غنی معماری، خیابان های سنگفرش شده، نخل های زیبا و ماشین های کلاسیک دهه ۱۹۵۰ از جمله شورلت، بیوک و اولدزموبیل را در این شهر می توانید به وفور مشاهده کنید.
جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۲ برابر با ۲٬۲۰۱٬۶۱۰ نفر بود. هاوانا در شمال غربی جزیره کوبا قرار دارد و ساحل آن رو به تنگه‌های فلوریدا واقع شده است. فرودگاه بین‌المللی خوزه مارتی که اصلی‌ترین فرودگاه کوبا است، در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی شهر هاوانا قرار گرفته است. هاوانا آب و هوایی گرمسیری دارد و با آب های گرم و درخشان کارائیبی سواحل خود، سالانه پذیرای بیش از ۲ میلیون توریست است.

جاذبه های هاوانا

ساختمان کاپیتولیو

این ساختمان که به گونه ای نسخه دوم ساختمان کاپیتال آمریکاست تا سال ۱۹۵۹ محل استقرار دولت بوده و امروزه وزارتخانه های فناوری، محیط زیست و علوم در آن جای دارند. ساختمان کاپیتولیو که در سال ۱۹۲۹ افتتاح شد و معماری آن ترکیبی جالب از سبک های نئوکلاسیک و آرت دکو می باشد، با ۹۲ متر ارتفاع از تمام نقاط شهر قابل رویت است. از جذابیت های داخلی ساختمان می توان به کپی یک الماس ۲۵ قیراطی روی زمین، سالن د لوس پازوی پریدوس، مجسمه طلایی جمهوری و بزرگترین مجسمه برنزی پالاس آتنا در جهان اشاره کرد.

هاوانای قدیمی

این قسمت شهر که به آن هاوانا ویا نیز گفته می شود، شامل هسته اصلی هاوانا می باشد و غنی ترین مجموعه استعماری آمریکای لاتین را در خود جا داده است. خیابان های باریک هاوانای قدیمی مملو از ساختمان ها و کلیساهای قرن هفدهمی به سبک باروک و نئوکلاسیک است که بیشتر ویرانه و بازسازی شده اند. میدان کلیسا، کلیسای سن کریستوبل و رستوران افسانه ای بودگیتا دل مدیو در این منطقه واقع شده اند و دولت کوبا تمام تلاش خود را برای حفظ و نگهداری آن به کار گرفته است.

موزه انقلاب

موزه ای که در هاوانای قدیمی قرار دارد و در بنای قصر ریاست جمهوری سابق که در طی انقلاب کوبا به موزه تبدیل شد واقع شده است. ساختمان این موزه که سبکی نئوکلاسیک دارد، توسط پاول بلائو طراحی شد و در سال ۱۹۲۰ توسط ماریو گارسیا منوکال، رئیس جمهور وقت افتتاح شد. آثار داخل موزه نمایانگر چگونگی تلاش کوبا برای به دست آوردن استقلال می باشد. مجسمه های مومی چگوارا و کامیلو سینفوگوس در اندازه طبیعی، از جذابیت های درون موزه هستند.

میدان انقلاب

یکی از بزرگترین میدان های دنیا که با مساحت ۷۲ هزار متر مربعی خود، مجسمه ۱۸ متری و بنای یادبود خوزه مارتی با ۱۰۹ متر ارتفاع و تصویر چگوارا که وزارت امور داخلی را تزئین کرده در قلب شهر خودنمایی می کند. سران کوبا از جمله فیدل کاسترو در این میدان بارها به سخنرانی پرداخته اند. ساخت این میدان و بنای خوزه مارتی در طی ریاست جمهوری باتیستا آغاز شد و در ۱۹۵۹ به اتمام رسید.

میدان آرماز

این میدان باشکوه و زیبا توسط سازه هایی با سبک باروک احاطه شده و همین امر به آن فضایی مستعمراتی داده است. این میدان در دهه ۱۶۰۰ بنا شد و به جای میدانی قدیمی که به عنوان مرکز مذهبی، اجرایی و فعالیت های ارتشی استفاده می شد قرار گرفت. تا اواسط قرن هجدهم از این میدان برای اجرای رژه ها و تمرینات نظامی استفاده می شد و پس از بازسازی بین 1771 تا 1838 به نقطه ای برای گردهمایی ثروتمندان شهر تبدیل شد.

کلیسای سن کریستوبل هاوانا

کلیسای رومی کاتولیک که توسط عیسویون (1748 تا 1777) در سایت کلیسایی قدیمی تر در هاوانای قدیمی ساخته شد. گفته می شود این کلیسا تنها نمونه بنا به سبک باروک است که طراحی آن قرینه نمی باشد؛ یکی از برج ها عریض تر از دیگری است. دلیل این طراحی، اجازه دادن به گذر جریان روان آب در خیابان در عصر استعمار بوده است. نویسنده کوبایی آلخو کارپنتیر از این کلیسا به عنوان موسیقی در غالب سنگ یاد کرده است.

سالن بزرگ تئاتر هاوانا

این سالن به طور رسمی در سال ۱۸۳۸ افتتاح شد و امروزه دفتر مرکزی باله ملی کوبا در آن قرار دارد. تئاتر هاوانا دارای تالارهایی برای برگزاری تئاتر، کنسرت، کنفرانس ها و اجراهای ویدئویی دارد. همچنین گالری های بصری، یک مرکز کر و سالن های متعددی برای تمرین گروه ها را در خود جای داده است.

دژ سنت چارلز

دژ سنت چارلز یا لا کابانا مجموعه ای از استحکمات و قلعه های نظامی است که با قلعه مورو در بالای تپه ای ۶۰ متری در شرق هاوانا قرار گرفته اند. از این قلعه در طی ۲۰۰ سال، هم به عنوان پایگاهی نظامی استفاده می شده و هم زندان دو کشور اسپانیا و کوبا بوده است. لا کابانا و به خصوص دیوارهای آن، جذاب ترین قلعه دوران استعمار است که در اواخر قرن ۱۸ ساخته شده است. این مجموعه هم اکنون بخشی از یک پارک تاریخی است و موزه های عمومی بسیاری را در خود جای داده است.

موزه شهر

این موزه که در قصر لوس کاپیتانز واقع شده نمایی بی نظیر از تاریخ شهر هاوانا، از گذشته تا امروز را به نمایش می گذارد. تالار قهرمانان کوبا، اتاق گورستان اسپادا با مقبره هنرمند مشهور فرانسوی ورمیه، اتاق سریر، سالن د لوس اسپریوس با آیینه های زیبای قرن نوزدهم، سنوتاپ، قدیمی ترین مجسمه برنزی کوبا، نقاشی ها، پورسلین ها، لا گریالدیلا و صدها جاذبه دیگر این موزه که بنایی به سبک باروک دارد، توریست های بسیاری را به خود جذب می کند.

کارخانه های سیگار

حتی افراد غیر سیگاری هم با این موضوع موافقند که بازدید از کوبا بدون بازدید از کارخانه های سیگارسازی ناتمام است. هنر ساخت سیگار در کوبا قدیمی و سنتی است، و سه کارخانه اصلی در هاوانا، برای بازدیدکنندگان تورهای داخلی برگزار می کنند تا همه ببینند در کوبا هنوز هم سیگارها با دست پیچیده می شوند. در قدیمی ترین کارخانه، پارتاگاس، که در سال ۱۸۲۷ تاسیس شده هنوز هم به صورت سنتی، یک فرد قرائتگر، برای افرادی که سیگارها را می پیچند داستان می خواند تا آن ها را سرگرم کند.

کلیسای سن فرانسیسکو

ساختمان این کلیسا مربوط به اواخر قرن شانزدهم است و در اوایل تا اواسط قرن هجدهم به سبک باروک بازسازی شد. به دلایل سیاسی، این کلیسا توسط دولت اسپانیا گرفته و سال ها استفاده از آن به عنوان کلیسا متوقف شد. چون کیفیت صدا و آکوستیک داخل این بنا در نوع خود بی نظیر است، از این کلیسا در حال حاضر برای برگزاری کنسرت های موسیقی استفاده می شود. برج ناقوس ۴۲ متری آن نیز نمایی خیره کننده از هاوانا و دریا به نمایش می گذارد.

همه چیز درباره کوبا

جمهوری کوبا در آمریکای جنوبی قرار دارد. این کشور بزرگترین جزیره دریای کارائیب است. پس از تدوین و تصویب قانون اساسی کوبا در سال 1976 جمهوری کوبا جمهوری سوسیالیستی نام گرفت. قانون اساسی سال 1976 کوبا نیز در سال 1992 جای خود را به قانون اساسی جدیدی داد که گفته می‌شود در تدوین آن از عقاید خوسه مارتی، انقلابی کوبایی و مارکس و انگلس استفاده شده است. در این قانون اساسی نیز حزب کمونیست کوبا تحت عنوان نیروی راهبر جامعه و دولت کوبا قلمداد شده است.

اطلاعات کلی درباره کوبا

پایتخت هاوانا
بزرگترین شهر هاوانا
نوع حکومت جمهوری تک حزبی سوسیالیستی کمونیست
زبان رسمی اسپانیایی
مساحت 109,886 کیلومتر مربع
جمعیت 11,239,363 تخمین 2009
واحد پول پزو (CUP)
منطقه ی زمانی UTC−5
پیش شماره تلفن +53
دامنه ی اینترنتی .cu

پرچم کشور کوبا

پرچم کشور

زمان به وقت کوبا

آب و هوای هم اکنون کوبا

موقعیت جغرافیایی کوبا در نقشه جهان

آب و هوای کوبا (Cuba Weather)

کوبا یک جزیره است. این جزیره بودن، آب و هوایی با مشخصاتی خاص به این کشور تحمیل می کند. یکی از مشخصات این آب و هوا رطوبت آن است. برای یک جزیره رطوبت امری طبیعی است. همچنین میان آب و هوای روز و شب چندان تفاوت درجه ای وجود ندارد. از این رو باید گفت میانگین درجه حرات هوا به ویژه در کنار دریا در فصل های مختلف سال در حدود 25 درجه سانتیگراد است. حتی در زمستان درجه حرارت در حدود 20 درجه سانتیگراد است، اما طوفان های شدید و تغییرات جوی در این جزیره کم نیست. اما آب و هوای هاوانا که مقصد تورهای ایرانی است در نیمه دوم سال ایده آل است.

جغرافیای کوبا (Cuba Geography)

کوبا یا جزیره کوبا کشور کوچکی است در آمریکای مرکزی. این کشور در منطقه معروفی به نام کارائیب قرار دارد. در اصل این جزیره بین دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد. این کشور در 145 کیلومتری ایالات متحده و ایالت فلوریدای آمریکا قرار دارد. کشورهای جامائیکا، هائیتی و باهاما نیز با این کشور مرز آبی دارند. مساحت این جزیره کارائیبی 110 هزار کیلومتر مربع است. مرز زمینی آن تنها با پایگاه دریایی ایالات متحده است که خلیج گوانتانامو نام دارد.

پول و اقتصاد کوبا (Cuba Economy)

تولید ناخالص داخلی این کشور 51.11 میلیارد دلار است که 4.6 درصد آن در بخش کشاورزی، 26.1 درصد آن در بخش صنعت و 69.3 درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. چهار میلیون و 853 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می دهند. نرخ بیکاری در آن 1.9 درصد و نرخ تورم 3.6 درصد است.
محصولات صادراتی این کشور شامل شکر، نیکل، تنباکو، ماهی، محصولات پزشکی، مرکبات و قهوه است که به کشورهای هلند (21.8 درصد)، کانادا (21.6 درصد)، چین (18.7 درصد) و اسپانیا (5.9 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل نفت، مواد غذایی، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد شیمیایی است که از کشورهای ونزوئلا (26.6 درصد)، چین (15.6 درصد)، اسپانیا (9.6 درصد)، آلمان (6.4 درصد)، کانادا (5.6 درصد)، ایتالیا (4.4 درصد)، آمریکا (4.3 درصد) و برزیل (4.2 درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم کوبا (Cuba Culture)

در ۱۴۹۲ کریستف کلمب جزیره‌ای را کشف کرد که هم اکنون کوبا نام دارد. در آن زمان این جزیره به امپراتوری اسپانیا تعلق گرفت. در ۱۵۱۱ اولین اقامتگاه‌های اسپانیایی‌ها در کوبا تاسیس شد. اسپانیا حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم بومی را به بردگی گرفت، آن ها را مسیحی کرد و به جستجوی طلا واداشت. با این وجود پس از گذشت یک قرن عملا این افراد بومی از بین رفتند.
فرهنگ اسپانیایی‌ها، بردگان آفریقایی و اقوام منطقه کارائیب بر فرهنگ کوبا در طول سال‌ها تاثیر گذاشته است.
کوبا از گذشته یکی از کشورهای توریستی دنیا بوده است، اما در سال 1959 با وقوع انقلاب کمونیستی و چپ در این کشور و روی کار آمدن گرایش های سوسیالیستی، رابطه سیاسی و فرهنگی این کشور با کشورهای دنیا به ویژه ایالات متحده که بیشترین گردشگران را به این کشور می فرستاد، قطع شد. از این رو افت شدیدی در ورود گردشگران به این کشور به وجود آمد. با این حال این کشور در سال های اخیر تحرکاتی برای جذب گردشگر انجام داده است. از ایران نیز تورهای طبیعت گردی به مقصد این کشور برگزار می شود.
کوبایی ها سنت دیرینه‌ی مهمان نوازی خود را به خوبی حفظ کرده اند و در برخورد با توریست ها کاملا آن را نشان می دهند. خودشان می گویند در سال های قبل از 1958 سالانه چندین هزار آمریکایی از کوبا دیدن می کرده اند.

زبان مردم کوبا (Cuba Language)

زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. 99.8 درصد از جمعیت بالای 15 سال این کشور باسواد هستند.

مذهب مردم کوبا (Cuba Religion)

مذهب مردم این کشور تا پیش از انقلاب، تا 85 درصد مسیحی کاتولیک بوده اند. یهودی ها، مسلمانان و سایر ادیان و مذاهب نیز در این کشور وجود دارند.

غذای مردم کوبا (Cuba Food)

تامالس قسمتی از آمریکای لاتین است و این غذای سرخ‌ پوستان این منطقه می‌باشد که قدمت 3000 ساله دارد. قسمت اعظم غذای مردم مکزیک ذرت است، به همین دلیل لقب پسر خورشید را به ذرت داده‌اند. آن ها از بچه‌ بلال (Baby corn) در انواع سالادها و از ذرت‌ تازه برای انواع سوپ‌ها و پوره‌ها استفاده می کنند.

مسافت و اختلاف زمانی کوبا (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و هاوانا (ایران و کوبا)

مسافت تهران تا هاوانا 11873.4 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا هاوانا حدود 15.5 ساعت می باشد.
هاوانا 8 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 شب در تهران معادل ساعت 3:30 بعد از ظهر در هاوانا است.

جشن ها و تعطیلات رسمی کوبا (Cuba Celebrations)

1 ژانویه، روز آزادی و سال نو
2 ژانویه، روز پیروزی نیروی مسلح
8 مارس، روز جهانی زن
16 آوریل، روز میلیشیا
1 می، روز کار
27 جولای، روز انقلاب
10 اکتبر، آغاز جنگ استقلال
25 دسامبر، روز کریسمس