ژوهانسبورگ

همه چیز درباره ژوهانسبورگ

ژوهانسبورگ، جوزی، ایگولی، جوبورگ یا شهر طلا، بزرگترین شهر آفریقای جنوبی و مرکز ثروتمندترین استان این کشور است. ژوهانسبورگ بزرگترین شهری است که در کنار خط ساحلی، رودخانه یا دریاچه واقع نشده است. این شهر از بخش های ژوهانسبورگ مرکزی، سووتو، سندتون، رندبورگ و رودپورت تشکیل شده است. ساختمان های ویکتوریایی و ادواردی متعدد در کنار برج های شیشه و کروم، نمای زیبایی به این شهر داده اند.
ژوهانسبورگ از قدیم شهری ثروتمند و پر جمعیت بود. وجود معادن طلا از قدیم در این منطقه، خاک آن را بسیار با ارزش کرده است. به همین دلیل امروزه این شهر قوی ترین اقتصاد را در آفریقای جنوبی دارد. این شهر مرکز تجارت الماس و طلا و شرکت ها و موسسات مربوطه است. به دلیل اهمیت تجاری این شهر، رفت و آمد به ژوهانسبورگ از همه جای آفریقا و دنیا بسیار زیاد است. گردشگری و توریسم نیز صنعتی است که در این شهر همواره مورد توجه بوده است و سالانه بسیاری از گردشگران از کشورهای مختلف جهان از این شهر دیدن می کنند.

آب و هوای ژوهانسبورگ

ژوهانسبورگ در مجموع آب و هوای مطلوب و مناسبی دارد. این شهر معمولا دارای درجه حرارت متعادلی است، به ویژه از ماه های آبان تا فروردین. برای نمونه در ماه ژانویه یا دی ماه حداکثر درجه حرارت در روز به طور متوسط 26 درجه است، در حالی که همین شرایط در ماه تیر به 16 درجه سانتیگراد می رسد. آفریقای جنوبی در نیمکره جنوبی کره زمین است، به همین دلیل زمانی که ایران در تابستان است، شهر ژوهانسبورگ در زمستان است و زمانی که در ایران زمستان و سرد است، در ژوهانسبورگ تابستان و گرم است و به همین دلیل می بینید که در تیر ماه درجه حرارت نسبت به دی ماه افت شدید دارد.

مراکز خرید ژوهانسبورگ

در این شهر شما می توانید هنر آفریقایی، صنایع دستی، کارهای تزئینی چوبی، عتیقه جات، پوشاک و البسه، الماس، طلا و جواهرات را از مراکز خرید ژوهانسبورگ، بازارهای متعدد خیابانی و فروشگاه های زنجیره ای خریداری نمایید.
بزرگترین مرکز خرید ژوهانسبورگ سند تان سیتی (Sandton City) نام دارد و کلیه مارک های معتبر در آن قرار داشته و از طرف دیگر به مجموعه ای از کلیه رستوران های بین المللی به نام نلسون ماندلا متصل می باشد.
از مراکز خرید دیگر این شهر می توان هارتبی اسپورت دام (Hartebeespoort Dam)، جی بی ان سنترال (JBN Central)، برایت واتر کومونز (Bright Water Commons)، پیک ان پی (Pick n Pay)، بازار ایست گیت (East Gate Shopping Mall) و بروما لیک (Bruma Lake) را نام برد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چیز درباره كيپ تاون - آفریقای جنوبی

دیدنی های ژوهانسبورگ

موزه آپارتاید

موزه آپارتاید ژوهانسبورگ تاریخچه آپارتاید ملی را از سال ۱۹۴۸ تا آزادی نلسون ماندلا و تولد دموکراسی به نمایش می گذارد. از میان نکات جالب این موزه می توان به اتاقی که ۱۲۱ طناب دار در آن به نشانه ۱۲۱ زندانی سیاسی ای که در طی آپارتاید اعدام شدند، آویزان است اشاره کرد.

موزه تپه مشروطیت

این موزه در زمین های مجموعه زندان قدیمی شماره چهار که روزانه ۲ تا ۳ هزار زندانی از جمله نلسون ماندلا و ماهاتما گاندی، در آن محاکمه می شدند واقع شده است. هنوز هم نقاشی هایی که زندانیان روی دیوارها کشیده اند و ظروف غذای آن ها را می توانید از نزدیک ببینید.

دهکده فرهنگی لسدی

لسدی به زبان سوتو به معنی نور است. با بازدید از این دهکده می توانید از حرکات موزون و لباس های محلی، دهکده های دوباره سازی شده زولو، دبیل، ژوسا و پدی دیدن کنید و از یک وعده غذای محلی رستوران نیاما کوما لذت ببرید.

سووتو

سووتو که مخخف کلمات ساکنین جنوب غربی است، به نمادی از پیروزی بر ظلم تبدیل شده است. قبل از این که نلسون ماندلا محکوم به حبس ابد شود، در سووتو زندگی می کرد. کافه های محلی بسیاری در این مکان از توریست ها پذیرایی می کنند.

پارک گلد ریف سیتی

موزه های این پارک، مغازه های جالب، سالن تئاتر گلوب، سالن تئاتر لیریک و البته بزرگترین چرخ و فلک نیمکره جنوبی از جذابیت های آن محسوب می شوند. در زیر این پارک، معدن طلایی وجود دارد که در بین سال های 1887 تا 1971 فعال بوده است. می توانید به کمک راهنمایان، تا عمق ۲۰۰ متری زیر زمین بروید. روزانه از طلای مذاب یک شمش طلا در این معدن ساخته می شود. در افسانه ها آمده هر کس بتواند این شمش را با یکدست بلند کند، می تواند آن را با خود ببرد.

نیوتاون

بناهایی همچون پل نلسون ماندلا، میدان مری فیتزجرالد و پایانه مینی بوس مترو مال، سالن تئاتر مارکت و موزه مشهور آفریقا که در ساختمانی ویکتوریایی و بسیار زیبا و مجلل قرار دارد، از جمله جاذبه های این قسمت شهر می باشند. موزه آفریقا که با موزه های بنسوسان، کتابخانه عکاسی، موزه راک آفریقای جنوبی و موزه مُد برنبرگ پیوسته است، اولین موزه پس از آپارتاید آفریقای جنوبی است.

باغ وحش ژوهانسبورگ

بیش از ۲۰۰۰ حیوان از جمله گوریل ها، شامپانزه ها، گونه های آفریقای مرکزی، حیوانات محلی، شتر، خرس قطبی، پنگوئن و حیوانات آمریکای جنوبی در این باغ وحش زندگی می کنند.

همه چیز درباره ژوهانسبورگ – آفریقای جنوبی
5 (100%) 1 امتیاز

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از