آفریقای جنوبی

همه چیز درباره آفریقای جنوبی

جمهوری آفریقای جنوبی، کشوری در جنوب آفریقا و در سواحل دو اقیانوس اطلس و هند است. این کشور سه پایتخت متفاوت دارد. قوه مجریه در پرتوریا، پارلمان در کیپ تاون و قوه قضائیه در بلوم فونتین مستقر است. منازعات نژادی بین اقلیت سفیدپوستان و اکثریت سیاهپوستان در تاریخ و سیاست آفریقای جنوبی نقش مهمی را بازی کرده است و به دوره تاریخی آپارتاید در آفریقای جنوبی منجر شده است که در سال ۱۹۴۸ توسط حزب ملی آفریقای جنوبی تأسیس شد. دولت برآمده از آپارتاید، میان یک سیاه‌پوست، هندی و یا رنگین پوست آفریقای جنوبی به مانند مردم کشورهایی همچون غنا و تانزانیا فرقی قائل نبود و با تمامی آن ها به عنوان شهروند درجه آخر رفتار می‌کرد.

 

اطلاعات کلی درباره آفریقای جنوبی

پایتخت پرتوریا، بلوم فونتین، کیپ تاون
بزرگترین شهر ژوهانسبورگ
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی آفریکانس، انگلیسی به علاوه ۹ زبان آفریقایی
مساحت 1,221,037 کیلومتر مربع
جمعیت 49,991,300 تخمین 2010
واحد پول راند (XOF)
منطقه ی زمانی UTC+2
پیش شماره تلفن +27
دامنه ی اینترنتی .za

پرچم کشور آفریقای جنوبی

پرچم کشور

زمان آفریقای جنوبی

آب و هوای آفریقای جنوبی

موقعیت جغرافیایی آفریقای جنوبی در نقشه جهان

آب و هوای آفریقای جنوبی (South Africa Weather)

از برکت اقیانوس های اطراف، آفریقای جنوبی آب و هوایی معتدل دارد، در حالی که درجه ی هوا و بارش در نقاط مختلف آن بسیار متغیر است. منطقه ی کیپ تاون دارای باران های زمستانی مدیترانه ای است که با بادهای تندرآسای شمال غربی می آیند. سایر مناطق ساحلی در تمام طول سال باران دارند، اما 80% باران سالانه ی کشور در طول ماه های تابستان یعنی اکتبر تا مارس می بارد که اغلب همراه با تگرگ و رعد و برق است. به طور کلی آفریقای جنوبی یک کشور کم آباست. میزان بارندگی متوسط آن در سال 464 میلیمتر در مقابل متوسط بارندگی جهان با 875 میلیمتر بارش است.
سرزمین های بلند دارای تابستان های گرم تا داغ و زمستان های خشک و آفتابی با سرمای مقطعی و کوتاه مدت و شبنم گاهگاهی هستند. برف هم گاهی در کوه های اطراف دیده می شود. منطقه ی کیپ تاون می تواند در زمستان سرد و نمناک باشد.

جغرافیای آفریقای جنوبی (South Africa Geography)

نامیبیا از شمال غربی، بوتسوانا و زیمبابوه در شمال، موزامبیک از شمال شرقی، سوازیلند از شرق و اقیانوس های اطلس و هند از جنوب، جنوب غربی و شرقی آفریقای جنوبی را احاطه کرده اند.
آفریقای جنوبی در جنوبی‌ترین قسمت قاره ی آفریقا قرار دارد و دارای خط ساحلی طویلی است که ۲٬۵۰۰ کیلومتر طول دارد و با مرز دو اقیانوس اطلس و هند ساحل مشترک دارد. مساحت این کشور ۱٬۲۱۹٬۹۱۲ کیلومتر مربع است. این کشور بیست و پنجمین کشور بزرگ دنیا (بعد از مالی) و از لحاظ مساحت با کلمبیا برابر است. نجسوتی در دراکنزبرگ با ۳٬۴۰۸ متر ارتفاع بلندترین نقطه ی آفریقای جنوبی است.
در داخل آفریقای جنوبی فلات کارو که به شکل بوته زاری با تراکم کم و منطقه‌ای کوهستانی است، وجود دارد که به سمت شمال غرب در کنار صحرای کالاهاری خشکتر است. ولی خط ساحلی شرقی، پر آب و دارای آب و هوایی مطبوع و شبیه به مناطق استوایی است. منتهی‌الیه جنوب غرب، آب و هوایی مدیترانه‌ای با زمستان‌هایی مرطوب و گرم و تابستان‌هایی خشک دارد. در این منطقه به طور ادواری باد می‌وزد. در سمت شرق ساحل جنوبی کشور، باران در طول سال به طور یکسان می‌بارد و منطقه‌ای سرسبز را پدید آورده است. این منطقه را به نام راه باغ می‌شناسند.
ژوهانسبورگ در مرکز فلاتی مرتفع با ارتفاع ۱٬۷۴۰ متر قرار دارد و سالانه شاهد ۷۶۰ میلیمتر باران است. زمستان در این منطقه سرد است، اگر چه برف به ندرت در آن جا می‌بارد. در شمال ژوهانسبورگ فلات پست می‌شود. فلات پست دارای دمای بالاتر بوده و فلات بوته زار سنتی آفریقای جنوبی است.
کوه های مرتفع دراکنزبرگ که پرتگاه های شرقی فلات را تشکیل می‌دهند، امکان اسکی کردن در زمستان را فراهم می‌کنند. خیلی از مردم فکر می‌کنند که سردترین مکان در آفریقای جنوبی سرزمین جنوبی در کوه های راگولد در غرب است، جایی که در آن دمای نیمه زمستان به ۱۵ درجه سلسیوس می‌رسد. در واقع سردترین مکان بوفلز فاشین است که در بخش ملتنو از بوفلزفونتین دماغه شرقی قرار دارد و در این منطقه دمای ۶/۱۸ درجه سلسیوس نیز ثبت شده‌است.
آفریقای جنوبی همچنین یک مستعمره دارد با نام مجمع الجزایر شاهزاده ادوارد واقع در زیر قطب جنوب که شامل جزیره ماریون (۲۹۰ کیلومتر مربع) و جزیره شاهزاده ادوارد (۴۵ کیلومترمربع) است (نباید آن را با جزیره کانادایی شاهزاده ادوارد اشتباه گرفت).

اقتصاد آفریقای جنوبی (South Africa Economy)

واحد پول آفریقای جنوبی کشور راند (RAND) و برابری آن با دلار حدود 20/11 می باشد.
تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی 6/467 میلیارد دلار است که 7/2 درصد آن در بخش کشاورزی، 3/31 درصد آن در بخش صنعت و 66 درصد آن در بخش خدمات تولید می‌شود. سهم آفریقای جنوبی در تولید ناخالص قاره ی آفریقا 27 درصد است.
نرخ بیکاری در این کشور 2/24 درصد است و نیمی از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در آفریقای جنوبی 6 درصد است.
این کشور بزرگترین صادر کننده طلا که معمولا حدود 40% صادرات آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد، در جهان است و دارای 40 درصد از کل ذخائر طلای جهان و 28 درصد از کل تولید طلا در جهان می باشد.
محصولات صادراتی آفریقای جنوبی شامل طلا، الماس، پلاتینیوم و دیگر سنگ‌های آهنی و معدنی و کاشی‌آلات و تجهیزات است که به کشورهای انگلستان (1/12 درصد)، ژاپن (8/11 درصد)، آمریکا (9 درصد)، آلمان (3/5 درصد) و هلند (4 درصد) صادر می‌شوند.
آفریقای جنوبی از تولید کنندگان عمده ی اورانیوم، سنگ سرمه، پلاتین و زغال سنگ (که سه چهارم نیاز کشور به انرژی را تأمین می کند)، الماس، آلومینیــوم و سیلیکات آلومینیوم، پنبه نسوز، کروم، مس، سنگ آهن، سرب، منگنز، فسفات، سیلیکون، نقره، تیتانیوم، روی و غیره است. کشاورزی و دامداری یک سوم صادرات آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد و تولیدات آن شامل میوه، پشم و ذرت است.
محصولات وارداتی آفریقای جنوبی شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، ابزارآلات علمی و مواد غذایی است که از کشورهای چین (6/12 درصد)، آلمان (10 درصد)، آمریکا (6/6 درصد)، ژاپن (3/5 درصد) و عربستان سعودی (5 درصد) وارد این کشور می‌شود.
طرف های عمده تجاری این کشور به ترتیب انگلستان، آمریکا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، هلند، جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، نیجریه، تایوان، ژاپن، فرانسه، کره جنوبی، سوئیس، استرالیا و هنگ کنگ می باشند.
سطح زندگی در این کشور در میان کشورهای قاره آفریقا بالاترین است، ولی توزیع آن میان سفیدپوستان و غیر سفیدپوستان بسیار نابرابر است.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چیز درباره ژوهانسبورگ - آفریقای جنوبی

فرهنگ مردم آفریقای جنوبی (South Africa Culture)

به علت تنوع نژادی در کشور آفریقای جنوبی، فرهنگ واحدی در این کشور نمی‌توان یافت. غذا، موسیقی و رقص نمادهایی از فرهنگ این کشور هستند. اکثریت جمعیت سیاه پوست این کشور هنوز در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و از زندگی ساده و فقیرانه‌ای برخوردارند. با این وجود موسیقی و رقص سنتی توسط همین مردم زنده مانده است و هر چه سیاه پوستان شهری و یا غرب زده می‌شوند، فرهنگ و سنت شان کمرنگ تر می‌شود. اغلب سیاه پوستان شهرنشین علاوه بر زبان ماروی خود زبان انگلیسی یا آفریکانس صحبت می‌کنند.
شیوه زندگی اقلیت سفید پوست بسیار شبیه به شیوه زندگی سفید پوستان اروپای غربی، آمریکای شمالی و استرالیااست. علی رغم تبعیضات گسترده تحت تأثیر آپارتاید رنگین پوستان ترجیح می‌دهند با سفید پوستان ارتباط برقرار کنند تا سیاه پوستان و به خصوص رنگین پوستانی که به زبان آفریکانس صحبت می‌کنند.
آسیایی‌های ساکن آفریقای جنوبی که اغلب از هند به این جا آمده‌اند فرهنگ، زبان و عقاید مذهبی خود را حفظ کرده‌اند و مسیحی هندو و یا سنی هستند و به انگلیسی صحبت می‌کنند و عده‌ای هم به گوجاراتی و زبان تامیل سخن می‌گویند. اغلب هندی‌ها توسط کشتی معروف ترورو به عنوان خدمتکاران قرار دادی به ناتال وارد شدند و در مزارع نیشکر به خدمت گرفته شدند. چینی‌ها بعد از هندی‌ها در رده دوم مهاجران آفریقای جنوبی قرار دارند و با افزایش مهاجرت از تایوان تعدادشان در حال افزایش است. از آن جا که طبق آپارتاید، تایوانی‌ها سفید پوست هستند و نه آسیایی، فرهنگشان نیز بیشتر به سفید پوستان شبیه است تا به بقیه آسیایی‌های زرد پوست.

زبان مردم آفریقای جنوبی (South Africa Language)

آفریقای جنوبی ۱۱ زبان رسمی دارد، زبان آفریکانس (انگلیسی آفریقای جنوبی) از لحاظ تعداد زبان‌ها در رتبه اول است و پس از آن آفریقایی قرار دارد. زبان انگلیسی در سراسر جهان و از جمله آفریقای جنوبی گویشوران زیادی دارد، اما پر متکلم ترین زبان آفریقای جنوبی به شمار نمی‌آید. ۱۱ نام رسمی برای آفریقای جنوبی وجود دارد که به ازای هر زبان یک نام مستقل در نظر گرفته شده است.
همچنین در این کشور ۹ زبان رسمی آفریقایی وجود دارد: زبان فاناگالو، زبان خوئی، زبان لوبدو، زبان خوسا، زبان ناما، زبان دبل شمالی، زبان فوتی، زبان نس و زبان اشاره‌ای آفریقای جنوبی. این زبان‌ها گاهی در مقاله‌های رسمی به کار گرفته می‌شوند اما شهرت آن ها و تعداد گویشوران شان کم است.
بسیاری از زبان‌های غیر رسمی قبیله‌های بوشمن سان و خوی خوی شامل لهجه های محلی است که به سمت شمال کشور یعنی نامیبیا و بوتسوانا هم کشیده شده‌اند. مردم این کشورها از لحاظ قبیله با بقیه آفریقایی ها تفاوت دارند و به عنوان جوامع شکارچی معروف هستند. آن ها به حاشیه رانده شده‌اند و اغلب زبان‌هایشان در حال تبدیل شدن به زبان‌های انقراض یافته است.
بسیاری از سفید پوستان آفریقای جنوبی به زبان‌های اروپایی مانند پرتغالی (که سیاه پوستان آنگولا و موزامبیک هم به آن سخن می‌گویند)، آلمانی و یونانی صحبت می‌کنند و بسیاری از آسیایی‌های مقیم آفریقای جنوبی و هندی‌ها به زبان‌های آسیای جنوبی مانند هندی گجاراتی و زبان تامیل صحبت می‌کنند.

مذهب مردم آفریقای جنوبی (South Africa Religion)

مذهب در صحنه سیاسی و فرهنگی و تار و پود ساختار جامعه آفریقای جنوبی نفوذ کرده و بر تصمیم گیری ها اثر مستقیم دارد. آزادی مذهب در قانون اساسی این کشور تضمین شده است. از این رو پیروان مذاهب و ادیان مختلف در این کشور، دارای تشکل های مذهبی می باشند. وجود برنامه های مذهبی در رادیو و تلویزیون این کشور تاکید بر باورهای مذهبی در مؤسسات آموزشی و . . . از آثار بارز نفوذ ادیان و مذاهب در اوضاع سیاسی-فرهنگی این کشور است. مذهب مردم آفریقای جنوبی اسلام، مسیحیت، هندو، یهودیت و مذاهب سنتی می باشد.

مسیحیت

از جمعیت 41 میلیونی آفریقای جنوبی، 70 درصد مسیحی هستند که جنبش کلیسای سیاه پوستان، بزرگ ترین گروه مذهبی این کشور است و از هر سه نفر سیاه پوست مسیحی، یک نفر عضو این جنبش می باشد.

یهود

اولین یهودیان در سال 1841 در کیپ تاون اقامت گزیدند و نخستین کنیسه نیز در سال 1963 در آفریقای جنوبی ساخته شد. یهودیان در انجام مناسک مذهبی خویش آزادند.

هندو

مذهب هندو یکی از مذاهب قدیمی است که دارای پیروان زیادی می باشد. هندی های مقیم آفریقای جنوبی، اغلب دارای مذهب هندو هستند. گفته شده از هر سه نفر هندی، دو نفر هندو مذهب می باشند.

اسلام

به دلیل سرکوب و مظلومیت مستعمرات، به واسطه ملت های مسیحی اروپایی، رشد اسلام در غرب آفریقا متوقف شد، اما آمار نشان می دهد که گسترش دین اسلام در سال های اخیر 50 تا 60 درصد رشد داشته است. بدین ترتیب اسلام سریع ترین مذهب در حال رشد این قاره می باشد.

غذای مردم آفریقای جنوبی (South Africa Food)

در آفریقای جنوبی ملیت های مختلف با فرهنگ ها و نوع تغذیه مختلف وجود دارند. استفاده از گوشت و مرغ در بیشتر غذاها مرسوم است. همچنین غذاهای دریایی متنوع و بسیار زیادی در سبد غذایی آفریقایی ها وجود دارد. در زیر چند نوع از غذاهای لذیذ که مصرف آن بیشتر در کیپ تاون مرسوم است ذکر می شود:
Bobotie: تشکیل شده از گوشت پخته شده خرد شده همراه با تخم مرغ سرخ شده
Sosaties: کباب همراه با ادویه خاص آفریقایی
Samoorvis: تشکیل شده از ماهی Kedgeree که یک ماهی محلی می باشد
Breyani: گوشت بره یا فیله مرغ کباب شده همراه با برنج پخته شده یا عدس پخته شده

مسافت و اختلاف زمانی آفریقای جنوبی (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و ژوهانسبورگ (ایران و آفریقای جنوبی)

مسافت تهران تا ژوهانسبورگ 7283 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا ژوهانسبورگ حدود 9.5 ساعت می باشد.
ژوهانسبورگ 1 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 10:30 در ژوهانسبورگ است.

جشن ها و تعطیلات رسمی آفریقای جنوبی (South Africa Celebrations)

روز آزادی در کشور آفریقای جنوبی، یکی از تعطیلات رسمی در تقویم این کشور است، که هر سال در ۲۷ ماه آوریل برای آن مراسمی برپا می‌شود. در این روز، مردم آفریقای جنوبی، آزادی و رهایی از رژیم آپارتاید را جشن گرفته و برگزاری اولین انتخابات پس از سرنگونی آپارتاید (که در ۲۷ آوریل ۱۹۹۴ روی داد) را گرامی می‌دارند. در این انتخابات همگی افراد بالای ۱۸ سال این کشور آزادانه حق رای داشتند، در صورتی که در زمان سلطه نظام آپارتاید، انتخابات به صورت نژادپرستانه برگزار می‌شد و افراد غیر سفیدپوست از حقوق محدودی برای رای دادن، برخوردار بودند.

همه چیز درباره آفریقای جنوبی
5 (100%) 3 امتیاز

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از