مکزیکو سیتی

مختصری درباره مکزیکوسیتی

مکزیکو سیتی یا شهر مکزیکو یک کلانشهر واقع در دره مکزیکو در مرکز کشور مکزیک است. مکزیکو سیتی پایتخت کشور مکزیک است و در ارتفاع ۲٬۲۴۰ متر بالای سطح دریا قرار دارد. مکزیکو سیتی پس از تخریب شهر تنوچتیتلان، مرکز امپراتوری آزتک، که در ۱۳۲۵ بنا شده بود شکل گرفت و هم اکنون یکی از بزرگترین شهرهای جهان است.
مکزیکو سیتی به واسطه موقعیت جغرافیایی خود، هوایی سرد با فصول کوتاه متغیر دارد؛ در حالی که برف به ندرت می بارد، شب ها در ماه های سرد از دسامبر تا ژانویه یخبندان می شود.
شهر مکزیکو با جمعیت چندین میلیونی و ارتفاع زیاد و آسمان آبی زیبایش، در مرکز فلاتی عظیم قرار دارد و از عصر استعمار رو به گسترش رفت. در دوران پورفیریودیاس وضع و شان یک شهر را یافت و پس از انقلاب پایتخت بزرگی از کار در آمد. همیشه بناهای تازه ای در این شهر در دست ساختمان است. خیابان ها را پهن تر می کنند و ساختمان های کهن سال را در هم می کوبند تا جا برای اجرای طرح های بزرگتر و بهتر باز شود.
در شهر مکزیک اغلب اوقات زمین لرزه روی می دهد، اما آسیب زیادی نمی رساند. به علت وقوع زمین لرزه، آسمانخراش در این شهر کمیاب است و بلندی ساختمان ها تابع مقرراتی است که برای احتراز از آسیب زمین لرزه وضع شده است.

دیدنی های مکزیکو سیتی

مرکز تاریخی مکزیکوسیتی

مرکز تاریخی مکزیکوسیتی یا سنترو که به سنترو هیستوریکو نیز مشهور است، در اطراف زوکالو یا میدان اصلی این شهر که بزرگترین میدان آمریکای لاتین است و بعد از میدان سرخ مسکو بزرگترین میدان جهان محسوب می شود، متمرکز شده و در تمام جهات امتداد یافته است. این میدان قابلیت گنجایش ۱۰۰ هزار نفر را دارد. از جمله جاذبه های این قسمت شهر می توان به کاخ ملی، کلیسای مکزیکوسیتی، کلیسای سانتو دومینگو، خیابان سن ایلدفونسو، خانه سنت آگوستین و ده ها بنای تاریخی دیگر اشاره کرد.

سوچیمیلکو

سیستمی وسیع از راه های آبی و باغ های شناور گل ها که تاریخچه آن ها به زمان آزتک ها بر می گردد. این منطقه در جنوب شهر واقع شده و توریست ها می توانند از گردش با تراجینرها یا قایق های رنگی زیبا بر روی آب لذت ببرند. بسیاری از این تراجینرها گروه های موسیقی ماریمبا و کافه هایی شناور را در خود جای داده اند که با عبور از کنار شان از شما پذیرایی خواهند کرد. سوچیمیلکو بقایای مکزیکوسیتی در زمان رسیدن اسپانیایی ها در سال ۱۵۱۲ به این شهر را به نمایش می گذارد.

کلیسای شهری مکزیکوسیتی

بزرگترین و قدیمی ترین کلیسای قاره آمریکا و مسند اسقف اعظم رومی کاتولیک مکزیک است. بنای این کلیسا که در سال ۱۵۷۳ تا ۱۸۱۳ در نزدیکی تمپلو مایور و در سمت شمالی زوکالو ساخته شده به سبک گوتیک است و مملو از ستون ها و مجسمه های زیبا می باشد. دو برج ناقوس کلیسا شامل ۲۵ ناقوس هستند و زیارتگاه کنار آن، تعمیدگاه کلیسا را در خود جای داده است. این کلیسا ۱۶ عبادتگاه دارد و ۱۴ تای آن ها به روی عموم باز هستند.

کلیسای بانوی گوادالوپ

کلیسایی رومی کاتولیک، باسیلیکای باستانی، باسیلیکای جدید و زیارتگاه ملی مکزیک که در شمال مکزیکوسیتی در میدان ماریانا قرار دارد. باسیلیکای جدید، ردای اصلی خوان دیگو که نشانه ای از بانوی گوادالوپ را بر خود دارد، در خود جای داده است. باسیلیکای تاریخی در سال ۱۵۳۱ تا ۱۷۰۹ ساخته شد و باسیلیکای جدید در سال ۱۹۷۴ به آن اضافه شد. این کلیسا یکی از مهم ترین سایت های زیارتی کاتولیک هاست و سالانه میلیون ها بازدیدکننده دارد.

کاخ ملی

مسند قوه مجریه فدرال مکزیک که در میدان اصلی شهر واقع شده است. این کاخ از زمان آزتک ها مسند پادشاهی بوده و بسیاری از مصالح ساختمانی این بنا از همان زمان به جای مانده اند. مجموعه فعلی، ساختمانی دولتی است که محل کار رئیس جمهور مکزیک را در خود جای داده و با نمای صورتی رنگ و طولی بیش از ۲۰۰ متر، تمامی سمت شرقی زوکالو را اشغال کرده است.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چیز درباره مکزیک

ستون استقلال

فرشته استقلال که آن را به نام اِل انجل یا ستون استقلال می شناسند، ستونی است که در میدان پاسئو د لا ریفورما در مرکز مکزیکوسیتی واقع شده است. ال انجل در یادبود صدمین سال شروع جنگ استقلال مکزیکو که در سال ۱۹۱۰ جشن گرفته شد، ساخته شد. بعدها این بنا به مقبره ای برای قهرمانان مهم آن جنگ تبدیل شد. این ستون یکی از مشهورترین نمادهای مکزیکوسیتی است که شباهت زیادی به ستون ژوئیه در پاریس و ستون پیروزی در برلین دارد.

تمپلو مایور

تمپلو مایور یا معبد کبیر یکی از معابد اصلی آزتک ها در پایتختشان تنوکتیتلان بود، که هم اکنون به مکزیکوسیتی تبدیل شده است. سبک معماری این معبد به اواخر عصر پست کلاسیک مزوآمریکا تعلق دارد. این معبد که هیویی تئوکالی نام داشته، به دو خدای جنگ و خدای باران و کشاورزی تقدیم شده است. هر کدام از این خدایان زیارتگاهی دارند که در بالای یک هرم با پله های مجزا قرار گرفته اند. ابعاد معبد در پایه تقریبا ۱۰۰ در ۸۰ متر است و در سال ۱۳۲۵ ساخته شده است.

پاسئو د لا ریفورما

پاسئو د لا ریفورما یا گردشگاه اصلاح طلبان، بلواری ۱۲ کیلومتری است که در طی دومین امپراطوری مکزیک به دستور ماکزیمیلیان اول مکزیک ساخته شد. امروزه این نام، اصلاح طلب لیبرال قرن نوزدهم، رئیس جمهور بنیتو خوارز را یادآوری می کند. از جمله جاذبه های این بلوار می توان به پارک چاپولتپک، فواره ای با مجسمه هایی در یادبود ملی شدن صنعت نفت مکزیک در سال ۱۹۳۸ و مجسمه الهه دایانا اشاره کرد.

موزه ملی مردم شناسی

کلکسیونی وسیع از صنایع دستی که وسعت آن به بیش از ۹۲۰۰ متر مربع می رسد و یکی از موزه های بوم شناسی مکزیک و جهان است. طبقه همکف این موزه به نشان دادن فرهنگ بومی و جامعه مکزیک قبل از فتح اسپانیایی ها می پردازد. سنگ خورشید معروف آزتک در میان آثار هنری فوق العاده این موزه خودنمایی می کند. همچنین اطلاعاتی درباره نوادگان این فرهنگ ها و چگونگی زندگی امروز آن ها در این موزه در دسترس می باشد.

قصر هنرهای زیبا

این قصر در قسمت غربی مرکز تاریخی مکزیکوسیتی و در کنار پارک مرکزی آلامدا قرار گرفته است. طراحی داخلی و ساخت این بنا توسط معمار ایتالیایی، آدامو بواری در سال ۱۹۰۴ صورت گرفت، اما به دلیل مشکلاتی که بر اثر انقلاب مکزیک به وجود آمد، ساخت آن در سال ۱۹۱۳ به پایان رسید. سبک معماری این بنا نئوکلاسیک و آرت نووو می باشد و طراحی داخلی آن به شیوه آرت دکو است. نمایشگاه ها و اجراهای بسیار تئاتر، این قصر را به مهم ترین مرکز فرهنگی مکزیکوسیتی و کشور مکزیک تبدیل کرده است.

پارک چاپولتپک

پارک یا جنگل چاپولتپک، با بیش از ۶۸۶ هکتار وسعت بزرگترین پارک آمریکای لاتین است و بر روی تپه چاپولتپک واقع شده است. این پارک که به گونه ای ریه های مکزیکوسیتی محسوب می شوند، باغ وحش شهر و موزه های متعددی همچون موزه هنر مدرن، موزه بوم شناسی، موزه کودکان، موزه تکنولوژی، موزه تاریخ طبیعی و موزه ملی که محل اقامت امپراطور اتریشی ماکزیمیلیان هابسبرگ بوده را در خود جای داده است.

میدان گاریبالدی

میدان گاریبالدی در مرکز تاریخی مکزیکوسیتی واقع شده و نام اصلی آن پلازا سانتا سسیلیا بوده است، اما در سال ۱۹۱۰ در گرامی داشت ژنرال خوزه گاریبالدی، قهرمان انقلاب مکزیک، نام آن تغییر یافت. این میدان توسط کافه ها و رستوران های متعددی که محبوب توریست ها می باشند و همچنین نوازندگان موسیقی های محلی ماریاچی احاطه شده است. از جاذبه های اطراف این میدان می توان به سالن تنامپا، مدرسه ماریاچی و مجسمه بزرگان موسیقی اشاره کرد.

همه چیز درباره مکزیکوسیتی – مکزیک
5 (100%) 5 امتیاز

4
دیدگاه بگذارید

avatar
4 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
4 نویسنده
دانلود آهنگ های جدید فارسیمریمجمشیدمسعودیویزای مکزیک جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
ویزای مکزیک
کاربر مهمان
ویزای مکزیک

سلام چه صوری میشه ویزای مکزیک گرفت ؟

جمشیدمسعودی
کاربر مهمان
جمشیدمسعودی

سلام من آشپزهستم مدتی دبی بودم کسی میتونه کمکم کنه دوباره به یکی ازکشورها برای کارسفرکنم ممنون میشم
Jamshidmasoudi@yahoo.com

مریم
کاربر مهمان
مریم

ممنونم

دانلود آهنگ های جدید فارسی
کاربر مهمان
دانلود آهنگ های جدید فارسی

سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون