برزیل

همه چیز درباره برزیل

جمهوری فدراتیو برزیل، بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای جنوبی است. برزیل مستعمره پرتغال بود و این کشور تنها کشور قاره آمریکاست که مردم آن به زبان پرتغالی سخن می‌گویند. برزیل کشوری چند ملتی است و جمعیت آن متشکل از نژادهای اروپایی، سرخ‌پوستان آمریکا، آفریقایی ها و نیز آسیایی ها است. برزیل یک فدراسیون است که از ۲۶ ایالت و یک منطقه فدرال تشکیل شده، که در مجموع ۲۷ واحد فدرال را تشکیل می‌دهند. محبوبت‌ترین ورزش در برزیل فوتبال است و برزیل شهرت بسیاری به خاطر فوتبالیست‌های مشهور خود دارد. از جمله آنان می‌توان این افراد را نام برد: پله، گارینچا، جیرزینیو، ریولینو، کارلوس آلبرتو تورس، زیکو، ساکرتیس، روماریو، رونالدو، ریوالدو، روبرتو کارلوس، جونینیو، آدریانو، دیگو، روبینو، رونالدینیو و پسر طلایی فوتبال برزیل کاکا.

اطلاعات کلی درباره برزیل

پایتخت برازیلیا
بزرگترین شهر سائوپائولو
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی پرتغالی
مساحت 8,514,877 کیلومتر مربع
جمعیت 190,732,694 سرشماری 2010
واحد پول رئال (BRL)
منطقه ی زمانی UTC-2 to -4
پیش شماره تلفن +55
دامنه ی اینترنتی .br

پرچم کشور برزیل

پرچم کشور

زمان به وقت برزیل

آب و هوای هم اکنون برزیل

 

موقعیت جغرافیایی برزیل در نقشه جهان

برزیل

آب و هوای برزیل (Brazil Weather)

تنوع آب و هوایی زیادی در برزیل وجود دارد، اما بخش بزرگی از آن گرمسیری است و پوشیده از جنگل های بارانی آمازونکه در حوضه ی آب ریز رود آمازون به وجود آمده‌اند. با این حال برزیل دارای پنج نوع آب و هواست که عبارتند از گرمسیری در مرکز، کوهستانی، نیمه خشک در شمال شرقی، استوایی در شمال و معتدل در جنوب. آب و هوای استوایی به صورت بسیار بارز در شمال این کشور دیده می‌شود. این مناطق به صورت واقعی فصل خشک ندارند و در واقع فصل خشک آن جا تنها کمتر از فصل بارانی بارش دارد، اما آن میزان بارش هم قابل توجه است.

جغرافیای برزیل (Brazil Geography)

برزیل محدوده‌ای وسیع از سواحل شرقی آمریکای جنوبی را اشغال کرده است و همچنین شامل مناطق بسیاری از مرکز این قاره نیز می‌شود. برزیل با کشورهای اروگوئه در جنوب و آرژانتین و پاراگوئه در جنوب غربی، همچنین با بولیوی و پرو در غرب و با کلمبیا در شمال شرقی همسایه است و با ونزوئلا و سورینام و گویان و در آن طرف آب با گویان فرانسه نیز در شمال مرز مشترک دارد. این کشور از شمال به نیم کره ی جنوبی کشیده شده است.
عواملی چون بزرگی و آب و هوا و منابع طبیعی غنی این کشور را متمایز کرده است. برزیل پنجمین کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهای روسیه، کانادا، چین و آمریکا است. در قاره آمریکا (شمالی و جنوبی) سومین کشور از لحاظ وسعت می‌باشد. وسعت این کشور ۸٫۵۱۱٫۹۶۵ کیلومتر است که ۵۵٫۴۵۵ کیلومتر آن را آب شامل می‌شود.
عوارض زمین در برزیل نیز تنوع بسیار زیادی دارد که شامل تپه ها، کوه ها، جلگه های پست کوه هاو زمین های بایر است. ارتفاع بیشتر مناطق برزیل بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ متر است. مناطق مرتفع اصلی، بیشتر در قسمت جنوبی کشور قرار دارند و کلا بخش جنوبی کشور ناهموارتر است. از دیگر ویژگی های جغرافیایی برزیل وجود رود آمازون در این کشور است که بزرگ ترین و پر آب ترین رود دنیا و دومین رود طویل جهان است. این رود به اقیانوس اطلس می ریزد.
برزیل اکو سیستم متنوعی دارد و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در این کشور بسیار زیاد است، به طوری که کارشناسان انواع گیاهان و جانوران در این کشور را بالغ بر ۲ میلیون نوع تخمین زده‌اند. پستانداران بزرگ در این کشور شامل جگوار، لئو پارت که هر دو نوعی پلنگ هستند و خوک های وحشی، خوک های خرطوم دار، مورچه خوارها، تنبل ها ٬ روباه ها، اپوسوم و گورکن هستند. گوزن در جنوب برزیل به وفور یافت می‌شود و میمون ها نیز در جنگل های پر باران شمالی زیست می‌کنند. اما در سالیان اخیر بسیاری از عوامل انسانی و اقدامات مانند ساخت بزرگراه، قطع درختان برای مصرف چوب آن ها، کشاورزی و زراعت، استخراج معادن و ساخت سد که باعث زیر آب رفتن بخشی از دره‌ها شده است این اکو سیستم غنی را تهدید می‌کند.

اقتصاد برزیل (Brazil Economy)

برزیل با در اختیار داشتن بخش های گسترده و توسعه یافته کشاورزی، معدن، تولید، خدمات و نیز نیروی کار، دارای تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) بیش از سایر کشورهای آمریکای لاتین است و این امر برزیل را تبدیل به قدرت اقتصادی منطقه کرده است. برزیل در حال گسترش حضور خود در بازارهای جهانی است. مهم‌ترین صادرات برزیل را هواپیمای دارای بال ثابت، قهوه، وسایط نقلیه، سویا، سنگ معدن آهن، آب پرتقال، فولاد، منسوجات، کفش، گوشت و تجهیزات برقی تشکیل داده است.
بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، برزیل نهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر برابری قدرت خرید و یازدهمین قدرت اقتصادی جهان از نظر نرخ مبادلات بازار است. بیشتر بخش صنعتی این کشور در بخش‌های جنوب و جنوب شرقی این کشور تجمع یافته است. منطقه شمال شرقی فقیرترین منطقه برزیل است، اما این منطقه نیز در حال جذب سرمایه گذاری های جدید است.
برزیل دارای پیشرفته‌ترین بخش صنعتی در آمریکای لاتین است. صنایع برزیل که یک سوم تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داده است، از صنایع خودروسازی تا صنایع فولاد، پتروشیمی، رایانه، هواپیما و نیز کالاهای مصرفی بادوام را شامل می‌شود. با توجه به افزایش ثبات اقتصادی که نتیجه ی اجرای طرح رئال است، بخش‌های تجاری برزیل و نیز واحدهای تجاری چند ملیتی سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در تجهیزات و فناوری جدید کرده‌اند، که بخش عمده ی آن از شرکت‌های آمریکای شمالی خریداری شده است. پتروبراس بزرگترین شرکت نفتی برزیل است.
برزیل دارای صنعت گسترده و پیچیده خدمات نیز هست. در اوایل دهه ۱۹۹۰، بخش بانکداری ۱۶ درصد از تولید ناخالص داخلی برزیل را به خود اختصاص داد. صنایع خدمات مالی برزیل اگرچه با تحول عمده‌ای روبرو شده است، اما این صنعت محصولات متنوعی در اختیار واحدهای تجاری محلی قرار داده و در حال جذب شرکت‌های جدید بسیاری از جمله شرکت‌های مالی ایالات متحده آمریکاست.

فرهنگ مردم برزیل (Brazil Culture)

برزیل دارای تنوع زیستی بسیار زیادی است، و بسیاری از نژادها و گروه‌های قومی را درخود جای داده است. در کل، برزیلی‌ها نوادگان چهار گروه مهاجر هستند:
1- سرخ‌پوستان آمریکا، بومیان برزیل، که نوادگان گروه‌های انسانی هستند که در حدود ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، از سیبری به سمت برزیل مهاجرت کردند و با عبور از تنگه برینگ به برزیل رسیدند.
2- استعمارگران پرتغالی، که از زمان کشف برزیل در سال ۱۵۰۰ تا زمان استقلال این کشور در سال ۱۸۲۲به این کشور مهاجرت کردند.
3- بردگان آفریقایی که از سال ۱۵۳۰ تا پایان دوران انتقال برده در سال ۱۸۵۰ به برزیل وارد شدند.
4- گروه‌های متنوع مهاجران از اروپا، آسیا و خاورمیانه که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به برزیل پا گذاشتند.
مردم برزیل، مردمانی شاد هستند که از شنیدن موسیقی، اخبار و انواع لطیفه ها، بسیار خوشحال می شوند و از آن جایی که قسمت عمده ی قهوه جهان در این کشور تولید می شود، مصرف قهوه در این کشور بسیار بالا است. خانواده های برزیلی معمولا پر جمعیت هستند و به محض این که با یک برزیلی آشنا شوید، به سرعت از خانواده تان و تعداد افراد آن می پرسند و البته از وضعیت خانوادگی شان نیز سخن می گویند. در این کشور همه اعضای خانواده با یکدیگر به مهربانی رفتار می کنند و احساس برادری و خواهری در سراسر زندگی افراد خانواده به قوت خود باقی خواهد ماند. جالب است بدانید که مردم برزیل در میان مردمان کشورهای آمریکای لاتین، به افرادی شجاع، مؤدب و نرمخو شهره هستند.
در برزیل همچنین آداب و رسوم ملی، همواره مورد احترام است و یکی از رشته هایی که مردم این کشور را به یکدیگر پیوند می دهد، علاقه همگانی به برپا کردن کارناوال، اعیاد و جشن های مذهبی و تاریخی است که همه مردم برزیل از اقشار مختلف جامعه در این مراسم شرکت کرده و به رقص و پایکوبی می پردازند. هنگام فرارسیدن کارناوال که در سالروز ولادتحضرت عیسی در خیابان های این کشور برپا می شود، کلیه دسته ها و باشگاه ها به جنبش درمی آیند و شادمانه این روز را جشن می گیرند و از این که در کنار همدیگر هستند، بسیار خرسند می شوند. این مردم برزیل هستند که قادرند در تمام این اوقات از دایره ی ادب خارج نشده و حرمت یکدیگر را نگاه دارند و این خود نشانه ی آن است که آن ها از پرشورترین و شادترین و خوش طبع ترین مردمان جهانند.

زبان مردم برزیل (Brazil Language)

پرتغالی تنها زبان رسمی برزیل است. این زبان، زبانی است که تمام جمعیت برزیل به آن سخن می‌گویند و تنها زبانی است که در مدارس، روزنامه‌ها، رادیو، تلویزیون و برای تمامی گروه‌های تجاری و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، برزیل تنها کشور پرتغالی زبان در قاره ی آمریکاست، که به این ترتیب زبان پرتغالی یکی از مهم‌ترین بخش‌های هویت ملی برزیل است. زبان پرتغالی که در برزیل به آن سخن می‌گویند به صورت مستقل از زبان مادری اروپایی تحول یافته، و این زبان در مقایسه با زبانی که در پرتغال بدان سخن می‌گویند، دچار تغییرات آوایی کمتری شده است، بنابراین همواره گفته می‌شود که زبان کاموها، که در قرن شانزدهم می‌زیستند، بیشتر شبیه برزیلی امروز بوده، تا زبانی که امروزه در پرتغال بدان سخن می‌گویند و در نتیجه آثار ادبی کاموها زمانی که به برزیلی خوانده شود کاملتر است. زبان پرتغالی برزیل تأثیرات چشمگیری از زبان سرخ‌پوستان و آفریقاییان و نیز همگون‌سازی‌های متعدد زبان ایتالیایی پذیرفته است. عموما، گویشوران هر گونه زبانی می‌توانند همدیگر را درک کنند، اما اختلافات متعدد واج شناختی، واژگانی و خطی میان این گونه‌ها وجود دارد.
بسیاری از زبان‌های سرخ‌پوستان در جوامع بومیان، خصوصا در شمال برزیل تکلم می‌شود. گرچه بسیاری از این جوامع تماس‌های مهمی با پرتغالی دارند، امروزه انگیزه‌هایی برای تدریس زبان‌های بومی وجود دارد.
نوادگان مهاجران که اغلب دو زبانه هستند نیز در جوامع کوچک روستایی در جنوب برزیل به زبان‌های دیگر سخن می‌گویند. مهم‌ترین آن ها عبارت‌اند از گویش‌های آلمانی برزیلی، همچون ریوگرندنسر، هانشروکیش و زبان پامرانین، و نیز تالیان، بر اساس زبان ونیزی ایتالیا. در شهر سائوپائولو، در محلات مهاجرنشینی همچون لیبرداد افرادی به زبان ژاپنی تکلم می‌کنند.
زبان انگلیسی به طور رسمی در مدارس برزیل تدریس می‌شود، اما شمار معدودی از مردم برزیل قادر به تکلم به زبان انگلیسی هستند. برخی از گویشوران پرتغالی تا حدودی به خصوص در مناطق مرزی آرژانتین، پاراگوئه و اوروگوئه قادر به درک زبان اسپانیایی هستند.

مذهب مردم برزیل (Brazil Religion)

بر اساس سرشماری IGBE 74 درصد از مردم برزیل کاتولیک هستند. برزیل دارای بیشترین شمار کاتولیک‌ها در بین کشورهای جهان است.
شمار پیروان مذهب پروتستان در حال افزایش است، این شمار در سال ۱۳۸۸ خورشیدی به ۴/۱۵ درصد می‌رسید.
۴/۷ درصد از جمعیت برزیل خود را منکر وجود خدا، کافر یا بی‌دین می‌دانند.
روح‌گرایان ۳/۱ درصد از جمعیت برزیل را تشکیل می‌دهند (حدود ۳/۲ میلیون نفر).
۸/۱ درصد جمعیت این کشور طرفداران دیگر مذاهب هستند. برخی از این مذاهب عبارت‌اند از کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخر الزمان، شاهدان یهوه، بوداگرایی، یهودیت و اسلام.
۰/۳ درصد از جمعیت برزیل از مذاهب سنتی آفریقا همچون کاندومبله، ماکومبا، و اومباندا پیروی می کنند.
برخی نیز به ترکیبی از مذاهب مختلف، همچون کاتولیک، کاندومبل، و مذهب بومیان آمریکا اعتقاد دارند.

غذای مردم برزیل (Brazil Food)

در قسمت های مرکزی کشور برزیل غذای لوبیای سیاه و برنج از همه مشهورتر است. لوبیای سیاه همانند یک خورشت آب دار تهیه می شود و بر روی برنجی که کمی سبزی و گوجه فرنگی دارد، ریخته می شود. این غذا که به آروز افیائو معروف است، مورد علاقه ی مرکز نشینان برزیل است. از دیگر غذاهای مورد علاقه برزیلی ها که معمولا در هفته چند بار تهیه می شود، قطعه گوشت گاو کوبیده شده است که حتما باید در تابه سرخ شود. یکی از رسوم جالب مردم این سرزمین، خوردن سوپ عدس یا عدس پلو در اولین روز سال جدید است. در فرهنگ برزیل عدس نمایانگر ثروت و دارایی است.
در برزیل حتی غذاها و آداب خوردن هم به طبقه ی اجتماعی افراد بستگی دارد. مردم مرفه این کشور، صبحانه های مفصل شامل گوشت، تخم مرغ، انواع نان و پنیر و سایر مواد مغذی می خورند. اما صبحانه ی بقیه ی مردم بسیار ساده و سبک است. در این کشور رستوران های مخصوصی وجود دارد که در ساعت ۱۰، صبحانه های مفصلی برای مشتریان خود تدارک می بینند.
در نواحی جنوبی برزیل، غذاهای آلمانی و در کنار سواحل، اغذیه ی ایتالیایی و لهستانی به وفور پیدا می شود. البته شهرهای برزیل نیز همانند سایر شهرهای دنیا تحت تاثیر فرهنگ غرب از حالت سنتی خارج شده و در آن ها انواع رستوران ها و فست فودها به وفور پیدا می شود.
وعده اصلی غذای مردم برزیل ناهار است که آلموکو نامیده می شود. مردم برزیل گوشت، برنج و ماهی زیاد مصرف می کنند و ناهار آن ها معمولا از ساعت یازده ونیم تا سه بعد از ظهر سرو می شود. شام یا همان جانتار بین ساعت هفت تا یازده شب خورده می شود. البته تفاوت ساعت صرف شام به محل زندگی افراد بستگی دارد. مردم ساکن شهرهای بزرگ و پایتخت شام را خیلی دیر می خورند.
سراسر خاک برزیل از نعمت فراوانی میوه های گوناگون برخوردار است و بسیاری از میوه های مناطق گرم از قبیل آناناس، آووکادو، موز و پرتقال علاوه بر تامین نیازهای داخلی کشور برزیل، از مهم ترین صادرات و منابع درآمدزای این کشور محسوب می شود. هر قسمت خاک برزیل مستعد روییدن درخت میوه ای مخصوص است که البته در جای دیگر نمی روید و به همین خاطر ما شاهد انواع مختلفی از میوه ها در برزیل هستیم.

مسافت و اختلاف زمانی برزیل (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و برازیلیا (ایران و برزیل)

مسافت تهران تا برازیلیا 11785.7 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا برازیلیا حدود 15 ساعت می باشد.
برازیلیا 6 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 شب در تهران معادل ساعت 5:30 بعد از ظهر در برازیلیا است.

جشن ها و تعطیلات رسمی برزیل (Brazil Celebrations)

1 ژانویه، سال نو
19 مارس، روز سن جوزف
1 آوریل، روز دروغ آوریل
10 آوریل، جمعه ی خوب
1 می، روز کار
7 سپتامبر، روز استقلال
12 ژوئن، روز ولنتاین

همه چیز درباره برزیل
5 (100%) 1 امتیاز

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از