سوئیس

همه چیز درباره سوئیس

کنفدراسیون سوئیس یکی از کشورهای اروپای غربی است که شهرت جهانیش را مدیون امنیت، ساعت و بانک‌های مشهورش است. بر اساس آمارهای بانک جهانی در سال 2007 میلادی سوئیس پنجمین کشور ثروتمند جهان است. این کشور از سال 1815 در هیچ جنگی شرکت نکرد و در طول هر دو جنگ جهانی بی‌طرف بود. سوئیس مقر بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های بین‌المللی مانند صلیب سرخ، سازمان تجارت جهانی و یکی از دو دفتر اروپایی سازمان ملل متحد است.

 اطلاعات کلی درباره ی سوئیس

پایتخت برن
بزرگترین شهر زوریخ
نوع حکومت جمهوری فدرال
زبان رسمی آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی، رومانش
مساحت 41,285 کیلومتر مربع
جمعیت 7,785,600 تخمین 2009
واحد پول فرانک سوئیس (CHF)
منطقه ی زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +41
دامنه ی اینترنتی .ch

پرچم کشور سوئیس

پرچم کشور

زمان به وقت سوئیس

آب و هوای هم اکنون سوئیس

موقعیت جغرافیایی سوئیس در نقشه جهان

 

آب و هوای سوئیس (Switzerland Weather)

سوئیس چهار فصل دارد.
زمستان (دسامبر تا فوریه): در اغلب اوقات برف در زمستان می بارد و درجه حرارت به زیر صفر درجه می رسد.
فصل بهار (مارس تا می): در فصل بهار هوا گرمتر از زمستان است، ولی هنوز به لباس گرم نیاز می باشد. درجه حرارت در این فصل بین 14 تا 2 درجه سانتی گراد متغیر است.
فصل تابستان (جون تا اواسط سپتامبر): در فصل تابستان آب و هوا معتدل بوده و درجه حرارت بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد متغیر می باشد.
فصل پاییز (از اواسط سپتامبر تا نوابر): در این فصل درجه حرارت از 18 تا 10 درجه سانتی گراد متغیر می باشد.
آب و هوای سوییس، معمولا معتدل است؛ اما در موقعیت های مختلف، ممکن است از وضعیت یخبندان در قله‌های کوه تا هوای دلپذیر و مطبوع مدیترانه‌ای در نقاط جنوبی سوییس، متغییر باشد. تابستان های گرم و مرطوب این کشور، با باران های دوره‌ای و متناوب آن، برای چراگاه ها و مراتع مناسب است. زمستان ها، کوهستان پوشیده از برف و هوای قسمت های پایین تر، ابری و مه آلود است.
در همه ی سال حتی در زمستان ممکن است، پدیده ی آب و هوایی مشهوری به نام فون Fohn اتفاق بیفتد. این پدیده سبب اعتدال هوا در اروپای مرکزی و سوییس می شود و جریان هوای مدیترانه ای، آن را ایجاد می کند. در روستاهای جنوبی منطقه ی والیز (Valais) که در مرز ایتالیا و فرانسه قرار دارند، مراتع مناسبی به وجود آمده است. گرابوندن (Graubunden) نیز آب و هوایی خشک تر و کمی سردتر دارد و زمستان ها برف فراوانی در آن می بارد. مرطوب ترین قسمت های سوییس، ارتفاعات آلپ و حوالی رود تیسین است. این منطقه آفتاب شدید و بارش های سنگینی دارد.
شرق سوییس، سردتر از غرب آن است. در تمام سال، ممکن است یک جبهه هوای سرد روی کوه های آن شکل بگیرد. بارندگی در سرتاسر سال، با تفاوت کمی در فصل ها و مکان های مختلف وجود دارد. فصل پاییز، اغلب، خشک ترین فصل است. الگوی آب و هوایی سوییس از یک سال تا سال دیگر، متغیر و پیش بینی آن، سخت است.
ارتفاع و موقعیت، آب و هوای ملایم سوییس را تعدیل می کند. اختلافات زیادی در دما و بارندگی بین مسافت های نسبتا کوتاه هست؛ برای مثال، آب و هوای کوهستانی سرد اطراف گردنه‌ی سنت گاتارد فقط 50 کیلومتر با آب و هوای مدیترانه ای لوگونو فاصله دارد.
بهترین فصل سفر به سوئیس از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر شهریور ماه می باشد. البته پائیز کوتاه آن نیز خاطره انگیز و فراموش نشدنی است.

جغرافیای سوئیس (Switzerland Geography)

کشور سوییس کوهستانی ترین و مرتفع ترین کشور اروپاست. این کشور 1852 کیلومتر خطوط مرزی دارد که 740 کیلومتر آن با ایتالیا در جنوب، 573 کیلومتر با فرانسه در شمال و غرب، 334 کیلومتر با آلمان در شمال، 164 کیلومتر با اتریش در شرق و 41 کیلومتر با لیختن اشتاین (Liechtenstein) در شرق است. مساحت کلی سوییس 41290 کیلومتر مربع است (حدود یک چهلم ایران). بزرگترین شهر آن، زوریخ (Zurich) و پایتخت آن، شهر برن (Bern) است.
این کشور بسیار زیبا که هر گوشه آن همچون یک کارت پستال منحصر به فرد می باشد، دارای طبیعت بکر و شگفت انگیزی است که از مجموعه ای از کوه ها، جنگل ها و دریاچه ها به وجود آمده و مناظری طبیعی را در خود جای داده که به ندرت در جای دیگری از جهان یافت می شود. ۶۰% از خاک این کشور را رشته کوه معروف آلپ در بر گرفته که در بیشتر اوقات سال پوشیده از برف است و به همین جهت در زمستان بهشت اسکی بازان است که ضمن بهره مندی از طبیعت زیبای آن، از بهترین و مدرن ترین وسایل و امکانات تفریحی استفاده می کنند.
سوییس دارای صنعت گردشگری گسترده ای است. در فصل تابستان مردم از تمام دنیا به سوییس می آیند تا در کوهستان های آن از هاکی لذت ببرند. در زمستان نیز برای اسکی به این کشور می آیند. یکی از پاتوق های مشهور در شرق سوییس، داووس است که بزرگ ترین پاتوق زمستانی اروپا به شمار می رود.
سوئیس به طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می‌شود: کوه های آلپ سوئیس، ناحیه میتلاند یا فلات سوئیس و کوه های ژورا در ناحیه شمال غربی و حوالی مرز فرانسه.
بیش از 70 درصد از مساحت کل سوییس که عمدتا در بخش های جنوبی و مرکزی این کشور واقع است، را کوه های آلپ و همچنین کوه های ژورا واقع در شمال غربی سوییس در بر گرفته اند. ارتفاعات آلپ سوییس، بخشی از وسیع ترین سیستم کوهستانی اروپاست که به خاطر قله های ناهموار و دره‌های سراشیبش مشهور است. مشهورترین کوه سوییس، کوه ماترهرن (Matterhorn) با ارتفاع 4478 متر در والیز (Valais) و ارتفاعات پنین در خط مرزی ایتالیا است. شهرت این کوه نه فقط به خاطر زیبایی آن، بلکه بیشتر به سبب تلاش هایی است که کوهنوردان برای صعود به شیب های خطرناک و یخبندان آن می کنند.
بین ارتفاعات آلپ و کوه های ژورا دره های وسیعی واقع است که تنگه های متقاطع و اریب، آن ها را به هم متصل می کنند. یکی از این دره‌ها، دره ی انگادین (Engadine) و رودخانه ی این (Inn) در جنوب شرقی کشور قرار دارد. تقریبا در همه ی دره های سوییس، آب های روان و رودها وجود دارند که اغلب، آبشارهای بسیار زیبایی، آن ها را قطع می کنند. آبشار زیبای اشتاب باخ (Staubbach) با ارتفاع حدودا 300 متر در نزدیکی برن، از آن جمله است. در بخشی از ارتفاعات برنز (Bernese)، دره ی لاتربرونن (Lauterbrunnen) 72 آبشار وجود دارد. قله های یونگ فرا، مونچ (Monch) و ایگر (Eiger) دره‌های زیبا و مشهوری دارند.
رودخانه ی معروف راین (Rhine) و انشعابات آن که 7/49 درصد آب های این کشور است از شرق سوییس سرچشمه می گیرد و با گذشتن از آلمان و هلند به دریای شمال می‌ریزد. رودخانه ی رن (Rhone) که 18 درصد آب های سوییس در آن جاریست از جنوب کشور سرچشمه می گیرد و با حرکت به سمت غرب و عبور از ژنو، وارد فرانسه می شود و به دریای مدیترانه می ریزد.
بسیاری از مناظر طبیعی و چشم اندازهای سوییس، حاصل دریاچه‌های بسیاری است که در این کشور وجود دارند. علاوه بر دریاچه‌های ذکر شده، دریاچه‌های کوچک‌تر بسیاری با سدهای طبیعی و مصنوعی مخصوصا در آلپ، وجود دارد که زیباترین آن ها شامل سیلسرزه (Silsersee) و سیلواپلانرزه (Silvaplanersee) است که بالای دره ی انگادین واقعند. بیشتر این دریاچه‌ها را رودخانه‌های یخی عصر یخبندان به وجود آورده اند.
حدود 3000 کیلومتر مربع یخچال و ذخیره‌های برف منطقه ی آلپ یعنی بیشترین میزان آن در تمام رشته کوه آلپ، در سوییس واقع شده است؛ ولی وسعت یخچال های فعلی در سوییس، از همیشه کمتر است. یخچال ها در دوره‌های یخبندان تقریبا تمام کشور را می‌پوشانند. هر چند برخی از یخچال ها هنوز بر جا هستند؛ ولی از نیمه ی دوم قرن گذشته از میزان یخ ها کاسته شده است.
به طور کلی، حدود هفتاد درصد از زمین های سوییس را جنگل ها و مراتع، یازده درصد، زمین های زراعی، ده درصد، دریاچه ها و رودها و نه درصد دیگر را ارتفاعات، شهرها و … تشکیل می دهد. گیاهان سوییس با توجه به وسعت کشور، از انواع مختلف هستند و درختان و گیاهان سردسیری و مدیترانه ای، تواما در این کشور دیده می شوند. صنایع چوب و جنگل داری در سوییس، بسیار پیشرفته است و جنگل های سوییس با جدیدترین روش های علمی نگاهداری می شوند. جنگل ویران در این کشور وجود ندارد. درختان جنگلی، از درختان تبریزی، بید و بید مجنون، اقاقیا، فندق وحشی، زبان گنجشک تا جنگل های افرا، ملچ، بلوط، چنار و حتی گردو و سایر چوب های صنعتی تنوع دارد و در ارتفاعات بالاتر یعنی نزدیک به قله ها، انواع جنگل های کاج و درختان صمغی (کاج های سرخ شمالی و سوزنی و کاج نقره ای) و در بلندترین قسمت ها کاج های پا کوتاه و بوته ای، مرتع های آلپ را می پوشاند.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چیز درباره زوریخ - سوئیس

پول و اقتصاد سوئیس (Switzerland Economy)

ارز محلی سوئیس فرانک و سنتایم است. فرانک در اسکناس های 10، 20، 50، 100، 500 و 1000 فرانکی چاپ می شود. سکه نیز 50، 20، 10، 5 سنتایم و 2، 1 و 5 فرانک می باشد.
هر چند سوئیس از نظر منابع زیر زمینی و انرژی از فقیرترین کشورهای جهان است، ولی به دلیل وجود یک یک هیئت حاکمه موفق و پرتلاش از پیشرفته ترین و ثروتمندترین و به عبارتی امن ترین و بانظم ترین کشورهای دنیا است. شاخص های زندگی در بالاترین سطح استاندارد جهانی است و بی جهت نیست که این کشور بهترین انتخاب به عنوان محل زندگی بسیاری از ثروتمندان، مشاهیر و نخبگان است. اکثر سازمان های بین المللی و نیز سازمان های تابعه سازمان ملل در این کشور، در شهر ژنو مستقر هستند. جالب اینکه در جهان سوئیس جز معدود کشورهایی است که عضو سازمان ملل متحد نمی باشد. همان طور که می دانید معروفترین و معتبرترین بانک های جهانی در این کشور قرار دارد و از این جهت سپرده های سرمایه در این بانک ها از حجم بسیار بالائی برخوردار است.
بخش صنعتی که تا حدودی بر اساس نیروی هیدرو الکتریک ارزان استوار است، شامل صنایع مهندسی (از ساخت توربین تاساعت)، نساجی، غذایی (شامل پنیر و شکلات)، دارویی و مواد شیمیایی است. در بخش کشاورزی تولید لبنیات، انگور و علوفه اهمیت خاصی دارد. صنعت چوب از اهمیت بسیاری برخوردار است. صنعت توریسم و سازمان های بین المللی که مقرشان در سوییس است از منابع بزرگ درآمد ارز خارجی است.
تولید ناخالص داخلی این کشور 300.9 میلیارد دلار است و درآمد سرانه هر نفر در سوئیس 39 هزار و 800 دلار است. سه میلیون و 850 هزار نفر، نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که چهار درصد آن ها در بخش کشاورزی، 26.3 درصد در بخش صنعت و 69.1 درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند. نرخ بیکاری در این کشور 3.1 درصد و نرخ تورم 0.6 درصد است.
محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، آهن‌آلات، ساعت و محصولات کشاورزی است که به کشورهای آلمان (19.7 درصد)، آمریکا (11.1 درصد)، ایتالیا (8.8 درصد)، فرانسه (8.6 درصد)، و انگلیس (4.8 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه، آهن‌آلات، محصولات کشاورزی و منسوجات است که از کشورهای آلمان (31.7 درصد)، ایتالیا (10.6 درصد)، فرانسه (10 درصد)، آمریکا (6.2 درصد)، هلند (7.4 درصد) و اتریش (4.3 درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم سوئیس (Switzerland Culture)

در گذشته، فرهنگ سوییس تحت تاثیر همسایگانش بوده است. به طور کلی، سوییس را از مراکز فرهنگی اروپا نمی دانند. خانواده‌ها در سوییس عموما کوچکند و والدین، اغلب یک یا دو فرزند دارند.حریم خانواده در این کشور بسیار مهم است. بیشتر مردم سوییس، هنگام احوالپرسی با همدیگر دست می دهند و آداب سنتی را رعایت می کنند. کشور سوییس به خاطر ماهیت بشر دوستانه اش شناخته شده است.

زبان مردم سوئیس (Switzerland Language)

سوئیس مجموعه ای از جمعیت هایی با اصالت های مختلف را در خود جا داده است. اغلب آنان آلمانی تبار هستند، اما نیاکان بسیاری دیگر از سوییسی ها، فرانسوی و ایتالیایی هستند. به دلیل همین اختلاط جمعیتی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی، هر سه زبان رسمی سوییس به شمار می روند. در واقع اکثر شهرهای این کشور دو یا حتی سه نام به زبان های مختلف دارند که همگی صحیح است! البته زبان رسمی چهارمی نیز در سوییس وجود دارد که رومانش Romansch نامیده می شود و تنها در شمار اندکی از دهکده های کوچک این کشور به آن صحبت می شود.
اغلب مردم سوییس به چند زبان صحبت می کنند. اما پرگویشورترین زبان این کشور، آلمانی است که آلمانی سوییسی نیز خوانده می شود و بر پایه آلمانی بنا شده است. ممکن است خیلی از آلمانی زبانان این زبان را متوجه نشوند، اما مردم سوئیس مخصوصا در شهرهای بزرگ زبان آلمانی را به خوبی می توانند صحبت کنند. آلمانی سوییسی تنها یک زبان گفتاری است و اغلب روزنامه ها و مجله ها به زبان های آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی استاندارد نوشته می شوند.
برای ۶۴٪ از جمعیت سوئیس، زبان آلمانی زبان اولشان محسوب می گردد که این زبان در قسمت های شمالی و مرکزی زبان اول است. ۱۹٪ مردم، زبان فرانسوی زبان اولشان است که اکثرا در غرب این کشور زندگی می کنند. ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن می گویند که غالبا در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آن ها به زبان رومانش صحبت می کنند که در قسمت جنوب شرقی این کشور هستند.

مذهب مردم سوئیس (Switzerland Religion)

اکثریت مردم سوئیس مسیحی هستند، ۴۳٪ از آنان کاتولیک، ۳۵٪ آن ها پروتستان و ۲٪ آن ها ارتودوکس هستند و اسلام دومین دین در این کشور است. ادیان دیگر در حدود ۴.۳٪ در بین مردم این کشور طرفدار دارند و در حدود ۱۱.۱٪ مردم سوئیس دارای هیچ دینی نیستند.
با در بر گرفتن ۴.۳٪ جمعیت سوئیس، پس از مسیحیت، اسلام دومین دین غالب کشور سوئیس به شمار می‌رود. مسلمانان در تمامی شهرهای سوئیس پراکنده‌اند. مراکز مراسم مذهبی مسلمانان به حدود ۹۰ مرکز می‌رسد

غذای مردم سوئیس (Switzerland Food)

آشپزی سوئیس دارای چند چهره می باشد. در حالی که ظرف های فوندو (ظرفی برای درست کردن پنیر و روغن) و روستی (غذایی عمدتا از سیب زمینی و پنیر) و دیگر غذاهای سوئیسی در کل کشور مصرف می شود، اما هر منطقه توسعه یافته برای خود نسبت به اقلیم و زبان آن منطقه خوراکی متفاوت دارد. طبخ سنتی سوئیس بسیار شبیه به خوراک و موادی می‌باشد که در دیگر کشورهای اروپایی نیز موجود است، همچنین محصولات لبنی ممتاز مثل پنیر گرویره و امنتال که در دره هایی به همین نام ساخته می شوند در گروه خوراک سوئیسی قرار دارند.
شکلات در سوئیس از قرن ۱۸ میلادی شروع به ساخته شدن شد، اما در اواخر قرن ۱۹ به شهرت جهانی رسید که دلیل آن دستیابی به صنعت و اختراع هایی در زمینه معتدل سازی و شکل دهی شکلات بود که منجر به بالا رفتن کیفیت آن شد. همچنین ابتکار ساخت شکلات شیری توسط دانیال پیتر از این اقدامات بود.

مسافت و اختلاف زمانی سوئیس (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و برن (ایران و سوئیس)

مسافت تهران تا برن 3840 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا برن حدود 5 ساعت می باشد.
برن 2 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در برن است.

جشن ها و تعطیلات رسمی سوئیس (Switzerland Celebrations)

1 ژانویه، سال نو
14 فوریه، روز سن ولنتاین
17 مارس، روز سن پاتریک
25 آوریل، روز آزادی
1 آگوست، روز ملی
31 اکتبر، هالووین

همه چیز درباره سوئیس
4.7 (93.33%) 9 امتیاز

14
دیدگاه بگذارید

avatar
13 تعداد موضوعات
1 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
14 نویسنده
سجادتینامحمدمینومحمد جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
رضا
کاربر مهمان
رضا

استفده نمودم خیلی ممنون

محمد
کاربر مهمان
محمد

زیبابود سپاس

ابوالفضل صفيرى
کاربر مهمان
ابوالفضل صفيرى

بسیار عالى

shahin
کاربر مهمان
shahin

عالی بود

محمدرضا
کاربر مهمان
محمدرضا

ایا از قیمت خودرو باخبر هستید در سویس

محمد
کاربر مهمان
محمد

بسیار متشکرم از اطلاعات کامل و آموزنده شما

علی
کاربر مهمان
علی

چگونه میتوان ویزای اقامت دایم سوییس را گرفت؟

زيبا
کاربر مهمان
زيبا

عالى بود
فقط در مورد بانک ها بیشتر توضیح دهیدلطفاً.
بینهایت سباسکزارم

Amir
کاربر مهمان
Amir

در سویس با افراد مهاجر چه رفتاری می کنندچگونه هستند ؟؟

نوید
کاربر مهمان
نوید

ممنونم وقعا خوب بود
اگه میشه رهنمایی کنید بین سوییس و سوید و نروژ کدوم برای مسافرت بهتره کمکم کنید یه مقایسه خوب داشته باشم

مینو
کاربر مهمان
مینو

اطلاعات خوبی بود ممنونم

محمد
کاربر مهمان
محمد

یعنی همه ی مردم چهار زبان را به خوبی بلدند؟

تینا
کاربر مهمان
تینا

متشکرم بسیار مفید بود ツツ

سجاد
کاربر مهمان
سجاد

خیلی دوست دارم برم سویس زندگی کنم ولی پول ندارم