استكهلم

همه چیز درباره استکهلم

استکهلم (Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور است. این شهر به همراه حومه ۲٬۰۲۵٬۷۵۱ نفر جمعیت دارد. بخشی از محدوده شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار گرفته است. مساحت شهر ۱۸۸ کیلومتر مربع است. شهر بر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند، بنا شده است و این شهر و پیرامونش ۲۴٫۰۰۰ جزیره دارد. به خاطر آب‌راه‌های زیاد موجود در استکهلم، آن را ونیز شمال نیز نامیده‌اند. طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت است. در سال 2003 سال هفتصد و پنجاهمین سال بنای این شهر بود.
استکهلم، که شهری نسبتا تازه ساز است، از قرن هفدهم دارای طرح های شهرسازی است و امروزه نیز از جمله شهرهایی است که به مقیاس وسیع طرح ریزی شده اند. محله های استکهلم در امتداد خطوط مترو ساخته شده و زنجیروار در اطراف ایستگاه ها گرد آمده اند و حتی تشکیلات داخلی آن ها وابسته به مترو است. بیشتر محل ها، بسیار زیبایند، یا در جنگل اند و دارای صخره، گاهی هم در ساحل دریا یا دریاچه قرار دارند، تایپولا، هسلبی اشتراند، فارستا اشتراند از این جمله اند.

خرید در استکهلم

اگر چه سطح زندگی در سوئد بالاتر از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا است، اما یک جهانگرد می تواند کالا و محصولات بسیار جالبی را با قیمت های مناسب جهت خرید در این کشور بیابد. از کالاهای سوئدی که خرید آن در میان توریست های خارجی بیشترین طرفدار را دارد، خرید محصولات کریستال و شیشه سوئد است که زیبایی و طراحی آن شهرت جهانی دارد. در برخی فروشگاه های بزرگ فروش کریستال و شیشه در استکهلم می توان مدت ها با تماشای هنر به کار رفته در طراحی محصولات کریستال و شیشه سرگرم شد. قیمت این محصولات برای توریست ها و جهانگردان خارج از اتحادیه اروپا (مانند ایرانیان و آمریکایی ها) که به صورت بدون مالیات در این کشور خرید می کنند، به مراتب ارزان تر از جهانگردان اروپایی است.
لوازم برقی منزل و محصولات الکترونیک از دیگر کالاهایی است که به واسطه رقابت کشنده ای که مابین فروشگاه های بزرگ لوازم برقی منزل و دیگر محصولات الکترونیک در سوئد و به خصوص شهرهای بزرگ این کشور در جریان است به قیمت های بسیار ارزان در سوئد قابل خریداری است. لوازم برقی منزل و محصولات الکترونیک مورد علاقه خود را هرگز در فروشگاه های داخل شهر استکهلم و یا دیگر شهرهای سوئد خریداری نکنید. جهت خرید این گونه کالا ها به محدوده های خرید بزرگی که در خارج از شهرها واقع شده اند مراجعه کنید.
وسایل ورزشی، رومیزی های دستباف، دستمال های گوناگون سفره، چینی آلات، قهوه خوری و انواع عتیقه جات از دیگر خریدهای مورد علاقه جهانگردان در سوئد است. فروشگاه های بزرگ در مناطق مرکزی شهر استکهلم و به خصوص مابین میدان هو تا قسمت قدیمی استکهلم (گاملا استان) و نیز در خیابان ملکه (دروتنینگ گاتان)، خیابان شاه (کونگز گاتان)، خیابان بندر (هامن گاتان)، خیابان کتابخانه (بیب لیو تکز گاتان) و نیز استوره گاتان قرار دارند. اما با مراجعه به ده ها پاساژ بزرگ و سرپوشیده مخصوص خرید که در نقاط مختلف شهر استکهلم و به خصوص خارج از شهر وجود دارند، هم کالاهای متفاوت تر و هم قیمت های بهتری را جهت خرید در اختیار خواهید داشت. مشهورترین پاساژها و فروشگاه های بزرگ برای خرید مرکز شهر استکهلم عبارتند از Sturegallerian، Gallerian، PUB، Åhlens و NK.
هر پنج فروشگاه و پاساژ خرید اشاره شده در بالا در نقاط مرکزی شهر استکهلم قرار دارند، شش روز هفته باز هستند و در آن ها تقریبا قادر به خرید هر نوع کالایی که مایل باشید خواهید بود. فروشگاه ها و مراکز خرید در روزهای تعطیل ساعات کاری محدودتری دارند. ساعت های معمولی کار فروشگاه ها و مراکز خرید در استکهلم، روزهای عادی عموما 10 الی 18 و در روزهای شنبه مابین 10 الی 15 است. برخی از فروشگاه ها روزهای یکشنبه نیز باز هستند.

دیدنی های استکهلم

سالن کروی استکهلم

یکی از بزرگترین سالن های جهان، سالن کروی استکهلم است که استفاده های بسیار متنوعی دارد که از جمله آن ها برگزاری کنسرت های بسیار بزرگ موسیقی است. بنای کروی استکهلم بزرگترین ساختمان کروی جهان است که ساخت آن دو سال و نیم به طول انجامیده است. در زبان سوئدی به گلوبن یا کروی شهرت دارد. بنایی به شکل یک توپ گلف خیلی بزرگ که 110 متر قطر و 85 متر ارتفاع داخلی آن است. حجم کل ساختمان 600.000 متر مربع است. برای کنسرت 16.000 نفر و برای مسابقات هاکی روی یخ 14.119 نفر گنجایش دارد. این بنا نمادی از خورشید در سرزمین قطبی سوئد است، بزرگترین مدل از سیستم مختصات قطبی در جهان.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چیز درباره سوئد

پارک تفریحی گرونا لوند

در پارک تفریحی گرونا لوند که به صورتی بسیار زیبا در کنار آب واقع شده است، از ماشین های عظیم الجثه بازی و تفریح و فعالیت های گوناگون تا رستوران های مختلف با غذاهای متنوع وجود دارد و همچنین کنسرت های متعددی توسط خوانندگان داخلی و خارجی در هوای فرح بخش بهار و تابستان استکهلم بر روی سن بزرگ آن اجرا می گردد.
که واستن (Kvasten) در زبان سوئدی به معنی جارو و یا جاروی جادوگران است و این نام از این روی بر روی قطار صعود و فرود این پارک نهاده شده است که گفته می شود افرادی که بر آن سوار می شوند با احساس نشستن بر روی جاروی جادوگران و پاهای آویزان هواپیما سواری می کنند.
یکی دیگر از پر طرفدارترین ماشین های تفریحی در پارک تفریحی گرونا لوند، فریت فال تیلت نام دارد که یکی از مرتفع ترین سقوط های آزاد در سطح جهانی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد داد. البته دسته ای که دل و جرات سوار شدن آن را داشته باشند. فریت فال تیلت 80 متر ارتفاع دارد و شما را در حالی که زیر پایتان خالی است با سرعت 110 کیلومتر در عرض چند ثانیه به پایین پرت می کند.
کودکان و نوجوانان و دیگر عاشقان پارک تفریحی گرونا لوند می توانند با خریدن یک دستبند سواری برای یک روز به مبلغ 280 کرون به مدت یک روز تا حدی که توان دارند از همه امکانات تفریحی گرونا لوند استفاده کرده و هر چند بار که دلشان می خواهد (و توانشان اجازه می دهد) سوار همه ماشین های تفریحی پارک گرونا لوند شوند. تنها استثنا در این زمینه خانه ارواح است که ورودی به آن همیشه جداگانه و به مبلغ 40 کرون پرداخت می گردد. دستبند سواری دیگری نیز وجود دارد که تنها از ساعت 7 غروب به بعد قابل استفاده است، اما قیمت آن نیز به مراتب ارزان تر و فقط 200 کرون است.

کازمونوا

حیف است که از استکهلم دیدن کرد، اما سری به سالن سینمایی کازمونوا نزد. سالن سینمایی کازمونوا در استکهلم تنها سالن سینمایی IMAX در سوئد است که قادر به نمایش بزرگترین اندازه فیلم در جهان است که بر روی یک پرده نمایش عظیم الجثه که به صورت یک گنبد طراحی شده و 760 متر مربع وسعت پرده آن است نمایش داده می شود. این گنبد سینمایی غول پیکر علاوه بر پرده 760 متر مربعی خود، 11 متر بلندی و 23 متر نیز قطر دارد و متعلق به موزه تاریخ طبیعی استکهلم است.
در کازمونوا فیلم های مختلف علمی و طبیعی به صورتی با شکوه و چشمگیر بر روی پرده می رود. فیلم های کازمونوا متفاوت بوده و هر از چندی فیلم های علمی جدید به آن اضافه می شود. مخارج تهیه چنین فیلم هایی که مناسب نمایش بر روی این پرده گنبدی عظیم باشند بسیار گزاف است و زمان زیادی نیز می برد. برخی از فیلم های این مجموعه به صورت سه بعدی نمایش داده می شوند.

اسکانسن

اسکانسن موزه فولکلوریک بسیار جالبی است که در فضای باز قرار دارد. در موزه اسکانسن می توان از خانه های دهقانان قدیم سوئد، بناها و کارگاه های مختلف دوران قدیم، آسیاب های بادی و کلیساهای چوبی دیدن نمود. همچنین باغ وحش، آکواریوم و تراریوم (شیشه حیوانات خزنده) اسکانسن نیز هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان بسیار جالب توجه خواهد بود. بزرگترین جانور پستاندار در میان مجوعه جانوران سوئد یعنی گوزن شمالی که پادشاه جنگل نامیده می شود نیز در باغ وحش وجود دارد.
قسمت دیگری از اسکانسن دارای یک پارک عظیم است که در آن می توان ضمن لذت بردن از طبیعت پارک، در مناسبت های مختلف از رقص های ملی و دسته جمعی سوئد دیدن نمود و نیز در آن ها شرکت کرد.
اسکانسن به فاصله تنها چند دقیقه از مرکز استکهلم و بر روی بلندی هایی با منظره بسیار دل انگیز از پایتخت قرار گرفته است. اسکانسن به عنوان نخستین موزه جهان در فضای آزاد درهای خود را در سال 1891 بر روی عموم مردم باز کرد. اسکانسن در آن هنگام نیز مانند اکنون در تمام فصل ها و سرتاسر سال باز بوده است.
در اسکانسن همچنین تعدادی کافه، رستوران و دکه های اغذیه فروشی نیز وجود دارد. علاوه بر این می توان در فضای بسیار سرسبز اسکانسن از غذای پیک نیک خود نیز لذت برد. در فروشگاه اسکانسن در بیرون در ورودی اصلی، صنایع دستی، کاردستی و کارهای طراحی شده ساخت اسکاندیناوی با کیفیت عالی وجود دارد. در اسکانسن زندگی آهنگ دیگری می نوازد.

همه چیز درباره استکهلم – سوئد
4.1 (82.5%) 8 امتیاز

6
دیدگاه بگذارید

avatar
5 تعداد موضوعات
1 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
5 نویسنده
peyman tanhaForoughپارساامیر علی پارساالین جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
الیض
کاربر مهمان
الیض

ما یک خانواده چهار نفره هستیم
ایا میتوانیم خرج زندگیمان را با ماهی ۴۰۰ هزار تومان راه بیندازیم؟؟

الین
کاربر مهمان
الین

ما یک خانواده چهار نفره هستیم
ایا میتوانیم خرج زندگیمان را با ماهی ۴۰۰ هزار تومان راه بیندازیم؟؟
هر تومان چند است به پول سوید؟؟

امیر علی پارسا
کاربر مهمان
امیر علی پارسا

سلام واحد پول سوئد کرون هست دوست عزیز،و هر کرون معادل چهار هزار ریال یا به عبارتی چهار صد تومن میشه
الین جان با چهار صد هزار تومن در استکهلم یا ایران؟
اگر دنبال کار مناسب هستی میتونم شما رو راهنمایی کنم دوست من

پارسا
کاربر مهمان
پارسا

سلام الین جان هر یک کرون سوئد معادل چهار صد تومن ماست،کرون واحد پول سوئد هست
دوست خوبم با چهار صد هزار تومن در سوئد یا ایران؟

Forough
کاربر مهمان
Forough

سلام من ٣٠سال سن دارم مجرد اپراتور کرین های سقفی (جرثقیل )با تناژ ٣۵٠تن هستم با ٨سال سابقه ی کار ایا در سوئد کاری برای من هست در ارتباط با حرفه ای که دارم ؟؟؟

peyman tanha
کاربر مهمان
peyman tanha

من سویدبودم عالیه…