سوئد

همه چیز درباره سوئد

کشور پادشاهی سوئد با داشتن یکی از توسعه‌یافته‌ترین اقتصادهای جهان، به عنوان کشوری باثبات هم از نظر سرمایه‌گذاری و هم از نظر سیاسی شناخته می‌شود. تراکم جمعیت در سوئد بسیار اندک است و در هر کیلومتر مربع آن 20 نفر زندگی می‌کنند. شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است. در شمال این کشور همانند مناطق قطبی 6 ماه از سال روز است و 6 ماه شب.

 

اطلاعات کلی درباره سوئد

پایتخت استکهلم
بزرگترین شهر استکهلم
نوع حکومت پادشاهی مشروطه
زبان رسمی سوئدی
مساحت 449,964 کیلومتر مربع
جمعیت 9,354,462 سرشماری 2009
واحد پول کرون سوئد (SEK)
منطقه ی زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +46
دامنه ی اینترنتی .se

پرچم کشور سوئد

پرچم کشور

زمان به وقت سوئد

آب و هوای هم اکنون سوئد

 

موقعیت جغرافیایی سوئد در نقشه جهان

 
 

آب و هوای سوئد (Sweden Weather)

سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است و از لحاظ آب و هوایی به سه ناحیه ی مختلف تقسیم می شود. قسمت جنوبی سوئد با آب و هوای اقیانوسی، قسمت مرکزی با آب و هوای قاره ای مرطوب و قسمت شمالی با آب و هوای سرد و خشک. شهرهای استکهلم، گوتنبرگ، مالمو در بخش جنوبی سوئد واقع هستند و به لطف پایان یافتن جریان اقیانوسی موسوم به Golf Stream در بخش جنوبی کشور، این شهرها آب و هوای چندان سردی نسبت به نقاط شمالی ندارند.
در استکهلم در اواخر ماه ژوئن (تیرماه)، بیش از ۱۸ ساعت خورشید در آسمان می درخشد و در طول زمستان به طور متوسط حداقل دما به ۳- درجه سانتی گراد می رسد. این وضعیت برای شهرهای گوتنبرگ و مالمو، حداقل ۱- درجه سانتی گراد است.
در بخش شمالی کشور سوئد (مثلا در شهر Kiruna) دمای هوا در زمستان به حداقل ۱۵- درجه سانتی گراد هم می رسد ومدت درخشش خورشید در آسمان در تابستان ها حداکثر ۲ ساعت می باشد. از این رو، در این مناطق در واقع شش ماه شب و شش ماه روز عملا اتفاق می افتد!
بالاترین دمای هوای ثبت شده در تاریخ سوئد در سال ۱۹۴۷ میلادی در منطقه Målilla در جنوب شرقی کشور به میزان ۳۸ درجه سانتی گراد گزارش شده است. کمترین دمای ثبت شده هم به میزان ۵۲.۶- درجه سانتی گراد در منطقه (Vuoggatjålme مابین سوئد و نروژ) در سال ۱۹۶۶ میلادی گزارش شده است.
میزان بارندگی در بخش جنوبی سوئد بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر در سال می باشد. این میزان در کشور ایران سالیانه تنها نزدیک ۳۰۰ میلیمتر است. همچنین، بارش برف معمولا در بخش جنوبی، از ماه دسامبر (دی) تا مارچ (فروردین)، در بخش مرکزی از ماه نوامبر (آذر) تا آوریل (اردیبهشت) و در بخش شمالی از اکتبر (آبان) تا می (خرداد) اتفاق می افتد. با این حال خصوصا طی سال های اخیر، به ندرت بارش برف در بخش های جنوبی و مرکزی صورت گرفته است.

جغرافیای سوئد (Sweden Geography)

سوئد کشوری است در شمال قاره اروپا واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی که از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است.
سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می باشد. شهر استکهلم (Stockholm) واقع در شرق سوئد، پایتخت این کشور محسوب می شود. جمعیت سوئد ۹.۲ میلیون نفر می باشد که بیشترین آن ها در سه شهر بزرگ و اصلی سوئد یعنی شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو زندگی می کنند. تنها سه میلیون نفر در شهر استکهلم و حومه آن زندگی می کنند.
در هر کیلومتر مربع این کشور تنها ۲۱ نفر زندگی می کنند که نشان از تراکم جمعیت اندک آن دارد. همچنین ۸۵ ٪ جمعیت کشور در مناطق شهری زندگی می کنند. نیمه شمالی سوئد به خاطر نزدیکی به قطب شمال و سرد بودن آب و هوای آن جمعیت بسیار کمی را در خود جای داده است. پدیده خورشید نیمه شب (Midnight Sun) و روز بودن شش ماه و شب بودن شش ماه دیگر سال در آن مناطق رخ می دهد و سالانه توجه میلیون ها توریست را به خود جلب می کند. البته پدیده خورشید نیمه شب تنها در شمال سوئد قابل رویت نیست، بلکه در تمامی مناطقی که جزو دایره قطبی (Antarctic Circle) باشند قابل رصد است. این مناطق غیر از شمالی ترین مناطق سوئد که در دایره قطبی قرار دارند (۱۵٪ مساحت کل سوئد) شامل مناطق شمالی کانادا، آلاسکا، نروژ، فنلاند، روسیه، ایسلند و جزیره گرینلند دانمارک نیز می شود.
۸.۷ % خاک سوئد را آب تشکیل می دهد و در این کشور ۹۷۵۰۰ دریاچه طبیعی وجود دارد که بزرگترین آن ها دریاچه های Vänern و Vättern نام دارند. بیش از نیمی از مساحت کل سوئد را نیز جنگل و مرتع تشکیل می دهد و به همین خاطر یکی از مهمترین صنایع سوئد صنعت چوب و کاغذ محسوب می شود.
سوئد از ۲۵ استان تشکیل شده است که در یک تقسیم بندی کلی به سه بخش اصلی استان های شمالی Norrland، مرکزی Svealand و جنوبی Götaland تقسیم می شود. جزایر اولند Öland و گوتلند Gotland دو جزیره بزرگ سوئد محسوب می شوند که در بخش جنوب شرقی کشور واقع شده اند.

پول و اقتصاد سوئد (Sweden Economy)

در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت، درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد. نرخ بیکاری این کشور هم اکنون5.6 درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست، اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور 1.4 درصد است.
درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتا کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است. اروپا مهم ترین بازار صادراتی کشور است. 60 درصد تولیدات کشور سوئد به دیگر کشورهای عضو بازار مشترک اروپا صادر می شود. آمریکای شمالی و کشورهای آسیای جنوب شرقی از دیگر بازارهای مهم صادراتی سوئد هستند. 35 درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (9.8 درصد)، آمریکا (9.3 درصد)، انگلستان (7.1 درصد)، دانمارک (6.9 درصد)، فنلاند (6 درصد)، فرانسه (4.9 درصد)، هلند (4.7 درصد) و بلژیک (4.5 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشین‌آلات، نفت و مشتقات آن، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه موتوری، آهن و فولاد، مواد غذایی و البسه است. مهمترین شرکای واردات سوئد را کشورهای آلمان (17.3 درصد)، دانمارک (9.1 درصد)، نروژ (8.2 درصد)، انگلیس (6 درصد)، هلند (5.8 درصد)، فنلاند (5.7 درصد)، فرانسه (4.6 درصد) و بلژیک (4.1 درصد) تشکیل می‌دهند.

فرهنگ مردم سوئد (Sweden Culture)

نگاهی به ابعاد مختلف و کلان جامعه سوئدی نشان می دهد که مردم این کشور از فرهنگی با دو ویژگی عمده پویایی و در عین حال نوپایی نسبی برخوردارند. قدمت سیصد ساله قانون اساسی، قدمت چهار صد ساله آموزش همگانی، یک و نیم قرن پیشینه فعالیت جمعی و سیاسی مردم در الگوهایی مانند احزاب سیاسی و حدود شش قرن سابقه پارلمان، جایگاه دانش و هنر و ادب در جامعه سوئدی و همگی موید غنای فرهنگی جامعه سوئدی است. مقوله فرهنگ در این کشور آن چنان مورد توجه است که بخش فرهنگی از شمول برنامه ریاضت اقتصادی دهه هفتاد که در پی وخامت اوضاع اقتصادی حاصل شده بود، مستثنی گردید. اهدا سیاست فرهنگی کشور به خوبی نشان دهنده جهت گیری عمومی مقوله فرهنگ، جایگاه آن در جامعه و اهمیت آن نزد دولت است:
حمایت از آزادی اندیشه و بیان و ایجاد شرایط لازم برای برخورداری همه شهروندان از این حقوق
فراهم نمودن فرصت مشارکت در حیات ملی و بین المللی فرهنگی و رشد خلاقیت شهروندان
حمایت از تنوع فرهنگی، توسعه هنر و جلوگیری از تأثیر منفی گرایش تجاری در حوزه فرهنگ
تبدیل فرهنگ به نیرویی پویا محرک و مستقل در جامعه
حفظ احیا و بهره گیری از میراث فرهنگی
ارتقا آموزش فرهنگی و فراهم آوردن موقعیت های تحصیلی در رشته های مختلف فرهنگی
ارتقا تبادل فرهنگی بین المللی و ارتباطات میان فرهنگ های گوناگون در درون کشور
بهره گیری از فرصت های بین المللی مبادلات فرهنگی
حدود یک میلیون و دویست هزار نفر از جمعیت سوئد بین پانزده تا بیست و پنج سال سن دارند و به عبارت دیگر بخش جوانجمعیت این کشور را تشکیل می دهند. در پژوهشی که از نسل جوان سوئد به عمل آمده است، جوانان سوئدی اولویت های خود را به ترتیب سرگرمی، خانواده و امنیت اقتصادی دانسته اند.
برای جوانان زیر بیست و پنج سال، اهمیت نسبی تفریح در برابر خانواده و کار افزایش یافته است. فعالیت های تفریحی بیشتر به صورت گروهی متداول است، اما سرگرمی های فردی به تدریج جایگزین این پدیده اجتماعی می شود.
به لحاظ اجتماعی، جوانان عموما در حدود نوزده سالگی از خانواده جدا می شوند. در عین حال سن ازدواج مرتبا در حال افزایش است و علاقه به بچه دار شدن نیز روندی نزولی دارد. اعتماد آنان به سیاستمداران بیشتر اما علاقه شان به سیاست و درگیر شدن در آن کمتر شده است. نگاه جوانان به مهاجرت و مهاجرت پذیری مثبت است. از وضع سلامتی خود راضی هستند و عموما علاقه مند به مسافرت بوده و به آینده خوش بین هستند.
جامعه سوئد را می توان از نظر اصل برابری زن و مرد به عنوان یک استاندارد غربی، از نمونه های بسیار پیشرفته در دنیا دانست. عمق این باور اجتماعی در سوئد تا جایی است که در سال 1980، قانون اساسی به منظور رعایت اصل برابری برایجانشینی پادشاه اصلاح شد تا فرزند ارشد پادشاه، اعم از دختر یا پسر بتواند از این حق برخوردار باشد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چیز درباره استكهلم - سوئد

زبان مردم سوئد (Sweden Language)

زبان سوئدی از خانواده ی زبان های هندواروپایی شاخه ی ژرمنی است و با زبان های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد. در برخی نواحی شمالی کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان کولی‌ها) و ییدی (زبان یهودیان) در کشور سوئد تکلم می‌گردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردار می باشند.

مذهب مردم سوئد (Sweden Religion)

کشور سوئد با این که کشوری غیر مذهبی است، ولی تا سال ۲۰۰۰ میلادی و به مدت بیش از چهار صد سال دینمسیحیت از نوع فرقه لوتری Luther را به عنوان دین رسمی کشور (شاخه پروتستان) حفظ نمود. در سال ۲۰۰۰ میلادی بود که کلیسای لوتری را به عنوان دین رسمی دولتی ملغی اعلام نمود. سوئد به همراه فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، جمهوری چک و هلند از مهمترین کشورهایی هستند که اکثریت غالب مردم آن ها هیچگونه دینی ندارند.
بر طبق یک بررسی و تحقیق انجام شده توسط Davie در سال ۱۹۹۹ میلادی، در سوئد ۸۵ درصد مردم اعتقادی به وجود خدا ندارند و این کشور در فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین تعداد بی دین ها یا Atheist ها را در دنیا دارد. در تحقیق دیگری از سوی سازمان آمار اتحادیه اروپا، تنها ۲۳ درصد از سوئدی ها اعتقاد دارند خدایی وجود دارد، ۵۳ درصد پاسخ داده اند که یک نیرو یا روح بزرگ زندگی باید وجود داشته باشد و ۲۳ درصد نیز اعتقاد به هیچ خدا یا نیروی مافوق بشری ای ندارند. تعداد اعضای فعال کلیساها در سوئد، از ۹۵ درصد کل جمعیت در سال ۱۹۷۲ میلادی به ۷۲ درصد در سال ۲۰۰۸ میلادی رسیده است.

وضعیت مسلمانان در سوئد

دین اسلام پس از دین مسیحیت، دومین دین بزرگ و رسمی کشور سوئد محسوب می شود. سنی ها بیشترین جمعیت مسلمانان سوئد را تشکیل می دهند. در سوئد ایجاد هر گونه تبعیض اجتماعی بر اساس نوع پوشش اسلامی فرد ممنوع است و در صورت شکایت یا گزارش رسمی فرد، مستوجب تعقیب و پیگرد قانونی خواهد بود.
در سال ۱۹۵۳ میلادی، سوئد دارای جمعیتی ۷ میلیونی بود و تنها ۵۰۰ نفر مسلمان در این کشور زندگی می کردند. جمعیت سوئد در حال حاضر به بیش از 9 میلیون نفر رسیده است و این در حالی است که جمعیت مسلمان آن پس از روند صعودی مهاجرت ها به سوئد به بیش از نیم میلیون نفر (۵ درصد کل جمعیت سوئد) افزایش پیدا کرده است.
گروه های مسلمان، در قرن بیستم و عموما برای کار و زندگی، از کشورهای ترکیه، مراکش، عراق، ایران، بوسنی و هرزگوین و سومالی به سوئد مهاجرت کردند و با وقوع جنگ های داخلی و مشکلات اجتماعی در سرزمین های مادریشان به تدریج به سوئد پناهنده شدند. بزرگترین گروه مهاجر مسلمان سوئد از منطقه خاورمیانه و به خصوص از کشورهای عراق و ایران وارد سوئد شده اند. پس از آن، پناهجویان یوگسلاوی سابق (اغلب اهالی بوسنی) و سومالی دومین گروه بزرگ مسلمانان سوئد هستند.
مسلمانان عرب زبان اغلب از کشورهای مراکش و عراق، مسلمانان سنی مذهب اغلب از کشورهای سومالی، فلسطین و جمعیت کرد زبان عراق و ایران و مسلمانان شیعه مذهب اغلب از کشورهای عراق، ایران، افغانستان، پاکستان، هند و لبنان هستند.

غذای مردم سوئد (Sweden Food)

وقتی صحبت از غذای سوئدی می شود، مردم خواه ناخواه به یاد کوفته و ماهی هرینگ یا شاه ماهی ترشی شده می افتند. اما سوئد نیز مانند کشورهای اسکاندیناوی دیگر نحوه غذا خوردن خود را معرفی و کیفیت و گوناگونی آن را به مراتب بهتر و بیشتر کرده است.
دریا و جنگل دو منبع اصلی برای تولید غذاهای سوئدی هستند. قرن هاست که مردم این کشور غذاهایی مانند والنبرگار که یک نوع کوفته سوئدی است را پخته و می خورند. جالب این جاست که دستور پخت آن نیز تغییر نکرده و همان طور که آن را کارل امیل هاگدال برای نخستین بار طبخ کرده است، درست می شود. این نوع کوفته غذای محبوب سوئدی ها باقی می ماند، هر چند بین المللی شدن سوئد و کشورهای اسکاندیناوی دیگر، تغییر و تحولات زیادی در گوناگونی غذای این کشورها به وجود آورده است.
پیدا کردن مواد غذایی متنوع در گذشته در سوئد ساده نبود، اما اکنون هر نوع مواد غذایی در بازارها و فروشگاه های این کشور پیدا می شود. مثلا آواکادو قبلا جزو مواد غذایی لوکس محسوب می شد، اما اکنون انواع و اقسام آواکادو در دسترس مردم است.

مسافت و اختلاف زمانی سوئد (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و استکهلم (ایران و سوئد)

مسافت تهران تا استکهلم 3574.6 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا استکهلم حدود 4.5 ساعت می باشد.
استکهلم 2 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در استکهلم است.

جشن ها و تعطیلات رسمی سوئد (Sweden Celebrations)

اگر چه در جوامع صنعتی به سختی می توان از سنت های کهن یاد نمود و سوئد نیز مشمول این قاعده عمومی می شود، اما نمادهایی از سنت های کهن مردمان این سرزمین در زندگی اجتماعی آن ها قابل مشاهده است. سوئدی ها برای فصول چهارگانه سال رسوم سنتی زیبایی دارند.
در فصل بهار دختر بچه‌ها پنج شنبه قبل از عید پاک، با رنگ آمیزی صورت خود و پوشیدن روسری و دامن های بلند و در هیبتجادوگران عید پاک به منازل مردم مراجعه می نمایند و با دادن کارت عید، شیرینی می گیرند. سمبل عید پاک در سوئد شاخه کوچکی از درخت توس رنگ آمیزی شده همراه با تخم مرغ های پر از شکلات و شیرینی عید پاک است.
پس از عید پاک نیز شب والپورگیس مناسبت دیگری است که ریشه در باورهای سنتی و دیرینه مردم دارد. درشب سی ام ماه آوریل، انبوه مردم به این مناسبت با پوشیدن لباس های سنتی بر روی تپه ها بالا رفته و با روشن نمودن آتش، سرود می خوانند و رسیدن بهار را جشن می گیرند.
جشن نیمه تابستان سوئدی ها نزدیکترین جمعه به 24 ژوئن برگزار می شود. جشن با بر افراشتن کیانی موسوم به می پول که با برگ درخت توس و گل های وحشی و پرچم و پارچه های رنگارنگ تزئین شده است، شروع شده و مردم دور آن رقص و پایکوبی می نمایند.
مراسم خوردن گوشت غاز و سوپ مخصوص آن هم در دهم ماه نوامبر هم از سنت های پائیزی مردم سوئد است. عقیده بر این است که در این روز، غازها در فربه ترین روز عمر خود هستند. در برخی از مناطق سوئد این سنت برای خوردن میگو برگزار می شود.
در زمستان، مردم سوئد عید سنت لویزا را سیزدهم ماه دسامبر جشن می گیرند که طولانی ترین شب سال و معادل شب یلدای ایرانی است. بامداد سیزدهم دسامبر دوشیزه جوانی در منزل بیدار می شود و با پوشیدن لباس سفید و تاجی مزین به شمع های روشن، سرودهایی در مورد تاریکی زمستان و بازگشت روشنایی می سراید. پس از بیدار شدن اهالی منزل، با قهوه و شیرینی از آن ها پذیرایی می شود. این مراسم اوایل روز نیز در اماکن عمومی ادامه می یابد.
کریسمس نیز از اعیاد مشترک سوئدی ها و کشورهای مسیحی است که با اندک تفاوت هایی در سوئد نیز جشن گرفته می شود.

همه چیز درباره سوئد
4.7 (93.33%) 6 امتیاز

15
دیدگاه بگذارید

avatar
10 تعداد موضوعات
5 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
12 نویسنده
rahaشاپورhossienالنازسعید جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
هنگامه
کاربر مهمان
هنگامه

با سلام و تشکر از اطلاعات جامع و مفیدی که در اختیار خوانندگان و علاقمندان گذاشتید.

الناز
کاربر مهمان
الناز

میشه بگید زندگی تو سوید چجوریه؟؟؟؟؟؟؟خوبه بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟خواهشا جواب بدید

matinhadib
کاربر مهمان
matinhadib

خلی خوبه به نظر من الناز

امیرعلی
کاربر مهمان
امیرعلی

با تشکر از اطلاعات کاملتون فقط اگه امکانش هست در مورد زندگی ایرانیان عزیز تو کشور سوئد توضیح بدید،ایا مهاجرت به سوئد برای یک جوان ایرانی رو تأیید میکنید یا خیر

مهسا
کاربر مهمان
مهسا

سلام اوضاع قیمت ها تو سوئد چطوریه؟؟

شاپور
کاربر مهمان
شاپور

اگه بخای تنها باشی با 6000 کرون سوید میشه

مهسا
کاربر مهمان
مهسا

سلام،اوضاع قیمت ها تو کشور سوئد چطوریه؟

سید علی
کاربر مهمان
سید علی

سلام
خوندن این اطلاعات خیلی برام مفید بود . قصد سفر به سوئد با هدف کار کردن رو دارم البته نه دائم یعنی فقط برای چند سال ، اگه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم . با تشکر

سمیرا
کاربر مهمان
سمیرا

سلام
من لیسانس زبان و ادبیات انگبسیم. میخوام بدونم واسه رفتن به سوئد و یه سال زندگی تو سوئد چقد پول لازمه…..تورو خدا راهنماییم کنید

سعید
کاربر مهمان
سعید

سلام من هم رشته ام زبان و ادبیات انگلیسیه…میخواستم ببینم واقعا چقدر پول لازمه برای رفتن به اونجا و تحصیل در اونجا؟؟؟؟؟ خوااااااااهش میکنم کمک کنید

شاپور
کاربر مهمان
شاپور

واسه یه سال 40 میلیون لازمه

raha
کاربر مهمان
raha

واسه 1سال 40میلیون کافیه دیگ بعد میتونن کارکنن و بیشتر دربیارن؟ ؟؟؟؟

الناز
کاربر مهمان
الناز

از نظر تحصیلی چطوره میشه راهنمایی کنید..

hossien
کاربر مهمان
hossien

بهترین و بافرهنگ ترین کشور اروپاییست در همه دانشگاهای سوعد خوبه

raha
کاربر مهمان
raha

کسی هست ک سوعد زندگی میکنه؟؟؟میشه بیشتر راجب اقامت توضیح بدید