سنت پترزبورگ

همه چیز درباره سن پترزبورگ

سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو می باشد که در منتهی الیه شمال غرب این کشور واقع شده است.
این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد. این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.
به علت قرار گرفتن سن پترزبورگ در ساحل خلیج فنلاند و نزدیکی به دریای بالتیک، آب و هوای این شهر در تابستان ها معتدل و در زمستان سرد است. در طی سال اغلب فقط 60 روز واقعا آفتابی است. آفتاب به خاطر تراکم ابرها اصلا نمی‎تابد. مقدار باران به طور نسبی کم و بالغ بر 500 تا 600 میلیمتر است. آب های داخلی 10 درصد مساحت شهر را در برگرفته است.
در این شهر چشمه‎های آب معدنی زیادی وجود دارند، در حال حاضر از عمق 40 متری به وسیله دو تلمبه بسیار قوی آب معدنی به سطح زمین رسانده می‎شود که دست کمی از آب معدنی استراحت‎گاه‎های قفقاز ندارد.

دیدنی های سن پترزبورگ

قصر با عظمت و بسیار زیبای زمستانی که دارای 1057 اتاق و 117 راه پله است، بخشی از موزه آرمیتاژ را تشکیل می دهد. آرمیتاژ مجموعه هماهنگی از ساختمان ها را در بر دارد که توسط معماران چیره دست در اواخر سده ی 18 و اوایل سده ی 19 میلادی بنا شده است. این کاخ که در سال های 1754 تا 1762 بنا شده است، ساختمان دو طبقه عظیمی است که دور تا دور آن را ستون های غول پیکر احاطه کرده اند. تنوع فرم ها و مجسمه های فراوان و تزیینات و گچبری های پرنقش و نگار و رنگ آمیزی دلشاد، تصویرهای زیبایی را به وجود آورده اند که گواه بر عظمت و شکوه این کاخ است.
موزه معروف آرمیتاژ یکی از غنی ترین و بزرگترین موزه های جهان است. موزه آرمیتاژ که برای نگهداری مجموعه هنری خانواده سلطنتی ساخته شده و بزرگترین موزه روسیه و سومین موزه بزرگ جهان بعد از موزه انگلستان و موزه لوور به شمار می رود، در حال حاضر مجموعه بزرگی از آثار هنری اروپای غربی، روسیه و خاور میانه را در خود جای داده است. یکی از ویژگی های خاص این موزه غرفه فرهنگ و تمدن ایران است، با اشیا گران بها و عتیقه، آثار هنری، تاریخی و باستانی بسیاری که از تمدن و فرهنگ ایران در آن جا به نمایش گذاشته شده است. وجود موزه آرمیتاژ در محل کاخ زمستانی ارزش و اهمیت این بنا را دو چندان ساخته است.
در سال های 1819 تا 1829 در سمت مقابل میدان کاخ و رو به روی کاخ زمستانی، بنایی برای ستاد کل و وزارت امور خارجه ساخته شد که به وسیله طاق نصرت به کاخ زمستانی وصل می گردید. این ابنیه ضمن تجسم سیمای پرارزش و زیبای معماری کلاسیک، سبک باروک را در خود تلفیق کرده و معمار آن توانسته است آن ها را در یک مجموعه هماهنگ ارائه نماید. طاق نصرت نیز همانند ستون افتخار داخل میدان به نام الکساندر فسکایا به پاس پیروزی لشکریان روسیه بر ناپلئون در جنگ 1812 برپا شده است. این ستون افتخار از سنگ یکپارچه گرانیت و به ارتفاع 5/47 متر در وسط میدان منظره ساختمان ها و ابنیه اطراف را کامل نموده و زیبایی خاصی به میدان داده است.
سن پترزبورگ همچنین دارای پارک ها و مراکز دیدنی و تفریحی فراوانی است که هر کدام در نوع خود بسیار جذاب می باشند. این شهر به داشتن خیابان های عریض مانند خیابان های ساحلی نوا و نفسکی پروسپکت معروف و مشهور است. بیشتر ابنیه زیبای سده 18 و 19 میلادی این شهر از آسیب محفوظ مانده است. کلیسای این شهر، مرکز کلیسای ارتدوکس است. از آثار دیگر و جالب این شهر کلیسای جامع سن ایزاک متعلق به سال 1858 و مجسمه سوار بر اسب پتر کبیر (سین سوار) است.
قدیمی ترین بناهای این شهر قلعه قدیس پطرس و قدیس بوس می باشد که در سال 1703 ساخته شده و در جزیره ای در رود نوا قرار دارد. این قلعه ها در دوره روسیه تزاری از زندان های مخوف سیاسی بود و نویسندگان و روشنفکران برجسته ای چون داستایوفسکی و چرینشوفسکی در آن جا زندانی بودند. این قلعه ها اکنون به موزه تبدیل شده است.
از دیگر نقاط دیدنی سن پترزبورگ می توان کلیسای جامع سن پطر و سن پل، کاخ زمستانی پطر کبیر، ستون یادبود الکساندر، صومعه الکساندرنفسکی، موزه روسیه، موزه آکادمی هنرها، موزه تاریخ نشر سن پترزبورگ ، موزه تاریخ سیاسی روسیه، موزه هنرهای تئاتر و موسیقی، موزه انسان شناسی، موزه نژادشناسی و جانورشناسی و اپراها و باله ها و دراما تئاترهای متعدد را نام برد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چیز درباره روسیه
همه چیز درباره سن پترزبورگ – روسیه
5 (100%) 2 امتیاز

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
2 نویسنده
مسافر باکوnasser Gandomkar tehrani جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
nasser Gandomkar tehrani
کاربر مهمان
nasser Gandomkar tehrani

با سلام :من و خانواده ام دو هفته پیش مسکو و سن پترزبورگ بودیم خیلی ریبا و خوب بود مردم مهربان وتاریخ قنی ومردم با غیرت و تلاش آنها را در جهت آبادی کشورشان و مقاومت های آنها ستودنی بوده آفـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــریـــــــــــــــــــــــــــــن.

مسافر باکو
کاربر مهمان
مسافر باکو

من عاشق اینجام