همه چیز درباره اسپانیا

نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا است. اسپانیا در قرون ۱۶ و ۱۷ میلادی قوی‌ترین کشور استعمارگر جهان بوده است. اسپانیا ۱۷ بخش خود مختار دارد. کشور اسپانیا همچنین به ۵۰ استان نیز تقسیم شده است که به این ترتیب هر کدام از بخش‌های خودمختار، خود به یک یا چند استان تقسیم گردیده اند. اسپانیا بزرگ‌ترین تولید کننده ی روغن زیتون جهان است.

 اطلاعات کلی درباره ی اسپانیا

پایتخت مادرید
بزرگترین شهر مادرید
نوع حکومت پادشاهی مشروطه
زبان رسمی اسپانیایی
مساحت 504,030 کیلومتر مربع
جمعیت 46,030,109 تخمین 2010
واحد پول یورو (EUR)
منطقه ی زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +34
دامنه ی اینترنتی .es

پرچم کشور اسپانیا

پرچم کشور

زمان به وقت اسپانیا

آب و هوای هم اکنون اسپانیا

 

موقعیت جغرافیایی اسپانیا در نقشه جهان

آب و هوای اسپانیا (Spain Weather)

شمال اسپانیا دارای آب و هوای معتدل بوده و بخش های مرکزی، جنوبی و شرقی دارای آب و هوای مدیترانه ای است. پر باران ترین بخش کشور در شمال و شمال غربی است. جنوب شرق این سرزمین با تابستان های داغ و زمستان های معتدل آب و هوایی مدیترانه ای دارد. منطقه خشک مرکزی با تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوایی متنوع دارد. کوه های مرتفع پیرنه آب و هوای سرد کوهستانی و شمال غرب (گالیسیا) با تابستان های خنک آب و هوای مرطوب اقیانوسی اطلس را دارد.
شهر مادرید دارای زمستانی ملایم و تابستـانی گرم است. دمای هوای مادرید در زمستان به ندرت به درجه ی صفر و یا پائین تر از آن می رسد و گرمای آن در تابستان گاهی از 40 درجه سانتیگراد نیز فراتر می رود.

جغرافیای اسپانیا (Spain Geography)

کشور پادشاهی اسپانیا با مساحت 504,750 کیلومتر مربع واقع در جنوب غربی قاره اروپا بالغ بر 85% شبه جزیره ی ایبریا را به خود اختصاص داده است. شبه جزیره ی ایبریا با احتساب کشور پرتقال از شمال به فرانسه و رشته کوه های پیرنه، خلیج بیسکایا و دوک نشین آندورا از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به اقیانوس اطلس منتهی می گردد. شبه جزیره ایبریا به شکل یک چهار ضلعی نامنظم است که بخش اعظم آن را فلات تشکیل می دهد، ارتفاع این فلات حدود 610 متر است که از شمال به جنوب به تدریج از ارتفاع آن کم می شود.
جزایر بالئار واقع در نزدیکی سواحل شرقی اسپانیا در مدیترانه و جزایر قناری واقع در نزدیکی سواحل آفریقای غربی در اقیانوس اطلس جزو قلمرو دولت اسپانیا محسوب می گردد، همچنین شهرهای سئوتا و ملیله واقع در سواحل جنوبی تنگه جبل الطارق و در شمال خاک مراکش قرن ها تحت سیطره اسپانیا بوده اند و هم اکنون نیز علیرغم دعوای مراکش بر حاکمیت این دو شهر، اسپانیا شهرهای یاد شده را جزو خاک خود می داند. به این ترتیب اسپانیا با مساحتی کمتر از یک سوم خاک ایران و پس از فرانسه در ردیف پنجاه و دوم کشورهای جهان از نظر وسعت می باشد.
جزایر بالئار در دریای مدیترانه متشکل از چهار جزیره عمده ی مالیورکا (مایورکا)، منورکا (مینورکا)، آیبیزا و فورمنترا و هفت جزیره بسیار کوچکتر است. جزایر قناری، در حوالی ساحل مغرب و صحرای غربی، متشکل از پنج جزیره بزرگ تنریف، فوئرتونتورا، گران کاناریا، سنزاروتی و لاپالما به اضافه دو جزیره کوچکتر و شش جزیره کوچک است. شهرهای سئوته و ملیله سرزمین های محصوری در ساحل شمالی مغرب است.
مرزهای زمینی اسپانیا شامل 1919 کیلومتر مرز با کشورهای فرانسه (623 کیلومتر)، آندورا (65 کیلومتر) و پرتقال (1214 کیلومتر)، مراکش (از طریق سئوتا و ملیله به ترتیب 6/3 کیلومتر و 6/9 کیلومتر) و منطقه جبل الطارق (متعلق به انگلستان 2/1 کیلومتر) است. مرزهای دریایی اسپانیا شامل 4964 کیلومتر با اقیانوس آرام در غرب، خلیج بیسکایا در شمال و دریای مدیترانه در شرق و جنوب می باشد.
در سیئرا نوادا در آندالوسیا در جنوب کشور اسپانیا قله مولاسن بلندترین نقطه خاک اصلی اسپانیا با 3478 متر ارتفاع قرار دارد. بلندترین نقطه سرزمین اسپانیا قله تیئده با 3716 متر ارتفاع در جزایر قناری است. رودهای مهم اسپانیا تاگوس (تاخو)، ابرو، دورو (دوئرو)، گوادیانا، گوادلکوئیویر هستند.

پول و اقتصاد اسپانیا (Spain Economy)

واحد پول اسپانیا یورو و اجزای آن سنت نام دارد. هر یورو معادل یک صد سنت می باشد. یورو از ابتدای سال 2002 به عنوان پول رسمی اغلب اعضای اتحادیه اروپا از جمله اسپانیا معرفی شد.
با موافقت کردن اسپانیا برای پیوستن به جامعه اروپایی، اتحادیه جدید اروپا، در ژانویه سال ۱۹۸۶، باعث شد کشور، درهای اقتصادیش را باز کند، پایه صنعتیش را نوین ساخته و زیربناها را توسعه دهد و قانون اقتصادی اش را اصلاح کند تا با دستورالعمل های اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد. برای انجام چنین کارهایی، اسپانیا رشد GDP را افزایش داد و بدهی های عمومی را به نسبت GDP، بیکاری را از ۲۳% به ۱۰% و تورم را تا زیر ۳% کاهش داد. هم اکنون پس از کشورهای گروه هفت، اسپانیا بیشترین تولید ناخالص ملی را در جهان دارد.
بیش از 15% نیروی کار اسپانیا به کشاورزی اشتغال دارند. محصولات مهم صادراتی آن گندم، جو، ذرت، انگور، زیتون، چغندر قند، سیب زمینی، مرکبات و کتان می باشند. مراتع برای دام ها، حدود 20% زمین اسپانیا را در بر دارد. ذخایر مهم معدنی این کشور شامل زغال سنگ، اورانیوم، روی و سنگ آهن می باشند.
صنایع تولیدی از دهه 1960 توسعه سریعی یافت و هم اکنون صنایع بزرگی چون وسایل نقلیه موتوری، فلزی، کشتی سازی، شیمیایی و مهندسی و همچنین تمایل فزاینده ای در زمینه ارتباط از راه دور و الکترونیک وجود دارد.
توریسم از نظر اقتصادی، برای اسپانیا اهمیت فراوانی دارد. صنعت توریسم از منابع عمده درآمد ارز خارجی است. حدود پنجاه میلیون مسافر خارجی در سال از اسپانیا دیدن می کنند و بیشتر در استراحتگاه های ساحل مدیترانه، جزایر بالئار و قناری مستقر می شوند.

فرهنگ مردم اسپانیا (Spain Culture)

اسپانیای امروز جامعه ای است که تلفیق سنت و مدرنیسم از وجوه بارز آن است. علاوه بر این به لحاظ برنامه ریزی های سازماندهی شده و هدفدار دارای ویژگی هایی است که به عنوان الگوی مناسب مورد توجه قرار گرفته است، از جمله در زمینه هایی مانند توریسم، حفظ و اشاعه زبان و فرهنگ در سطح جهان، اهمیت خاص فرهنگ و به خدمت واداشتن نهادهای مالی و اقتصادی از بخش فرهنگ، تقویت و پاسداشت سنن و رسوم و انتقال آن به نسل جدید و …

زبان مردم اسپانیا (Spain Language)

زبان رسمی و رایج در سراسر اسپانیا زبان کاستیانا است که به اسپانیولی در جهان معروف است. بیش از 70% مردم اسپانیا به این زبان تکلم می کنند. زبان اسپانیولی شاخه ای از زبان لاتین می باشد و خویشاوندی نزدیکی با زبان های ایتالیایی، فرانسوی و پرتقالی دارد.
زبان اسپانیایی گویش های مختلفی دارد که عمدتا به تفاوت در تلفظ لغات محدود می گردد. از جمله ی دیگر شاخه های زبان اسپانیایی می توان زبان های کاتالان (زبان مردم بندر بارسلونا)، گالیسی (زبان مردم لاکرونیا) و باسک (زبان رایج در ایالات باسک) را نام برد.
زبان کاتالان زبانی توسعه یافته و دارای غنای ادبی در زمینه ی شعر و داستان می باشد و به همین دلیل در قانون اساسی مصوب 1978 زبان کاتالان در کنار زبان اسپانیایی (کاستیانا) به عنوان زبان رسمی منطقه کاتالونیا یاد شده و شناخته شده است.
زبان گالیسی از زبان پرتقالی مدرن ریشه گرفته و از زبان های لاتین است. این زبان در قرن سیزدهم به عنوان زبان رسمی دربار شناخته شده بود، اما به مرور زمان اهمیت و جایگاه خود را از دست داده و امروز تنها در منطقه گالیسیا واقع در شمال غربی اسپانیا و در مجاورت مرزهای شمالی پرتقال بدان مکالمه می شود. قانون اساسی مصوب 1978 اسپانیا زبان مزبور را به عنوان زبان رسمی این مناطق شناسایی نموده است و امروزه حدود 7% جمعیت اسپانیا به این زبان صحبت می کنند.
مهمترین زبان غیر اسپانیولی (کاستیانا) زبان رایج در منطقه باسک است. زبان باسک نه لاتینی و نه از ریشه هند و اروپایی است و نزدیک به 3% مردم اسپانیا به این زبان صحبت می کنند. ریشه این زبان معلوم نیست، ولی قبل از ورود رومی ها نیز در شبه جزیره ایبریا رایج بوده است. طبق قانون اساسی 1978 این زبان نیز به عنوان زبان رسمی ملی پذیرفته شده است.
از نظر جاذبه توریستی و گردشگری کسانی که برای سفر، اسپانیا یا آمریکای لاتین را انتخاب می کنند، با دانش زبانی مناسب می توانند سفری به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند، چرا که مردم اسپانیایی زبان، دانش کمی از زبان انگلیسیدارند.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره تركيه

مذهب مردم اسپانیا (Spain Religion)

بر اساس قانون اساسی اسپانیا هیچ مذهبی دین رسمی این کشور نیست، ولی آزادی مذهبی تا حدودی که نظم اجتماعی شناخته شده در این قانون را به خطر نیاندازد، تضمین شده است. بیشتر مردم این کشور کاتولیک هستند، اما نتایج جدیدترین نظرسنجی در اسپانیا نشان داد شمار افرادی که خود را معتقد به مذهب کاتولیک می دانند کاهش یافته است. مرکز پژوهش های اجتماعی اسپانیا با انتشار گزارشی از تحقیق خود اعلام کرد نسبت آن دسته از مردم این کشور که خود را کاتولیک می دانند در سال ۲۰۱۰ به ۷۳ درصد رسیده است. این در حالی است که هشت سال پیش این میزان نزدیک به ۸۰ درصد از جامعه اسپانیا را تشکیل می داد. انجام اعمال مذهبی نیز در این کشور اروپایی رو به کاهش است. هشت سال پیش ۲۰ درصد از مردم اسپانیا اظهار داشتند روزهای یکشنبه به کلیسا می روند، اما در نظرسنجی اخیر مرکز پژوهش های اجتماعی اسپانیا تنها ۱۳ درصد مردم خود را معتقد عملی به مذهب کاتولیک می دانند.

غذای مردم اسپانیا (Spain Food)

یکی از غذاهایی که شما به طور معمول در اسپانیا با آن روبرو می شوید، paella است. Paella یک بشقاب برنج، معمولا با دو غذای دریایی، گوشت خوک، خرگوش یا مرغ چاشنی زده شده با زعفران است. به طور سنتی یک غذای شرق اسپانیا، با کیفیت متغیر را می توانید تقریبا در تمام مناطق توریستی پیدا کنید.

مسافت و اختلاف زمانی اسپانیا (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و مادرید (ایران و اسپانیا)

مسافت تهران تا مادرید 4757.6 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا مادرید حدود 6 ساعت می باشد.
مادرید 2 و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در مادرید است.

جشن ها و تعطیلات رسمی اسپانیا (Spain Celebrations)

تعطیلات رسمی اسپانیا

با توجه به ساختار فدرال اسپانیا، هر یک از ایالات و مناطق این کشور دارای تعطیلات مختص به خود می باشند. لکن تعطیلات رسمی در اسپانیا 10 روز به قرار زیر است.
اول ژانویه، سال نو
ششم ژانویه، روز پادشاهان
هفدهم آوریل، عید پاک
هیجدهم آوریل، عید پاک
اول می، روز کارگر
پانزدهم آگوست، روز مریم مقدس
ششم دسامبر، روز قانون اساسی
هشتم دسامبر، روز عروج مقدس
بیست و ششم دسامبر، روز تولد حضرت عیسی (ع)

برخی از جشن ها و فستیوال ها در اسپانیا

فستیوال ها در زندگی مردم اسپانیا جایگاه ویژه ای دارند. اسپانیایی ها همیشه مشتاقانه منتظر فرا رسیدن فستیوال هستند و از مدت ها قبل برای آن برنامه ریزی دقیق و حساب شده ای دارند. هر شهر و منطقه فستیوال های مخصوص خود را دارد.
جشن گوجه در اواخر آگوست با شرکت هزاران نفر از مردم برگزار می شود و مردم طی 60 دقیقه به طرف هم گوجه پرتاب می کنند. هر ساله 30.000 نفر توریست از این مراسم در Bunyol دیدن می کنند. باورهای متفاوتی در مورد چگونگی به وجود آمدن این فستیوال وجود دارد، اما معتبرترین آن ها می گوید که همه چیز از سال 1945 شروع شد. میدان شهر مملو از جمعیتی بود که برای تماشای کارناوال بزرگی گرد هم آمده بودند. بعضی از این افراد تصمیم گرفتند به جمع برگزار کنندگان جشن و دسته موزیسین ها بپیوندند، به خاطر همین مجبور به هول دادن افراد دیگر در شلوغی شدند. یکی از شرکت کنندگان به زمین افتاد و هنگامی که دوباره بلند شد و گوجه فرنگی هایی را که از دکه سبزی فروشی نزدیک میدان برداشته بود، به طرف همه پرت کرد. کم کم همه مردم درگیر جنگ پرتاب گوجه فرنگی به سمت هم دیگر شدند. بالاخره پلیس مداخله کرد و به این جنگ پایان داد و همه افراد را مجبور به پرداخت خسارت کرد. این واقعه فراموش نشد و سال بعد در آخرین چهارشنبه ماه آگوست جوانان شهر هم دیگر را در همان میدان ملاقات کردند، البته این بار با مقدار زیادی گوجه فرنگی. دوباره جنگ شروع شد و فقط هنگام مداخله پلیس پایان گرفت و این اتفاق سال های بعد نیز تکرار شد. هر ساله در آخرین چهارشنبه ماه آگوست مردم بدترین لباس های خود را می پوشند و به سمت همدیگر گوجه فرنگی های رسیده پرتاب می کنند. شهرداری کامیون های محتوی گوجه فرنگی را برای این جشن فراهم می کند. هیچ کس در امان نیست. جنگ از ساعت ۱۱ صبح شروع می شود و 12 ظهر به پایان می رسد.
مراسم سنتی جشن پادشاهان جادویی (Reyeos Megas) با راه اندازی کارناوال های شادی سمبلیک که یادآور داستان تاریخی ورود سه دانشمند ایرانی به بیت الحم و بشارت دادن تولد حضرت عیسی مسیح (ع) است، به طور همزمان در سراسر شهرهای اسپانیا برگزار می شود.
در کارناوال های شادی که همه ساله در روز پنجم ماه ژانویه به طور سراسری در شهرهای اسپانیا و سایر کشورهای اروپا به راه می افتد، سه تن که ملبس به لباس پادشاهان هستند و تاج بر سر دارند، با دادن هدایا، شیرینی و شکلات به مردم یاد و خاطره شاهان جادویی را زنده می کنند.

همه چیز درباره اسپانیا
5 (100%) 3 امتیاز

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
0 نویسنده
توریست جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
توریست
کاربر مهمان
توریست

اسپانیا و جزایر محبوب اسپانیا