مختصری درباره آگرا

آگرا (Agra) سومین شهر بزرگ در ایالت اوتارپرادش در کشور هندوستان است. این شهر در کنار رودخانه ی یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی، پایتخت هند، با قطار تنها دو ساعت و نیم، با ماشین ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.
نام آگرا به شکل آگرهبانا نخستین بار در کتاب حماسی ماهابهاراتا آمده و معناشناسان آن را پردیس یا بهشت معرفی کرده اند. در قرن های ۱۶ یا ۱۷ میلادی آگرا به راستی تمثالی از پردیس در روی زمین شده بود. آگرا در زمان حکومت اکبر، جهانگیر و شاه جهان اهمیت زیادی یافت. این شهر پایتخت حکومت اکبر، پادشاه بزرگ امپراتوری مغولی هند یا گورکانیان بوده و در آن زمان تبدیل به مرکز هنر، فرهنگ، تجارت و یادگیری کشور پهناور هندوستان گردید.

جغرافیا و آب و هوای آگرا

مساحت آگرا ۱٬۸۰۰ و جمعیت آن بیش از ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ نفر (در سال ۲۰۰۱) می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۱ متر است و در مورد وضعیت کلی آب و هوای شهر آگرا می توان گفت بهترین آب و هوا را از اکتبر تا مارس دارد و در تابستان هوا حدودا بین ۲۲ تا ۴۵ درجه و در زمستان ۴ تا ۳۱ درجه است.

تاریخچه ی آگرا

آگرا در سده ی ۱۶ میلادی توسط سکندر لودهی (سلطان دهلی از دودمان لودهی متوفی به سال ۱۵۱۷) کشف شد. سپس بابر موسس سلسله امپراتوری مغولی هند برای مدتی در آگرا ماند و ساخت باغ هایی چهار گوش به سبک باغ های ایرانی را در آن جا مرسوم کرد. اکبر در این شهر قلعه آگرا را ساخت و جهانگیر آن را با کاخ ها و باغ های بسیار زیبا مزین کرد. همچنین شاه جهان با ساخت تاج محل شهرتی عالم گیر برای این شهر به ارمغان آورد. هم اکنون این شهر از مراکز مهم گردشگری هند به شمار می رود.
آگرا با نام اکبر آباد پایتخت شاهانی چون اکبر، جهانگیر و شاه جهان بوده که زبان مادری شان فارسی بود و در گسترش زبان فارسی در شبه قاره هند کوشیدند و کامیار بودند. نخستین باغ معروف به باغ های پارسی در کرانه ی رود یامونا در همین شهر شکل گرفت و سازنده ی آن شاه بابر بود. نام خاص این باغ ایرانی آرام باغ است.
اکبرشاه، نوه ی بابر، قلعه ی لعل را ساخت و آگرا را به مرکز هنری، بازرگانی و مذهبی تبدیل کرد. شهرک فاتح پورسیکری در حومه ی آگرا هم از میراث اکبر است. باغ های سبز و انبوه قلعه سرخ بازمانده از جهانگیر، پسر اکبر مغول است. اما شاه جهان با علاقه ای که به هنر معماری داشت، به آگرا و هندوستان ساختمانی را تقدیم کرد که همین حالا هم درخشان ترین نگین تاج سر هند محسوب می شود. شاه جهان پایتختش را به دهلی منتقل کرد؛ اما پسرش اورنگ زیب دوباره به اکبر آباد برگشت و پدرش را به زندان قلعه سرخ انداخت. بعد از مدتی، سال ۱۶۵۳، پایتخت اورنگ زیب به شهر اورنگ آباد در فلات دکان هند منتقل شد و تا پایه های امپراتوری بابری یا مغول هند به لرزه افتاد، اکبر آباد تحت نفوذ قوم های مارات ها و جاث واقع شد و آگرا نام گرفت و از سال ۱۸۰۳ میلادی تسلیم امپراتوری بریتانیا شد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره هند

مراکز خرید آگرا

Ashok Cosmos Mall

این فروشگاه، یک فروشگاه 10 طبقه است که شامل انواع خرده فروشی ها، فروشگاه های عرضه مواد غذایی، سرگرمی و دفاتر خدماتی است. در این فروشگاه انواع کارت های اعتباری بین المللی نیز پذیرفته می شود.

دیدنی های آگرا

تاج محل

این بنای مهم با معماری ایرانی در خور توجه خود به عنوان مهمترین بنای تاریخی هند و یکی از عجایب هفتگانه ی جدید شهرت جهانی دارد. تاج محل که بنای یادبود ملکه ی ایرانی تبار ممتاز محل است، سال ۱۶۴۸ میلادی ساخته شد و خود شاه جهان هم در طرح ریزی ساختمان آن نقش مستقیم داشت و در نهایت هم همان جا خاک شد.

قلعه ی لعل

قلعه ی آگرا که همچنین به حصار سرخ و لعل قلعه نیز مشهور است (لعل در زبان هندی به معنی قرمز است)، توسط اکبر امپراتور بزرگ گورکانی ساخته شد. حیاط پر پیچ و خم، مسجد و تالار اختصاصی قلعه عظمت امپراتوری گورکانیان هند را منعکس می کند. مسجد موتی (موتی به معنی مروارید) و برج یاسمین نشان دهنده مهارت صنعتگران و معماران آن روزگار هند هستند. این بنا را با قلعه دیگری که به همین نام قلعه سرخ یا ردفورت مشهور است و در دهلی است نباید اشتباه گرفت.

فاتح پور سیکری

فاتح پور سیکری به معنی شهر پیروزی، شهر متروکه ی امپراتور اکبر، که در نزدیکی آگره واقع است. تالار شنوندگان، مکان ها و مسجدها هنوز هم کاملا سالم و در وضعیت مطلوب هستند که از جمله می توان پنج محل و بلند دروازه را نام برد. در محوطه ی مسجد جامع، آرامگاه شیخ سلیم چشتی واقع است و در واقع، اکبر شاه گورکانی شهر فاتح پور سیکری را به خاطر همین صوفی معروف مکتب چیستی هند پایه گذاشته بود.

سیکاندرا

سیکاندرا آرامگاه جلال الدین محمد اکبر، سومین و بزرگترین پادشاه سلسله گورکانیان هند است. این بنا با ماسه سنگ قرمز ساخته شده و با مرمر جواهر نشان شده است. اکبر به این رنگ از سنگ بسیار علاقه داشت و اغلب بناهای ساخته شده در زمان او با این مصالح ساخته شده است.

مراکز تاریخی دیگر

از دیگر مراکز تاریخی و دیدنی منطقه آگرا می توان از آرامگاه اعتمادالدوله که ملکه نور جهان برای پدر خود که صدراعظم دربار جهانگیر بود ساخت، مسجد جامع آگرا، چینی کا روضه، باغ رام، سوامی باغ صمد، آرامگاه مریم یکی از زنان اکبر و باغ مهتاب نام برد.

همه چیز درباره آگرا – هند
5 (100%) 2 امتیاز

4
دیدگاه بگذارید

avatar
4 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
سفرهای شیشه ایويزا فوريپرشيا تراول مارتآسمان پر ستاره جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
آسمان پر ستاره
کاربر مهمان
آسمان پر ستاره

ای ول عجب سایتی دارید شما

پرشيا تراول مارت
کاربر مهمان
پرشيا تراول مارت

بسیار جالب

ويزا فوري
کاربر مهمان
ويزا فوري

😀

سفرهای شیشه ای
کاربر مهمان
سفرهای شیشه ای

شهر عجایب و دوستی