مختصری درباره بمبئی

بمبئی با نام جدید مومبای (Mumbai) پایتخت ایالت ماهاراشترا از مهمترین شهرهای کشور هند است. بمبئی در زبان هندی به معنای ساحل خوب است. این نام را استعمارگران پرتغالی روی این شهر نهادند. در سال ۱۹۹۵ نام این شهر، به مومبای تغییر یافت که نام یکی از خدایان زن هندی است. اما در خارج از هند، این بندر بزرگ همچنان به بمبئی معروف است.
این شهر با وسعتی برابر ۶۰۳ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۳٫۳ میلیون نفر (در سال ۲۰۰۶) یکی از چهار شهر بزرگ و پرجمعیت کشور هندوستان است. این شهر در غرب کشور هند در ساحل دریای عرب واقع شده است. بمبئی یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت هندوستان و پایتخت تجارتی آن به شمار می‌رود.
شهر بمبئی بزرگترین بندر هند در ساحل غربی این کشور است. این شهر در واقع مرکز بانکداری، تجارت، مبادلات مالی، بازرگانی و صنعت کشتی سازی هند به شمار می‌رود. تمرکز امور اقتصادی و تجاری در بمبئی پس از استقلال هند نیز ادامه یافته و به عنوان شاهراه ارتباطی هند با ایران و جهان عرب اهمیت راهبردی خود را حفظ کرده است. بندر بمبئی، بزرگترین مرکز تولید پارچه‌های پنبه‌ای و فیلم‌های سینمایی شبه قاره هند است و از این رو به بالیوود نیز شهرت دارد.
جمعیت شهر، همراه با حومه‌هایش به حدود بیست میلیون نفر می‌رسد. بسیاری از شهروندان هندی از ایالت‌های مختلف به امید فرصت‌های شغلی به این شهر مهاجرت می‌نمایند. از همین رو تعداد ساکنین این شهر در روز ۳ میلیون نفر بیش از ساکنین در شب برآورد می‌شود.

آب و هوای بمبئی

در مجموع هوای بمبئی گرم و شرجی است و مانند بسیاری از نقاط جنوبی و مرکزی هند دارای ۳ فصل می‌باشد.
تابستان، که از فروردین شروع شده و تا اوایل خرداد ماه ادامه دارد. در این فصل هوا بسیار گرم و درجه رطوبت بالا است.
فصل باران‌های موسمی یا مانسون که از اوایل خرداد شروع و تا اوایل مهرماه ادامه دارد و توام با بارندگی‌های بسیار شدید و سیل آسا است.
زمستان که از اواخر شهریور شروع و تا اوایل اسفند ادامه پیدا می‌کند. با توجه به هوای ملایم، (بین ۱۵ الی ۲۵ درجه) این فصل از توریستی ترین فصول بمبئی به شمار می‌رود.

مراکز خرید بمبئی

بازار کرافت مارکت

یکی از قدیمی ترین بازارهای بمبئی است. این بازار در کنار دیگر بازارهای سنتی و انبوه فروشگاه‌های بزرگ و چند ملیتی امروزی، هنوز رونق خود را حفظ کرده است.

بازارهای بمبئی

افزون بر بازار تاریخی کرافت مارکت در شهر بمبئی بازارهای متعددی مانند بهیندی بازار، بازار کلابه و بازار بندیرا وجود دارد که اغلب به فروش منسوجات، پوشاک، صنایع دستی، مصنوعات و زیورآلات مانند طلا و نقره و غیره اشتغال دارند. شهر بمبئی به عطر دهن العود، عود، صندل، مسک و عنبر مشهور است. همچنین انبوه بازارهای مدرن و فروشگاه‌های برندهای مشهور جهانی در این شهر به فراوانی یافت می‌شوند.

دیدنی های بمبئی

طی یک سده حکومت بریتانیا بر این شهر ساختمان های زیبا و مجلل و بناهای تاریخی متعددی از آن ها در این شهر بزرگ بر جای مانده است.

دروازه هند (Gate of India)

این بنا که بازمانده ی دوران استعمار انگلیس است، در سال ۱۹۲۴ به عنوان یادبود سفر جورج چهارم پادشاه انگلستان و همسرش ملکه ماری ایجاد شد. شاه و ملکه، در سال ۱۹۱۱ به بمبئی سفر کرده بودند. در سال ۱۹۴۸ استعمارگران انگلیسی خاک هند را از همین دروازه ترک کردند. با توجه به این سابقه ی تاریخی، دروازه هند یکی از محبوب ترین محل‌ها برای گردهمایی گردشگران خارجی است. دروازه هند، در عین حال در کنار هتل تاج محل واقع شده که محل اقامت خارجی های ثروتمندتر است.

هتل تاج محل

هتل مجلل و مدرنی است که روبروی دروازه هند در منطقه ی کلابه قرار دارد. این هتل یکی از بناهای زیبا و دیدنی بمبئی و هند به شمار می‌رود و محل اقامت گردشگران ثروتمند است. در رشته حملات نوامبر ۲۰۰۸ در بمبئی این هتل در کانون حملات تروریستی بود و خسارات قابل توجهی دید که به سرعت بازسازی شد.

موزه پرنس ویلز

موزه ای پر عظمت با آثاری در خور توجه از دوران های مختلف تاریخ و هنر هند همراه با نمونه‌هایی از حیات وحش و آبزیان هندوستان است. این موزه بین سال های ۱۹۰۴ و ۱۹۱۴ بنا گردید که در اثنای جنگ جهانی اول به عنوان بیمارستان مورد استفاده قرار گرفت. معماری بنا به سبک گوتیک و از سنگ بازالت ساخته شده است. این بنا در میان باغ زیبایی تاسیس گردیده است که پس از مسافرت پرنس ولز در ۱۹۰۵ به هند به این نام خوانده شده است.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره هند

ایستگاه ملکه ویکتوریا

بزرگ‌ترین ایستگاه قطار در بمبئی و یکی از بناهای دیدنی دوران استعمار بریتانیا است. این بنای زیبا به عنوان نمونه کاملی از سبک گوتیک در معماری شناخته می‌شود و اکنون با تاسیسات جانبی اش و با نام ترمینال چاتراپتی شیواجی مورد استفاده ی عموم است و ایستگاه اولیه و اصلی قطارهای بیرون شهری و درون شهری بمبئی به‌شمار می‌رود.

دادگاه عالی بمبئی

این بنا نمونه‌ای عالی از معماری دوران استعمار بریتانیا در هند محسوب می‌شود.

موزه ویکتوریا

در سال ۱۸۶۲ قطعه زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در کولابا جهت احداث باغ ویکتوریا اختصاص داده شد و در نوامبر ۱۸۷۲ به روی عموم مردم گشوده شد. از آن زمان تاکنون ۷ هکتار دیگر نیز به این باغ ها اضافه شده است. باغ دارای معماری منحصر به فرد و زیبایی می‌باشد که موزه ویکتوریا نیز در آن واقع شده است.

دانشگاه بمبئی

ساختمان این دانشگاه قدیمی که در نزدیکی دادگاه عالی واقع شده است دیدنی است و از شاهکارهای معماری سبک گوتیک در بمبئی است. قسمت کتابخانه و برج ساعت آن نمونه کوچکی از برج بیگ بن لندن است.

مجموعه هنری جهانگیر

این گالری در ۱۹۵۲ توسط جامعه ی هنر بمبئی بنا گردید. امروزه به منظور نمایش آثار هنری برای همگان از آن استفاده می‌شود و مجموعا دارای چهار سالن نمایش است.

کتابخانه دیوید ساسون

کار احداث بنای کتابخانه در ۱۸۷۰ به پایان رسیده است. این بنا نیز در منطقه ی نزدیک دانشگاه بمبئی واقع است.

غار فیل‌ها

در غارهای الفانتا، آثار باستانی شگفت انگیزی وجود دارد. در جزیره‌ای به همین نام به فاصله‌ای حدود ۴۵ دقیقه با قایق یا کشتی تفریحی در جنوب بمبئی واقع شده که از طرف یونسکو به عنوان میراث فرهنگی اعلام شده است. حرکت به سمت این جزیره که به جزیره ی میمون ها نیز شهرت دارد، از دروازه هند و توسط قایق و کشتی‌های کوچک صورت می‌گیرد.

حاجی علی درگاه

زیارتگاه و مسجدی است برای مسلمانان که در میان دریا قرار گرفته و با مسیر پیاده روی به ساحل متصل است. این ساختمان در سال ۱۴۳۱م بنا شده و در ساحل ورلی واقع است. به طور معمول بیش از ۴۰۰۰۰ زائر در روزهای پنجشنبه و جمعه از این درگاه بازدید می‌کنند.

مارین درایو

این گذرگاه دریایی، گذرگاهی ساحلی در کنار دریای عرب است. در دوره ی سلطنت بریتانیایی‌ها نام این جاده، گردنبند ملکه بود. در ساعات شب وقتی چراغ ها روشن می‌شود، این جاده شکل یک سینه ریز تزئین شده با جواهر را دارد.

خسرو باغ

یکی از محله های ویژه پارسیان هند است. به غیر اعضای جامعه پارسیان هند اجازه ورود به این مکان همچون سایر اماکن پارسیان داده نمی‌شود.

مغول مسجد

مسجد ایرانیان که به مغول مسجد مشهور است، به وسیله ی شخصی به نام مرحوم حاج محمد شیرازی در حدود ۱۵۴ سال قبل بنا شده است. وی که از تجار ایران مقیم بمبئی بوده است، این مسجد را در محل امام باره رود، نزدیک محله ی مسلمان نشین بندی بازار بنا نموده است. متولیان این مسجد جماعتی از شیرازیان مقیم بمبئی اند که نسبت آن ها به خانواده نمازی شیرازی می‌رسد. این مسجد یکی از مهم ترین مراکز تشیع در بمبئی و حتی در هند محسوب می‌گردد. طبق وقف نامه ی موجود، متولیان این مسجد را اعضای خانواده نمازی تشکیل می‌دهند و در گذشته پیوسته پیش نماز این مسجد نیز فردی ایرانی بوده است. اما در حال حاضر شخصی به نام شیخ محمد ناصری از اهالی کارگیل، یکی از شهرهای ایالت کشمیر این وظیفه را به عهده دارد. این مسجد دارای موقوفات و ساختمان های متعددی است که پشتیبان مالی این مکان است.

چپاتی

تفریحگاهی است در کنار دریا که شب ها مردم در این مکان جمع می‌شوند. خانواده‌ها با بچه‌هایشان برای استراحت به آن جا می‌روند. در رو بروی چپاتی و در وسط آب دریا نزدیک به ساحل، یک بت بزرگ به عرض ۲ متر و ارتفاع چهار متر ساخته‌اند. نام این بت خدای دریا است. هندوها بر این اعتقادند که اگر کسی در حال غرق شدن در آب بود، این صنم یا بت او را نجات خواهد داد.

کملا نهرو پارک

پارک زیبایی است بر فراز تپه مالابار که مساحتی بالغ بر ۴۰۰۰ متر مربع دارد و به افتخار همسر جواهر لعل نهرو، نخستین نخست وزیر هند پس از استقلال، نام گذاری شده است.

همه چیز درباره بمبئی – هند
5 (100%) 1 امتیاز

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
سفرهاي كاغذيلاچین سیر جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
لاچین سیر
کاربر مهمان
لاچین سیر

از مطالب سایتتون یک کوچولو کپی زدیم