مختصری درباره  ریاض

ریاض، پایتخت کشور عربستان سعودی است. ریاض در نجد واقع شده است و یکی از آبادترین و پر رونق‌ترین شهرهای عربستان سعودی است. دانشگاه ملک سعود بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه که در کشور عربستان سعودی است، در شهر ریاض قرار دارد. از بارزترین نمادهای کشور عربستان برج المملکه و برج الفیصلیه در این شهر واقع می‌باشند.
این شهر بر ویرانه‌های شهر تاریخی حجر الیمامه ساخته شده است، تاریخ حجر الیمامه به دوران دو قبیله مشهور طسم و جدیس بر می‌گردد که دوران پیش از اسلام می‌زیسته اند، این دو قبیله در نهایت نابود شدند. آثار و بقایای کاخ‌های آنان تا صدر اسلام نیز باقی مانده بوده است، و قبیله بنی حنیفه در آن‌ها جا گرفته بوده‌اند.
ارتفاع ریاض از سطح دریا ۶۰۰ متر می‌باشد. شهر ریاض دقیقا در وسط شبه جزیره عربستان واقع شده است. شهر ریاض روی تپه ای پهناور که ارتفاع آن به حدود ۶۰۰ متر می‌رسد قرار دارد، و در جز شرقی فلات نجد واقع شده است. دره وادی حنیفه از وسط شهر می گذرد، این دره از سمت شمال شروع می‌شود و به سمت مغرب می‌رود، سپس به سمت مشرق منتهی می‌شود. طول مجرای دره حنیفه ۱۲۰ کیلومتر، و عمق آن مابین ۱۰ تا ۱۰۰ متر است، و عرض آن از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متر متغیر می‌باشد. از کوه‌های اطراف این دره عظیم، دره‌های کوچک و مسیلات آبی جریان دارد که مهم‌ترین آن ها وادی بطحاء نام دارد. قدیمی‌ترین پل شهر ریاض بر فراز این دره قرار دارد. طول وادی البطحاء ۲۵ کیلومتر است، و از شمال شهر رو به طرف جنوب جاری است. چون شهر ریاض در میان این دره‌ها واقع شده است، در موسم باران و بهار، سر سبز از گل های رنگارنگ می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره مكه - عربستان

دیدنی های ریاض

برج المملکه

برج المملکه نام برجی پستمدرن در ریاض عربستان سعودی است. معماران این ساختمان شرکت آمریکایی الربی بکت هستند. این برج با ۳۱۱ متر ارتفاع، دومین برج بلند عربستان و مرکز دفاتر شرکه المملکه القابضه می‌باشد. گمان می‌رود بیش از ۱ میلیارد دلار آمریکا خرج ساخت این بنا شده باشد.

همه چیز درباره ریاض – عربستان
5 (100%) 2 امتیاز

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
تور جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
تور
کاربر مهمان
تور

مطلب خوبی بود از دوستان کسی اطلاعات بیشتری داره؟