همه چیز درباره عربستان

پادشاهی عربستان سعودی یکی از کشورهای باختر قاره آسیاست. این کشور در شبه جزیره عربستان واقع شده و از شمال با عراق و اردن و کویت و از سوی خاور با امارات متحده عربی و قطر و خلیج فارس و در جنوب خاوری با عمان و از سوی جنوب با یمن و از سوی باختر با دریای سرخ هم‌مرز است. جایگاه‌های مهم دینی مسلمانان همچون کعبه و مسجد پیامبر و آرامگاه پیامبر اسلام در این کشور جای دارد. عربستان احتمالا محل اولیه زندگی سامی‌ها بوده است، که از چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح به میان‌رودان و فلسطین کوچ نمودند و بعدها به آشوری‌ها، بابلی‌ها، کنعانی‌ها و آموری‌ها معروف شدند.

اطلاعات کلی درباره عربستان

پایتخت ریاض
بزرگترین شهر ریاض
نوع حکومت سلطنت مطلقه
زبان رسمی عربی
مساحت 2,149,690 کیلومتر مربع
جمعیت 27,136,977 تخمین 2010
واحد پول ریال (SAR)
منطقه ی زمانی UTC+3
پیش شماره تلفن +966
دامنه ی اینترنتی .sa

پرچم کشور عربستان

پرچم کشور

زمان به وقت عربستان

آب و هوای هم اکنون عربستان

موقعیت جغرافیایی عربستان در نقشه جهان

آب و هوای عربستان (Saudi Arabia Weather)

کشور عربستان از لحاظ موقعیت آب و هوایی به 5 قسمت تقسیم می گردد:
اقلیم ساحلی؛ یعنی کرانه های واقع بر دریای سرخ و خلیج فارس که در تابستان گرم و در زمستان باران های زمستانی دارد.
اقلیم ارتفاعات غربی در حجاز؛ مانند طائف که دمای آن در تابستان گرم و معتدل بود، زمستان خشک است و مانند مکه که تابستان گرم و زمستان پر باران دارد.
اقلیم عسر؛ در جنوب شرقی قرار دارد و دریای آن بر حسب ارتفاع از دریا متفاوت است. در فصل تابستان معتدل است و در زمستان و تابستان بارندگی فراوان دارد.
اقلیم نجد؛ حرارت آن در تابستان زیاد و شب های زمستان آن بسیار سرد است و باران نامنظم در آن می بارد.
اقلیم شمالی؛ دمای آن در تابستان معتدل و زمستان بسیار پایین است و شب ها به 4 درجه زیر صفر می رسد.

جغرافیای عربستان (Saudi Arabia Geography)

کشور عربستان در خاورمیانه و هم‌مرز با خلیج فارس و دریای سرخ است. در جنوب این کشور، یمن جای دارد. این کشور هم‌چنین با عراق، اردن، کویت، عمان، قطر، امارات متحده عربی مرز یکسان دارد. آب و هوای این سرزمین، گرم و خشک و تفاوت دمای شب و روز زیاد است. بیشتر زمین‌های آن را بیابان‌های ماسه‌ای تشکیل می‌دهد. ربع الخالی که یک‌چهارم گستره‌ی عربستان را تشکیل می‌دهد، خالی از سکنه است. بلندترین نقطه عربستان کوه سودا با 3550 متر بلندی است.
این کشور از نظر منابع طبیعی چون طلا و مس، نفت، گاز و آهن غنی است. هر چند از نظر جنگل و مناطق جنگلی، کشتزار دایمی و زراعت با فقر رو به رو است. مخاطرات طبیعی چون توفان‌های شن بسیار روی می‌دهد. بیشتر گیاهان در واحه‌ها می‌رویند. شتر در زندگی سنتی عربستان نقش مهمی بازی می‌کند. جانوران اهلی از جمله شتر، گوسفند و بز بیش از دیگر جانوران دیده می‌شوند. روباه، خرگوش، موش صحرایی، جوجه‌تیغی، عقاب، کرکس و جغد در عربستان دیده می‌شوند، اما نسل شترمرغ و شیر آفریقایی در آن جا از بین رفته است. مارهای کشنده بیابانی از جمله مار کبرا و افعی شاخدار در بعضی بخش‌ها فراوانند.

پول و اقتصاد عربستان (Saudi Arabia Economy)

واحد پول این کشور ریال سعودی است. هر دلار آمریکا برابر با 74.3 ریال عربستان است. این نرخ از سال ۱۹۸۵ تاکنون ثابت مانده است.
اقتصاد عربستان، موفق و مبتنی بر نفت است. دولت بر فعالیت‌های عمده‌ی اقتصادی کنترل دقیق دارد. حدود ۳۵ درصد محصولات عمده‌ی داخلی به بخش خصوصی تعلق دارد. تقریبا 4 میلیون کارگر خارجی در اقتصاد عربستان، به خصوص در بخش نفت و خدمات، نقش مهمی دارند. کاهش شدید قیمت نفت در سال ۱۹۹۸ ضربه شدیدی بر اقتصاد عربستان زده بود که سبب شد محصولات عمده داخلی به میزان ۱۱ درصد کاهش یابد و کمبود بودجه به 3.12 میلیارد دلار برسد. در سال ۱۹۹۹ به دلیل قیمت کم نفت، دولت برنامه‌هایی را برای کاهش هزینه آگهی کرد و بخش بیش‌تری را از اقتصاد به بخش خصوصی سپرد. کمبود آب و رشد سریع جمعیت، تلاش‌های دولت را برای خوداتکایی در زمینه کشاورزی محدود کرده است. عربستان با تورم 5.1 درصدی کم‌ترین میزان تورم در خاورمیانه را داراست. عربستان در تولید نفت خام، پالایش نفت، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کود شیمیایی و پلاستیک صنعت موفقی داشته است. بیشترین محصولات کشاورزی عربستان عبارت‌اند از گندم، جو، گوجه فرنگی، هندوانه، خرما، لیمو، تخم مرغ و شیر.
عربستان از بزرگ‌ترین قطب‌های گردشگری دینی است. به دلیل واقع شدن خانه کعبه در این کشور، بسیاری از مسلمانان جهان، به عربستان سفر می‌کنند. عمده‌ترین بازارهای جهانگردی عربستان، اندونزی، مصر، ایران و پاکستان است. عربستان برای بازسازی لبنان در سال ۱۹۹۰، ۱۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی نموده است. هم‌چنین از سال ۱۹۹۳، ۲۰۸ میلیون دلار را برای کمک به مسلمانان فلسطین اختصاص داده است.
سطح فزاینده بیکاری شهروندان عربستان (حدود ۳۲ درصد) می‌تواند چالش‌ جدی را برای سازگار شدن اقلیت‌ها با جامعه به وجود آورد. به ویژه گسترش سیاسی بسیار فرتوت و کند این کشور، در حالی که در کشورهایی چون قطر و بحرین روند رو به رشدی داشته، از سطح انتظارات مردم عربستان عقب است.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره رياض - عربستان

فرهنگ مردم عربستان (Saudi Arabia Culture)

مردمی با فرهنگ های مختلف به مدت بیش از 5000 سال در شبه جزیره عربستان زندگی می کردند. فرهنگ Dilmun در سرتاسر سواحل خلیج فارس همزمان با فرهنگ سامورایی ها و مصریان باستان بود و اکثر امپراتوری های جهان باستان با شهرهای شبه جزیره عربستان مبادلات تجاری داشتند. به استثنا تعداد کمی از شهرهای بزرگ و آبادی های میان کویر، شرایط آب و هوایی سخت از اسکان مردم در شبه جزیره عربستان جلوگیری می کند.

برخی نکات درباره ی فرهنگ و مردم عربستان

فروش سگ و گربه در این کشور ممنوع است.
ورود شخص غیرمسلمان، بنا به حرمت مکان های اسلامی، به بخش‌های حجاز (شهرهای مکه و مدینه) ممنوع است. سازنده‌ی بهترین هتل مکه (هتل هیلتون) که غیرمسلمان است، مجبور شد از راه دوربین و بر روی یکی از تپه‌های دور شهر پروژه ساخت هتل را دیده‌بانی و پیگیری کند.
سالن سینما در عربستان وجود ندارد.
عکس‌برداری در بیشتر جاهای عمومی ممنوع است.
جادوگران گردن زده می‌شوند.
بعضی از دانشمندان دینی عربستان خواهان قانونی شدن برده‌داری هستند.
در جاهای عمومی و غذاخوری‌ها جداسازی جنسیتی به شدت اجرا می‌شود.
بر اثر فشار بیش از حد بر روی زنان، آمار خودکشی زنان بالاست.
در عربستان، مجازات اسلامی اجرا می‌شود که در بر گیرنده‌ی حدود و قانون‌های تعزیراتی است. برای نمونه، چهار انگشت فرد دزد بریده می‌شود. همچنین در بعضی موارد و برای قصاص، اندام دیگر بدن نیز بریده می‌شود. در این کشور افراد بزه‌کار در ملأ عام گردن زده می‌شوند.
تاکنون میلیون‌ها کتاب دینی اقلیت دینی توقیف و آتش زده شده است.

زبان مردم عربستان (Saudi Arabia Language)

زبان رسمی و مادری مردم عربستان سعودی، عربی می باشد. اما در عرصه تجارت به زبان انگلیسی نیز صحبت می شود.

مذهب مردم عربستان (Saudi Arabia Religion)

اسلام تنها دین رسمی این کشور است. ارزش‌های دینی در عربستان سعودی، فرهنگ و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حدود 80 درصد جمعیت ۲۲ میلیونی عربستان را عرب‌های بومی با آیین حنبلی (از آیین‌های اهل سنت) که دین رسمی کشور است، تشکیل می‌دهند. شمار بسیار اندکی از بومیان این کشور دارای دین‌های یهودی و مسیحی هستند. از عربستان، حدود بیست درصد از جمعیت ۲۲ میلیون نفری این کشور به شیعیان اختصاص دارد و بیش از چهار میلیون نفرشیعه (دوازده امامی، زیدی و اسماعیلی) هستند که این مردم بیشتر از جمعیت شیعی کشورهای کویت، قطر، یمن، عمان و امارات متحده عربی است. با وجود در اقلیت بودن شیعیان در عربستان، سکونت آنان در ناحیه استراتژیک و میادین نفتی قوار و قطیف و احسا جایگاه برتری به آنان داده است.

غذای مردم عربستان (Saudi Arabia Food)

همبرگر شتر

یکی از رستوران های شناخته شده در ریاض، پایتخت عربستان، به مشتریان خود که علاقه مند به غذاهای آماده و گوشت شتر هستند، گونه‌ی تازه ای از همبرگر که با گوشت بچه شتر درست شده را ارائه نموده است. به نظر می رسد که این اقدام موفقیت بسیار زیادی را به همراه داشته است. شتر در پادشاهی عربستان چیزی بیش از یک جانور باربر و یا حیوان ویژه‌ی مسابقه به شمار می آید. گوشت شتر در عربستان و سایر کشورهای عربی خوراکی بسیار پرطرفدار است. از همین رو است که همبرگری که رستوران هاشی با گوشت بچه شتر تهیه کرده است، با چنین کامیابی بی مانندی همراه بوده است.
مردم عربستان عاشق مزه‌ی گوشت بچه شتر هستند که گوشتی بسیار کم چرب است. بیشتر مردم عربستان پیش از آن که این رستوران غذاهای محلی همبرگر با گوشت شتر را ارائه نماید، از همان غذاهای سنتی که با گوشت شتر تهیه می شوند، استفاده می کردند. از جمله‌ی این غذاها می توان به جگر شتر اشاره نمود که در میان غذاهای همه‌ی رستوران های بزرگ سراسر عربستان قرار دارد.

مسافت و اختلاف زمانی عربستان (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و ریاض (ایران و عربستان)

مسافت تهران تا ریاض 1315.4 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا ریاض حدود 2 ساعت می باشد.
ریاض نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 11:30 در ریاض است.

جشن ها و تعطیلات رسمی عربستان (Celebrations)

تعطیلات رسمی عربستان سعودی در دو دهه برگزار می گردد که به مناسبت عید سعید فطر از بیست و پنجم ماه رمضان تا پنجم شوال و به مناسبت عید سعید قربان از پنجم تا پانزدهم ذی الحجه تعطیل رسمی می‌باشد و از سال 2005 میلادی به دستور ملک عبدالله روز ملی عربستان نیز تعطیل رسمی اعلام شد.

همه چیز درباره عربستان
5 (100%) 1 امتیاز

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
ساموئل جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
ساموئل
کاربر مهمان
ساموئل

با تشکر از بچه ها