مختصری درباره نجف

نجف نام شهری است در کشور عراق. شهر نجف مدفن علی ابن ابی طالب اولین امام شیعیان می باشد. این شهر مرکز استان نجف است و از مقدس ترین شهرهای شیعیان و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق به شمار می رود. شهر نجف از لحاظ جغرافیایی در نزدیکی شهر کوفه قرار گرفته است. نزدیکی شهر نجف و کوفه به نحوی است که نمی توان این دو شهر را از همدیگر مجزا دانست. این شهر به ترتیب 75 و 55 کیلومتر با شهرهای مهم کربلا و حله فاصله دارد و در جنوب آن ها قرار گرفته است. مساحت کل شهر 7500 هکتار است که از این میزان حدود 5000 هکتار بافت شهری است. در 80 سال اخیر از جانب شمالی، جنوبی و شرقی قلب تاریخی شهر توسعه یافته است.
آب و هوای نجف در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و سوزناک است. در تابستان وقتی گرما شدت می گیرد، مردم به سردابه هایی حفر شده در دل زمین پناه می آورند. این سردابه ها به شکلی بدیع و با عمق هایی متفاوت حفر شده اند. موقعیت جغرافیایی نجف باعث این تفاوت دما می شود. در تابستان گرما در آن شدت می گیرد و بادهای داغ سموم می وزد. به گونه ای که دمای آن در تابستان به 45.5 درجه سانتیگراد می رسد. اما سرمای آن به حدی است که آب منجمد می شود و دما به صفر درجه و گاه نیز به پایین تر از آن نیز می رسد.
شهر نجف از لحاظ تاریخی سابقه طولانی ندارد. پس از سوقصد و قتل علی بن ابی طالب توسط ابن ملجم طبق وصیت وی، او به طور ناشناس در منطقه ای نزدیک به شهر کوفه دفن شد. صد سال بعد توسط جعفر بن محمد مدفن او به مردم معرفی گردید و این ناحیه به تدریج محل سکونت دوست داران وی شد و نجف نام گرفت.

جایگاه های زیارتی نجف

حرم مطهر امیرالمؤمنین علی علیه السلام

آستان مقدس حضرت علی علیه السلام در مرکز شهر قرار دارد که از یک گنبد طلایی عظیم و یک گنبد خانه و رواق های متعدد و یک صحن، با برخی ضمائم تشکیل شده است. نخستین ساختمان حرم مطهر در دوران هارون الرشید عباسی بنا گردید و پس از آن همواره در حال تجدید و عمران و توسعه بوده است.
ساختمان امروزی از آثار صفویه است. گنبد عظیم و ایوان ‏روح بخش آن، به دستور نادرشاه افشار با خشت های طلایی تزیین شده است. آیینه کاری حرم به وسیله هنرمندانی از اصفهان در سال های دهه چهل شمسی انجام گرفت. قبر مطهر حضرت، درون صندوقی از خاتم و ضریحی نقره‏ای قرار دارد، صندوق خاتم از ساخته‏ های دوران شاه اسماعیل صفوی است و از نفایس روزگار به شمار می ‏رود.
ضریح مطهر توسط هنرمندان هندی و چینی در سال 1345 ه.ق در هند به همت رهبر شیعیان اسماعیلی ساخته و تقدیم حرم مطهر گردیده است. گرداگرد مرقد منور را از چهار سو رواق در بر گرفته است که همگی به زیباترین شکل توسط هنرمندان ایران تزیین یافته است. حرم مطهر دارای صحن بسیار بزرگ و دلگشایی است که اطراف مرقد مطهر را در بر گرفته است. این صحن از ساخته‏ های دوران صفوی است.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره تبت - چين

قبرستان وادی السلام‏

این قبرستان یکی از مقدسترین گورستان های مسلمانان و شیعیان است و در روایات آمده، هر مؤمنی در شرق یا غرب جهان دیده از جهان برگیرد به روح او ندا می ‏رسد که به وادی السلام ملحق شو و بدین منظور فرشته‏ ای است ‏به نام‏ ملک نقاله‏ که ارواح مؤمنان را از سرتاسر جهان به این گورستان می ‏آورد.

مقام حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه شریف

این مقام گورستان وادی السلام قرار دارد و جایگاه مقدسی است که به آن حضرت نسبت داده می ‏شود. از این رو مردم به زیارت و نمازگزاردن در آن می ‏پردازند.

آرامگاه حضرت هود و حضرت صالح علیهما السلام

این آرامگاه در بخش آغازین گورستان وادی السلام واقع شده است. بنابر روایات این دو پیامبر (حضرت هود و حضرت صالح علیهم السلام) در این ‏سرزمین مدفون‏ اند.

مقام حضرت زین العابدین علیه السلام

بنا به گفته روایات، جایگاهی است که امام سجاد علیه السلام هنگام زیارت قبر جد خود، در آن جا به نماز ایستاده است، و این مقام در مغرب شهر نجف واقع است.

صافی صفا

مسجدی است که گفته می ‏شود امیرمؤمنان علیه السلام در آن جا نماز گزارده و در گوشه‏ ای از آن مدفن یکی از یاران حضرت قرار دارد.

مسجد حنانه

این مسجد در محله ‏ای بدین نام، در میانه بزرگراه نجف – کوفه قرار دارد، و جایی است که بنابر گفته ‏روایات، هنگامی که سر امام حسین علیه السلام در آن قرار داده شده، به ناله پرداخته و یا تعظیم کرده است، از این رو به حنانه مشهور است.

آرامگاه کمیل بن زیاد نخعی

این آرامگاه در میان بزرگراه نجف – کوفه قرار گرفته و دارای صحن وسیع و گنبد بزرگی است. کمیل از یاران با وفای حضرت امام علی علیه السلام بود و دعای کمیل که حضرت آن را به وی آموخت، مشهور است.

آرامگاه شیخ طوسی

او که یکی از مشاهیر فقهای امامیه و مؤسس حوزه علمیه نجف است، در سال 460 هجری وفات یافت و در خانه خود مدفون گردید، این مکان پس از مدتی تبدیل به مسجدی گردید که طی ده قرن گذشته یکی از مراکز تدریس حوزه نجف شمرده می ‏شود. امروزه این مسجد به نام‏ جامع الشیخ الطوسی در شمال حرم مطهر و به فاصله کوتاهی از آن قرار دارد و نیز در گوشه‏ ای از این مسجد آرامگاه علامه آیه الله سید محمدمهدی بحرالعلوم قرار گرفته که از مشاهیر علمای امامیه و متوفای 1212 هجری است.

همه چیز درباره نجف – عراق
5 (100%) 1 امتیاز

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از