همه چیز درباره سنگاپور

جمهوری سنگاپور کشوری در آسیای جنوب شرقی است. بیشتر جمعیت این کشور در منطقه شهر سنگاپور متمرکز هستند و بقیه خاک این جزیره را جنگل‌های بارانی استوایی پوشانده است و مهمترین فعالیت مردم پراکنده در آن مناطق کشاورزی است. سنگاپور از قرن نوزدهم مستعمره انگلیس شد و طی جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۴۲ تا سال ۱۹۴۵ به دست ژاپن افتاد. پس از آن جزئی از مالزی شد و سرانجام در ۱۹۶۵ از مالزی اعلام استقلال کرد. سنگاپور از لحاظ ذخایر معدنی کشوری فقیر است، اما اقتصاد آن که به بخش خدمات، چینی، تولیدات الکترونیکی و صنایع دستی وابسته است، رشد و شکوفایی فراوانی داشته و این کشور را به یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا تبدیل کرده است.

اطلاعات کلی درباره ی سنگاپور

پایتخت سنگاپور
بزرگترین شهر سنگاپور
نوع حکومت جمهوری
زبان رسمی انگلیسی، ماندارین تامیل مالایی
مساحت 710.2 کیلومتر مربع
جمعیت 5,076,700 سرشماری 2010
واحد پول دلار سنگاپور (SGD)
منطقه ی زمانی UTC+8
پیش شماره تلفن +65
دامنه ی اینترنتی .sg

پرچم کشور سنگاپور

پرچم کشور

زمان به وقت سنگاپور

آب و هوای هم اکنون سنگاپور

موقعیت جغرافیایی سنگاپور در نقشه جهان

آب و هوای سنگاپور (Singapore Weather)

سنگاپور به دلیل قرار گرفتن در منطقه گرم و مرطوب و نزدیکی با استوا، آب و هوایی گرم و زمینی حاصلخیز دارد. درجه حرارت هوا بین 22 تا 35 درجه سانتی‌گراد در نوسان است. اکثرا صبح‌ها شبنم صبحگاهی همه جا را فرا می‌گیرد و هر چه به سمت ظهر پیش می‌رود، درصد رطوبت هوا کمتر می‌شود. در اردیبهشت ماه معمولا بادهای شدید می‌وزد. در سال های گذشته بادهایی با سرعت 150 کیلومتر در ساعت گزارش شده بود. گرم‌ترین ماه‌های سال، خرداد و تیر است و در مهر و آبان، هوا مرطوب‌تر است.
سنگاپور یک سونای بزرگ در تمام طول سال است. آذر تا دی بارانی‌ترین ماه‌های سال هستند، اما ماه‌های دیگر نیز چندان خشک نیستند و میانگین بارش سالانه در سنگاپور به بیش از ۲۲۴ سانتی‌متر می‌رسد، اما کمتر پیش می‌آید که بارش‌های طویل‌المدتی روی دهد. ممکن است در بعد از ظهر‌ها شاهد رعد و برق نیز باشید. عاقلانه است که همیشه یک چتر همراه خود داشته باشید، هم برای محافظت از نور خورشید و هم برای جلوگیری از خیس شدن در مواقع بارانی. از فروردین تا شهریور کمبود یک نسیم فرح‌بخش خیلی احساس می‌شود. همچنین ممکن است در این دوره زمانی با مه غلیظ ناشی از دود آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های سوماترا مواجه شوید، اگرچه به سرعت ناپدید می‌شوند.

جغرافیای سنگاپور (Singapore Geography)

سنگاپور کشور کوچکی است که با مساحت 646 کیلومتر مربع در آسیای جنوب شرقی و انتهای جنوبی شبه جزیره مالایاقرار گرفته است و از یک جزیره بزرگ و 56 جزیره کوچک ترکیب یافته است. در دهانه خاوری تنگه مالاکا و جنوب کشور مالزی جای گرفته و به وسیله تنگه باریک و طولانی جوهور از مالزی جدا می‌شود. در جنوب نیز تنگه سنگاپور آن را از مجمع الجزایراندونزی جدا می کند.
سنگاپور جزیره ای کم ارتفاع است و به واسطه‌ی گذرگاه به شبه جزیره‌ی مالایا متصل است. رود مهم آن ‌سونگای سلتار و بلندترین نقطه ی آن بوکیت تیماه با 177 متر ارتفاع است.
موقعیت مناسب جغرافیایی و لنگرگاه های عمیق و کم نظیر این جزیره سبب شد که از سال 1826 به عنوان پایگاه تجاری مورد استفاده کمپانی هند شرقی قرار گرفته و از سال 1867 رسما، به مدت 100 سال مستعمره انگلستان گردد.

اقتصاد سنگاپور (Singapore Economy)

سنگاپور به گونه‌ای خود را ساخته که تبدیل به یکی از کشورهای طراز اول تجارت در جهان شده است و برطبق رأی و نظر موافق همه، یکی از بهترین پایانه‌های بازرگانی به شمار رفته و به عنوان یکی از رقابتی‌ترین اقتصادها در جهان شناخته شده است، و توسط خیل عظیمی از نیروی کار تأمین و حمایت می‌شود. مردم سنگاپور از کیفیت بالای شرایط زندگی برخوردارند. سنگاپور تقریبا به پای آمریکا رسیده و از کانادا پیشی گرفته است.
سنگاپور از لحاظ ذخایر معدنی کشوری فقیر است، اما اقتصاد آن که به بخش خدمات، تولیدات الکترونیکی و صنایع دستی وابسته است، رشد و شکوفایی فراوانی داشته و این کشور را به یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا تبدیل کرده است.
تولید ناخالص داخلی در این کشور 1/228 میلیارد دلار است و این کشور در سال ۲۰۰۷ رشد اقتصادی 7/7 درصدی داشت. دو میلیون و ۷۵۱ هزار نفر، نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 1/2درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دست نیست. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در سنگاپور 1/2 درصد بود.
محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، کالاهای مصرفی، مواد شیمیایی و سوخت‌های معدنی است که به کشورهای مالزی (1/13 درصد)، آمریکا (2/10 درصد)، هنگ‌کنگ (1/10 درصد)، چین (7/9 درصد)، اندونزی (2/9 درصد)، ژاپن (5/5درصد) و تایلند (2/4 درصد) صادر می‌شوند.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، سوخت‌های معدنی، مواد شیمیایی و مواد غذایی است که از کشورهای مالزی (۱۳ درصد)، آمریکا (7/12 درصد)، چین (4/11 درصد)، ژاپن (3/8 درصد)،‌ تایوان (4/6 درصد)، اندونزی (2/6 درصد) و کره جنوبی (4/4درصد) وارد می‌شوند.
مهم ترین شرکای تجاری سنگاپور مالزی، آمریکا، ژاپن، اتحادیه ی اروپا و هنگ‌کنگ می‌باشند که در مجموع 64% از کل تجارت سنگاپور را شامل می شوند. از آن جایی که سنگاپور به عنوان یکی از اقتصادهای بسیار رقابتی در جهان شناخته شده است، بیش از 000/10 شرکت تجاری، از سنگاپور به عنوان یک مرکز توزیع برای فروش کالاها و خدمات خود در بازار آسیا و اقیانوسیه استفاده می‌کنند. به علاوه، بیش از 5000 شرکت خارجی (شامل 500 کشور جهان) از سنگاپور به عنوان پایگاهشان در آسیا و اقیانوسیه استفاده می‌کنند.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره سنگاپور - سنگاپور

سرمایه گذاری و تجارت در سنگاپور

فساد مالی در سنگاپور جایی ندارد، از همین رو در سال 2007 سنگاپور درمیان 179 کشور جهان رتبه چهارم را از نظر نبود فساد مالی به خود اختصاص داد. اگر شهروندی به مقامات خارجی یا هر فرد دیگری رشوه دهد، مجرم محسوب می‌شود.
سطح درآمد و میزان مالیات، رقابتی است و درکل فشار مالیاتی قابل تحمل است. میزان مالیات قابل پرداخت، کم است و بالاترین حد آن 20‌درصد است. از انواع مالیات‌های پرداختی در این کشور می‌توان به مالیات ارزش افزوده و مستغلات اشاره کرد. در چند سال اخیر کل درآمد حاصل از مالیات 13‌درصد تولید ناخالص داخلی بوده است.
سنگاپور از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند و شرایط اقتصادی همانندی را برای سرمایه‌گذاران داخلی فراهم می‌آورد. سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند تقریبا در همه بخش‌ها به طور صد در صد سرمایه‌گذاری کنند. اما در این میان استثنا نیز وجود دارد. سرمایه‌گذاران خارجی نمی‌توانند صددرصد مالکیت بخش‌هایی مانند مخابرات، صدا و سیما، رسانه‌های خبری داخلی، خدمات مالی، خدمات قانونی و دیگر زمینه‌های حرفه‌ای را داشته باشند. کالاهای وارداتی بدون تعرفه ترخیص می‌شوند، با وجود این موانعی دیگر هنوز بر سر راه تجارت آزاد وجود دارد.
نظام قانونی سنگاپور بسیار کارآمد و پشتیبان مالکیت خصوصی در کشور است. نظام قضایی کشور نیز از مالکیت خصوصی پشتیبانی می‌کند، از این روی که هیچ گونه قانونی مبنی بر مصادره اموال وجود ندارد و تمام قراردها ضمانت اجرایی دارند.
همچنین نحوه استخدام کارگران بسیار انعطاف‌پذیر است و تمهیدات لازم را برای استخدام و رشد تولید فراهم می‌آورد. میزان حقوق بیکاری کم است و مخارج حاصل از تعدیل نیرو نیز قابل تحمل است. علاوه براین قوانین مربوط به میزان ساعت کاری نیز بسیار انعطاف‌پذیر است.

فرهنگ مردم سنگاپور (Singapore Culture)

جمعیت این کشور چهار میلیون و 291 هزار نفر است که تمام جمعیت در شهر سنگاپور مستقر شده است. سنگاپور از قرن نوزدهم مستعمره انگلیس بوده و در طی جنگ جهانی دوم به دست ژاپنی‌ها افتاد و در سال 1965 استقلال یافت، لذا تحت تاثیر فرهنگ و زبان انگلیسی و ژاپنی است. 76 درصد نژاد سنگاپور را چینی و 13 درصد مالایایی و 8 درصد هندی تشکیل می‌دهد.
سنگاپور شهر چند مذهبی است، بر ‌اساس آمارهای برآورد شده حدود 51 درصد سنگاپوری‌ها بودایی و تائویسم هستند، 14 درصد مسلمان و 14 درصد مسیحی و 15 درصد مردم هم دینی ندارند. البته همه مردم با دین‌های مختلف در کنار هم در صلح و آرامش زندگی می‌کنند و به طور کلی فرهنگ و سنن مردم سنگاپور علاوه بر انگلیسی برگرفته از مالزی و اندونزی و چینی است.
عده زیادی چینی به این کشور به منظور کار مهاجرت کرده و در آن جا ازدواج کرده و سکنی گزیده‌اند. چینی‌ها هر ساله در ژانویه و فوریه جشن سال جدید لونار و دیگر جشن‌های مربوط به سنت خود را در سنگاپور برگزار می‌کنند و به درب خانه‌های خود کاغذ‌ها و فانوس‌های رنگی آویزان می‌کنند. یک نوع غذا به نام لانه پرستو جزو غذاهای گران‌قیمت در میان چینی‌های سنگاپوری است.
مسلمانان سنگاپوری نیز هر ساله در روز عید قربان به قربانی کردن گوسفند می‌پردازند و عیدفطر را در مساجد سنگاپور برگزار می‌کنند. تامیلی‌ها نیز فروردین‌ماه را جشن می‌گیرند و به معابد می‌روند و نذری می‌دهند. به‌طور کلی هر دین و مذهبی در سنگاپور آزاد است که مراسم و سنن خود را برپا کند و زنده نگه دارد.
سنگاپوری ها عموما خانه خود را تمیز نگاه می دارند و با ادبانه رفتار می کنند. خانم های سنگاپوری غیر مسلمان لباس های باز هم می پوشند و همین طور آقایان سنگاپوری نیز شلوارک و کفش های باز می پوشند و کاملا پذیرفته است. سنگاپوری ها اجازه ورود به حریم شخصی خود را به دیگران نمی دهند.
اگر به خانه ای دعوت شدید، قبل از ورود کفش های خود را در بیاورید و همین طور در خانه از دمپایی های آن ها استفاده نکنید. در بسیاری از اماکن مذهبی قبل از ورود باید کفش های خود را در بیاورید. اگر دیدید چیزهایی پرستش می شود که برای شما مورد تمسخر است به هیچ وجه این مسئله را ابراز نکنید.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره مالديو

زبان مردم سنگاپور (Singapore Language)

زبان اصلی سنگاپور مالایی می باشد، ولی زبان اصلی در محاوره ها انگلیسی است. زبان های چینی و تامیل هم در سنگاپور به رسمیت شناخته شده اند.

مذهب مردم سنگاپور (Singapore Religion)

سنگاپور یک کشور چند مذهبی است. طبق آمار سنگاپور، حدود ۵۱٪ مقیمان سنگاپور (به غیر از گردشگران و کارگران مهاجر) پیرو مذهب بودایی و تائو هستند. حدود ۱۵٪ چینی‌ها، آسیایی‌ها و هندی‌های مقیم این کشور مسیحی اند (کاتولیک، پروتستان و دیگر مذاهب مسیحی). مسلمانان شامل ۱۴٪ مالایی‌ها و اغلب از چینی‌ها و هندی‌ها می‌باشند. طبق سرشماری سال ۲۰۰۰ میلادی جمعیت ناچیزی از این کشور پیروان آیین سیک، هندو و … هستند. در سنگاپور مذهب‌هایی نیز ممنوع هستند، برای مثال شاهدان یهوه حق تبلیغ دین خود را ندارند. حدود ۱۵٪ از جمعیت شناخته شده در سنگاپور نیز پیرو هیچ مذهبی نیستند.

غذاهای مردم سنگاپور (Singapore Food)

در سنگاپور، شما انواع غذاها با کیفیت و طعم های مختلف را پیدا خواهید کرد. از جمله غذاهای چینی، مالزیایی، هندی، ژاپنی، تایلندی، ایتالیایی، فرانسوی، آمریکایی و دیگر مواد غذایی در این کشور یافت می شود.
سنگاپور جشنواره های مواد غذایی برگزار می کند که معروفترین آن جشنواره غذای سنگاپور است که در ماه جولای برگزار می شود. شما می توانید از اکثر مراکز اطلاع رسانی گردشگری در سنگاپور، یک کوپن رایگان غذای خرچنگ را برای این جشنواره دریافت کنید.
فروشگاه های بین المللی زنجیره ای فست فود مثل مک دونالد، جونیور کارل، برگر کینگ، کی اف سیKFC ، ام او اس برگر، مترو و غیره معمولا در مراکز خرید مختلف یافت می شوند. بیشتر رستوران ها در سنگاپور به صورت سلف سرویس است، یعنی شما ابتدا مبلغی را برای صرف وعده غذایی خود می پردازید و سپس به میز غذا می روید و هر چه قدر که دوست دارید، میل می کنید.
بعضی از کافی شاپ ها غذایی به نام zi char/cze cha (煮炒) عرضه می کنند که یک وعده غذای چینی است. یک صبحانه سنگاپوری با نام kopi وجود دارد که یک قهوه شیرین می باشد. صبحانه دیگری به نام kaya وجود دارد که یک مربا شامل تخم مرغ و نارگیل است. غذاهای دریایی بسیار متداول است مانند غذای معروف خرچنگ به همراه فلفل تند. بسیاری از هندی ها و بعضی از چینی ها سبزیجات می خورند. مسلمانان فقط غذاهای حلال می خورند و هندو ها هم گوشت گاو نمی خورند.

نوشیدنی ها

کافی شاپ ها در سنگاپور با نام kopitiam شناخته می شوند و در مناطق مختلف شهر وجود دارند. قهوه به زبان سنگاپوری kopi و چای teh است. Kopi-C یا teh-C به معنی قهوه یا چای بدون شکر است. kopi-O یا teh-O به معنی قهوه یا چای بدون شیر است.
اگر خواستید نوشیدنی شما سرد باشد، باید کلمه peng را به آخر نوشیدنی اضافه کنید. مثلا اگر خواستید یک چای سرد بدون شکر بخورید باید بگویید teh-C-peng می خواهید. آن وقت به چای شما چند تکه یخ هم اضافه خواهد شد. چای و قهوه با قیمت نزدیک به یک دلار در منطقه hawker یافت خواهد شد. اگر چای یا قهوه را با طعم های مختلف مانند برگ های خوشبو میل کنید، ممکن است قیمتی بیش از پنج دلار داشته باشد.

فاصله و اختلاف زمانی سنگاپور (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و سنگاپور (ایران و سنگاپور)

مسافت تهران تا سنگاپور 6582.1 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا سنگاپور حدود 8.5 ساعت می باشد.
سنگاپور 4 ساعت و نیم از تهران جلوتر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 4:30 در سنگاپور است.

جشن ها و تعطیلات رسمی سنگاپور (Singapore Celebrations)

سعی کنید سفر شما به سنگاپور با یکی از فستیوال‌ها، جشن‌ها و رویداد‌ها همزمان باشد؛ تای‌پوسام یک جشن دیدنیهندی است، که حوالی بهمن ماه به راه می‌افتد. اگر خرید و خوردن و آشامیدن هدف‌های اصلی سفر شما هستند، فروردین فصل فستیوال غذای سنگاپور و تیر ماه حراج بزرگ سنگاپور است. فستیوال چینی ارواح گرسنه معمولا در ماه سپتامبر برگزار می‌شود و میهمانی‌ای است برای ارواح درگذشتگان، در طول ماه رمضان نیز خیابان عرب‌ها هر غروب میزبان انواع غذاهاست و برای عید فطر هم جشنی سه روزه برگزار می‌شود.
کشور سنگاپور یک کشور سکولار است، اما گروه های مختلف دینی جشن های خود را در ایام خاص خودشان برگزار می کنند.
از اعیاد اسلامی می توان به عید اسلامی فطر که با نام Eid-ul-Fitr یا Hari Raya Puasa شناخته می شود و در پایان ماه قمری رمضان برگزار می شود، اشاره کرد. عید دیگر اسلامی عید قربان است که با نام Hari Raya Haji شناخته می شود. در این روز مردم حیوانات حلال گوشت از نظر اسلامی را ذبح کرده، سپس آنان را میان فقرا تقسیم می کنند. این عید هم زمان با مراسم حج در مکه برگزار می شود.

همه چیز درباره سنگاپور
5 (100%) 1 امتیاز

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
farzadtajik جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
farzadtajik
کاربر مهمان
farzadtajik

There is a very nice place for living in the world very comfortable very beautiful and fool of the best university’s for education with a very hot people