همه چیز درباره سریلانکا

سریلانکا که درست در انتهای جنوب هند و در سمت غرب آخرین قسمت از خاک آن قرار دارد، بخشی از شبه قاره هندوستان محسوب می شود. به خاطر شکل جغرافیایی خاص این جزیره گرمسیری به آن گوشواره هند هم می گویند. نام قدیمی سریلانکا، سیلان بود و هنوز هم مهم ترین محصول کشاورزی آن با نام چای سیلان شناخته می شود. مهم ترین گروه شورشی این کشور، یعنی ببرهای تامیل، از حدود ۲۵ سال قبل در حال جنگ با حکومت مرکزی هستند و قسمت هایی از این کشور را در اختیار خود دارند. جنگ داخلی سریلانکا تا به حال باعث کشته شدن بیشتر از ۷۰ هزار نفر شده است.

اطلاعات کلی درباره ی سری‌لانکا

پایتخت سری جایاواردنپورا کوته
بزرگترین شهر کلمبو
نوع حکومت جمهوری سوسیالیست دموکراتیک
زبان رسمی سینهالی، تامیل
مساحت 65,610 کیلومتر مربع
جمعیت 21,324,791 سرشماری 2008
واحد پول روپیه (EUR)
منطقه ی زمانی UTC+5:30
پیش شماره تلفن +94
دامنه ی اینترنتی .lk

پرچم کشور سریلانکا

پرچم کشور

زمان به وقت سریلانکا

آب و هوای سریلانکا

موقعیت جغرافیایی سریلانکا در نقشه جهان

آب و هوای سری‌لانکا (Sri Lanka Weather)

گوناگونی آب و هوا در سریلانکا، این کشور را به جزیره ای برای تمام فصول تبدیل کرده است. نواحی جنوب و جنوب غربی سریلانکا دارای آب و هوای گرم و مرطوب و مناطق شمالی و شرقی این جزیره گرم و خشک است. آب و هوای سریلانکا در سواحل، گرمسیری و در قسمت های مرتفع داخلی، معتدل است. میانگین بارش سالانه در شمال و شرق به 100 سانتی متر و در جنوب و غرب به بیش از 200 سانتی متر می رسد. درجه حرارت تقریبا بین 28 تا 32 درجه سانتی گراد می باشد. در نواحی کوهستانی معتدل، درجه حرارت تا 16 درجه می رسد. به علت بارندگی شدید بیماری هایی چون تب ویروسیکه عامل انتقال آن نوعی پشه است، وجود دارد. برای همین توصیه می شود از خوابیدن در فضای باز دوری کنید و از رستوران ها و مراکز معتبر برای دریافت خدمات خود استفاده کنید.

جغرافیای سری‌لانکا (Sri Lanka Geography)

سری لانکا جزیره ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند که فقط 19 کیلومتر از هند فاصله دارد. نام های دیگر این جزیره سراندیب و سیلان است. پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپوراکوته و پایتخت تجاری آن شهر کلمبو است. پیش از سال 1972 به این کشور سیلان می گفتند. طی سال های اخیر جزیره سری لانکا توسط پلی موسوم به پل آدم که بر روی خلیج مانار احداث گردیده از راه زمینی به هند متصل گشته است. مساحت سری لانکا 65610 کیلومتر مربع است. از شهرهای مهم آن می توان به دهیوالا، موراتوا، نگومبو و جایاواردنپوراکوته اشاره کرد.

پول و اقتصاد سری‌لانک (Sri Lanka Economy)

واحد پول رایج سری لانکا روپیه با واحد جز سنت می باشد. هر دلار آمریکا برابر با 115 روپیه و هر روپیه معادل 90ریال می باشد. مسافرین محترم می توانند جهت حصول اطمینان از محل تبدیل ارز، به صراف خانه های معتبر، هتل ها یا فرودگاهمراجعه نمایند.
کشور سریلانکا در جنوب شبه قاره هند یکی از ضعیف‌ترین اقتصادهای آسیا را داراست. ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور که ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد و ۶۰ درصد از آن وابسته به بخش خدمات است، در پایان سال ۲۰۰۹ به حدود ۸۷ میلیارد دلار رسید. کشاورزی یک بخش مهم در اقتصاد سریلانکاست به طوری که یک سوم نیروی کار این کشور در این بخش و فعالیت های مرتبط با آن مشغول به کار هستند. بخش کشاورزی ۱۲ درصد تولید ناخالص ملی سریلانکا را در سال ۲۰۰۹ به خود اختصاص داد. این بخش همچنین یک منبع مهم مواد خام و درآمدهای ارزی است.
عملکرد ضعیف این بخش را می‌توان به سطح پایین سرمایه‌گذاری، وابستگی زیاد به بارش های اتفاقی نزولات آسمانی، روش های سنتی برداشت محصول، کمبود اعتبارات و ضعف زیربنای اقتصادی از جمله مشکلات حمل و نقل، ضعف نظام بازاریابی، کنترل دولت بر زمین و ناسازگاری سیاست های تجاری نسبت داد. دخالت دولت در بخش کشاورزی مثل سایر بخش ها اساسی و قابل توجه است.
بخش صنعت سریلانکا ۲۸ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۹ را به خود اختصاص داده و عمدتا فعالیت های صنعتی سریلانکا در بخش منسوجات و پوشاک است. با این وجود صادرات منسوجات و پوشاک سریلانکا رقابت پذیری خود را در بازارهای جهانی از دست داده است
۲۳ درصد از مردم سریلانکا زیر خط فقر زندگی می‌کنند و در سال ۲۰۰۹ نرخ تورم در این کشور به ۳/۳ درصد رسید.
ارزش صادرات سریلانکا در پایان سال ۲۰۰۹ به ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسید که شامل کالاهایی نظیر منسوجات،چای، برنج، فلفل، الماس، زمرد، یاقوت، نارگیل، الوار و ماهی بود. در این سال آمریکا 27.7 درصد، انگلیس 11.3 درصد، هند 9.3 درصد، بلژیک 4.8 درصد و آلمان 4 درصد از بازار صادرات سریلانکا را به خود اختصاص دادند.
محصولات وارداتی این کشور شامل پارچه‌های فابریک، مواد معدنی، نفت، مواد غذایی و ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل است که از کشورهای هند 19.6 درصد، چین 10.5 درصد، سنگاپور 8.8 درصد، ایران 5.7 درصد، مالزی 5.1 درصد، هنگ‌کنگ 4.2 درصد و ژاپن 4.1 درصد وارد می‌شود. سریلانکا ظرف سال ۲۰۰۹ بیش از ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا از کشورهای دیگر وارد کرد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره مالزي

فرهنگ مردم سریلانکا (Sri Lanka Culture)

رقص‌های سریلاانکا

خاستگاه رقص‌های سریلانکا مربوط به مردم بومی این کشور یعنی وانیالا-آئتو و یاکاها است. رقصی به نام تلمه را مربوط به شاه راوانا می‌دانند که پنج هزار سال پیش می زیسته است. به گفته افسانه‌های سینهالی، رقص‌های کاندی از ۲۵۰۰ سال پیش سرچشمه می‌گیرند. یک رویدادنامه باستانی به نام مهاوامسا می‌نویسد، زمانی که شاه ویجایه در سال ۵۴۳ پیش از میلاد از راه دریا به سری‌لانکا رسید، آواز موسیقی و رقص مراسم عروسی را از دور شنید.
در رقص‌های سری‌لانکایی سه سبک اصلی وجود دارد:
رقص‌های کاندی مناطق تپه‌زار که به رقص‌های اودا راتا ناتوم معروف اند.
رقص‌های زمین‌های پست دشت‌های جنوبی، معروف به پاهاتا راتا ناتوم.
رقص‌های ساباراگامووا یا ساباراگامووا ناتوم.
رقص‌های شیطان سریلانکا یا یاکون ناتیما آداب دقیق و ماهرانه‌ای است که تاریخ آن به گذشته دور سریلانکای پیش از بودا می‌رسد. این آداب مفاهیم آیورودی باستانی مربوط به بیماری را با دستکاری روان‌شناختی ماهرانه تلفیق می‌کند. این رقص بسیاری از جنبه‌ها را از جمله هستی‌شناسی سیلانی ترکیب می‌کند و بر رقص‌های سنتی سریلانکا نیز تاثیرگذار است.

نکاتی در مورد سفر به سریلانکا

در هنگام ورود به معابد و خانه ها کفش های خود را در بیاورید.
با پوشش هایی از جمله دامن کوتاه، تاپ های باز و… به معابد نروید.
به قسمت های بالایی بدن خصوصا سر افراد و کودکان دست نزنید، زیرا طبق آیین بودایی این قسمت محترم شمرده می شود و لمس آن توسط دیگران بی احترامی است.
لخت بودن در اماکن عمومی در سریلانکا غیر قانونی است. اما در سواحل خصوصی آزاد است. منظور بدون لباس شنا (مایو) بودن است.
برای غذا خوردن، دست دادن، پرداخت پول و… از دست راست خود استفاده کنید. در فرهنگ سریلانکا و هند دست چپ برای کارهای کثیف است.
دقت کنید مردم در سری لانکا به حیوانات احترام می گذارند.
به تابلوهایی که در مناطقی از جمله بعضی سواحل به عنوان عکس برداری ممنوع است، توجه کنید.
مراقب تماس های عاطفی خود در اماکن عمومی باشید. بغل کردن و بوس کردن در اماکنی به جز کلوپ های شبانه و سواحل از لحاظ فرهنگ عمومی پذیرفته نیست و آن را مربوط به محیط های خصوصی می دانند. سعی کنید در اماکن عمومی دست زوج خود را نگیرید.

زبان مردم سریلانکا (Sri Lanka Language)

سری لانکا دارای دو زبان رسمی سینهالی و تامیلی است. سینهالی توسط اکثریت قوم سینهالی صحبت می شود و زبان تامیلی که توسط اقلیت تامیل و گروه های مسلمان این کشور صحبت می شود.
در شهرهای بزرگ و توریستی کلمبو، کندی و گاله ادارات دولتی و راهنمایان گردشگری می توانند به زبان انگلیسی هم صحبت کنند. در سواحل و نقاط گردشگری برای استفاده از انگلیسی مشکلی ندارید، اما در روستاهای اطراف و بومیان محل هیچ کدام حتی چند کلمه انگلیسی هم نمی توانند صحبت کنند.

مذهب مردم سریلانکا (Sri Lanka Religion)

دین ۷۶ ٪ مردم سری لانکا بودایی است. ۸ ٪ از جمعیت سری‌لانکا مسلمان، ۸ ٪ هندو و ۶ ٪ مسیحی هستند.

غذای مردم سریلانکا (Sri Lanka Food)

غذاهای سریلانکایی بسیار مشابه غذاهای جنوب آسیا خصوصا جنوب هند است و عموما تفاوتی میان آن ها نمی بینید. این غذاها عموما دارای پودر کاری، فلفل تند، لیمو ترش و نارگیل هستند. قیمت غذاها در سریلانکا ارزان است، حتی در رستوران های توریستی معروف، قیمت غذاها نسبت به قیمت معمول غذا در غرب ارزان تر است.
یکی از غذاهای معروف سری‌لانکا، پودرکاری با برنج است که در بسیاری از نقاط یافت می شود. توجه کنید که غذاهای سریلانکایی را باید تنها با انگشتان دست راست خود بخورید. رستوران های هتل های 5 ستاره در کلمبو، هم دارای لیست غذای سریلانکایی و هم بین المللی هستند، اما در سایر نقاط می توانید بیشتر غذاهای سریلانکایی را یافت کنید. رستوران های غذاهای سریع با مارک های مشهور از جمله کی اف سی (KFC) و پیتزا هات (Pizza Hut) نیز در شهرهای بزرگ یافت می شوند.
آب لوله کشی در سری لانکا قابل نوشیدن نیست. برای تهیه بطری های آب در فروشگاه ها به علامت استاندارد سریلانکا توجه کنید. چای سریلانکا بسیار معروف است و کیفیتی عالی دارد. سال هاست که چای سیلان (سیلان: نام قدیم سریلانکا) در کشورهای مختلفی شناخته شده است. آب نارگیل تازه و مرغوب در کنار خیابان ها با کیفیت مناسب عرضه می گردد. نوشابه هایی همچون کوکاکولا و پپسی در انواع مختلف تحت تولیدات محلی در انواع مختلف در سراسر سریلانکا وجود دارد.

مسافت و اختلاف زمانی سریلانکا (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و کلمبو (ایران و سریلانکا)

مسافت تهران تا کلمبو 4314.9 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا کلمبو حدود 5.5 ساعت می باشد.
کلمبو 2 ساعت از تهران جلوتر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 2 در کلمبو است.

جشن ها و تعطیلات رسمی سریلانکا (Sri Lanka Celebrations)

تعطیلات رسمی در سریلانکا 26 روز است که سه روز عید سعید فطر، عید قربان و عید میلاد پیامبر(ص) نیز تعطیل رسمی این کشور محسوب می شوند.
یکی از معروفترین فستیوال هایی که به صورت سالیانه در سریلانکا برگزار می گردد، اسالا پراهرا (esala perahera) است که هر سال به مدت 10 روز و در ماه های جولای و آگوست برگزار می گردد.
روزهای پویا (poya days)، در سریلانکا این روزها که مصادف با ماه کامل در آسمان است، تعطیل عمومی است، در این روزبودائی های معتقد به معابد می روند و روزه می گیرند و از تفریح و مادیات پرهیز می کنند، در معابد نذورات خود را اهدا می کنند و به تعالیم مذهبی و مدیتیشن می پردازند.

همه چیز درباره سریلانکا
5 (100%) 2 امتیاز

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
1 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
2 نویسنده
جعفرحمید جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
حمید
کاربر مهمان
حمید

کشور آشغالیه!! می دونین چرا?? من اصلا دنبال این کشور نبودم معلم انگیلیسیم گفت در باره این کشور تحقیق کنم

جعفر
کاربر مهمان
جعفر

از قرار همه ی اروپا رو گشتی