مختصری درباره توکیو

توکیو با نام رسمی کلان‌شهر توکیو پایتخت کشور ژاپن است. توکیو در شرق جزیره هونشوی ژاپن واقع شده است و یکی از استان‌های ۴۷ گانه ژاپن به شمار می‌آید. توکیو در ابتدا یک دهکده ماهیگیری کوچک به نام ادو بود. در دوره‌های بعد ادو رفته‌رفته به شهری بزرگ تبدیل گشت، به گونه‌ای که در قرن ۱۸ میلادی به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان تبدیل شد.
توکیو پس از نیویورک و لندن عنوان بزرگ‌ترین پایتخت صنعتی جهان را به دست آورده است. همچنین توکیو عنوان بزرگترین اقتصاد شهری جهان را دارا می‌باشد. در سال ۲۰۰۸ میلادی از پانصد شرکت برتر جهان، ۴۷ شرکت در توکیو واقع بوده‌اند و این شهر از این نظر، رتبه نخست در جهان را از آن خود کرده است.
توکیو شهری است که بارها به خاطر زمین‌لرزه، آتش‌سوزی و یا جنگ به طور کامل ویران شده است و هر بار با زیبایی بیشتر از نو ساخته شده است. به همین سبب چشم‌انداز کنونی شهر توکیو با معماری معاصر بسیار مدرن و جذاب به نظر می‌رسد و بناهای تاریخی و کهنه در شهر بسیار کمیاب هستند.
حمل و نقل عمومی در توکیو بسیار پاکیزه و کارآمد است. قطارها و متروی توکیو به عنوان اصلی‌ترین بخش حمل و نقل عمومی فعالیت می‌کنند و در کنار این دو، اتوبوس، مونوریل و واگن برقی به عنوان مکمل فعالیت دارند.
توکیو جشنواره‌های هنری، ورزشی و تفریحی متعددی دارد. جشنواره فیلم توکیو که بزرگ‌ترین رویداد سینمایی ژاپن به شمار می‌رود، معمولا در ماه اکتبر و در دو منطقه توکیو برگزار می‌شود.
توکیو اولین مقصد بیشتر تورهای گردشگری است. به طور معمول گردشگران سفر خود را از این شهر شروع کرده و با دیدن زیبایی‌ها و طبیعت این شهر به شگفتی‌های ژاپن پی می‌برند. البته توکیو به تنهایی چنان زیبا و دیدنی است که شاید خیلی از گردشگران تنها به دیدن همین یک شهر اکتفا کرده و دیگر شهرها را در برنامه‌های بعدی خود قرار دهند.
اما هر گردشگری باید بداند که توکیو شهری گران و پرهزینه است. به همین دلیل معمولا گردشگران زمان زیادی را در این شهر سپری نمی‌کنند. بنابراین بهترین کار این است که قبل از هر کاری دفترچه راهنمای گردشگری این شهر را تهیه کرده و با برنامه‌ای دقیق و حساب شده، زمان خود را تنظیم کنید. البته نکته‌ای دیگر را نیز به خاطر بسپارید؛ پیدا کردن آدرس در این شهر کاری دشوار است، به‌خصوص برای انگلیسی زبانان. بنابراین بهترین راه، همراه شدن با یک تور گردشگری است.

خرید در توکیو

آمه‌یا – یوکوچو

آمه‌یا-یوکوچو در منطقه تایتو در توکیو پایتخت ژاپن واقع شده است. این خیابان و مرکز خرید بین ایستگاه اوکاچیماچی و ایستگاه اوئنو در قسمت غربی و زیر پل کوکاکئو خط یامانوته قرار دارد. به اختصار آمه‌یوکو نیز نامیده می‌شود. طول این خیابان در حدود ۴۰۰ متر است و در حال حاضر بیش از چهار صد مغازه دارد.

آکواسیتی اودایبا

آکواسیتی اودایبا مرکز خریدی است که در اودایبا، در منطقه تایتوی توکیو پایتخت ژاپن واقع شده ‌است. این مرکز خرید در جوار پارک ساحلی اودایبا و خلیج توکیو قرار دارد. آکواسیتی اودایبا در سال ۲۰۰۰ میلادی افتتاح شده است.

دسک توکیو بیچ

دسک توکیو بیچ مرکز خریدی است که در اودایبا، در منطقه تایتوی توکیو پایتخت ژاپن واقع شده ‌است. این مرکز خرید در جوار پارک ساحلی اودایبا، آکواسیتی اودایبا و خلیج توکیو قرار دارد. دسک توکیو بیچ در سال ۱۹۹۶ میلادی افتتاح شده است و در داخل آن ۱۵۰ واحد خرید وجود دارد. یکسال قبل از افتتاح آکواسیتی اودایبا، ساختمان دسک توکیو بیچ به این ساختمان در حال ساخت متصل شده است.

فروشگاه واکو

فروشگاه واکو که معمولا به نام گینزا واکو شناخته می‌شود، نام فروشگاهی واقع در مرکز گینزا در توکیو پایتخت ژاپن است. این فروشگاه برای خرید ساعت، جواهرات، چینی، کیف دستی و همچنین مارک‌های خارجی مشهور است. در طبقه ششم آن یک گالری هنری به نام سالن واکو وجود دارد.

مرکز خرید رومینه ئست

مرکز خرید رومینه ئست نام مرکز خریدی است که در منطقه شینجوکو در توکیو پایتخت ژاپن واقع شده‌ و یک قسمت از ساختمان ایستگاه شینجوکو محسوب می‌شود. این مرکز خرید دارای دو طبقه در زیرزمین و ۸ طبقه بالاتر از سطح زمین است.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره ژاپن

کیچیجوجی – دائیاگای

کیچیجوجی-دائیاگای بازار و مرکز خریدی است که در کیچیجوجی، در منطقه موساشینوی توکیو پایتخت ژاپن واقع شده است. سقف این بازار به شکل تاق قوسی است و در سال ۲۰۰۹ میلادی ساخته و تکمیل شده است. این مرکز خرید به شکل T است و دارای سه در ورودی و منطقه شرقی، غربی و جنوبی می‌باشد. این سه منطقه مجموعا ۲۵۴ متر درازا دارند. ایستگاه قطار جی آر کیچیجوجی در منطقه شرقی آن قرار دارد.

دیدنی های توکیو

موزه‌های توکیو

در توکیو جمعا ۲۶۵ موزه و نمایشگاه آثار هنری کوچک و بزرگ وجود دارد. موزه ملی توکیو در داخل پارک اوئنو جای دارد و قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موزه کشور است. اکنون تعداد اشیای با ارزش جمع‌آوری شده در موزه ملی توکیو از ۱۱۰ هزار قطعه فراتر رفته است. همچنین موزه ملی هنر غرب و موزه ملی طبیعت و علم نیز در اوئنو می‌باشند. مرکز ملی هنر توکیو در چیودا واقع شده است. موزه ادو-توکیو در کنار ورزشگاه ریوگوکو کوکوگیکان قرار دارد و به تاریخ توکیو اختصاص دارد. موزه جیبلی در داخل پارک اینوکاشیرا قرار گرفته و به انیمیشن اختصاص دارد. موزه اورینتال و مرکز فرهنگ خاورمیانه در ژاپن موزه‌هایی هستند که در آن ها اشیایی مربوط به تاریخ ایران باستان به نمایش گذاشته شده است.

دیزنی‌ لند توکیو

شهر توکیو یک شهربازی بزرگ و زیبا برای کودکان دارد که بزرگسالان هم از آن استفاده می‌کنند. هر روز هزاران نفر به این شهر بازی که دیزنی‌لند توکیو نام دارد، می‌روند. در روزهای تعطیل شمار مراجعان به آن دو یا حتی چند برابر می‌شود. دیسنی‌لند توکیو از جاذبه‌های شهر است که گردشگران خارجی را نیز جذب کرده است. این شهر بازی در سال 1983 به بهره‌برداری رسید و جالب این که در نخستین سال شروع به کارش، بیش از 10 میلیون بازدیدکننده داشت. دیزنی‌لند توکیو روزهای غیر تعطیل از 10 صبح تا 6 عصر و روزهای آخر هفته و تعطیل، از 10 صبح تا 10 شب باز است.

کاخ امپراتوری توکیو

کاخ امپراتوری توکیو یا کُوکیو قصر و قلعه‌ای است که در منطقه چیودا واقع شده است و در حدود ۱۵ دقیقه پیاده تا ایستگاه توکیو فاصله دارد و هم‌اکنون محل اقامت آکیهیتو، امپراتور ژاپن است. قسمت شرقی کاخ از سال ۱۹۶۸ میلادی تبدیل به پارکی به نام پارک کوکیو هیگاشی شده است. در قسمت‌هایی ازخندق چیدوریگافوچی در اطراف کاخ امکان قایقرانی برای گردشگران وجود دارد.

پارک شینجوکو گیوئن

پارک شینجوکو گیوئن در منطقه شینجوکو واقع شده و 58.3 هکتار مساحت دارد. پارک شینجوکو گیوئن دارای ۱۵۰۰ درخت برای دیدن ساکورا یا شکوفه گیلاس است و یکی از پارک‌های معروف توکیو جهت دیدن ساکورا هنگام جشن شکوفه‌های گیلاس به شمار می‌رود. در قسمت‌های مختلف این پارک بزرگ، پارک‌هایی به شکل پارک‌های انگلیسی، فرانسوی و ژاپنی طراحی شده‌اند.

معبد سنسوجی

معبد سنسوجی در قرن هفتم میلادی ساخته شده و قدیمی‌ترین معبد در توکیو است. این معبد در کنار رود سومیدا و در آساکوسا واقع شده است و پربازدیدترین معبد در سراسر ژاپن به شمار می‌رود. به طور میانگین سالانه حدود ۳۰ میلیون نفر از این معبد دیدن می‌کنند. در دو طرف مسیر پیاده‌روی داخل معبد حدود ۸۹ مغازه که عمدتا سوغات‌فروش هستند، جای گرفته‌اند.

کوه تاکائو

کوه تاکائو یکی از مراکز گردشگری معروف در منطقه تامای توکیو است و در قسمت جنوب غربی هاچی‌اوجی قرار دارد. معبد تاکائوسان–یاکوئواین در نزدیکی قله این کوه واقع شده است. هر ساله به طور متوسط بیش از 2.5 میلیون نفر در تمام گروه‌های سنی از تاکائو بازدید می‌کنند. بنابر آمار، قله کوه تاکائو رتبه نخست را از نظر تعداد صعودکنندگان در بین تمامی کوه‌های جهان داراست. در کتاب راهنمای میشلن این کوه تنها کوهی در توکیوست که با سه ستاره مشخص شده است.

کوه جینبا

کوه جینبا در منطقه هاچی‌اوجی واقع شده است. سمبل این کوه مجسمه اسب سفید و بزرگی است که در مرکز محوطه باز و وسیع قله کوه جینبا نصب شده است. این کوه به خاطر چشم اندازهای زیبایی که از قله دیده می‌شود، بین کوهنوردان محبوبیت دارد.

همه چیز درباره توکیو – ژاپن
5 (100%) 1 امتیاز

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
محمد رضا جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
محمد رضا
کاربر مهمان
محمد رضا

در باره زاپن دوست دارم خیلی بدونم عاشق فرهنگ و مردمشونم