مختصری درباره تبت

تبت سرزمین مقدس بودائیان در آسیای مرکزی است که ارتفاع متوسط آن از سطح دریا حدود ۴۹۰۰ متر می‌باشد، از این رو آن را بام دنیا نیز نام گذاشته‌اند. رشته کوه های هیمالیا نیز در این سرزمین قرار دارد. پایتخت سنتی تبت، شهر لهاسا است که اکنون مرکز استان تبت چین است.
امروزه بخش عمده سرزمین تبت در جمهوری خلق چین واقع شده و بخش کوچکی از آن نیز در هند قرار دارد. تایوان (چین تایپه) نیز نسبت به این سرزمین ادعای ارضی مطرح کرده است.
دولت پادشاهی تبت از قرن پنجم یا ششم میلادی تا سال ۹۱۴ میلادی (تاریخ سقوط حکومت سلطنتی) ادامه داشت و در ابتدای قرن یازدهم رژیم لامایی در آن جا برقرار گشت. از قرن هفدهم تا سال 1959 دالایی لاماها رهبران مذهبی تبت محسوب می‌شدند و امور حکومتی و اداری این منطقه بر عهده آنان بود. تبت از این سال به بعد تحت حاکمیت مستقیم چین قرار گرفت و دالایی لاما نیز به دلیل قیام علیه جمهوری خلق چین به هند تبعید شد.
شهر لهاسا از بزرگترین مراکز مذهبی پیروان بودا بوده و عبادتگاه ها و بتکده‌های عظیم آن زیارتگاه بزرگ بودائیان جهان است و شخص دالایی لاما یک قدرت مذهبی و سیاسی است که در میان قوم مغول و مردم چین و هند و دیگر کشورهای بودایی احترام فراوانی دارد.
با آن که رودهای عظیمی از این منطقه سرچشمه می گیرند، اما در داخل این منطقه رودها و برکه‌های قابل توجه و مورد استفاده کمتر وجود دارد و مخصوصا بر اثر یخبندان بودن، کمتر به کار کشاورزی می آیند. رودهای مهم آن عبارتند از اندوس و تسانگ پو که چون وارد مرز هند و برمه می شود، براهماپوترا نام دارد.
هوای این سرزمین بسیار سرد و درجه حرارت متوسط این منطقه ۱۰ درجه سانتیگراد زیر صفر است و بر اثر این سرما زراعت و درخت کاری در آن جا بسیار نادر و ناچیز است و تنها منبع ثروت عمده این منطقه پرورش حیوانات است و علاوه بر فقر مواد غذایی که در این سرزمین حکمفرما است، بر اثر فقدان جنگل موضوع سوخت هم در آن جا یکی از مسائل مشکل را به وجود آورده است.
حیواناتی که در این منطقه پرورش می یابند، عبارتند از نوعی گاومیش، اسب، گوسفند و بز که پشم و پوست و چرم آن ها بزرگترین رقم صادراتی تبت را تشکیل می دهد. پشم بز و گوسفند تبت بر اثر سرما بسیار مرغوب است و در درجه اول قرار دارد و پارچه‌های پشمی آن بسیار لطیف و شهره آفاق است.
معادن طلا در این خطه فراوان است و به طرز بدوی استخراج می گردد و بیشتر رودهایی که به طرف مشرق این سرزمین جریان دارند، دارای ذرات طلا می‌باشد که در جریان های آرام رودها به دست می آید.
تبت تنها کشوری است که در آن زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر می‌باشند. به این صورت که اگر مردی چند پسر داشته باشد و استطاعت مالی کافی برای ازدواج همه آن ها را نداشته باشد، برای همه آن ها یک زن می‌گیرد.
فصول بهار و تابستان، بهترین زمان برای سفر به منطقه تبت است که همواره یکی از مقاصد برتر گردشگری چین بوده و بخش اعظم نیروی کار آن نیز در این صنعت و یا صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند.
تبت در سال ۲۰۱۰ با میزبانی از هفت میلیون گردشگر، نزدیک به هشت میلیارد دلار از محل صنعت گردشگری درآمد داشت و مقامات صنعت گردشگری این منطقه قصد دارند تا در قالب برنامه ای چهار ساله، تبت را به میزبان ۱۵ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵ تبدیل کنند.
تبت در سال ۲۰۱۰ همچنین به طور متوسط در هر ماه، ۱۷۵ میلیون یوآن سرمایه گذاری داخلی و خارجی برای توسعه زیرساخت‌های صنعت گردشگریش جذب کرده که این امر می‌تواند نوید‌بخش آینده ای درخشان برای صنعت گردشگری این منطقه باشد.
بخش اعظم گردشگران منطقه تبت که از آن به عنوان سقف جهان نیز نام برده می‌شود، از چین، آمریکا و دیگر کشور‌های اروپایی هستند که حاصل آن درآمد شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای اقتصاد این منطقه بوده است.
نخستین هتل لوکس منطقه تبت که هتلی سازگار با محیط زیست است، در شهر لهاسا مرکز این منطقه گشایش یافت. این هتل در زمینی به مساحت ۳۲ هزار متر مربع، بر اساس آخرین فناوری‌ها در زمینه ساخت هتل‌های سازگار با محیط ‌زیست ساخته شده و برای گرمایش آن از انرژی خورشیدی و دیگر انرژی‌های پاک استفاده می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره هنگ كنگ

دیدنی های تبت

قصر پوتالا

قصر پوتالا نام صومعه مقدس بودائیان و اقامت‌گاه سابق دالایی لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار دارد. قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ قرار دارد. قصر پوتالا دارای بیش از یک‌هزار اتاق است. در قصر پوتالا بیش از بیست هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی‌نظیر هنری قرار دارد. با وجود این که قصر پوتالا دارای یک‌هزار اتاق است، اما اتاق خواب شخصی دالایی لاما، تنها دارای مساحتی به اندازه 4650 متر مربع بوده است.
قصر پوتالا شامل قصر سفید و قصر سرخ و ساختمان‌های الحاقی آن‌ها است. قصر پوتالا همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. قصر پوتالا محل و اقامتگاه دائمی دالایی لاما بود، تا این که تنزین گیاتسو، چهاردهمین دالایی لاما و دالایی لامای کنونی، در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین و قیام ناموفق ۱۹۵۹ میلادی به هندوستان گریخت. هم اکنون قصر پوتالا به موزه دولتی چین تبدیل شده است. قصر پوتالا نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودایی است، گرفته است.
قصر پوتالا مظهر بودائیسم تبتی و نقش مهم آن در اداره سنتی کشور تبت بوده است. این مجموعه بر فراز کوهستان سرخ در مرکز دره لهاسا و در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح زمین واقع شده است. قصر پوتالا از شاه‌کارهای مهم معماری تبتی است.

همه چیز درباره تبت – چین
5 (100%) 1 امتیاز

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
ساغر جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
ساغر
کاربر مهمان
ساغر

salam.man yekami etelaat raje be safar be Tabbat mikhastam va inke baraye koja bayad Visa begiramo az koja varede Tabbat besham!? age lotfan rahnamai konin mamnon misham.