مختصری درباره ازمیر

ازمیر که در زبان ترکی ازمیر زیبا نام دارد، بر فراز یک خلیج بلند و باریک واقع شده است. کرانه های دریای اژه در ترکیه از جمله زیباترین چشم اندازهای این کشور می باشند. خط ساحلی باشکوهی که آب شفاف دریای اژه به آن برخورد می کند، مملو است از کرانه های قدیمی که توسط باغ های زیتون، پرتگاه های سنگی و جنگل های کاج احاطه شده اند.
اسکله های ماهیگیری زیبا، روستاهای تفریحی پرطرفدار و بقایای تمدن های باستانی ۵۰۰۰ ساله در این منطقه، تعطیلاتی عالی برای همه، از دوستداران طبیعت و خورشید گرفته تا عکاسان، مشتاقان ورزش، قایقرانان و باستانشناسان فراهم می کند. در تمام طول ساحل، اقامتگاه هایی را می توان یافت که هر سلیقه و قیمتی را در بر می گیرند.
آب و هوای ازمیر معتدل است و در تابستان، نسیم مداوم و روح بخش دریا، گرمای خورشید را متعادل می کند. ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بوده و بندر آن در رده دوم نسبت به استانبول قرار دارد. ازمیر که در تمام طول سال یک شهر بین المللی و سرزنده است، در مدت جشنواره بین المللی هنر (ژوئن و جولای) و نمایشگاه بین المللی (آگوست و سپتامبر)، بازدید کنندگان زیادی دارد.
این شهر در اصل در هزاره سوم قبل از میلاد در محلی که امروزه بایراکلی نام دارد، تاسیس شد و در آن زمان با شهر تروی، که دارای پیشرفته ترین فرهنگ در آناتولی غربی بود، مشترک بود. در حدود سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد، این شهر تحت نفوذ قلمروی هیتی ها در آناتولی مرکزی در آمد. در هزاره اول قبل از میلاد، ازمیر، سیمیرنا نامیده می شد و در رده مهمترین شهرهای اتحادیه ایونین ای ها قرار داشت. یکی از برجسته ترین نکات در طول این دوره ی شهر، این بود که هومر در آن جا سکونت داشت. فتح این شهر توسط لیدیاای ها، در حدود ۶۰۰ قبل از میلاد، این دوره را به پایان رساند.
در سرتاسر دوره حکومت لیدیاای ها و متعاقب آن فارس ها در قرن ششم قبل از میلاد، ازمیر در حد محلی کمی کوچکتر از یک روستا، باقی ماند. در قرن چهارم قبل از میلاد و در دوره سلطنت اسکندر بزرگ، شهر جدیدی بر دامنه های کادیفه کاله قله پاگوس احداث شد. دوره رومی ها در ازمیر که در قرن اول قبل از میلاد آغاز شد، دومین عصر بزرگ این شهر بود. فرمانروایی روم شرقی در قرن چهارم و تا زمان پیروزی سلجوقی ها در قرن ۱۱ ادامه پیدا کرد. در ۱۴۱۵ این شهر، تحت حکومت سلطان محمد چلبی، به بخشی از قلمرو عثمانی ها تبدیل شد.

خرید در ازمیر

در خیابان های ناحیه کمر التی مارکت، می توان عتیقه های افسون کننده، جواهرات ظریف و خوشایند، تنوع وسیعی از البسه و انجیر و کشمش خشک را که در ازمیر شهرت دارد، خریداری نمود. رستوران های ماهی در این ناحیه پر رنگ و نگار، غذاهای خاص محلی ترانچا و چیپورا را که دو نوع ماهی دریایی هستند، سرو می کنند.
در پیاده روهای تفریحی کردن (Kodon) در السانجاک و کارشی یاکا و در خیابان جمهوریت و نیز در پاسپورت، شیک ترین و عالی ترین مغازه ها را می توان دید.

دیدنی های ازمیر

موزه های ازمیر

موزه باستان شناسی در نزدیکی میدان کناک، یک مجموعه برتر از اشیای عتیقه شامل تندیس هایی از پوسایدون و دیمتر که در زمان باستان در میدان شهر مستقر بودند، را در خود جای می دهد. این موزه دوشنبه ها تعطیل است.
موزه فرهنگ شناسی، مجاور موزه باستان شناسی، حاوی هنرهای دستی مردم عامه است که شامل یک مجموعه نفیس از فرش های برگاما و گوردس، لباس های سنتی و لگام های شتر می باشد. (دوشنبه ها تعطیل است)
موزه آتاتورک واقع در جاده آتاتورک، در یک خانه قدیمی ازمیری قرار گرفته که توسط پایه گذار جمهوری ترکیه استفاده می شد. این موزه عکس هایی از این رهبر، به همراه بعضی از وسایل شخصی او را به نمایش گذاشته است. (دوشنبه ها تعطیل است)
موزه هنرهای نفیس در کناک، آثاری از نقاشان مشهور ترکیه را نشان می دهد. (دوشنبه ها تعطیل است)
موزه هنر سلچوک یاشار یک موزه خصوصی در بلوار جمهوریت است، با مجموعه ای از هنر قرن ۲۰ ترکیه. (یکشنبه ها تعطیل است)
موزه تاریخ طبیعی در برنوا، به عنوان یک اندوخته طبیعی برای حفاظت از مناظر تاریخی منطقه دریای اژه، قلمداد می شود. (یکشنبه ها تعطیل است)
موزه باستان شناسی دمیش در حدود ۶۰ کیلومتری شرق ازمیر واقع است و هنرهای دستی این منطقه را عرضه می کند. (روزهای آخر هفته تعطیل است)

بناها و مکان های تاریخی ازمیر

در حفاری های انجام شده در بایراکلی، یک معبد وقف شده به آتنا (الهه عشق و مهارت) و همین طور دیوار شهر متعلق به ایونین ای ها که بین قرون هفتم و پنجم قبل از میلاد در این مکان توسعه پیدا کرد، از زمین بیرون آورده شده اند. ظروف سفالی متعلق به هزاره سوم قبل از میلاد نیز در این میان کشف شده اند.
در کادیفه کاله، خرابه های شگفت انگیز و دیوارهای یک قلعه دیده می شوند که در دوره سلطنت اسکندر بزرگ، توسط لیسیماچوس ساخته شدند و همچنان ازمیر را تحت الشعاع خود قرار داده اند. این قلعه مکان مناسبی را برای لذت بردن از یک چشم انداز عالی از خلیج ازمیر، ارائه می کند.
اگورا یا بازار، در محله ی نامازگاه، در اصل در دوره حکومت اسکندر بزرگ ساخته شد. ولی آن چه که امروز بر جای مانده، به زمانی بر می گردد که این بنا پس از یک زلزله مخرب در ۱۷۸ بعد از میلاد، تحت حکومت مارکوس اریلیوس باز سازی شد.
کانال های شیرینیر و یشیل دره، دو نمونه از آثار مهندسی رومی ها هستند که از روی رودخانه ی ملس که در سرتاسر عصر روم شرقی و عثمانی ها آب ازمیر را فراهم می کرد، عبور می کند.
کلیسای سینت پلیکارپ، قدیمی ترین کلیسا در ازمیر و سمبلی است از هفت کلیسا. اپوکالیپس مقدس در ۱۵۵ بعد از میلاد توسط رومی ها در محل کادیفه کاله و در سن ۸۶ سالگی به شهادت رسید. وقتی رومی ها خواستند که مطابق رسم آن زمان او را بر روی چوبه مرگ بسوزانند، شعله های آتش او را لمس نکردند و بنابراین او را توسط ضربه های شمشیر به قتل رساندند. این کلیسا در ۱۶۲۰ بازسازی شد.
مهمان سرای کیزلار اقاسی، یک نمونه ظریف از معماری دوره عثمانی قرن ۱۸ است که با شکوه و عظمت سابق خود بازسازی شده است.
ساعت کولسی یا برج ساعت که سمبل ازمیر است، در قلب شهر و در میدان کناک واقع است. این برج هدیه ای از طرف سلطان عبد الحمید بوده که در ۱۹۰۱ به سبک اواخر دوره عثمانی ساخته و به صورت بسیار پر نقش و نگاری تزیین شده است.
محله قدیمی اسانسر که به نام محله یهودی ها نیز شناخته می شود، پر از خانه های کهن بازسازی شده است. داریو مرنو سکاقی، بالابری است که در قرن ۱۹ ساخته شده و در واقع پیاده روی اصلی به سمت خود اسانسر است. این پیاده رو با ارتفاع پنجاه و یک متر، مسیر گذری را بین خیابان های پایینی و بالایی فراهم می کند. رستوران اسانسر در سمت بالا، چشم انداز زیبایی را از ازمیر عرضه می کند.
اگر به حاورا سکاک واقع در کمر التی رفتید، حتما به بناها و کنیسه های قدیمی توجه کنید. السانجاک با خانه هایی که به سبک سنتی بازسازی شده اند، تبدیل به یک پیاده روی تفریحی با میخانه ها، کافه ها و رستوران ها شده است.
در مرکز میدان جمهوریت، بنای یادبود آتاتورک جای دارد که مجسمه ای جذاب از آتاتورک است که رو به دریا، بر روی یک اسب نشسته است. این اثر یادبود که در ۱۹۳۳ افراشته شد، خاطره آزادسازی این شهر توسط نیروهای ترکیه را گرامی می دارد.
دلفین های پرنده در کارشی یاکا، یک اثر تاریخی است که سمبلی از دوستی و برادری می باشد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره استانبول - تركيه

مساجد در ازمیر

مسجد حیسار بزرگترین و قدیمی ترین مسجد در ترکیه است. این مسجد که در قرن ۱۶ ساخته و در قرن ۱۹ بازسازی شده است، دارای یک اندرونی دلپذیر، با یک منبر و محراب زیبا است.
دیگر مساجد ازمیر شامل سالپچی اقلو (قرن ۲۰)، شادیروان (قرن ۱۷ با بازسازی های قرن ۱۹) و کمر التی (قرن ۱۷) می باشد. همه این ها در نزدیکی محله کمر التی قرار گرفته اند.

پارک های ازمیر

کولتور پارک، پارک اصلی ترکیه، فعالیت های متنوعی را ارائه می کند. این پارک، محل نمایشگاه بین المللی ازمیر است و یک پارک سرگرم کننده، باغ وحش، رستوران و باغ های آرامی را در بر می گیرد.
پارک الف پالم، واقع در کارشی یاکا، مکان آرام بخشی برای توقف است. این پارک همچنین دارای امکانات ورزشی می باشد. کارشی یاکا همان کردلیا باستانی است.
پارک ادنان سایگون، مرکزی است برای فعالیت های هنری و دارای یک آمفی تئاتر مخصوص کنسرت ها و تولیدات نمایشی و همین طور یک موزه-پارک فضای باز که تندیس هایی پراکنده شده در سرتاسر محوطه دارد.
پارک اینسان حاکلاری (حقوق بشر)، دارای تندیس های مدرن زیبایی است، از جمله اثر تاریخی و عظیم دلفین های پرنده.
پارک موامر اکسوی یک پارک زیبای ساحلی است که نمای جالبی از خلیج ازمیر را در اختیار می گذارد.
پارک تفریحی تورگوت ازال، واقع در بایراکلی شماری از فعالیت های سرگرم کننده و ورزشی را ارائه می کند.
هنر، فرهنگ و سرگرمی شهر ازمیر سال هاست که با شهرت خود توجه توریست ها را به خود جلب کرده است. مرکز فرهنگی ازمیر، میزبان برنامه های اپرا و باله و به علاوه کنسرت های موسیقی است. این شهر همچنین خانه ارکستر سمفونی کلاسیک اژه است و به وجود یک انجمن نمایشی پر رونق و شکوفا می بالد. در مدت جشنواره سالانه بین المللی ازمیر، هنرمندان بین المللی و داخلی در محل های اجرای مختلف در شهر و نواحی اطراف از جمله سالن تئاتری در افس، برنامه های خود را اجرا می کنند. شما می توانید در طول روز سوار بر درشکه هایی که با اسب رانده می شوند تفریح کنید و سپس شب را در فضای دوست داشتنی کافه های اطراف کردن (Kodon) بیو، اسکله پاسپورت و کارشی یاکا بگذرانید.

همه چیز درباره ازمیر – ترکیه
5 (100%) 1 امتیاز

2
دیدگاه بگذارید

avatar
2 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
2 نویسنده
مهران معتمدرحیم جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
رحیم
کاربر مهمان
رحیم

سلام.شرمنده اگه من بخوام در ازمیر به تحصیل ادامه بدم خرج یک سالم چقدر میشه.فرض کنین کاملا کم خرج زندگی خواهم کرد.خسته ناشید.

مهران معتمد
کاربر مهمان
مهران معتمد

سلام
ارزانترین راه رفتن به ازمیر جهتانجام کار ،دو سه روزه