مختصری درباره ی کوش آداسی

کوش آداسی در ۷۱ کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی منطقه ی اژه واقع گردیده است. این شهرستان که از شمال با سلجوق و پاموجاک و از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است، در کانون مراکز مهم گردشگری از جمله ازمیر، افس، مریم آنا، میلت، دیدیم، پاموک کاله، مارماریس و بدروم قرار دارد.

از طریق جاده زمینی و مسیر دریایی می توان به کوش آداسی رفت و آمد نمود. نزدیکترین فرودگاه به کوش آداسی، فرودگاه ازمیر است.

دیدنی های کوش آداسی

گوورجین آداسی

در قرن نوزده و در هنگام قیام مورا، از سوی عثمانی ها به عنوان کلانتری و جهت مقابله با تهاجمات احتمالی از جزیره ها ساخته شده است.

بنادر قایق های تفریحی و ناوها

در کوش آداسی ۲ اسکله مخصوص کشتی های توریستی و یک بندر قایق های تفریحی با ظرفیت ۶۵۰ قایق وجود دارد. از بندر کوش آداسی در ماه های بهار و تابستان (از اوایل آوریل الی ۲۰ اکتبر) سفرهای منظم قایق های موتوری به جزیره یونانی ساموس Samos انجام می شود. این سفرها در ماه های زمستان به صورت چارتر انجام می گیرد. در این بندر در هر ساعت از روز، تورهای تفریحی با قایق های مسافربری انجام می گیرد. قایق های تفریحی نیز که تورهای آبی برگزار می کنند، در بندر مستقر هستند.

کاورانسرای اوکوز محمد پاشا

در سال ۱۶۱۸ از سوی صدر اعظم محمد پاشا ساخته شده است. سوراخ های توپ که در دیوارهای بیرونی وجود دارد، به جهت دفاع از شهر در مقابل دزدان دریایی ساخته شده است. مسجد داخل قلعه نیز در سال ۱۶۱۸ از طرف صدر اعظم اوکوز محمد پاشا ساخته شده است.

پلاژهای کوش آداسی

پلاژ دریای خانم ها، پلاژ گوورچین آداسی، پلاژ ییلانچی بورنو، پلاژ یاوان سو، پلاژ کوشتور، پلاژ کارا اوا، پلاژ گوزل چاملی، پلاژ سوگی و پلاژ کالاماکی از مهمترین پلاژهای کوش آداسی هستند.
آب گرم یاوان سو (چیبان)، آب گرم ونوس، آب گرم گوزل چاملی، آب های گرم مهم کوش آداسی می باشند.

غار کاراجا

ای غار در آیدین، یکی از شهرستان های کوش آداسی قرار دارد. این غار غیر فعال است و به همین جهت رودخانه ای در آن وجود ندارد. اما قطرات آب هایی که از شکاف های سقف می چکد، باعث به وجود آمدن انواع سنگ قطره ها می شود. همچنین در داخل غار استخرهای تراورتان و چند حوضچه کوچک وجود دارد. در داخل غار هوای به خصوصی وجود ندارد. رطوبت هوای داخل غار هر چه بیشتر به سمت داخل غار رفته شود، افزایش می یابد.

غار سیرتلانینی

این غار در شهرستان کاراجاسو در بین روستاهای یوکاری چام آداسی و نارلی گدیک قرار دارد. امکان رفت و آمد به غار از هر دو روستا وجود دارد. مسیر غار از سمت روستای نارلی گدیک که با یک پیاده روی ۲۵-۲۰ دقیقه ای همراه است، نزدیکتر است. همچنین به خرابه های Afrodisian نیز نزدیک است.
طول کلی آن ۳۴۸ متر (سالن اصلی ۱۴۷متر) بوده و عمیق ترین نقطه آن نسبت به ورودی ۳۲ متر است. یک غار افقی و خشک است. دهانه غار بسیار تنگ است و پس از ۵-۴ متر، محوطه اصلی غار شروع می شود. سالن با ستون هایی که کنار هم قرار گرفته و به صورت دیوار در آمده است، به 5 تا 6 بخش تقسیم شده است. در کلیه اتاق های داخل سالن، استالاکتیت، استالاگمیت و ستون وجود دارد. هنگامی که دمای خارجی ۲۸ درجه و میزان رطوبت ۴۴% باشد، دمای غار ۱۷ درجه و میزان رطوبت نیز ۸۵% می شود.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره آنكارا - تركيه

پارک ملی دلتای آیدین –  بیوک مندرس

این پارک ملی که در استان آیدین و در محدوده شهرستان های کوش آداسی و سکه قرار دارد، از طریق جاده کوش آداسی – سوکه قابل رفت و آمد می باشد. فاصله این پارک ملی تا کوش آداسی ۲۸ کیلومتر و تا سوکه ۳۴ کیلومتر است.
بافت ژئولوژیکی شبه جزیره دیلک که از پیشروی کوه سامسون به دریای اژه به وجود آمده از توده های متعلق به دوران پالزوئیک، مزوزوئیک و نئوژن بوده که یکی از نواحی مندرس است. پلاژهای شنی، دره ای و سنگی مرتفع این شبه جزیره بسیار جالب توجه است. بخش شمالی این پارک ملی دارای یک پوشش گیاهی بی نظیر در منطقه مدیترانه است. به ویژه گیاهان تیره شاه بلوط و دفنه و نیز انواع گیاهان مخصوص ناحیه مدیترانه در این شبه جزیره، با طراوت و زیبایی خاصی دیده می شوند. شاه بلوط مخصوص نواحی جنگلی آناطولی شمالی، بید، سرو و غیره تنها در این منطقه از کشور در کنار هم وجود دارند. پارک ملی، آخرین نقطه غربی آناطولی است که نسل آن در حال انقراض است. همچنین فک مدیترانه و لاک پشت های دریایی که در کشورهای مدیترانه ای تحت حمایت و حفاظت قرار گرفته اند، در کناره ها و سواحل این پارک ملی امکان زاد و ولد و رشد یافته اند.
منطقه مقدس واقع در روستای گوزل چاملی که در دامنه تپه دیلک در محدوده شمال شرقی پارک ملی قرار دارد، به قرون ۹-۸ پیش از میلاد تعلق داشته و به عنوان محل کنفرانس های کنفدراسیون Panionion که مرکز سیاسی و علمی ionia بوده مورد استفاده قرار می گرفت.
در این پارک ملی گردشگاه هایی برای استفاده روزانه وجود دارد و نیازهای گردشگران را برآورده می نماید. همچنین بوفه و قهوه خانه صحرایی نیز وجود دارد. در این مکان امکان پذیرایی در چادر و کاروان ها نیز وجود دارد.

همه چیز درباره کوش آداسی – ترکیه
5 (100%) 1 امتیاز

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از