مختصری درباره مارماریس

مارماریس گوشه ای از بهشت است که در طول سال می توان همنشینی همه طیف های رنگ های سبز و آبی را در آن مشاهده نمود. فراوانی گردشگاه های موجود در کناره سواحل طولانی، وجود بندرهای طبیعی، نزدیکی به شهرهای آنتیک، زیبایی های طبیعی، امکانات تور آبی، بنادر مدرن کشتی های تفریحی، امکانات مناسب خلیج برای هر نوع ورزش های آبی، هتل های ۵ ستاره تا پانسیون های بسیار خوب، شهری بهشتی را به وجود آورده است که همه ی گردشگران با هر نوع سلیقه می توانند تعطیلات دلخواه خود را در آن جا بگذرانند.
مارماریس که تا چندی پیش با ماهیگیری، صنایع ابری و گیاهان معطر خود مشهور بود، امروز به صورت یک شهر و مرکز توریستی بزرگ در آمده است. علاوه بر جاده های زمینی، به وسیله ی فرودگاه دالامان و کشتی رودوس نیز به سهولت با دنیای خارج ارتباط داشته و به جهت واقع شدن بر روی جاده داتچا و نزدیکی به جاده فتحیه، اهمیت فراوانی یافته است.
مارماریس به واسطه ی داشتن آب و هوای مدیترانه ای، در زمستان نیز دارای هوای معتدل بوده و امکان شنا کردن در سواحل آن وجود دارد. کوه های مرتفع و به هم فشرده و جنگل های کاج اطرافشان و درختان کمیاب Liquidamber Orientalis و درختان چنار پهن برگ، پوشش گیاهی مارماریس را تشکیل می دهند.

تاریخ مارماریس

سکونت اولیه در مارماریس که تاریخ آن به ۳۴۰۰ سال پیش از میلاد می رسد با آمدن قومی که نام رئیس آن کار بود آغاز می شود. این منطقه کاریا، که مشتقی از نام رئیس قبیله بود، نامیده شد.
برکت سواحل دریای اژه و مدیترانه، این منطقه را جذاب نموده است، و به این جهت مارماریس در طول قرون، تحت حاکمیت تمدن های بسیاری قرار گرفته است. در تورهای تفریحی در مارماریس می توان آثار تمدن های کاریا، رودوس و آدا، مصر آشور، ایون، دورDOR ، پرس، مقدونیه، سوریه، روم، بیزانس، سلجوقیان و عثمانی را مشاهده نمود. نام اولیه این شهر Physkos بوده است.

آب و هوای مارماریس

مارماریس که تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای می باشد، دارای تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی معتدل و بارانی است.

راه های ارتباطی مارماریس

جاده زمینی: از مارماریس به وسیله اتوبوس، می توان به دورترین نقاط ترکیه، رفت و آمد نمود. همچنین سرویس های منظم اتوبوسرانی به شهر های نزدیک از قبیل بودروم، داتچا و فتحیه نیز برقرار است. ترمینال اتوبوس در فاصله ۲ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.
مسیر هوایی: فرودگاه دالامان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری این شهر قرار دارد. در بین ساعات 30/7 الی ۲۲ سفرهای منظم برقرار می باشد. همچنین می توان از سرویس های فرودگاه استفاده نمود. فرودگاه میلاس – بودروم که در فاصله ۱۴۷ کیلومتری قرار دارد، فرودگاه نزدیک دیگری به این شهر است.

مراکز خرید در مارماریس

در بین صنایع دستی زنان، مشهورترین آن ها انواع سوزن کاری را می توان در مارماریس پیدا نمود. در مغازه های بندر و اطراف آن، در داخل قلعه و در جاده منتهی به قلعه نیز کالاهای دکوری مسی و چوبی که از سایر نواحی ترکیه آورده شده است و نیز لباس های محلی به گردشگران عرضه می شود. خریدن مربا و عسل محلی را هم فراموش نکنید.

دیدنی های مارماریس

قلعه ی مارماریس

این قلعه که به نظر می رسد از سوی ion ها ساخته شده باشد، در دوره اسکندر کبیر بازسازی شده و از طرف سلطان سلیمان قانونی در اثنای مسافرت به رودوس در سال ۱۵۲۲ به وسعت زیادی توسعه یافته و تعمیر گردیده است. از بالای قلعه می توان در شب و روز مناظر بدیع مارماریس را مشاهده نمود.

پیسکوس

خرابه های پیسکوس یک شهر بندری بسیار مهم در منطقه باستانی کاریا بوردا است و می توان از بالای تپه ی Asar در شمال مارماریس آن را مشاهده نمود. دیوار حصارها هنوز هم پا بر جاست.

لوریما

در منطقه ای که قبلا به نام توپخانه نامیده می شد و اکنون در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره بوزبورون قرار دارد، قصبه لوریما ساخته شده است. جالب ترین بنا در محوطه مسکونی، استحکاماتی است که بر روی بورونباشی واقع شده و به خوبی حفاظت گردیده است. در این استحکامات که در کناره جزیره رودوس و از سنگ های تراشیده شده منظم ساخته شده، ۹ برج مربعی وجود دارد. امروزه فقط برج شمالی آن قابل مشاهده است.

آموس

به خرابه های آموس باستانی، می توان از شمال غرب گردشگاه کوملوبوک و از تپه ای که آثارجیک نامیده می شود رفت و آمد نمود. آموس از یک تئاتر، پرستشگاه و پایه چند مجسمه بر روی یک تپه تشکیل شده است. اطراف آموس با حصارهایی متعلق به همان دوران محصور شده است. تئاتر آموس که دومین تئاتر از ۳ تئاتر ساحل مقابل رودوس است، امروزه در وضعیت خوبی می باشد و می توان جایگاه ها، دیوارهای کناری و ۳ اتاق صحنه را از یکدیگر تفکیک نمود. در حفاری های انجام شده توسط پروفسور Bean در سال ۱۹۴۸، شرایط ۳ اجاره نامه متعلق به حدود سال ۲۰۰ پیش از میلاد در چهار لوح سنگی به دست آمده است.

کلئوپاترا و یا جزایر شهری

شامل جزیره کاخ (جزیره کلئوپاترا)، جزیره میانی و جزیره کوچک می باشد. در جزیره کاخ که از دوران روم به جای مانده، تفریحگاه Cedrea قدیم دیده می شود. از دور دست ها نیز خرابه های حصارها به سهولت دیده می شود. در گردشگاه کوچک سمت شمال غربی جزیره، یک پلاژ جالب وجود دارد که طبق افسانه ها این پلاژ کوچک محل شنا کردن کلئوپاترا و مارک آنتونیوس بوده و شن های ساحل آن به وسیله کشتی از آفریقا آورده شده است. طبق روایات این شن هم اکنون فقط در مصر دیده می شود.

هیداس

خرابه های حصار هیداس در ۳۵ کیلومتری مارماریس و بر روی جاده Erine-Bybassion قرار دارد. در جنوب این خرابه ها یک آرامگاه دیده می شود. در ۳ کیلومتری هیداس نیز یک برج نگهبانی ساحلی و چند گور بر روی این برج قرار دارد. قصبه باستانی هیداس در تفریحگاه سلیمیه واقع در شمال جزیره بوزبورون قرار دارد.

ارینه

در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی مارماریس و در مسیر جاده راتچا راهی به سمت بوزبورون قرار دارد. پس از طی حدود ۲ کیلومتر جاده آسفالته به روستای حصار اونو می رسیم. تفریحگاه باستانی در ۳ کیلومتری جاده جنگلی این روستا قرار دارد. در ارینه آثار باقیمانده از دوران روم قرار دارد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره ازمير - تركيه

کاستابوس

این تفریحگاه باستانی در منطقه پازارلیک در نزدیکی روستای حصارلیک قرار دارد. به این مکان مقدس که در کوه ارن Eren قرار دارد با یک صعود یک ساعتی می توان رسید. این بنا که متعلق به قرن ۴ پیش از میلاد بوده و به سبک ایون ion ساخته شده دارای علائمی از تمدن DOR ها نیز می باشد. در این جا پایه های پرستشگاه قابل مشاهده است. دیوارهای بسیار جالب این محوطه تا به امروز پا بر جا مانده است. تئاتر خرابه ای که در جنوب قرار دارد، همراه با پرستشگاه، تنها اثر موجود در منطقه است.

ساراندا

در ۴۵ کیلومتری مارماریس و در نزدیکی روستای سووت امروزی قرار دارد. در ساراندا که در دوران روم و بیزانس یک منطقه مسکونی دائمی بوده است، آثار چند بنای متعلق به بیزانس دیده می شود.

بایباسیوس

چنان چه از جاده ارینه به طرف بوزبورون حرکت نماییم با خرابه های شهر باستانی بایباسیوس برخورد می کنیم. روستای اورهانیه امروزی در دامنه تپه ای که این آثار بر روی آن قرار دارد ساخته شده است. آثار حصار شهر به طور پراکنده در داخل جنگل قرار دارد.

Euthenna

در این منطقه که در غرب امتداد مارماریس-سدرال قرار دارد، دو روستای آنتیک تحت حاکمیت روداس در عصر آنتیک دیده می شود. استحکاماتی که اکنون مناطق مسکونی را محصور نموده در وضعیت خوبی قرار دارند.

آرامگاه ساریانا

در محله ساریانا و در کنار یک مسجد قرار دارد. سلطان سلیمان قانونی پیش از سفر رودوس در این مکان به زیارت فاطمه آنا که کهانت وی مشهور بود می رود و پس از جواب مثبت گرفتن اقدام به محاصره رودوس می نماید. پیش از حرکت از مارماریس هزاران سرباز عثمانی با شیر دوشیده شده از گاو فاطمه آنا صبحانه خورده و عازم سفر می شوند.

مسجد ابراهیم آقا

این مسجد از طرف ابراهیم آقا در سال ۱۷۸۹ در محله کمر آلتی ساخته شده است. گنبد بزرگ آن از نظر معماری بسیار جالب است.

جزیره جنت (بهشت)

با یک سفر ۳۰ دقیقه ای می توان به این جزیره که در واقع یک شبه جزیره است و کاملا از جنگل پوشیده شده می توان رفت و آمد نمود. در جزیره جنت که دارای رستوران و خدمات رفاهی است در طول فصل گردشگری، تورهای قایقرانی برگزار شده و محل مناسبی برای شنا و تفریح است.

غار فسفری

این غار طبیعی یکی از مقاصد تورهای قایقرانی تورونچ و کوملوبوک است. در آب های به رنگ فیروزه ای و سبز آن که یادآور آکواریوم است، امکان شنا کردن وجود دارد.

ایچلر

در ۱۰ کیلومتری شهر قرار داشته و با تاسیسات گردشگری، پلاژ و اماکن تفریحی، علاوه بر آن که یکی از مناطق ویژه گردشگری است با آب آشامیدنی خود که برای دستگاه گوارش مفید است نیز جلب توجه می کند.

تورونچ

در ۲۱ کیلومتری مارماریس قرار داشته و هم از طریق جاده زمینی و هم از طریق دریا قابل رفت و آمد می باشد. این روستا که قبلا یک دهکده ماهیگیری بوده، امروزه با تاسیسات گردشگری بسیار مدرن، پانسیون و غذا خوری های خود توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب نموده است.

کوملوبوک

در ۶ کیلومتری تورونچ قرار داشته و از طریق دریا نیز می توان به آن جا تردد نمود. در این منطقه با رنگ های آبی و سبز در هم ادغام شده و با دریای تمیز و ساحل شنی بسیار عالی خود، یکی از پلاژهای مورد توجه اکثر گردشگران است.

چیفتلیک

به این روستا با یک مسافرت ۲ ساعته می توان رفت و آمد نمود. هم چنین می توان از طریق باکیرکوی نیز به این منطقه تردد نمود. پلاژ ماسه ای و رستوران های نمونه آن محل مناسبی برای اسکان کشتی های تفریحی است. این روستا که دارای یک جزیره کوچک نیز می باشد، مورد توجه تورهای اتومبیل رانی با جیپ می باشد.

گونوجک

در ۲ کیلومتری مارماریس قرار داشته و دارای جنگل درختان بسیار کمیاب Liquidamber می باشد. روغنی که از شیره این درختان گرفته می شود، در صنایع داروسازی و آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

تنگه یالانجی

این قطعه خشکی پس از آن که کاپیتان یک کشتی در یک هوای طوفانی به گمان این که این راه به خلیج متصل می شود قصد عبور از آن جا را داشت ولی به گل نشست، به تنگه یالانجی (دروغین) مشهور شد. این منطقه که دارای کارگاه قایق سازی چوبی است از مکان هایی است که حتما باید در آن گردش نمود.

آبشار تورگوت

از جاده روستای تورگوت که در ۳۵ کیلومتری مارماریس قرار دارد، با یک پیاده روی ۱۵ دقیقه ای می توان به این آبشار که از ارتفاع ۱۰ متری سرازیر می شود رسید.

بوزبورون

در ۵۰ کیلومتری غرب مارماریس قرار داشته و یکی از استراحتگاه ها و توقفگاه های اتوبوس ها است. عسل کاج و گل آویشن این منطقه بسیار مشهور است. یک درخت کهنسال ۱۰۰۰ ساله در این روستا قرار دارد. در این روستا در تاریخ های ۲۸-۲۶ اکتبر یک فستیوال بین المللی برگزار می شود.

قایقرانی

خلیج مارماریس که یک بندر طبیعی است دارای ۳ گذرگاه با ظرفیت ۱۱۰۰ قایق می باشد و یکی از کانون های تور آبی ترکیه بوده و جهت توسعه توریسم قایق سواری در منطقه، همه ساله جشنواره های مختلفی برگزار می شود. فستیوال بین المللی قایق های تفریحی و مسابقات بین المللی قایقرانی مارماریس مهم ترین این جشنواره می باشد.

موزه مارماریس

موزه مارماریس که در داخل قلعه واقع در پشت بندر کشتی های تفریحی قرار دارد، با بازسازی قلعه در بین سال های ۹۰-۱۹۸۰ در سال ۱۹۹۱ برای بازدید عموم آماده و افتتاح شده است. از ورودی آن که سقفی با معماری ضربی دارد وارد حیاط شده و با پلکان های سمت چپ و راست محوطه می توان به حصارها رفت و آمد نمود. دو مکان به عنوان سالن باستان شناسی آماده شده است. در این سالن ها قندیل های خشتی، آثار شیشه ای، سکه ها و اشیا تزئینی متعلق به دوران هلینیستیHellenisti ، روم و بیزانس که در حفاری های نواحی کنیدوس، بورگاز و حصار اونو به دست آمده به نمایش در آمده است. در سالن Etnografy نیز، کالاهای مورد استفاده روزانه، بافتنی، فرش، گلیم، مبلمان، لوازم مسی آشپزخانه، سلاح ها و لوازم زینتی متعلق به سال های آخر دوران عثمانی به نمایش گذاشته شده است. در حیاط نیز انواع مختلفی از آثار سنگی وجود دارد.

خوردنی ها

طرهانه، بستنی و نوعی خوراکی به نام سورا در مارماریس مشهور است. طرهانه که از لوبیای چشم بلبلی و آب گوشت تهیه می شود، در ماه های تابستان و برای آذوقه زمستانی تهیه می شود. سورا که از مخلوط برنج و گوشت تهیه می شود، در ایام عید قربان در همه ی خانه ها پخته می شود.

همه چیز درباره مارماریس – ترکیه
5 (100%) 1 امتیاز

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از