مختصری درباره آنکارا

شهر آنکارا در مرکز آناتولی، بر لبه شرقی فلات بزرگ و مرتفع آناتولی در ارتفاع 850 متری قرار گرفته است. این استان، استپی حاصلخیز غالبا از گندم است، با نواحی جنگلی در شمال شرق. این استان از شمال با استان های چانکیری و بلو، از غرب با اِسکی شِهیر و از شرق با استان کیر شِهیر هم مرز است.
تاریخ این منطقه به عصر برنز و تمدن هاتی ها بر می گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد توسط هیتی ها، در قرن دهم قبل از میلاد توسط فرنگی ها و سپس توسط لیدیا ای ها و فارس ها جایگزین شد. بعد از این ها غلاطیه ای ها آمدند. از نژاد سلت اولین کسانی بودند که در قرن سوم قبل از میلاد آنکارا را پایتخت خود قرار دادند. این شهر در آن زمان آنکیرا نام داشت، به معنی لنگر که یکی از قدیمی ترین کلمات در زبان سلتی های دریا دوست بوده است.
این شهر متعاقبا به دست رومی ها و سپس اهالی روم شرقی افتاد. سلطان آلپ ارسلان سلجوقی در زمان فتح مالازگیرت در 1071 راه آناتولی را به روی ترک ها گشود. سپس در 1073 آنکارا را که یک موقعیت مهم برای ترابری ارتش و منابع طبیعی به قلمرو ترکیه بود تصاحب کرد. این شهر یک مرکز مهم فرهنگی، بازرگانی و هنری در زمان رومی ها و یک مرکز بازرگانی مهم در مسیر کاروان ها به سمت شرق در زمان عثمانی ها بود.
در حدود قرن نوزدهم از اهمیت آن کاسته شد. مجددا زمانی که کمال آتاتورک آن را به عنوان یک پایگاه برای این که از آن جا جنگ آزادی را رهبری کند، انتخاب کرد، این شهر تبدیل به یک مرکز مهم شد. در نتیجه، نقش این شهر در جنگ و همچنین موقعیت استراتژیک آن، آنکارا را در 13 اکتبر 1923 به عنوان پایتخت جمهوری جدید ترکیه معرفی کرد.

خرید در آنکارا

بازدید کنندگان از این شهر معمولا مایل هستند از فروشگاه های قدیمی در چیکریکچیلار یوکوشو نزدیک اولوس دیدن کنند. خیابان مسگران (باکیرجیلار چارشیسی) محبوبیت خاصی دارد و بسیاری از اشیای جالب قدیمی و جدید را، علاوه بر اشیای مسی، می توان در این جا یافت، مانند جواهرات، فرش، لباس، عتیقه جات و کارهای سوزن دوزی شده. با رفتن به بالای تپه به سمت دروازه ارگ، می توانید مغازه های جالب بسیاری را ببینید که ادویه جات، میوه های خشک شده، آجیل و هر نوع محصول دیگری را می فروشند.
مراکز خرید مدرن بیشتر در کیزیلای و در خیابان تونالی هیلمی واقع در چانکایا یافت می شوند. این منطقه شامل بازار مدرن کاروم و همچنین برج آتاکوله در چان کایا می باشد. از بالای آتاکوله در ارتفاع 125 متری، منظره با شکوهی بر فراز تمام شهر وجود دارد. رستوران چرخانی نیز وجود دارد که در آن می توان به شکل آسوده تری از کل چشم انداز لذت برد. گالریا در اومیت کوی، مرکز بیل کنت، آرمادا در سوگوت اوزو، میگروس آکْکپرو و کارفور در باتیکِنْت سایر فرصت ها برای یک خرید مدرن هستند.

مکان های دیدنی آنکارا

آنیتکابیر (مقبره آتاتورک)

واقع بر روی یک تپه خیره کننده در بخش آنیتپ شهر، مقبره کمال آتاتورک، موسس جمهوری ترکیه، قرار گرفته است. این مکان که در 1953 کامل شده، یک هم جوشی شگفت انگیز بین ایده های معماری باستانی و مدرن است و به عنوان یک دستاورد معماری مدرن ترکیه بدون رقیب باقی مانده است. در این جا یک موزه که مجسمه مومی آتاتورک را در خود جای می دهد، وجود دارد و نوشته ها، نامه ها و اشیایی متعلق به آتاتورک، همچنین نمایشگاهی از عکس هایی که لحظات مهم در زندگی او و در تاسیس جمهوری را ضبط کرده اند، دیده می شوند. آنیتکابیر همه روزه و موزه هر روز غیر از روز های دوشنبه باز هستند. در طول شب های تابستان یک نمایش نور و صدا در این محل اجرا می شود.

ارگ آنکارا

زیر بنای این ارگ توسط غلاطیه ای ها بنا شد و توسط رومی ها تکمیل شد. رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازی ها و الحاقاتی را انجام دادند. ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمی ترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند. بسیاری از خانه های بازسازی شده سنتی ترکیه در محوطه ارگ با تبدیل شدن به رستوران هایی که غذاهای محلی و بین المللی سرو می کنند، زندگی جدیدی را پیدا کرده اند.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره تركيه

سالن تئاتر رومی ها

بقایایی شامل صحنه و پشت صحنه را می توان در خارج از ارگ مشاهده کرد. تندیس های رومی که در این جا یافت شده اند، در موزه تمدن های آناتولی ارائه می شوند. محوطه تماشاچیان هنوز در دست حفاری است.

معبد آگوستوس

این معبد در بخش اوموس این شهر قرار دارد. این مکان توسط پادشاه غلاطیه ای، پیلامنس در 10 بعد از میلاد به یادبود آگوستوس ساخته شد و در قرن دوم توسط رومی ها بر روی دژ باستانی آنکارا بازسازی شد. اهمیت این مکان به خاطر وجود مقبره آنکیرانوم است، روحی که از پیمان سیاسی آگوستوس که جزئیات دستاورد های او را شرح می دهد و به زبان های لاتین و یونانی بر دیوارهای معبد حک شده، محافظت می کند. در قرن پنجم این معبد توسط رومی های شرقی به یک کلیسا مبدل شد.

موزه تمدن های آناتولی

موزه تمدن های آناتولی به ورودی ارگ نزدیک است. یک بازار سرپوشیده قدیمی به زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یک مجموعه خارق العاده و منحصر از آثار پالئولیتیک، نئولیتیک، هاتی، هیتی، فرنگی ها، یورارتین ها و رومی ها و نمونه های برجسته از گنج های لیدیاای ها را در خود جای می دهد. هر روز به غیر از دوشنبه ها باز است. در طول تابستان موزه هر روز باز است.

موزه فرهنگ شناسی

موزه فرهنگ شناسی مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد. در این جا یک مجموعه نفیس از هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه، همین طور کارهای دستی مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی موجود است. هر روز غیر از دوشنبه ها باز است.

موزه نقاشی و مجسمه سازی

موزه نقاشی و مجسمه سازی نزدیک به موزه فرهنگ شناسی است و یک مجموعه غنی از هنر ترک از اواخر قرن 19 تا امروز را در خود جای می دهد. همچنین گالری هایی برای نمایش مهمان وجود دارند. همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است.

موزه جنگ آزادی

موزه جنگ آزادی در خیابانی که از میدان اولوس جدا می شود از سمتی به سمت دیگر به صورت مورب قرار گرفته است و در اصل اولین ساختمان پارلمان جمهوری ترکیه در آن قرار دارد. بر طبق عکس ها و آیتم های مختلفی که در معرض دید هستند، در این مکان بود که جنگ آزادی طرح ریزی و رهبری شد. هم چنین تندیس های مومی از رئیسان جمهور سابق جمهوری ترکیه در معرض نمایش هستند. همه روزه غیر از دوشنبه ها باز است.

مسجد حاجی بایرام

این مسجد واقع در اولوس مجاور معبد آگوستوس، در ابتدای قرن 15 به سبک سلجوقی ساخته شد و بعدها در 16 توسط معمار سینان بازسازی شد و در قرن 18 کاشی های کوتاهیا به آن اضافه شد. این مسجد به افتخار حاجی بایرام ولی که آرامگاهش مجاور مسجد است، بنا شد.

مسجد ینی جناب احمد

این مکان بزرگترین مسجد عثمانی ها در آنکارا است و به وسیله معمار سینان معروف در قرن 16 بر پا شد. منبر و محراب آن از جنس مرمر سفید بوده و خود مسجد ساخته شده از سنگ آنکارا (سنگ سماق قرمز) می باشد که نمونه ای از یک دست ساخت بسیار ظریف است.

چشمه های گرم آب معدنی

در استان آنکارا شش عدد از این مراکز وجود دارند: کیزیلجا حامام کاپلیجا در 80 کیلومتری به سمت شمال، هایمانا کاپلیجا در 72 کیلومتری به سمت جنوب و به سمت شمال غرب در 57، 85، 30 و 80 کیلومتری به ترتیب آیاش کاپلیجا، دوتلو کاپلیجا، ملیک شاه در چوبوک و مالیکوی در پولاتلی. حمام های آب گرم دارای ویژگی های سودمندی بوده و البته لذت بخش هستند.

همه چیز درباره آنکارا – ترکیه
5 (100%) 1 امتیاز

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 تعداد موضوعات
0 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
1 نویسنده
تاكسي تراول مارت جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
تاكسي تراول مارت
کاربر مهمان
تاكسي تراول مارت

از سایت ما هم دیدن کنید