مختصری درباره استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده بود.
تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد، بارانی و برفی ویژگی آب و هوای استانبول است. میزان بارش سالیانه استانبول به طور میانگین ۸۷۰ میلی متر می‌باشد. میزان رطوبت اغلب زیاد است. به طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه‌های مختلف زمستان بین ۷ درجه سلسیوس و ۹ درجه سلسیوس می‌باشد. بارش برف در استانبول برای یک یا دو هفته در طول فصل زمستان عادی است، اما یکی از این بارش‌ها می‌تواند سنگین باشد. غالبا این بارش در بین ماه‌های دسامبر و مارس رخ می‌دهد.
نواحی استانبول به ۳ قسمت اصلی تقسیم می‌شود:
شبه جزیره تاریخی استانبول قدیمی، بخش‌ها و نواحی امین اونو و فاتح را در بر می‌گیرد. این مناطق در سواحل شمالی شاخ طلایی (خلیج) واقع شده‌اند که مرکز قدیمی شهر را از قسمت‌های شمالی و جوانتر سمت اروپایی جدا و متمرکز می‌کند. شبه جزیره تاریخی با دیواره‌های قسطنطنیه در غرب به انتها می‌رسد. شبه جزیره توسط دریای مرمره در جنوب و بسفر در شرق احاطه شده است.
شمال شاخ طلایی، مناطق تاریخی بَی اوغلو و بشیکتاش هستند که محل اسکان آخرین سلطان بوده و زنجیره‌ای از روستاهای سابق مانند اورتاکوی و ببک در میان سواحل بسفر ادامه می‌یابد. در بخش‌های اروپایی و آسیایی بسفر، استانبولی‌های ثروتمند عمارت‌های بزرگ چوبی زیبایی را ساخته‌اند که این عمارت ها و ساختمان‌ها یالی نامیده می‌شوند که به عنوان اقامتگاه تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کوی‌های اوسکودر و کادیکوی که در سمت آسیایی قرار گرفته‌اند، در واقع شهرهای مستقلی هستند و امروزه مناطق تجاری و مسکونی مدرنی در آن ها ایجاد شده و حدود یک سوم از جمعیت استانبول را در خود جای داده است.
افزایش رشد اداره و ساختمان‌های مسکونی به طور غالب در مناطق شمالی سمت اروپایی متمرکز گشته است و به خصوص در زمینه تجارت و مراکز خرید ماسلاک، لونت و اتیلَر که بین پل بسفر و پل سلطان احمد فاتح قرار گرفته‌اند، شهرت خاصی دارند.
رشد اقماری استانبول در طول نیمه دوم قرن بیستم به وقوع پیوست، در این سال ها بخش مهمی از شهر تحت تاثیر ساخت و سازهای غیرقانونی گسترش یافت، اما در سال های اخیر این مناطق تخریب و توسط ساختمان سازی‌های انبوه مانند دنیای من، Incity، دادگاه علیا و پروژه‌های مشابه که توسط شرکت‌های دولتی هدایت می‌شوند (مانند توکی)، جایگزین شدند.

خرید در استانبول

بسیاری ایرانی ها استانبول را به قصد خرید انتخاب می کنند، به ویژه خرید پوشاک و البسه با پارچه های ترک که یکی از بهترین دوخت ها را در دنیا دارند. از این رو باید گفت استانبول گزینه خوبی برای خرید است. استانبول با دارا بودن مراکز خرید زیاد، میان همه علاقه مندان به خرید در دنیا محبوبیت دارد.
یکی از مراکز خرید، مرکز خرید آکمرکز است. این مرکز خرید شامل فروشگاه های پوشاک زنانه، مردانه و بچه گانه، انواع اسباب بازی، عینک و وسایل الکترونیکی است و اصولا هر چه که شما بخواهید را در این فروشگاه خواهید یافت.
یکی از بازارهای خوب استانبول جهت خرید، بازاری سقف دار است به نام بازار کاپالی چارشی. در این بازار بیش از چهار هزار مغازه و بوتیک وجود دارد. کوچه فراشان و فرش فروشان، کوچه زرگرها، کوچه‌ی پارچه فروش ها و بخش های مختلف که خرید در استانبول را متنوع می کند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار کاپالی چارشی یکی از مراکز مهم خرید در شهر استانبول است.
جالب است بدانید یکی از سوغاتی های ترکیه که به همه نقاط دنیا صادر می شود قلیان است. قلیان که در کشورهای اروپایی به شیشه معروف است، از ترکیه به صورت سوغاتی و یا به گونه های مختلف صادر می شود. هنرهای دستی، قالیچه، ظروف سرامیکی، برنجی و بسیاری دیگر از این دست، از جمله خریدهای استانبول را شامل می شوند.
شاید مهمترین خرید استانبول، پارچه و پوشاک و البسه است. برای خرید پوشاک و پارچه، بهترین نقاط، خیابان استقلال، خیابان جمهوریت و خیابان روملی است. خیابان استقلال از جمله معروف ترین خیابان های شهر استانبول است که یک سر آن به میدان تقسیم یا تکسیم می رسد. آخرین دست آوردهای صنعت پوشاک و کیف و کفش در این مکان به چشم می خورد.
مراکز خریدی از جمله پاساژ اطلس، مرکز خرید کاپیتول در بخش آسیایی استانبول، خیابان بغداد و خیابان بهاریه نیز برای خرید حائز اهمیت هستند. بازار هرهر مرکز خرید مبلمان و دکوراسیون خانه است. از بازارهای دیگر می توان به بازار روز کوچه چوکورجوما در منطقه جهانگیر، کوچه بوبوک حمام در منطقه اسکودار، ایستگاه بازار در منطقه کادیرکوی و محله مابین امین اونو نیز اشاره کرد.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره مارماريس - تركيه

دیدنی های استانبول

مسجد آبی استانبول

مسجد سلطان احمد در شهر باستانی استانبول با نام اختصاری مسجد آبی نیز نامیده می شود که بیشتر به دلیل کاشی های لاجوردی رنگی است که در آراستن آن به کار رفته است. این مسجد با شکوه 6 مناره و گنبد دارد و در سال 1609 میلادی توسط سلطان احمد عثمانی 19 ساله ساخته شد. او درست یک سال پس از اتمام ساخت این مسجد در سال 1616 میلادی جان سپرد.

قصر توپکاپی

قصر توپکاپی به طرز زیبایی در امتداد پرتگاهی بین منطقه بوسپوروس و دریای مرمره بیش از 400 سال است که خود نمایی می کند. ساختمان اولیه این بنا در سال های 1400 میلادی بنا شد که در طی قرن های متمادی به 69 هکتار رسید.

کلیسای مخروبه، منطقه آنی

شهر کهنسال آنی معروف به شهر 1001 کلیسا زمانی به عنوان یکی از کلان شهر های بیزانس شناخته می شده است. آنی در میان مرز ناهموار ترکیه و دشمن تاریخی اش ارمنستان واقع شده است. آنی در قرن های متمادی شاهد جنگ ها و ستیزهای فراوانی قبل از مبدل شدن به بیابانی متروکه بوده است. اکنون تنها چیزی که از آنی به جای مانده یک کلیسا و مسجدی از یاد رفته است.

حاجیه سوفیا

مسجد حاجیه سوفیا به مدت 6 سال و توسط امپراتوری بیزانس بنا شد که به عنوان بزرگترین کلیساهای آن زمان و هزاران سال به همین عنوان پابرجا بود، اما بعد از به تصرف درآمدن آن شهر توسط ترک های عثمانی در سال 1453 میلادی آن را به مسجدی با شکوه تبدیل ساختند که به نام مسجد حاجیه سوفیا نامیده شد. این مسجد چهار مناره و گنبد دارد که در سال 1935 میلادی به موزه تبدیل شد.

پا گالاتا

اولین پلی که در دهانه طلایی استانبول و بر روی آب بنا شد، پلی موقتی بود که توسط ارتش عثمانی در سال 1453 گذاشته شد. ساخت این پل در سال های 1830 به اتمام رسید. امروزه این پل استانبول باستانی را به گالاتای مدرن مرتبط می سازد. در سال 1992 پنجمین بازسازی بر روی این پل صورت گرفت که شامل رستوران ها، خانه های مغازه ای و قهوه های متعددی در جاده های زیر زمین خود می باشد.

همه چیز درباره استانبول – ترکیه
4.3 (86.67%) 3 امتیاز

4
دیدگاه بگذارید

avatar
3 تعداد موضوعات
1 موضوعات مود بحث
0 دنبال کنندگان
 
جالب ترین دیدگاه
پرطرفدارترین دیدگاه
4 نویسنده
ايداجوادtaravatmortezazare جدیدترین نویسنده ها
  اشتراک  
اطلاع از
mortezazare
کاربر مهمان
mortezazare

با سلام وعرض خسته نباشید.واقعاکه ترکیه جای زیبایی هست .من روزی به انجا میایم

taravat
کاربر مهمان
taravat

tnx o lot

جواد
کاربر مهمان
جواد

هم وطن گرامی تحت هیچ عنوان به ترکیه سفر نکنید مخصوصا استانبول که مرکز خفت گیری و باندهای مافیا که هم دست پلیس هستند میباشد در تاریخ 9 اردیبهشت 95 به استانبول برای ماه عسل رفتیم که تو روز روشن باندهای مافیا اسلحه رو سرم گذاشتن و 1500 دلارمو از جیبم جلو چشم همسرم بردن دوستان عزیز ترکیه جایی امنی نیست و این اتفاق برای بسیاری از ایرانیا افتاد اگر جونتو خانوادتو دوست داری به ترکیه نرین

ايدا
کاربر مهمان
ايدا

چرا؟