مختصری درباره دوشنبه

دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان است. تا ۸۰ سال پیش دوشنبه دهکده کوچکی بوده است. نام شهر دوشنبه به دلیل بازارهای روستایی پیشرفته ای که در روزهای دوشنبه برگزار می شد، یا همان دوشنبه بازار، به آن اتلاق گردیده است.
شهر دوشنبه در میان دو رودخانه Varzob و Kofarnikon واقع شده است. دوشنبه تا حدود 80 سال پیش دهکده کوچکی بود، اما بعد از فتح آسیای مرکزی در سال 1925 توسط ارتش سرخ چین این روستا تبدیل به شهر شد.
شهر دوشنبه به 4 منطقه ابو علی سینا، فردوسی، اسماعیل ساسانی و شاه منصور تقسیم می گردد.

خرید در دوشنبه

در فروشگاه زنجیره ایی مثل Orima تقریبا همه چیز می توان پیدا کرد، ولی مشکل خط و زبان وجود دارد، اکثرا روسی نوشته شده و وقتی چیزی را بر می داری شک و تردید داری که دقیقا چه چیزی برداشته ای!
تعدادی بازار بسیار بزرگ و شلوغ و درهم مثل بازار کاروان که همه چیز و همه شغلی پیدا می شود، در دوشنبه وجود دارد. نرخ اجناس اغلب از ایران بیشتر است مگر موارد خاصی از پوشاک.
بازاری هم مثل صد برگ وجود دارد که ظاهری آراسته تر و مدرن تر دارد، پاساژی چند طبقه با مغازه های مختلف واقع در میدان عینی یا میدان صدبرگ که به خاطر وجود این بازار به هر دو نام معروف است.

دیدنی های دوشنبه

میدان اسب‌دوانی، باغ گیاه‌شناسی، استودیوی سینمایی و آب‌های گرم گل‌پسته (در ۱۵ کیلومتری شهر) از دیدنی‌های دوشنبه هستند. در ۲۵ کیلومتری این شهر چشمه‌های معدنی درمانی به نام شاه‌عنبری واقع شده است. آب آن در بهبود بیماری‌های بندهای استخوان، دستگاه عصبی و بیماری‌های پوستی مؤثر است. از دیگر دیدنی‌های پیرامون دوشنبه به ویژه در قدیم، مهمانسرای قره‌تاغ در ۵۰ کیلومتری شهر است که در زمان شوروی سالانه سه هزار نفر تعطیلات خود را در آن می‌گذراندند.
زیبایی بعضی از خیابان ها مثل رودکی و میدان هایی مثل عینی، پیکر سامانی و ساختمان های رنگی اطراف خیابان با رنگ های مختلف صورتی، قرمز، سفید، آبی و… توجه انسان را به خود جلب می کند.

شاید برایتان جالب باشد:   همه چيز درباره تاجيكستان
همه چیز درباره دوشنبه – تاجیکستان
5 (100%) 1 امتیاز

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از