همه چیز درباره بلاروس

همه چیز درباره بلاروس

جمهوری بلاروس یکی از کشورهای اروپای شرقی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ تشکیل شد و تا پیش از آن جزو شوروی سابق بود. از لحاظ تاریخی، نام این کشور در زبان انگلیسی به روسیه سفید ترجمه شده است، اما این نام درست نیست. روسیه سفید به منطقه‌ای جداگانه اشاره دارد. ۸۱/۲ درصد از مردم این کشور بلاروسی، ۴/۱۱ درصد روس، ۹/۳ درصد لهستانی، ۴/۲ درصد اوکراینی و ۱/۱ درصد بقیه ی قومیت ها هستند. این کشور هنوز هم متحمل آثار انفجار هسته‌ای در حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ می‌باشد، که در همسایگی جمهوری سوسیالیست شوروی اوکراین قرار داشت.

 

اطلاعات کلی درباره ی بلاروس

پایتختمینسک
بزرگترین شهرمینسک
نوع حکومتجمهوری
زبان رسمیبلاروسی، روسی
مساحت۲۰۷,۵۹۵ کیلومتر مربع
جمعیت۹,۶۴۸,۵۳۳ تخمین ۲۰۰۹
واحد پولروبل بلاروس (BYR)
منطقه ی زمانیUTC+2
پیش شماره تلفن+۳۷۵
دامنه ی اینترنتی.by

پرچم کشور بلاروس

پرچم کشور

زمان به وقت بلاروس

آب و هوای هم اکنون بلاروس

 

موقعیت جغرافیایی بلاروس در نقشه جهان

 

آب و هوای بلاروس (Belarus Weather)

بلاروس به دلیل نزدیکی به دریای بالتیک، از آب و هوایی معتدل برخوردار است. تابستان های آن بیش از ۱۵۰ روز در سال می باشد. میانگین دمای هوای شهر مینسک، پایتخت بلاروس، در ماه ژانویه ۵ درجه سانتی گراد زیر صفر و میانگین دمای هوای آن در ماه ژوئیه ۱۹ درجه سانتی گراد بالای صفر می باشد. با این حال دمای هوا در زمستان برای مدت کوتاهی به ۲۵ درجه سانتی گراد زیر صفر نیز می رسد. زمستان های بلاروس بسیار معتدل تر از زمستان های بخش اروپایی روسیه در شرق است. میانگین بارندگی سالانه نیز بین ۵۶۰ تا ۶۶۰ میلی متر در نوسان می باشد.
به طور کلی آب و هوای بلاروس از زمستان‌های بسیار سرد (دمای متوسط در ژانویه بین ۸- درجه سلسیوس تا ۲- درجه سلسیوس) تا تابستان‌های خنک و بارانی (میانگین دمای ۱۵ درجه سلسیوس تا ۲۰درجه سلسیوس) در نوسان است.

جغرافیای بلاروس (Belarus Geography)

جمهوری بلاروس، اروپائی ترین بخش شوروی سابق، از شمال شرقی و شرق به روسیه، از شمال و شمال غربی به جمهوری های لیتوانی و لتونی، از جنوب به اوکراین و از غرب به لهستان محدود می باشد.
مساحت سرزمین بلاروس ۲۰۷۶۰۰ کیلومتر مربع بوده که سه برابر مجموع خاک بلژیک و هلند می‌باشد. این کشور در ۱۶۰ مایلی دریای بالتیک قرار دارد. بلاروس سرزمین همواری است که تقریبا یک سوم از خاک آن پوشیده از جنگل می باشد. سرزمین هموار بلاروس در ارتفاع ۱۸۰ متری سطح دریا قرار دارد و بلندترین نقطه این کشور (کوه دزیارژینسکایا) در ارتقاع ۳۷۰ متری بالای سطح دریا واقع شده است.
جنگل‌ها ٪۳۴ کل مناظر این کشور را پوشانده اند و محصولات جنگلی را یکی از پر رونق‌ترین منابع طبیعی برای این سرزمین می‌کنند. دیگر منابع طبیعی که می‌توان در بلاروس یافت شامل ذخایر ذغال سنگ نارس، مقادیر اندکی نفت و گاز طبیعی، گرانیت، دولومیت، سنگ آهک، خاک رسوبی (آهک دار)، گل سفید، ماسه، شن و خاک رس می‌شود.
جمهوری بلاروس از جایگاه ژئوپولیتیکی و جفرافیایی ممتازی در شرق اروپا برخوردار است و در مسیر عبور راه آهن، جاده های اتومبیل رو، خطوط لوله نفت و گاز و سیستم های ارتباطی بین غرب و شرق اروپا و کشورهای آسیایی قرار دارد.
سرزمین بلاروس به وسیله یکی از مهمترین بزرگراه های اروپا که کوتاه ترین مسیر اتصال مناطق شرقی و مرکزی بلاروس به غرب اروپا است، تقسیم شده است.
فاصله بین مینسک تا ویلنیوس(لیتوانی) ۱۸۴ کیلومتر، تا ریگا(لتونی) ۴۶۸ کیلومتر، تا ورشو(لهستان) ۵۵۸ کیلومتر، تا کی‌یف(اکراین) ۵۴۵ کیلومتر، تا مسکو ۷۰۶ کیلومتر و تا برلین ۱۰۶۰ کیلومتر می باشد. فاصله غرب تا شرق بلاروس ۶۵۰ و از شمال تا جنوب این کشور ۵۶۰ کیلومتر می باشد.
آبراه های بلاروس قبل از هر چیز بیانگر تاریخ این کشور می باشند. تعداد ۱۰۸۰۰ دریاچه بلاروس، مهاجرین اولیه را به خود جلب کرده اند. رود دنیپر بازرگانان دوران باستان و وایکینگ های ماجراجو را قادر می‌ساخت تا به سمت جنوب یعنی به کینسا و بیزانس حرکت نمایند و رود دوینا نیز دسترسی به مناطق دریای بالتیک را میسر می ساخت. نواحی بالای رودهای دنیپر و دوینا موجبات ارتباط این بخش با رود ولگا و در نهایت با دریای خزر، ایران و جهان عرب را فراهم می‌نمود. رود پریپیات در جنوب بلاروس به عنوان پل بین دنیپر و ویستولای لهستان عمل می کرد.
نیامان یکی دیگر از رودهای مهم بلاروس است. همچنین شبکه‌ای مرکب از ۲۰۰۰۰ رود و نهرهای کوچک، سرزمین بلاروس را پوشانده اند که طول مجموع آن ها به ۹۲ هزار کیلومتر می رسد. ۴۸ مورد از رودهای فوق حداقل ۱۰۰ کیلومتر طول دارند.
در حدود یک پنجم این سرزمین، بیشتر در ایالت های جنوب شرقی و هومیل و ماهیلیو، هنوز تحت تاثیر فاجعه انفجار سال ۱۹۸۶ نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین قرار دارد. با این که مقدار پرتو افکنی از زمان فاجعه تاکنون تا یک درصد کاهش یافته، اما بیشتر این ناحیه ها به عنوان نواحی غیر قابل سکونت درنظر گرفته شده اند.

پول و اقتصاد بلاروس (Belarus Economy)

واحد پول بلاروس، روبل بلاروس می باشد.
بلاروس منابع طبیعی کمی دارد و اقتصاد آن شدیدا صنعتی است. این کشور یک جمهوری صنعتی و کشاورزی می باشد که دارای صنایع ماشین سازی و ابزارسازی، صنایع الکترونیک، ماشین آلات سنگین صنعتی و اپتیک به صورت زیر بنایی می باشد.
بلاروس به تجارت با دیگر جمهوری های شوروی سابق وابسته است و مواد اولیه مورد نیاز برای صنایع خود را از این کشورها وارد می‌کند. بلاروس برای بازار کالاهای صنعتیش به آن ها متکی است. از زمان اتحاد شوروی تاکنون، نظام اقتصادی تا حدود ٪۸۰ تحت کنترل دولت قرار دارد. این کشور از لحاظ اقتصادی نسبتا با ثبات است، اما تا حدود زیادی در تامین مواد خام به متحد نزدیک خود، روسیه، وابسته است.
بخش کشاورزی بیشتر به تولید خوراک برای گاوهای گوشتی و طیور می‌پردازد. گیاه کتان برای صادرات و صنعت پارچه بافی محلی کشت می‌شود. جنگل های وسیع، صنایع مهم چوب و کاغذ سازی را تغذیه می‌کنند.
صنعت و کشاورزی عمدتا در دست دولت قرار دارد. بنابراین بلاروس یکی از معدود بازمانده‌های اقتصادهای ملی با سرمایه گذاری دولتی می‌باشد. کشاورزی تحت کنترل کشت اشتراکی با زیربخش‌های عمده کشت سیب زمینی و پرورش دام است.
تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۰۴٫۷ میلیارد دلار و نیروی کار این کشور چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است. بر اساس آمارهای رسمی نرخ بیکاری در بلاروس ۱٫۶ درصد است. ۲۷٫۱ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن ۸٫۳ درصد است.
محصولات صادراتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، محصولات معدنی، مواد شیمیایی، فلزات، منسوجات و مواد غذایی است که به کشورهای روسیه (۳۴٫۷ درصد)، هلند (۱۷٫۷ درصد)، انگلیس (۷٫۵ درصد)، اوکراین (۶٫۳ درصد) و لهستان (۵٫۲ درصد) صادر می‌شود.
واردات بلاروس شامل محصولات معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی و مواد غذایی است که از کشورهایروسیه (۵۸٫۶ درصد)، آلمان (۵٫۷ درصد) و اوکراین (۵٫۵ درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم بلاروس (Belarus Culture)

جنبه‌های خاص فرهنگ بلاروس به دلیل روسی شدن آن، در طول زمان از دست رفته است. دولت روسیه بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی سالانه را برگزار می‌نماید: بازار اسلاویانتسکی در ویتبسک، چشمه مینسک، همایش‌های تئاتری اسلاوونیک، جشنواره ملی دروگری، هنر برای کودکان و جوانان، مسابقه هنرهای نمایشی گروه جوانان، مشاعره‌های نیزویژ،قصر صلح و جشنواره ملی ترانه و شعر بلاروس. در این جشنواره‌ها، جوایز گوناگونی تحت عنوان قهرمانان شوروی و بلاروسی به خاطر مهارت آن‌ها در موسیقی یا هنر اعطا می‌شود.
بلاروس دارای چهار مکان میراث فرهنگی جهانی است که دو تای آن ها بین این کشور و کشورهای همسایه مشترک هستند. این چهار مورد عبارتند از: مجموعه قصر صلح، قصر نیازویژ، بلووژسکایا پوشاچا (مشترک با لهستان) و طاق زمین پیمای استروو (که با کشورهای استونی، فنلاند، لیتوانی، لتونی، نروژ، مولداوی، روسیه، سوئد و اوکراین سهیم می‌باشد).
تاریخچه لباس سنتی بلاروس به زمان روسیه کییفی بر می‌گردد و در طول زمان تحت تاثیر فرهنگ‌های همسایه از جمله لهستانی‌ها، لیتوانیایی‌ها، تویان‌ها، روس‌ها و دیگر کشورهای اروپایی قرار گرفته است.

زبان مردم بلاروس (Belarus Language)

زبان بلاروسی یکی از دو زبان رسمی کشور بلاروس (به همراه روسی) است. زبان بلاروسی هم مانند زبان روسی با خط سیریلیک نوشته و خوانده می‌شود. بلاروسی به همراه زبان‌های روسی و اوکراینی به گروه زبان‌های اسلاوی شرقی تعلق دارد. استرس در کلمات، همانند روسی متحرک است.

مذهب مردم بلاروس (Belarus Religion)

مسیحیت، دین اصلی بلاروس به شمار می رود و ۸۰ درصد از مردم این کشور مسیحی ارتودوکس‌اند. کلیساهای کاتولیک روم و ارتدوکس شرقی بزرگترین مراکز مذهبی بلاروس محسوب می شوند.
۲۰ درصد بقیه مذاهب شامل دیگر فرقه‌های مسیحیت، اسلام و یهودیت است.

غذای مردم بلاروس (Belarus Food)

گذشته از ریشه‌های غالب روتنیایی (در اوکراین)، سبک آشپزی بلاروسی بسیار به لیتوانیایی نزدیک می‌باشد. برخی اوقات آن را تاحدودی نسبت به همسایگان بانفوذ خود از غنا و تاثیر کمتری برخوردار است. اما، در واقع این می‌تواند حاصل نبود کلی هویت ملی باشد که هنوز به عقب نگهداشتن کشور از توسعه ادامه داده و نیز سبب افت وجود سنت‌های آشپزی در ۱۰۰سال گذشته شده است.

مسافت و اختلاف زمانی بلاروس (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و مینسک (ایران و بلاروس)

مسافت تهران تا مینسک ۲۷۴۱٫۲ کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا مینسک حدود ۳٫۵ ساعت می باشد.
مینسک ۱ و نیم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت ۱۲ در تهران معادل ساعت ۱۰:۳۰ در مینسک است.

جشن ها و تعطیلات رسمی بلاروس (Belarus Celebrations)

شماری از روزهای تعطیل در بلاروس نظیر روز استقلال یا روز پیروزی، جمعیت فراوانی را به خود جذب می‌کند و نمایش‌های متعددی همچون آتش بازی و رژه‌های نظامی در آن ها برگزار می‌شود. بیشتر این جشنواره‌ها در ویتبسک یا مینسک برپا می‌شود.

 

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یازده =