اوكراين

همه چیز درباره اوکراین

همه چیز درباره اوکراین

اوکراین از کشورهای اروپای شرقی است. پس از فروپاشی شوروی، اوکراین بعد از روسیه دارای بزرگترین ارتش در اروپا است. سکونت انسان در اوکراین به ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. طبق سرشماری سال ۲۰۰۱ اوکراین، ۷۷٫۸٪ از جمعیت اوکراین را نژاد اوکراینی و مابقی را نژادهای روسی، بلاروسی، مولداوی، تاتارهای کریمه، بلغارها، مجارستانی، رومانیایی، لهستانی، یهودیان، ارامنه، یونانی‌ها و تاتارها تشکیل می‌دهند. در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده است. عجایب هفتگانه اوکراین، از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشند که از هفت بنای تاریخی و فرهنگی تشکیل شده اند.

 

اطلاعات كلی درباره اوكراین

پایتخت کیف
بزرگترین شهر کیف
نوع حكومت جمهوری
زبان رسمی اوكراینی
مساحت 603,628 كیلومتر مربع
جمعیت 45,888,000 تخمین 2010
واحد پول گریونا (UAH)
منطقه ی زمانی UTC+2
پیش شماره تلفن +380
دامنه ی اینترنتی .ua

پرچم كشور اوكراین

پرچم كشور

زمان به وقت اوكراین

آب و هوای هم اكنون اوكراین

 

موقعیت جغرافیایی اوكراین در نقشه جهان

 

آب و هوای اوکراین (Ukraine Weather)

اوکراین دارای آب و هوای معتدل قاره‌ای است، هر چند در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ای وجود دارد. بارش باران در نقاط مختلف اوکراین متفاوت است، به طوری که بیشترین میزان بارش در شمال و غرب این کشور صورت می‌گیرد و کمترین میزان بارش در شرق و جنوب شرقی است، به طور مثال بارش سالیانه در منطقه غربی حدود 1200 میلی‌متر است، در حالی که بارش سالانه در کریمه ۴۰۰ میلی‌متر می‌باشد.
آب و هوا در اوكراين در شمال سرد و در جنوب معتدل است. در شهر كيف 2 تا 3 ماه از سال يخبندان كامل است، كه دما به30 درجه زير صفر هم مي رسد. ميانگين دما در ماه ژانويه منفي 6 درجه و در جولاي مثبت 20 درجه سانتي گراد است، ولي در جنوب كشور حرارت در ژانويه 4 درجه و در جولاي 24 درجه است.

جغرافیای اوکراین (Ukraine Geography)

جمهوری اوکراین با جمعیتی در حدود پنجاه و دو میلیون نفر در ناحیه شرق اروپا قرار دارد. مرزهای اوکراين با کشورهای روسيه سفيد و مالديو و اسلواکی و رومانی و مجارستان و لهستان به صورت زمينی و با کشورهای روسيه و گرجستان و بلغارستان و رومانی و ترکيه به صورت دريايی می باشد.
اوکراین با داشتن نزدیک به ۶۰۳٫۷۰۰ کیلومتر مساحت و با ۲٬۷۸۲ کیلومتر خط ساحلی، چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان ودومین کشور وسیع در اروپا است. این کشور از زمین‌های مسطح و دشت‌های حاصلخیز (استپ) تشکیل شده است که از میان آن‌ها رودخانه‌هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی می‌گذرند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می‌شوند. در جنوب غربی اوکراین، دلتاي دانوب در مرز این کشور با رومانی قرار گرفته است. تنها کوه‌های این کشور بخشی از رشته کوه‌های کارپات می‌باشد که بلندترین نقطه آن در اوکراین، کوه هورلا است که ۲٬۰۶۱ متر ارتفاع دارد. در شبه جزیره کریمه نیز رشته کوه‌های کریمه تا ساحل جنوبی کریمه امتداد دارد.
در اوكراين رود هاي فراواني جريان دارند كه عمدترين آن ها دنيپر، دونتس و بوگ جنوبي مي باشند. دنيپر كه سرچشمه آن كوه هاي روسيه و بلاروس هستند، پس از ولگا و دانوب بزرگترين رود اروپا محسوب مي شود و فقط سه ماه از سال آب آن منجمد مي گردد. همچنين چندين سد و نيروگاه برق آبي بر روي دنيپر احداث گرديده كه درياچه هاي مصنوعي بزرگي را تشكيل داده است.

پول و اقتصاد اوکراین (Ukraine Economy)

واحد پول اوكراين كوپك و 100 كوپك 1 گريونا است و هر گريونا 190 تومان است. هر دلار آمريكا برابر 75/4 گريونا و هر يورو برابر با 5/5 گريونا است. در اغلب فروشگاه هاي عمومي و خصوصي، هتل ها و فرودگاه ها، صرافي هاي رسمي براي تبديل ارز وجود دارند كه به نرخ آزاد عمل مي كنند.
در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و زراعی مهم به حساب می‌آمد. پس از فروپاشی شوروی، نظام اقتصادي با برنامه این کشور به سمت یک اقتصاد بازاری تغییر کرد که روند این انتقال برای اکثریت جامعه که دچار فقر بودند، بسیار دشوار بود. پس از فروپاشی شوروی اقتصاد اوکراین به شدت محدود شده و زندگی روزانه برای یک فرد معمولی که در اوکراین زندگی می‌کرد، بسیار دشوار بود. تعداد قابل توجهی از روستاییان به وسیله‌ی غذایی که خودشان می‌کاشتند، زندگی می‌کردند و برخی نیز دو یا چند شغل داشتند و از طریق مبادله کالا با کالا مايحتاج اولیه‌شان را تهیه می‌کردند.
ميزان سرمايه گذاري هاي خارجي از ابتداي استقلال تا اول اكتبر سال 2001 حدود 4 ميليارد دلار بوده و كشورهايي چونآمريكا، قبرس، هلند، انگليس و آلمان در كشور اوكراين سرمايه گذاري كرده اند. در حال حاضر كشورهايي مانند چين و هند و تركيه و آذربايجان نيز به كشورهاي سرمايه گذار پيوسته اند.

فرهنگ مردم اوکراین (Ukraine Culture)

اوكراين عليرغم به ارث بردن برخي از ساختارهاي علمي و صنعتي شوروي سابق از لحاظ سطح زندگي و درآمد و مسايل اجتماعي نسبت به ديگر كشورهاي اروپاي شرقي در سطح پايين تري قرار دارد. طبق آمارهاي رسمي تعداد قابل توجهي بيمار ايدزي در اين كشور وجود دارد كه از اين حيث در اروپا بي سابقه مي باشد. بعد از ايدز، ‌بيماري هاي سل‌‌، هپاتيت و بيماري هاي پوستي و گريپ (نوعي آنژيم) ‌در اين كشور شايع است.
جرائم خرد و خياباني همچون كيف قاپي، باج گيري، تهديد و ارعاب، ايجاد مزاحمت به خصوص براي اتباع خارجي از سوي برخي افراد نژاد پرست و ارتكاب برخي سرقت هاي مسلحانه از منازل در شب، از ديگر مسائل نگران كننده اجتماعي در اوكراين است و برخي توريست ها و اتباع خارجي قربانيان كيف قاپي و سرقت هستند.

زبان مردم اوکراین (Ukraine Language)

زبان مردم اوكراين از گروه زبان هاي اسلاو شرقي است و شباهت زيادي به زبان روسي دارد. به عبارت ديگر لغات مورد استفاده در زبان اوكرايني بيشتر بر گرفته از زبان لهستاني است، ولي دستور زبان آن مانند زبان روسي مي باشد. الفباي زبان اوكرايني نظير زبان روسي سيريليك مي باشد و تفاوت ميان اين دو اندك است.
زبان روسي بيشترين رواج را پس از زبان اوكرايني در اين كشور دارد. اخيرا با هدف انسجام بخشيدن به زبان و فرهنگ اوكرايني اهميت بيشتري به آن داده مي شود و اين امر باعث بروز اختلافاتي مياني اوكرايني ها و روس ها از يكسو و دو كشور روسيه و اوكراين از سوي ديگر شده است. اين امر در مناطق غربي اوكراين به ويژه لووف باعث تنش ها، حتي خونريزي هم شده است.

مذهب مردم اوکراین (Ukraine Religion)

تا سال 988 ميلادي، ساكنين اوكراين فعلي نيز به مانند بسياري از مردم اروپا بت پرست بودند، ولي با پذيرش آئين مسيحيت از سوي پرنس ولاديمير، اين كشور نيز مسيحي شد. در سال 1054 به دنبال تكفير متقابل پاپ روم و پاترياك بيزانس، مذهب ارتدوكس توسط پاترياك بيزانس به وجود آمد و كشور هاي زيادي از جمله اوكراين، روسيه و بلاروس ارتدوكس گرديدند و به همين دليل بيشتر مردم اوكراين تابع كليساي ارتدوكس بوده و اقليتي تابع كليساي كاتوليك مي باشند كه بيشتر ساكن نواحي غرب اوكراين هستند. علاوه بر ارتدوكس ها و كاتوليك ها، پيروان مذهب پروتستان و برخي فرقه هاي مسيحي نيز در اوكراين وجود دارند. يهوديان هم داراي كنيسه هاي مختلف هستند (در كيف، 2 كنيسه) كه مراسم مذهبي خود را انجام مي دهند. حدود 96.2 درصد جمعیت اکراین مسیحی هستند و پس از آن اسلام با 0.7 درصد و یهودیت 0.6 درصد و سایر ادیان 2.5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.
اگر چه آمار رسمي از مسلمانان اوكراين موجود نيست، ولي رقم تقريبي مسلمانان اوكرايني 2 ميليون نفر برآورد شده است كه عمدتا در شبه جزيره‌ی كريمه ساكن مي باشند. مسلمانان در ساير شهرهاي اوكراين به مانند دانتسك، زاپاروژيه، لوگانسك و غيره نيز زندگي مي كنند و عمدتا از اقوام تاتار، داغستاني و آذربايجاني مي باشند. آذري ها شيعه اثني عشري بوده و مابقي اهل تسنن هستند. دين مبين اسلام توسط ترك هاي عثماني و بازرگانان كشورهاي شرقي در اوكراين رواج پيدا نموده و گفتني است در حال حاضر 327 تشكل اسلامي در اوكراين مشغول فعاليت مي باشند. در شبه جزيره ي كريمه مساجد زيادي وجود دارد، ولي در ساير شهرها مسلمانان به دليل عدم وجود مسجد براي انجام تكاليف ديني مشكل دارند. در شهر كيف نيز مسجدي احداث شده كه هنوز به اتمام نرسيده، لكن روزهاي جمعه از آن براي اقامه فريضه جمعه بهره برداري مي شود.

غذای مردم اوکراین (Ukraine Food)

اوکراین یک کشور کشاورزی محور با سنت های مختلف پخت و پز است. مواد غذایی مختلف را می توان در مغازه ها، سوپر مارکت ها و بازارهای کشاورزی خریداری كرد. سالن های غذاخوری، رستوران ها و فست فودها پیشنهاد غذاهای مختلف را در اختيار قرار مي دهند.

مسافت و اختلاف زمانی اوکراین (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و کیف (ايران و اوكراين)

مسافت تهران تا کیف 2361.5 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا کیف حدود 3 ساعت می باشد.
کیف 1 و نيم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 10:30 در کیف است.

جشن ها و تعطیلات رسمی اوکراین (Ukraine Celebrations)

اول ژانويه، آغاز سال ميلادي
7 ژانويه، كريسمس ارتدوكس ها
8 مارس، روز جهاني زن
15 و 16 آوريل، عيد پاك
28 ژوئن، روز قانون اساسي
24 آگوست، روز استقلال
اول و دوم مي، روز جهاني كارگر
9 مي، روز پيروزي
چهارم و سوم ژوئن، روز تثليث مقدس

1 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *