اسپانیا

همه چیز درباره اسپانیا

همه چیز درباره اسپانیا

نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا است. اسپانيا در قرون ۱۶ و ۱۷ ميلادی قوی‌ترین کشور استعمارگر جهان بوده است. اسپانیا ۱۷ بخش خود مختار دارد. کشور اسپانیا همچنين به ۵۰ استان نیز تقسیم شده است که به این ترتیب هر کدام از بخش‌های خودمختار، خود به یک یا چند استان تقسیم گردیده اند. اسپانیا بزرگ‌ترین تولید کننده ی روغن زیتون جهان است.

 اطلاعات كلی درباره ی اسپانيا

پایتخت مادريد
بزرگترین شهر مادريد
نوع حكومت پادشاهی مشروطه
زبان رسمی اسپانیایی
مساحت 504,030 كيلومتر مربع
جمعیت 46,030,109 تخمين 2010
واحد پول یورو (EUR)
منطقه ي زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +34
دامنه ي اينترنتي .es

پرچم كشور اسپانيا

پرچم كشور

زمان به وقت اسپانيا

آب و هواي هم اكنون اسپانيا

 

موقعيت جغرافيايی اسپانيا در نقشه جهان

آب و هوای اسپانیا (Spain Weather)

شمال اسپانيا داراي آب و هواي معتدل بوده و بخش هاي مركزي، جنوبي و شرقي داراي آب و هواي مديترانه اي است. پر باران ترين بخش كشور در شمال و شمال غربي است. جنوب شرق این سرزمین با تابستان های داغ و زمستان های معتدل آب و هوایی مدیترانه ای دارد. منطقه خشک مرکزی با تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوایی متنوع دارد. کوه های مرتفع پیرنه آب و هوای سرد کوهستانی و شمال غرب (گالیسیا) با تابستان های خنک آب و هوای مرطوب اقیانوسی اطلس را دارد.
شهر مادريد داراي زمستاني ملايم و تابستـاني گرم است. دماي هواي مادريد در زمستان به ندرت به درجه ي صفر و يا پائين تر از آن مي رسد و گرماي آن در تابستان گاهي از 40 درجه سانتيگراد نيز فراتر مي رود.

جغرافیای اسپانیا (Spain Geography)

كشور پادشاهی اسپانیا با مساحت 504,750 كیلومتر مربع واقع در جنوب غربی قاره اروپا بالغ بر 85% شبه جزیره ي ایبریا را به خود اختصاص داده است. شبه جزیره ي ايبريا با احتساب كشور پرتقال از شمال به فرانسه و رشته كوه های پیرنه، خلیج بیسكایا و دوك نشین آندورا از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و از غرب به اقیانوس اطلس منتهی می گردد. شبه جزیره ایبریا به شكل یك چهار ضلعی نامنظم است كه بخش اعظم آن را فلات تشكیل می دهد، ارتفاع این فلات حدود 610 متر است كه از شمال به جنوب به تدریج از ارتفاع آن كم می شود.
جزایر بالئار واقع در نزدیكی سواحل شرقی اسپانیا در مدیترانه و جزایر قناری واقع در نزدیكی سواحل آفریقای غربی در اقیانوس اطلس جزو قلمرو دولت اسپانیا محسوب می گردد، همچنین شهرهای سئوتا و ملیله واقع در سواحل جنوبی تنگه جبل الطارق و در شمال خاك مراكش قرن ها تحت سیطره اسپانیا بوده اند و هم اكنون نیز علیرغم دعوای مراكش بر حاكمیت این دو شهر، اسپانیا شهرهای یاد شده را جزو خاك خود می داند. به این ترتیب اسپانیا با مساحتی كمتر از یك سوم خاك ایران و پس از فرانسه در ردیف پنجاه و دوم كشورهای جهان از نظر وسعت می باشد.
جزایر بالئار در دریای مدیترانه متشکل از چهار جزیره عمده ي مالیورکا (مایورکا)، منورکا (مینورکا)، آیبیزا و فورمنترا و هفت جزیره بسیار کوچکتر است. جزایر قناری، در حوالی ساحل مغرب و صحرای غربی، متشکل از پنج جزیره بزرگ تنریف، فوئرتونتورا، گران کاناریا، سنزاروتی و لاپالما به اضافه دو جزیره کوچکتر و شش جزیره کوچک است. شهرهای سئوته و ملیله سرزمین های محصوری در ساحل شمالی مغرب است.
مرزهای زمینی اسپانیا شامل 1919 كیلومتر مرز با كشورهای فرانسه (623 كیلومتر)، آندورا (65 كیلومتر) و پرتقال (1214 كیلومتر)، مراكش (از طریق سئوتا و ملیله به ترتيب 6/3 كیلومتر و 6/9 كیلومتر) و منطقه جبل الطارق (متعلق به انگلستان 2/1 كیلومتر) است. مرزهای دریایی اسپانیا شامل 4964 كیلومتر با اقیانوس آرام در غرب، خلیج بیسكایا در شمال و دریای مدیترانه در شرق و جنوب می باشد.
در سیئرا نوادا در آندالوسیا در جنوب کشور اسپانيا قله مولاسن بلندترین نقطه خاک اصلی اسپانیا با 3478 متر ارتفاع قرار دارد. بلندترین نقطه سرزمين اسپانيا قله تیئده با 3716 متر ارتفاع در جزایر قناری است. رودهای مهم اسپانيا تاگوس (تاخو)، ابرو، دورو (دوئرو)، گوادیانا، گوادلکوئیویر هستند.

پول و اقتصاد اسپانیا (Spain Economy)

واحد پول اسپانيا يورو و اجزاي آن سنت نام دارد. هر يورو معادل يك صد سنت مي باشد. يورو از ابتداي سال 2002 به عنوان پول رسمي اغلب اعضاي اتحاديه اروپا از جمله اسپانيا معرفي شد.
با موافقت كردن اسپانیا برای پیوستن به جامعه اروپایی، اتحادیه جدید اروپا، در ژانویه سال ۱۹۸۶، باعث شد كشور، درهای اقتصادیش را باز كند، پایه صنعتیش را نوین ساخته و زیربناها را توسعه دهد و قانون اقتصادی اش را اصلاح كند تا با دستورالعمل های اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد. برای انجام چنین كارهایی، اسپانیا رشد GDP را افزایش داد و بدهی های عمومی را به نسبت GDP، بیكاری را از ۲۳% به ۱۰% و تورم را تا زیر ۳% كاهش داد. هم اكنون پس از کشورهای گروه هفت، اسپانیا بیشترین تولید ناخالص ملی را در جهان دارد.
بیش از 15% نیروی کار اسپانيا به کشاورزی اشتغال دارند. محصولات مهم صادراتی آن گندم، جو، ذرت، انگور، زیتون، چغندر قند، سیب زمینی، مرکبات و کتان می باشند. مراتع برای دام ها، حدود 20% زمین اسپانيا را در بر دارد. ذخایر مهم معدنی این کشور شامل زغال سنگ، اورانیوم، روی و سنگ آهن می باشند.
صنایع تولیدی از دهه 1960 توسعه سریعی یافت و هم اکنون صنایع بزرگی چون وسایل نقلیه موتوری، فلزی، کشتی سازی، شیمیایی و مهندسی و همچنین تمایل فزاینده ای در زمینه ارتباط از راه دور و الکترونیک وجود دارد.
توریسم از نظر اقتصادی، برای اسپانیا اهمیت فراوانی دارد. صنعت توریسم از منابع عمده درآمد ارز خارجی است. حدود پنجاه ميليون مسافر خارجی در سال از اسپانیا دیدن می کنند و بیشتر در استراحتگاه های ساحل مدیترانه، جزایر بالئار و قناری مستقر می شوند.

فرهنگ مردم اسپانیا (Spain Culture)

اسپانیای امروز جامعه ای است که تلفیق سنت و مدرنیسم از وجوه بارز آن است. علاوه بر این به لحاظ برنامه ریزی های سازماندهی شده و هدفدار دارای ویژگی هایی است که به عنوان الگوی مناسب مورد توجه قرار گرفته است، از جمله در زمینه هایی مانند توریسم، حفظ و اشاعه زبان و فرهنگ در سطح جهان، اهمیت خاص فرهنگ و به خدمت واداشتن نهادهای مالی و اقتصادی از بخش فرهنگ، تقویت و پاسداشت سنن و رسوم و انتقال آن به نسل جدید و …

زبان مردم اسپانیا (Spain Language)

زبان رسمی و رایج در سراسر اسپانیا زبان كاستیانا است كه به اسپانیولی در جهان معروف است. بیش از 70% مردم اسپانیا به این زبان تكلم می كنند. زبان اسپانیولی شاخه ای از زبان لاتین می باشد و خویشاوندی نزدیکی با زبان های ایتالیایی، فرانسوی و پرتقالی دارد.
زبان اسپانیایی گویش های مختلفی دارد كه عمدتا به تفاوت در تلفظ لغات محدود می گردد. از جمله ي دیگر شاخه های زبان اسپانیایی می توان زبان های كاتالان (زبان مردم بندر بارسلونا)، گالیسی (زبان مردم لاکرونیا) و باسك (زبان رایج در ایالات باسک) را نام برد.
زبان كاتالان زبانی توسعه یافته و دارای غنای ادبی در زمینه ي شعر و داستان می باشد و به همین دلیل در قانون اساسی مصوب 1978 زبان كاتالان در كنار زبان اسپانیایی (كاستیانا) به عنوان زبان رسمی منطقه كاتالونیا یاد شده و شناخته شده است.
زبان گالیسی از زبان پرتقالی مدرن ریشه گرفته و از زبان های لاتین است. این زبان در قرن سیزدهم به عنوان زبان رسمی دربار شناخته شده بود، اما به مرور زمان اهمیت و جایگاه خود را از دست داده و امروز تنها در منطقه گالیسیا واقع در شمال غربی اسپانیا و در مجاورت مرزهای شمالی پرتقال بدان مكالمه می شود. قانون اساسی مصوب 1978 اسپانیا زبان مزبور را به عنوان زبان رسمی این مناطق شناسایی نموده است و امروزه حدود 7% جمعیت اسپانیا به این زبان صحبت می كنند.
مهمترین زبان غیر اسپانیولی (كاستیانا) زبان رایج در منطقه باسك است. زبان باسك نه لاتینی و نه از ریشه هند و اروپایی است و نزدیك به 3% مردم اسپانیا به این زبان صحبت می كنند. ریشه این زبان معلوم نیست، ولی قبل از ورود رومی ها نیز در شبه جزیره ایبریا رایج بوده است. طبق قانون اساسی 1978 این زبان نیز به عنوان زبان رسمی ملی پذیرفته شده است.
از نظر جاذبه توریستی و گردشگری کسانی که برای سفر، اسپانیا یا آمریکای لاتین را انتخاب می کنند، با دانش زبانی مناسب می توانند سفری به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند، چرا که مردم اسپانیایی زبان، دانش کمی از زبان انگلیسیدارند.

مذهب مردم اسپانیا (Spain Religion)

بر اساس قانون اساسي اسپانيا هيچ مذهبي دين رسمي اين کشور نيست، ولي آزادي مذهبي تا حدودي که نظم اجتماعي شناخته شده در اين قانون را به خطر نياندازد، تضمين شده است. بيشتر مردم اين كشور کاتوليک هستند، اما نتايج جديدترين نظرسنجی در اسپانيا نشان داد شمار افرادی که خود را معتقد به مذهب کاتوليک می دانند کاهش يافته است. مرکز پژوهش های اجتماعی اسپانيا با انتشار گزارشی از تحقيق خود اعلام کرد نسبت آن دسته از مردم اين کشور که خود را کاتوليک می دانند در سال ۲۰۱۰ به ۷۳ درصد رسيده است. اين در حالي است که هشت سال پيش اين ميزان نزديک به ۸۰ درصد از جامعه اسپانيا را تشکيل می داد. انجام اعمال مذهبی نيز در اين کشور اروپايی رو به کاهش است. هشت سال پيش ۲۰ درصد از مردم اسپانيا اظهار داشتند روزهای يکشنبه به کليسا می روند، اما در نظرسنجی اخير مرکز پژوهش های اجتماعی اسپانيا تنها ۱۳ درصد مردم خود را معتقد عملی به مذهب کاتوليک می دانند.

غذای مردم اسپانیا (Spain Food)

یکی از غذاهایي كه شما به طور معمول در اسپانیا با آن روبرو می شويد، paella است. Paella یک بشقاب برنج، معمولا با دو غذای دریایی، گوشت خوک، خرگوش یا مرغ چاشنی زده شده با زعفران است. به طور سنتی یک غذاي شرق اسپانیا، با کیفیت متغیر را می توانید تقریبا در تمام مناطق توریستی پيدا كنيد.

مسافت و اختلاف زمانی اسپانیا (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و مادريد (ايران و اسپانيا)

مسافت تهران تا مادريد 4757.6 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا مادريد حدود 6 ساعت می باشد.
مادريد 2 و نيم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در مادريد است.

جشن ها و تعطیلات رسمی اسپانیا (Spain Celebrations)

تعطيلات رسمي اسپانيا

با توجه به ساختار فدرال اسپانيا، هر يك از ايالات و مناطق اين كشور داراي تعطيلات مختص به خود مي باشند. لكن تعطيلات رسمي در اسپانيا 10 روز به قرار زير است.
اول ژانويه، سال نو
ششم ژانويه، روز پادشاهان
هفدهم آوريل، عيد پاك
هيجدهم آوريل، عيد پاك
اول مي، روز كارگر
پانزدهم آگوست، روز مريم مقدس
ششم دسامبر، روز قانون اساسي
هشتم دسامبر، روز عروج مقدس
بيست و ششم دسامبر، روز تولد حضرت عيسي (ع)

برخي از جشن ها و فستيوال ها در اسپانيا

فستيوال ها در زندگي مردم اسپانيا جايگاه ويژه اي دارند. اسپانيايي ها هميشه مشتاقانه منتظر فرا رسيدن فستيوال هستند و از مدت ها قبل براي آن برنامه ريزي دقيق و حساب شده اي دارند. هر شهر و منطقه فستيوال هاي مخصوص خود را دارد.
جشن گوجه در اواخر آگوست با شرکت هزاران نفر از مردم برگزار می شود و مردم طی 60 دقیقه به طرف هم گوجه پرتاب می کنند. هر ساله 30.000 نفر توریست از این مراسم در Bunyol دیدن می کنند. باورهاي متفاوتي در مورد چگونگي به وجود آمدن اين فستيوال وجود دارد، اما معتبرترين آن ها مي گويد كه همه چيز از سال 1945 شروع شد. ميدان شهر مملو از جمعيتي بود كه براي تماشاي كارناوال بزرگي گرد هم آمده بودند. بعضي از اين افراد تصميم گرفتند به جمع برگزار كنندگان جشن و دسته موزيسين ها بپيوندند، به خاطر همين مجبور به هول دادن افراد ديگر در شلوغي شدند. يكي از شركت كنندگان به زمين افتاد و هنگامي كه دوباره بلند شد و گوجه فرنگي هايي را كه از دكه سبزي فروشي نزديك ميدان برداشته بود، به طرف همه پرت كرد. كم كم همه مردم درگير جنگ پرتاب گوجه فرنگي به سمت هم ديگر شدند. بالاخره پليس مداخله كرد و به اين جنگ پايان داد و همه افراد را مجبور به پرداخت خسارت كرد. اين واقعه فراموش نشد و سال بعد در آخرين چهارشنبه ماه آگوست جوانان شهر هم ديگر را در همان ميدان ملاقات كردند، البته اين بار با مقدار زيادي گوجه فرنگي. دوباره جنگ شروع شد و فقط هنگام مداخله پليس پايان گرفت و اين اتفاق سال هاي بعد نيز تكرار شد. هر ساله در آخرين چهارشنبه ماه آگوست مردم بدترين لباس هاي خود را مي پوشند و به سمت همديگر گوجه فرنگي هاي رسيده پرتاب مي كنند. شهرداري كاميون هاي محتوي گوجه فرنگي را براي اين جشن فراهم مي كند. هيچ كس در امان نيست. جنگ از ساعت ۱۱ صبح شروع مي شود و 12 ظهر به پايان مي رسد.
مراسم سنتي جشن پادشاهان جادويي (Reyeos Megas) با راه اندازي كارناوال هاي شادي سمبليك كه يادآور داستان تاريخي ورود سه دانشمند ايراني به بيت الحم و بشارت دادن تولد حضرت عيسي مسيح (ع) است، به طور همزمان در سراسر شهرهاي اسپانيا برگزار مي شود.
در كارناوال هاي شادي كه همه ساله در روز پنجم ماه ژانويه به طور سراسري در شهرهاي اسپانيا و ساير كشورهاي اروپا به راه مي افتد، سه تن كه ملبس به لباس پادشاهان هستند و تاج بر سر دارند، با دادن هدايا، شيريني و شكلات به مردم ياد و خاطره شاهان جادويي را زنده مي كنند.

1 پاسخ

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *