اتريش

همه چیز درباره اتریش

همه چیز درباره اتریش

جمهوری اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. قدمت کشور اتریش مدرن به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردد. سرزمین فعلی اتریش از قرن چهارم پیش از میلاد مسکن قوم سلت بوده است. در همان قرن این سرزمین بدست رومی‌ها افتاد و طی قرن‌ها مرکز تاخت و تاز مهاجمان شد. در سال 1914 که آغاز جنگ جهانی اول بود اتریش نقش بزرگی در آن داشت. بهانه‌ای که باعث برافروختن آتش جنگ شد قتل فرانتس فردیناند، ولیعهد اتریش، در سفری به صربستان بود. اتریش در سال 1995 عضو اتحادیه اروپا شد اما از نظر قانون اساسی همانند برخی دیگر از کشورها چون سوئد بی‌طرف باقی ماند.

 اطلاعات كلی درباره اتريش

پایتخت وين
بزرگترین شهر وين
نوع حكومت جمهوری
زبان رسمی آلمانی، اسلوونیایی، کرواتی، مجاری
مساحت 83,855 كيلومتر مربع
جمعیت 8,356,707 تخمين 2009
واحد پول یورو (EUR)
منطقه ي زمانی UTC+1
پیش شماره تلفن +43
دامنه ي اينترنتي .at

پرچم كشور اتريش

پرچم كشور

زمان به وقت اتريش

آب و هواي هم اكنون اتريش

 

موقعيت جغرافيايي اتريش در نقشه جهان

آب و هوای اتریش (Austria Weather)

در اتريش، انواع آب و هوای محلی به دلیل اختلاف ارتفاع و جنبه های دیگر وجود دارد، اما اتريش از جمله مناطق آب و هوايي معتدل محسوب مي شود كه در هر فصل سال جاي مناسبي براي سفر مي باشد. شرق کشور خشک تر از غرب آن است و به طور کلی در زمستان سردتر، در تابستان گرم تر و در عین حال مرطوب تر از نواحی آلپی است. مناطقي که بیش از 3000 متر ارتفاع دارند، در تمامی سال پوشیده از برف هستند.
اتريش در منطقه معتدل و مسير آب و هوايي اروپاي ميانه كه از آب و هواي آتلانتيك و قاره اي تأثير مي پذيرد، قرار گرفته است. هر فصل سال نمايشگر دما و آب و هواي مخصوص همان فصل مي باشد. در اين منطقه بارش اندك، تابستان ها گرم و زمستان ها سرد معتدل مي باشد. در مناطق كوهستاني آب و هواي پر بارش كوه هاي آلپ به چشم مي خورد. زمستان در اين مناطق طولاني مي باشد. در مابقي استان ها آب و هواي مخصوص اروپا (آب و هواي ميان دريا و قاره اي) ديده مي شود كه آب و هواي متاثر از آتلانتيك در جنوب و قاره اي جنوب شرقي را نيز در بر مي گيرد.

جغرافیای اتریش (Austria Geography)

جمهوري اتريش با مساحت 83872 كيلومتر مربع كشوري است در قلب اروپاي مركزي و در خشکی محصور می باشد. در شمال با آلمان و جمهوري چك و اسلواكي و در شرق با مجارستان همسايه است. در جنوب به اسلووني و ايتاليا و در جنوب غرب به سوئيس و ليختن اشتاين محدود مي گردد. مانند چند كشور ديگر در اروپاي مركزي با آب هاي آزاد جهاني و درياها مرز مشتركي ندارد.
رشته کوه های آلپ که از شرق به غرب در این کشور امتداد دارند، بیش از 75 درصد خاک این سرزمین را در بر گرفته اند. زمين هاي نسبتا كم ارتفاع و كوه هاي دلربا و با شكوه آلپ در غرب به دشت هاي كم ارتفاع رود دانوب و دشت وين در شرق كشور منتهي مي شوند. بلندترين نقطه ی كوه هاي آلپ اتريش، كوه گروس گلوکنر با 3798 متر ارتفاع است. اكثر رودهاي بزرگ اين كشور همچون دانوب و انس و اين از كوه هاي آلپ سرچشمه مي گيرند و در مسير خود مناطق دل انگيزي را خلق مي كنند .
بیشتر اراضی قابل کشت اتریش، در نواحی کم ارتفاع شمال و شمال شرقی واقع شده و بیش از نیمی از آن ها، به درختکاری و کشت علوفه اختصاص دارند. زمین های کم ارتفاع شرق اتریش متشکل است از تپه های کوتاه، آبگیر وین و ناحیه ای مسطح و ماندابی در کنار نویزیدلارزه در مرز مجارستان.

پول و اقتصاد اتریش (Austria Economy)

با عضو شدن در اتحاديه اروپا، كشور اتريش از قوانين مالي و اقتصادي اين اتحاديه پيروي كرده و يورو، واحد پول اين اتحاديه را پذيرفته است. يك يورو برابر با 100 سنت است. اسكناس هاي چاپ شده و سكه هاي ضرب شده يورو تاكنون عبارتند از اسكناس هاي 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 يورويي و سكه هاي 1 و 2 يورويي و 1، 2، 5، 10، 20 و 50 سنتي. اسكناس ها و سكه هاي يورو در تمام كشورهاي اتحاديه اروپا وسيله پرداخت پول به شمار مي روند. در كنار يورو در كشور اتريش سكه هاي يادگاري و نيز سكه هاي طلا نيز ضرب مي شوند كه تنها در اتريش در بازار رد و بدل مي شوند.
اسكناس ها و سكه هاي واحد قديم پول اتريش يعني شيلينگ را مي توان اغلب بدون پرداخت كارمزد در بانك ملي اتريش با اسكناس ها و سكه هاي يورو تعويض نمود. واحدهاي قديمي پول ساير كشورهاي اتحاديه اروپا، ديگر در بانك هاي اتريش قابل تعويض نيستند. جهت تبديل ساير پول هاي خارجي، نرخ خريد و فروش ارز تعيين مي شود. واحدهاي پول داخلي يا خارجي را مي توان به ميزان نامحدود از كشور وارد يا خارج نمود.
طبق آخرین آمار بانک جهانی، اتریش پس از کشورهای سوئیس، دانمارک، سوئد، آمریکا، آلمان و ژاپن در مکان هفتم ثروتمندترین کشورهای جهان قرار گرفته است. در طول تاريخ معاصر، آلمان، همواره اصلي ترين شريك اقتصادي اتريش بوده است، ولي پيوستن اتريش به اتحاديه ی اروپا در سال 1995 تعاملات اقتصادي اين كشور با ساير اعضاي اتحاديه را به شدت استحكام بخشيده است، به طوري كه امروز اتريش در قلب اروپاي مركزي به عنوان يكي از اصلي ترين مراكز رشد اقتصادي و سرمايه گذاري و نيز شاه راهي براي ورود اعضاي جديد اتحاديه اروپا (كشورهاي اروپاي شرقي) مطرح مي باشد.
تکیه گاه اصلی اقتصاد اتريش، صنایع تولیدی آن شامل ماشین آلات و لوازم ترابری، محصولات آهن و فولاد، فرآورده های نفتی، سیمان و کاغذ است. منابع طبیعی اتريش متشکل است از سنگ آهن و منیزیت. همچنین امکان بالقوه تولید نیروی هیدروالکتریک و مهم ترین جنگل های اروپای مرکزی نیز در اتریش واقع می باشند.
اتریش با وجود این که حدود 90% از نیاز غذایی اش را خود تولید می کند، اما فقط 8% نیروی کار در بخش کشاورزی دارد. زمین قابل کشت شرق کشور دارای خاک حاصلخیزی است که محصول خوبی از غلات و انگور تولید می کند. تولید لبنیات در مراتع شرق و کوه های آلپ اقلام صادراتی مهمی را تشکیل می دهد.
کوههای آلپ هم در تابستان و هم در زمستان بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند و صنعت توریسم سهم مهمی از درآمد ارز خارجی را به خود اختصاص می دهد.
تولید ناخالص داخلی این کشور 319.7 میلیارد دلار است که 1.6 درصد آن در بخش کشاورزی، 30.4 درصد در بخش صنعت و 67.3 درصد در بخش خدمات تولید می‌شود. سه میلیون و 56 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در این کشور 4.3 درصد است و 5.9 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در اتریش 1.9 درصد است.
محصولات صادراتی اتریش را ماشین‌آلات و تجهیزات، تجهیزات موتوری وسایل نقلیه، کاغذ، محصولات فلزی، مواد شیمیایی، آهن و فولاد، منسوجات و مواد خوراکی است که به کشورهای آلمان (30.2 درصد)، ایتالیا (9 درصد)، آمریکا (5.9 درصد) و سوئیس (4.7 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقلیه موتوری، مواد شیمیایی، محصولات فلزی و نفت و محصولات نفتی است که از کشورهای آلمان (45.5 درصد)، ایتالیا (هفت درصد)، سوئیس (4.5 درصد) و هلند (4.1 درصد) وارد می‌شود.

فرهنگ مردم اتریش (Austria Culture)

اتريش با جمعيتي در حدود 5/8 ميليون نفر بيش از هر چيز به مردمي با فرهنگ با استانداردهاي بالاي زندگي مشهور هستند. تقريبا يك چهارم از جمعيت كشور در وين، پايتخت اتريش و به نوعي پايتخت فرهنگي اروپا سكونت دارند.
نحوه لباس پوشيدن مردم فعلى اتريش شباهت بسيارى به پوشش آمريکايى‌ها دارد، به ويژه لباس‌هاى گرم آن ها. اتريشى‌ها تنها در مراسم و به مناسبت‌هاى خاص لباس‌هاى محلي، سنتى و يا ملى خود را مى‌پوشند. در ميان آداب و رسوم فعلى مردم اتريش، عاداتى نيز ديده مى‌شود که سنتى نيستند، ولى راهشان را به ميان فرهنگ اتريش باز نموده‌اند. اين عادات مانند روز پدر، روز مادر و عادات ديگر که متأثر از آداب و رسوم ساير کشورها مى‌باشد و يا چون جنبه تجارى پيدا مى‌کنند از طريق رسانه‌هاى همگانى به فرهنگ کشورها آمده و ماندگار شده است.

زبان مردم اتریش (Austria Language)

زبان رسمی اتریش، آلمانی است و ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند. در کنار آلمانی اقلیتی به زبان‌هایکروات، اسلوونیايی و مجارستانی صحبت می کنند. البته كوه هاي شگفت انگيز و با عظمت آلپ باعث خلق گويش ها و لهجه هاي گوناگوني از زبان آلماني در مناطق كوهستاني اتريش شده است. اكثريت مردم اتريش به گويش اتريشي – باواريايي صحبت مي كنند. دستور زبان آلماني در اتريش با قواعد زباني كه در آلمان به كار مي رود، تفاوت هايي دارد كه البته اين تفاوت ها چندان قابل توجه نيست. آلماني در كنار زبان هاي انگليسي، دانماركي، فنلاندي و هلندي به شاخه ی ژرمني (Germanic) از خانواده ی بزرگ زبان هاي هندواروپايي تعلق دارد.

مذهب مردم اتریش (Austria Religion)

دين اصلي در اتريش مسيحيت كاتوليك است و در حدود 75 درصد از جمعيت اين كشور پيرو كليساي كاتوليك مي باشند كه البته اين تعداد رو به كاهش است و تنها 5 درصد مردم پروتستان هستند. نكته ی جالب اين كه پس از ظهور و اوج اصلاحات مذهبي توسط لوتر و كالوين و وجود نهضت پروتستان در شمال و مركز آلمان، اتريش و منطقه باواريا در قرن هفده و هجده به كانون مبارزات ضد اصلاحات عليه پروتستان ها تبديل شد. اگر چه با ظهور امپراتور ژوزف دوم در اواخر قرن 18 و اعلام آزادي اديان افراط در حمايت از كليساي كاتوليك كمتر شد، ولي كليساي كاتوليك در اتريش حتي در زمان حال نيز از نفوذ بالايي برخوردار است.
حدود ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت ۸ میلیونی اتریش را مسلمانان تشکیل می دهند که درصد قابل توجهی از آن ها را مهاجرانی از کشور های ترکیه، شبه جزیره بالکان، ایران، کشورهای عربی، افغانستان، پاکستان و هند که از دهه هفتاد به این کشور سفر کرده اند، تشکیل می دهند. تعداد مسلمانان در اتریش در سال ۱۹۷۱ میلادی ۲۳ هزار نفر بوده است که این تعداد در سال ۱۹۹۱ به ۱۶۰ هزار مسلمان، در سال ۲۰۰۱ به ۳۳۵ هزار مسلمان و در سال ۲۰۱۰ به حدود ۵۰۰ هزار مسلمان رسیده است که این آمار نشان از افزایش تعداد مسلمانان و انتشار اسلام در اتریش در دهه های اخیر دارد.

غذای مردم اتریش (Austria Food)

غذاهای اتریش، سبکي از غذاهای بومی اتریش و مخلوطي از تأثیرات امپراتوری سابق اتریش و مجارستان است. محبوب ترین گوشت ها در اتریش، گوشت خوک، گوشت گاو و مرغ است.
بيشتر غذاهاى آن ها تحت تأثير غذاهاى آلماني، چکسلواکى و مجارها قرار گرفته است.

مسافت و اختلاف زمانی اتریش (Distance & Local Time)

فاصله و اختلاف زمانی تهران و وين (ايران و اتريش)

مسافت تهران تا وين 3195.1 کیلومتر است.
طول پرواز از تهران تا وين حدود 4 ساعت می باشد.
وين 2 و نيم ساعت از تهران عقب تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در وين است.

جشن ها و تعطیلات رسمی اتریش (Austria Celebrations)

سال رسمى اتريش سال ميلادى است و اين کشور از جمله کشورهاى اروپايى است که تعطيلات رسمى مذهبى آن زياد مى‌باشد. اين‌گونه تعطيلات حتى در داخل اين کشور و در ايالت‌هاى مختلف نيز فرق مى‌کند. به هر حال تعطيلات و اعياد رسمى اتريش در سطح ملى در هر سال به شرح ذيل مى‌باشد:
سال نو، اول ژانويه
روز سه پادشاه مقدس، روز ۶ ژانويه
ايسترن (عيد پاک)، ۲۴ و ۲۵ مارس
روز جهانى کارگر، اول ماه مي
پفينگستين (Pifingsten)، روزهاى ۱۴ و ۱۵ ماه می
دفن جسد حضرت مسيح، ۲۵ ماه می
روز ملى اتريش، ۲۶ اکتبر
کريسمس، ۲۵ دسامبر
روز استفان‌ام (Stephan M)، روز ۲۶ دسامبر
هر ايالت اتريش جشن‌هايى خاص خود دارد که به يکى از مقدسين مربوط است. در اواخر تابستان جشنواره موسيقى که توجه جهانيان را به خود معطوف مى‌دارد، آغاز مى‌شود. در اين هنگام همه جا را با پرچم‌هاى رنگارنگ مى‌آرايند و شهر غرق شادى و سرور مى‌گردد. در وين هنگام گشايش فصل اپراها، جشن‌هايى برقرار مى‌شود که مردم وين ماه‌ها قبل آن را تدارک مى‌بينند. برنامه‌هاى مفصل سمفونى و اپرا در تماشاخانه‌هاى بزرگ اجرا مى‌شود. آواز و موسيقى قسمت عمده زندگى مردم اتريش به ويژه وين را تشکيل مى‌دهد. ترانه‌هاى محلي، دسته‌هاى نوازندگان دهات در مراسم و جشن‌هاى محلي، همه در ايجاد سنت بزرگ موسيقى اين کشور سهمى دارند.

10 پاسخ
 1. fahimeh pooyaie
  fahimeh pooyaie says:

  سلام
  من خیلی از کشور شماخوشم میادبنده دررشتا معماری درس میخونم.ودوست دارم برای فوق لیسانس به آنجا سفر کنم.
  به امید دیدار.ایران

  پاسخ دادن
 2. چیز
  چیز says:

  با سلام …لطفا می شه خبر انتشار اسلام رو نزارید چو ناکثر مسلمون ها گند به بار میارمن …..نمونه اش کشور مصر از وقتی افتاد دست مسلمون جماعت شد افغانستان 2 کشوری که 2000 سال قبل از مسیح درانجا عمل زیبای برای شاهزادگان انجام گرفته است

  پاسخ دادن
 3. مهدی
  مهدی says:

  سلام متولد 65 هستم. لیسانس رشته مکانیک تاسیسات دارم و امیدوارم در اینده نزدیک برای ادامه تحصیل و فعالیت کاری به اتریش سفر کنم, امیدوارم…

  پاسخ دادن

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *